AMERSFGGRTSCH DAGBLAD en Zaterdag 10 September 1932 31e Jaargang No. 62 TWEEDE BLAD UIT BE STAATSCOURANT DE SMOKKELARIJ VAN GEDISTILLEERD Lijstenmakerij en Kunsthandel I BOWLSTELLEN BOWLGLAZEN 8EUW PARUS Langestraat 35 WEGBEOORDEELING LUCHTVAARTPIONIERS GEHULDIGD VIJF- EN TWINTIG MALEN OVER DEN OCEAAN Fortinbras' Toovermacht Vreemd eereteekcn. Bij Kon. besluit is aan ir. W. Hupkes te Bilthoven, chef van den dienst bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder in de Kroonorde van België, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen verleend. Zeedienst. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der le kl H. G. de Bruync den 16 September 1932 geplaatst bij bet Departement van Defensie. MARINEMUTATIE. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee der 1ste klasse H. G. de Bruyne den 16 September 1932 geplaatst bij het Departement van Defensie. WEER GENIE CONTRA MAASBRUG. De heer G. Nypels meldt uit Maastricht aan het Handelsblad: De bewoners van de perceelen bij do oude Maasbrug te Maastricht blijven ervan profiteeren, dat thans aan de Genie het werk opgedragen werd om daar met spring stoffen op le ruimen. Gisteren, Donderdag middag om 5 uur, vlogen bij een ontploffing de steenen over de daken van de huizen aan den walkant tot in de daarachter ge legen straat in de voorstad. De spiegelruiten en do vensters in de buurt moesten het natuurlijk weer eens ontgelden en de om wonenden konden weer enkele oogenblik- ken van doodsangst beleven. Naar ik thans verneem hebben de bewo ners van de gevaarlijke zóne zich gewend tot den burgemeester om van dezen gedaan te krijgen, dat het gevaarlijke werkje weer toegestaan zal worden aan de burgerdes- kundigen, die zulks zeer tot tevredenheid der omwonenden verrichtten. BLINDEN-INSTITUUT TE BUSSUM. Een rede van H.M. de Koningin. Buss urn, 9 Sept. Hedenmiddag heeft II.M. de Koningin bij de inwijding van het Blinden-Instituut te Bussum clo volgende [rede uitgesproken: Gaarne heb ik voldaan aan het verzoek om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het nieuwe Blinden Instituut en het verheugt mij andermaal een blijk van mijn Ilevendige belangstelling te geven aan hen, jdie zoo veel moeten ontberen. Bijzonder aangenaam is het mij om ken nis te maken met het waardige tehuis, jwaarin het Blinden-Instituut zijne heil zame werking ten volle zal kunnen ont plooien; om de vruchten te zien van den arbeid van allen, die ijverden voor de tot standkoming van deze stichting en van hen, die door hun gaven van hoofd*en hart zooveel bijdragen tot het verzachten van het lot en in menig geval tot het brengen van levensvreugde aan hen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Bovenal om de ouderen en de jongeren te ontmoeten, die hier verpleegd worden, of worden opgeleid om later een plaats in de maatschappij te kunnen bekleeden. Ik waardeer hoogelijk dit grootsche voor beeld van particuliere krachtsontplooiing. Moge God's zegen daarop ruston en moge deze heilzame en thans verjongde instel ling de beste vruchten blijven afwerpen in et belang van hen, die hier verpleegd worden! Op den Rijksweg heeft, na het bezoek aan het Blindeninstituut een grootsche huldi ging van II.M. de Koningin en II.K.II. Prin ses Juliana plaats gehad. Over een lengte van ongeveer 2 K.M hadden zich langs den weg de leden van diverse jongelingsvereenigingcn en corpo raties alsmede velo schoolkinderen en ver dere belangstellenden opgesteld. Na de huldiging in ontvangst genomen te hebben liet II.M. de Koningin die zeidc zeer getroffen te zijn door de grootsche hulde, de hoofdorganisatoren van deze Gooische 'huldebetooging, door haar parti culieren secretaris, Baron van Geen, aan zich voorstellen. Een goede slag van de douane. Duizend liter achterhaald Uit Den Helder meldt men aan de N.R.C.: Donderdag hebben, zooals in het kort al is bericht, de ambtenaren van het douane vaartuig Zeemeeuw een goeden slag gesla gen. Reeds geruimen tijd trok het cle aan dacht, dat de Noordzee werd bevaren door allerlei kotters, welke met restitutie van den accijns groote voorraden gedistilleerd naar het buitenland uitvoerden. Bedacht op de mogelijkheid, dat men een poging zou wagen, langs de eenzame Noordzeekust tus- schcn IJmuiden en Den Helder een gedeelte van de lading op visschersschepen over te laden en heimelijk weer in te voeren, het geen inzonderheid langs Den Helder door het brecde en ook des nachts goed bevaar bare Marsdiep best kan geschieden, hebben de ambtenaren reeds heel wat diensten in deze richting geklopt. Het is ons niet mogen gelukken, er achter te komen, welke directe aanleiding er be stond om Donderdag onverwachts bande end op te treden in de Buitenhaven in Den Helder. Wij zagen, dat in de vroegte ineens van het het rustig aan den wal lig gende douanevaartuig Zeemeeuw de motor- vlet werd gestreken en de bemanning, on der aanvoering van den inspecteur, den heer P. H. Pcsman, zich begaf naar een ge heel achter in de haven liggend schip, dat in gebruik is bij de garnalendrogcrij de N.C. Chemika. Alleen bij hoog water is het mogelijk, aan boord van dat schip te komen, daar het bij laag water droog ligt. Voor smokkelaars dus een prachtige gele genheid voor berging van hun smokkel- Aan boord van dit schip, dat van behoor lijken omvang is, werd niemand aangetrof fen, Een deel van de bemanning voer daar op terug naar den wal, om den eigenaar van het visschersvaartuig op te halen. Daar na begon de inspectietocht. In de duistere hoeken werd het licht van electrische zak lantaarns geworpen, maar aanvankelijk ontdekte men geen contrabande. Tot men bij het openen van een deksel van een man gat in de diepte bussen zag in den ketting- bak. De toegang daartoe bleek echter niet mogelijk. Er was geen deur en geen ope ning. waardoor men den kettingbak kon bereiken. Maar na lang zoeken ontdekte men een luik, dat voor het oog zoo goed als onzichtbaar was en in het tusschendek an het schip sloot. Bij" het openen daarvan kon men zich in de ruimte begeven, waar ijftigliter bussen waren opgeslageh. Con trole van den inhoud bracht aan het licht, dat hier een duizend liter gedistilleerd van 98 pet. was binnengesmokkeld, waarvoor bij normalen invoer ongeveer 4000 accijns- rechten hadden moeten worden betaald. De eigenaar van het bedrijf, de heer D., toonde zich ten hoogste verbaasd over do vondst en ontkende ten stelligste, te weten dat er smokkelwaar bij hem aan boord was. De douane heeft op het vaartuig en op den inventaris beslag gelegd. Arnh. weg 32 Tel. 1069 Kunstaardewerk, Tin-platen HET adres voor cadeaux. Steeds iets aparts tegen billijke prijzen. Bitumenweg of Klinkerweg? Verkiezen de automobilisten en de be stuurders van vrachtauto's een bitumen (asfalt weg of een klinkerweg? De Veree niging voor toepassing van Bitumineuze wegenconstructics heeft dezer dagen over deze vraag eene enquête gehouden onder een 2400-tal weggebruikers, die geregeld de weggedeelten Haarlem—Den Haag en Haar lem—Amsterdam berijden. In totaal waren ingekomen 903 antwoor den, dus niet minder dan 37 hetwelk als een buitengewoon gunstig resultaat mag beschouwd worden, terwijl velen zelfs zeer uitvoerig hun meening in briefvorm uit eengezet hebben. De adressen werden Verkregen door hel doen opnemen, gedurende enkele dagen per week, van de nummers hunner wagens. Aan genoemde geregelde weggebruikers die zelf hun wagen besturen, werden aan de hand van een berekening van ir. G. C. Boonstra, voorkomende in „Wegen", hei officieel orgaan van het Wegcncongres: luidende: Voor 1800 per jaar kan 1 K.M. klinker weg aangelegd en onderhouden worden, voor ƒ1800 per jaar kan 3 K.M. bitumen weg aangelegd en onderhouden worden, de volgende vragen gesteld: vrahg 1: Aan welken weg geeft u, in verband met den crisistoestand en de daar door afnemende inkomsten van het We genbelastingfonds voor de volgende jaren de voorkeur? 6S6 inzenders waren voor a.sfaltwegen; slechts 179 voor klinkerwegen. Vraag 2: Waarop acht u, dat uw chassis en koetswerk aan meer slijtage onderhevig 637 inzenders waren de meening toege daan, dat klinkerwegen meer slijtage aan den wagen berokkenden, slechts 195 stem den tegen asfaltwegen. Vraag 3: Waaraan geeft u bij" het auto rijden in het algemeen de voorkeur'? 618 inzenders gaven de voorkeur aan as faltwegen, tegen 251 aan klinkerwegen. Onderscheidingen uitgereikt aan generaal SnijdersPlesman, Fokker en Hugo Eckener 's-Gravenhage, 9 Sept. In het Kur- haus te Scheveningen heeft de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart hedenavond 'n feestmaal aangeboden aan de afgevaardigden van de Int. Luchtvaartconferentie, waarbij als gas- len aanwezig waren Prins Hendrik, de Mi nister van Waterstaat, mr. Reymer; dr. Hu- go Eckener, de Duitsche gezant, generaal C. J. Snijders, dc heer A. H. G. Fokker en dc- heer A. Plesman, directeur van dc K.L.M. Tevoren had in de conversaticzaal een huldiging plaats van generaal Snijders en de hecren Fokker cn Plesman, die met een hartelijke toespraak van ir. J. F. de Vo gel. voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart werden vereerd met de gouden medaille. Ir. de Vogel schetste duarbij ge neraal Snijders, als groot landgenoot, die in liet bizonder gedurende de vier mobilisatie- jaren op zoo eervolle wijze de post van de hoogste verantwoordelijkheid heeft bekleed en aan wien ons volk, dat voor den oorlog is gespaard gebleven, ontzaggelijk veel heeft te danken. Meer speciaal huldigdo spreker den generaal als bevorderaar der luchtvaart, als eerste voorzitter van de ver- eeniging. Voorts richtte spreker waardeerende woorden tot Fokker, den grooten vliegtuig bouwer van Nederlandsche geboorte en tot Plesman, als dengene, dio met generaal Snijders zoo belangrijk veel heeft gedaan voor de geregelde luchtverbinding Neder land— Indië. Generaal S n ij d er-s dankte, mede na mens de beide andere gehuldigde heeren met een kernachtige toespraak. Tijdens den maaltijd werd o.a. het woord gevoerd door minister Reymcr, die in het bizondcr den prins Bibesco, voorzitter der Luchtvaartunie, gelukwenschte met de re sultaten van de thans geeindigde conferen tie; prins Bibesco, die voorts nog gehuldigd werd door den voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, ir. de Vogel, bracht op zijn beurt dank aan den minister en zeide, dat Holland recht trolsch kon zijn op de luchtverbinding AmsterdamBan doeng. Vervolgens richtte prins Bibesco het woord tot dr. Eckener, wien hij de hoogste onderscheiding van de Internationale Lucht vaartunie overhandigde met de 'woorden, dat zij werd toegekend „au plus digne". (Een langdurig applaus, minister Reymer drukte den grooten luchtschipcommandant de hand). Dr. Eckener dankte met een korte toe spraak, waarin hij zeide, dat hij twee dagen geleden uit Amerika was teruggekeerd en gaarne de reis naar Den Haag had gemaakt om dc onderscheiding in ontvangst te ne men. Dr. Eckener aanvaardde de onder scheiding niet zoo zeer voor zijn persoon nis wel voor de zaak, waaraan hij zijn leven wijdt; die van het bestuurbare luchtschip. Spreker constateerde, dat door de vooruit gang van de techniek, het luchtschip steeds meer levensvatbaarheid heeft gekregen en wanneer men van Engelsche zijde wel eens gezegd heeft, dat het luchtschip een „m'ooi- vveer-vervoermiddel" was, dan wenschtc spreker daarop te antwoorden „maak eens oen tocht met een luchtschip mee en gij zult erkennen, dat het eerst dan waarlijk mooi weer is". Overigens gaf spreker als zijn moening te kennen, dat door samen werking van luchtschip en vliegtuig de luchtvaart het beste wordt gediend, cn dat aldus, ook in belangrijke mate wordt bijgc dragen tot een harmonische samenwerking Ier volkeren. Amersfoort Woensdag 14 Sep tember, Hotel „de Zwaan", Verkoop van een woonhuis met pakhuis aan den Zuidsingol 70 en 71. 8 uur. Baarn. Woensdag 14 Sept Moes tuin de Erven Manus, Molenweg, v.m. 10 uur, verkoop van een partij warme en koude kas- en buitenplanten. Donderdag 15 Sept., Eeranesserweg 26, verkoop van een inboedel. 10 uur. Donderdag 15 Sept., Hotel „Central", ver koop van villa Eemnesserweg 26.-8 uur. Donderdag 15 Sept Hotel „Central." Ver koop van bouwterrein met garage aan do Teding v. Berkhoutstraat en van woonhuis Oranjestraat 2a. 8 uur. Hoogland. Dinsdag 20 September, „Concordia", verkoop boeronhofstede „Hot Heiveld" aan de Heisteeg. 11 uur. De heer Van Tijen ingedeeld bij de bemanning van de Graf Zeppelin Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Met de landing te Pernarabuco op 1 Sep tember 1.1. volbracht het luchtschip „Graf Zeppelin" zijn vijf en twintigste tocht over den Oceaan. De bemanning beschouwt deze reizen reeds als zoo gewoon, dat het feit op geen enkele wijze aan boord werd ge vierd. Het luchtschip ie inmiddels weer te Friedrichshafen teruggekeerd en daar cp het vastgestelde uur geland, waarmede de 274ste reis van het schip 6edert den bouw werd beëindigd. De volgende reis, welke op 12 September a.s. zal aanvangen, zal tot Rio do Janeiro worden uitgebreid, indien althans de poli tieke verwikkelingen in Brazilië daarvoor geen beletsel vormen. Men verwacht op goede gronden, dai L z. t., zoowel te Rio do Janeiro als te Buenos Aires een lucht schiphaven zal worden ingericht, waarna deze steden op alle reizon zullen worden aangedaan. Voor deze luchtscbipvcrbin- ding, die een besparing van minstens tien dagen op de snelste stoomschepen geeft; bestaat in de Zuid-Amerikaansche staten groote belangstelling Ook in on6 land houdt, zooals men weet, het Syndicaat voor Luchtschipverkeer met Nederlandsch-Indië zich met de bestudee ring van Zeppelin-luchtscheepvaart bezig. De heer J E. van Tijen, die zich in op dracht van bedoeld syndicaat te Friedrichs hafen bevindt, is bij de va6te bemanning van de „Graf Zeppelin' ingedeeld en was als zoodanig bij de laatste reis naar Per- nambuco aan boord, terwijl hij ook alle erderc reizen van het luchtschip zal me demaken. MOLENAAR OVERVALLEN. Het slachtoffer overleden. Do vijf-en-zestig-jarigo molenaar Wijn akker te Haren (N.-Br.) die Zondagavond door een dronken kermisganger uit Berg- hem met een mes ernstig werd mishandeld, is aan de gevolgen van de toegebrachte verwondingen overleden. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bij de Verecniging voor Vrouwelijke Stu denten te Leiden, hebben zich dit jaar 120 nieuwe leden laten inschrijven. Vorig jaar was dit aantal 150. De wet van het behoud van arbeidsver mogen geldt ook voor gedachteloosheid en ïjgeloof. BRUNXER. naar het Engclsch van William Locke door J. E. d. B. K. 71 Mademoiselle Corinna, Ik heb getracht te strijden voor mijn va- erland. Het was geschreven, dat ik het oen moest, en het was wellicht ook ge- c reven, dat ik mijn leven daaraan geven oest. Ik dicteer dezen brief aan mijn uurman, die een gewonde knie heeft. Ik je een Duitschen kogel in mijn long ge- legen en de doktoren zeggen, dat ik het niet .haIen zal- Maar nu ik nog pie een kan, wil ik u zeggen, dat ik op het - Sveld uw beeld steeds voor oogen heb p7fl Ken,dat iU U n°g alUid Hef ,leb met rflVvflÜ1 Y?en *oewÜding. Mocht ik blijven 'a(Iemoiselle Corinna, dat bid ik u, 'r ?Pzen bricI: ik wil u geen verdriet croorzaken. Maar moet ik sterven, laat nu 1 boos^ da* u aan mij denken 'Anwi- aan G.en d*e ovei'leden is. niet on- aak en niet voor een nobele Gaspard-Marie Bigourdin. _T°p I1.1 baar ziel versteend van schrik, er töUrna langen t'Jd uit haar slaapka- e slaren naar den herfstregen en naar dc natte bladen in den tuin van do pasto rie. En toen met bevende lippen ging ze zitten aan den kleinen lessenaar uit haar kinderjaren cn schreef aan Bigourdin. Ze sloot den brief en liep uit in den regen naar do dichtbij zijnde brievenbus. Op baar kamer teruggekeerd, realiseerde ze het gebrekkige harer woorden en ze wierp zich op haar bed cn schreide. Daarna schreef ze haar onsamenhangende brief aan Félise. Het was een vriendelijker gestemde Co rinna, die de volgende dagen doer do pas- torio ging. J?.e had iets ongewoon zachts over zich cn dit gaf Mrs. Hastings, goede, vriendelijke ziel die ze was, den moed om haar zoo dikwijls bitse cn eigenzinnige dochter naar haar persoonlijke aangelegen heden te vragen. Ik ben zoo bang, kindlief, dat die brief uit Frankrijk slecht nieuws bevatte. Ja, moeder, zei Corinna met een zucht. Zo waren alleen in de zitkamer. Mrs. Hastings legdo haar breiwerk op zij en stond langzaam op, want zij was nog al coijDulent, en haar armen om Corinna's schouder slaande, vroeg zo fluisterend: Kun jo het mij niet zeggen? Corinna was. verteederd door die stem. 't Bracht haar de herinnering aan veel liefs uit de kinderjaren. Ze kuste haar moeder en zei: Ja, moeder, de nobelste man dien ik ken, een Franschman, ligt daar ginds te sterven. Een jaar geleden vroeg hij mij om met hem te trouwen. En ik was een dwaas moedor, een domme dwaas. En een half uuT later zei zij: Ik ben zoo dikwijls een domme dwaas geweest. Ik heb u zoo verkeerd beoordeeld. liet kwam niet bij mij op, dat u het be grijpen zoudt. Lieve schat, zei Mrs. Hastings, haar over het haar strijkend, veertien kinderen in de wereld te brengen en er tien van op te voeden met weinig geld, om wiet te spreken van cle zorgen, die je aan je man moet wijden, is hcusch niet zoo'n slechte opvoedihg. Den volgende dag kwam een telegram. Inzake brief Félise. Wilt ge uzclve ein delijk terug vinden, ga dan direct naar Bigourdin. Fortinbras. Dat telegram was als een zweepslag. Ze had niet gedacht over de mogelijkheid om naar Frankrijk te gaan. Gedurende de sla- pelooze nachten had ze er naar gesnakt om bij hem te zijn. Maar hoe? Hij was on bereikbaar. Ga direct naar hem toe. De woorden wa ren heel eenvoudig. Natuurlijk zou ze gaan. Hoe had ze kunnen wachten, tot Fortinbras haar baar plicht aanwees! Toen kwam het vernederende gevoel van onmacht. Ze telde het geld in haar beurs dertien shilling cn zeven cn een halve stuiver. Het was een heel nederige Corinna, die brief en telegram aan haar moeder le zen liet. De oorlog schijnt de heele wereld ten onderste boven te hebben gezet, zei deze. Je moet gaan kindje. Het is een heilige plicht. Maar hoe kan ik dat? Ik heb geen geld. Ik kan het vader niet vragen. Ga mede naar boven, zei Mrs. Has tings. Ze gingen samen naar haar slaapkamer en uit een gesloten lade nam ze een ouder- wclsch Japansch brievenkistje, dat ze open sloot. Gedurende mijn huwelijk, zei zij, heb ik altijd wat apart gelegd voor dagen van tegenspoed. Neem wat je noodig hebt, lie ve kind. En zoo kreeg Corinna een andere opvat ting van het waardevolle in het leven. Ze ging naar Frankrijk, een jonge vrouw, met een -warm kloppend hart. HOOFDSTUK XXV. Met groote moeite bereikte zij de kleine Fransche etad cn met oneindig grooter moeito kwam zij de vele militaire belet selen te boven en betrad ze het kleine schoolgebouw, met witte muren, dat in een hospitaal herschapen was. Een groote kale zaal met een dubbele rij ledikanten, waar tusschen een smalle doorgang. Hier en daar stond om een bed een enorm kamerschut. Eenige mannen met verbanden om, zaten half gekleed te rooken en speelden kaart. De reuk van desinfecteerende middelen sloeg haar tegen de keel. Bij de deur lag een mannelijke gedaante, het gezicht bijna geheel in verband, droevig te kreunen. Op den drempel aarzelde zo even, hevig ge schokt door hot zien van al die gekwetste mannen. De jonge aide-major, die haar be geleidde, wees met zijn vinger naar het andere eind van de zaal. Daar zult u hem vinden, Mademoiselle. Nummer zeventien. Hoe gaat het hem? Eergisteren was het bijna met hem gedaan. Een bloeding die we tot staan heb ben gebracht. Maar dat oude Fransche ge slacht is zoo sterk. Hij is nu nog al aar dig goed. De hemel zij gedankt, zei Corinna. Een verpleegster met het roodc kruls- insigne kwam naar haar toe. O, bent u de dame voor sergeant Bi gourdin? Hij ligt steeds op u te wachten na ontvangst van uw brief. Het eerste wat ze van hem herkende wa ren zijn oogen. Zijn breed vriendelijk ge zicht was ingezonken en het onderste ge deelte was geheel verborgen onder een zwa- ren donkeren baard. Ze herinnerde zich to hebben gehoord van les Poilus, zooals In het begin van den oorlog de oudere man nen van de landweer in Frankrijk werden genoemd. Maar zijn vriendelijke donkere oogen straalden van blijdschap. De ver pleegster gaf Corinna een stoel bij het bed. Aan den linkerkant lag een andere zwart- gebaarde man, die haar droefgeestig aan zag. Hij was Bigourdin's particulier secre taris geweest. Deze tyrannieke engel heeft me ver boden om mijn arm te bewegen, fluisterde Bigourdin verontschuldigend. Dit korto grappige gezegde toonde, hoe zijn geest kracht niet ten onder was gebracht. Co< rinna lachte door haar tranen heen. De zuster zei: U moet tegen hem praten; hij mag niet veel spreken. U moogt maar tien mi nuten blijven. Ze verwijderde zich. Heb jo veel pijn mijn arme vriend, vroeg Corinna. Hij schudde zijn hoofd. Niet, nu u hier bent. 't Is zoo heerlijk dat u gekomen bent. U hebt een hart van goud. En die kleine talisman, ce petit coeur d' or, zal mij beter maken. U kunt het niet begrijpen, maar het is een sprookje u hier te zien. J[Wordt vervolgd}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3