OPENING ENGEL's Lichtdrukinrichting RAMSEMAR Agenda TECHNISCHE PAPIEREN TEEKEN- EN KANTOORBEHOEFTEN DRANK REGEERT... Zitting van het kanton gerecht HISTORISCHE DAG VOOR ONS GYMNASIUM De hartewensch van wjjlen Dr. Peyrot vervuld MORGEN ZATERDAG 1 OCTOBER [7| UUR N.M. van den winkel in KAMPERBINNENPOORT 1 - TELEFOON 1237 roo/e ellende in maatschappij in gezinsleven teweeg ge bracht worden fcare zitting van het kantongc halt gisteren weer veel uren in beslag Er was een groote menigte aan ton kantonrechter van Son (le zit- argeopenct verklaarde, maar al spoe- i, dat de qualiteit riïet evenredig nde quantitcit. Het aantal z.g. „klcï- skjesrt was talrijk en niet minder in waren ook nu weer de kleine, vaak mdendc aanrijdingen en verkeersovor- Kn, die wij nu maar eens niet zullen ,a in ons blad, omdat het „koekoek sf te sterk domineerde en voor de le ft bijster interessant mag worden ge- Als de dra/nk regeert.... gébruik van alcoholhoudende dran- heel wat pennen en monden ititen in figuurlijke beteekenis be- i beroering gebracht. Er zijn gc- L reel lieden, die zich in dat gebruik weten te houden, maar daarnaast is keen niet onbelangrijke categorie 'war te nemen, die blijkbaar geen kénnen en het gebruik van „borrel- ffktc buiten gaan. Voor het kanton- il staan vaak menschen terecht, die ,rmet kortere of langere tusschen- ri telkens ziet terugkeeren en telkens bet dezelfde overtreding, die hen m gebouw aan den Zuidsingel deed tot leidt dan vaak tot treurige too- waarbij men zich wel eens een k de huiselijke situatie van derge- pitchus-vrienden voor oogen tracht te Daar kan niet anders dan verdriet le zijn, waarvan do vrouw en vooral ren het slachtoffer moeten worden 'm verscheen ook weer zoon beken- vriendelijke, oude man uit Baarn. hechter al meermalen aan drank- 3)1 schuldig gemaakt had. Bevend en 'stond de zwakkeling zijn vonnis af tenhij kon geen excuses aanvoeren :tdus maar berusten in tic straf, die svachten stond. Gelukkig was hei geleden, dat het laatste vonnis (14 hechtenis) geveld was cn daarom bij nu conform den eisch „maar" a hechtenis. Met een „dank u wel. "re heeren!" verliet de man do irmzalige vertooning, waarvoor men p beterschap hopen kan. Verkoop van sterken drank zonder vergunning. andersoortige overtreding, die bij do «ade echter in eenigerlci mate aan- *35 de verkoop van drank in het I to Soest door een weduwe, die geen png bezat voor haar lokaliteit. Zij Ns eerder op een dergelijke overtrc- ptopl en veroordeeld. De vorige maa; in hooger beroep gegaan bij de arr. Nn klc Utrecht, waar haar 50. P-s opgelegd. Dat postje was nog niet r1- zij kon dat geld zoo moeilijk mis- P wn nu eens wat extra's te hebben, F1' zij alcoholhoudenden drank. Twee p verklaarden ieder twee glazen ponken te hebben, betgeen trouwens hrdachtc niet ontkend werd. Ntonrechter wees de verlofhoudster 1 verkeerde van haar daad. Op deze N zij nooit op liet verschuldigde bo- Nnen inloopen, maar steeds meer F°P raken. f'sch van den ambtenaar van het par Ministerie was 100 boete, subs. 1 ^hechtenis, waarvan de kantonrechter vonnis voor dezen keer nog 75 li dagen hechtenis maakte. Alweer: de verboden Langestraat! week had iemand terecht gestaan, veiboflen tijd per fiets de Langestraat K °n in dc meening verkeerde dat dit albaar was. Het tribunaal oordeelde "lora en veroordeelde den overtreder icentelijke verordening tot 0.50 r's was het echter een andere zijde eI vraagstuk, dat belicht werd. Iemand echt had de Langestraat in bezetten *flen en beriep zich er op, dat hij ^'1 was met het verbod en uit de flschestraat komende, geen uitzicht "ad op het waarschuwingsbord bij van genoemde straat, aangezien dit bord geheel verborgen zou geweest zijn achter een uithangend winkelschcrm. Bo vendien had verdachte den verkeersagent op de Varkensmarkt met zijn hand te ken nen gegeven de Langestraat in te willen gaan en deze had hem het sein tot doorrij den gegeven. Wat het eerste punt der verdediging be treft, hebben wij eens ter plaatse een onder zoek ingesteld met het resultaat, dat die klacht ons als juist voorkwam. Voor men schen, die zich per fiets voortbewegen en niet bekend geacht kunnen worden met de gemeentelijke verordeningen (zooals in het onderhavige geval), is het hord wanneer het genoemde scherm naar beneden gelaten is niet of althans onvoldoende en zeker te laat zichtbaar. De ambtenaar van het O.M. heeft een on derzoek toegezegd en dientengevolge werd deze zaak ccn week aangehouden. „U kunt dan terugkomen als u dat wilt, doch u krijgt geen oproeping meer", werd verdachte toegevoegd. Deze antwoordde echter: „Ik zal bepaald terugkomen cn dan meteen op an dere slechte toestanden in Amersfoort wij zen!" We zijn benieuwd of deze woorden meer dan grootspraak te beteekenen hebben. Dc aanrijding op den Arnhemscheweg. Voor de derde maal kwam de aanrijding van 9 Juli op den Arnhemscheweg tusschen een groentewegen en enkele wielrijders in behandeling. Verdachte had zich er op be roepen, dat do schuld bij den aangereden wielrijder lag, die onder drankinvloed ver keerd zou hebben. Een getuige brigadier van politic had den aangcredene direct na het voorval gesproken, doch niets waarge nomen, dat verdachtc's bewering zou kun nen staven. Het O.M. eischte nu dan ook 5.boete subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter zal volgende week Don derdag vonnis wijzen. „DB WERELDREIS VAN LOETJE EN LOUTJE". Kinderrevue in 1 proloog en 12 tafereelen door Frans Bo- gaert en W. Walden. Op het Politiebureau te Nergenshuizen is alles in rep en roer! De meest vreemde din gen gebeuren zonder dat men kan begrijpen hoe!... Het eigenaardige is, dat steeds die schrikaanjagende gebeurtenissen plaats vin den bij inwoners die nu niet bepaald als kindervrienden bekend staan! Dc snuggere menschen begrijpen zeer goed dat achter die „vreemde dingen" geen vreem de machten, doch een massa kattenkwaad moet worden gezocht en die menschen ver moeden ook, wie de bedrijvers hiervan zijn... Doch één is er die het zeker weet en dat is veldwachter Jorissen De arme man zijn lleelen dag is bedorven als bij die twee na men hoort noemenHij heeft geen rust meer!Het grootste alarm voor hem is als wederom een inwoner komt klagen, want hij weet dat achter al die sprookjes- geschiedenissen en onverklaarbare gebeur tenissen een zeer duidelijke oorzaak zit, na melijkLoutje en Loetje! Hoe Jorissen deze belhamels door heel de wereld achtervolgt en hoe alles afloopt dat zullen wij zien in de kindermatinee op Zaterdagmiddag a.s. in de Groote Schouw- burgloge aan de Vlasakker weg! Ter afwisseling van de reeks spannende avonturen, organiseert Lou Bandy na de pauze een aardigen wedstrijd voor de kin deren om zeer fraaie prijzen. Deze revue, die door de N.V. Nationalo Re vue opgevoerd zal worden, belooft dus wat goeds te brengen en vooral een kostelijk amusement voor de kinderen. Morgenoch tend zal er aan ons bureau van half negen tot half één nog kaartverkoop zijn; daarna alleen nog aan de Schouwburgloge, die om half tweo geopend zal zijn. PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Géén bloempjes verkoop op 5 October a.s. Naar hot dagelijksch bestuur van het Plaatselijk Crisis-comité ons mededeelt, zal de blocmpjesvcrkoop, welke eerst was vastgesteld op Woensdag 5 October, wor den uitgesteld tot Woensdag 2 November. Woensdag a.s. zal er dus alléén een col lecte langs de huizen worden gehouden. Zij, die op 2 November de bloempjes willen ver- koopen, v/orden verzocht zich op te geven bij het secretariaat van het Crisis-Comité. Muurhuizen 106. EXAMENS. Te Wageningen is gisteren geslaagd voor landbouw ingenieur (economie) de heer D. Groenveld, alhier. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen slaagde gisteren te Utrecht de heer J. P. Clifford, alhier. Hedenmorgen heeft onder groote be: langstelling de eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw plaats gevonden Het is hedenmorgen een historisch uur geweest voor het college van curatoren, den rector en de docenten en de leerlingen van ons gymnasium. Een historisch uur, omdat reeds bij negenen de officieele eerste steen legging heeft plaats gehad aan den ingang van het nieuwe gymnasium, welke aan de Groen van Prinstcrcrlaan is gelegen Vanmorgen is de eerste steen gelegd voor het gebouw, voor welks voltooiing wijlen Dr. Peyrot, wiens 9terfdag juist 2 jaar ge leden is, reeds jaren heeft gestreden, doch wien het genoegen niet is beschoren om zijn hartewensch in vervulling te zien gaan. De leerlingen waren vanmorgen op gewo nen tijd op school. Direct om half negen be gaven zij zich met den rector en de docen ten naar het nieuwe gebouw, waar reeds verschillende autoriteiten aanwezig waren, om getuige te zijn van deze plechtigheid. Onder hen merkten we o m. op het col lege van curatoren, het voltallige college van B. en W. en den gemeente secretaris, den ontwerper van het bouwwerk, Ir. van der Tak, alsmede enkele hoofdambtenaren der gemeente. Onze burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, als president curator van het gymnasium, hield allereerst een Latijnsche toespraak, waarna hij den troffel aan den rector Dr. B. Keulen overhandigde, teneinde hem in de gelegenheid te stellen den eer sten steen voor zijn nieuwe gebiuw te leg gen. De burgemeester sprak de aanwezigen als volgt toe: Senatores oppidi huius antiquis6imi, Viri honestissimi qui Gymnasio nostro ca- rissimo curam darc soletis. Gymnasii Rec tor, Praeceptores nee non Praeceptores eme riti qui quotidio juventuten nostram coli tis et coluistis. Juvenes ornatissimi nee non ornatissimae. Vos omnes hic adesse mihi maximo est gaudio: hic cnim fabri studiosi operam dant erigendo Monumcnto cuius est auctor peri- tus Architektus v. d. Tak, Haec domus ju- venibus no6tris templum scientiae nee non sapientiae fiat. Quod bonum felix faustum fortunatumque sit quod fiat ex scnatus Ami6furtensis con- sulto tu. Bernarde Keulen, Litterarum Clas- sicarum Doctor, Rector Gymnasii Amisfur- tensis antiquissimi quod per plus quam quinque saecula piurirais adolesccntibus academlae portas aperuit primuru lapidem memorialem ponero velis. (In ons blad van morgen zullen wij de vertaling van deze toespraak opnemen. Red A. D.) Na deze toespraak legde Dr. Keulen den eersten 6teen, welk voorbeeld achtereenvol gens werd gevolgd door onzen burgemees ter, het college van curatoren, dc wethou ders, de leeraren en tenslotte door enkele vertegenwoordigers der leerlingen, van wie er twee van iedere klas een steen mochten leggen. Ook de amanuensis, de heer Tom mei, legde een steen, hetgeen onder een luid hoera van do leerlingen geschiedde. Tenslotte werd nog een stccr. gelegd door de oud-leeraren, de heeren Do Bruin, Dr. Smit en Van Wcczel Errens. Toespraak van den rector, Dr. B. Keulen. Dc plechtigheid werd besloten met een rede van den rector, waarin deze, nadat hij eerst den burgemeester in ec-n korte latijn sche speech had beantwoord, het volgende mededeelde: Met is vandaag 30 September. Juist twee jaar geleden brachten wij het stoffelijk overschot van onze Rector Peyrot naar zijn laatste rustplaats. Het is mij in deze oogen- blikken een behoefte om door deze korte herinnering den man te gedenken, die zich voor het nieuwe gymnasium veel moeite heeft gegeven, maar vóór dc vervulling van zijn levenswensch door den dood werd weg genomen. Het was, uitwendig gezien, slechts een zeer eenvoudige handeling, die wij zooeven verricht hebben, maar toch gevoelen wij wel dat wij eigenlijk wel iets meer hebben gedaan dan gewoon mctselaarswerk en dat achter deze handeling een diepere zin ver borgen ligt. Sinds de oudste tijden beeft men de eer ste steenlegging beschouwd als een gods dienstige handeling, waarbij in allerlei vorm een bouwoffer werd gebracht om de geesten gunstig te stemmen. In het bijzon der dacht men daarbij aan een verzoening van de aardgeesten, omdat de aarde bij het bouwen werd geschonden en door het nieu we gebouw zwaar belast. Nog worden bij de primitieve volken in onze archipel die ren geofferd bij het bouwen van een huis; een varken, een kuiken of een haan wor den zooals bij de Dajak9 kostbare oude kra len in den grond gestopt. Het brengen van zulk een bouwoffer in den vorm van men schen vooral kinderen en dieren heeft men ook in onze landen gekend; soms vol stond men met het begraven van paarde koppen of runderhuiden, waardoor dc oude legenden zijn ontstaan omtrent torens, die op runderhuiden zouden zijn gefundeerd. In het tegenwoordige Griekenland wordt bij de eerste steenlegging van een belangrijk bouwwerk door een priester een haan ge slacht en de steen met omgeving met het bloed besprenkeld. Voor ons is de eerste steenlegging geen godsdienstige handeling. Wij gelooven niet meer aan de Aiagische en onheilafwérende kracht van haneblocd. Wy zijn zelfs zoo •ESCHERMO TCQEN NAMAAK DOOK HET OCTROOI 17201 Verkrijgbaar biji LANGESTRAAT TEL. 341 (2 lünen) weinig bijgeloovig dat wij een Vrijdag voor deze plechtigheid bestemd hebben, maar toch zouden wij hier niet slaan, indien wij niet gevoelden, dat in deze steenlegging, zoo als wij die allen te samen verricht hebben, oen schoone gedachte verzinnelijkt was. Is het niet deze dat wij eendrachtig zullen werken voor ons gymnasium, tot welks bloei wij niet eenmaal maar dag aan dag steencn zullen bijdragen, steenen van toe wijding, plichtsbetrachting en trouw. Die taak rust op ons allen, op ons docenten cn leerlingen, oudere en jongere, zoowel op hen die reeds den ernst gevoelen van het naderend eind examen, als op hen die wel licht met een verborgen yo-yo-spcl voor mij staan. En zoo moge dan. het nieuwe gymnasium waarvan nu nog slechts een „rudis indi gestaque moles" le zien is, onder de bekwa me leiding van den bouwmeester Ir. van der Tak en de voortreffelijke uitvoering van de heeren Van Hoogevcst, op gelukkige wijze zijn voltooiing krijgen, opdat het spoe dig worden kan bet ..gezegend en gezellig oord" der Amersfoortsche studeerende jeugd Driewerf hoera voor het Amersfoortsch gymnasium! Na de plechtigheid werden do leerlingen getracteerd op taartjes, welk door do moe der van een hunner waren gezonden DE UITBREIDING VAN DE LICHTENBERG. Reeds veel medewerking. Zooals wij verleden week reeds hebben gemeld, heeft het bestuur van de Ned. Herv. Stichting „De Lichtenberg" alhier be sloten het ziekenhuis uit te breiden. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden in verband met het chronisch gebrek aan plaatsruimte. Een uitbreiding met onge veer -45 bedden, verdeeld over een viertal zaaltjes, ieder bestemd voor 7 A 8 bedden en op dc verdieping een 10-tal kamers voor 1 of 2 bedden wordt dan ook dringend noodig geacht. Bij de zaaltjes sluiten aan isoleerkamers badkamers en waschvertrekken, dagverblij ven, opname- en onderzoekkamers, dok terskamer, kamer directeur, administratie, apotheek, enz. enz. De tweede verdieping zal geheel bestemd worden voor dc zustcr- kamers. Reeds thans is door verschillende perso nen voor deze uitbreiding medewerking toegezegd, waaruit blijkt, dat het den Chr. Ziekenverpleging de sympathie van velen geniet. Voor deze uitbreiding schrijft het be stuur een 5 procents obligatie-leening van f 100.000.— uit in stukken van f 1000.— en f 500.—. Omtrent deze lecning vindt men verdere bijzonderheden in de elders in dil blad geplaatste advertentie G. A. BONTHUIS f Heden is te dezer stede overleden de heer G. A. Bonthuis, arts, oud-officier van gezondheid le klasse O.I. leger. De ontslape ne was specialist voor neus-, keel- en oor ziekten. EEN NIEUW RIJWIELPAD. Van Amersfoort naar den Nijkerkschenstraatweg. Het bestuur van de rijwielpadvereeniging U.M.O. is voornemens, aldus meldt „de Kampioen" een rijwielpad te doen aanleg gen, loopende van onze stad, langs de Lien- dert, naar den Nijkerkschen weg ten noor den van Hoevelaken. Door den aanleg van dit rijwielpad zal een groot deel van bet rij- wielverkeer van den grooten weg worden afgeleid. De A.N.W.B. heeft een subsidie van 200 toegezegd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Cornells LJ mber- tus, z. v. Cornelis Johannes Clarijs He lena Elisabeth Vissers; Gerrit Petci., v. Gerrit Jacobus Rouwenhorst en Neeltjt Op 't Land. Ondertrouwd: Willem Klunder en Catrina Maria Bottenburg; Derk ten Hoedi en Maria Everda van Wessum; Johannes Albertus Kentin en Hendrika Loois; Dirk Wandert Albertus van Appelen en Ida Snoek; Wilhelm Adolf Christiaans en Gijsje van Bokhorst; Jan Frcderik Rom mers en Catharina Maria Wels; Frans Gil les Mechelse en Geertruida van den Berg. Willem van den Heuvel en Jantje Burger- Willem van den Brink en Johanna Jane Gehuwd: Marinus Gerhardus Herman nus Bosman en Cornelia Hendriks; Phi lippus Smit en Francina Margaretha Vol- mar; Karei van, Elderfc,en Catrina Barbara Bran deep-' WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Nierschctpen. Bereiding: 3 kalfsnieren, 125 gr. gaar kalfsvleesch, 1 eetlepel gehakte ui, 1 eet lepel gehakte peterselie, 3 dL. nierbouillon, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 1 eierdooier, zout, peper, nootmrjscaat, paneermeel en boter. Kook de nieren (die men eenigen tijd in koud water heeft laten uittrekken) in ko kend water met zout gaar (c.a. 1 uur). Hak de nieren en het kalfsvleesch fijn. Fruit de ui met de bloem in de boter licht bruin. Kook er als de ui gaar is met de bouillon een saus van. Laat het fijn gehakte vleesch hierin 2 3 min stoven en maak het mengsel af met de peterselie, de eier dooier en de kruiden. Wrijf vervolgens de schelpen in met boter, vul ze en bedek ze met wat paneer meel en een klontje boter. Bak ze dan in een warme oven vlug bruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Haché van vleeschrcsten. Aardappelpurée. Gestoofde roode kool. Appelmoes met slagroom. Bereiding: 500 gr. appelen, 4 beschuiten, 60 gr. boter, 40 gr. suiker, L. slagroom, 2 eiwitten, 1 eetlepel poedersuiker. Maak op de gewone wijze appelmoes, zeef ze en leg ze in een met boter besmeerd vuurvast schoteltje. Bedek de moes met do fijn gewreven beschuit, en strooi hierover de suiker. Giet er ten slotte de gesmolten boter overheen, en bak het vlug in een warmen oven lichtbruin. (Zorg echter dat de schotel in totaal slechts voor gevuld is). Sla de room vervolgens met de eiwitten stijf en vermeng het met de poedersuiker. Men bedekt hiermee den eenigszins be koelden schotel vóór het opdoen. (Inplaats van appelen kan men ook an dere vruchten nemen). D a g e I ij k s City Theater, Westsingel 7. Vertoontng van „Madchen zum Heiraten." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „Voorwaarts, marsch 1' Museum Fléhlte, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Thf.os. Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van H— s uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliotheek, Arnhemscheweg 50. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 21 Sept. t'm. 12 October. N.V. Kunsthan del Sierkunst. Tentoonste'';ng van Pales- lijrisch-Joodsche kunstnijverheidsartikMen. 28 Sept. l/m 1 Oct. Terrein Vlasakker- weg, Schouwburgloge. opvoering revue ,,'n Geel Bandje, mijnheer?" 30 September. Gebouw Theosof. Lege. Ledenvergadering van 't Nut. 8 uur. 1 October. Ommegang van 't Nut in do St. Joriskerk. 3 uur. 1 October. Schouwburgloge D. ;i. Opvoe ring „Amersf. I)agblad"-kinderrevue „De wereldreis van Loetje en Loutje." 2 uur. 2 October. Volksgebouw, paddenstoelen tentoonstelling van „De Natuurvrienden", 19—5 uur 3 October. Stadhuis. Vergadering plaatse lijke commissie van toezicht op het lagei^ onderwijs. 8 uur. 3 October. Alg. Mil. Tehuis. Alg. Verga dering Ver Vrijz. Godsdienstigen voor Mili tairen ^n Militaire Tehuizen - 11 uur fi October Geref. Kerk (Zuidsinge!) Radio, avond Gereformeerde Jeugdbonden 8 u»»r. 8 October Amsvordè. Propaganda feest avond van de Vrijzinnige Jeugdgemeenschap opvoering revue ..Herfst 1952" 8 uur.* 8 October. D, Valk. Soiree „Eensgezind heid." 9 Oct de Valk. Kunstavond Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 7% uur. 10 October. De Valk. Uitvoering Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 10 October. Hotel Monopole. Ver. van Huisvrouwen. Lezing dr. j. H. M. Berger over „De opvoeder als oorzaak van karak terfouten en onderwijsraocilijkheden bij het kind." 2% uur. UTRECHT. 3 October Gebouw voor K. en W. Dans avond Genevieve lone en Yves Brieux. 8 uur. 5 October. Stadsschouwburg. Opvoering1 van Sophokles' „Aias" door leerlingen van het Utrechtsch Stede). Gymnasium. 7% uur. ZEIST. 22 October. Concertzaal Figi, Mtinciitner Opera. Opvoering van Figaro's Hochzeit. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. 29 Sept. 30 Sept 12 uur Londen8.60 8.59% Berlijn59.26 59.24% Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.55 34,54% Zurich4802 48.01 Kopenhagen,....^.... 44.90 44.90 j Oslo 43.50 43.60 Stockholm44.50 44.50 New-York 2.49 /.49 Milaan12.79 12.82 Medegedeeld door de Rotferd Rankvereen. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten 3 Voorschotten in rekening-courant 8

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11