J. A. SCHOTERMAN ST. EMILION 1928 per flesch f 1.45. per anker 158.50 HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN uw adres voor complete meubileering! humorhoekje HAAR MAN PARIJSCH GROEN TOEGEDIEND WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 145 PRINCE CHARMING OP SCHIPHOL Onze Postvliegers onderweg VERBINDING AMSTERDAM-1 BOVEN-RIJN WIJ ETALEEREN THANS EEN BIJZONDERE COLLECTIE JACOBEAN FAUTEUILS, KOMT U EEI^ ZIEN, HET IS DE MOEITE WAARD! A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORl Behandeling in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof Opnieuw zes jaar geëischt Amsterdam, 22 September. De ge ruchtmakende Bergensche vergiftigingszaak diende heden in hoogor beroep voor 't Ge rechtshof te Amsterdam. Wat de voorgeschiedenis van deze trage die betreft, herinneren wij kort aan het volgende: Op zekeren dag in November van het vorige jaar werd het 's winters zoo rustige Bergen opgeschrikt door een zeer ongewo ne gebeurtenis. Dc thans 48-jarige echtge- noote van een rentenierend landbouwer werd gearresteerd. De rustende landbouwer was rc-eds gerui- men tijd bedlegerig cn de Alkmaarsche medicus, die den rentenier sedert den zomer onder zijn behandeling had, vond de ziekte verschijnselen zóó vreeemd, dat hij zijn pa tiënt op vermoeden van- arsenicumvergifti ging naar het ziekenhuis te Alkmaar liet overbrengen. De justitie werd van zijn vermoeden in kennis gesteld. Bij een huiszoeking werden eenige fleschjes en een hoeveelheid Pa- rijsch groen in beslag genomen. De vrouw werd daarop gearresteerd. Bij haar eerste verhoor, afgenomen door den burgemeester van Bergen, ontkende zij pertinent haar man te hebben willen ver giftigen. Naar Alkmaar overgebracht gaf zij echter tegenover den rechtercommissaris toe, haar man sedert einde Augustus gere geld in zijn eten en drinken een aftreksel 0 van Parijsch groen te hebben gegeven. Zij had hem niet willen dooden, doch suf en bedlegerig willen maken. Waar zij het ge vaarlijke goedje vandaan had, wenschte zij niet te zeggen, doch het onderzoek wees uit, dat een vriend van haar, een Alkmaarsch fabrikant, tweemaal bij een Alkmaarsch drogist een zekere hoeveelheid had gekocht Ook deze vriend werd toen gearresteerd op vermoeden van medeplichtigheid. Hij ontkende echter iets van het vergiftigings- gcval af te weten. Uit vrees voor vlucht werd ook hij inge sloten. Bij de voortgezette instructie, waar bij de.vrouw aan een streng verhoor werd onderworpen, kwamen steeds meer bijzon heden aan het licht; zoo gaf zij o.a. toe twéémaal van haar vriend fleschjes met een oplossing van Parijsch groen te hebben ont vangen. Deze bekende tenslotte de oplossin gen te hebben gegeven, doch slechts omdat de vrouw hem had gevraagd haar iets to verschaffen om haar man suf te maken. Begin Januari kon de instructie worden gesloten cn op 23 Februari stonden beiden \oor de Alkmaarsche rechtbank terecht. Conform den eisch van het O M. w erden beide verdachten toen tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld; de vrouw wegens po ging tot moord cn de man wegens mede plichtigheid aan die poging. De rechtbank overwoog, dat dc vrouw met ongekend cynisme heeft gehandeld en hoewel zij haar man zag lijden bleef zij het vergif toedienen. De rechtbank zou het maximum hebben opgelegd, indien de psy chiaters niet van oordeel waren geweest, dat zij een moreel en geestelijk defect heeft Ten opzichte van den man werd o.m. met vcrd.'s psychische gesteldheid rekening ge houden en zijn zucht om de moeilijkheden des levens uit den weg te gaan in plaats er tegen te strijden. De verdedigers mrs. De Groot, uit Alk maar een Muller Massis uit Amsterdam had den voor beido gevallen vrijspraak gepleit Verdachten gingen beiden in hooger be roep en heden diende hun zaak voor het Amsterdamsche Hof. Opgeroepen zijn 12 getuigen A charge en 5 a décharge. Het Hof wordt gepresideerd door rar. J. Jolles; het O.M. waargenomen door den advocaat-generaal Mr. Bauduin. De publieke tribune is geheel gevuld. Op een vraag van den president ant woordt de vrouw dat zij in hooger beroep is gegaan, omdat haar man de straf te hoog vond. De verdachte E. zeide daarop, niet gestraft te willen worden voor iets wat hij niet gedaan had. Ik heb, aldus verdach te, niet willen dooden. Ik heb een enorm berouw en wil alles doen om het weer in orde te maken. Verdachte verklaarde ver volgens, dat hij dacht, dat het vergif zoo licht was, dat het geen gevaar kon en slechts suf maakte. De president: Uw medeverdachte zegt, dal zij met U had afgesproken haar man te dooden. Verdachte* E.: Dat is een leugen. Gehoord wordt daarna de psychiater dr. s. P. Bakker. Deze verklaart, dat de vrouw achterlijk is. Ilaar verstandelijk© vermo gens zijn zwak ontwikkeld cn zij heeft een gering voorstellingsvermogen. De deskun dige gelooft echter niet dat zij het willoos werktuig was van verdachte E. Van wicn het plan is uitgegaan om den man te doo den kan deskundige niet zeggen. Mr. Bauduin: Ze heeft anders initiatief genoeg als zij nieuwe kleeren wilde koo pen. Dan ging zij tegen den wil van haar man naar Amsterdam. De president tot de vrouw: U wilde toch, dat Uw man zou sterven? Verdachte: E. zou aan zijn vrouw het zélfde geven als ik aan mijn man. Hij heeft bet haar zelN eens gegeven. Dr. Heydema, zenuwarts te Amsterdam, is eveneens van meening, dat de vrouw erminderd toerekeningsvatbaar is, al be greep zij, wat er gebeurde en wat zij met E. overlegdo. De echtgenoot gehoord. Hierop wordt de hoofdgetuige uit dit drama, de echtgenoot van de vrouwelijke erdachte, in zijn wagentje voor het getui- genhekje gereden. De man wenscht onder eede te worden gehoord. Getuige legt een uitvoerige verklaring af omtrent zijn huwe- ijksleven, dat in het begin vrij gelukkig maar later hoe langer hoe slechter werd. Getuige verklaart, door de praatjes, die in het dorp gingen, achter de waarheid to zijn gekomen. President: Van wien kreeg U uw voedsel toen U thuis lag? Getuige: Van mijn vrouw. President: Wordt U weer heelemaal beter olgens den dokter? Getuige: Ja. President: Hoe staat u tegenover uw rouw? Getuige (huilend): Mijn vrouw heeft steun noodig en E. heeft een slechten invloed op haar gehad. Advocaat-generaal: Als U dood was zou E. dan naar uw meening financieel van uw vrouw profiteeren? Getuige: Juist. Getuige 1s van meening, dat E. misbruik van de domheid van getui- ge's vrouw heeft gemaakt. Getuige roept tenslotte voor zijn vrouw het medelijden an het Hof in. Als alles achter den rug is, wil getuige haar weer bij zich nemen. Pres.: U denkt dus niet aan een schei ding? Getuige: Neen. Mr. Muller Massis tot getuige: Hebt u uw vrouw wel eens met den dood bedreigd ls zij nog langer met E. omging? Getuige: Het is wel mogelijk, dat ik in dien geest gesproken heb, maar zoo heb ik het niet bedoeld. De mannelijke verdachte staat dan op en zeide: Ik wil hier ruiterlijk bekennen, dat ik tegen B. vrceselijk heb misdaan: Ik smeek hem om vergeving, maar niet sve- gens poging tot moord, want dat heb ik niet gedaan. Dat zweer ik. O, zoo valt hij ich zelf in de rede, ik mag niet zweren, want ik ben Doopsgezind. De getuige krijgt hierop verlof de zaal te erlaten. Het verhoor wordt voortgezet. Getuige-deskundige dr. Pameyer, had bij den vorigen getuige een chronische arseni cumvergiftiging aangetroffen. Het perccn tage arsenicum, zoowel in de urine als in de faeces was zeer groot. Volgens de mee ning van deskundige zal het slachtoffer weer vrij geheel herstellen. Merkwaardig is, dat de maagkwaal, waaraan getuige roeger leed, thans aanmerkelijk verbeterd Mr. Jolles tot rar. Muller Massis, naar aanleiding van wiens vraag de deskundige deze laatste verklaring aflegt: Dus uw cliënt heeft aan B. eigenlijk een weldaad bewezen. Vervolgens worden eenige getuigen ge hoord, dio verklaringen afleggen betreffen de verzonden en onderzochte faeces. De verdediger, mr. Muller Massis, gaat nader op deze kwestie in en meent, dat verwisseling niet uitgesloten moet worden geacht. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze. Des middags werd het getuigenverhoor voortgezet. Getuige B., de echtgenoot van le vrouw, wordt nogmaals gehoord; hij ver klaart dat toen hij in het ziekenhuis lag de overtuiging had, dat zijn vrouw niet uit zich zelve zoo had gehandeld. Den drogist wordt nu als getuige voorge roepen. Hij verklaart, dat hij in Maart en in September '31 aan verdachte E. twee maal honderd gram Parijsch groen ver kocht. Getuige had er bij gezegd, dat het zwaar vergif was, ook had hij het op het ctiquet gezet. Verdachte ontkende, dat getuige hem gezegd had, dat het zwaar vergif was, hij had het gekocht voor de bladluizen. Een groot gedeelte was hiervoor dan ook ge bruikt. Aan de vrouw had hij een aftreksel egeven. De vrouw had hem tweemaal ora vergif voor haar man gevraagd. De jodium achtte hij volkomen onscha delijk, zelf had hij het ook wel eens inge nomen tegen verkoudheid. De advocaat-generaal: U hadt een heele vergifkast in uw huis. Do echtgenoot van de vrouwelijke verd zegt nog, dat hij oorspronkelijk aan een cheiding heeft gedacht, als aan hem het kind werd toegewezen. Zijn vermoedens betreffende vergiftiging had hij meegedeeld aan zijn advocaat en den huisdokter, en daarbij uitdrukkelijk een beroep gedaan op hun ambtsgeheim. Aanvankelijk, aldus getuige, heb ik het den advocaat en den dokter zeer kwalijk genomen, dat zij toch tegenover de justitie hebben gesproken. Later heb ik het verge \en, omdat zij handelden in het belang van het kind. (De vrouw breekt in snikken uit! Een goedmoedig mensch. Een getuige A décharge ds. Kuyper, pre dikant te Midden Beemster noemt den koop man een goedmoedig mcnsch, die gaarne iemand een genoegen doet. Wel is hij op pervlakkig. Pres.: Het geven van vergif noemt U dat goedmoedig? Hij gaf het aan de vrouw met wie hij een ongeoorloofde verhouding had, om haar man uit den weg te ruimen. Getuige: Hij dacht meer aan de vrouw, dan aan den man. Ik geloof nooit-, dat hij de bedoeling had om te dooden. Pres.: Maar het woord goedmoedigheid kunnen we wel schrappen. Verd.: Ik wilde hem slechts suf maken enniet eens doorloopend. Een getuige A décharge komt vertellen, dat Parijsch groen algemeen wordt ge bruikt tegen bladluis e.a. ongedierte, 't Is overal te krijgen, aldus getuige. Pres.: Maar het is toch zwaar vergif. Get.: Dat geloof ik niet. Pres.: Dan staat U tegenover de heele medische wetenschap. Het O.M.: Er zit veel arsenicum in. Get.: Ik geloof het niet (gelach), ik ga er niet erg voorzichtig mee om en de spreeu wen hebben er ook al geen last van. Pres.: Moet deze man niet als deskundige worden beëedigd? Mr. Muller Massis: U moet met deze des kundige uit de praktijk niet spotten, deze man huldigt de in tuinmans kringen gel dende meening, dat Parijs groen, géén waar vergift is. Pres.: H Bewijst alleen, dat 't volk dom Requisitoir. Het woord is nu aan den procureur-ge neraal, Mr. Bauduin, tot het houden van zijn requisitoir. De advocaat-generaal achtte het juist» dat de rechtbank de vrouw schuldig heeft erklaard aan poging tot moord en den inan aan medeplichtigheid hieraan. De vrouw heeft vrijwel \olmondig be kend, geruimen tijd vóór de uitvoering van het plan is alles tusschcn beide menschen sproken. Zij geeft toe, het opzet te hebben gehad haar man te dooden! De tweede ver dachte daarentegen houdt vol, dat hij lechts den opzet had om den landbouwer suf te maken. Toen verdachte het Parijsch groen kocht werd hem gezegd, dat het zwaar vergif was. Op het oogenblik, dat hij dit aan de vrouw ter hand stelde was het I em bekend, dat de hoeveelheid doodelijk was. Verdachte kan zijn verweer niet in rnst volhouden. Toen hem n.l. werd ge zegd, dat het slachtoffer ziek was, ging hij door aan de vrouw vergif ter hand te stel len. Spreker acht het niet noodzakelijk op dé tails in te gaan. Beide verdachten geven de feiten toe, de man ontkent echter het opzet. Tot de strafmaat komend, zeide spr., dat de feiten hoogst ernstig zijn. Vele menschen zijn door de handelingen van de beide ver lachten zwaar getroffen- De verdachten heb ben zich vereenigd om een mcnsch te doo den. De vrouw draagt de grootste verant woording, doch weinig minder is de verant doording van haar mede verdachte. De vrouw wordt verminderd toerekenings vatbaar genoemd, doch zij kent zeer goed liaar belangen, zij weet zeer goed wat zij gedaan heeft. Ik houd niet van psychische rapporten A décharge, hoe goed ze ook mis schien zijn. Ten aanzien van den tweeden verdachte merkte spr. op, dat hij aan het hoofd van een groot© kaaszaak staat en dus precies weet, wat hij doet. Verdachte had een groo- te hoeveelheid vergif in huis, zonder dat iemand er iets van wist. Vreemd noemde preker het koopen van twee fleschjes op het Waterlooplein. Als wo het arsenaal van vergiften zien, is het niet onmogelijk, dat hij ook zijn eigen vrouw wat in wilde geven. Een gelijke straf aan beide verdachten is op haar plaats. Spi.cker achtte dc straf door de rechtbank opgelegd juist. Misschien c-chter, aldus spr., wil het Hof rekening houden met den wensch van het slacht offer, die de clementie voor zijn vrouw in roept. De tweede verdachte verdient zeker geen clementie. Spreker requirccrde tenslotte bevestiging van bet rcchtbankvonnis en de veroordee ling van beide verdachten tot zes jaar ge vangenisstraf. Pleidooien. Het woord is hierop aan den verdediger van de vrouw, Mr. de Groot. Spreker be tuigt het Hof zijn dank, dat dc zaak inder tijd werd uitgesteld om ook het slachtoffer te kunnen hooren. Veroordeeling van de vrouw zal niet kunnen volgen op deze da, vaarding, daar niet precies is omschreven en bewezen, waaruit het vergift he- .nd. identiteit van de faeces staat naar pl.'s meening niet juridisch vast. De vrouw heeft naar pi's meening nooit de bedoeling gehad haar man te dooden. Als de vrouw zes jaar naar de gevange ns gaat is haar leven, dat van haar man en haar kind gebroken. Tenslotte verzoekt pl. rekening te houden met den tijd, in voorarrest doorgebracht. Rcsumecrend dringt pl. aan op vrijspraak subs, clementie. Ook Mr. Muller Massis spreekt er zijn dank over uit, dat dc man als getuige is gehoord. Uitvoerig ging pleiter do dagvaarding, aan zijn cliënt uitgebracht, na. Er is geen sprake van, dat het plan is uitgegaan van verdachte E., hoewel de vrouw alle schuld op haar medc-verdachtc poogt te werpen, Verdachte E. is hoogstens schuldig aan me deplichtigheid, aan zware mishandeling, waardoor de gezondheid wordt geschaad, doch dit is niet ten laste gelegd. Wegens medeplichtigheid aan poging tot moord kan verdachte niet worden veroordeeld, want in dat geval moet er sprake zijn geweest van opzet, gericht op den dood van den man. Verdachte ontkent de opzet echter en voor dc waarheid van deze ontkenning Is voldoende bewijsmateriaal aanwezig. Is dit opzet niet bewezen, dan dient verdachte te worden vrijgesproken. Primair dringt pleiter aan op vrijspraak, subs, roept hij de uiterste clementie in te gen verdachte. Na re- en dupliek wordt de uitspraak be paald op 6 October. DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER. Behandeling voor de recht bank binnenkort te ver wachten. Volgens de Maasbode blijft dc man, die onlangs in de strafgevangenis te Scheve- ningen bekende den moord op Marietje van Os in den Blijdorpolder gepleegd te heb ben, bij zijn bekentenis. Het onderzoek tegen dezen man wordt nog voortgezet. Er worden voortdurend nog getuigen in deze zaak gehoord. Het schijnt wel zeker te zijn, dat eerst daags de behandeling van de zaak voor de Rotterdamsche rechtbank te verwachten is. Op zijn doorreis naar Kopenhagen Amsterdam, 22 Sept. Z.K. Hoogheid dc Prins van Wales is hedenmiddag te een uur op zijn doorreis naar Kopenhagen, waar hij de Britsche tentoonstelling zal openen, op Schiphol gearriveerd De Prins was met zijn adjudant als passagier aan boord van een speciaal voor hem gereserveerde ma chine van de Imperial Airways, de „He racles" genaamd, een viermotorige Hand- ley-Page tweedekker, deel uitmakende van de serie van acht machines van dergelijk type. Het platvorm voor het restaurant was •oor deze gelegenheid afgezet. To ongeveer 5 minuten voor eenen kwam de groóte ma chine in zuidwestelijke richting in het zicht en kort nadat zij was neergestreken zette de Prins van Wales die een beige ja6 droeg en met een Basken-mutsje was getooid, voet op Hollandschen bodem. De hooge be zoeker onderhield zich eenige oogenblik- ken met het officieelc gezelschap dat te /.ijncr verwelkoming op het platform aan wezig was. Onder hen bevonden zich de Engeechc concul generaal Robinson, de Engelsche consul Laming, de hoeren Wurf- bain en May namens den Raad van Beheer der Kon. Luchtvaart Maatschappij, de heer Thomson, chef van de K.L.M. op Schiphol en de heer Dellaert, havenmeester. Op het terras voor het restaurant bevond zich een vrij groot aantal belangstellenden onder wie verschillende militaire vliegers, terwijl ook achter de hekken op het voor het publiek bestemde terrein vele nieuws ierigen de aankomst van den Prins gade loegen. Toen de hooge bezoeker zich met den heer Dellaert naar het bureau van de luchthaven begaf, werd hij van verschil lende kanten hartelijk toegejuicht. De Prins gebruikte den lunch in een voor hem gereserveerd vertrek nabij het restaurant. Groote eetlust bleek de Prins van Wales bij zijn aankomst op Schiphol, niet te heb ben gehad. Want reeds een klein kwartier tje nadat hij zich in het voor hem gere serveerde vertrek had teruggetrokken, ver ichecn de hooge bezoeker weer op het plat form voor het K.L.M.-restaurant, waar hij zich, in de nabijheid van zijn „Heraclc-s" geruimen tijd onderhield met lady Russell. Ie ec.htgenoote van den Britschen gezant. Inmiddels keken mecaniciens den grooten rijzen tweedekker, die de Koninklijke standaard droeg, grondig na, terwijl tevens door de Shell benzine werd bijgeladen. De vele aanwezige fotografen en de auto van de geluidsfilm waren thans, in tegenstel ling met de aankomst, toen zij, evenals de journalisten op grooten afstand moesten blijven, op het platform bij de machine toe gelaten. Te vijf minuten voor twee geschiedde de voorbereiding voor het vertrek; na afscheid te hebben genomen van de aanwezige auto riteiten verdween Prins Charming in de cabine van de „Heracles" en even later sloegen de motoren aan. Na een vlotte start die te twee uur precies plaats vond, verhief het vliegtuig zich in de lucht en zette de Prins hartelijk nagewuifd door de vele be langstellenden beneden, de reis naar Ko penhagen voort. Ijsvogel Dun I J Havlk 22—9 15-9 Amsterdam 22—9 15—9 16—9 17—9 Budapest Weimen Athene Mersainatruh Cairo Gaza Rutbawells 18—9 Baitdad Buashir 21—9 19-9 Diaslt Karachi 20—9 20—9 Jodpoer Jhansi 19—9 21—9 Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 18—9 17—9 16-9 16-9 Vertrek van 't eerstvolgende postvlleg tuig van Amsterdam 22 September. ren bij de aankomst van den Prins tegen woordig. Vele duizenden toeschouwers brachten den Prins een ovatie. De Prins van Wales zal hoogstwaarschijnlijk een week te Kopenhagen blijven, terwijl hij een particulier bezoek zal brengen aan den Ko ning en de Koningin van Denemarken. Bij de opening van de Britsche tentoon stelling te Kopenhagen zal hij vergezeld worden door den Dcenschcn kroonprins. Aan het einde der maand zal de Prins een bezoek brengen aan Stockholm waar hij de gast zal zijn van dc Koninklijke Fa milie van Zweden. In dc Memorie van toelichting bij dc Wa-I terstaatsbegrooting zegt do minister tenj aanzien van de scheepvaartverbinding va Amsterdam met den Bovenrijn: Voor deze kanaal verbindingen zijn behal ve voor den zijtak naar Vreeswijk, die heel voor rekening van het Rijk zal \vor*| den tot stand gebracht, mede bedragen aaD gevraagd om een aanvang te kunnen ken met de verbetering van het Merwedtf kanaal tusschen Amsterdam en Jutfaas, met den aanleg van het kanaalvak van J fa6 naar Wijk bij Duurstede en van I Betuwepand. Daarbij is uitgegaan van veronderstelling, dat de regeling omtren' de bijdragen van belanghebbenden in kosten van verbetering en aanleg van des kanaalgedeeltcn zoo tijdig zal tot stand ke rnen, dat deze werken in 1933 daadwe lijk ter hand zullen kunnen worden l-\ nomen. DE HULDE AAN ONS VORSTENHUIS. Het Nationaal Jongeren Verbond verzot ons to melden, dat ook zijn leden aan huldebctooging in Den Haag aan Vorstenhuis hebben deelgenomen. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN De Prins van Wales te Ko penhagen. Na zijn vertrek uit Amsterdam vloog de „Heracles" naar Hamburg. Voor de eerste maal na den oorlog zette de Prins voet aan land op Duitschen bodem. Dc meeste leden van de Britsche kolonie bevonden zich on der de menigte. Op het vliegveld was de begroeting door de vele aanwezigen harte lijk. Na 40 minuten oponthoud 6teeg de „Heracles" weer op met bestemming naar Kopenhagen, waar het toestel om 6.18 aan kwam. Behalve de Deensche kroonprins waren verschillende andere leden van de Konink lijke Familie op het vliegveld ter begroe ting aanwezig. Ook de Britsche Gezant te Kopenhagen sir Thomas Hohler alsmede onderscheidene vooraanstaande autoritei ten uit bet Deensche openbare leva« >- ITeb je ooit iets van dat geld dat je aan je buurman hebt geleend Man, dagelijks. Hij heeft er een S1* foon voor gekocht. {NebelspaW ste hai sta hai inr me gei gel *pr tirii ree hot r- cia bei dat der me hoc con een soli woi con Wfij heh Van seli hee Rijl ben T seli tie'n tari lier I) van •ster Rijl cre< kan bet 0 verl avo cen den lett. ling van fen, bet ben

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4