HET AUTO-ONGELUK SCHEVENINGEN TE RADIO EN HUIZENBOUW UIT DE STAATSCOURANT DE AVONTUREN VAN TWEE ENGELSCHEN SUPERFOSFAAT-INVOER IN DUITSCHLAND Zware skg voor Ned. industrie Onze Postvliegers onderweg WIJ ETALEEREN THANS EEN BIJZONDERE COLLECTIE JACOBEAN FAUTEUILS, KOMT u EENS ZIEN, HET IS DE MOEITE WAARD! A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! HUMORHOEKJE -É i$;3L bUg IJ I w Behandeling in hooger beroep voor hei Haagsche gerechtshof van de doodelijke aanrijding op den Strandboulevard De advocaat-generaal eischt twee maanden hechtenis Het Haag6ch Gerechtshof behandelde he den in hooger beroep de zaak tegen de 40 jarige candidaat notaris mej. A. M. van W. te Amsterdam, die door de Haagsche Rechtbank is vrijgesproken vaji de haar ten laste gelegde misdrijven van dood door schuld en het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld, van welk vonnis de officier van justitie in appel is geko men. Verdachte werd wederom bijgestaan door mr. J. Elshout uit Rotterdam. Verdachte reed op Zondagmiddag 11 Oc tober 1931 met een door haar bestuurden-, auto op den strandboulevard nabij het Oran jehotel te Scheveningen. Naast haar zat de chauffeur E. H. T. I'. Een eindje van het trottoir 6tond de auto van zekeren L. Ph. K., die defect was. Som mige auto's passeerden den stilstaanden wagen links, enkelen ook rechts. Mej. van W.» dio aanvankelijk gestopt had. kreeg van den heer K. een teeken, dat zij langs kon rijden. Zij zetten daarop de wagen in beweging, waarna deze met een 6chok rechts het trottoir opreed, waarbij eenig< van de talrijke daarop wandelende voet gangers werden meegesleurd. Vervolgen* ging de auto naar links, waardoor hij te gen een bank opbotste waarop drie dame.- en een meisje gezeten waren. De drie da mes werden tegen den grond geslinger 1 Twee van haar, mevr. de Zwel uit Rotter dam en de Wed. Frederiks te den Haag zijn aan de gevolgen overleden. Mevr. Hem mee. die bewusteloos werd opgenomen heef; na 10 weken verpleegd te zijn, het zieken huis kunnen verlaten. Nadat eenige getuigen, waaronder d deskundige dr. Rochat waren gehoord, stond thans ook voor het getuigenhekje dr chauffeur E. H. T. P., die naast verdachte aan het stuur gezeten was De getuige verklaarde omstreeks een jaar met de bewuste auto te hebben gere den. Voorts gaf hij toe, dat hij mej. van W geholpen heeft om langs de stilstaande auto te komen en dat hij daartoe ook he stuur heeft aangevat en dat de auto voor dat deze het trottoir opreed een kalmen vaart had. Voorts gaf getuige toe, dat de manipula ties die het ongeval hebben veroorzaakt op het trottoir moeten zijn geschied. Op dit punt wordt getuige door het Ho' in verschillende onderdeden ondervraagd waarbij hij verklaarde, dat de auto niet door zijn toedoen op het trottoir is terecht gekomen. De president merkte naar aanlji1ing van deze verklaring op, dat in dat geval dr verdachte de auto daar terecht heeft doen komen. Getuige: Ja, natuurlijk. Onder de verder gehoorde getuigen ver klaarde de expert van de K.N.A.C., de heer v. d. Loo, op de hem gestelde vragen, dat indien verdachte op het rempedaal zou getrapt hebben, toen de wagen de stoep op reed deze zeker tot stilstand zou zijn ge komen. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser, requisitoir nemend ving aan met op te merken, dat vast is ko men te staan, dat mej. van W., de bestuur 6ter van de auto is geweest Spr. wees er op, dat verdachte, hoewe: wetende, dat zij weliswaar in het bezit van een rijbewijs zijnd, geen ervaren bestuur ster was, desondanks in druk verkeer van Leiden naar Scheveningen is gereden. Uit de verschillende verklaringen is ka men vast te 6taan, dat de getuige P. aan vankelijk niets anders deed, dan Je ai:tu langs den stilstaanden wagen trachten te brengen. EI ij greep eerst krachtig in to,n verdachte het stuur omwendde en bijna rechthoekig het trottoir opreed, daarbij vol gas gevende. Naar 6pr.'s meening is de schuld van it ongeluk aan verdachte te wijten. Zij toch is gas blijven geven, zelfs nadat zij op het trottoir was. Had zij toen geremd, waar schijnlijk waren er geen menschenlevens te betreuren geweest. Spr. wees er op, dat het strafbare ele ment is gelegen in het roekeloos, d.w.z. als onervaren bestuurdster met snelle vaart rij den. Concludeerend achtte spr. dat er causaal verband is tusschen den dood van beide slachtoffers en het rijden van deze ver dachte en eischte deswege vernietiging van het vonnis der rechtbank en scnuldigver- klaring van verdachte cn haar veroordee ling tot twee maanden hechtenis. Het pleidooi. Mr. J. Elshout, zeide met alle bewonde ring voor het welsprekend requisitoir, ge schrokken te zijn van dezen eisch. Zelfs in dien er schuld zou zijn is, naar spr.'s mea ning, een dergelijke etraf geheel ongemo tiveerd. Verdachte heeft zooveel doenlijk allefinancieele schade vergoed en daarbij -?ok toekomst verlichtingen op zich g?no- men. Ten aanzien van de feiten betoogde plci ter, dat het onjuist is P. uit te schakelen als de schuldfge aan het feit, flat do auto op het trottoir is gereden en Jaar zijr.de- niet heeft kunnen stoppen. Ook dp verkia ringen van P. worden door pleiter in twij fel getrokken. P. toch, heeft ingegrepen als eigenaar van de auto, toen naar zijn mee ning de verdachte het stuur niet meer meester was. Hetgeen in de dagvaarding staat is, naar pleiters meening, niet te bewijzen, omdat zij toen de auto op het'trottoir kwam niei meer de bestuurster daarvan was, doch de ze wagen door twee personen werd be diend, waarbij het initaitief van een ma noeuvre, die verdachte niet wilde, in casu het rechts pa66eeren van den etlstaandcn wagen, is genomen door P., niet door ver dachte, die behoorlijk rijden kon. Waar naar pleiters meening verdachte s schuld niet kan worden bewezen, conclu- deorde hij tot vrijspraak. Arrest 5 October. Waarmee eindelijk wel eens rekening mag gehouden worden Wij lezen in het Handelsblad: Nog altijd blijkt vreemd en achterlijk genoeg de moderne huizenbouw geen re kening te bouden met de radio, ofschoon deze nu toch langzamerhand wel tot ge meengoed i9 geworden. Nieuwe huizen krij gen buizen voor de centrale verwarming, „verzonken" stopcontacten, zelfs wordt reeds noodig of niet noodig de hoofdlijn van de binnenleiding voor de telefoon gelegd, maar van radio schijnen de huizenbouwers nooit gehoord te hebben. Misschien is er eon enkele uitzondering, maar we hebben haar niet kunnen ontdekken. Welke maatregelen worden dan tot nu toe verzuimd? We hebben er de latste jaren reeds hor- haldelijk op gewezen, dat dae architecten nalaten als logisch onderdeel van hun pro jecten antennes op te nemen. Enkele korte, eventueel gestyeerde masten kunnen v. A den bouw zelf uitstekend één geheel cn .t- halve geen ontsiering van het huizenblok vorfnen. Tal van fraaie variaties zijn ain dat opzicht denkbaar, alles veel beater dan de anttennechaos, welken thans vele buur ten te zien geven. Voorts wordt het systeem van gemeenschappelijke antennes in hui zenblokken nog vrijwel niet toegepast en de draden van de radiodistributie vormen meestal leelijke ontsieringen van voor- af achtergevel. Met al deze zaken behooren huizen-bou wers tevoren rekening te houden. Men ziet thans het vreemde verschijnsel, dat in pen nieuwe woning direct weer geboord en gebroken moet worden voor een antenne- invoer en voor den aanleg van de binnen leiding, warbij de amateurs of de instal lateurs niet altijd de noodige voorzichtig heid kunnen betrachten. Wat zou nu ge makkelijker zijn, dan wanneer de huizen bouwer tijdig rekening houdt met de lief hebberij van 90 van zijn huurders? Hij hoort te zorgen voor de aanwezigheid van een antenne-ianvoer op de gcschikste plaats en voor een binnenleiding nar een of twee van de voornaamste vertrekken,, evenals \oor een goede „aarde". Daarmede gerieft hij den bewoner en voor hij beschadiging van het interieur, 't Is werkelijk noodig, dat huizenbouwers in bovengeschetste rich ting maatregelen gaan nemen en .evens nog eens ahet vraagstuk van de gehoorigheid onder de oogen zien. Bijster benieuwd naar het radiogenot van zijn buurman is nie mand, cn deze waarheid schijnt ook nog altijd onvoldoende tot huizenbouwers te zijn doorgedrongen Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de eereme daille der orde van Oranje-Nassau in goud aan W. A. Ludwich, voorzitter; in zilver aan A. Donker, commissaris van de Nedcr- landsche Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Nederlandsch-Indio .Het Vaderland Getrouw" te Rotterdam, en aan A. van Dongen, bestuurslid van de Ko ninklijke harmonie „Musis Sacrum" te Dongen. Bnltenlandsche onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. F. Bee- laert6 van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, verlof verleend tot het aannemen van het «oreteeken van het Grootkruis der Orde van de Kroon van Z.~ Slavië. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be noemd: mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk be noemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Sappemeer: G. J. van der Lin de; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Goes: H. Zandvoort, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Ven- Io: H. J. J. Pröpper. Inspectie havenarbeid. Bij Kon. besluit is aan den heer C. Ver meulen te Vlissingen op zijn verzoek met ingang van 1 October 1932 eervol ontslag verleend als onderin6pecteur van den ha venarbeid. Arbeidsinspectie. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft met wijziging van zijn be schikking van 13 September 1932 den tech nisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie P. Goudswaard met ingang van 1 November 1932 werkzaam gesteld en het 3e district der Arbeidsinspectie ter standplaats Rot terdam. Uit het Vreemdelingenlegioen in Marokko ontsnapt Behouden thuiskomst Rotterdam, 21 September. Vandaag is te Rotterdam aangekomen het s.s. Glensha- ne, dat twee Engelschen aan boord had, die een zeer avontuurlijken tijd achter den rug hebben. Naar een Reuterbericht reeds heeft gemeld zijn beide jongelieden ter hoogte van Teneriffe aan boord van dit schip ge komen, nadat zij eerst het s.s. Alnmoor hadden verlaten door over boord te sprin gen. Beide jongelingen zijn uit het Vreem delingenlegioen ontvlucht en doordat de kapitein van de Glenshane aan zijn reederij orders vroeg hoe met deze personen te han delen, werd de aandacht van de pers op deze menschen gericht. Een Engelsch pers bureau sloot een telegrafisch contract voor het recht tot publicatie van hun weder waardigheden en dat was misschien wel de groote oorzaak, dat zich vandaag vele En- gelsche journalisten in Rotterdam bevon den, allen op jacht naar het avontuurlijk nieuws, dat zij uit den mond der Engel schen zouden kunnen opteekenen. Bij aan komst van het schip te Rotterdam werd het omzwalkt door een aantal motorbootjes aan boord van elk waarvan zich een of meer verslaggevers bevonden. Voor hen was er echter geen gelegenheid aan boord te komen. De boot van de rivierpolitie nam de beide jongelingen van do Glenshane over en bracht ze naar het bureau aan de Schichaven, aangezien men hier te doen had met vreemdelingen, die niet in het be zit waren yan de vereischte papieren. Do familie der jongelieden van de een waren de vader en moeder en van den an der een broer uit Engeland overgekomen hadden zich dadelijk in verbinding gesteld met den Engelschen consul-generaal, door wiens bemoeiingen zij in het bezit zullen worden gesteld van voorloopige papieren. Op grond daarvan heeft de rivierpolitie hun voorloopig toegestaan in ons land te verblijven. Omtrent de door hen beleefde avonturen hebben we het volgende vernomen. De 17-jarige William Cochtane Crooks woont te New Castle on Tyne, waar hij scholier was. Een slecht rapport bracht den longen er toe in Augustus van dit jaar van huis weg te 1 jopen. Hij zwierf door Enge land cn ten slotte kwam hij in Folkestone terecht Daar verstopte hij zich aan boord van een der Kanaalstoomers en wist aan Boulogne aan land te komen. Weer begon ren zwerftocht, die,eindigde in Parijs, waar Crooks zoo gedeprimeerd aankwam hij had reeds gedurende eenige dagen in het geheel geen geld meer dat hij op 25 Augustus eigener beweging geteekend heeft voor het Vreemdelingenlegioen. Nadat dit was geschied, werd Crooks naar Marseille gebracht en vervolgens naar Oran overge zet, vanwaar hij naar Sidi-el-Abbas, het garnizoen in Marrokko, werd vervoerd. De andere Engelschman ts de 18-jarige Stenley Flamagan uit Manchester. Deze jongeman was reeds in Januari van dit jaar uit het ouderlijk huis gegaan, omdat hij al geruimen tijd zonder werk was Hij had een avontuurlijken geest en het trek ken door het land leek hem wel. Zoo ging hij naar Londen, waar hij onder andere op de markten heeft gewerkt. Van zijn ver diend geld heeft hij een kaartje naar Duin kerken gekocht. Daar aangekomen, heeft ook hij, eigener beweging, voor het Vreem delingenlegioen geteekend. Ook hij werd via Marseille en Oran naar Sidi-el-Abbas gebracht. Daar hebben de beide Engel schen elkaar leeren kennen en hut duurde niet lang of zij werden vrienden. Over hun verblijf in het Vreemdelingenlegioen waren zij niet te best te spreken. Het was hun bar tegengevallen. Zij moesten hard werken cn het voedsel was niet al te best. Zoo rijpte al spoedig het plan om te ontvluchten. Zon dagavond 11 September hebbcm zij aan dat voornemen gevolg kunnen geven. Zij lie pen naar Oran en terwijl h«et nog donker was vonden zij in de haven aldaar het En gelsche s.s. Alnmoor. Zij klommen er aan boord en verstopten zich in een der red- dingsbooten. Het schip verliet Dinsdag daarop de haven. Eenmaal in zee kwamen de beide verstekelingen te voorschijn en melden zich bij den kapitein. Tot hun groo- tcn schrik hoorden zij, dat het schip naar Casablanca voer. De kans was dus groot, dat zij weer naar het. Vreemdelingenle gioen teruggïzonden zouden worden. On der deze omstandigheden vroegen zij den kapitein om raad en deze adviseerde hun, dat zij zich bij aankomst te Casablanca da delijk bij de autoriteiten zouden melden. Wanneer zij vrijwillig terugkwamen zou de straf veel lichter zijn. De jongens dankten voor het advies, maar het viel hun wel wat zwaar het op te volgen. Zij beraadslaagden wat hun te doen stond en toen het om half zeven donker was geworden besloten zij tot de volvoering van een stout plan, dat in hun hersens was ojxgekomen. Elk voorzien van een reddingsgordel sprongen zij over boord. Zij hadden een lijn meegenomen om in eikaars gezelschap te kunnen blijven. C.rooks kon niet zwemmen en Flanagan was er lang geen meester in, doch de red dingsgordels hielden hen drijvende. Het water was erg koud geweest' en er stond een tamelijk ruwe. zee. Het gevolg was, dat Flanagan na een poosje rondgedreven te hebben kramp kreeg. Gelukkig passeerde hun toen een s«hip. Zij waren aan het roe pen gegaan en £ij slaagden er in aan boord gehoord te wcirden. Reddingsboeien wer den hun toeg/eworpen en schijnwerpers werden op hen goricht. Het schip streek «en sloep en weinig oogenblikken later bevon den zij zicb aan boord van de Glenshane. Zij vroegen 4en kapitein dadelijk waarheen tie reis was. en hun gezicht straalde, toen zij hoorde, dat het schip op weg was naar Rotterdam. Zoo eindigde het avontuur. In Rotterdam ond Crooks zijn vader en moeder op hem wachten. Het was een hartelijk weerzien en alle doorgestane leed was er de oorzaak van, dat hier een ouderlijke sclirobbeering, die toch zeker verdiend was, uitbleef. Het weerzien tusschen Flanagan ten zijn broer was natuurlijk eveneens hartelijk. De beide avonturiers en hun familio heb ben thans hun intrek genomen in een ho tel, In afwachting van de voorloopige pa pieren. Daarna zullon zij naar België gaan en vandaar weer naar Engeland terugkee- ren. Hopen wij, dat zij eccn ervaring rijker geworden zijn en het voortaan zullen nala ten onberaden dingen te doen. Verhooging der rechten van een halve op anderhalve mark per 100 K.G. Uit Rotterdam wordt aan de Telegraaf gemeld: De verhooging van het Duitsche invoer recht op superfosfaat van een halve mark op anderhalve mark per honderd kilogram, die thans is aangekondigd, is voor de Ne- derlandsche superfosfaatindustrie een zwa re slag. Duitschland betrok nog in 1931, toen voor het eerst van onzen invoer van super fosfaat een recht van een halve mark per honderd kilogram werd geheven, uit Neder land 75 duizend ton superfosfaat, d.i. 1/5 deel der Nederlandsche productie. Do prij zen, die de Duitsche superfosfaatindustrie berekende, waren zoo hoog, dat Nederland een dergelijk recht nog kon invoeren. Nu dit recht evenwel verdrievoudigd wordt, hetgeen ten gevolge zal hebben dat van een artikel met een invoerwaarde van 2 per honderd kilogram 0.90 invoerrecht zal worden geheven. i9 de kloof niet meer te overbruggen. De Duitsche superfosfaatin dusfrie heeft reeds lang op verhooging der invoerrechten aangedrongen. De strekking van den maatregel is dan ook niet van fiscalen aard. Het doel is de Nederlandsche industrie van de Duitsche markt te verdringen. DE AANSLAG OP DEN VERKEERS- AGENT. Een belooning van 500.- voor aanwijzing van den dader. De Hoofdcommissaris van Politie te 's- Gravenhago verzoekt ons mede te deelcn, dat een bclooning van 500.wordt uit geloofd voor dengene, die zoodanige aan wijzingen verschaft, die kunnen leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeeling van den dader van den lafhartigen moord aanslag, gepleegd op Dinsdag 20 Septem ber op den verkeersagent Baars op de Hee rengracht. DE BRAND IN DE VLASFABRIEK TE APPINGEDAM. Appingedam, 21 Sept. Omtrent den brand in de vlasfabriek van de Nederland sche Maatschappij voor Vlasbewerking ai- hier, vernemen wij nader dat er ongeveer 2000.000 K.G. vlas verbrand is. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. De motor spuit werkte hedenmorgen nog om te trachten machinekamer, ketelhuis en pak- kamer te behouden. JHR. MR. G. W. H. VAN SWINDEREN t Te Ziirich is na langdurige ziekte over leden de heer Jhr. Mr. G. W. H. van Swin- deren, kamerheer in buitengewonon dienst van Hare Majesteit de Koningin Duif Havik 15—9 Amsterdam 15-9 Budapest Weenen 16-9 Athene Mcrsainatruh 17—9 Cairo Gaza Rutbawells 18—9 Bagdad 21—9 Bunshir 19-9 Di ask 20-9 Karachi 20-9 Jodpoer 19-9 Jhansi 21—9 Calcutta 18—9 Akvab Rangoon 17-9 Bangkok Mcdan 16-9 Batavia 16-9 Bandoeng Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 22 September. BESCHERMING VAN DEN VOETGANGER Mededeelingen in de eerste vergadering van den N.B.B.V. Amsterdam, 21 September. De Neder landsche Bond tot Bescherming van voet gangers (N.B.B.V.) heeft hedenavond in het Parkhotel zijn eerste openbare vergadering gehouden, waarin de bondsvoorzitter, de beer A. F. Muller doel en 6treven van d» jrganisatio heeft uiteengezet. Na er zijn spijt te hebben over uitgespro ken, dat de vergadering slecht bezocht waa, betoogde de inleider dat de Bond den voet ganger beschermen wil tegen de gevaren welke hem van de zijde van het verkeer bedreigen. De Bond stelt daarbij voorop, dat de voetgangers hun eigen belangen moeten behartigen. Dat bescherming van leze categorie van weggebruikers noodig is valt niet te betwisten indien men aan da band der statistische gegevens de intensie ve stijging van het asverkeer in de laatste jaren fietsen, motorrijwielen, personen, auto's, autobussen en vrachtauto's nagaat, waarbij er rekening mee moet worden ge houden, dat deze stijging zal blijven aan< houden, terwijl daarnaast immer een groo te groep van voetgangers zal overblijven Dat er te Amsterdam een voetgangerspro blecm is, blijkt wel uit het feit, dat aldiar van 1923 tot 1931 niet minder dan 55408 ver keersongevallen zijn geschied, waarvan 406 met doodelijken afloop. Ondanks de maat regelen door de overheid genomen, verer crert deze toestand. Met de methode, volgens welke het oog gevestigd blijft op de belangen van het verkeer en getracht wordt den voetganger op te voeden, zal de Bond volledig breken Hij zal zich integendeel tegen het verkeer richten cn zich tot taak stellen de menta liteit van den huidigen chauffeur,/die te Amsterdam alles to wenschen overlaat grondig te veranderen. De fietsrijder, zij het in een andere categorie, behoort daar ook bij. De overheid is in de hoofdstad veel op het verkeer ingesteld en te weinig op den voetganger, in tegenstelling met andere steden in Europa, als Kopenhagen Stockholm en vooral ook Parijs. Spreker overdrijft niet indien hij beweert, dat te Amsterdam de voetgangers als opgejaagd wild over do straat worden gedreven. De Bond hoopt in dezen toestand verandering te brengen door te adresseeren aan en te appelleeren bij de overheid, door het ver- leenen van rechtskundigen bijstand, het samenstellen van rapporten enz. De be schikking over een eigen orgaan is daarvoor in de eerste plaats noodig en zoodra de middelen er zijn zal de Bond dan ook tot de uitgifte van een weekblad overgaan. Spreker hoopte dat velen zich als lid zul len aanmelden. K. BEEKSTRAAT 6 BEEXENST.LAAN 10 HET CONFLICT IN DE SCHEEPVAART. Ook bij de „Emzetco" lijn geëindigd. Rotterdam, 21 Sept. Namens de Con tactcommissie uit de organisaties van werk nemers in het Scheepvaartbedrijf wordt me degedeeld, dat met de directie van de Era- zetcolijn (Middellandsche Zee-lijnenn), van de reederij Ary Scheffer, een bevredigende oplossing is verkregen, tengevolge waarvan de voor deze reederijen nog geldende sta king mot ingang van heden is opgeheven. De onderhandelingen met de Halcyonlijn zijn nog niet geëindigd. EEN BRANDSTICHTING VAN LANG GELEDEN. Rotterdam, 20 Sept. De rechtbank al hier heeft de 37-jarige vrouw J. v. d. M. te Den Bommel, die terecht gestaan had ter zake van brandstichting in het huis van haar vader aan den Zuidzijdschen dijk te Den Bommel in Juni van 1927, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Dame (die studie wil maken van het leven der armen): Nu als het niet te beschei den is hoeveel kleedgeld krijg je van \l man t (Humorist)»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4