■li ui J. A. SCHOTERMAN ST. EMIL 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 CLUBFAUTEUILS WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 145 JONGEMAN DOOR AUTO MEEGESLEURD Het slachtoffer overleden H. CARPENTIER ALTINGt AMSTERDAM EEN UUR ZONDER TRAM COCAÏNESMOKKELAARS DE CGNTINGENTEERING VAN FRUIT Groote bezorgdheid DE STAKING IN DE RIJN- SLEEPVAART Onze Postvliegers onderweg ZOO JUIST ONTVANGEN EEN PRACHT COLLECTIE Ruim 40 modellen in voorraad Komt U eens kijken, wij noteeren uiterst lage prijzen A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! HUMORHOEKJE Verregaande roekeloosheid van den chauffeur Almelo, 25 Sept. Gisteravond is op den Bornscheweg, ter hoogte van het Heracles- tcrrein, een doodelijk ongeval gebeurd, waarvan de 28-jarige Sluijmcr, uit En schedé, het slachtoffer is geworden. Te ongeveer zes uur liep Sluijmer aldaar op het voetpad ter rechterzijde van den weg te wandelen met zijn verloofde uit Al melo op weg naar de stad. Uit de richting Borne naderde een ledige vrachtauto, die een groote vaart had en bijna geheel aan de uiterste rechterzijde van den weg reed. Toén de auto het tweetal genaderd was, keek het meisje om en zag, dat do wagen bijna recht op hen aankwam. Zij gaf een gil en trachtte haar verloofde nog mee tus- schen de boomen te trekken, doco het was al te laat. De ongelukkige jongeman werd door de auto van zijn meisje weggesleurd en met groote kracht tegen een boom ge worpen. De auto reed door. De eerste hulp werd aan het slachtoffer verleend door dr. Van Dam uit Enschedé, die toevallig passeerde, later geassisteerd door de Almelosche doktoren Kloosterman en v. d. Vijver. Het bleek, dat ie getrof fene zware verwondingen had bekomen en stervende was. Een pen aan den voorkant van de vrachtauto was hem in den rug ge drongen en had de wervelkolom getroffen. Hij bloedde uit tal van wonden en over leed tijdens het vervoer per brancard naar het R.K. Ziekenhuis. De autobestuurder was intusschen gewaarschuwd door voor bijgangers en keerde terug naar de plaats van het ongeluk, alwaar hij even naar het slachtoffer keek, zijn schouders ophaalde on daarop weer wegreed. Hij werd korten tijd daarna te zijnen huize alhier door de politie aangehouden en naar het bureau ge bracht, waar hem een verhoor werd afge nomen. Het bleek te zijn een 27 jarige groentehandelaar uit Almelo. De auto werd in beslag genomen. Woest gereden. Volgens verklaring van ooggetuigen zou de bestuurder woest en onbesuisd gereden hobben. De wagen slingerde over den weg en het verwonderde het publiek, dat nog niet eerder ongelukken gebeurd waren. Er is gebleken, dat hij min of meer onder den invloed van sterken drank was Van het slachtoffer heeft hij zich niet veel aange trokken Hij is naar huis gereden, heeft de auto gestald en is vervolgens een café bin nengegaan. Daar omstanders het nummei van de auto hadden opgenomen, kon d» bestuurder door de politie opgespoord woi den. Hij is na eenige malen aan een ver hoor te zijn onderworpen en nadat proces verbaal opgemaakt was, hedenmorgen we der op vrije voeten gesteld. (Telegraaf). Een eervolle loopbaan in Nederlandsch'lndië 's-Gravenhage, 26 Sept, Omtrent de loopbaan van den heer H. Carpentier Al- ting, oud-directeur van het Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Indië, die te dezer stede is overleden, kan het volgende worden ge meld: Geboren op 22 Mei 1S66 als zoon van ds. A. S. Carpentier Alting te Dokkum, bezocht hij daar de lagere school, en nadat zijn vader predikant te Hoorn was geworden, de H. B. S. in laatstgenoemde gemeente. Hij studeerde daarna te Leiden voor Indisch ambtenaar en werd in 1886 ter beschikking van den G.-G. gesteld om bij het Binnen landsch Bestuur te worden benoemd. In 188S werd hij adspirant-controleur en in '92 controleur 2e klasse van Japara en Sema- rang. In 1898 was hij eenigen tijd werkzaam op de algemecne secretarie, doch deze werk kring bevredigde hem niet zoozeer, zcodat hij in '99 terugging naar het B. B. Het daarop volgende jaar werd hem op gedragen een onderzoek in te stellen inzake de tabakscultuur in de residentie Besoeki en de daarme° verband houdende vraag stukken. Dit leidde tot beter inzicht in de vereischte maatregelen en hem werd daar voor de bijzondere tevredenheid der Regee ring betuigd. In 1904 werd hij toegevoegd aan den assis tent-resident De Wolff van Westerrode ter behandeling van de organisatie van het volkscredietwezen, welke tak van dienst door hem in de jaren 19041G (twee maal onderbroken door buitenlandsch verlof) tot krachtige ontwikkeling werd gebracht. Men mag gerust zeggen, dat de organisatie van het credietwezen zooals zij thans is, in wezen niet afwijkt van zijn schepping. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem, in 190S, te benoemen tot officier in de Oranje-Nassauorde. Gouverneur-Generaal van Heutsz droeg hem vervolgens de regeling van het volks onderwijs op. In deze periode heeft de heer Carpentier Alting de grondslagen gelegd, waarop thans wordt voortgebouwd. In 1916 werd de heer Carpentier Alting benoemd tot directeur van het departement van Binnenlandsch Bestuur, welke functie hij tot September 1919 vervulde. Hij was de eerste directeur van B. B. die als zoodanig in aanraking kwam met den Volksraad. Van zijn hand is, behalve vele tijdschrift artikelen en andere persbijdragen, o.a. over het volkscredietwezen, het cooperatiewezen e. d., een geschrift verschenen over de resul taten van zijn bevindingen inzake de ta bakscultuur. Na zijn pensionneering heeft hij deel uit gemaakt van de commissie, welke den Re gecringscommissaris bijstond, die belast was met de uitvoering van de noodwet over de Alg. Mij. van Levensverzekering en Lijf rente te Amsterdam. Als zoodanig was hij vele jaren wr; k /aam, eerst met anderen, later alleen. Nadat hij was gepensionneerd, werd hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Het net in de binnenstad stroomloos Amsterdam, 26 Sept. Ongeveer kwart voor zes bleven hedenavond de traras in de binnenstad stilstaan; er was geen stroom. Na een minuut gingen de lampjes in de wagens weer aan. Nauwelijks waren de wagens echter weer op gang, of ten tweede male was er geen stroom. Ook deze storing duurde kort. maar even kort was de vreug de, want voor de derde maal kwam er stagnatie en thans voor bijna een uur. In de binnenstad, hoofdzakelijk begrensd door Stadhouderskade, Nassaukade en Maurits- kade, bleven de trams aan de ulaats, waar zij zich op dat moment bevonden, gekluis terd. Buiten dat rayon, dus in de buiten wijken, was het net niet stroomloos. Het ge volg was, dat alle wagens die in de buiten wijken waren, opreden naar de binnenstad on daar aan de grens van het stroomlooze gebied zich ophoopten. De talrijke passa giers, die op dit zeer drukke uur van hun kantoor of werkplaats kwamen, waren door deze tramstaking ernstig gedupeerd. Lang zamerhand liepen de wagens leeg en kon den de passagiers te voet hun woning, dik wijls nog veraf gelegen, opzoeken. De taxi's maakten goede zaken. Om ongeveer kwart voor zeven werd de staking opgeheven. Nog lang daarna bleef de tramdienst de gevol gen van deze storing ondervinden. In de binnenstad veroorzaakten de lange reeksen wagens nog dikwijls groote opstonpingen. Deze langdurige storing is veroorzaakt door een defecten wagen op het Damrak. GEMEENTERAAD VAN DEN HAAG. Het optreden der politie. 's-Gravenhage, 26 September. In de heden gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzit ter het overleden lid, de heer Eymcrs, her dacht. Hierop werd toegestaan een intor- pellatieverzoek van den heer Van Lan gen (s.d.) over do steunregeling. Deze in terpellatie zal echter later worden gehou den. De heeren De Visser (c.p.) en Vlie gen (s.d.) wenschten te interpelleeren over het optreden der politie tegen de commu nisten. Besloten werd tot het toestaan van de in terpellatie Vliegen, die volgende week ge houden wordt. De interpellatie-De Visser werd geweigerd. Het nieuwe raadslid mr. v. Hasselt (lib.) werd toegelaten. Na uitvoerig debat werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd de voordracht van B. en W. inzake de vcrdeeling der kunstsubsidies. DE STAKING BIJ DE SCHEEPSWERF- EN MACHINEFABRIEK P. SMIT. Het, einde nabij? Rotterdam, 26 Sept. Naar wij verne men, zijn er de laatste dagen opnieuw on derhandelingen gevoerd betreffende de op heffing van de 6taking bij de Scheepswerf en Macninefabriek P. Smit te Rotterdam Deze staking is op 8 Februari van dit jaa» begonnen. In principe zijn de vertegen woordigers van de werkliedenorganisaties met den Metaalbond en de directie van P Smit tot overeenstemming gekomen. Mor gen zal een vergadering worden gehouden van de werknemers, waar de bestuursleden der organisaties de voorstellen tot ophef fing van de staking zullen aanbieden. Bedrog in den handel. Auto in beslag genomen Duitschers over de grens gezet Reeds geruimen tijd wordt er, aldus „de Tijd", in het Duitsche grensgebied een om vangrijke handel in verdoovende middelen edrevcn. Het centraalpunt op Duitsch ge bied moet men zoeken in Keulen en Cre felf, terwijl de smokkelaars depóts blijken gevestigd te hebben in Straien, Cleve en Gogh. Deze smokkclartikelcn, voornamelijk be staande uit cocaine, worden door handlan gers, veelal in auto's met dubbele wanden, over de grens gebracht en het schijnt, dat de smokkelaars in Venlo en Nijmegen een dankbaar afzetgebied kunnen vinden vooi hun schadelijke artikelen. Geruimen tijd ge leden werden te Nijmegen drie cocaine smokkelaars gearresteerd. Dezer dagen ble ken weer eenige handlangers op fraudu leuze manier een groote partij verdoovende middelen over de grens gebracht te hebben De heeren dreven hun brutaliteit zoo vei door, dat zij hun smokkelauto een dag lang voor een der eerste café restaurants van de stad lieten staan, zoodat zij aanvanke lijk geen argwaan opwekten. Met eenige monsters cocaïne gingen zij de stad in, met de bedoeling het artikel aan den man te brengen De politie kreefc- spoor van de heeren en stelde een onderzoek in bij de auto. welke vrijwel onbeheerd stond. De auto werd onderzocht en de gereedschaps kist bleek voorzien te zijn van een dub beien bodem, waarin een groote partij wir poeder was opgeborgen. Auto en smokkel waar werden in beslag genomen en de vier Duitschers werden naar het po..tiebureau ;cbracht, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Zij Ontkenden evenwel co caïne te hebben gesmokkeld Het in beslag genomen poeder werd opgezonden naar een chemisch laboratorium in Arnhem, wuar vastgesteld werd, dat dit poeder geen co caïne bevatte en ook niet kon gerangschiki worden onder verdoovende middeien. De monsters, waarmede gevent werd, bleken wel verdoovende middelen te zijn. De vier Duitschers konden niet meer in arrest ge houden worden, onder beschuidigmg van co caïne- of bedwelmende middelen frauduleus te hebben ingevoerd. Ze werden zonder ver deren vorm van proces over de grens gezet. De smokkelauto werd door de commiezen in beslag genomen. Dit geval van fraudu leuzen cocaïnehandel wijst er op, dat er veel bedrog gepleegd wordt met den ver koop van verdoovende middelen, vooral aan lieden, die er geen verstand van hebben en op het eerste het beste monster een bestel ling doen. Er blijkt in Duitschland veel namaak co caïne in den handel te zijn, waarvan on betrouwbare sujetten gebruik maken om de niet vakkundigen te bedriegen Onderhoud met mr. Niemöller over de Duitsche maatregelen 's-G ravenhage, 26 Sept. Naar aanlei ding van de aangekondigde maatregelen der Duitsche regeering, waarbij de invoer van een reeks van Nederlandsche tuinbouw producten en fruit zal worden gecontingcn- teerd, heeft het Ned. Correspondentiebureau zich gewend tot mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau der Tuinbouwvei iingen in Nederland, teneinde te informeo- ren welke gevolgen de doorvoering van deze maatregelen voor den Ncd. tuinbouw zou hebben. Mr. Niemöller wees er op, dat de percentages van de contingenteeringen hier te lande nog niet bekend zijn. En daar hangt natuurlijk zeer veel van af. Wanneer de Duitsche regeering, zooals de Neder landsche, contingenteert op ongeveer 100 pet., behoeven de gevolgen niet zoo cata- strophaal te zijn. Maar hij vreest, dat het percentage aanmerkelijk kleiner zal zijn. De Duitsche agrarische bladen dringen sinds geruimen tijd geregeld aan op een contingenteering op 30 pet. Nu verwacht de heer Niemöller niet. dat dc regeering hier aan gevolg zal geven, maar wanneer er een contingenteering plaats zal hebben op 50 a 60 pet., dan is de slag aan onzen tuinbouw toegebracht, toch reeds buitengewoon ern stig. Wij moeten daarbij niet vergeten, dat de export van tuinbouwproducten zeer be nadeeld is door de deviezenregeling. Komt er nu ook nog een hoeveelheidscontingen teering, dan kan men de gevolgen niet over zien. Als voorbeeld noemde mr. Niefn&ller roo- de en savoie kool. welke vooral tegen den winter een zeer belangrijk exportproduct ia Wanneer wij van dit product 100 millioen K.G. naar Duitschland uitvoeren en er komt een contingenteering op 50 pet., dan blijft de Ned. tuinbouw met 50 millioen K.G. kool zitten, waarvoor geen afzetmogelijkheid be staat. Wat het gevolg zal zijn voor de prijzen op de veilingen, is natuurlijk licht te be grijpen. Mr. Niemöller uitte dan ook zijn groote bezorgdheid voor de naaste toekomst van den Ned. tuinbouw, wanneer de Duitsche regeering inderdaad tot zulk een ver gaan de contingenteering zou overgaan. In het algemeen, zoo besloot mr. Niemol Ier zijn mededeelingen, leidt contingentee ring tot vernietiging van den handel. De Ned. tuinbouw heeft bij den minister meer malen gevraagd er toe mede te werken, dal de Ned. markt vrij blijve voor het inheem sche fruit in verband met de exportmoei lijkheden. Echter hebben de belanghebben den nooit bij den minister aangedrongen op contingenteering van het Amerikaansche fruit. Wel is het heffen van hooger invoer recht op dit fruit aanbevolen. Dit heeft ten gevolge dat het artikel duurder wordt en alleen de betere sooaten geimporteerd wor den. Od die wijze wordt de handel eenigs- zins Intact genouden. Door contingenteering echter vernietigt men elke handelsbewe- inng. Een werkwillige gemolesteerd Rotterdam, 26 Sept. Gisteravond ar riveerde in den Rijnhaven een sleepboot van een langdurigen reis naar Duitsch land. Aan boord daarvan bevond zich de 26-jarige stuurman J, T., die reeds gerui men tijd heeft geweigerd zich aan de slui ten bij de staking in de Rijnscheepvaart. Eenige stakers wachtten hem bij het aan wal gaan aan de Nassaukade op en pro beerden hem over te halen zich bij de sta king aan te sluiten, hetgeen de man op nieuw weigerde. In de Roentgenstraat kreeg T. plotseling "en slag in den nek. Hij wist zich nog op do been te houden en haalde een revolver re voorschijn, waarmede hij een schot in de lucht loste om zijn aanvallers vrees aan te ingen. Twee van hen vielen weer op hem aan en probeerden hem een jas over het hoofd te werpen. Toen heeft de stuurman opnieuw geschoten. Hij trof een van zijn aanvallers, hetgeen deze eerst eenigen tijd later bemerkte. Er was namelijk inmiddels •»en politie-agent ten tooneele verschenen lie den stuurman aanraadde zijn woning binnen te gaan en de beide aanvallers mee nam naar het bureau. Daar bleek dat de U-jarige 6toker G. V. twee wonden in den rechterbovenarm had, veroorzaakt door he: revolverschot. Hij is in het ziekenhuis ver honden en daarna weer in het bureau op iresloten. De andere aanvaller, de 26-jarige S. V. die niet gewond was, is eveneens in arrest ups leid. DE 15.000e DOETINCHEMMER. Hedenmorgen is te Doetinchem de 15.000e bewoner der gemeente ingeschreven. Het is de zoon van den bankwerker Bijenborch. De jonge wereldburger krijgt van de ge meente Doetinchem een spaarbankboekje met 50. Verschillende winkeliers hebben cadeaux ter beschikking gesteld. Op het stadhuis is de vlag uitgestoken. Hbld. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Dubbeldam, 26 Sept. Hedenmiddag is een militair vliegtuig uit Soesterberg, ge merkt 503, wegens een defect aan den motor in de Biesbosch geland, onder de gemeente Dubbeldam. Het toesiel is nagenoeg niet beschadigd en dc inzittenden, twee onder officieren, kwamen met den schrik vrij. Het toestel zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden getransporteerd. DE MOORDAANSLAG OP DEN HAAG- SCHEN POLITIEAGENT. Verdachte ingesloten. 's-Gravenhage, 26 Sept. De in ver band met den op Dinsdag j.l. gepleegden moordaanslag op den agent van politie Baas gearresteerde J. van R., «i'p van dezen aanslag wordt verdacht, is heien naar het huis vn bewaring overgebracht en daar in gesloten. Ijsvogel Pclilt3»n 22—9 Amsterdam 22—9 BuJapesl Weenen 23—5 Athene Mersamalruh 24—9 Cairo Gaza Rutliawells 25--9 Bagdad Boeshir 26—9 Diask Karachi Jodpoer Jhansi 26—9 Calcutta 25—9 Akvab Rangoon 24—9 Bangkok Medan 23—9 Batavia 23—9 Bandoeng Vertrek van 't eerstvolgende postvlleg tuig van Amsterdam 29 September. Ds. B. ZOETE. jHet Provinciaal Kerkbestuur van Overijs sel heeft eervol emeritaat verleend we gens meer dan veertigjarigen dienst aan ds. B. Zoete, Herv. predikant te Avereest, met ingang van 17 October a.s. Ds Zoete is voornemens Zondag 16 Oct. a.s. zijn af- scheidsprodiking, te houden. 1 Ds. H. DE LANG. f Te Haarlem is in den ouderdom van 86 jaar overleden ds. TI. de Lang, emeritus Ned. Herv. predikant, die als predikant en journalist met groote toewijding en be kwaamheid de vrijzinnige godsdienstige beginselen heeft gediend Hij was met Van Loenen Martinet de man van „De Hervorming". Ds H. de Lang was geboren te Helle- voetsluit, 6 Februari 1846. Hij bezocht het gymnasium te Brielle, en studeerde te Lei den. Hij werd candidaat in 1879, hulppre diker te Epe in 70/71. Hij diendp de ge meenten Oude-Niedorp, Beets en Wormer- veer, de laatste gemeente van 1873 af, tot- hij in 1907 zijn emiraat verkreeg. EEN GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. Voor de slachtoffers te Zand- voort. Z a n d v o o r t, 26 Sept. H. M. de Koningin heeft een telegram van deelneming gezon den aan den waarnemend burgemeester van Zandvoort, den heer Siegers, naar aanlei ding van de ramp, waarbij de garnalenvis- schers J. Visser en P Loos zijn omgeko men. Voorts heeft de Koningin een gift van 200 gezonden voor de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers. Naar het lijk van Piet Loos wordt nog steeds gezocht. LUCHTVERKEER OP HAMBURG. Met ingang van 3 October a.s. heft do K.L.M. haar directen dienst op Amsterdam Hamburg met facultatieve landing te Bremen, op. De Deutsche Luft Hansa heeft echter speciale maatregelen genomen ten einde tusschen Amsterdam en Hamburg toch een snelle verbinding via Hanno ver te verzekeren. Bij vertrek om 12.30 van Amsterdam ko men reizigers om 15.20 M.E.T. te Hannover aan. Een tot onmiddellijk vertrek gereed staand vliegtuig zorgt voor verder vervoer naar Hamburg, aankomst ongeveer 16.15. Het passagetarief ondergaat een verlaging. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 DAS GIBT'S NUR EINMAL.... Toen de heer H. Zondagmiddag een sinds eenigen tijd onbewoonde gemeubileerde vil la aan den Amersfoortschen straatweg te Bussum, welke hij als executeur-testamen tair onder zijn beheer heeft, wilde bezoeken, klonken herii in de vestibule muziek en tekst van het lied Das gibt's nur einmal te gemoet. Hij vond in de woonkamer drie jongelui, die elkaar toeklonken, maar champagne en gramophoon in den steek lieten en langs den heer H. en zijn vrouw de voordeur uitstoven. De heet TI. reed per auto naar öe politie en kwam terug met een rechercheur. Op den terugweg ontmoetten zij een der jongelui, die naar het bureau werd gebracht. Spoedig had de politie ook de anderen gevonden. Zij waren allen tusschfn 19 en 22 jaar oud. Twee van hen hebben bekend. De politie houdt hen vast, daar men wil weten of het plan bestond, voorwerpen mee te nemen. N. R. C. OPIUM GEVONDEN. Amsterdam, 26 Sept. Aan boord van het s.s. „Serooskcrk" van de Holland— Azië-Lijn, thans liggende in de Coenhaven, fs door douane-ambtenaren 1 K.G. opium gevonden. Deze verboden waar behoorde aan een Chinees, die in verzekerde bewa ring is gesteld. Klein meisje. „Zwarte kippen zijn veel knapper dan witte, nietwaar, moesje?" Moeder- „Waarom dan wel?" Meisje: „Zwarte kippen kunnen wittd eieren leggen, en witte kippen kunnen geen zwarte eieren leggen", (HappjrMag.j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4