DE DUITSCHE RIJKSDAG IS ONTBONDEN NOODVERORDENING LIEP GEVAAR AMERSFOORTSCH DAGBLAD VOOR VRIJHEID EN GELIJKE RECHTEN Dinsdag 13 September 1932 31e Jaargang No. 64 GOERÏNG STOORT ER ZICH NIET AAN Dinsdag geen zitting RADIO-REDE VAN VON PAPEN De Rijksdagpresident weigert von Papen het woord te verleenen Berlijn, 12 September (V.D.) Bij den Aanvang van de Rijksdagzitting van heden eeft de communistische afgevaardigde orgler voorgesteld de door zijn fractie in gediende moties inzake intrekking der nood- erordeningen direct op dn agenda te plaat- en en zonder debat hierover te stemmen. Deze noodverordeningen aldus verklaar de hij. zijn een geschenk voor de bezitters ,n een belasting voor de werkende klasse, interruptie der communisten: de honger- :ari6elier moet aftreden). Rijksdag-Fresidenl Goering Spreker stelde verder voor direct over te gaan tot stemming o\cr de tegen de regee- ring-von Papen ingediende moties van wan trouwen. Voor het geval hiertegen bezwaar zou bestaan, cischte spr. directe sluiting der zitting en de aststelling van een uur later te houden zitting. Afgevaardigde Loebe (sociaal democraat) stelde voor de door zijn fractie ingediende moties eveneens direct op de agenda te plaatsen. Krachtens deze moties zullen de nog niet van kracht zijnde gedeelten der noodverordening niet in werking mogen treden vóór de Rijksdag zich zal hebben uitgesproken over de moties betreffende dc intrekking dezer noodverordeningen. Spreker verklaarde, dat oak hij accoord gaat met de spoedige afwikkeling der mo ties. President Goering richtte vervolgens tot de afgevaardigden de vraag of er bezwaar bestaat overeenkomstig het communistische voorstel als eerste punt op de agenda te plaatsen de stemmingen over de ingedien de moties. Pr blijken geen bezwaren te bestaan. Onder algerneene opwinding stelde de na- tionaal-socialistische afgevaardigde Dr. 1 riek vervolgens voor de zitting gedurende een half uur te schorsen. Dit voorstel werd aangenomen met oen meerderheid bestaande uit Xationaal-Socia- hstcn, Centrum- en Beiersche Volkspartij. In het. Huis heerscht groote opwinding. Overal vormen zich groepjes welke de gebeurtenissen druk bespreken. Slechts langzaam verlaten de afgevaar digden de zaal. De Rijksdag is ontbonden omdat er onmiddellijk gevaar bestond voor de opheffing van do d.d. i September uitgevaardigde noodverordening. Tegen 4 uur werd dc zitting van den Rijksdag heropend. Reeds na het luiden "^an de eerste bel waren de afgevaardigden in de zaal aanwezig, terwijl de re- gcoringsbank leeg bleef. President Goering verscheen in de zaal, waar hij allereerst plaats nam op zijn af- gevaardigdcnzctcl, om na een korte bespre king met eenige vooraanstaande leden van zijn fractie plaats te nemen op den zetel van den President van den Rijksdag. Nadat president Goering vervolgens de zitting heropend had, verscheen ook Rijkskanse lier Von Papen, opnieuw in de zaal. Hij had een roode actemap onder den arm. In het Huis heerschte vroolijkheid en op winding toen dit feit werd opgemerkt. President Goering verklaarde: „Nadat tc- %oren geen protesten waren ingebracht te gen de nieuwe dagorder, is thans aan de orde de stemming over de moties van af gevaardigde Torgler, communist." Rijkskanselier Von Papen verheft zich van zijn zetel, terwijl President Goering vervolgt: Ik verzoek dengene, die voor de motie is, een kaart met „ja", wie er tegen is een kaart met „neen" af te geven. Onder buitengewoon groote opwinding in het hecle Huis begeeft Rijkskanselier Von Papen zich vervolgens naar den presidents- zetel, waar hij den president van den Rijks dag een blad papier voorlegt, waarop de verordening van den Rijkspresident inzake de ontbinding van den Rijksdag wordt be volen. liet resultaat van de stemming in den Rijksdag. Hoewel de Rijksdag reeds was ontbonden, liet de president van den Rijksdag Goering do stemming doorgaan. Bij de verbonden moties der communisten en nationaal-socia- ïisten wordt de intrekking van de nood verordening gccischt, terwijl eveneens het wantrouwen in de regeering von Papen wordt uitgesproken. Er werden 550 kaarten afgegeven. Vijf af gevaardigden onthielden zich van stem ming. 32 afgevaardigden waren tegen, 513 vóór de voorstellen. liet ontbindingsdec.ieet was op de vol gende wijze overhandigd: Bij de woorden: „wij gaan thans tot stemming over", vroeg de Rijkskanselier het woord dat hij van den Rijksdagpresi dent evenwel niel verkreeg. Direct hierop herhaalde de Rijkskanselier zijn verzoek, met het zelfde resultaat, waarna hij zich naar de plaats van den president begaf. Op diens lessenaar legde von Papen het ont bindingsdccreet neer. President Goering legde het decreet ter zijde en bleef op zijn plaats orn de stem ming, welke reeds een aanvang had geno men te doen doorgaan. Er wordt gecombineerd gestemd over de communistische moties inzake intrekking van de noodverordening en de moties van wantrouwen tegen de regeering. Na dc overgave van het ontbindings decreet moet dc Rijksdag feitelijk als ont bonden worden beschouwd, zoodat volgens het reglement van orde geen stemming kan worden gehouden. Onder zeer groot rumoer heeft de stem ming niettemin plaats gehad. De ministers hadden intusschcn de zit tingszaal verlaten. Na de stemming verklaarde president Goering: Nadat reeds met de stemming een aan vang was gemaakt, heeft de Rijkskanselier het woord verzocht. Na de stemming zou ik overeenkomstig de grondwet den heer Rijkskanselier hot woord hebben gegeven. Tijdens de stemming nu heeft de heer Rijks kanselier mij een schrijven van den Rijks president overhandigd, dat gecontrasig neerd is door den Rijkskanselier en den Rijksminister van Binnenlandsche zaken, die door het resultaat van dc stemming over de motie van wantrouwen als uitge- stemd moeten worden beschouwd Hierdoor is het schrijven nietig geworden (groot rumoer in het gehcele Huis). Het schrijven heeft den volgenden in houd: „Op grond van artikel 25 van de Rijksgrondwet, ontbind ik den Rijksdag, aangezien het gevaar bestaat dat dc Rijks dag de opheffing van mijn verordening van 4 September eischt." (In het Huis heerscht zeer groote opwinding). Mijne dames en lieercn. Ik sta op het standpunt dat dit schrijven voorloopig geen geldigheid bezit, aangezien het gecontra signeerd is door een ministerie, dat zoo juist met overweldigende meerderheid dooi de volksvertegenwoordiging is ten val ge bracht. Dc val van het ministerie was even weinig verrassend als de voorgenomen ont binding van den Rijksdag. De bedoeling den Rijksdag te ontbinden werd onderstreept door het optreden van den heer vice-presi dent Graef bij het bezoek van het presidium aan den heer Rijkspresident. ITct optreden van den heer ice-presidcnt Graef was een poging om het aanzien van den Rijksdag te schaden. Ik ben vastbe sloten het aanzien van den Rijksdag te handhaven, in het bizondcr om het recht van de volksvertegenwoordiging overeen komstig de grondwet te garandeeren (inter rupties der sociaal-democraten: welke volksvertegenwoordiging? Er is immers geen meer. Rumoer links en handgeklap bij de nationaal-socialisten). Wij zullen alle stappen doen en allo maatregelen treffen om een ontbindingsdccreet dat gecontra signeerd is door een ten val gebrachte re geering, welke slechts over .32 stemmen in den gelieelen Rijksdag beschikt, te doen in trekken. (Bijval bij de nalionaal-socialisten), nadat het reeds door de contrasignecring zijn geldigheid heeft verloren. Ik stel voor dat wij thans de zitting afbreken en mor gen verder beraadslagen. Het seniorenconvent dat over een half uur zal»bijeenkomen, zal de agenda voor de Dinsdag te houden zitting samenstellen. Om over vieren wordt de zitting van den Rijksdag door president Goering gesloten. De Rijksregeering over de rechts geldigheid van het decreet. In kringen van de Rijksregeering wordt er in verband met de gebeurtenissen in den Rijksdag op gewezen, dat in paragraaf III van artikel 33 der grondwet staat: „Op hun verlangen moeten de regcerings- vertegenwoordigers tijdens de beraadslagin gen, ook buiten de orde worden gehoord." Rijksdagpresident Goering heeft Rijks kanselier von Papen geweigerd het woord te verleenen voor een verklaring. Hij heeft hiermede ongrondwettig gehandeld. Ook bij artikel 97 van het reglement van orde wordt er nadrukkelijk in voorzien dc Rijks ministers pok buiten de agenda om het woord te doen nemen. Overigens wordt er dc nadruk op gelegd dat het ontbindingsdccreet van den Rijks president rechtsgeldig was op het oogen- blik dat het door den Rijkskanselier werd gecontrasigneerd. De Rijkskanselier heeft het kort voor hij in den Rijksdag het woord vroeg om het voor tc lezch gecontrasig neerd. De Rijksdag was op dit oogenblik derhalve reeds ontbonden en had niet meer het recht een stemming tc houden. Mocht de ontbonden Rijksdag niettemin Dinsdag bijeen komen, dan zal dc regeering de noodige stappen ondernemen. Dinsdag geen Rijksdagzitting. De voor een half uur na sluiting van de plenaire Rijksdagzitting in uitzicht gestelde zitting van het Seniorenconvent vindt niet plaats. De sociaal-democratisclic leden van het seniorenconvent hebben aan deze zit ting niet deelgenomen, aangezien zij op het standpunt staan dat dc ontbinding ook be trekking heeft op het seniorenconvent. Aan gezien ook de vertegenwoordigers van liet Centrum tegenover den president van den Rijksdag hebben verklaard dat er naar hun meening geen Rijksdag meer bestaat, heeft president Goering zich genoodzaakt gezien, ook de tegen Dinsdag vastgestelde zitting van den Rijksdag niet te doen doorgaan. Goering erkent niet de rechts geldigheid van het decreet. Rijksdagpresident Goering heeft Maan dagavond tegenover persvertegenwoordi gers nog eens zijn standpunt uiteengezet nopens het ontbindingsdccreet van den Rijkspresident. Hij refereerde aan dc ge beurtenissen ter zitting en verklaarde dat de Rijkskanselier tijdens de stemming over dc motie van wantrouwen en de intrekking der noodverordening „een stuk papier" op zijn tafel heeft gelegd, waarvan hij officieel pas heeft kunnen kennis nemen na de stemming. Do stemming moet als geheel worden beschouwd. Zij mag ook niet door de regeering worden onderbroken. Aange zien na de stemming de regecring evenwel reeds ten val was gebracht, kan Goering de contrasignecring van dc regecring en daar mede ook liet ontbindingsdecreet zelve niet rechtsgeldig beschouwen. Dit standpunt zal Goering schriftelijk ter kennis brengen van den Rijkspresident, Eerst wanneer de ten val gebrachte regeering door den Rijks- president zou worden belast met de ver dere behandeling der staatszaken, zou zij in staat zijn een ontbindingsdecreet rechts geldig te contrasignceren. President Goering deelde voorts mede dat verschillende landsregecringen de Rijks dag heeft hiertoe niet het recht onver wijld bij het staatsgerechtshof een beslis sing zouden uitlokken betreffende de rechtsgeldigheid van het ontbindingsde creet. Voor deze beslissing is genomen, zal spreker den Rijksdag niet bijeen roepen. Eventueolc stappen der rijksregeering in den zin van een kiesrechthervoming zou den op den krachtigen tegenstand van de meerderheid des volks stuiten, welke er niet aan denkt haar vertegenwoordiging te doen uitschakelen door een regeering, welke iedere basis in het volk ontbeert. VON GAYL OVER DE NIEUWE VERKIEZINGEN. B e r 1 ij n, 12 September. (V.D.) In ver band met de kwestie van den datum der nieuwe verkiezingen deelde Rijksminister van Binncnl-andsche Zaken von G» yl mede. dat de Rijksregeering zeer zeker de bcdoe ling heeft de constitutioneele voorschriften na te komen en dat, wanneer verkiezingen worden uitgeschreven, deze ook zullen plaats vinden volgens de huidige kieswet ten. Van zelfsprekend zal een verkiezing slechts dan plaats kunnen vinden, indien orde en rust verzekerd zijn. Op de vraag of de Rijksregeering bizon dere maatregelen denkt te nemen ter hand having van orde en rust, verklaarde de minister dat de Rijksregeering hiertoe op dit oogenblik geen aanleiding heeft. DONDERDAG EXECUTIE VAN GORGULOFF? Parijs, 12 September. (V.D.) De presi dent der Republiek, Lebrun, heeft Maan dagmiddag de beide verdedigers van Gor guloff, die een laatste poging deden hun cliënt voor het schavot te redden, ontvan gen. De definitieve beslissing van den presi dent is eerst Dinsdag of Woensdag te wachten, aangezien de verdedigers nooi! direct antwoord op verzoeken van dezen aard ontvangen. Mocht president Lebrun, wat verwacht wordt, het verzoek om gratie weigeren, dan zal de executie van Gorguloff Donderdag morgen plaats hebben. ,Wij kunnen ons onmogelijk als een volk van den tweeden rang laten behandelen Een historische gebeurtenis Het was bekend, dat de Duitsche rijks kanselier von Papen dc door President von Hindenburg geteekende machtiging had om zoo noodig tot ontbinding van den Rijks dag over te gaan. Dat deze ontbinding zoo spoedig zou plaats hebben nadat zoowel de Nationaal-Socialislon als liet Centrum gedurende de laatste weck met elkaar in contact waren om gezamenlijk althans iets te bereiken en een onmiddellijk uiteengaan van de volksvertegenwoordiging tc voor komen had zeker niemand verwacht. De Duitsche Rijksregeering heeft niet eens de gelegenheid gekregen haar program uiteen te zetten! Des tc belangrijker werd hierdoor de ver klaring, welke de Rijkskanselier Maandag avond voor den microfoon zou afleggen, een redevoering, welke door alle Duitsche zenders moest worden uitgezonden. Rijkskanselier von Papen heeft gesproken drie kwartier lang tot zijn „Duitsche landslieden". Millioenen Duitschers in en buiten Duitschland hebben geluisterd naar hetgeen het hoofd van hun regeering hec(t gemeend te jnoeten zeggen. Doch ook vele niet-Duitschers zullen zeker met belang stelling zijn verklaringen aangehoord heb ben. Krachtig cenigszins opgewonden ech ter klonken zijn woorden, vooral in den aanvang, toen de Rijkskanselier zelf het Duitsche volk verslag uitbracht van de zit ting van den Rijksdag, die zelfs niet in staat bleek de verklaring van de regecring aan te hooren. „De Rijksdagpresident was op grond van artikel 33 van de Rijksgrond wet verplicht mij het woord te geven. Hij heeft mij dit geweigerd. Ik verzocht voor de tweede maal het woord. Dit. werd op nieuw geweigerd." Von Papen vertelde verder, hoe hij niet dc gelegenheid heeft gekregen zelf het ont. bindingsbesiuit van den Rijksdag voor te lezen. De stemmingen, welke na het over handigen van het ontbindingsbesluit heb ben plaats gehad, zijn echter in strijd met de grondwet en derhalve ongeldig. „De Rijksdag, die de speciaal uit Moskou overgekomen Ciara Zetkin met aandacht heeft aangehoord, heeft geweigerd in deze beslissende uren den leider der Rijksregee ring aan 1c hooren, die rekenschap wilde geven van hetgeen gedaan is." De Rijkskanselier schetste den strijd van het Duitsche volk voor vrijheid en gelijk gerechtigdheid. Dit zijn dc cenige grondsla gen voor de samenwerking met het buiten land. „Wij kunnen ons onmogelijk als een volk van den tweeden rang laten behande len". Von Papen zeide, dat het antwoord van Frankrijk het vraagstuk der gelijkgerech tigdheid niet nader tot een oplossing heeft gebracht en dat de Duitsche regeering zal beraden wat thans te doen staat. Hij sprak van de „gigantische poging" de werkloos heid te overwinnen, de maatregelen der re gecring, die niet beoogen de sociale instel lingen af te breken, doch integendeel deze voor de toekomst te behouden. En met na Rijkskanselier Von Papeu. druk besloot hij dit deel van zijn betoog, dat het gaat om „arbeid en brood". Zoowel tegen <le Communisten als tegen de Nationaal-socialisten keerde von Papen zich scherp, verfoeiend elke nieuwe coali tie, elk nieuw compromis. De „zuiver for- mcele democratie heeft afgedaan" en hij kondigde in samenwerking met de landen een grondwetswijziging aan. die het moge lijk zfal maken, dat de Rijksregeering bo ven de partijen staat. Hierbij zal tegelijk de verhouding tusschen het Rijk en Prui sen opnieuw geregeld worden. Met het land toe te roepen „Met Hinden burg en voor Duitschland" eindigde von Papen zijn rede. Het was in deze zoo belangrijke uren niet alleen voor Duitschland, doch voor geheel Europa een historische gebeurtenis! DE GELIJKBERECHTIGHEIDSEISCH Frankrijk kan niet toestemmen in een herbewapening var Duitschland Consequenties gevreesd B e r i ij n, 12 September (V.D.) Het ant woord der Fransche regeering op dc Duit sche eischen inzake gelijkgerechtigdheid, welke den 29 Augustus ter kennis zijn ge bracht van den Franschcn ambassadeur te Berlijn, wordt thans gepubliceerd, nadat het antwoord reeds Zondagmiddag aan den Rijksminister van Buitcnlandscho Zaken, von Neurath, vvas overhandigd. Frankrijk verwerpt in het antwoord den Duitsche bewapening cn verwijst voor de beslissing in de kwestie der Duitsche gelijk gerechtigdheid naar den Volkenbond. Het antwoord bestaat uit twee deelen, waarvan het eerste deel betrekking heeft op dc ontwapeningsconferentie, terwijl in het tweede deel in bizonderbeicn geant woord wordt op de Duitsche eisclien. De Fransche regeering verklaart o.m., dat de Duitsche opvatting als zou het verloop der ontwapeningsconferentie onbevredigend zijn, vooruitloopt op dc gebeurtenissen en niet gerechtvaardigd wordt door een juiste waardeering van hetgeen tot nu toe is tol stand gebracht. De regeering der Fransche republiek is zich er van bewust alles te hebben gedaan om. een ordelijken voortgang der conferen tiewerkzaamheden mogelijk te makon. Nadat de concessies der Fransche regec ring zijn gememoreerd, wordt er in de nota op gewezen, dat volgens de Fransche op vatting het zwaartepunt der ontwapenings conferentie ligt bij artikel acht van het Volkcnbondsstntuut, waaruit blijkt, dat men niet mag streven naar de wapening van afzonderlijke staten, doch naar een gecon troleerde algerneene ontwapening. Indien de Duitsche regeering het haar recht zou willen noemen haar eigen bewapening te wijzigen met een beroep op haar moening, dat van het thans in voorbereiding zijnde verdrag slechts ontoereikende resultaten zullen zijn te verwachten, dan zou zij niet alleen handelen in strijd met de verplich tingen van het door haar onderteekendo verdrag, doch zou zij door haar houding ook de verwezenlijking der algemeeno ont wapening onmogelijk maken. Wat de zakelijke kant betreft, wordt ln de nota verklaard, dat do Fransche regee ring niet behoeft te dralen met de bekend making van liaar richtlijnen. Zij zal op den weg der ontwapening verder gaan naar mate grootcre garanties to vinden zullen zijn in de algerneene organisatie van den vrede. In dc nota wordt gewezen op de ver klaring welke namens Frankrijk reeds te ücnóve is afgelegd toen Duitschland voor dc cerete maal de kwestie der gelijkgerech tigdheid aansneed, bij welke gelegenheid verklaard werd, dat met den dag, waarop een internationale organisatie zou zijn ge schapen welke een ieder garantie voor zijn veiligheid en een ieder dezelfde verplichting zou opleggen, de regeling van deze kwestie in hooge mate zou zijn vergemakkelijkt. In het tweede deel van het antwoord der Fransche regeering wordt verwezen naar hoofdstuk VII van dc Duitsche aide-mé- moirc, welke betrekking heeft op organi satorische wijzigingen (den militairen diensttijd, de geledingen der weermacht, dn instelling van een militie). Ten einde er zeker van te zijn, dat dezo tek6t niet verkeerd wordt geïnterpreteerd, heeft de Fransche regeering zich gehouden aan de verklaringen van den Rijksweermi- nister in de „New York Times" van 8 Au-« gustus, van den „I-Ieimatdienst" van 1 Sep tember en van de „Resto del Carlino" van 31 Augustus. Diensvolgens gaat het er om, dat voor Duitschland op het gebied van het leger worden geèischt luchtstrijdkrach ten, pantserwagens, zware artillerie, zoo mede. luchtdoelartilleric en pantserschepen Er bestaat hier geen twijfel: HM gaat hier om een wapening. Vervolgens wordt in de nota letterlijk verklaard: Reeds thans moet er op gewe zen worden, dat deze wapening zich on afwendbaar zal uitbreiden tot al d^e staten welke door verdragen aan een zelfde re giem zijn gebonden als Duitschland. Indien Duitschland blijft staan op zijn voornemens, dan zal een algerneene actio moeten worden doorgevoerd. Op welke basis? Niet op de basis der ontwapeningsconferentie, ln de eerste plaats hierom, omdat de eisch van Duitschland uit den aard der zaak direct in strijd is met het doel dezer conferentie hetwelk hierin bestaat vermindering cn niet ver hooging der bewapeningen te bereiken en voorts omdat aan deze conferentie deel wordt genomen door vertegenwoordigers van naties die geen deel hebben in de vre desverdragen. De vereischte onderhandelin gen zouden ongetwijfeld niet kunnen wor den gevoerd, ja zelfs niet kunnen worden ingeleid, zonder overleg met de mogond- heden welke den 13en Juli 1932 zijn toe getreden tot het vertrouwenspact. Boven dien is voor de discussie over het verdrag van Versailles van primair belang, dat het niet eenzijdig kan worden gewijzigd en in het bizonder niet artikel 16i, welks tweede zinsnede luidt: In den bij het verdrag vaslgelegden stand der bewapening wordt geen wijziging toe gestaan voor Duitschland, in den Volken bond is opgenomen. Deze kan eventueel ge- wenscht schijnende wijzigingen goedkeuren. Derhalve berust de beslissing alleen bij den Volkenbond. Frankrijk kan niet in strijd handelen met de verplichtingen, wel ke het tegenover den Volkenbond heeft aan gegaan en behoudt zich voor tezijnertijd aan den Volkenbond de motieven uiteen te zetten, welke het Frankrijk onmogelijk ma ken toe te 6temmen in de herbewapening van Duitschland

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5