TUBERCULOSE-BESTRIJDING SPIN0ZA-HERDENK1NG IN DEN HAAG Rede van prof. Leo Polak HET CONGRES DER RADICALE ENTENTE IN RUSSISCHEN STAATS DIENST RECLASSEERING IN BELGIË U zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken prijs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE De achtste internationale conferem tie te den Haag 's-Gravenhago, 5 Sept. Zooals reeds vroeger in het kort werd gemeld, zal hier te lande van 6 t.m. 9 September de achtste conferentie worden gehouden van de Union internationale contre la tuberculose. De vo rige conferentie werd in 1930 te Oslo, de daaraan voorafgegane in 1928 te Rome ge houden. Tot en met 8 September hebben de zittingen van de 8e conferentie plaats in den Dierentuin in Den Haag, op 9 Septem ber wordt vergaderd in het Koloniaal In stituut' en daarna staan nog enkele excur sies op het program. 1-1.M. de Koningin-Moeder is bescherm vrouwe van de conferentie, de ministers Ruys de Beercnbrouck en Verschuur zijn eore-voorzitter, prof. dr. W. Nolen is voor zitter en dr. J. B. F. van Gils is secretaris generaal. Ongeveer 700 personen uit alle doelen der wereld nemen aan de conferen tie deel. Het insitrne voor de deelnemers aan de conferentie stelt, voor de buste van Van Leeuwenhoek, den ontdekker van de bac teriën, wiens 300ste geboortedag dit jaar wordt herdacht. Het bureau van de conferentie in den Dierentuin is voorbereid onder de zor gen van dr. van Gils op al het mogelijke; het omvat een secretariaat, een afdeeling voor het verstrekken van inlichtingen in verscheidene talen, een reisbureau met wis- sclkaartcn, een post- en telegraafkantoor en een afdeeling voor typewerk en steno grafie. Brieven enz., welke van het post kantoor der conferentie worden verzonden, worden gestempeld met een speciaal post stempel: „Internationale Tuberculose-Con- ferentie 1932". Het bestuur van do Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose biedt den deelnemers een bcgroetingsavond aan in de*Tent van de Witte Sociëteit in het Haag sche Bosch op heden Maandag, waarbij dr. Hefting, voorzitter van die vcrecniging, *en rede zal houden, terwijl verder het sym- phonie-orkest van de Kon. Mil. Kapel on der leiding van den heer Bandel een ne gental nummers ten gehoore zal brengen. Voorafgaande aan de officieele openings zitting te drie uur in de Ridderzaal zal Dinsdagochtend een bezoek worden gebracht aan het consultatiebureau Wal deck Pyrmonlkadc en te half elf v.m. wordt, onder auspiciën van de Landelijke vereeni- Fjxig voor arbeidstherapie en nazorg ten behoeve van t.b.c-lijders, in hotel Termi nus. Stationsweg 80 alhier, een bijeenkomst gehouden, ten doel hebbende de stichting van een internationaal lichaam op het ge bied van de nazorg. Minister Ruys de Beerenbrouck zal Dins dagmiddag de confcrentio officieel openen; daarna worden redevoeringen gehouden door prof. Nolen en door prof. Léon Ber nard. alg. secretaris van de Union. Het Pa- lcstrina kcor, onder leiding van Jos. Vraric- ken Sr. zal liederen zingen. De heer en mevr. Van den Bergh—Wil ling bieden Dinsdag te 5 uur op het land goed „Do Wiltzanck" te Wassenaar de dames een thee aan.' Des avonds is er, zooals men weet, oen officieele ontvangst van de conferentie inde Ridderzaal door de Regeering. Woensdag van 912.30 wordt in de we tenschappelijke zittingen behandeld:: ,Het verband tusschen allergie en immuniteit", waarvoor prof. dr. Jules Bordet. (Brussel) met 10 co-rapporteurs prae-advics heeft uitgebracht. In den middag zal de discussie 'over dit onderwerp worden gehouden. Het gemeentebestuur ontvangt te 5.15 de deelnemers in het Kurhaus. Donderdagochtend wordt de „Chrysotbe- rapie" behandeld, waarvoor prof. D. Luis Sayé uit Barcelona rnet tien mede-rappor teurs prae-advies heeft uitgebracht. Dis cussie des namiddags. Te 5.30 vertrekt de conferentie per extra trein, aangeboden door de Ncd. Spoorwegen, naar Amster dam, waar des avonds 9 uur het gemeen te bestuur de dames en heeren zal ontvan gen in het Kol. Instituut. Vrijdag wordt in genoemd instituut het onderwerp „De nazorg'' (rapporteur-gene raal is dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur van het sanatorium te Hcllcndoorn) behan deld, waarna te 5 uur de algemeene slui tingszitting zal worden gehouden. Zaterdag worden excursies ondernomen. Des ochtends naar de sanatoria Hoog-La- ren, Hoog Blaricum en „Zonnostraal", La ren en Hilversum, en naar het sanatorium voor been- en gevvrichtstuberculose „Hclio- rnare" te Wijk aan Zee, en des middags naar het dag- en nachtverblijf „Bredcrode- duin" te Haarlem. Aan deze excursies zal een gemeenschap pelijk bezoek aan het Consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding te Amsterdam voor afgaan. Een beperkt aantal deelnemers aan de conferentie zullen .Zaterdagmiddag half 5 door H.M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk worden ontvangen. Zondag wordt een niet-officieele excursie naar Marken ondernomen. Maandag worden de Zuiderzeewerken in oogenschouw genomen. Dinsdag en Woens dag worden drie excursies gehouden, t.w. een naar Apeldoorn, Hcllcndoorn, Gronin gen en Drenthe; voorts een naar Eindho ven en Zuid-Limburg en een naar Arnhem- Nijmegen. De Nederlandsche Regeering zal bij het congres worden vertegenwoordigd door den hoofdinspecteur van de Volksgozondheid R. N. M. Eykel (eerste gedelegeerde) en door dr. J. Schut als tweede gedelegeerde meer in het bijzonder voor Ned.-Indië. HET FAILLISSEMENT VAN DE KON. VER. „HET NEDERL. TOONEEL". Totaal verlies van drie ton. Amsterdam, 5 September. Uit het verslag van den curator in het faillisse ment van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", Mr. A. J. Herzberg blijkt, dat het totaal verlies van deze on derneming boekhoudkundig 300.000 gulden bedraagt, hoewel in werkelijkheid dit be- tirag nog aanzienlijk hooger is, aangezien de in de laatste balans opgenomen activa tot een bedrag van ruim 75.700 niet of nagenoeg niet rèaliseerbaar bicken te zijn. Nadat onderhanclsche verkoop van het aan wezige materiaal onmogelijk bleek, is de curator tot veiling van bibliotheek, décors, costuums, enz. overgegaan, v<aardoor een bruto opbrengst van 4610.55 werd verkrc gen, terwijl de rest van het actief ruim f 1200 beloopt. Aangezien hiervan nog boe lelkosten, vcilingkosten en faillisscments- lcosten moeten worden betaald, zullen de gcëngagcerdcn der Kon. Vereeniging, die allen arbeidscontracten voor minstens een jaar hadden gesloten en die dus conform urt. 40 der faillissementswet met een ter mijn van zes weken zijn opgezegd, hun sa laris over dezen tijd als boedelschuld moe ten ontvangen. Waar hiermee echter een bedrag van 36.000 gemoeid is, zullen zij slechts een gering percentage ontvangen, terwijl het zeker is dat voor crediteuren, preferente inbegrepen, geenerlei uitkeering beschikbaar is. Geleerden uit heel de wereld brengen den wijsgeer hulde 's-Gravenhage, 5 September. Het internationaal wijsgeerig congres, dat ge houden wordt ter gelegenheid van het feit. dat het driehonderd jaar geleden is, dat Spinoza geboren werd, is hedenavond in de Rolzaal geopend met een plechtige bijeen komst. aan de nagedachtenis \an den groo ten denker gewijd. Merkwaardigerwijze \ond deze plechtigheid plaats in dezelfde zaal, waarin eertijds de sententie van het hof van Holland is uitgesproken, waarbij het theologisch politisch tractant van Spi noza verboden werd. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, jhr. mr. W. M. de Brauw; den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Terpstra. Voorts waren er vertegenwoordigers aan wezig van wetenschappelijke instellingen, universiteiten en vereenigingen uit nage noeg alle dcclcn van de wereld Ook ver schillende regeeringen hadden zich door officieele delegaties doen vertegenwoordi gen. Prof. Leo Polak, van Groningen, was de eerste spreker. In het Nederlandsch bracht hij dank aan de Koningin, die een vertegenwoordiger had gezonden en aan tien minister van Onderwijs voor zijn aan wezigheid. In het Fransch vervolgende, stelde hij in het licht, dat van vele oorden der wereld vertegenwoordigers van universiteiten hier aanwezig waren om Spinoza's geest te eeren, welke vertegenwoordigers spreker dankte. Weer in het Nederlandsch spreken de verwelkomde hij de vertegenwoordigers der Nederlandsche universiteiten. Spreker herinnerde aan de gouden eeuw van het kleine Nederland, waarin zoovele genieën hier gelijktijdig leefden. Heerlijk moet het voor Spinoza geweest zijn. in dien tijd te leven, maar heerlijker is het, te leven drie eeuwen later, in het licht der volle geeste lijke verworvenheid, nu allerlei weten schappen nooit vermoede sprongen vooruit en omhoog hebben gedaan, daartoe in staat gesteld door wijsheid en methode. De menschheid heeft die te danken aan gees ten, waarvan Spinoza één der grootsten is geweest en die de waarheid hebben bevrijd van den dwang, de menschheid van de in quisitie. Spreker herinnerde aan de veroor- (lecling van Spinoza's werk in deze zelfde zaal. Welk een tegenstelling, de Maledictus van eertijds en de Benedictus van dezen lijd! Een doode hond en een levende leeuw! Spreker wijdde woorden van hooge be wondering aan den geest van Spinoza, waar in de menschen één kunnen zijn en eindig de met de Spinozaherdenking geopend të verklaren. Sir Frederic Polloch, uit Londen, die door de aanwezigen staande werd toege juicht en die ook de Spinoza herdenking van 1877 had bijgewoond bracht de groeten ever van do vice-kanseliers van de oude universiteiten Oxford en Cambridge. Voort werd nog het woord gevoerd door prof. Léon Brunschvicg uit Parijs, dr. Carl Gebbardt uit Frankfort en Mr. J. H. Carp, uit den Haag. HET INTERN. POOLJAAR. De eerste Nederlandsche waarnemingen. Reykjavik, 3 Sept. (V. D.) Alhier is van dr. Cannegieter, die sinds eenige we ken op IJsland vertoeft, om het Nederland sche aerologische station voor de expeditie te in6talle<fren, een telegram ontvangen met de eerste waarnemingen. Uit het telegram blijkt, dat gistermorgen de eerste hoogte vlucht tot 5000 M. hoogte gemaakt is. Het bevat de gegevens van den luchtdruk, temperatuur en vochtigheid op 200, 500, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000 en 5000 meter hoogte. De eerste vlucht i6 dus vol komen geslaagd. E. H. MELLEMA. f Te Winschoten is in den ouderdom van 66 jaar plotseling overleden de heer E. H. Mei lema, een bekend ingezetene dier stad. De overledene was gedurende de laatste zit tingsperiode lid van de Synode van de Ned. Herv. Kerk. De heer Mellema, die 30 jaren te Rotterdam had gewoond, was te Winschoten ouderling der Ned. Herv. gemeente en lid van het classikaal bestuur van Winschoten. Resoluties aangenomen over het monetaire vraagstuk, de eco nomische samenwerking en de ontwapening Zaterdag is het achtste congres der Inter nationale Radicale Partijen te Amsterdam in slotzitting bijeengekomen, ten einde een beslissing te nemen ten aanzien van de ont werpresoluties over do ten congresse behan delde onderwerpen, welker resoluties door verschillende commissies waren opgesteld. Na enkele discussies werden de volgende resoluties aangenomen: Het monétaire vraagstuk. Aangezien de instabiliteit der ruilmidde len de moeilijkheden vergroot, waaronder de internationale handel, afgezien van de al gemeene crisis, gebukt gaat; aangezien zij de binncnlandsche moeilijkheden der lau den vermeerdert, speculatiezucht in de hand werkt en vrij haan geeft aan kapitaalvlucht; dringt het congres er bij de aangesloten partijen op aan, te ijveren voor een zoo snel mogelijk terugkeeren jot stabiliteit der ruil middelen op internationaal erkende basis, cn spreekt den wensch uit, dat dit doel ver wezenlijkt worde in dien geest, dat een voudige verhoudingen geschapen worden tusschen de monétaire stelsels. Economische samenwerking. Het congres, overwegende dat het over dreven nationalisme schade toebrengt aan het algemeen belang der volken en in aan merking namende dat de maatregelen, waar door de landen elk voor zich trachten de economische wereldcrisis te overwinnen door middel van tolmuren, c.ontingenteerin- gen en andere invoerbepalingen en uitvoer- premies, de crisis verergeren in plaats haar ta verminderen; en overwegende, dat de cri sis, algemeen zijude, slechts door internatio nale maatregelen is te bezweren; dringt aan op algehpele of althans gedeeltelijke afschaf fing van bovenbedoeld prolecticstolsel en op internationale economische samenwerking van landbouw, handel cn industrie volgens oen algemeen plan. 1-Iet congres spreekt den wensch uit, dat de Europeesche samenwerking, welke nog in oen beginstadium verkeert, opgebouwd worde volgengs do vermelde beginselen. In afwachting daarvan is een nauwlettend staatstoezicht op kartels cn trusts gc- wcnscht. De ontwapening. Het congres doet een motie toekomen aan het secretariaat van de Ontwapeningsconfe rentie te Geneve, waarin het er op aan dringt* 1. dat de conferentie er in moge slagen een aanmerkelijke, ajgemeene, gelijktijdige beperking van bewapening te bewerkstel ligen. tot verlichting der hudgetaire las ten cn ter vermindering van het oorlogs gevaar; 2. dat zij uitspreke, dat, wil deze verminde ring van wapening royaal en rëeel wezen, daartoe vereischt zijn internationale con trolc ter plaatse op het oorlogsmateriaal, de defensiebegrooting en de legersterkte. cn ontbinding van alle para-militaire for maties cn organisaties; 3. dat zij bombardementen uit de lucht ver biedt, de burgerlijke luchtvaart en de fa bricage van stoffen, welke dienstbaar zou den kunnen worden gemaakt aan den ehemischen cn bacteriologischen oorlog, onder internationaal toezicht brengt en het vervaardigen en handeldrijven in wa penen door particulieren eveneens ver biedt; 4. dat dc Ontwapeningsconferentie, in over eenstemming met de mogelijkheden in eiken staat, een stelsel van positieve sanc ties uitwerkt tegen ieder land, dat het Ontwapeningsverdrag schendt 5. dat zij den staten een morcole ontwapo ningspolitiek aanbeveelt: o.m. inhouden de het onderdrukken van oorlogszuchtige procovaties en het sluiten «van vriend schaps-verdragcn, welke de internationa le atmosfeer kunnen zuiveren. Aan deze motie werd een verklaring toe gevoegde waarin het congres zich niet ont veinst dat de Ontwapeningsconferentie slechts een stap is tot de algemeene ontwa pening (welke zou moeten meebrengen de afschaffing der nationale legers en de op richting van een internationale macht ten dienste van de gemeenschap der volkeren) Algemeene verplichte arbitrage, welker uitspraken door sancties worden bekrach tigd, beschouwt het congres als een middel Ier verzekering van de veiligheid der staten, dat algemeene ontwapening in de hand zal werken en den vrede zal waarborgen. Hierna is het congres met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. In den namiddag maakten dc congressis ten een boottocht door de grachten van Am sterdam; voor vandaag staat een bezo'ek aan de Zuiderzeewerken op het programma. MALVERSATIES BIJ HET GROENE KRUIS TE SITTARD. Maastricht, 5 Sept. Voor de Arrondis- sements. Rechtbank te Maastricht heeft lie den terecht gestaan Joost Vrijhof, te Sit- tard, 64 jaar, gedetineerd te Maastricht, ter zake van valschheid in gc'schriftc cn ver duistering ten nadeele van de R.K. Vereeni ging het Limburgsche Groene Kruis te Sit tard. Sedert 1921 heeft verd. ongeveer 70.000.verduisterd. Aangesteld in 1918 had verd. 1000.sa laris, dat opgeklommen is tot 5000.—. Hoofdzakelijk werd subsidio van rijk en ge rneento niet uitbetaald en kwitanties ge fingeerd. Het O.M. eischte anderhalf jaar gevan genisstraf. Als verdediger trad op mr. Paul Tripels uit Roermond, die clementie pleitte. DR. J. A. NEDERERAGT. Een zending van buiicnlandsche zaken. Bij beschikking van den minister van buitenlandsche zaken van 3 Sept. 1932 is naast prof. mr. P. W J Bruins dr. J. A. Nedorbragt, chef van de economische en consulaire directie van het ministerie van binncnlandsche zaken als vertegenwoordi ger van de Nederlandsche regeenng be noemd in het comité, dat aan de studie commissie voor een Europeesche Unie voor stellen zal moeten doen nopens maatrege len te nemen voor het herstel van de lan den van Middon- cn Oost-Europa. Op welke gronden rust een weigering der regeering om verlof te nemen? Door den heer Albarda zijn aan den Mi nister van Justitie dc volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de Regeering aan een ingenieur, die een functie in Russischen staatsdienst wilde aanvaarden, het in arti kel 7 sub 4e van de Wet op het Nederlan derschap bedoelde verlof heeft geweigerd? 2. Zoo ja, wil de Minister dan de gron den mededeelen, waarop het besluit om het verlof te weigeren berust? 3. Is ook wel aan Ingenieurs, die in den dienst van andere staten wilden treden, het verlof daartoe geweigerd, zoo ja, wil de Minister dan, zonder vermelding van de namen der betrokken ingenieurs, de data dier gevallen opgeven en de landen noe men? 4. Worden verzoeken van Nederlanders, die in Russischen staalsdicnst willen tre den, op gelijke wijze beoordeeld als die van hen, die in den dienst van andere vreemde staten willen gaan; zoo neen, welke bijzon dere overwegingen worden dan in acht ge nomen als het den Russischen staatsdienst betreft? PANOPRAKTIEK. Moderne zclfgeneeskundo. Dr. Agnes Ochs—Holmstead, arts te Los Angeles, vertoeft, tot het geven van voor drachten over bovengenoemd onderwerp, in ons land. Heden, morgen en Woensdag avond zal zij in Hotel des Pays-Bas Utrecht spreken over de endocrine klieren cn over do beteekenis van derzclver producten. Dc functie van en de contrólc over deze klieren worden in de wetenschap steeds meer be studeerd, omdat men is gaan inzien, dat de werkzaamheid van het denkvermogen zich groot,endeels daarop baseert. Door voorbeelden en resultaten uit haar praktijken in Amerika verklaart zij, waarom zoowel kinderen als ouderen op verstande lijk en geestelijk gebied zoo vaak blijven stilstaan en hoe daarin verbetering wordt gebracht. Is de lichamelijke gezondheid niet voldoende, dan dient men eerst-daaraan zijn aandacht te besteden, anders kan men de functie van de klieren niet beinvloeden; een deel van iederen avond wordt daarom aan de bespreking van dc lichamelijke ge zondheid gewijd. De panopraktische behan delingen. uitvloeisel van de jongste onder zoekingen op dit gebied, zal Dr. Ochs ter sprake brengen en demonstrceren, voor zoover dat mogelijk is. Mr. C. Sypkens uit Amersfoort zal haar met een enkel woord inleiden. COLLECTE CRISIS-COMITÉ TE AMSTERDAM Amsterdam, 5 Sept. De op Zaterdag 3 September gehouden Collecte door het Amsterdamschc Crisis-Comité heeft opge bracht 20.365.60 Een speciaal nummer van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering Het maandblad voor Berechting en Re classeering voor Volwassenen en Kinderen gaf voor de maand September een België- nummer uit. Uit hei voorwoord stippen wij aan: De Belgen, die onze buren zijn. Niet heel ver af dus, volgens mcnsclielijke bere kening. En toch mijlen van ons, vóór ons. op penitential' gebied, waar zij toe gepaste wetenschap cn toegepaste mensche- lijkheid in een reeds bijna sluitend geheel hebben weten te organisecren. De Belgen, die onlangs weer de gasthee- ren waren van een groep Nederlandsche criminalisten, die reeds vele jaren het voorrecht van geregeld vriendschappelijk en zakelijk contact met hen hadden. Wij maken over dat contact één opmerking, die slechts ten halve van criminalistisehe strekking is, n.l. deze: dat de Belgen even goede gastheeren zijn voor criminalisten als voor crjjnineelen, en even goede opvte- ders voor crimineelen als voor criminalis ten. In het nummer wordt een overzicht ge geven van het voornaamste in het Bel gische strafstelsel. De uitvoering van de nieuwe wetten (psychophatenwet en be waring" van gevaarlijke recidivisten) stann daarbij op den voorgrond. Aangevangen wordt met eenige redactioneelo mededee- lingcn cn beschouwingen, die den inhoud van het nummer eenigszins moeten binden en tot een gehoel maken. En dan volgen eenige voordrachten, zooals die, door den Heer P. Ccrnil van het Departement en door eenige gesiichtsbest.uurdcrs voor de bezoekende Nederlanders werden geht.u- den: n.l. een voordracht van den Heer Mangin, voor dc Vereeniging voor Straf rechtspraak, die Gent bezocht in Mei 1.1. cn de andere voordrachten, alle voor de groep Nederlandsche criminalisten, hierbo ven vermeld. Eon litteratuuropgave stelt tot nadere bestudeering in staat. GEEN OPLEVING IN DE MIJN INDUSTRIE. Onjuist bericht. Heerlen, 5 Sept. Het bericht, als zou er sprake zijn van een opleving in de mijnindustrie, is naar wij ter bevoegder plaatse vernomen hebben, onjuist. Van een werkelijke opleving kan niet gesproken worden. Wèl is er sprake van de gewone seizoenopleving welke zich bepaalt tot vraag naar huisbrandkolen. Daarentegen valt er echter een verminderde afzet van industriekolen te constateeren. Indien er in het genoemde bericht sprake is van hot opladen van opgeslagen kolen, dan is dit in zooverre juist, dat er inderdaad eenige huisbrandkolen-soorten opgeladen werden, echter moesten induslriekolen-soorten op nieuw worden opgeslagen. Ook van terug nemen van volslagen arbeiders op de Oran je Nassau-mijnen is geen sprake. Indien er nieuwe arbeiders worden aangenomen, dan staat dit alleen in verband met het z.g.n. maandelijksclie verloop on dient dit om het aantal arbeiders op peil te houden. SCHADEVERGOEDING AAN DE VISSCHERS. Wil do minister spoed be trachten? De heer van der Sluis heeft den Minister van Binncnlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Kan de Minister mededeelen of de uit betaling van do schade aan een aantal vis- schcrs in het waterschap Vollcnhove, welke schade een gevolg is van de inpolderingen, reeds heeft plaats gehad? 2. Zoo neen, wat is daarvan de oorzaak en wil de Minister in dat geval een spoe dige uitbetaling bevorderen? UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERINGI Piet (tegen zijn zuster, die haar verloofde meebrengt): Maar-e, weet vader er van? Ik kreeg er ongenadig van langs, toen ik verleden week met dien jongen hond thuis kwam." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4