ALS DE BEGROOTING SLUIT OM EEN DUÜRZAMEN WERELDVREDE SIERKUNST en kostbare en verstrekkende gemeentebemoeiingen CONGRES VAN VOLKS- TUINDERS STUDIE-CONFERENTIE DER J.V.A. De invloed der coöperatie LEERAREN BIJ NEDERL. GYMNASÏËN UIT DE HOOFDSTAD Vele Amsterdammers Haan de voorkeur Heven aan Amstelveen (Van onzen eigen correspondent). De ontwefpbcgrooting van Amsterdam's financiën is thans verschenen. Voor den lieer !ak, den wethouder, die onze ge- rnecnk jke geldmiddelen beheert, is het zeker geen sinecure geweest om den staat van inkomsten en uitgaven der gemeente huishouding dezen keer sluitend te maken, liet is echter gelukt. Men heeft aan alle kanten bezuinigd, er is flink geknabbeld aan de subsidies, het girokantoor heeft de rentevergoeding van V/. op 1 gebracht voor de gewone rekeninghouders en ver schillende takken van dienst zijn danig on der handen genomen. Maar toch staat onder aan het lijntje waar de posten sluiten, de belasfingverhooging voor het komende jaar, de verrassing voor de Amsterdammers, die wij van de week met het ochtendblad uit de bus hebben gehaald. De toelichting van B. en W., waarom de meerderheid van het col lege gemeend heeft de lasten voor do bur gerij te moeten verzwaren, is een schrale troost onder deze omstandigheden en bij de begrootingsdebattcn zal de Raad zich over dit standpunt nog wel nader hebben uit te spreken. Of dan evenwel een tweede loons verlaging voor het Gemeentcpersoncel in de plaats zal komen van de thans voorgestelde belastingopcenten-verhooging, staat echter te bezien. Een prognose dienaangaande wijst er wel op, dat ook de meerderheid van den Raad in dit geval de meerderheid uit liet College zal ondersteunen. Symen zal wei moeten betalen en Symen zal betalen. De loonen van het gemeenteporsoneel, die beduidend hooger nog zijn, dan waar ook, zullen de Amsterdamsche belastingbetalers moeten opbrengen, evenals de tekorten van verschillende diensten, die wellicht in parti culiere handen over zouden kunnen gaan of nog beter geheel moesten verdwijnen. Want hoe goed verzorgd wij het werk der Stadsdrukkerij ook mogen vinden en hoe vlot do instelling onder gomeentebeheer misschien ook werkt, het instandhouden van zulk een inrichting om der wille vin de organisatio zelf, ongeacht do zeker niet gunstieo financleele uitkomston, kan toch moeilijk als een gezonde bcdrijfspolhick worden beschouwd in deze tijden, waarin Wc zoo kijken naar efficiency en rendement. Van een openbaar vervoermiddel.als de tram kan men zich. voorstellen, dat men deze in stelling liever niet in particulier beheer, ziet cn een tekort bij dit bedrijf kan onder zekere omstandigheden dan ook als normaal worden beschouwd. Een nieuw, groot cn modern zwembad, zelfs wanneer wij er zoo volop genieten, verliest veel van de attractie als wij bemerken, dat er naast de ent'ép prijs, welke zoo laag op 15 cent gehouden werd. een tekort bij den betreffenden dienst is van niet minder dan een kleine vier ton. En nu wij die. naast de 15 centen toch ook nog moeten opbrengen, vragen wij ons in getnoede af, of de gemcentebemoeiing zich niet wat te ver uitstrekte en voor ons wat te prijzig is geworden. Maar wanneer Provin ciale Staf'-n accoord gaan met dit bcgroo- tings-nntwêrp, zal er voor den belastingbo talcr weinig moer to vragen of te redenee ren over zijn. Wij krijgen eenvoudig de lange enveloppe, de onvriendelijke brief kaartjes, zoo onwelwillend van toon er daarna de bezoeken, waarop geen van ons erg gecharmeerd is. Het is dan ook geën wonder wanneer weer ettelijke rasechte en getrouwe Amster dammers de hoofdstad uit dit soort motivee ringen gaan verlaten en hun heil gaan zoe ken als forens in de omliggende plaatsen, waar de belastingdruk, voorloopig althans, nog niet zoo nijpend is als hier. Wij hebben de voorbeelden maar voor het grijpen. Ken „suburb" onder den rook van de stad, Am stelveen, het naburige eens zoo afgelepen dorpje, waarheen we op mooie Zondagen wel eens wandelingen gingen maken of waar wij in den winter, omdat er de Poel dicht in .ie buurt ligt, schaatsenrijden, is in opkomst en zal naar het zich laat aanzien een zeker niet onwelvarende en aantrekkelijke buitenwijk van Amsterdam worden. Amstelveen is niet geannexeerd, zoodat de gemeentelijke kas nog niet overbelnct is. Voor do openbare veiligheid, een hoof l-luk dat bij ons zeker niet in een hoekje yedrukt is, zorgen een drietal politiemannen met een inspecteur, de huishuren zijn er laag, de belasting even zoo, terwijl do verbinding met de hoofdstad, een quacstio van conige kilometers, door particuliere' en Amsterdamsche gemeente lijke autobussen in vrije loyale concurrentie met elkaar vlot cn stipt wordt onderhouden. Er is één taxi, dio altijd te vinden is omdat er maar één standplaats is en van taxi-oor logen conflicten met wit- en geclbanders zijn de gelukkige bewoners nog verschoond gebleven. I-Iet telefoontarief is billijk, nu- tuurlijk nog niet automatisch, maar gezellig met een vriendelijke juffrouw, en misschien daarom wel niet zoo duur als bij ons, ev. de interlocale verbinding met Amsterdam kost maar tien cent. Een prachtige preventie om geen noodcloozo gesprekken te voeren, een uitkomst uit economische overwogingen dus. En moeten wij in de dure nieuwe buiten wijken van de stad, waar alle Amsterdam sche bouwers zich vast hebben gebouwj en waar de huizen in rijen leeg staan, ontzag lijke prijzen betalen voor, zooals Wet dan heet. „moderne flats" met centrale verwar ming en stroomend water, een huizenbouw zoo modern, dat wij in alle opzichten met de boven- en beneden-buren meeleven moe ten, hier in Amstelveen hebben verstandige huizenexploitanten comfortabele huisjes ge zet, die billijk te krijgen zijn. Van die huis jes, waar jonge mcnschen mot pleizier in zullen trekken om er samen met smaak en overleg een klein paleisje van te maken en waar het inderdaad mogelijk is om iets in toepassing te brengen van het spreekwoord: „My homo is my castle.' Op handige manier zijn er garages aangebouwd, zoodat Amstel veen voor den autobezitter de garagekosten cn het ongerief van chauffeurs, die de haai en breng wagens op don duur grondig vei* moorden, bespaard blijft. En met het wa gentje aan huis, zullen de trouwe vierwie lers betrouwbaarder blijken en minder last van reparatie voor allerlei zonderlinge kwa len vertoonen dan in de grootc, mooie, mo derne garage, waar de maandrekeningen nimmer zoo mooi zijn. Een auho'tje is hier niet overbodig voor wie het bekostigen kan; het gemak van het „deur-tot-deur-transport" is natuurlijk te verkiezen boven de bus- en tramverbindingen, hoe prompt en tot hoe laat in den nacht, die ook functionneeren. En verder biedt dit wonen in de peri pheric van de groote drukke stad, voor den stedeling hot voordeel van het buiten zijn na ingespannen dagtaak. Hier puft hij even uil, hier wandelt hij nog vrij rustig zonder elk oogenblik te worden opgeschrikt door jagend snelverkeer, hier kan hij om half elf nog een doosje sigaretten koopen en l ier geniet hij van zijn nachtrust zonder door claxonlawaai cn autogetoeter tot in het holst van den nacht te worden gestoord. De vlieg machines voor Schiphol, het naburige hoofd stedelijke vliegveld vormen met hun lustig geronk een punctueel uurwerk en een be trouwbare wekker en het licht van der. vuurtoren der luchthaven is een onfeilbaar baken voor den forens, die hot in de stad eens wat laat heeft gemaakt cn den weg naar huis moeilijker dan andors te vinden weet Ik ben in Amstelveen geweest en ik ge loof op weg te zijn Amsterdam ontrouw te worden. Ik ben betoovord door de stijlvolle laantjes met de kleine kasteeltjes, door het gonocgclijke buitenleven op zeven minuten afstand van de hoofdstad en misschien ook wel wat pessimistisch gestemd jegens Am sterdam door de gemeentebegrooting, die men sluitend heeft gemaakt ten koste van den belastingbetaler. VAN SIEGEN. Door oudtminisfer Air. J. B. Kan geopend Zaterdag werd in het R.A.I.-geboiuv te Am sterdam het eerste congres van het Alge meen Verbond van Volkstuinders Vereeni- ging in Nederland gehouden. Nadat de voor zitter van hel Verbond, de heer J. Vrocgop. de Aanwezigen had welkom geheeten, werd hel congres geopend door oud-minister J. B. Kan. In dit openingswoord weer mr. Kan er op, dat het begrip tuin vroeger synoniem was met weelde. Inderdaad zegt spr. is een tuin een allerbegcerlijkst bezit. Een Hollander koopt graag een stuk grond, maar daarna- bevestigt hij overal het bekende bordje met het bekende artikel, dat niemand er mag komen Gelukkig is daarom het verschijnsel van volkstuinen in dcz'en tijd, ook al omdat liet en cn wandelen niet méér zoo prettig is als in vroeger dagen. Wat kan er beter worden gedaan dan te werken in de vrije natuur. Spr. heeft gezien, wat de volkstuinders tot stancl kunnen brengen en opent met de bes te wcnschen voor dit werk het congres. Hierna sprak ir. C. II. Claasscn, directeur van het Marktwezen te Amsterdam over „Volkstuinen in verband met stadsuitbrei ding". Door spreker werd uiteengezet, dat de behoefte aan volkstuinen grooter en groo- ter wordt. De uitbreiding is vooral gekomen onder den invloed van de zoogenaamde oor logstuintjes. Er zijn thans meer dan 10 000 volkstuintjes in ons land. De oorspronkelijke tuinen stonden onder het beheer van Ar menzorg. Echter met Armenzorg hebben de volkstuintjes nu gelukkig niets meer te maken. Nadat spr. de taak van den bond van volkstumdcrs ui toon had gezet, hiold hij een oleidnoi voor een wettelijke regeling voor de volkstuinen* Een dergelijke wettelijke rege ling bestaat reeds in vele andore landen, Door zulke wettelijke regelingen kunnen er komen volkstuinen van blij venden aard. Daarop meende spr. behoort te worden aan gestuurd en daartoe moet hot uiteindelijk komen. Door den heer Knudde uit België werden de groeten overgebracht van het Internatio naal Verbond. Door dr. L. Hcycrmans, direc teur van den Geneeskundigen en Gezond hcidsdionst werd de beweging der volkstui nen uit hygiënisch, prvchisch cn cultureel oogpunt een zegen genoemd voor de bewo ners der groote steden. Door den heer Eug. de Witte, algemeen toezichter van het Ver bond der volkstuinen in België werd een voordrecht gehouden over „Volkstuinen als middel van volkscultuur". Daarna brachten dc congresleden een be zoek aan do tentoonstelling. ZEDENDELICT. De kwakzalver J. B. to Groningen, tegen wlen reeds meïrmalen proces-verbaal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenon van de geneeskunst, is thans aangehouden als verdacht van het misdrijf, bedoeld bij art. 251bis Wetboek van Strafrecht. Hij wordt ter beschikking van do justitie ge seld. Welke economische basis heeft onze samenleving noodig voor den vrede Soesterberg, 5 Sept. Door dc Jonge ren Vredes Actie (J. V. Awerd op 3 en i September in het Bondshuis van den Pro- tesiantenbond alhier een studieconferentie gehouden over het onderwerp: Welke eco nomische basis heeft onze samenleving noo dig om duurzaam den wereldvrede te ves tigen? Er was zeer veel belangstelling voor deze conferentie, die uit alle deelcn van ons land bezocht werd. In zijn openingswoord Zaterdagavond deed de Voorzitter uitkomen, dat deze con ferentie staan zou in het teeken van de hecrschende economische crisis, die vanuit verschillende standpunten zal bekeken wor den. Voor dezen avond trad als spreker op de hoer K. de Boer, secretaris van den Utrechtschen Bond van Nederlandsche ver bruikscoöperaties voor het houden eener inleiding over het onderwerp: Oorlogslooze samenleving door uitbouw van de coöpe ratie. In korte trekken trachtte spreker aan to toonen, dat de invloed der coöperatie op de bestaande maatschappij, tot een betere orde voeren moot. Thans is er geen orde en maatschappelijkheid Er zijn schrijnen de tegenstellingen Zoo sterven er b.v door 'ebrok aan alles in Tsjecho Slowakije, in het hooge bergland, een 7000 000 arme men- schen weg, terwij! tegelijkertijd de indus trie zich bezint op productiebeperking. On der den druk van het verdrag van Versail les kan onze Oostelijke nabuur niet tot ont wikkeling komen. Al die dngen komen niet over ons als natuurrampen, doch zij zijn ingeschakeld in de wet van oorzaak en ge- yolg. Ons economisch leven Is niet geba seerd op de voorziening der volksgemeen schap. maar wel op de hebzucht van hen in wier banden de productiemiddelen zioh bevinden. In deze maatschappij werken er twee factoren, die bepalen zullen hoe het nieuwe zich ontwikkelen zal. Het zijn: de mensch zelf en het milieu, waarin hij leeft. Tusschen deze beide bestaat er een voort durende wisselwerking. Ons streven moet dan ook zijn om op beide gunstig in te werken. Experimonteeren op dit terrein is echter zeer moeilijk, wijl onze kennis hier ten achter staat bij die der natuurweten schappen. Ieder hécrt don oök het recht Jm-als bewijs te <h)Vtkcnnén, wat nu verder door spreker als experiment zal worden aangevoerd De voorbeelden zijn ontleend aan de coöperatieve beweging, die een her- planting is van de maatschappelijke orde. Spieker stond in dit verband stil bij den pioniersarbeid der vorige eeuw In Ierland cn Engeland. Na drie jaren was aldaar in die gemeenschappen, vooral in moreel op zicht, een groote vooruitgang te constalee- ren. Het doel der coöperatie is om verbete ring te brengen voor mensch en maatschap pij en te komen tot een harmonisch ge heel. Zij vormt daardoor een diepgaand verschil met andere maatschappelijke be wegingen van dezen tijd en brengt den mensch door onderling hulpbetoon weer terug naar de brgn van alle ontwikkeling. Wij moeten begrijpen, dat wij voor hot be staande mede verantwoordelijk zijn. Dan kunnén wij groeien in gemeensehappolij- ken arbeid, zoodat de maatschappij her vormd en daarmee dc oorlog uitgedreven wordt. Alsdan zal een nieuwe toestand ontstaan, waarin voor hoogere levenswaar den kan gestreden worden. De aanhef eener leuze brengt nog niet don vrede. Dat bevrijdingswerk moet van de menschen zelf uitgaan. Er volgde een levendige gedachtenwis- seling op deze rede. Zondag werd de conferentie voortgezet. In den voormiddag h[eld Drs. C. F. Eortanier. lid van den Bond van Jonge Liberalen, een inleidng over het onderwerp: Oorlogslooze samenleving iri* het bestaande stolsel. Spreker vond het een eenigszins ondank bare taak om hier te staan tegenover men schen met sterke geloofskracht. Alhoewel zich nauw verbonden voelend met hunne idealen, meende hij toch to moeten waar schuwen tegen plannenmakerij. Misschien zou het mogelijk zijn i*m elkaar op neu traal terrein te ontmoeten, alwaar voor al- Ion nuttig werk te doen is Spreker behandelde daarop de grondslag van het economische leven, volgens liberale opvatting. Voor zijn behoeften heeft de mensch goederen noodig, die bepaald wor den door de drie factoren* arbeid, kapitaal en grond. Door den handel moeten deze drie georganiseerd worden, om daaruit een maximum te halen. Hiervoor zijn twee stelsels mogelijk. Het eene regelt alles door een centraal orgaan; het andere, waaron der we nu leven, erkent het privaat bezit dier productiemiddelen, gepaard echter mot economische verantwoordelijkheid en vrij heid van handel en bedrijf. Het standpunt om alles gezamenlijk te doen is mooi. Maar is het mogelijk? Volgens spreker niet en daarom kan ook het socialisme niet slagen, omdat men hierbij uitgaat van een gecon strueerde mensch. maar niet van een wer kelijke mensch. Verder, wisselen de behoef ten. Als leidraad heeft men hiervoor de prijszetting, die telkens over slaat, wat niet mogelijk is in een socialistische maatschap pij. Do liberale opvatting wordt absolute vrijheid verweton. Deze moet echter vnn staatswege gecorrigeerd worden, overal waar er misbruiken zijn. Vandaar in ons land het bestaan eener goed georganiseer de arbeidswetgeving. In dezen evolutional- ren gang past ook de naasting van bedrij ven als dat der olcctriciteit enz. Wat het conjunctuurprobleem betreit, dit is ook in een andere maatschappij niet te vermijden, wijl ook bij don mensch, die grondslag is der maatschappij, evenzoo de wet der pe riodicitelt heerscht. De lange weg der pro ductie maakt die conjunctuur onvermijde lijk. Bij teruggang moeten we de fouten zien te herstellen. Door meer wereldorga nisatie wordt het misschien mogelijk die conjunctuur in de toekomst te vervlakken. Op 't oogenblik is er een abnormale neer gang, die wortelt in den oorlog, welke weer samen hangt met de kwestie van vrijhan del of protectie. Dan staat spreker geruimen tiid stil bit het bevolkingsvraagstuk in verband met werkloosheid. Volgens hem moet de eco nomische tendenz heerschen over de biolo gische, wanneer deze met elkaar in strijd zijn. Bij het Plannwirtschatsprobleera werd opgemerkt, dat internationale samenwer king niet van bovenaf moet worden opge legd, doch uit de menschen zelf moet voort komen. Daarbij moet elk land niet afzon derlijk handelen, doch liever de plannen afwachten van het Internationale bureau, alhoewel deze ook niet altijd worden na geleefd, zooals de geschiedenis bewijst. Bij het probleem der medezeggingsschap is niet alleen een geldelijk, maar ook een geestelijk belang betrokken Er bestaat ech ter geen systeem voor, wij. die belangen bij alle ondernemingen verschillend zijn. Een veelhoofdige leiding maakt conservatief. Bij het werkloozenvraagstuk maakte spreker de opmerking, dat er volgens hem geen recht op arbeid of ondorhoud bestaat. Wel is het plicht der overheid ten koste der anderen te helpen, die in 6lechte economi sche omstandigheden verkeeren. Bij het loonvraagatuk wees spreker op het nu bp- staande gevaar der ondernemingen om door zware lasten voorgoed ten onder te gaan. I-Iij gevoelt iets voor het systeem van de glijdende loonschaal, waarvan een deel vost en het andore fluctueorend is. Een andere kwestie is weer die van het Nederlandsche fabricaat. Hiorvoor moeten we zoeken naar andere landen om ons heen. Aan het slot zeide spreker het probleem der vrede boven alles te stellen en daar om samenwerking te willen tusschen den Bond van Jonge Liberalen en de J. V. A. Aan de hierop gevolgde discussie werd door velen deelgenomen. Vergadering van het Genoot* .schap ie Hilversum Hilversum, 3 Sopt. Vrijdagavond word do 102c jaarvergadering van het ge nootschap van leeraren aan Noderlandsche Gymnnsifin geopend. Door den voorzitter, den heer C. de Jone. werd entiek geleverd op het rapport-We) ler in zooverre dit handelt over de maatre gelen welke op het gebied van het gymna siaal onderwijs worden aanbevolen. Spr. heette o.m. den heer Renkema als vertegenwoordiger van den minister van O. K. on W. welkom cn herdacht den hoer Rcudler, het overleden oudste eerelid van het genootschap. Do vergadering verhief zich, op verzoen van den voorzitter, gedurende enkele oQgcnblikken van haar zetels. Hot bestuursvoorstel om de contributie met 1.— to verlagen en te brongen op 8.— per jaar werd aangenomen. Het amendement van de afdeeling Haar lom om dc contributie te brengen op 7.— pér jaar was verworpen. Dn heeren mr. M. Zcldenrust en dr. B. M. Schouten werden als bestuurslid geko zen. Dr. H. E. Bccht uit Amersfoort hield een voordracht over het onderwerp: muziekon derwijs op het gymnasium. Wijzcndo op de z.i. in ons land bestaande achterlijkheid t.a.v. dc muzikaal-paedagogische opvattin gen bij dc verschillende afdeelingen van het onderwijs kwam spr. tenslotte tot de conclusie dat een wettelijke voorziening in systematisch, vakkundig en algemcenvor mend muziekonderricht bij ons heele on derwijs meer en meer als een eisch van onzen tijd behoort to worden gezien. Zaterdagmorgen werd de vergadering voortgezet. Do 102e algomeenc vergadering van bo vengenoemde verconlging werd Zaterdag morgen te Hilversum voortgezet. Er was eenïge dieuesje tusschen de hee ren H. H. Mallinckrodt uit Winschoten en prof. dr. J. H. Gunning Wzn., over de kwes tie aan wlen tenslotte de beslissing is wan neer bij eindexamens examinatoren en ge commilcerden het over het toekennen van een cijfer niet eens zijn. De heer Malhnckrodt was van meening, dat deze kwestie niet in de wet wordt op gelost, prof. Gunning ontkende dit. Men bo- sloot op voorstel van don voorzitter, dr. A, Sizoo, doze aangelegenheid nogmaals aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Vervolgens hield de heer P. Kuypor Dzn. wethouder van Hilversum een toespraak over het onderwerp „Hilversum oud nieuw" waarna moj. prof. S. Antoniades uit Leiden een referaat hiold over het on derwerp „Het hedendaagsche Grieken land' De heer Kuyper gaf een Interessante be schrijving van de wordingsgeschiedenis van Hilversum dat in betrekkelijk korten tijd van klein heidedorp groeide tot een UTRECHTSCHEWEG NIEUWE GOEDKOOPE HANDGEWEVEN KLEE- DEN VAN 'T PAAPJE GORDIJNSTOFFEN o NIEUWE FOTO-ALBUMS SCHRIJFMAPPEN ENZ. Amersfoort. Woensdag 7 Septem ber. Verkooplokaal Muurhuizen 47, verkoop van een inboedel. 1% uur. Donderdag 8 September. Anna Paulowna- laan 25, Verkoop van een inboedel. 9 uur. Woensdag 14 September. Hotel „de Zwaan", Verkoop van een woonhuis mot pakhuis aan den Zuidsingol 70 en 71. 8 uur. Baarn. Woensdag 14 Sept. Moes tuin do Erven Manus, Molenweg, v.m. 10 uur, verkoop van een partij warme en koude kas- en buitenplanten. Donderdag 15 Sept., Eeitonesserweg 26, verkoop van een inboedel. 10 uur. Donderdag 15 Sept., Hotel „Central", ver koop van villa Eeranesserweg 26.-8 uur. Donderdag 15 Sept. Hotel „Central." Ver koop van bouwterrein met garage aan de Teding v. Berkhoutstraat cn van woonhuis Oranjestraat 2a. 8 uur. H o o g 12 a n d. Dinsdag 20 September, „Concordia", verkoop boerenhofstede „Het Heiveld" aan de Heisteeg. 11 uur. plaats van nu reeds meer dan 61.000 inwo ners. Mej. prof. Antoniades heeft in oen uitvoe rige causerie het vele dat in Griekenland op het gebied van archeologie gedaan wordt, geschetst :n heeft daarnaast in haar toespraak een beeld gegeven van het land, dat in den loop der tijden zoo ontzettend veel door oorlogen en verwestingen te lij den had en waar op agrarisch gebied voor al de toestand nog zoo bitter slecht is. Prof. Antoniades weos er op dat ondanks de vele ellende toch bij de Grieken de groó- to nationale idee levendig blijft dat zij eons Weer. in 't bezit zullen zijn van het geheele eige.'. rijk. Dat *.ij eens de gehate Mov.am- ipedanei) terug naar Azië zullen doen kee- ren en dat eens Constantinopel en de Aya Sofia weer in het bezit der Griekon zal zijn. Na deze causerie was er gelegenheid tot het 6tcllen van vragen waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Hierna werd de vergadering gesloten. Des middags werd het genootschap door B. cn W. van Hilversum ten gemeentehuize ontvangen. Burgemeester Lambooy en dr. Sizoo voerden het woord, waarna het ge bouw werd bezichtigd en het gezelschap een autotocht door Hilversum maakte. MOTORRIJDER AANGEREDEN. Laren, 3 September. Hedenavond om streeks 8 uur is op don Rijksweg tusschen Laren en Crailo ter hoogte van „Pruisen- bergen" de 30-jarlgc motorrijder W. uit Do- ventor, die in de richting van Bussum roed aangereden door den automobilist B. uit Bussum, die hem achterop kwam. Hulp was spoedig ter plaatse. W. moest naar het St. Jans ziekenhuis to Laron wor den overgebracht. Hij had o.a. een 6leutel- oeen gebroken. Hij kon nog niet worden verhoord, terwijl de automobilist, die niet gewond werd, beweert, dat hij van het ge val geen verklaring kan geven. Het mo torrijwiel is zwaar beschadigd. MOTORONGEVAL TE SCHERPENZEEL. Seliorpenzecl, 5 Sept. De heeren Totsing (als bestuurder) cn De Haas (op dc duo) waren op weg van Hilversum naar Crefpld (Duitschland). Op don Rijksstraat weg te Scherpenzcel reden zij met een snelheid van plm. 30 K.M. door de bocht aan de „Holevoet". Onbekend mot den weg namen zij dezen bocht veel te ruim. waar door zij tegen den trottoirband reden en van den motor tegen het ijzeren hek van de familie Valkenburg werden geworpen. Arts Wcnsink van Scherpcnzeel verleende de eersto hulp. Torsing had hoofdwonden, ge scheurde bovenlip en een ernstig bescha digde rechterarm. Hij bleef van 9 uur 's morgens tot 2 uur 's middags in het Wil- helminaziekenhuis te Scherpcnzeel. waarna hij in een brancard per auto naar de ouder lijke woning werd vervoerd. De Haas klaag de alleen over pijn in het dijbeen. De mo tor was licht beschadigd, 25 JAAR RAADSLID. Hilversum. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als lid van den Hilver- sumschen gemeenteraad, is Zaterdag de lieer B. H. A. Allessie, wethouder voor sociale aangelegenheden, ten raadhuize ge huldigd. Het woord voerden burgemeester Lam booy, do heer C, Vlaanderen als oudste raadslid en de heer J. A. Kiopmans na mens do r.k. fractie. Den jubilaris werd naast bloemen, een teckening van G. Koek koek, voorstellende het voormaligo raad- hufs, aangeboden. In den namiddag hield de heer Allessie te zijnen huize een zeer druk bezochte receptie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2