GRIEVENDE WOORDEN VOOR 'N VERDACHTE? UIT DE STAATSCOURANT ONTVOERD MEISJE GEVONDEN VOORKOMING VAN SLIPGEVAAR DE RIJKSVELDWACHT TREFT GEEN VERWIJT HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW INTERN. TUBERCULOSE- CONGRES Onze Postvliegers onderweg STAKING BIJ HUS TE DEN HAAG Groote collectie AXMINSTER, HAARVELOURS, BOUCLÉ TAPIJTEN BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUIVSORHOEKJE Minister Donner geeft een omschrij ving van de omstandigheden waaronder de uitingen plaats vonden De heer Hermans had den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het verelag ecner zitting van het gerechts hof te '6-Gravenhage, waarin, in hooger be roep, behandeld werd: „De overval in de Incassobank aan den Goud6chcn singel te Rotterdam", voorkomende in do Nieuwe Rotterdamsche Courant van Woensdag 10 Augustus 1932 (Avondblad D, tweede blad zijde, tweede kolom, onderaan)? Zoo ja, heeft de minister dan ook gele zen, dat de president van genoemd gerechts hof den verdachte in deze zaak heeft toe gevoegd: „Nu sta je hier, al6of je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je 1 ij k t wel gek, of liever was het dat maar Dat zou beter voor je zijn." En even later: „Jebenteen domme lumme 1"? Is de Minister niet van meening, dat het beter ware geweest, wanneer de door on dergeteekende gespatieerde woorden, als ze werkelijk gesproken zijn, achterwege wa ren. gebleven, omdat zij onnoodig grievend zijn voor den verdachte? En als de minister deze meening is toe gedaan,' wil Zijn Excellentie dan een wenk in die richting geven? Minister Donner heeft daarop als volgt geantwoord: De voorzitter van de strafkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, zooals den ondergeteekende bij navraag bleek, bij de behandeling der bedoelde strafzaak op 10 Augustus 1.1. de gecursiveerde woorden althans woorden van gelijke strekking gebezigd. De omstandigheden, waaronder deze uiting plaats vond, waren de volgende. De strafzaak betrof een ernstig, met groote bru taliteit gepleegd en door den verdachte er kend misdrijf. Bij het verhoor ter terecht zitting was nagenoeg geen woord uit den verdachte te krijgen. Op alle door den pre sident tot hem gerichte vragen, ook om trent het motief van het misdrijf, gaf ver dachte geen of een fluisterend, onverstaan baar antwoord. Waar zoo opmerkelijke te genstelling bestond tusschcn het gedurfd optreden van den verdachte, die den over val verrichtte met twee revolvers in de handen, en de volkomen futlooze houding op de zitting, heeft de voorzitter hem forsch toegesproken, om aldus in de passieve hou ding van verdachte eenige verandering te brengen. Het geven van wenken aan de met recht spraak belaste rechterlijke ambtenaren ligt niet op den weg van den ondergeteekende Daarom onthoudt hij zich beter van het uitspreken van een oordeel; slechts moge hij aanteekenen, dat voor zijn gevoel het twijfelpunj; minder ligt in de vraag, of de uiting onnoodig grievend voor den verdach te was, dan wel of zij voldoende waardig en, mede in verband daarmede, voor het doe! geschikt was. Benoemd tot burgemeester van Vries mr. D. W. Molhuijscn. Directeur Economischen 'Voorlichtingsdienst Bij Kon. besluit is de heer A. Th. Lam ping, consul in algemcenen dienst, bevor derd tot consul-generaal dor Nederlanden in algemeenen dienst; is aan den heer Lamping twee jaren ver lof verleend, buiten bezwaar van 's Lands Schatkist en is met ingang "van 1 Septem ber 1932 belast met de functie van directeur van den Economischen Voorlichtingdienst de heer A. Th. Lamping, consul in algemee nen dienst, belast met de functie van tijde lijk zaakgelastigde te Santiago-Chili, met verlof hier te lande. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1933 aan C. J. L. Nicuwenhuis op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als commies bij de Rijksverzekeringsbank. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. besluit zijn weder tijdelijk be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Breda: D. J. van Enst en R. J. de Grood; tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Schiedam J. Smit. ir. F. C. W. Slooff en F. Koote; is aan G. Edema, wegens opheffing van zijn betrek king, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Sap- pemcer. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Amsterdam, 7 September. Tegen vier uur was er veel publiek op den Dam orn getuige te zijn van het uitrijden'van H.M. de Koningin naar het Rijksmuseum. Er werd toen de Koningin in de auto stapte hartelijk gejuicht. Dit gejuich overstemde enkele kreten van „Rood front". Een dezer „belangstellenden" die het een beetje erg bont maakte, werd door de politie meegenomen. HULDIGING DR. N. P. VAN SPANJE. Het is in vele kringen te Amsterdam <>n daarbuiten wel reeds bekend, dat dr. N P. van Spanje, gedurende bijna 35 jaren ge- neesheer-directeur van het Onze Lieve Vrouwc-gasthuis te Amsterdam, onlangs het besluit lieeft genomen deze functie, welke hem lief was, vaarwel te zeggen. In dit ver band heeft een groot aantal bekende perso nen zich vereenigd tot een comité, dat zich ten doel stelt den afgetreden directeur in het najaar een passend huldeblijk aan te bie den. Eere-voorz.itters van het comité zijn dr. W. dc Vlugt, burgemeester van Amster dam, en dr. G. C. van Noort, deken der hoofdstad. Dr. Van Spanje stond aanvankelijk afwij zend tegenocver een huldeblijk voor zich per soonlijk. Hij aanvaardde het plan tenslotte, mits de bijeen te brengen gelden zouden strekken tct stichting van een fonds voor verbetering van hulp en steun aan oud patiënten, wier ziekte hun armoede of zor gen bracht. Secretaris-penningmeester van het comité is de heer G. N. Olsthoorn, Da Costakade 44, Ainstcrdam-Wcst, telefoon 82737. Het geheimzinnig geval te Losser Bergen op Zoom, 7 September. Zooals bekend, verdween voor eenige dagen uit de gemeente Losser de 29-jarige Anna Tiemes, die in gezelschap van een ongeveer ;*0-jarig onbekend persoon uit haar ouder lijke woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken dc verblijfplaats van deze personen te ontdekken. Zij hadden hun in trek genomen in een kosthuis in deze ge meente. Beide personen werden aangehou den en voor den commissaris van politie, den heer Verhoef geleid. Uit de verklarin gen die zij aflegden, bleek al spoedig, dat men hij den man te doen had met een individu die nog heel wat op zijn kerfstok heeft. Dc familie Tiemes werd onmiddellijk telegrafisch in kennis gesteld met het te rugvinden van hun dochter en zij werd dan ook Woensdag direct door een familie lid afgehaald. De onbekende man noemde zich Herman Jansen, doch het bleek, dat hij nog onder tal van andere namen be kend stond. Vorig jaar is hij uit de stich ting „Wilhelminahoeve" in Opode. waar hij als voorwaardelijk veroordeelde werkzaam was. ontvlucht. Onder verschillende namen heeft hij nog tal van misdaden gepleegd en zijn opsporing werd dan ook door zeer vele burgemeesters verzocht. De aangehou denen waren naar Bergen op Zoom geko men om z.g. de papieren voor hun huwelijk in orde te maken. Aan het meisje, die hem alleen onder den naam van Jansen kende, had hij voorgegeven, spoorwegbeambte te Hengelo te zijn, alwaar hij ook eenige hui zen bezat. De man heeft nog kans gezien een tante van het meisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. De man zal op transport gesteld worden naar Alkmaar, alwaar hij zal wor den voorgeleid voor den Officier van Jus titie, om zich te verantwoorden voor tal van misdrijven. Het onderzoek naar het beste mate riaal voor wegbedekking een onderwerp van ernstige studie Op vragen van den heer Arntz, betreffen de bevordering van den aanleg van klin kerwegen, ter voorkoming van 6Üpgevaar, heeft minister Reymer het volgende ge antwoord: Op den asphaltweg, bekend ale „de Bre- daschc Baan", nabij Roosendaal, heeft op 22 Juli 1932 een ernstig auto-ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Dit ongeval mag niet uitsluitend aan de gladheid van den weg worden geweten. Blij kens een ingesteld onderzoek was het hoofd zakelijk een gevolg van een bij groote snel heid uitgevoerde beweging (het na het pas- secren van oen anderen wagen plotseling weer naar het midden van den weg draai en), welke het over den kop slaan van het motorrijtuig ten gevolge heeft gehad. Op den provincialen weg langs de De- demsvaart, tueschen de Lichtmis en de Rol- lecaterbrug, zal een verharding van asphalt beton worden aangelegd, welke verharding intusschen niet tot slipgevaar aanleiding behoeft te geven, indien zij, zooals ver trouwd mag worden, met inachtneming van de in de laatste jaren opgedane ondervin ding wordt aangebracht. Behalve bij ijzel, sneeuw en slib (al6 bij druk bietenvervoer) e.d. leveren klinkerwe gen geen 6libgevaar op. Bij dru'k, zwaar of zeer snel verkeer tre den echter andere moeilijkheden met klin kerwegen op, welke het nog niet raadzaam maken bij het maken van wegen te bevor deren, dat uitsluitend van 6traatklinkcr6 wordt gebruik gemaakt. Bij licht verkeer is verder de prijs van groote beteekenis. Overigens blijft het onderzoek naar het beste materiaal voor wegbedekking een on derwerp van ernstige 6tudie uitmaken, waarbij met dc belangen van nationaal fa brikaat wordt rekening gehouden. ERNSTIG ONGEVAL TE WAARDENBURG Waard en burg, 7 Sept. Hedenmiddag is de veertigjarige werkman van Woerkom van de nieuwe in aanbouw zijnde verkeers- brug gevallen. In zorgwekkonden toestand moest hij naar het ziekenhuis te Tiel wor den overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De arrestatie van een tweetal personen, die een boete niet hadden betaald Minister Donner heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer van der Heide betreffende de arrestatie van een tweetal personen te Amsterdam, die een door hen verschuldigde boete niet had den betaald, het volgende geantwoord: 1. Inderdaad zijn in den nacht van 29 op 30 Juni 1932, althans in den vroegen och tend om kwart over 4 en eenigen tijd daar na, achtereenvolgens twee mannen te Am sterdam door eenige Rijksveldwachters van hun bed gehaald en naar een politiebureau overgebracht, omdat zij, nadat hun onder herhaalde aanmaning met aanzegging van arrestatie gedurende meerdere dagen de tijd was gelaten om de boeten, waartoe zij veroordeeld waren, te betalen, weigerach tig bleven daartoe over te gaan. Het vroege uur der arrestatio vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Rijks veldwachters alle reden hadden om aan te nemen, dat op een later tijdstip een arres tatie niet mogelijk zou zijn. 2. Dat een der gearresteerden geen tijd zou zijn gelaten zich te kleeden, is onjuist, integendeel werd hem daartoe een kwartier de tijd gegeven, doch hij weigerde na her haalde sommatie daarvan gebruik te ma ken. Het behoeft wel geen betoog, dat een arrestatie niet onmogelijk kan worden ge maakt, doordat een arrestant blijft weige ren zich behoorlijk te kleeden. De andere arrestant heeft trouwens wel van de gele genheid om zich to kleeden gebruik ge maakt. Op een door eerstbedoelde kenbaar gemaakten wensch, dat hij het geld bij zijn zuster wilde halen, kon bezwaarlijk toen nog worden ingegaan, omdat hem te voren meerdere dagen gelegenheid was gegeven zulks te doen. 3. Gezien het bovenstaande kan der Rijksveldwacht wel bezwaarlijk een ver wijt treffen. De door velen, waaronder zij, die zooals de betrokken veroordeelden ten slotte wel in 6taat blijken hun boeten te betalen, uitgedachte methoden om zich aan boetebetaling een executie van tegen hen gewezen vonnissen te onttrekken, maken zeker niet ten genoegen van de ambte naren, dio hun plicht hebben te doen optreden in den vroegen ochtend noodzake lijk. Zonder tenuitvoerlegging van de door den rechter opgelegde straf is handhaving der wet niet mogelijk. Algemeene vergadering in Tivoli te Rotterdam Rotterdam, 7 Sept. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft heden in „Tivoli" te Rotterdam haar algemeene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van Dr. H. J. Lovink. In zijn openingswoord zette de voorzitter uiteen dat de toestand op de wereldmarkt nog steeds meer verslechtert. De prijzen van zuivelproducten daalden en bereikten even als die van het varkensvlecsch, ongekende laagten. Ook de export wordt in sterke mate belemmerd door de invoerbcpalingcn der omringende landen. Om deze redenen is ook voorloopig verbetering niet te verwachten. Een belangrijke factor is voorts de alge meene verarming der wereld door de lang durige crisis. In den akkerbouw werden verleden jaar voor aardappelen en bieten onvoldoende prijzen behaald. De tarwe kon profiteered van de tarwewet en kreeg daar door nog eenigszins behoorlijke prijzen. De kwaliteit van den nieuwen oogst is van dien aard dat betreurd moet worden dat het maalpercentage voor dit jaar niet verhoogd is. De veehouderij ondervindt thans wel den gunstigen invloed van de crisismaatregelen der regeering, doch do uitvoering dezer maatregelen wordt belemmerd door de reeds genoemde factoren. Hoewel zekere opbouwende critiek niet achterwege moet blijven, is het hoofdbestuur van meening, dat de regeering gesteund dient te worden bij de crisismaatregelen. Tenslotte sprak de voorziter de hoop uit dat men met God's hulp deze slechte tijden zal kunnen overwinnen. Tot Hoofdbestuurslid voor Zuid-Holland in de vacature A. M. van Dorsser werd ge kozen de heer J. H. Jas; tot commissaris der Onderlinge Brandverzekering de heer P. Leeuwcnburgh Jzn., uit Niemansdorp. ITet jaarverslag werd zonder discussie goedgekeurd. Besloten werd de volgende voorjaarsver gadering te houden in Amsterdam in de tweede helft van de maand Mei. De nieuwe wet van de maatschappij werd na eenige discussie goedgekeurd. Het Hoofdbestuur kreeg machtiging tot eenige kleine redactiewijzigingen. Omtrent liet rapport van de credietcom- missie konden geen mededeelingen gedaan worden. In de financieele commissie werd tot lid gekozen de heer G. van der Meulen uit Vlaardingen. Tijdens de rondvraag werd door den heer Kooiinans uit Wognurn een motie inge diend, waarbij het Hoofdbestuur werd op gedragen ter bevoegder plaats aan te drin gen op maatregelen tot vaststelling van een minimum melkprijs van 5 cent. Deze motie werd door het Hoofdbestuur overgenomen in dier voege, dat niet aange drongen zal worden op een prijs van vijf cent, doch op den kostprijs. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. BESCHERMING VAN DE NEDERLAND- SCHE ARBEIDSMARKT. Een wetsontwerp op het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten ligt gereed. Naar de Msbd. verneemt, ligt op het departement, van binncnlandsche zaken een wetsontwerp gereed op het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten. De bedoeling van dit ontwerp is buiten landers te weren uit die takken van bedrijf waarvoor voldoende Nederlandsche arbeids krachten beschikbaar zijn, teneinde aldus de werkloosheid onder de Nederlandsche arbeiders zooveel mogelijk tegen te gaan. De regeling, welke in het wetsontwerp wordt voorgesteld, is zoo, dat voor het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten in bepaalde bedrijven vergunning noodig is, welke door de Kroon moet worden ver leend. De bedoeling is, dat het wetsontwerp reeds op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Ontvangst door de regeering De deelnemers aan de achtste conferentie van de Internationale Unie tegen de Tuber culose zijn gisteravond in de Ridderzaal door de Nederlandsche Regeering ontvan gen. Behalve de vele afgevaardigden ter conferentie met hun dames merkten wij op den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en de burgemeester van de Residentie, jhr. mr. dr. Bosch rid der van Rosenthal, en eenige leden van het corps diplomatique. Minister Ruys de Beerenbrou elk sprak woorden van welkom en constateerde dat de beteekenis van een conferentie als deze niet slechts het belang der medisohe wetenschap, doch de gehecle mensohheid dicht en dat zij in het bijzonder ook bij draagt lot versterking van de internationale broederschap, terwijl conferenties als dezo mede van nut zijn om het bekrompen na tionalisme te bestrijden. Prof. dr. W. N o 1 e n dankte namens de conferentie den minister voor diens woor den en wees er op, dat deze ontvangst even als de opening op gistermiddag door den minister opnieuw een bewijs mocht worden geacht van de sympathie der Nederlandsche Regeering voor het werk der Union. In den 6trijd tegen de tuberculose is de medewerking van alle groepen der samen leving noodig. Het is daarom toe te juichen, dat de Regeering ten deze het voorbeeld geeft. Dank zij micro, biologische, pathologische en andere onderzoekingen, is men reeds ver gevorderd in de bestrijding van do tu berculose en hebben vooral dc preventieve maatregelen overwegenden invloed gekre gen. Terwijl een orkest verder voor muzikale afwisseling zorgde, was er gelegenheid om zich aan de buffetten van ververschingen te voorzien. VRACHTAUTO GEKANTELD. Een doode. Eindhoven, 7 Sept. Hedenavond om streeks half 6 kwam op de Poeierschestraat bij de twee Kanaalbrug een vrachtwagen van de N.V. Hoek's zuurstofflcsschcnfabrie- ken uit Schiedam den kanaalberm oprijden. Op de lading van leege flesschcn waren ge zeten J. en P. van der Akkerveke en de Groeve, allen uit Eindhoven afkomstig, die vanmiddag waren gaan visschcn. Daar de draai te kort was is dc volgeladen vracht auto gekanteld. P. v. d. Akkerveke werd doodgedrukt tusschen de cabine en de lading. Zijn broer werd gewond en brak een been. De G. kon wonder boven wonder on gedeerd van onder den wagen worden van daan gehaald. IN EEN EMMER WATER VERDRONKEN. Dinsdagavond is het 1^-jarig meisje van H. Stange tc Fijnaart van een tafel geval len en in een emmer water terecht geko men. Toen de moeder, welke een oogenblik buiten is geweest, binnenkwam, was het kind waarschijnlijk reeds overleden, want de geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Amsterdam 1-9 Budapest Weenen 2-9 Athene Mersamatruh 3—9 Caïro Gaza Rutbawells 4-9 Bagdad Boeshir 5-9 Djask Karachi 6—9 Jodpoer Jhansi 7—9 Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 7—9 6—9 5—9 4-9 3-9 3-9 2-9 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 15 September. Ongeveer 300 personen hebben het werk neergelegd 's-Gravenhage, 7 Sept. Bij de N.V. Vereenigde Bakkerijen, Meel- en Broodfa brieken de Zeeuw B. Hus en firma Carels is heden een staking onder het personeel uitgebroken. Van patroonszijde wordt hieromtrent medegedeeld, dat hedenmorgen een gedeelte van het personeel weigerde uit te rijden, zoodat niet op normale wijze in de brood bediening voorzien kon worden. Zooveel mogelijk is toen getracht brood in de ver schillende winkels ter beschikking te heb ben, doch door tegenwerking van alle zijden is dit niet ten volle gelukt. De oorzaken die er zijn voor een gedeelte van het personeel om tot staking over te gaan, schijnen voor een groot gedeelte sa men te hangen met de gevolgen, die de samenwerking met de firma Carels heeft gehad. Er moesten verschillende ontslagen val len in verband met overcompleet aan per soneel en niettegenstaande het feit, dat er voortdurend overleg heeft plaats gevonden met de besturen van de vakbonden, meende het personeel niet accoord te kunnen gaan met de maatregelen, die voor het bedrijf noodzakelijk zijn. De aanleiding voor de houding van he denochtend schijnt te zijn gelegen in een bestraffing van een personeellid, dat zich op niet-toelaatbare wijze tegenover zii1* superieuren gedragen heeft Van vverknemerszijde werd namens de besturen van den Alg. Ned. Bond van Ar beiders in het Bakkersbedrijf cn die van den Christelijken en R.K. Bond medege deeld, dat er in verband met de fusie der fabrieken ontstemming heerscht onder het personeel over allerlei maatregelen. In drie fabrieken, n.l. in de Weimarstraat, de Su- matrastraat en het Kortenbosch weigerden de bezorgers uit te rijden, nadat hun ter ooro was gekomen, dat er een ontslag was gegeven op ongemotiveerde gronden. Later in den ochtend legde men ook in de bak kerijen het werk neer. De besturen verklaarden al het mogelijke te hebben gedaan om met de directie in overleg te treden nopens de oplossing van hangende kwesties. Toen een en ander vruchteloos bleek, heeft het personeel verderen arbeid ge weigerd. Nader kan worden medegedeeld, dat de I heden uitgebroken staking onder het per soneel van de firma Hus een 300-tal perso nen, bakkers en bezorgers, omvat, werk zaam in de fabrieken aan de Weimarstraat, j de Sumatrastraat en het Kortenbosch. 18 MODELKAMERS. COMPLETE MEUBILEERING. MOORDAANSLAG TE EMST. Jongen met een mes gestoken. Epc (Vel.), 7 Sept. Na sluitingstijd der café's tijdens het Koninginnefeest te Ernst (gom. Epc) is een zestal jongelui, jongens en meisjes die zich huiswaarts begaven, aan gevallen door drie personen. Een der aan gevallenen, zekere II. uit Gortel bekwam daarbij drie messteken waarvan één levens gevaarlijk in de long. De daders zijn in den nacht door de politie van het bed gelicht en voor den burgemeester van Epe geleid. Het slachtoffer is na door de plaatselijke doktoren voorloopig behandeld te zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. „Pappie, zég, dat hij er uit moet komen om met ons te spelen." .(Guttierrei^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4