I A.SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI IBM UITVAART KARDINAAL VAN ROSSUM MAASTRICHT IN ROUW GEDOMPELD ECONOM. VOORLICHTINGS DIENST DE WAARNEMINGEN BEGONNEN WIJNHANDEL HET CGNFLICT IN DE KOOPVAARDIJ Naar het einde? DELGONEN IN T BOUW BEDRIJF L) zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken prijs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT BEEKENST.LAAN 10 K. BEEKSTRAAT 6 uw adres voor complete meubileeringi HUMORHOEKJE Een persoonlijk voord van Prof. dr. Feron Maastricht, 3 Sept. In het oude Tricht wa6 dezen Zaterdagmorgen reeds vroeg een ongekende volte van vreemdelingen, die de plechtige begrafenisdiensten van den overleden kardinaal Van Rossum wil den bijwonen. Reeds Donderdag en Vrijdag waren eenige kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders uit het binnen- en buitenland aangekomen. Zij hebben allen bij het stof felijk overschot van den kardinaal gebe den in de „chapelle ardentc", welke inge richt was in het groote voorportaal der St. Servaeskerk, tegenover den St. Janstoren. Hier is de z.g. „cntre royal'welke slechts bij groote plechtigheden geopend wordt. Vanmorgen werden in alle kerken en op alle altaren van de grijze Servaeskerk H. Missen van Requiem opgedragen voor de zielerust van den kardinaal en wel door een groote menigte buiten- en binnenland- sche geestelijken, abten en prelaten, die aanwezig waren. In de stad hangen van alle openbare ge bouwen, kerken en de meeste woningen der binnenstad de vlaggen halfstok, de straat lantaarns zijn met rouwfloers omhangen. Te tien uur werden de laatste voorberei dingen getroffen voor den grooten omme gang met hot stoffelijk overschot, denzelf den weg door de 6tad langs het groote Vrijthof, waar jaarlijks de bekende St. Ser- vaesprocessie trekt. Precies half elf begon de plechtige stoet van kardinalen, aartsbisschoppen, bis schoppen, abten en prelaten te trekken, ge volgd door een groote menigte priesters en reguliere geestelijkheid, tallooze wereldlij ke autoriteiten, en een enorme massa af gevaardigden van godsdienstige en sociale organisaties uit Limburg en de naaste ge bieden van Duitschland en België. De lijkbaar werd gedragen door broeders van het klooster de Beiiaart te Maastricht. De lijkstoet bewoog zich plechtstatig tus schen dichte hagen toeschouwers, terwijl alle klokken der ruim 30 kerken en kapel len hare meerstemmige klanken over de stad beierden. In de kerk zelf, waar de stoet even over elf uur aankwam, was het ruime priester koor en bovendien een aanzienlijk deel van het middenschip der kerk gereserveerd voor de genoodigden en de aanwezige auto riteiten. Het gebouw was in zwaren rouw gestoken. Het knapenkoor der SL Servaes kerk zong liturgische gezangen. De Ponti ficale Mis van Requiem werd opgedragen door Z. H. exc. mgr. J. Janssen, aartsbis schop van Utrecht, daarbij geassisteerd door mgr. de Bauduin, vicaris-generaal van het bisdom Roermond en mgr. dr. Eras (Rome) en pater dr. Drehmans. Verschei dene missiepriesters assisteerden nog. Op verschillende zijaltaren werden tege lijkertijd H. Missen opgedragen. Onder de aanwezigen merkten wij op Z.Em. kardinaal van Roey, primaat van België (in kardinaalskleeding), de bisschop pen van Nederland, mgr. J. Janssen, Utrecht, mgr. Hopmans, Breda, mgr. Aen- genent, Haarlem, mgr. Diepen, 'e Bosch, mgr. Lemmens, Roermond, allen met hun secretarissen, mgr dr. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat in Rome, mgr. J. Olav Smit6, mgr. Mculenberg (IJs land). mgr. Brent. Denemarken, mgr. Hey- len, Namen, mgr. Biermans, algemeen over ste van de St. Jozef-6ocieteit Mill Hill, mgr. Vogt, Aken, mgr. Muller (Stockholm), pa ter dr. Leijdsman, 6ccretari6 van den over leden kardinaal, was Donderdag telegra fisch naar Rome ontboden, zijn functie werd overgenomen door den oud-secretaris pater dr. Drehmans, mgr. Joosten en mgr. Bux (Finland). ^rder verscheidene vicarissen uit de Neuerlandsche bisdommen en uit het bui tenland, o.a.: Luik en Keulen, welke te vens hunne bisschoppen en wijbisschoppen vertegenwoordigden, die verhinderd waren persoonlijk aanwezig te zijn. De lange rij van andere geestelijke auto riteiten, gemijterde abten en eenvoudige priesters laat zich niet vermelden; elke or de had hare afgevaardigden, elke congre gatie was vertegenwoordigd; talloos waren de werkers en bestuurders in missiegebie den, die hier den kardinaal der missie de laatste eer kwamen bewijzen. Treffend was de aanwezigheid van mgr. Joosten, die pas j.l. Zondag door den nu overleden kar dinaal tot bisschop gewijd werd in het Missiehuis te Sparrcndaal bij Vught. Van de burgerlijke autoriteiten noemen wij: graaf de Marchant et d'Ansembourg, Gulpen, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Z.Exc. de minister van staat, jhr. mr. Ch. Ruj-6 de Beerenbrouck, Z.Exc. minister van justitie mr. Donner, de com missaris der Koningin in Limburg baron van Hovell tot Wcstorflier, de leden van Gedep. Staten, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, de burgemeesters van Maastricht en andere gemeenten in en bui ten Limburg, de militaire commandant te Maastricht, enz. Wtderom een onafzienbare rij van depu taties van missrevereenigingen en anaere organisaties sloot zich hierbij aan. Het kerkgebouw was tjokvol. Na afloop van den plechtigen uitvaart dienst, besteeg prof. dr. Feron den kansel en sprak over den gestorven kardinaal eerst een persoonlijkon indruk. Toen ik verle den Zondag Z.Em. kardinaal Van Rossum in vol ornaat de kapel zag binnenschrijden van het Missiehuis Sparrendaal, stond mijn hart een oogenblik stil. Was dat, die ge bogen, bleeke wankele man, onze groote, fiere, edele, energieke kardinaal? Toen ik hem twee uur later, onder bet „Te Deum", na de bovenmenschelijke in spanning der heilige wijding, niet meer zag staan vóór het altaar, maar werkelijk zag rusten op het altaar, met diep neerhangend hoofd en hijgende borst, als een uitgeleden offerande leunend op het altaar van Chris tus, stond mijn hart weer een moment st.it Was die uitgeputte hoogepriester niet waarlijk geworden tot iemand, wien mijter en staf te zwaar was geworden en die met Christus kon zeggen: Consummatum est, het is volbracht! Toen ik ruim een dag later vernam, dat de hooge lijder in machteloozen toestand was overgebracht naar het ziekenhuis „Calvarienberg" in deze stad, werd weder om een oogenblik van verstommende stilte gelegd over mijn hart. Zou dan de dood reed6 zoo dadelijk gaan dreigen? Toen ik 's anderen daags met onzen bis schop, dien ik toevallig het voorrecht had te begeleiden, het eerst mocht neerknielen bij den overledene en daar den grooten doode zag liggen, in allen eenvoud, zoo ge woon en zoo bleek, in die erge stilte en die angstwekkende kleinheid van den dood, waarin alle menschen zoo klein en zoo ge lijk zijn, voelde ik de aangrijpende tragiek van dit onverwachte sterven met klemmen de kracht in heel mijn ziel. Hij was dus niet meer in de strijdende, zichtbare kerk van Christus, hij. de groote leider der groot ste strijders in dat rijk van Christus. Hfj was dus weggegaan uit de F.euwige Stad om in zijn vaderland te sterven. Hij was dus den Euclïaristischen zegetocht door de Noorsche landen gaan maken als een sym bolischen afscheidstocht van zijn missie wereld. Hij was nu werkelijk naar Sparrendaa. gegaan „meer 6tervend dan levend", om als een uitgestreden Paulus nog gauw een laatsten mede-bisschop te wijden en te zen den. Hij had duö daar, toen hij bij het af scheid met stokkende stem tot den nieu wen bisschop zeide: „God zegene u en uw werk, uw missie en uw missionarissen", ge sproken niet meer alleen als prefect der propaganda, maar tevens als bode des he mels, die stond op den drempel der eeuwig heid. Hij was dus willen terugkeeren naar Wit tem, het beminde huis zijner congregatie om ddar zijn laatste offer te dragen en daarna, doodmoe, van zijn medebroeders afscheid te nemen. Hij was dus naar Maas tricht willen komen, om daar, ver van Rome, ver van den troon zijner waardig heid en werkzaamheid, in zijn land, in de stad der heilige bisschoppen, in de vest» der groote geloofverkondigcrs te sterven! Wij zijn inderdaad bereid en in staat om bij de lijkbaar, nog vóór het graf gesloten is, God te danken. In den geest der kerk, die dan dag des doods een dag van ge boorte heet, in den geest der Heiligen, die ons bij monde van den grooten Basilius vermanen niet te zeer te treuren over een grooten doode, dien wij verloren hebben maar veeleer God te danken, voor de groo te gaven en de kracht des geloofs, welke Hij ons in zulken men6ch had gegeven, mogen en moeten wij den goeden God dan ken, dat de kerk en wij hem hebben ge had. In dien geest roep ik Nederland en heel de kerk op den Koning der eeuwen te danken, dat Hij ons kardinaal Van Rossum heeft gegeven, een kerkvorst zóó groot, zóó sterk, zóó edel, zóó wijs, zóó geleerd, zóó vroom, zóó priesterlijk, zóó religieus, zóó apostolisch; dat Hij ons zulk een kerkvorst heeft behouden tot een leeftijd van ruim zoven-en-zeventig jaren en hem in kracht en rusteloosheid liet werken tot het uiter ste einde. Dan schilderde spreker den kardinaal als kloosterling. De pau6 heeft daarvoor zelf de allerschoonste getuigenissen afgelegd Deze gepurperde volgeling van St. Alphon- sus heeft in het leven de leer en het voet spoor van den grooten stichter der Redemp toristen-Congregatie gevolgd. Als apostel was kardinaal van Rossum een wereldfiguur. Als prefect van de con gregatie de Propaganda Fide was hij, on der den paus, de eerste apostel der kerk. Als zoodanig droeg hij met den paus de zorg voor alle kerken in het wereldgebied der missie. Een groot man is heengegaan en hij was een der onzen. Want, deze prefect der con gregatie de Propaganda Fide was een Ne derlander! Al6 wij hier staan bij het lijk van iemand, die in de laatste eeuwen wel licht geen gelijke had onder zijn landge- nooten wat wereld-invloed betreft, en die wellicht in de eerste eeuwen zulk een ge lijke ook niet meer krijgen zal, laat ons, /ijn medetijd- en landgenooten dan God een qogenblik met fierheid danken, ook als Nederlanders! Zoon van Nederland en Ne derlander was deze groote zoon der kerk m merg on been. Ook als hooge burger van Rome en van de stad van het Vaticaan bleef hij dat en schreef nog uitdrukkelijk „Aan mijn landgenooten". Hij droeg het edele kenmerk van zijn 6tam rond als be lichaamd in heel zijn wezen en werken. Ook den pau6 zelf hoorde ik over hem spre ken tot ons, Nederlanders, als over „onzen grooten kardinaal." De spreker eindigde met een aansporing tot de katholieken van Nederland, om hier de bloeiende rai6sie-actie krachtig voort te zetten. Een welig groeiend missieleven zal het beste en schoonste moment zijn. dai voor de nagedachtenis van kardinaal Van Rossum gesticht kan worden. Nadat do absoute verricht was door de verschillende aanwezige bisschoppen kardinaal van Roey opende de lange reeks, werd het lijk opnieuw overgebracht naar de doodenkapel. om te drie uur overge bracht te worden naar het klooster te Wit tem. Naar Wittem. Klokslag vier uur zullen aan de kork van St. Servaes alle autoriteiten weer verza meld zijn voor de plechtige overbrenging van het lijk naar de Kloosterkerk van de paters Redemptoristen te Wittem (bij Gul pen). Een zwaar omfloerste rouwwagen zal de eenvoudige kist vervoeren, welke voor afgegaan en gevolgd zal worden door vele auto's waarin autoriteiten en genoodigden. Op den breeden rijksweg Maastricht- Aken zal de stoet even voorbij Gulpen op gewacht worden door de kloostercommu nitcit van Wittem. In de kerk zal de bis schop van Roermond nogmaals de absoute verrichten, waarna het stoffelijk overschot bijgezet zal worden in den grafkelder. Het was kwart over drie, toen Zaterdag middag te Maastricht de klokken begonnen te luiden en de begrafenisstoet aan de Zuid zijde de kerk verliet. Voorop ging weer het kinderkoor en een aantal biddende geeste lijken, daarna de 'lijkwagen, waardoorheen purperen strikken aan het lijkkleed zicht baar waren, en daarachter een stoet van -12 auto's met familieleden. Molthezer ridders, bisschoppen en hoogwaardigheidsbeklceders overheidspersonen en pers. Zeer langzaam ging het door de stad, waar de vlaggen aan vele huizen halfstok woeien, over de Wilhclminabrug langs den rijksweg naar Wittem. In alle dorpen en gehuchten stonden de schoolkinderen, de schutterij in hun uniformen, muziekgezel schappen en belangstellenden langs den weg geschaard. De toeloop in Wittem was overweldigend. Het aantal auto's was niet te tellen. Bij het gehucht Carthicls kwamen de pa ters van Wittem den stoet tegemoet. Van daar weid het lijk gedragen naar den graf kelder, waar het onder het verrichten van de gebruikelijke ceremoniën is bijgezet, om dat eerst na de opening van het testament in Rome zal blijken, of de overledene in zijn laatsten wil een andere rustplaats ge- wenscht heeft. De benoeming van den heer Lamping tot directeur te wachten Naar verluidt zal een dezer dagen de be noeming afkomen van den heer A. T. Lam ping tot directeur van den economischcn voorlichtingsdienst. De he=r I.amping, die een opleiding ge noot voor den consulairen dienst, was laatstelijk sedert 1927 werkzaam in Chili als zaakgelastigde ad interim bij ons gezant schap tc Santiago en tevens waarnemend consul-generaal aldaar. Tevoren was hij o.a. een paar jaren ge detacheerd bij de directie van economische zaken bij het departement van buitenland- sche zaken. liet Nederlandsch aerologisch slation op IJsland Reykjavik, 2 Sept. (V. D.) Het Neder landsche Aerologiscb station nabij Rcykja vik is beden met de .waarnemingen, die dit station doet in verband met het Interna tionale Pooljaar, begonnen. Luitenant van #Giessen heeft heden zijn eerste hooge vlucht gemaakt en bereikte een hoogte van 5500 meter. utrechtsch arbeider verongelukt. Zijn toestand zorgwekkend. Dordrecht, 3 Sept. De werkman G. uit Utrecht had hedenmorgen, toen hij be zig was aan de Barendrechtsche brug, het ongeluk van dc toog langs één der hefto- rens naar beneden te vallen. De ongeluk kige kwam op het hoofd terecht met het gevolg, dat hij een schedelbreuk bekwam. Dr. Bok, uit Barendrecht, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eersto hulp en achtte directe overbrenging naar het zie kenhuis te Rotterdam noodzakelijk. Zijn toestand is zorgwekkend. LAFFE STREEK. Drie jongens uit Leiden, onder wie zich de 15-jarige S. beyond, hadden, zoo meldt de „Rott." met elkander een weddenschap aangegaan, die hierin bestond, dat zij op hun reis per rijwiel van Leiden naar de Bloemenveiling te Boskoop, af en toe limo riade zouden drinken vermengd met ster ken drank; wie niet dronken werd zou dp weddenschap gewonnen hebben. Het laffe bij deze z.g. weddenschap was. dat de beide anderen, genoemden 15-jarige alleen vermengde limonade lieten drinken, terwijl zij zelf onvermengde dronken, wel ke zij in een andere flescli bij zich droegen De gevolgen bleven niet uit. Toen de jon gen in de veiling kwam was hij bijna be wusteloos, en moest het personeel van de veiling toeschieten, om de behulpzame hand te bieden en den jongen, die het erg benauwd had, helpen en verplegen. Het vermoeden is gewettigd, dat de limo nade met spiritus was vermengd. De Boskoopsche politie werd in deze zaak gemengd, die aanstonds overging tot het opmaken van proces verbaal. Algemeen was men ter veiling zeer ver ontwaardigd over deze laffe daad. 114 000 K.G. TOMATEN VERNIETIGD. Gedurende de maand Augustus zijn aan de Coöp. Fruit- en Groentenveiling te Naaldwijk 1.853.813 k.g. tomaten aange voerd, waarvan 114.525 k.g. tomaten als on verkoopbaar werden vernietigd. GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 Een onderhoud met den heer Brautigam 's-Gravenhage, 3 Sept. Hedenmorgen heeft de Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn., inzake het conflict in bet scheep vaartbedrijf geconfereerd met den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en met den R.K. bond en daarna met do con tactcommissie. De Rijksbemiddelaar heeft aan beide groepen nadere voorstellen van den Bond van Werkgevers in de Koopvaar dij voorgelegd. De vertegenwoordigers van Leide bonden verklaarden zich bereid in hun hoofdbesturen zich met de voorstellen accoord te verklaren. Er is nog geen vol ledige overeenstemming verkregen tusschen den Bond van Werkgevers en de Contact commissie, van welk feit telefonisch is me- dedeeling gedaan aan den Bond van Werk gevers. Wel hebben enkele reederijen zicb bereid verklaard tot 31 Maart 1933 de loo- nen van het afgeloopen collectief contract te handhaven, doch de contactcommissie, vertegenwoordigende den Cenlralen Bond van Transportarbeiders en do Centrale van Officieren ter Koopvaardij eischt deze be reidverklaring van alle lijnreederijen, be houdens enkele uitzonderringen van een enkele kleinere boot, alvorens het parool tot opheffing van de staking te geven, en do onderhandelingen over de andere ge schilpunten aan te vangen. De Rijksbemiddelaar wacht nog nader antwoord van den Bond van Werkgevers. Rotterdam, 3 September. Naar aan leiding van liet bericht, dat de Contact commissie een afwijzende houding heeft aangenomen tegenover de nieuwe voorstel len van den Rijksbcmiddelaar, hebben we hedenavond een onderhoud gehad met den voorzitter der Contact-commissie, den heer J. Brautigam. Deze heeft ons daarbij mede gedeeld, dat het grootste bezwaar \an de Contact-commissie gelegen is in punt 3 van het voorstel dat de lijnreederijen, behalve de vijf, die -de afeloopen contracten tot 31 Maart willen handhaven, gelijk gesteld zullen worden met de vrachtvaartmaat schappijen. De Contact-commissie heeft zich bereid verklaard er aan mede ie werken, •lat onderhandeld zal worden over maatre gelen, die de vrachtvaart kunnen helpen. yA} deed dit op grond van de verwachting, .lat men hier zal kunnen komen tot een werkverruiming, waarvoor men rnet reden een beroep op de regeering zou kunnen doen. Voor de lijnreederijen is zulk een hulp uitgesloten, want bekend is, dat dc re geering afwijzend staat tegenover het denk beeld van steun aan lijnreederijen. Indien men dus de positie van de lijn vaart in dc onderhandelingen betrekt, wordt dus het principe, waarop de bereidverklaring der Contact-comm'ssie berust, teniet gedaan. Op het bericht, dat dc Holland-Amerika- Lijn het s.s. Rotterdam van Boulogne sur Mcr weer naar Southampton zal dirigeeren, om daar de lading te lossen en dan vau daar het schip weer naar New-York te laten vertrekken, waardoor voorkomen zou wor den, dat de bemanning opnieuw zou moe ten aanmonsteren, hetgeen tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, heeft de heer Brautigam ons nog medegedeeld, dat inder daad de bemanning verplicht is te blijven varen, zoolang het schip geen Ncderlondsche haven aandoet. Al zou het schip verschei dene reizen BoulogneNew-York en terug maken, dan nog zou de bemanning niet ge rechtigd zijn het schip te verlaten, zonder zich schuldig te maken aan desertie. De Contact-commissie heeft, zoodra zij kennis kfecg van dezen maatregel zich in verbinding gesteld met de buitenlandsche organisaties, opdat deze zouden verhinderen, dat het schip van bunkerkolcn zou worden voorzien. Of deze pogingen kans van slagen hebben, zal moeten worden afgewacht. Ten slotte heeft de heer Brautigam nog meege deeld, dat gebleken is, dat in don Bond van werkgevers ter koopvaardij verschil van op vatting bestaat, dat zelfs zoo diep is, dat de afwijzende houding van de Contact-com missie wel eens tot gevolg zou kunnen heb ben, dat verscheidene reeders uit den Bond zouden treden. Besturen der werknemersorganU saties zouden bereid zijn een verlaging van 8 pet. te aanvaarden Het Handelsblad meldt: Nadat de vergadering van den Bondsraad van den Algemeenen Ncderlandschen Bouw arbeidersbond inet algemeene stemmen verworpen had het voorstel der regeering het loon uit de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst voor dc bouwbedrijven met 10 pet. tc verlagen, is den volgenden dag een vergadering gehouden van de be sturen der algemeene cn confessioneele ar beidersorganisaties waarin besloten is aan de werkgeversbonden in het bouwbedrijf to berichten dat de besturen wel genegen zijn huhne leden te adviseeren een verlaging van 8 pet. te aanvaarden, onder voorwaarde dat de bestaande overeenkomst alsdan ver lengd wordt tot 1 October 1933. Het is nog niet bekend of dit eonige ver andering zal brengon in het beslaande plan der werkgeversorganisaties, die een verla ging van 10 pet. noodzakelijk achten. Indien tusschen de wederzijdsche organi saties geen overeenstemming wordt bereikt, beteekent dit dat einde Februari 1933 do thans bestaande arbeidsvoorwaarden een einde nemen. VERHOOGING MARGARINEPRIJS. In verband met de verhooging van den accijns op margarine en de stijging van den prijs der wettelijk bij te mengen boter zal de prijs van margarine een verhooging on dergaan. AbonnC (dien morgen voor de tiende maai verkeerd aangesloten)„Nee. u spreekt niet met de Internatio nale DloempoLlenmaatsciiappij U spreeki met Moster en Co.. Moster Moster I M van moord, o van om brengen s van sterven, t van tergensmoe, e van ezels veulen en r van revolver I" (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4