KINDERREVUE LOU BANDY AMERSFOORTSCH DAGBLAD Feuilleton DE HULDIGING VAN GENERAAL SNIJDERS DE WERELDREIS VAN LOETJE EN LQUTJE Vrijdag 30 September 1932 31e Jaargang No. 79 REDE VAN OUD-MIN. VAN DIJK Défilé op den Strand- boulevard MET DROMMEN NAAR DE „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" MAISON DE JAGER H. d. PAVERT BON PI FEESTMAALTIJD IN DE WITTE BRUG De Bruid van het Glomdal Gij mocht het voorrecht smaken dat Uw voorbeeld bezielend werkte' 'sGravenhage, 29 Sept Generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zgemacht, die heden in goede gezondheid 80 jaar is geworden, is dezen middag te Sche- I veningen op grootsche wijze gehuldigd. Oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter I van'liet huldigings-comité, hield in het I Kurhaus in tegenwoordigheid van Priii6 Hendrik, admiraal Bauduin, als vertegen woordiger van de Koningin, en de minis- ters Deoker en Donner, tal van generaals, burgerlijke en militaire autoriteiten en an dere belangstellenden, een toespraak tot den I tachtigjarige. Spreker wees erop, dat in het bijzonder lan twee zijden, onafhankelijk van elkan der, plannen waren voorbereid, n.l. van militaire zijde, uit den kring van hen, die in de mobilisatiejaren onder de bevelen van generaal Snijders hebben gediend of thans nog tot de Nederl. krijgsmacht behooren, en van de zijde der Kon. Ned. vereenigingen „Onze Vloot" en „Ons Leger", de vereeni- I gingen, die ook het initiatief namen tot de actie, die geleid heeft tot het stichten van een monument voor Leger en Vloot op den strandboulevard te Scheveningen. Zoodra men wederzijds wetenschap verkreeg van de in voorbereiding zijnde plannen, werden de beide acties tot één vereénigd en werd gemeenschappelijk een comité gevormd, waartoe tevens medewerking werd verleend door den Nationalen Bond „Het Mobilisatie- kruis" en de vereeniging „Het Nederl. Roo- de Kruis", terwijl daarna toetraden „Het I Alg. Nederl. Verbond", dc ver. „Oost en West", de Bond van Chr. Oranjevereenigin- I gen en de bestaande vereeniging op het ge bied der luchtvaart als „luchtvaartgroep". De opzet was alzoo niet een nationale „huldiging" in den geest van dc huldiging van 4 September 1919, toen onder leiding van een Nationaal Comité het Nedcrland- sche volk dank en eere bracht aan hem, die de Nederl. krijgsmacht in dc moeite volle en zorgvolle jaren der mobilisatie op onovertrefbare wijze had geleid. Thans wenschten in de eerste plaats dc Nederl. krijgsmacht, en zij, die zich daaraan nauw verbonden gevoelen, zich uit te spreken, daarbij gaarne aanvaardende de medewer king van hen, die den generaal als natio nale figuur eeren en hem een warm hart locdragen. Daarom ook ging de eerste oproep uit tot allen, die in de mobilisatiejaren tot de Ne- derlandsche weermacht hebben behoord of daartoe nog behooren, en voorts aan allen, die van hun belangstelling blijk willen geven. En hiermede was aanstonds bepaald, in welk kader we deze huldiging wilden plaatsen. Na den levensloop van den jubilaris te hebben nagegaan, herinnerde, spreker er aan, hoe generaal Snijders in 1914 werd be noemd tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, de onder zijn leiding voorbereide mobilisatie treffend snel en regelmatig werd volbracht. De taak u opgelegd, was onnoemelijk zwaar en gij hebt, aldus spreker, die ver vuld op een wijze, die bewondering af dwingt. Voor die taak was noodig een man met diep gefundeerde kennis, met helder inzicht, met geestkracht en doortastendheid, GEN. SNIJDERS. inet strikte rechtvaardigheid, met moed om ook de grootste verantwoordelijkheid te dragen,- met beleid om op het juiste oogenblik de passende maatregelen te ne men, met trouw, die zich zelf geeft, ge heel, en niets vraagt. Generaal, gij zijt voor land en volk en voor de krijgsmacht die man geweest. Niet op het slagveld der volkeren hebt gij u roem verworven, maar het is uw roem en uw eer, dat gij de Nederlandsclie krijgsmacht hebt gereed gemaakt, dat gij haar paraat hebt doen blijven, zóódat zij mocht zijn de preventieve kracht die den Nederl. kadens vrijwaarde voor schending, die land en volk bewaarde voor de ontzaglijke ellende van den oorlog. Gij hebt u gegeven, geheel, met al uw ge wezen krachten, met onbegrensde toewij ding en zelfverloochening, al die jaren, wer kende niet alleen zoolang het dag was, maar ook in den nacht, want dan ook vor derde dikwijls uw taak u op. Gij hebt uw post nimmer ledig gelaten. En gij hebt dat alles kunnen doen, omdat gij gedreven werd door uw plichtopvatting, zeker, maar nog veel meer door uw liefde tot het Vader land, uw trouw aan Koningin en Volk. En gij mocht het voorrecht smaken, dat uw voorbeeld bezielend werkte. Maar ook na het neerleggen van uw taak als opperbevelhebber van Land- en Zee macht hebt gij uw leven in nationalen zin niet als afgcloopen beschouwd. Gij hebt uw fent niet opgezocht om te rusten van den harden arbeid, maar gij hebt u aanstonds weer gegeven aan allen arbeid, die u riep ten behoeve van de volks kracht cn de weerbaarheid van Nederland. Gij hebt onzen jongen menschen den weg gewezen door uw voorbeeld en uw woord; gij hebt hun gezegd hoé gewerkt moet wor den aan nationale verheffing en hoe het nationale gevoel en de nationale kracht moeten worden versterkt. Gij hebt gepleit voor trouw aan Koningin cn Vaderland, waarvan gijzelf het levende voorbeeld zijt. Ook daar, waar uw belangstelling uitging naar een bijzonder terrein, was de grond gedachte het bevorderen van nationale be langen. In dit verband memoreerde spre ker dc medewerking en steun van den ju bilaris aan het luchtvaartwezen. Dat zooveel nationale vereenigingen hier vertegenwoordigd zijn, moge u dan ook het bewijs zijn, dat men in u den grooten Va derlander wil eeren. Spr. beëindigde zijn rede aldus: Hooggeachte Generaal, liet zij ons ver gund onze gevoelens ook op andere wijze te vertolken. Wij verzoeken u op dezen feest dag te willen aanvaarden een legpenning in edel metaal, aan de eene zijde rnet uw beel- tenaar naar het modelé van den kunstenaar Toon Dupuis; aan de andere zijde met het inschrift: „Hij waakte van Augustus 1914 tot November 1918 voor 's Lands veiligheid." Wij verzoeken u, dat straks moge worden onthuld een gedenkplaat in het gedenktee- ken voor Leger cn Vloot op den strand boulevard met uw beeltenis naar hetzelfde modelé, en met hetzelfde inschrift in den steen gehouwen, onder leiding van ir. D. Roosenburg. In dat gedenkteeken behoort uw beeld, dat ook tot het nageslacht zal spreken van hooge plichtsbetrachting en onwankelbare trouw. Wij verzoeken u te willen aanvaarden een oorkonde tot bevestiging van de plech tigheid van heden, ontworpen en geteekend door den sierkunstenaar en reserve-officier II. F. D. Oxenaar, en geborgen in een om hulsel, dat u zal herinneren aan het em bleem der hoogste militaire waardigheid. W'ij weten, dat hooger dan dit alles bij u staat de wetenschap, dat zoo veler gedach ten naar u uitgaan, maar wij hopen, dat hetgeen wo u mochten aanbieden u ook eenige voldoening zal schenken en iets moge bijdragen om dezen dag voor u tot een blijden feestdag te maken. Onze gelukwenschen op dezen dag gaan vergezeld van een zegenbede voor het heden ón voor de jaren die u nog door Gods goed heid mogen worden geschonken. Generaal Snijders dankte in een kern achtige rede. Het défilé. Daarna begaven allen zich naar het ter ras ter bijwoning van het défilé, waaraan werd deelgenomen door detachementen van de koloniale reserve met vaandel, vooraf gegaan door het muziekkorps, de adelbor sten met vaandel, de politietrocpcn, de Kon. Mil. Academie met vaandel, het reg. grena diers en het reg. jagers, beide met vaandel, voorafgegaan door do Kon. Mil. Kapel, het reg. genietroepen met vaandel, de Kon. marechaussee met standaard, het 2de regi ment huzaren met standaard, voorafgegaan door het muziekkorps cn het lie reg. veld artillerie, eveneens met de muziek; voorts door deputaties van K.L.M., de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", de Haagsche Burgerwacht, de Na tionale Bond „Het Mobilisatiekruis", dc Ver eeniging van Grenadiers en Jagers „De Garde", den Bond van Chr. Oranjevereni gingen, dc Nationale Unie, de afd. Rotter dam van de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, de Onderofficieren-schietver- eeniging „Generaal Snijders", den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, afd. 's-Gra- venhage, den Eersten Ned. Bond van oud onderofficieren van Land-, zeemacht en ko loniën, de Vereeniging van oud- cn actief dienende onderofficieren van het N.l. Leger en van de troepen in West-Indié, genaamd „Madjoe" en het N.J.V., alle met hun banie ren. r Het militair défilé stond onder algemeen bevel van den kolonel, garnizoenscomman dant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en het burger-defiló onder algemeene leiding van den reserve-kolonel der grenadiers F. J. Backer. Vele duizenden belangstellenden sloegen het défilé gade. Daarna was er een recoptie in het Kur haus, waarbij tal van militaire- en burger lijke autoriteiten en deputaties van mari ne- cn landmacht, zoomede van 37 vereeni gingen en voorts ontelbaar vele particulie ren den jarige kwamen complimenteeren. Verscheidene bloemstukken en telegram men waren ingezonden. Zaterdagmiddag 2 uur in de Schouwburg- loge Dassi, Vlasakkerweg t.o. Garage Nefkens Haalt spoedig kaarten aan het bureau van het (geopend van hall-negen tot balf-zcs) in 1 proloog en 15 tafereelen 40 Medewerkenden 40 Medewerkenden Organiseert een zangwedstrijd voor de kinderen om fraaie prijzen SCHITTEREND GEMONTEERD ALEXANDER LUDOWSKY BALLET PIM DE LA FUENTE EN ZIJN BAND LUNCHROOM LANGESTRAAT 56. TEL. tlS Vanaf heden: dagelijks versche OUD-HOLLANDSCHE WAFELEN op bestelling. PRIJZEN: ZAAL 90 cent Alle rechten GALERIJ 50 cent j inbegrepen GEEN PLAATSBESPREKING De ondergeteekende verzoekt mede te geven plaatsen ZAAL voor de KINDERREVUE op 1 October plaatsen GALERIJ Straat: Naam: 's-G raven h age, 29 September. Ter eere van generaal Snijders werd hedenavond in Hotel De Witte Brug een feestmaaltijd ge geven. De tafels waren versierd met vele bloemen en op de hoofdtafel prijkte een kunstwerk in 6uiker, voorstellende een glo be met een vliegtuig. Onder de meer dan 110 aanzittenden wa ren Z.K.II. de Prins, de Minister van De fensie, dr. Deckers, de oud-ministers van Dijk, Westerveld, Weiter, Bosboom en Ram- bonnet de burgemeester van 's-Gravenhags, Jhr. Bosch ridder van Rosenthal, de com mandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. Roell, de chef van den gcneralen staf, luit.-gcn. Seyffardt en een groot aantal ac tief dienende cn gepensionncerde vlag-, op per- cn hoofdofficieren der land- cn zee macht. Bij den aanvang van den riiscji werd dooi den tafelpresident oud-minister J. J. C. van Dij'k een dronk gewijd aan H.M. de Konin gin, waarop het Wilhelmus weerklonk, dat staande door alle aanwezigen werd meege zongen. Kapitein ter zee Heeris, die als ceremonie meester fungeerde, deed in den loop van den maaltijd voorlezing van een groot aan tal ingekomen telegrammen en brieven van gelukwcnscli. In de eerste plaats was er een telegram van Prinses Juliana, waarin H.K. H. haar meest oprechte geluk wenschen aan den generaal aanbiedt. Voort6 waren er te legrammen uit Batavia, van de K.L.M., van de K.P.M., van de Stoomvaart Mij. Neder land, van de ministers Reymcr, de Graaff, de Geer en Beelaerts van Blokland, van den voorzitter der Eerste Kamer, van den ge zant to Rome mr. J. A. N. Patijn, van oud minister Colijn, van den commissaris der Koningin in Utrecht, van mr. Vissering, oud-president der Ned. Bank, van verschei dene lcgeronderdeelen, van den Bond Rid ders M.W.Ü. en van tallooze militairen, oud- gemobiliseerden en burgers; een zeer typee rend en hartelijk schrijven was gezonden door een oud-marketentster. Bij het dessert cn daarna werd een groot aantal toespraken gehouden. LEENING GEMEENTE AMSTERDAM. Amsterdam, 29 Sept. Naar wij verne men is de 5 millioen gulden 5 obligatie lening sterk overteekend, zoodat een zeer belangrijke reductie op de inschrijvingen zal moeten worden toegepast. De mcnscli doet enkel kwaad Wanneer hij niets cn doeL Jacob Cats. Uii het Noorsch van Jacob B. Buil. i j Berit! riep ze. Berit was al op de rivier. Nu narn ze den boom en stiet de boot den geweldigen stroom in. Maar toen zij den eersten keer net den boom grond raakte en de boot vooruit schoof, riep ze haar tante, die ang stig op den oever stond, toe: Groet vader van mij en zeg, dat ik de rivier inspring als hij nog eens komt! Met zekere, lange stooten boomde zij den sterken siroom over, terwijl haar tante angstig en terneergeslagen aan den kant stond. Ach, hcere, wat een toestand, mompel de Karen Glomgaarden cn ging langzaam den Sundweg op, nadat ze gezien had dat Berit behouden hij de'Vik aan dc overzijde was geland. Maar toen Ola Glomgaarden vernam wat er gebeurd was en dat hij voor den twee den keer zonder dochter en boot zat, sloeg bij vlak voor zijn zuster Karen op de tafel. Dat is jouw schuld, schreeuwde hij. Neen, hou maar stil, jij, antwoordde Karen Glomgaarden. Jouw schuld is het! cn spoedig zal ik hier niet langer meer zit ten om dit alles mee aan te zien! Ze keerde zich om en ging heen. Ola Glomgaarden stond haar verwonderd na te staren. Vrouwvolk blijft toch altijd eender! mompelde hij nijdig. De jongste knecht moest het dien dag ontgelden. Niets van betreen hij deed was goed. Berit liep voort, zoo hard als ze kon, re gelrecht naar Braaten. Tore was juist op gestaan, toin ze de deur binnen kwam stuiven. Ze liep de alkoof in en wierp zich over Jiet bed. Hier heb je me weer, zei ze. Ilaar ademhaling ging gejaagd. Neen, maar liefste! Hij trad op haar toe en sloeg beide ar men om haar heen. Zij liet het toe. Ja, nu is het voor hei laatst, steunde ze. Komt hij nu weer, dan weet ik niet wat ik doen 'zal. Tore drukte haar logen zi'oh aan. O, wij zullen wel raad schaffen zei hij. Zij sloeg haar armen onV zijn hals. Ja, wanneer jij er maar bent, fluister de zij. En het werd zoo stil en zalig in het klei ne kamertje met de lichte pas getimmerde wanden. Want in dit uur besloten ze bei den, dat nu niets ter wereld hen meer van elkaar zou scheiden. Rondom1 hen lagen dichte wouden, mijlen en mijion ver en dicht voorbij gleed de Glom met haar koe len stroom en haar redding uit alles in uitersten nood. Zoodra Berit bekomen was van haar ver ren tocht en zich wat had opgeknapt, trok ken beiden naar het oude huis, waar de oudjes Inmiddels waren opgestaan. Kari stond bij den koffieketel. Jakob Braaten zat te ontbijten. Hiér is ze weer! riep Tore. Hij stond met Berit's hand in de zijne. Kari keek op. Ja, zei ik het niet! riep ze uit. Wat bij elkaar wil, komt bij elkaar. Dc blik, waarmee ze hen beiden omving, was vrien delijk en innig. Jakab Braaten ging kalm voort met eten. Kindlief, wat zegt de oude er nu van? vroeg hij. Berit glimlachte. Nu heeft hij geen boot meer, zei Tore. Jakob Braaten lachte even. Je zult zien, hij zwemt de rivier over! zei hij. Daarna stond hij op cn trad op Be rit toe, die nu glimlachend daar stond. Ja, jij bent rne nu nog eens een ferme meid! zei hij, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg. Er werd dien dag niet verder over cte zaak gesproken. Maar "s avonds, toen dc moeder cn Berit op de zolderkamer waren, kwam Tore de zoldertrap op. De moeder zat op «een bankje voor de groote kleer kast, die geopend was. Berit stond naast haar en keek toe. Tore kwam er ook hij slaan. Ga je vanavond mee naar het huis ginds? vroeg hij. Hij stond nu ook toe te kijken, evenals Berit. Van terzijde wierp Berit een blik naar de moeder. Ikik weet het niet, gaf ze ten ant woord cn sloeg haar ooger. neer. Toen keerde de oude Kari Braaten op haar bankje zich om naar haar zoon. Zij kornt wanneer de tijd daar is! zei ze bijna bits. Er is nog van allerlei, dat eerst gebeuren moet. Tore's oogen werden donker. Mij dunkt, het is nu gebeurd, ant woordde hij. Zij kunnen niets anders ver wachten. Van een pachtersjongen! vulde de moeder aan. Ze was opgestaan. Weerspannig stond Tore daar. Ze hebben niets beters verdiend, zei hij. Toen trad zijn moeder op hem toe, greep hem zacht bij de schouders en keerde hem om naar het zolderluik. Ga nu bqomen rooien, Tore, zei ze be slist. Haar hand streelde zacht langs den arm van haar zoon de hand eener moe der, die haar kind leidt. Tore ging weg zonder om te zien. Kari Braaten keerde weer terug naar de groote kleerkist. Ze boog er zich over heen cn haalde een omvangrijk voorwerp voor den dag, gewikkeld in een ouden batisten doek, waarin groote bloemen waren gewe ven. Ze zette zich neer op de bank met het toegeknoopte bundeltje op haar schoot en begon het los te maken. Het was de gou den, met rinkelende versierselen bezette bruidskroon der Granviks. Voorzichtig reikte ze deze aan Berit over. Die krijg je, zei ze van ie moeder, voegde zc er met een vriendelijke» glim lach bij. Met vuurrood gelaat nam Berit haar aan. Noen, maar zie eens! zei zo. Ze stond daar met de kroon in haar handen en be tastte cn bekeek haar. Daarna legde ze de kroon weer in moeders schoot terug. Kari Braaten verschikte het een en ander aan de versierselen, bond den batisten doek er weer zorgvuldig om heen, stond op en leg de de bruidskroon weer op haar plaats in de kist. Die is al lang in liet bezit onzer fami lie geweest, zei ze. Sinds onheugelijke tij den heeft iedere bruid bij ons haar gedra gen. Zij sloot de kist, die met een flinken klap in het ijzeren slot sprong en nam den sleutel er af. Neem jij den sleutel nu, zei zc en reik-» te hem aan Berit over. Berit Glomgaarden keek haar aan cn bloosde weer. Neen, lieve, fluisterde zij. Jawel, neem den sleutel nu, herhaalde Kari Braaten. Ik ben zoo vergeetachtig ge worden, voegde ze er aan toe. Ze duwde Berit den sleutel in de hand cn streelde haar met sidderende hand over hoofd en wangen. Mijn dochter! zei ze. Daarna keerde zij zich om cn ging de zoldertrap af. Toen de nacht viel cn de koele stroom der Glom, met haar eeuwig ruischen, door de stilte van het denncwoud voorbij de hoeve gleed, sliep Berit Glomgaarden in de zol derkamer met het hoofd naar den muur gekeerd en de armen vermoeid op het dek. Ze was op een gevaarlijken bruidstocht ver, ver weg in glinsterende sprookjesoorden, terwijl dc oude, met rozen beschilderde kist, met haar drie gekrulde letters K.Ö.D., vast gesloten daarnaast stond en haar ge lijkmatige ademhaling hoorde. In het nieuwe huis lag Tore wakker, met dc pijp in den mond en dc armen boven het hoofd. Maar in de kamer beneden op Braaten sliepen twee wilskrachtige oudjes den lich ten slaap des ouderdoms, wakend over de eer van het geslacht. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3