OfSFOGRÏSCH DAGBLAD DUITSCHLAND BRUIN VAN KLEUR" Zaterdag 3 September 1932 .DE EEMIANDER- 31e Jaargang No. 56 WAT HITLER VERDER BETOOGDE Conservatief en revolutionair tegelykertii VIERDE BLAD DE CONFERENTIE VAN STRESA DUITSCHLAND MOET AAN AMERIKA BETALEN MUNITIEDEPOT VLIEGT IN DE LUCHT De nationaal-socialisten ven tegenwoordigen een volks- beweging Berlijn, 1 Sept. (V.D.) De afdëeling Ber lijn der NS.D.A.P. heeft, gelijk wij reeds meldden, gisteren in het Sportpalast haai eerste demonstratie gehouden na den gods vrede. Aan Ilitlcr's rede ontlecnen wij nog het volgende: Spr. begon met uiteen te zetten, dat het rad der geschiedenis niet teruggedraaid kan worden. Er bestaan tegenwoordig menschen, die gelooven, dat liet jaar 1932 plotseling op liet peil van 1918 gesteld moest worden. Deze menschen vergissen zich, wanneer zij mecnen, dat zij slechts gemoderniseerd weer behoeven op te treden. Zij zullen in do eerstvolgende maanden reeds ervaren, dat zij in het veertiende jaar niet de kracht heb ben zich te plaatsen tegenover lien, die der tien jaar lang gestreden hebben. Niet de staat is het wezen, maar het volk. Men wil niet inzien, dat iedere hervorming van een staat slechts dan beteekenis heeft, wanneer zij rekening heeft met don inhoud van den staat en de meening des volks. Wanneer iemand zegt, aldus Hitier, dat hij den partij- staat afwijst, dan antwoorden wij: ook wij, mijnheer Von Papen, willen geen partijstaat, vooral niet een, die rust op ccn zoo zwakke basis. Iedere principiecle verandering in het leven der staten is altijd terug te voeren tot een principiecle verandering in den wil van het volk. De catastrofe in Duitschlaiul zou nooit zijn Ingetreden, als de verstandige mannen van heden, die in 1932 plotseling in de arena van het politieke leven waren getreden, ziph reeds in 1918 voor deze kwestie hadden ge ïnteresseerd. Het verschil tusschcn de eene partij en de andere is, dat de eene een club van hoeren is, terwijl de andere een volks beweging vertegenwoordigt. Wanneer Hugenberg zegt, dat het Duit- sche volk een dictatuur van een partij af wijst, dan heeft hij gelijk, vooral wanneer die partij een „club" is. Op het oogenblik gelooven de lieeren, dat de omstandigheden gunstig zijn voor hun weder intreden in hel politieke leven. Ik kan hun eens voor al ver klaren, dat de nat.-soc. beweging op zich ge nomen heeft in dit volkomen verscheurde volksgeheel weer een homogene levensopvat ting te brengen en een wereldopvatting te vertegenwoordigen. Wij hebben het Duilsche volk een volkomen nieuw inzicht gegeven. Wij hebben duidelijk^ gemaakt, dat socia lisme en nationalisme identieke begrippen zijn en dat de kasten- en klassengeest moet worden vernietigd. Ik zeg tot al onze tegen standers: Denk niet. dat gij onzen arbeid kunt verhinderen. Tegen de macht van onze ideecn en de kracht van onze beweging zult gij te pletter loopen. Wat bedoelt Von Papen met conservatieve staatsopvatting? Is conservatief een relatief of een absoluut begrip? ITet bolsjewisme in Rusland is zclf- behoudend en conservatief. In welke betee kenis is Von Papen conser\atief? In den zin van de huidige republiek of in de beteekenis van het verleden? Ik verzeker plechtig: con servatief zijn wij, doordat wij het hoogsto goed, dat wij hebben, in het middelpunt van onze belangstelling plaatsen, n.l. ons volk. Niet conservatief zijn wij, als het gaat om 't handhaven van standen en klassen en voor- oordeelen. Dan zijn wij bepaald revolu tionair. Dertien jaar lang heeft het burgerlijke Duitschland strijd tegen mij gevoerd, mij van do eene rechtbank naar de andere ge sleept. Steeds weer werd mij gevraagd: Wilt gij er een eed op doen, dat gij niets tegen de grondwet zult ondernemen? Zult gij slechts wettelijk strijd voeren? Ik kon dat inderdaad zeggen, want wij strijden immers om het volk. Ik wil niet, dat een kleine groep in Duitschland naar de dictatuur grijpt. Ik kan dien eed gemakkelijk zwe ren, maar men had mij dien eed niet moe ten afnemen. Want nu de tijd komt, dat wij de leiding van den staat op ons nemen, zeggen zij: „De grondwet heeft geen inner lijke beteekenis. De tijd van het parlemen tarisme is voorbij." Ook Hugenberg is van meening, dat er geen geschikter man be staat dan de rijkspresident en dat het volk uit zijn handen zal verkrijgen wat het noo- dig he<»ft, althans naar conservatieve staats opvatting. Uw belijdenis komt te laat, wanneer gij zegt, dat gij thans het parle ment wilt corrigeeren. Wij willen, dat de wil dos volks, opgevolgd wordt. Wij willen, dat deze nieuwgevormde wil den weg vrij krijgt om verder Duitsche menschen te winnen en wij willen, dat deze wil ook op het Duitsche rijk zijn stempel drukt Voortgaande zeide Hitier: Men heeft gezegd, dat Bismarck ook eens tegen den rijksdag in heeft geregeerd en toch later gelijk gekregen heeft. Ja, dat was Bismarck en dat was keizer Wilhelm de Gj'oote. Toen was het een strijd tusschcn landen, die op het slagveld beslist werd. Thans daarentegen is het een strijd om we reldopvattingen, welke in het volk tot be slissing moet worden gebracht. Wanneer men bereid is ook ons aan de regeering te laten deelnemen, dan kunnen wij alleen i xeggen, dat men onze positie volkomen mis verstaat. Het is ons niet om genade te doen; wat wij als recht eischen kunnen, dat ne men wij niet als genade. Wanneer men te gen ons zegt: Wij hebben de macht, dan verkondigen wij in tegenstelling met deze huidige staatskunstenaars plechtig het vol gende: Wanneer het lot ons nationaal-socialisten de hand reikt, zullen zij geen oogenblik de macht gebruiken om ons door de macht te handhaven. Wij belijden plechtig, dat voor ons de rijksweer er niet is ter bescherming van een rcgecring, maar ter bescherming van het rijk. Wij verzekeren plechtig, dat wij voor dit leger zullen zorgen, gelijk dat nooit tevoren gedaan is. Ieder moet kunnen zeggen: dat zijn onze resultaten, die van het Duitsche volksregimcnt. Wij zullen onze heerschappij met den wil en den moed van onze eigen aanhangers weten te beschermen. Wanneer zekere poli tici hun bezwaren daartegen uitspreken, dat wij nog niet eenmaal met andere partijen een coalitie hebben willen aangaan, ant woord ik daarop: ik doe een beroep op het Duitscho volk om te verhinderen, dat thans met succes een systeem zich in Duitsch land tracht door te zetten met middelen, die niet fatsoenlijk zijn. Hitler besloot met de verzekering te ge ven, dat de nationaal-socialistische bewe ging ten slotte toch de overwinning zou behalen. Toen ik aldus Hitler ten slotte twee jaar geleden Groener voorspelde, dat het uur komen zou, waarop de Duitsche rijksdag bruin getint zou zijn, wilde hij dit niet gelooven. Thans wil ik de regeermg von Papen verklaren: De dag komt, dat Duitschland bruin van kleur zal zijn. DE VIJF NAZI'S BEGENADIGD De doodstraf gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf Berlijn, 2 Sept. (V.D.) De commissa- riale Pruisische regcering is hedenmorgen om 11 uur onder voorzitterschap van den rijkscommissaris van Pruisen en den rijks kanselier von Papen in kabinetszitting bij een gekomen, in welke zitting-behalve de kwestie der bestuurshervorming, ook de kwestie van de gratie-verleening aan de door de buitengewone rechtbank te Beu- then veroordeelde nationaal-socialisten ter 6prake kwam. Berlijn, 2 Sept. (V.D.) Bij'besluit van heden van het Pruisische staatsministerie zijn de doodstraffen, uitgesproken door de buitengewone rechtbank te Beuthen tegen de vijf nat.-60ciali6ten die zich hadden schuldig gemaakt aan moord op politieke tegenstan ders, bij wijze van begenadiging in levens lange tuchthuisstraf veranderd. Ter moti veering van het gratie-besluit wordt me degedeeld, dat de veroordeelden op het tijd stip, dat zij hun daad pleegden, nog geen kennis droegen van de noodverordening van den rijkspresident tegen de politieke uit spattingen van 9 Aug. 1932 en dat zij onbe kend waren met de zware straffen, die deze noodverordening behelst. Berlijn, 2 Sept. (V.D.) In verband met de gratieverleening aan de door de buiten gewone rechtbank te Beuthen veroordeelde nat.-socialisten door het Pruisische 6taats- ministerie verluidt in welingelichte krin gen, dat een herziening van het vonnis waarschijnlijk is. Dit zou bcteekenen, dat overeenkomstig de noodverordening inzake de instelling van buitengewone rechtban ken het proces opnieuw in behandeling zal komen voor een gewone rechtbank en wel in dit geval voor een jury-rechtbank. HET FINANCIEELE WETSONTWERP NAAR DE BELGISCHE KAMER. Brussel, 1 September (V.D.) Naar men aanneemt, zal de Koning het wetsontwerp inzake de middelen voor de schatkist, dat hem door de regeering is voorgelegd, goed keuren. Het ontwerp zal Zaterdag a.s. aan de leden der volksvertegenwoordiging wor den kenbaar gemaakt. Het bevat ten eerste het uitgeven eener lecning, welke anderhalf milliard mag be dragen en waarvan het eerste gedeelte van 1 milliard in het openbaar zal worden uit geschreven; ten tweede het hernieuwen der schatkistbiljetten, die vervallen op 10 Octo ber; ten derde het uitgeven van tijdelijke biljetten op korten termijn. De regcering zal do Kamer verzoeken dit wetsontwerp direct af te handelen, waarte gen zij zich wel niet verzetten zal. OOK CONVERSIE VAN FRANSCHE BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Parijs, 1 Sept. (V.D.) In welingelichte kringen wordt er niet langer aan getwij feld of Frankrijk zal het zoo goed geslaag de Engelsche voorbeeld volgen en even eens eenigc staatsleeningen converteeren. De onderstaatssecretaris van binnenland- sohe zaken Israël verklaarde, dat een even- tueele conversie een bedrag van 79.420 mil- lioen francs zou betreffan. Op het oogen blik zijn er eenige staatsleeningen tegen zes en zeven procent. Men verwacht, dat in het conversieplan de regeering den rente voet van deze lecningen wil verlagen tot VA procent. De datum, waarop de conver sie sluit, is nog niet bekeD^ DE BOERENSTAKING IN IOWA. Bcmiddoling vorwacht Chicago, 2 Sept. (V. D.) Uit Des Moi nes in den staat Iowa wordt gemeld, dat verwacht wordt, dat bcmiddeline zal wor den verleend in het conflict met de boeren van de midden-Westelijke staten, die sedert ecnigen tijd weigeren hun producten aan de markt te brengen, in de hoop hun prij zen te kunnen opvoeren. Er zal namelijk een conferentie worden gehouden van de gouverneurs der Midden-Westelijke staten, van wie verwacht wordt, dat zij hun bemid deling zullen verlecncn om te trachten het conflict op te lossen. Ilaliaansche opvattingen Home,! Sept. (V.D.) De Ilaliaansche de- legatie naar do conferentie te Stresa van Zuid-Oost-Europeesche staten zal waar schijnlijk bestaan uit eenige leden van het ministerie van buitcnlandsehe zaken, het ministerie voor de corporaties, het ministe rie van financiën en het ministerie van landbouw en zal staan onder leiding van senator De Miolielis en den president van de fascistische centrale organisatie voor het bankwezen Bianchini. De Tnbuna constateert met voldoening dat het Ilaliaansche standpunt, dat een beperking van de uitnoodiging tot de Do- naustaten alleen, zooals Tardieu wilde, af wees, tenslotte algemeen is doorgedrongen. Een crisis als die, waardoor de Midden- en Zuid-Oost-Europeesche staten thans geteis terd woiden, kan men niet oplossen, wan neer men zich beweegt in den cirkel der beperkte belangen. Men moet het veld uit breiden, waarop men naar middelen tot af weer zoekt. Men moet streven naar directe overeenkomsten tusschcn de afzonderlijke economisch belanghebbenden, die wederzijds aangevuld kunnen worden zonder daardoor derden te schaden. Dit is aitijd het Italiaan- sohe standpunt geweest en ook te Stresa zal men dezen weg moeten volgen. Het is te hopen, dat Stresa een bijeen komst wordt van goeden wil, aangezien de volken op het oogenblik het meer dan moe zijn steeds weer conferenties te hooren aan kondigen om naderhand .lé zivn, hoe deze mislukken. L o n d e n2 Sept. (V. D.) Dc correspon dent te Washington van de Times meldt, dat de Amerikaanschc staatssecretaris Castle heeft verklaard dat dc Vereenigdc Staten van Duitschland betaling van de op 30 September a.s. vervallende bedragen verwachten. Dit toont, dat de Vereenigde Staten vast houden aan de politiek, dat de oorlogs- scliulden betaald moeten worden. Het ver vallende bedrag beloopt 12% millioen rijks- mark voor bezettingskosten en 20,4 millioen Rijksmark voor schadevergoedingen en aan spraken van Amcrikaansche onderdanen tegenover Duitschland. Castle verklaarde, dat men tot nog top van Duitschland geen mededeeling omtrent de betaling van deze bedragen heeft ontvan gen. In dc Vereenigde Staten verwacht men dan ook, dat deze gelden vóór den verval datum betaald zullen worden. Tijdens de besprekingen van verleden jaar over het moratorium hadden Duitschland en Ameri ka op het standpunt gestaan, dat de beta ling van deze aanspraken niet onder het moratorium vielen, aangezien hieromtrent een speciale overeenkomst tusschcn Ameri- kaansche burgers en Duitschland was ge troffen. Het was Frankrijk, dat er indertijd op stond, dat ook deze bedragen onder het moratorium zouden vallen en aan dezen wensch van Frankrijk is Amerika toen te gemoet gekomen. Boedapest, 2 Sept. (V.D.). Dc Donau- post meldt uit Boekarest, dat de berichten over de ontploffing in het Roemeensche fort Ceasna zeer veel van elkaar afwijken. Vol gens het officieele communiqué zouden geen raenschonlevens te betreuren zijn, hoewel wordt erkend, dat 70 a 80 wagons munitie zijn vernield, waarbij slechts één persoon levensgevaarlijk zou zijn gewond, terwijl als oorzaak van de ramp zelfontbranding wordt opgegeven. Volgens andere nict-officieele berichten zouden de verliezen echter veel grooter zijn. Naar verluidt zou de uit 16 man bestaande wacht van het artilleriekamp spoorloos ver dwenen zijn. De schade wordt geschat op 60 millioen lei. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTER SCHUSTER OVERLEDEN. W e e n e n, 1 September (V.D.) De vtop- gere Minister van Handel in het derde ka- binct-Schober, dr. Fritz Schuster, is Woens dag in den ouderdom van 69 jaar te Graz overleden- Het begin van den grooten Katholiekendag te Essen. HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. La Paz, 1 September (V.D.) De Boli- viaansche regeering heeft besloten de vij andelijkheden met Paraguay in do Gran Chaco voor dertig dagen te staken. HOCKEY BRITSCH-INDIE OP TOURNEE West-Duitschland met 51 gestagen Zondag in het stadion Essen, 2 September (V.D.) Dc Britsch- Indiërs speelden hedenmiddag hun eersten wedstrijd in Europa te Essen tegen Wcst- Duitschland. Ongeveer 3000 toeschouwers woonden den intcrcssantcn strijd bij. Reeds dagen te voren had het geregend waardoor het veld zeer glad was geworden. Dc Britsch Indiërs ondervonden hiervan veel last. Dc Britsch-Indiërs kwamenin do volgen de opstelling uit: Doel: Allen. Achter: Tapsell en Hammond. Midden: Brewin, Pinniger, Lal. Voor: Shah Kerr, Ivulhan Singh, Dhyan Chand, Roop Singh en Saffcr. De Indiërs loonden van den aanvang af een prachtig spel, waarbij Roop Singh en Sal|er uitblinkers waren. Ook de midden- linie vertoonde een meesterlijk 6pel. In het Wcst-Duitsoho elftal was de kee per de beste man. Ruststand 3—1 voor Britsch-Indié, eind stand 5—1. NederlandBritsch-Indië. Op Zondag 4 September des namiddags half 3 6peelt het Nedeiiandsch hockcy-elf- tal tegen Britsch-Indië in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het Britsch-Indische elftal is als volgt samengesteld: Doel: Ilind. Aohter: Tapsell en Hammond. Midden: Ninhas, Pinniger en Lal. Voor: Shah Kerr, Kulhar Singh, Dhyan Chand, Roop Singh en Saffer. In dit elftal zijn drie spelers opgenomen, die reeds in 1928 in het Olympisch Hockey- tournooi te Amsterdam zijn uitgekomen, namelijk de back Hammond, de 6pil Pinni ger en de plienomenale mid\oor Dhyan Ch.nd. Nederland speelt thans voor de tweede maal tegen Britsch-Indië, de eerste keer verloor ons nationale liookey-elftal in de finale van het Olympisch tournooi van de Britsch-Indiërs met 30, de kleinste ne derlaag, welke toen een land tegen de Olympische winnaars vermocht te bereiken. Voor de tweede maal heeft Britsch-Indië het Olympisoh kampioenschap gewonnen en wel door gemakkelijke overwinningen op Japan en de Vereenigde Staten te Los Angeles. Naar wij vernemen, is do belangstelling van het publiek voor dezen wedstrijd bui tengewoon groot. Nogmaals wil men de groot-meesters in het hockeyspel aanschou wen cn van hun wonderbaarlijke snelheid en stoktcchniek genieten. Het Ncderlandsch elftal voor dezen wed strijd is als volgt samengesteld: Doel: Hardebeck. Achter: De Waal en Tresling. Midden: dc Looper, ter Haar en van Lierop. Voor: Gunning, de Geer, v. d. Berg, Du- pon en v. d. Haar. De beide backs de Waal cn Tresling, die thans hun resp. 27sten en 28sten wedstrijd voor Nederland spelen, stonden ook in 1928 tegenover de Britsch-Indiërs in den eind strijd, waarbij 30.000 toeschouwers tegen woordig waren- SUCCES TE BELGRADO Nederland wint tweemaal Belgrado, 2 September (V.D.) Heden middag zijn op do Save de Europecscho rocikampiocnschappen aangevangen, welke begunstigd werden door fraai weer. Do be langstelling van het publiek was zeer groot, terwijl een groot contingent Hollan ders onze roeiplocgen aanmoedigde. Do roeibaan was zeer mooi en de races waren vrijwel alle uiterst spannend. De eerste dag is voor de ITollandsche ploegen niet ongunstig geweest, de Triton twee met 6tuurman won haar heat, terwijl de Laga-vier zonder stuurman met een goeden tijd eveneens den heat won cn dus in do finale uitkomen. Dc Laga-acht startte in den eersten heat o.m. tegen Tsjccho-Slawakijc cn Polen en kwam als derde aan. Er zijn eohter nog her kansingsraces, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat'ook de acht nog in den eindstrijd komt. De vier met stuurman zag ook dc Tritonplocg aan den start en wel in den tweeden heat, waarin zij als derde aankwam. De Laga-vier maakt een uitstekende kans in de finale. De uitslagen van heden luidden: Twee met stuurman: Eerste heat: 1. Nederland 7.54.2. 2. Italië 7.55.2. Tweede heat: 1. Zwitserland 7.43.8. 2. België 7.48. Vier zonder stuurman: Eci*6te heat: 1. Nederland 6.44. 2. Zwitserland 6.44.6. Tweede heat: 1. Zuid-Slavië 6.46.6. 2. Hongarije 7.03.6. Achten. Eerste heat: 1. Tsjecho-Slowakijo 6.13.4. 2. Polen 6.17.4. Tweede heat: 1. Hongarije 6.13.2. 2. Frankrijk 6.16. Vier met stuurman: Eerste heat: 1. Italië 6.31. 2. Zuid-Slavic 6.42. Tweede heat: 1. Tsjecho-Slowakije 6.44.6. 2. Frankrijk 6.45.6. Derde heat: 1. Denemarken 6.44.6. 2. Hongarije 7.00.6. Skiff. Eerste heat: 1. Sourin, (Frankrijk) 7.20.8. 2. Dr. Kouer (Hongarije) 7.22.6. Tweede heat: 1. Piru (Tsjecho-Slowakije) 7.25.8. 2. Minge (België) 7.32.8. Wielrennen. PAILLARD WINT WEDEROM. P a r ij s, 2 September (V.D.) Op de Buf- falobaan vonden gisteravond de revanche- wedstrijden plaats van de wereldkampioen schappen achter groote motoren, waarvan de finale j.l. Maandag te Rome plaats vond. Paillard bevestigde zijn schitterenden vorm en won den 100 K.M. met 40 Meter voorsprong voor den Belg Linart. Sawall (Duitschland) werd derde, vierde Moeller (Duitschland) en 5 Thollembeok (België). 14.000 toeschouwer^ waren aanwezig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9