Afdruk uitsluitend ooor geabonneerden. Plaatsing sluit accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden In. Alle rechten Vereenlgde Persbareaax. VOOR DE PRACTISCHE VROUW. Het maken van kleeren. Het herfstseizoen is wederom aange' broken. We zullen daarom in den loop van de volgende weken een aantal een voudig te maken modellen van nieuwe japonnen geven, die naar wij vertrouwen door onze lezeressen met vreugde be groet zullen worden. De afgeloopen maanden hebben wij kunnen constateeren, dat de vraag naar onze billijke patronen steeds grooter wordt. Zelfs in het „slappe" zomersei zoen. de tijd, dat wij huisvrouwen ons over het algemeen al heel weinig be kommeren om het maken van nieuwe kleeding hebben wij een groot aantal aanvragen om patronen ontvangen. Het stemt ons prettig, dat de dames, die haar kleeding naar onze patronen vervaardigden, om zoo dikwijls in brie ven van haar succes doen blijken. Ook andere teekenen van meeleven worden door ons zeer gewaardeerd. Mocht U dus iets willen weten cp mode gebied of wenscht U een bepaald model besproken te zien, dan hooren wij dat gaarne van U. De Moderedactrice. DE MODE VAN VOORHEEN. En de vrouw van thans. Iedere nieuwe mode heeft hare vóór- en tegenstanders, thans zeker niet min der dan voorheen. Wie zich echter de moeite wil getroosten^ modebladen van de laatste 40, 30, ja zelfs 20 jaar terug door te bladeren, zal zich zeker niet kun nen weerhouden even te glimlachen en zal gaarne toegeven, dat de tegenwoor dige mode toch verre boven die van dertig, veertig jaren terug is te ver kiezen. De toenmalige lange sleeprokken, met volants, strooken en tunieken, de tour nures. om van de crinolines maar te zwij gen, de wespentailles, groote pofmou wen, hoog aansluitende halsboorden wa ren niet alleen bezwaarlijk door het ge wicht van de groote stofmassa's, waar mede zij het lichaam belastten, maar te vens door de ongemakkelijke modellen, die zoo stijf aangesloten waren, dat zij iedere bewegingsvrijheid, belemmerden. De bekroning van deze indrukwekken de japonnen was een machtige Rem- brandthoed, die zoo groot van omvang was, dat hij plaats bood zoowel voor lange veeren, vogels, bloemen, enz. Hef was vooral met stormachtig weer een ware bezoeking, gedwongen te zijn een dergelijk hoofddeksel te dragen. Met de japon en hoed waren wij ech ter nog niet klaar, neen, hierbij kwamen nog de dikke borstrokken en de van ste vig katoen gemaakte hemd, pantalon, rokken en onderlijfje, alles even soliede en zwaar, en last not least het corset, dat een waar harnas geleek, nauw om het lichaam gesloten en tot onder de oksels reikende. Aan de draagkracht van het vrouwelijk lichaam werden wel zéér hooge eischen gesteld. Het spreekt vanzelf, dat iedere vrouw snakte naar het oogenblik, dat zij zich 's avonds van dezen last kon ontdoen en in haar degelijke en flink gesteven nacht japon kon stappen! Deze ongezonde geklecde toiletten droegen er natuurlijk toe bij, dat de da mes het zich in huis wel eens te gemak kelijk maakten en er in huis niet altijd voordeelig uitzagen. Menige vrouw van dertig jaar zag er ouder uit dan een van zestig tegenwoordig! Van vrouwen tusschen dertig en veer tig jaar eischte men. dat zij slechts voor hare kinderen en de huishouding zorg den en zij moesten, wellicht vaak tegen haar wil. beïnvloed door haar omgeving, zich ouder voordoen, dan zij werkelijk waren en op den achtergrond treden voor de jeugd. Een gevolg van dit lichamelijk ver ouderen was ook de geestelijke stilstand en moeilijk was het in dit opzicht gelijken tred te houden met de zelfgenoegzame opgroeiende kinderen! Kwam eindelijk de tijd. dat zij het ge luk had grootmoeder te worden, dan kwam zij als altijd helpende en steeds klaar staande goede geest weer tot haar recht. En tegenwoordig? De moderne vrouw is in alle opzichten jong; draagt afklee- dende, voetvrije japonnen, slechts bij feestelijke gelegenheid een zeer beschei den sleepje, zonder onnoodige ballast, uitgesneden halsopening en een eenvom dige ceintuur om het geheel te voltooien, veelal kort haar, een eenvoudige hoed of hoofdbedekking, ziehier in korte trekken muts, 's zomers veelal in het geheel geen geven, zelfs 'ndien zij den middelbaren de silhouette der moderne vrouw aange- leeftijd reeds heeft overschreden. Overdreven gekleede vrouwen heeft men ten allen tijde gehad en de te jeugdig gekleede vrouw van vijftig of zestig jaar is thans even dwaas als het jonge meisje van twintig jaar, dat zich veertig jaar geleden met de kapothoed en Mantille der oudere dames kleedde. Ook hier doet zich de weldadige in vloed van de sport op de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der vrouwen gelden. De vrouw van heden trekt er met man en kinderen op uit, roeit, zwemt, fietst, tennist met hen. doet mee aan flinke wandeltochten. Zij is veelal de toegewijde medewerkster en raadgeefster an haar man, en weet zich in zijn zaken in te werken. De veranderde mode past zich ook aan de veranderde tijden aan. De vrouw, die zich op kantoor, in zaken, op scholen en zeker niet het minst in de huishouding duchtig weert, moet gemakkelijk gekleed zijn. De halsvrije kleeren maken het moge lijk, dat licht en lucht in het niet over belaste lichaam kunnen doordringen, waardoor het elastisch blijft. Met een weinig overleg kan men zijn kleeding aanpassen aan de verschillende temperaturen en is men veel minder vat baar, dan vroeger wanneer het altijd hermetisch afgesloten lichaam in aanra king kwam met de frissche lucht. Wij willen niet nalaten nog een lans te breken voor de moderne stoffen, zoo- ails crêpe de chine, crêpe georgette, kunstzijde, voile enz., die veel meer lucht doorlaten dan het zware laken e.a. stof fen, die voorheen gedragen werden en veelal een menschenleven meegingen! De ontwikkeling der vrouw houdt thans gelijken tred met die van den man en de ernst des tijds eischt van beiden, dat zij verstandig en wel overlegd han delen al naar de omstandigheden zulks eischen. ..Men is zoo oud als men zich gevoelt", egt het spreekwoord. Gevoelt een vrouw zich jong, dan blijft ":ij dit inderdaad ook veel langer en zal een hoogere ouderdom bereiken. Natuurlijk is een verstanriiq toegepaste leefwijze bij dit laatste ook een factor van groot belang en is het „voorkomen is beter dan het genezen" van allerlei ziekten en kwaaltjes. Wij zien deze ontwikkeling vanaf de oude tijden tot op heden in steeds stij gende lijn. Doelmatige kleeding en een verstan dige levenswijze hebben er toe bijgedra gen. dat de statistieken thans overal een langeren levensduur aangeven, resp. een later intreden van den ouderdom. EEN AARDIGE BOEKENKAST. In de kleine moderne huizen hoort men algemeen de klacht, dat er zoo weinig bergruimte is. Waar blijft men met al die paren schoenen? Met het speelgoed van de kinderen, dat altijd rondslingert, om dat er eerlijk gezegd geen plaats is om het op te bergen? Een eenvoudig rekje met vier planken is in zoo'n geval uiterst praktisch en kan men zonder veel onkos ten laten maken. De afmetingen van de staande planken zijn bijv. 100 X 25 c.M. en die van de liggende 60 X 25 c.M., ter wijl de tusschenruimte tusschen de plan ken 25 c.M. bedraagt. Ter weerszijden van de bovenste plankt steeks ongeveer 10 c.M. uit van de verticale planken. Het rekje wordt nu geverfd of gebeitst in de gewenschte tint, waarna men het eerst goed droog laat worden. Vervolgens wordt aan de derde plank van onderen een gordijntje bevestigd, dat bijna tot den grond reikt en dus den inhoud van de twee onderste vakken aan het oog onttrekt. Door een zoom bovenaan het gordijn kan een eind band worden ge haald voor het inrimpelen. waarna het met punaises op de plank wordt beves tigd; dit is de eenvoudigste manier van maken, al kan men het gordijn dan niet open en dicht schuiven. Natuurlijk kan men het rekje grooter of kleiner maken dan de opgegeven maten, met een groo ter of kleiner aantal planken, al naar men verkiest. ELEGANTE NAMIDDAGJAPON. We willen allen toch graag ook eens een zeer apart japonnetje in ons bezit hebben, dat we alleen bij bijzondere gele genheden. bij visites of een avondpar tijtje willen aantreken. Dit behoeft niet eens zoo kostbaar te zijn om toch nog een aardig effect teweeg te brengen. War wordt slagroom geserveerd. Verder kan men er alle soorten vruchtensappen en vruchtenijs krijgen, alsmede geconser veerde vruchten. Is de zomertijd voorbij, dan volgen druiven, meloenen, appels, peren, bana nen, sinaasappelen en vruchtenslaatjes te kust en te keur! Het restaurant is tot 's avonds half twaalf geopend en mag zich voortdurend in een zeer druk bezoek zoowel van man nen als vrouwen en kinderen verheugen. Zou een dergelijk restaurant ook niet in Nederland kans van slagen hebben? We gelooven, dat er in ons land op dit gebied iets te bereiken is. KINDERMANTELTJE. Ook de kleintjes hebben graag iets om speciaal voor „netjes" te dragen; dit manteltje en hoedje van fluweel zijn daarvoor bijzonder geschikt, terwijl toch de eenvoud, die bij kinderkleeding hoofd zaak moet zijn, niet uit het oog is ver loren. Het manteltje is geschikt voor meisjes van 14 jaar. 1 dunkt u van dit model? Is het niet uiter mate geschikt voor een namiddag- of eenvoudige avondjapon? Elke aardige effen of gewerkte stof is ervoor te ge bruiken, terwijl ook de moderne fijne streepdessins zeer goed stan. Het vestje is hier van kant gedacht, doch kan ook gemaakt worden van een stof, die goed past bij die der japon. bijv. gestreept bij een effen japon of omgekeerd. Patronen worden in alle maten beschikbaar ae- steld. Prijs per patroon 58 cen.t EEN DEENSCH VRUCHTEN RESTAURANT. Denemarken bezit een mooie inrich ting, die blijkt geeft, met de nieuwere eischen op het gebied der voeding gelij ken tred te houden, n.l. een vruchten- restaurant, dat gelegen is*in een der drukste hoofdstraten der stad, Portie's gewijze kan men hier alle denkbare vruchten gebruiken en het is een lust voor de oogen, deze stillevens te zien en de geur ervan in te ademen. Op de tafel staan suikerstrooiers, zoo dat men zich volgens eigen smaak kan ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afge beelde modellen worden toegezonden na overschrijving van 0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van het be drag in postzegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzen- straat 5 B, te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte model moet met Uw naam en volledig adres op giro- of postwisselstrookje worden ver meld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medege- zonden. MIDDEL TEGEN ROOS. Het hoofd wordt éénmal per week 's avonds boven een stoombad gehouden, daarna grondig ingewreven met lauwe olijfolie. Men verdeelt het haar telkens in kleine scheidingen en brengt de olie met de vingertoppen op de huid: is dit geschied, dan wordt het hoofd met de toppen der vingers goed gemasseerd. Om het vet worden van het kussen te voor komen. binden we voordat we naar bed gaan een doek om het hoofd. Den vol genden morgen wordt het haar gewas- schen met een goede haarwaschpoeder. We nemen den inhoud van het pakje en lossen dit in een beker heet water op. ge bruiken de helft hiervan om het hoofd goed in te zeepen, wrijven met de vin gers flink over het hoofd en spoelen met warm water na. We herhalen dit nog maals met de andere helft van het sopje en spoelen eerst met warm water na; daarna nogmaals met Yi L. (lauw) wa dL. azijn is gevoegd. Het haar wordt met een badhanddoek flink drooggewr ven. Bij het koopen van de haarwaschj der moet men rekening houden xetèl kleur van het haar. Blond haar vr?-)l „Kamillen" shampooing, terwijl vo; donker haar weer ander poeder in de handel is. Men koope steeds een goede bekeui- soort haarpoeder en vergete nooit na;, spoelen met citroen of azijn, tenzij in h pakje zelf een klein pakje aanwezig zooals dit wel eens het geval is, om nat' spoelen. Indien men deze behandeling geregel: iedere week herhaalt en volhoudt. men niet alleen bevrijd zijn van roai maar het haar zal eveneens voller n zachter worden en reeds na enkele maa;. den zal men de verrassende resultatc bemerken. Het middel kost zoo goed ai niets; men koopt bij den drogist b.v. 2?| cent olijfolie en. .doet hiermede geruime tijd. JAKJES EN BOLERO S. Uit een kort manteltje kan men gt> makkelijk een tot de taille reikend aa:- sluitend jakje maken of een korte bolero, De mouwen behoeven niet lang te zijn. maar kunnen boven de elleboog wordes afgeknipt. Het ondergedeelte van dc: mantel wordt eveneens afgeknipt en hc: jakje wordt aan de zijnaden geheel nauw- sluiten dgemaakt. Een paar metalü knoopen dienen als sluiting en tevens als garneering. Is de stof vrij soepel, dan worden vat het ondergedeelte van den mantel volants geknipt, die aan de korte mouw gezet worden. AARDIGE HUISJAPON. Ook voor gezette fgiuren. Sommige vrouwen gaan van het stand punt uit, dat als ze thuis zijn de kleeding, die ze dragen er niet zoo erg op aan- komt. Toch is dit een verkeerde opvat ting, want het kan toch wel eens gebeu ren, dat we plotseling bezoek krijgen ea bedienen en bii - iedere soort vruchten ter. waarbij de sap van 1 citroen of 1 214 ook onze heer en echtgenoot zal ons Ut' ver in een aardige japon zien, dan in een slonzige werkjurk. We behooren dus in onze garderobe een huisjapon te bezitten, waarmee we desnoods ook lichte huiselijke bezigheden kunnen doen. Zulk een japon kan. boe eenvoudig ze ook is, toch aantrekkelijk wezen door kleur en snit. Het hier afge beelde model kan men zonder moeite maken van eenvoudige wollen stof in een aardige kleur, die mooi harmonieert met de witte zijden crêpe van kraag mouwopslagen, terwijl men zich in deze japon rustig kan vertoonen aan elk on verwacht bezoek. De japon wordt afge' maakt met knoopjes en een léeren cein tuur in dezelfde kleur, doch men kan cox een ceintuur maken van de stof der japon en een witte gesp. benevens witte knoo pen nemen. Patronen verkrijgbaar in alle maten. Prijs van het patroon 58 cent. n 4 y.M.tf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18