SIERKUNST f 42.50 dp no. 1023Ö WET OP DE MIDDELEN MAURICE WAAGDE ZICH ONDER DAMES DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWBEDRIJVEN GEBRUIKT HCLLANDSCHE STEENKOOL /{linnen wij tweemaal geplaatst tweemaal geplaatst W. SCHEICK, LAATSTE BERECHTEN T WEEFHUIS RELLETJES TE ROTTERDAM ÜTRECHTSCHEWEG 21 SEPTEM3ER--12 OCTOBER TENTOONSTELLING VAN PALESTIJNSCH-JOODSCHE KUNST NIJVERHEIDS ARTIKELEN, VER VAARDIGD IN DE SHANI-ATELIERS TE JERUSALEM. (JEWISH WOMEN'S ORGANISATION) OPENING 2 UUR '8 MIDDAGS. TOEGANG VRIJ Blijkens de memorie van toelichting op de Wet op de Middelen worden de midde len voor het dienstjaar 1933 geraamd als volgt: gewone dienst 518.223.1S3 kapitaaldienst f 22.603.093 gehccle dienst540.826.576 Voor het dienstjaar 1932 zijn de midde len geraamd als volgt: gewone dienst f 54i.268.092 kapitaaldienst275.658.415 geheele dienst819.926.507 zoodat, in vergelijking met 1932 wordt ge raamd: voor de gewone middelen 26.044.609 minder, voor de kap.middelen 253.055.322 minder, zijnde per resto 279.099.931 minder dan voor 1932. Onder artt. 195197 is geraamd voor 1933 wegens ontvangsten betreffende do uitvoe ring der drankwet f 180.000 tegen f 178.350 voor 1932 Ingevolge de bepalingen van de gevvijzig de Drankwet, welke met 1 April 1932 in werking is getreden, wordt thans ook een vcrlofsrecht geheven van f 25. Hiervan wordt de helft aan het Rijk afgedragen. Ook voor de hotclvergunningen moet thans oen vergunningsrecht worden betaald, dal ten hoogste f 25 bedraagt en waarvan eveneens de helft aan het Rijk wordt afge dragen. Op grond van een en ander kun nen de ontvangsten voor 1933 op f ISO.OOO worden gesteld. Art. 206 geeft de ontvangsten van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam Deze bedragen in 1931f 19.302, in 1932 f 49 000. De raming voor 1933 be draagt f 4-8.575. Als grondslag voor de raming der ver pleeggelden is hier genomen het bedrag van de opbrengst over het le kwartaal 1932. In verband met de toenemende wer keloosheid en de daaruit voortvloeiende geringere draagkracht der patiënten gaan de ontvangsten in dalende richting. Onder art. 470 wordt le opbrengst der grondbelasting geraamd op f 23.371.000. Onder art 472 raamt de minister de jp brengst der inkomstenbelasting op f 50 mifliocn, zijnde 25 millioen beneden de ra ming voor 1932. In art. 473 raamt de minister de op brengst der vermogensbelasting op f 10 millioen, zijnde 4 millioen beneden de ra ming vjor 1932. Ternauwernood aan den ven stikkingsdood ontsnapt Een medewerker van de Tijd schrijft: De dag na de opening der Statcn-Gene raai, na de relletjes en de getrokken sabels en de knallende revolvers in de Residentie Geen gouden koets, maar een lak-glimmer- auto, geen koningin maar een soort ko ning: Maurice Chevalier. Maurice heeft een domheid begaan, unc sottise. Ilij is naar de Beurs van de Dames kroniek gegaan en zijn domheid bestaat hierin, dat hij zich onder de dames waagt, en nog wel onder de Haagsche dames. De belangstelling vvns zoo overweldigend dat Maurice te nauvvernood aan den ver 6tikkingsdood is ontsnapt. Zoo lees ik in de Telegraaf, die in deze zaken bijster goed georienteerd is: „Een dame van omstreeks zc-stig jaar ge raakte zoo in extase door den aanblik van de filmster, dt zij hem bij den arm greep en hem niet meer los wilde laten! ,,Ik heb zooveel keer van hem gedroomd, dat ik hem nou niet meer laat gaan!" voeg de zij een suppoost toe, die genoodzaakt was een ruwe scheiding toe te passen, het geen Maurice, die in liet geweldig gedrang zijn beroemde glimlach was kwijtgeraakt niet onaangenaam bleek." En iets verder: „Toen hij eindelijk na een hevige vvorsto ling de zaal had weten te verlaten, kwam even voordat de filmheld in zijn auto 6tau te. een aardige bakvisch op hem af en vroeg hem in 't Fransch om zijn handteekeninc Dat doe ik niet meer, zei Maurice. Och toe, hield liet meisje aan! Je kunt wel een kus van mij krijgen antwoordde hij galant, en de daad bij het woord voegend, drukte hij op iedere wang een fikschen zoen. Het meisje was de hel din van den middag! Glimlachend verliet Chevalier den Die rentuin onder het gejuich der dames, ver heugd dat hij er heelhuids was afgekomen. De belangstelling van het Hoogschc schoo ne geslacht zal Maurice stellig vrij lanc heugen!" Wij zullen hopen voor den held. dat hij meer gezond verstand heeft dan de zwij melende hystericae, die hem zoo ernstig naar liet leven hebben gestaan. Op den po litieken dag van Dinsdag hebben enkele lieden hun fatsoen verloren. Den dag daar na enkele duizenden hun hersens. Daarom rekenen we maar op het gezond verstand van den Franschen chansonnier, die de kudde aanklcef6ters wel op haar juiste waarde zal weten te schatten... Vooral die zestig-jarige grande-amourcusc KüCHENMEISTER FAILLIET. Amsterdam, 22 Sept. De Eerste Ka mer van de rechtbank verklaarde heden in staat van faillissement de N. V. Küchen- meisler's Internationale Fltrafoon Mij Tof rechter-commissaris werd benoemd mr. B. de Gaay Fortuin, tot- curator mr. J. F. Th. v. Valkenburg. Amsterdam, 22 September. Heden i6 hier Ier stede een buitengewone ledenver gadering gehouden van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, waar in de voorstellen tot tusschentijdsche wij ziging der Landelijke Collectieve Arbeids overeenkomst zijn behandeld. De druk be zochte vergadering werd geleid door den heer B. van Eestcren uit 's-Gravenhage. Er werden verschillende bezwaren geop perd tegen het feit, dat de nieuwe rege ling langer zal duren dan tot 1 Maart a.s.. op> welk tijdstip het bestaande contract zou zijn afgeloopen. Uitvoerig werd het compromis door het bestuur verdedigd, o.m. met het argument, dat de regeeringstoezeggingen een sanee ring van het bedrijf meebrengen en dat te verwachten is. dat er behalve de toege zegde 20 millioen van de Regeering ook het noodige werk van particulieren zal los komen, gezien do thans toegepaste verla ging. Mede dank zij het feit, dat bij de behan deling in een aantal afdeclingsvergaderin- gen van de zijde van het hoofdbestuur per soonlijke toelichting was verstrekt, werden de voorstellen ten slotte met 176 tegen 26 stemmen aangenomen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat in de bestekken der uit te voeren werken, de toepassing der nieuwe «>*beids voorwaarden dient to worden verrekend. Bovendien werd het van belang geacht, dat de regecringsgclden zoo doelmatig mo gelijk zullen worden besteed door de wer ken te laten aanbesteden en niet in eigen beheer tc doen uitvoeren. Door de beslissing van deze organisatie, waarvan de meerderheid der patruons deel uitmaakt, is de totstandkoming der nieu we overeenkomst, behoudens het rcferen lum van den Algemeenen Nederlandschcn Bouwvakarbeidcrshond, thans een belang rijken stap nader gekomen. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De in het vorige weerbericht aangeduide mogelijkheid, dat het weer bij dalenden ba rometer van karakter zou veranderen is in deze week werkelijheid geworden. Het ge bied von hoogen druk heeft geen stand kun nen houden en onder den invloed van een voorbijtrekkende depressie sloeg het weer reeds vóór Zondag geheel om. Een zeer koude luchtstroom drong daarna West-Eu ropa binnen en bracht ons zulk een sterke afkoeling, dat het weer bepaald heel koel werd. Vervolgens ontwikkelde zich boven West-Europa opnieuw een gebied van hoo gen druk, waarvan aanvankelijk een ver betering van het weer te verwachten was, maar ook dit kon geen stand houden. Vanaf Donderdag werden de algemeene weersomstandigheden, vooral over de Wes telijke helft van ons werelddeel veel on gunstiger. In het Zuid-Westeen ontwikkelde zich een dieper wordende depressie, die zich in onze richting uitbreidde, terwijl over Noordwest-Europa een andere depressie verscheen, die haar invloed over de Noor delijke helft van Europa uitbreidde. In het algemeen namen de regenkansen daardoor toe. Iloe zich de wcerstoestand verder ont wikkelen zal is onder de gegeven omstan digheden heel onzeker maar het is wel he^l onwaarschijnlijk, dat wij in de eerstvol gende dagen warmer weer van langermi duur le verwachten hebben. Integendeel, het is veel waarschijnlijker, dat na een kort durende stijging der temperatuur en regen achtig weer, reeds vóór Zondag opnieuw een kou-lc luchtstroom zal doorkomen, die ons koud en buiig weer zal brengen. Bo vendien is er nog veel kans dat zich vóór Zondag een wcerstoestand ontwikkelt, die ons nog verrassingen baren kan. (Nadruk verboden). DE AANSLAG OP DEN HAAGSCHEN POLITIEAGENT. De dader van den laflen aanslag gegrepen? 's Gravenhage, 23 September. Naar wij vernemen heeft de recherche gistermid dag aan het ziekbed van den verkeers agent Baas, die tijdens de relletjes van Dinsdag op zijn post bij de brug aan de Heerengracht op verradelijke wijze door een communist met jen mes is gestoken, een, hier ter stede woonachtige, arrestant gebracht, die door den agent zonder eenige aarzeling herkend is als de man, die hem de wond heeft toegebracht. ATHLETIEK. VELDLOOP IN BIRKHOVEN. Op Zaterdag 15 October a.s. Evenals voorgaande jaren zal cp Zater- uag 15 October a.s. tot besluit van liet athlctiekscizocn een veldloop door het bosch van Birkhoven worden gehouden. Start en finish zijn op het sportterrein „Birkhoven". Er zijn drie kassen, t.w.: crapks, nieuwelingen en veteranen. Voor dezen veldloop, georganiseerd dooi den Utr. Prov. Athletiekbond, zijn tal van fraaie prijzen, waaronder eenige wisselbe kers, ter beschikking gesteld. De wisselprijzen moeten vijf maal in het geheel of drie maal achtereen gewonnen worden om in eigendom over te gaan. GROOTE OPRUIMING VAN VARKENS TE BARNEVELD. 1140 stuks verkocht B a r n e v e 1 d, 22 Sept. Tot voor enkele dagen waren de varkenshouders in deze g- meente ontevreden over de aflevering van zouters. Overal elders, zoo beweerde men gingen de varkens er tegen regeeringsprij<- uit, doch hier kwam in de leverantie maar jeen schot, en de boeren zelf knorden bijna even hard als de krulstaarten, die op hel punt waren het gewicht van 100 K.G. te overschrijden en welke beesten dus op dieet werden gesteld. Het gevolg van een en ander was dan ook een door Burgcmeestei en Wethouders alhier uitgeschreven verga dering, waarop werd besloten, den betrok ken minister en den voorzitter der Var- kenscentralc telegrafisch op dezen mis stand te wijzen. Als antwoord hierop kwam een telefonisch bericht uit Den Haag: lever HO zouters. Hiervoor waren de boeren dankbaar, doch nog niet tevreden, naar aanleiding waarvan burgemeester Weslrik dit punt nog eens persoonlijk met den voor zitter der Varkenscentrale in Den Haag heeft besproken, welk onderhoud zoovee; uitwe.king heeft gehad, dat in de tweede helft dezer week nog 700 zouters uit deze gemeente kunnen worden geleverd, zoodal in één weck tijds hier 1140 varkens werden opgeruimd. GECOMPLICEERD VERKEERSONGEVAL. Hoevelaken. Gistermiddag omstreek? 12 uur heeft op den rijksstraatweg Amers foortApeldoorn tegenover huize „Hoevela ken", alhier, een vrij gecompliceerd ver keersongeval plaats gevonden Twee auto bussen, waarin zich R. K. zusters bevonden, reden achter elkaar in de richting Apel doorn. Toen het eerste voertuig plotseling stopte, reed het tweede op het eerste in, ter wijl een daar weer achter rijdende vracht auto door een aanrijding liet ongeval nop erger maakte. Alle drie auto's werden zwaar beschadigd de inzittenden kwamen gelukkig allen met den schrik vrij. 4250 Gulden Is Woensdag j.l. gevallen op no. door het Amersfoortsch hoef ijzerkantoor op wettige UNIE- briefjes. Hoofdvertegenwoordiger N.V. PRESTO Arnhemscheweg 128. Tel. 1110 Amersfoort. Woensdag 28 Sept. Hotel „do Zwaan." Verkoop van een fabrieks gebouw, Kampstraat nos. 96l en 96*. 8 uur. Vrijdag 30 Sept. Terrein Wagcnwerk- plaats, Soesterweg. Verkoop van spoor liout. 10 uur. B a a r n. Donderdag 29 Sept. Villa „Insulindc" (Prins Hendriklaan 11), Verkoop van een inboedel. 10 uur. „SÜSS DE JOOD." Wat de pers zegt, Het gezelschap Saai born zal, zooals reeds bekend is, op 26 en 27 September a.s. een tweetal opvoeringen geven van „Suss de Jood." Ongetwijfeld zullen velen zich van een plaats in de Schouwburgloge aan den Ylasakkorweg verzekeren om cle voorstel ling bij te wonen. Daarom is het waarschijnlijk niet ongs- dienstig om eens enkele persstemmen te doen liooren, waardoor eenige kijk verkre gen wordt op de algerneeno beoordeeling van dit meesterwerk, dat in zoovele plaat sen reeds met groot succes voor het voet licht gebracht werd. De „Telegraaf" uit zich als volgt: De sterkste groep acteurs die Amsterdam tc bieden heeft stond gisteravond op de planken, voor het spel van „Süss, de Jood". Men heeft van haar tooneel gezien: tooneel van machtigen en feilen hartslag, groot ka rakter, hevig tempo: tooneel gelijk het Ne derland niet beter geven kan, gelijk het.zich wel niemand beter wenscht! Een machtig en een alleszins - verdiend succes is het geworden: het is niet moeilijk de carrière Van dit stuk na dezen avond te voorspellen! Een der sterkste vertooningen sinds ja ren! De recensent van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" schrijft: Van de negen tafereelen van Paul Korn- feld's stuk heeft Louis Saalborn een buiten gewone sterke en felle vertooning gegeven, met name ook door zijn spel in de titelrol. De beide eerste tafereelen en het in al zijn eenvoud zoo aangrijpend slottafereel toon den Saalborn, den acteur en regisseur, op zijn allerbest. Ilct is bij elkaar een voorstelling gewor den, die wij van ganschcr harte succes dur ven voorspellen, eerlijk en zuiver tooneel-1 succes. ITet publiek huldigde Saalborn en de an dcre hoofdspelers met enkele warme open doekjes en aan het slot met een staande ovatie „Het Centrum" geeft als zijn meening: Een artistiek succes voor het- Gezelschap! Saalborn N.V. Hier heeft men feen aanta! I van onze beste acteurs bijeengebracht en hei I is een onverdeeld genoegen dit tooneclspd I tc zien en te hooren. Ton slotte schrijft „De Tijd": Zooals Saalborn's „Kapitein van Köpc-I nick" Amsterdam mèt andere steden vcr-l overde, zoo zal ook zijn meesterlijke opvoe-l ring van „Süss, de Jood" een tooneeldaartl van beteekenis blijken, die duizenden za! I trekken. Want meesterschap van spel vindt I men er naast meesterschap vhn regie en I ensceneering: kortom weer een grootschfl vertooning, die een gang naar den schouw I burg ten volle waard doet zijn. MIDDENSTANDSWONINGBOUW. I In aansluiting op het bericht in ons hladI van gisteren kunnen wij nog mcdcdeelen-l dat de bouw van SI middenstand6wonin I gen in drie blokken bedoeld wordt «I doen geschieden op een terrein, gelegenI tusschen Bankastraat en Laan 1914. BURGERLIJKE STAND. 22 September.! Geboren: Petronclla, d. van Lieu we ros Wynia en Alberdina Brouwer. AntoniU'! Wilhelmus, z. van Hendrikus Johanne»! Willemse en Anna Alberta Hendriks Jan-B sen. Antoinette, z. van Gerrit Carel Pon 0*1 Cornelia Hendrika van Leeuwen. Hélenil Erailie, d. van Max Ernst Knupfer en Clan! Christina Arnolda Kramer. Ondertrouwd: Nico Koenen en Wilhel-H mina Clasina Palland. Johannes Marinu-l Cleton en Johanna Vliegenthart. Piek* Schinkel en Johanna Antoinette van I Iloenderdaal. Johannes Hcrmannus Hon-H driksen en Johanna Figlarz, Antonius ter Renes en Geertje Strijland. Willen* Klaus Burgsteden en Hendrika Adrian* ITaanschoten. Peter Albert Groenestein e* Tonia Alijda Viviê. Gehuwd: ITermannus Jakobus Zeem*1* en Theodora Catharina Jorrisma. Overleden: Vincent Loosjes, oud 7G j>,Jf* weduwnaar van Willemina Willem, Gedachtenwisseling in de rijks commissie voor werkver ruiming "s-G ravenhag e, 22 Sept. Dezer da- gen vergaderde onder praesidium van liaar voorzitter Mr. J. A. de Wilde, de Rijks commissie Werkverruiming te 's Gravcnha ge. Eei> overzicht werd gegeven van de werking van de regeling ter bevordering van het gebruik van Nederlandsch cement. Enkele bezwaren, wejkc ten gevolge van de toepassing van die regeling zijn gerezen, zullen nader onder de óógen worden gezien. Eveneens werd een overzicht gegeven van de regeling betreffende de bevordering van het gebruik van Nedorlandsche steenkool. Hoewel over, gebrek aan medewerking om mer Nederlandschc mijnproductcn hier te lande te gebruiken niet te klagen valt, zal het binnenlandsch gebruik toch nog belang rijk moeten toenemen, ten einde het nadeel, dat de verminderde export veroorzaakt, ccnigszins tc neutraliscercn. Besloten werd aan de Regccring mede te dcclen tot welke conclusie de bestaande regeling, nu zij eenige maanden heeft gewerkt, de Commis sie heeft geleid. Mcdedccling werd gedaan van het over leg en den stand van de resultaten van dit overleg inzake de aanschaffing van drie turbo-generator-installaties hier te lande. Besloten werd afwijzend te adviseeren omtrent steun aan de onderneming in de metaalindustrie. Uitvoerige beraadslagingen hadden plaats over de nadoelen, welke onder cle tegen woordige omstandigheden ontstaan, indien 'als regel moet worden aangenomen, dat nan den laagsten inschrijver moet worden gegund. Het bureau zal voor de volgende vergadering een nota opstellen, waarin de vraag behandeld zal worden, op welke wij ze die nadeclen zouden kunnen worden on dervangen. Besloten werd een schrijven tc richten aan de Regeering inzake de 'Nedorlandsche vliegtuigindustrie. Hierna werd mededeeling gedaan van 217 gevallen, waarin cle bemiddeling der Com missie was gevraagd en tot welke resulta ten die bemiddeling had geleid. TWEE GARNALENVISSCEERS VERMIST. Zandvoor t-B a d, 23 Sept. Hedenmor gen is aan het strand komen aandrijven, maar zoncler bemanning, één der garnalen- bootjes. De boot was geheel intact. Het net hing nog uit en garnalen bevonden zich nog binnen boord in het net. Omgeslagen is de boot niet, want zij lag met den kop op het strand op de waterlijn voor hotel Noordzee. De bemanning, bestaande uit J Visser en P. Loos, beiden uit Zandvoort-Bad, wordt vermist. Men vreest het ergste. Daar de zee niet zóo wild is, dat er gevaar bestaat, ver moedt men, dat zij bij het binnenhalen van het net een golfslag hebben gekregen, waar door een der mannen overboord is geslagen en dat de ander bij zijn poging tot redden eveneens over boord is geslagen. Ook is het mogelijk, dat door een golf de boot even uit het ro?i is geslagen, een beweging waardoor één der mannen of allebei buiten boord zijn geslagen, daar men dan meestentijds op een bank staat om het net binnen te halen. J. Visser on P. Loos h*ben zich van het voorjaar moedig gedragen toen een gar- nalenboot in de Zuid verongelukte en zij de eersten waren die op de plaats van het onge val nog pogingen in het werk hebben gesteld om de slachtoffers te redden, hetgeen toen niet mocht gelukken. Steven v. d. Hagenlaan 16, Tel. 380 Mooie collectie ENGELSCHE BREIen andere wol Demonstratie met WEVITE I en 11 kosteloos «tv Rondom de vergadering van Antico Donderdagavond heeft liet Comité ter be strijding van communistische invloeden in Nederland (Antico) zijn eerste openbare ver gadering gehouden in liet gebouw Odeon aan de Goevernestraat tc Rotterdam. Hoewel de vergadering om half negen zou beginnen was het orn half acht al bijzonder druk in de Goevernestraat. Een groote stroom menschcn ging het gebouw binnen en bij cle kassa ontstond al spoedig eenige onccnigheid, omdat er menschcn bleken to zijn die geen entree wenschtcn te betalen en op hun \tferkloozcnkaart naar binnen wil den. Daardoor ontstond een opstopping. Er wercl geroepen: „Doorloopen" en opeens •drong een groote troep personen de zaal binnen. Len aantal mcnschen uit het pu bliek keerden zich tegen de binnendringers en met gummistokken en wandelstokken werd een ware veldslag geleverd. Spoedig kwam de politie en dc bmnengodrongenen werden uit de zaal verwijderd. Op straat werd het toen onder de daar op post staan de communisten ook rumoerig en weldra waren er in de Goevernestraat en de aan grenzende straten vrij ernstige relletjes aan den gang. Uit liet publick werd met stcc- ncn naar dc politie gegooid, waarbij een agent aan den linkerarm werd getroffen. Een toevallig langs komende auto werd ge bombardeerd en in de St. Mariastraat werd de rijweg gedeeltelijk opgebroken en van do steenen een barricade opgeworpen, om tc trachten de motoragenten te verhinderen, charges uit te voeren. Deze poging is niet geslaagd en nadat een groot aantal harde klappen met den gummistok was uitgedeeld, keerde de rust terug. SMAADSCHRIFT? Een vrijspraak. Do Haagsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen J. Ch. A. C„ hoofdredacteur van Do Nieuwsbron, en Ir. G. van A, beiden te 's-Gravenhagc, die terecht hebben gestaan wegens smaad-* schrift. In genoemd dagblad heeft op 24 Juli 1931 een artikel gestaan onder het op schrift „Hoteleigenaars zonder het tc we zen, door welk artikel Mr. B. F. J. Simon te Utrecht zich beleedigd achtte. De rechtbank achtte het bij dagvaarding aan beide verdachten ten laste gelegde niet bewezen en sprak hen vrij. NIEUW WERELDHÖOGTERECORD. Parijs, 23 Sept. (V. D.) De Fransche vlieger Signerin heeft Donderdag met een Brequct-toestei een nieuw wereldlioogtere- cord gevestigd, aangezien hij een hoogte van 10,450 M. bereikt. Het record stond op naam van den Franschman Burtin met 9^74 M-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2