AM EOSFOöKTS CH DAGBLAD VERBINDING AMSTERDAM-BOVENRIJN 31e Jaargang No. 57 Maandag 5 September 1932 -DE EEMIAISDER" TWEEDE BLAD HET VLIEGONGELUK BIJ TUBBERGEN ONTEIGENINGS-ONTWERP INGEDIEND Fortinbras' Toovermscht ZEER FELLE BRAND TE BLEISWIJK Kwaadwilligheid de oorzaak Met den aanleg van een zijtak naar Vreeswijk zal zoo spoedig mos gelijk een aanvang worden gemaakt Bij dc Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening noodig voor den aanleg van het gedeelte Jutphaas Vreeswijk van de scheepvaartverbindingen, bedoeld in de wet van 27 Maart 1931. Bij art. 1 der wet van -27 Maart 1931 is de aanleg bevolen van den scheepvaartweg van Amsterdam over Utrecht en Wijk bij Duurstede naar Tiel en bij artikel 2 van een zijtak van dit kanaal naar de Lek bij Vrees wijk. Terwijl ingevolge artikel 3 der -wet niet tot uitvoering van het hoofdkanaal kan wor den overgegaan voordat door bclanghebben den een bijdrage van een derde gedeelte der kosten is toegezegd, zal de zijtak van het hoofdkanaal naar de Lek bij Vreeswijk ge heel uit 's Rijksmiddelen worden bekostigd. Het tracé van het hoofdkanaal volgt van Amsterdam, tot de kruising van de spoor lijn Utrecht—Gouda, 't bestaande Merwede kanaal; bij dit punt begint het nieuwe ka naai, dat bewesten Utrecht loopt, den Vaart 8Chen Rijn benoorden Jutphaas snijdt en vervolgens de Lek bereikt bewesten het veer te Wijk bij Duurstede. Het kanaal-gedeelte Amsterdam—Wijk bij Duurstede zal gemeen liggen met het be nedenpunt van het Merwedekanaal (gemid deld peil 0.-40 M. N.A.P.). In verband hier mede is het aangewezen om den zijtak naar Vreeswijk, welke in vroeger opgemaakte plannen, waarbij het hoofdkanaal door een schutsluis bij Utrecht nog in twee panden was verdeeld, bewesten Vreeswijk de Lek bereikte, thans te ontwerpen beoosten deze plaats, omdat daar het hoofdkanaal op niet grooten afstand van de Lek komt te lig gen. De zijtak naar Vreeswijk buigt af nabij de kruising van het hoofdkanaal met den Vaartschen Rijn. Door den aanleg van het kanaalvak met den Vaartschen Rijn naar Vreeswijk kan derhalve reeds dadelijk een zeer belangrijke verbetering van de Am sterdamsche Rijnverbinding tot stand wor den gebracht, omdat na voltooiing van le zen tak de Koninginnesluis, welke than? het grootste oponthoud in den vaarweg vormt, kan worden ontgaan. Met het oog hierop is het gewenscht, han gende de onderhandelingen voor de uitroe ring van het hoofdkanaal, zoo spoedig mo gelijk een aanvang te maken met den zij tak naar Vreeswijk. Het wetsontwerp strekt tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, welke voor het kanaalgedeeltc tusschen den Vaart schen Rijn en de Lek noodig is. De lengte van dit kanaalgedeeltc be draagt ongeveer 5 K.M. In de ter visie gelegen hebbende stukken is medegedeeld, dat de bodembreedl? ten minste 35 M. bedraagt, en dat de bodem diepte is ontworpen op 4.60 M. N.A.P., zoodat, wanneer men uitgaat van onder wa ter beloopen van ongeveer 1 3, het kanaal een breedte op den waterspiegel zal verkrij gen van ten minste 60 M. Voor den zijtak naar Vreeswijk zullen echter op het betrekkelijk korto kanaal '-ik tusschen het splitsingspunt met het onf, worpen kanaal naar Wijk bij Duurstede en de te bouwen sluizen ten bate van Vrees wijk, zoowel bij dit splitsingspunt als bij die sluizen verbrecdingen noodig zijn, die na genoeg ineenloopen, zoodat nergens de bo demhreedte minder dan 65 M. zal bedrigm Het kanaal zal met de rivier de Lek in verbinding worden gebracht door rn'aé van twee schutsluizen, elk met een door vaartwijdte van ongeveer 18 M. In den winter van het leven vervult elk klein straaltje van geluk ons hart met dankbaarheid. Warnod. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 66 Nu zou hij gaan zoeken in het Westen Amerika of Canada. In dc gematigde lucht streek zou hij handenarbeid kunnen ver richten. Hij had goede spieren; van de ma laria was hij door de zeelucht gauw gene zen, hij was heel gezond. Hij kon hout hak ken, den grond omspitten en bewerken, en water dragen. In een nieuw land zou hij geen honger behoeven U lijden. En ais hij hüt al te benauwd kreeg, dan kon hij het vak weer opnemen, dat hij in het Ilótel des Grottes had geleerd Buitendien had hij door zijn gedwongen armoedig-e levenswijze van de laatste maanden weinig van zijn kapitaal gebruikt. Zijn vagebondeeren bad hem physiek en moreel gehard. Hij wist wat er in de wereld te koop was Hij had om gegaan met menschen van allerlei rang en stand. Egypte leek hem te zijp een zinne lijk droombeeld uit het ver verleden. De herinnering er aan verbande hij. Tien jaren zou hij noodig hebben om iets te verwerven wat op een fortuin geleek. Slaagde hij, dan *ou hij trachten over tien jaren Lucilla weer te vinden. Maar in dien tusschentijd Mocht de wanhoop hem niet overmeesteren. De voorhaven aan de Lekzijdc verkrijg» een lengte van 1100 M. en een bodembreedte van ten minste 100 M. Bij de onteigening wordt gereken I cp de mogelijkheid van lateren bouw vin een derde schutsluis van ecnigszins grooiere af metingen. De bestaande noorder-Lekdijk zal tei weerszijden van de voorhaven worden ver legd. Het kanaal zal voorloopig gemeen i'.gg -n rnet den boezem van den Vaartstiien Rijn (w.o. 0.58 M. N.A.P.) en dus in open ge meenschap staan met het peil van het Mcr- wcdekanaal tusschen Utrecht cn Vreeswijk Zoodra het nieuwe kanaalvok Utrecht— Jutphaas dat in open verbinding zal k n\jn met het bencdenpand van het Merweleka naai en derhalve een gemiddeld kannnlru'd verkrijgt van 0.40 M.-N.A.P. klaar is, zal ook het kanaalgedeelte Jutphaas-Utrccht op dit peil worden gebracht en zullen de noudige werken worden uitgevoerd, ten einde dit kanaalgedeeltc van den Vaartschen Rijn boezem af te scheiden. De beoosten het kanaalgedeeltc Jutphaas —Vreeswijk gelegen boezemwateren van den Vaartschen Rijn kunnen v.»orlooplg met het kanaal in open verbinding blijven Na verlaging van het kanaalpeil tot 0.40 M. —N.A.P. zal de afwatering op en de water- inlading uit den Vaartschen Rijn geschie den door een grondduiker, ontworpen nabij de kruising met de Sehalkwijksche wetering tenzij nadere uitwerking der plannen en overleg met belanghebbenden mochten aan- toonen, dat rechtstreeksche loozing van deze wateren op het nieuwe kanaal dc voorkeur verdient. Voor de scheepvaart op de Iloutensche en Sehalkwijksche wetering, waarvan de aan de oostzijde van het kanaal gelegen gedeel ten met elkander in verbinding zullen wor den gebracht, zal in den oostelijken kanaal dijk een schutsluis worden gebouwd. Ten behoeve van de afwatering van en de waterinlating op de doorsneden polders zullen de noodige werken worden uitge voerd. De afgesneden vaarslooten in de doorsneden polders zullen door middel van bevaarbare bermslootcn met elkander in verbinding worden gebracht. Ter voorziening in bet verkeer te land zal nabij de kruising met den Ovcreindschen weg een hoogc vaste brug worden gebouwd, terwijl een brug avér de schutsluizen te Vreeswijk zal voorzien in het verkeer over den omgelegdcn Lekdijk. VERZOEK TOT OPSPORING. In een Buitengewone Politieblad verzoekt de burgemeester van Numansdorp opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van Jacob van der Linden, gcb. te Klaaswaal 25 Januari 1911, slager, en Cornelis Daniel Bal- dé, bakker, geb. te Klaaswaal 19 Februari 1914. Deze personen zijn sinds 27 Augustus 1932 spoorloos verdwenen, doch vermoedelijk hebben zij zich begeven naar een der haven plaatsen, oin aldaar e trachten aan boord van een schip te monsteren. Eerstgenoemde heeft zich schuldig gemaakt aan verduiste ring in dienstbetrekking, terwijl zij beiden zijn vertrokken met een vierwielig motor rijtuig, gemerkt 96003, welk motorrijtuig door hen voor een avond werd gehuurd. Het vermoeden ligt voor de hand. dat ook ten opzichte van dit motorrijtuig verduiste ring is gepleeg 1 cn, zoo dit mocht blijken, wordt mede inbeslagneming daarvan ver zocht. Het signalement van den auto is als volgt. Chevrolet, blauw-zwart gelakt, kap zwart en voor in den linkerhoek een scheurtje, beide rechterspatborden gebarsten, linker voor band defect, de overige banden gladgesleten, wegenkaart, ten name van P. Bijl, idem nummerbewijs, onder de kussens vóór in den wagen. In den auto (vóór en ach Ier) kokosmatten met zwart band omboord. Dc nummerplaat vóór met ijzerdraad bevestigd. Toon hij daar met zijn nederige reisgenoo- ten vóór aan den boeg van het schip stond, voelde hij zijn hart heftiger kloppen, toen de blauwe eilanden bij Marseille 'n het zicht kwamen, 't Was Frankrijk, eigenlijk zijn verkoren vaderland. Hij was blij. dat hij geen plaats genomen had tot Southampton maar dat hij dit geliefde land zou doortrek ken vóór hij naar een ander halfrond ging. Buitendien waren geld en het grootste deel van zijn persoonlijke bezittingen op Cook's Bureau in Parijs, uit Egypte diarheen ge zonden. Dus practische eischen noodzaak ten hem aan zijn verlangen gehoor te ge ven Hij 6tapte aan wat. zijn handkoffertje in de hand, kocht een courant op de kade van een schreeuwenden jongen en las tct zijn groote verbazing, dat de oorlog dreigde los te barsten. In Gibraltar had hij geen courant gezien. Er was er geen op het tusschendek geko men en hij was niet aan land gegaan. Hij had het voor zeker gehouden, dat up de goede, oude wereld alles bij het oude wa6. Nu, in Marseille, zag hij op de kaden in den blakerenden zonneschijn iedereen sta ren in de nieuwsbladen In het kleine h«»tel, dicht bij, waar hij zijn koffertje afgaf, vro< g hij den hotelhouder om inlichtingen. Ja ze ker, wist hij dat niet? Oostenrijk had den oorlog verklaard aan Servië. Duitschland had voorstellen van Engeland voor een con ferentie verworpen Dc president van de Re publiek was ijlings uit Rusland terugge keerd. Rusland wilde Servië helpen. Frank rijk moet Rusland bijstaan. Ca y est C'est la guerre, zei hij. Martin wandelde de straten door en be machtigde een plaatsje op het terras van een der cafó's op de Cannebière. Om hem heen sprak iedereen over den oorlog. De De boerenhofstede Grijpestijn in de asch gelegd Vrijdagavond heeft in de gemeente Bleis wijk, waar het vorige jaar zich een paar ge vallen van brandstichting nebben voorge daan in verband waarmee iemand tot een gevangenisstraf is veroordeeld een zeer felle brand gcwo< d, welke, naar men alge meen aaneemt, aan kwaadwilligheid is te wijten. Aan dc Hoekeindschekade, de ver bindingsweg tusschen Bergschenhoek en Blciswijk, ligt, of juister lag, de kapitale boerderij Grijpestijn van dc fumilio Vreug- denhil. De eigenlijk hoeve ligt op een per ceel grond, dat ongeveer 150 meter in het vierkant is. Aan de Blciswijksche zijde ligt het woonhuis van den heer M. Vreugdenbil, die wethouder van de gemeente Blpiswijk is. Aan dc zijde van Bergschenhoek ligt bot woonhuis van zijn zoon, den landbouwer J. Vreugdenhil. Achter beide woningen, we'ke van steen zijn opgetrokken, liggen schuren cn stallen. Tusschen do beide huizen is oen open erf, waarop, toen dc brand uitbrak, drie hooibergen achter elkaar stonden. De heer J. Vreugdenhil had tot bij tienen met een paar kennissen staan praten aan de voordeur van zijn woning Op datoogen blik was er nog niets bijzonders aan de hand. Toen het gesprek was afgeloopen, ging hij naar binnen, maar nauwelijks was hij in de kamer, of hij hoorde „brand" roe pen. Hij rende naar buiten en zag toen. dar de achterste hooiberg in vlam stond. Ter stond alarmeerde hij zijn vader en moeder, welke laatste ziek te bed lag, en zijn zuster, die bij haar ouders inwoont. Toen hij weer buiten kwam, had het vuur zich reeds aan den tweeden hooiberg meegedeeld en nog vóór dat de heer Vreugdenhil zijn eigen ge zin, dat behalve uit hem, uit zijn vrouw cn twee kinderen bestaat, in veiligheid had ge bracht, stonden de drie bergen reeds in lichte laaie. De felle Westenwind wakkerde de vlammen steeds meer aan cn zeer kort na het ontdekken van den brand stonden behalve rle drie hooibergen, het huis van den heer J. Vreugdenhil, de schuur achter zijn woning en de schuur achter de woning van den heer M. Vreugdenhil in lichter laaie. Dikke rookwolken stegen op en een zware vonkenregen belemmerde het blussehings- werk, dat door dc Blciswijksche brandweer onder leiding van den burgemeester van Blciswijk al spoedig met kracht was aan gepakt. Van Rotterdam, Hillegersberg, Bergschenhoek en andere gemeenten kwa men spoedig drommen belangstellenden- naar den brand. De brandweer, welke wel dra werd geassisteerd door die der gemeen te Bergschenhoek, zag in. dat aan blusschen van de hooibergen, noch aan don brand in het huis van den heer J. Vreugdenhil nel te denken, cn inen concentreerde daarom alle krachten erop, om het woonhuis van den heer M. Vreugdenhil te behoud-n Hierin is men met veel «moeite geslaagd Van het huis van den heer J. Vreugdenhil stortte al spoedig het dak in en weldra ston den er slechts nog een paar zwartgeblakerde muren overeind, waarbinnen een hetech vuur woedde. Ook do schuur achter deze woning en achter die van den vader zijn geheel in vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak van den brand was men eenparig van oordeel, dat deze in kwaadwilligheid moet worden gezocht. Ver zekering dekt de schade. Persoonlijke onge lukken-zijn niet gebeurd. bewoners van Provence met hunne luide stemmen fluisterden niet bepaald Er was nog maar één kans op vrede. Als Engeland succes had met haar interventie tusschen Rusland cn Oostenrijk. Anders was de oor log onvermijdelijk. Martin gaf een goede fooi aan een hotel-knecht om couranten voor hem te koopen. Het deed er niet toe van welken datum. Met koortsachtigen ijver lis hij de geschiedenis van de gewichtige week. Wat hij las wa6 een bevestiging van het gehoorde. Wat Engeland ook doen mocht, over een paar dagen zou Frankrijk in cor'.og gewikkeld zijn. Hij betaalde zijn vertering en ging de Cannebière op naar boven. Glim lachende gezichten zag hij nergens Reeds wierp de oorlog zijn schaduw over de la chende stad. Er kwam een bataljon infan terie voorbij en onwillekeurig bleven de menschen stilstaan, om met ernstige ge zichten de soldaten na te oogen! En Mar tin bleef ook stilstaan en bleef zoo staan, nog lang nadat de trams, die hadden moe ten ophouden, het gezicht op hen vereperd hadden. En hij wist, dat hij niet naar Amerika kon gaan. Op een kleine plek, midden in Frankrijk, woonden de cenige vrienden, die hij op dc wereld bezat; al de moedige zielen, die hij lief was gaan krijgen Brantóme verrees voor zijn geestesoog; t was als een open baring en een gevoel van ondankbaar ge weest tc zijn, beving hem, zoodat zijn adem stokte. Niet, dat hij hen vergeten had; hij had steeds met Bigourdin gecorrespondeerd en deze had hem in het minst geen verwijt gemaakt. Maar nog slechts een paar uren geleden was hij van plan geweest Brantóme uit zijn geheugen te wisschen om Frankrijk door te trekken, zonder zelfs een korte begroeting, zonder een afscheidsgroet! Een relaas van ooggetuigen „Tubantia" deelt nog het volgende mede over het ongeluk van het Zwcedsch post vliegtuig bij Tubbcrgen: Aan den rand van een ongelijk heide veld, op een terrein, waar zich een aantal liooihoppers bevindt, is de S.E.—A.A.E. neergestort. Dit terrein is eigendom van den landbouwer Golbach op Droste, wiens boerderij in de onmiddellijke nabijheid ligt. De zoon van Golbach vertelde, dat zijn vader en hij 's nachts om twaalf uur nog op waren. Ze hoorden te middernacht zwaar motorgeronk hetgeen op zich zelf niets bijzonders is, daar eiken nucht en kele vliegtuigen daar passeeren. Het ge ronk was echter zwaarder dan gewoonlijk cn de zoon maakte tegen zijn vader de op merking, dat liet toestel, dat uit de rich ting tusschen Almelo cn Friezenveen kwam blijkbaar erg laag vloog. De machine vloog over de boerderij in de richting Tubbergen, nlbur kwam direct daarop weer terug. Toen hoorden Golbach en zijn zoon een ver schrikkelijk lawaai, dat eenigen tijd aan hield, waarop het toestel neerplofte: het was, vertelde de zoon, alsof er een granaat ontplofte. De vader was het eerst op de plaats des onheils aanwezig cn haalde den piloot, die reeds overleden was, onder een zwaar stuk van de stuurcabinc vandaan. De zoon hoorde in de richting van het heideveld gekerm cn in een der kuilen, vond hij den zwaar gewonden marconist. In 'n oogwenk waren toen tientallen personen uit de on- middelijke omgeving aanwezig, die tracht ten den zwaar gewonde zooveel mogelijk hulp te verleencn. Weldra was ook dr. Ilüff ter plaatse, die da eerste hulp verleende cn don marconist naar het ziekenhuis te Almelo liet vervoeren. Uit den gcheelen omtrek stroomden do menschen toe; overal had men het zware geronk cn den enormen slag gehoord. De kapelaan van de parochie te Gecsto- ren was ook gewekt door het geraas en den slag en onmiddellijk naar de plaats des onheils gegaan om zoo mogelijk geeste lijken bijstand te verleenen. De marconist Uttergard, die zwaar gewond was aan hoofd cn bcencn, zeide erg moe te zijn en stamelde' „schlafen, schlafen". Daarnaast toonde hij nog zorg te hebben voor de post, die met het vliegtuig werd vervoerd, doch op dat punt stelde men hem gerust. Drie postzakkken, een zware en twee kleine zakken, werden met het toestel ver voerd. De post, welke vrijwel onbeschadigd bleek te zijn, werd naar het postkantoor te Almelo vervoerd, vanwaar zo naar Zwe den is verzonden. Passagiers waren er niet in de cabine, maar wel waron er levende wezens in, n.l. een mocdcr-aap met ecnigo jongen. De moeder bleek dood te zijn, evenals twee der jongen, Eén der aapjes was echter ge heel ongedeerd. Het diertje is naar Almelo gebracht. Zooals gemeld, is het vliegtuig eerst te gen den schoorsteen van een boerenhuis opgebotst. Deze boerderij, eigendom van den landbouwer Boerman, ligt een eind- weegs ten Noorden van den straatweg. De heer Boerman vertelde dat hij te om streeks 12 uur wakker was geworden, door dat een vliegtuig heel laag over 't huls vloog. Hij had toen zijn ontstemming over dut feit uitgesproken. Toen de machine echter direct weer terugkwam, had Boer man gemerkt, dat er iets niet in orde was. „Die zoekt een terrein voor een noodlan ding" had hij gezegd. Wat er toen gebeur de, vertelde B., is haast niet tc beschrijven. Het was een geweldig geraas en het af schieten van een kanon was er niets bij. De schoorsteen werd afgerukt, doch daar van hoorde wij niets. Het toestel heeft ook Gedurende de laatste zeven maanden van dwaze opwinding en vrijwillige armoede, waar had hij toen ontmoet karakters, zóó sterk, met zulke nobele idealen en zulke trouwe harten? Wat had hij geleerd tus schen de zorgelooze, oppervlakkige Engel- schen en Amerikanen in Egypte, vergeleken met wat hij geleerd had in dat wereldver- geten stadje in Frankrijk? Wie van hen had, onder de laag van ijdelheid door, ge werkt op zijn beter ik? Van welke idealen had hij gehoord in het Oosten? Wat voor idealisme was er bij de ka'me pessimisti sche opportunisten als de Tudsley6, bij de beambten en bij de zeelieden? Hij oordeelde oppervlakkig, dat is waar, want een En- gelschman verbergt zijn gevoel. Maar van zijn reis van zeven maanden was hij zoo ontstellend eenzaam teruggekomen. Met zijn gedachten ver weg, liep hij over de drukke straten. In deze machtige om wenteling, die de wereld bedreigde, was er één plek, die hem riep, dringend en duide lijk. Zijn plaat6 was ginds in Périgord, om met hen, die daar leefden, te deelcn hun hoop en vrees, hun rouw en vreugde. Hij ging naar het hotel om zijn koffer te halen en nam den eersten trein, die in de richting van Brantóme vertrok. Wat hij zou doen, als hij er kwam, wist hij absoluut niet. Er was iets, machtiger dan zijn ver stand, dat hom daarheen droef. Iets on wcerstaanbaars, nóg sterker dan de kracht, die hem naar Egypte had gedreven. Toen had hij geweifeld, het voor en het tegen ge wogen. En nu had een kort oogenblik hem doen besluiten en het kwam niet bij hem op te aarzelen. IJlings spoedde de trein zich door het warme Zuiden van Frank rijk. En alleen de schaduw van den oorlog hing over het land; het vreeselijke woord nog de spits van den gevel aan de voorzijde afgerukt. Nadat het toestel den schoorsteen van het dak der boerderij had afgerukt, is het aan de andere zijde van den straatweg, blijk baar met den rechtervleugel, tegen een huis gevlogen, waarin do heer Imrning een krui denierswinkel heeft. Tusschen dit huis cn de boerderij van Boerman vloog de S.E.-A.A.E. tegen eenige dennenboomen, welke totaal afknapten. Ook werden cenige palen van het telefoon net vernield. Het dak van den kruidenierswinkel werd zeer zwaar beschadigd. Onder dat dak be vonden zich de slaapplaatsen der negen kinderen van het gezin Imrning. Wanneer men de aangerichte verwoesting ziet, mag het een wonder hceten, dat het toestel niet tot de binnenzijde van het huis is doorge drongen. De kinderen zijn dan ook aan een ernstig gevaar ontsnapt. De heer Imrning vertelde, dat hij ook wakker was geworden door het motorge ronk. Toen het toestel tegen het huis op botste, was het een geluid, dat hooren en zien verging. Onmiddellijk was hij naar boven gerend, waar hij dc kinderen, over eind zittend in hun bedden aantrof, geluk kig allen ongedeerd. Binnen in huis is vrij wel geen schade aangericht, maar het dak is leelijk toegetakeld. Reclame-platen en een uithangbord zijn zelfs weggerukt. Do kastanjc-boomcn, welke voor het huis ston den, werden van hun kruinen beroofd. EEN KLEINE OPLEVING IN HET MIJN BEDRIJF. Men is do laatste dagen bij de Orunje- Nassaumijncn druk bezig de daar opgesla- gjn kolen weg te voeren. Eiken dag ver mindert de voorraad met ettelijke wagons, Fen aantel van do vroeger ontslagen ar beiders is opnieuw aangenomen. ZIEKTE VAN WEIL. Een lijder te Sassenhelm over leden. Tb Sassenheim is de twintigjarige W. B. aan de ziekte van Wcil overleden. Dc ziekte werd bij hem geconstateerd, nadat hij had gebaad in het Kagcrmeer. ERNSTIGE MISHANDELING. Te Dongen te de 43-jarige arbeider J. Jan sen, vader van 9 kinderen, door drie man nen aangevallen. Jansen werd met 'en mes in den rug gestoken. Op zijn hulpgeroep kwamen cenige mannen toegcloopen, dio nog juist dc drie personen in de richting Oosterhout zagen wegvluchten. De toestand van Jansen, die naar het ziekenhuis is over gebracht, is zcir ernstig. AL SLAPENDE VERDRONKEN. Amsterdam, 4 Sept. Twee mannen, die geen vaste woonplaats hebben, hadden zich gisteravond in beschonken toestand op een schuit in do Prin6 Hendrikkade bij (le St. Nicolaa6kerk te slapen gelegd. He denmorgen om vijf uur is een van hen te water gevallen en verdronken. Zijn kame raad heeft nog pogingen in het werk ge steld om hem te redden, maar toen dit mis lukte heeft hij de politie gewaarschuwd. Deze is gaan dreggen en heeft later tenslot te het levenlooze lichaam opgehaald. UIT DE STROOCARTONNIJVERHEED. Stopzetting van fabrieken. Aan het gcheelc personeel der stroocarton- fabriek de Dollard te Nieuweschans, ruim 150 personen, is vanochtend t>gen 12 dezer ontslag aangezegd. De fabriek wordt wegens slapte in het bedrijf stop gezet. Aan het ongeveer 100 man tellende perso neel van de stroocartonfabriek Grce en Co. te Oude Pekela, waar wegens vermindering van den afzet de werkweek al op 30 uur was teruggebracht, is gisteravond bekend ge maakt, dat de fabriek vanavond wordt stop gezet. Alle arbeiders zijn ontslagen. was nog niet uitgesproken. Gebruinde man nen en vrouwen werkten op de wijnbergen en op de velden en haalden den gouden oogst binnen. Maar hier en daar op de bliu kend witte wegen marcheerden troepen en ratelden fouragewagens. En in de nauwe derde klasse wagons met dc harde banken spraken alle reizigers over oorlog. Aan elke station kwamen er menschen in cn gingen er menschen uit. Allen schenen huiswiarts te reizen. Aan alle stations waren soldaten, die naar hun ne garnizoenen terugkeerden. En ze wer den ondervraagd, omdat ze natuurlijk goed op de hoogte waren. Ja zeker, er kwain oorlog. En do vrouwen met hun blauwe bundel tjes op hun knieën keken met angstige oogen de toekomst in. De regeering zou hun mannen opeischen. Hun mannen zou den worden gedood of verminkt. En al kwamen de mannen heelhuids terug, hoe moesten ze in dien tusschentijd aan de kost komen? Ah mon Dieu, die afschuwelijke oorlog. De lange reis, die dag en nacht duurde, met vervelende oponthouden aan voorna me kruispunten, was eindelijk volbracht. Martin kwam uit het kleine station van Brantóme en dadelijk stond de welbekende rammelende omnibus van het Hótcl dos Grottes voor hem. De oude Grégoire, de koetsier, die hem herkende, struikelde van schrik bijna over de treepplank. Monsieur Martin! Bent u daar? Bekomen van zijn verwondering strekte hij zijn groote door de zon gebruinde hand uit (Wordt vervolg#), N

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3