AMERSFOORTSCH DAGBLAD en rijdag 30 September 1932 31e Jaargang No. 79 DE3DE BLAD HETHERSTELVAN VEERE'S RAADHUIS UIT DE STAATSCOURANT Kunnen wij. „KONING DER SMOKKE LAARS GEPAKT" Hevig gevecht met de douane J.M. DE MUÏNCK KEIZER t ET). GERZON 70 JAAR De stand der werkt zaamheden Men schrijft ons uit Veere: Het is voor den belangstellenden maar ^deskundigen leek niet goed, dadelijk na n aanvang der restauratiewerkzaamheden een oud gebouw, er te gaan kijken, snt dat is een treurig gezicht. Eerst wordt lies in de steigers gezet, en dan gaat men treken. Maar toch is het eigenlijk wel belang- fkkend eens te zien, met welk een zorg- ildlgheid men daarbij te werk gaat. Alles erdt in teekening gebracht, opgemeten. ;een voor steen wordt met roode menie ge timmerd, zoo dat hij later weer precies op b plaats kan komen. Met den dagelij kschen opzichter, den heer J. J. van Beveren, hebben wij den stand er werkzaamheden eens in oogenschouw women. De steigers zoo vertelde de heer Van weren hebben we in Augustus 1931 ge- laaiet, dat was het begin. Het duurde toen ög tot Februari '32 voor do hoogst nood- kelijke geheele ontruiming van het ge- juw door de gemeentediensten geschied as. In dien tijd hebben wij den voorgevel •geloogd, de 6 steenen dakvensters genum- trd en afgebroken en de twee schoorstec- •o op de topgevels verwijderd. „Afbreken" eigenlijk te veel gezegd het was meer woon „wegnemen" van de los op elkaar «ende goede en verweerde stukken na- ursteen. Bij het aldus wegnemen van de boorstenen bleek al ras, dat ook een deel aD de topgevels afgebroken en volgens de Jde nummering later weer opnieuw opge- okken zou moeten worden. Voor een deugdelijk herstel bleek heel wat atuursteen noodig te zullen zijn, maar de itjeve bij Aalst (Belgiö), waar deze stecn- ürt vandaan komt, was niet meer in ex citatie, terwijl afbraaksteen van oude juwwerken voor Veerc nóch do goede leur, noch de juiste dikte had. Het is ech- ir gelukt de groeve weer in werking te Tijgen, en nu zit men te Vcerc gelukkig ;ij goed in z'n stoen. Als steenhouwers- arkplaats fungeert het intérieur van Vec- 3 oude groote kerk. Aanvankelijk was men van meening, dat et gebouw vrijwel in zijn oorspronkebjken i?at verkeerde, maar bij het wegnemen 3n betimmeringen en plinten kwamen ai rlei verrassingen voor den dag. Zoo mo- elijk wordt hiermede bij do restauratie .kening gehouden. Van de 10 zware moerbalken, welke de *ee vloeren dragen, waren er 4 zóó slecht, at ze heelomaal vernieuwd moesten wor- Aan do overige 6 zijn lascheinden ge- aakt, zoodat geen enkele moerbalk on- "Dgeroerd is gebleven. De wintermaanden, zoo vertelde de op- chter verder, hebben wo de balklagen -rder in orde gebracht, en den natuur- een van do schoorsteencn en topgevels erstcld; in het voorjaar kondon we toen itsteenoemde weer opbouwen. In den ©er van dit jaar hebben wo den kap on thanden genomen en het werk daaraan nu zoover gevorderd, dat het dak voor n winter voorloopig is afgedekt met as- Itpapier. Wanneer de stand der werk- amheden dit zal veroorloven, (kan in den ©er van '33 met de lcibedekking aange togen worden. Van schoorsteenen, steenen dakvensters topgevel was de weersinvloed de sloo- t, van den voorgevel is het erin ver- erkte en verroeste ijzer dit grootendeels sweest. Het is merkwaardig om te zien, £lke verwoestingen dit kan aanrichten! Overal waar mogelijk, is deze onverbid- ellijke vernieler nu weggenomen en ver togen door gewapend beton of koper. De 7 beelden en baldelijks waren in zoo'n allerdroevigsten staat, dat ze zelfs als waren het levende menschcn niet ver voerd kondon worden, alvorens ze verbon den en gespalkt waren. Enfin, de wrakken zijn, op 1 na, heelhuids naar de grooto kerk gebracht, alwaar ze nu opgesteld staan, opdat do beeldhouwer die de nieu we zal hakken, zich op de oude voorbeel den inspireere. zulk een degelijke, ccnerzijds grondige, an- we steigers en steenen trappen, om zoc hier en daar eens rond te kijken. Wat ons opviel was dit: dat deze restauratic op baar bouwwerk op degelijke wijze ter hand derzijds aesthetische volkomen verant woorde, wijze geschiedt. Alles schijnt er op gericht to zijn, het werk zóó op te leveren, dat het weer hecht en sterk is, maar ook dat het den oorspronkelijken toestand zoo veel mogelijk nabij komt. De foto vertoont het reeds borstelde rechtertorentje, met den weer opgetrokken rechter topgevel met schoorsteen; ook do dakkapellen zijn gerestaureerd. De totaalindruk van een bezoek aan de restauratie van Veeres Raadhuis is: dat hier het hoognoodigc herstel aan een kost baar bouwwerk op dckelijke wijze ter hand genomen is. Tuinbouwondorwijs. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is voor ljct tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwscliool te Boskoop ir. W. A, Nieuwdorp aldaar. Landmacht Bij Kon. besluit is eervol uit den militai ren dienst ontslagen de reserve 2de luite nant J. K. Visser van het 10de regiment in fanterie; zijn op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve 1ste luitenant D. Jansen en N. M. van de Kasteele, beiden van het regiment grenadiers; J. F. C. van Uden en R. Drost, beiden van het regiment jagers; .1. de Ruiten van het 1ste regiment infanterie; J. M. Zanino van het 3de, Y. J. H. de Kempenaar van het 4de, J. A. de Wijn en H. F. A. Kruis, beiden van het 8e, S. Cancrinus van liet 9de, G. S. de Clercq van het 10de, G. J. J. Schönberger en J. H. W. Eusser, beiden van het 11de, D. Hubbeling van het 12de, C. H. Gillissen van het 14de, H. Blom cn J. G. van Breda Kolff, beidon van het 15de, J. G. H. Bongers van het 19e, C. A. T. Lückmann van het 20ste regiment infanterie en J. Maris van de schoolcom- pagnio van den motordienst, alsmede aan de reserve 2de luitenant F. J. Planted van het 10de en F. Pappenheim van het 22ste regiment infanterie; zijn eervol uit den militairen dienst ont slagen de reserve Isto luitenants W. F. G. Stein van het regiment grenadiers; F. M. Vonk, J. v. d. Knaap, J. Berman, A. Hols, W. H. P. Smit, J. W. Hamers en A. Cohen Stuart, allen van het regiment jagers; J. H. Nuijt van het. 2de regiment infanterie; C. Ketel van het 3de, mr. W. M. Ouwerkcrk en I. F. A. M. Hendrichs, beidon van het 4de, J. N. Wallast van het 5de, J. P. F. Huese van het 6de, L. A. M. Pelgrom von Motz van het 8ste, J. van Dorssen van het 9de, G. Hocneveld en J. F. Sieben, beiden van het 11de, J. F. H. Kuik en D. J. Smith, beiden van het 12de, J. J. Lebens en J. J. M. F. Sy- mons, beiden van het 13de, J. J. Fanoy van het 14de, R. Alers, W. P. J. baron van Ho- mert tot Dingshof, E. H. de Roo, L. G. M. H. Goossens en J. E. P. Lindeman, allen van het 15de, J. J. Tulleken van het 16de, J. W. de Vos, P. Kooi, F. Trip en W. van der Vel den, allen van het 18de, H. Jans en C. J. Rcthmeier, beiden van het 19de, L. Wrede en A. Bos, beiden van het 20ste en P. J. Tiggers van het 21ste regiment infanterie, alsmede aan de reserve 2de luitenant H. Wijsman van het 10e en J. B. YVielinga van het 12de regiment infanterie. Zeedienst Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder ln de Oranje Nassau Ordo met de zwaarden kapitein D. P. Ravelli, gedetacheerd bij het korps mariniers. Ouzo weerkundige medewerker schrijft ons: De in do vorige week verwachte afkoe ling bij buiig weer is pas in, den loop van den laatsten Zondag gekomen maar spoe dig daarop heeft zich door uitbreiding van het gebied van hoogen druk over Midden- Europa een zier gunstige weersgesteldheid ontwikkeld, die aanvankelijk schoono be loften voor het einde der weck inhield. Deze beloften zullen zeer waarschijnlijk niet verwezenlijkt worden, want het ge noemde gebied van hoogen druk, dat voor vervulling de waarborg moest zijn, trekt zich meer cn meer naar Oost- cn Zuid oost-Europa terug onder den invloed van deprossies over Noordwest- cn Zuidwest- Europa. De aanvoer van koudo lucht, waardoor dit gebied van hoogen druk on derhouden moest worden om stand te kun nen houden, is door de luchtdrukverdce- ling over de Noordelijke helft van Europa afgesneden, zoodat wij voorloopig van dit gebied van hoogen druk niets te verwach ten hebben. Jn het midden der week ontwikkeldo zich over de Golf van Biskaye een dopres- sio, in verband waarmede over West- Europa arme lucht werd aangevoerd, terwijl over Noordwest-Europa een alge- mecnc Zuidwestelijke luchtstroom door kwam. De verwachting, die aan dezen nieuwen weerstoestand vast te knoopen zou zijn. is minstens even onzeker als die van dc vo rige week. Het meest waarschijnlijk is nog. dat dc wind door het Zuidoosten naar het Zuiden en Zuidwesten zal omloopen, waar bij meest zwaar bewolkt weer met regen o verwachten is. Daarbij zal het weer waarschijnlijk over het algemeen iets zach ter worden dan het in de laatste dagen is geweest. (Nadruk verboden.) VRIJZINNIG HERVORMDEN. Do afdeeling Rotterdam stelt een eigen predikant aan. In dc gisteren gehouden algemoeno ver gadering van de afdeeling Rotterdam van de Vorccniging van Vrijzinnige Hervorm den in Nederland is besloten tot dc aan stelling van een eigen predikant bij de af deeling over te gaan. Als zoodanig zal worden beroepen ds. G. Westmyse, Ned, Hervormd predikant te Drachten. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Weert, 29 Sept. Naar eerst, thans be kend wordt, heeft in den nacht von Dins dag op Woensdag tijdens de kermis alhier een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij mot messen gestoken werd. Daar bij liepen P. J. V. en P. M. .1. steken in rug en schouder op. Eerstgenoemde werd zoo danig in dc linkerlong getroffen, dat voor zijn ievcn gevreesd wordt. Do vermoede lijke dader, J. M. van D., was voortvluch tig en is later te Maastricht aangehouden. Na met de getroffenen geconfronteerd te zijn welke hem herkenden, is hij naar dc strafgevangenis te Roermond overgebracht. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Naar wij van de zijde van den verdedi ger in de strafzaak tegen de van dezen moord verdachten Konings en Ponders, mr. Nedervecn uit Roermond, vernemen, zijn thans de rapporten der deskundigen in zako het briefje, naar hetwelk door het Haagschc gerechtshof een onderzoek van deskundigen werd gelast, thans bij den rechter-commissaris ingekomen. OVERTREDING VAN DE LOTERJJWET. Een vrijspraak. 's-Gravenhage, 29 Sopt. Dc Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den gewezen directeur der N V. Cen traal Administratiekantoor voor hypothe ken B. B., die in hoogcr beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kanton rechter te dezer stede, die hem ter zake van overtreding van artikel 2 van de loterijwet, tweemaal gepleegd, heeft veroordeeld tot twee geldboeten van 2000 elk, subs. 2 maal 100 dagen hechtenis. De rechtbank achtte het aan verdachte bij dagvaarding ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem vrij. DE AFSLUITDIJK DER ZUIDERZEE. Nog geen openstelling voor het verkeer. Amsterdam, 29 Sept. Naar wij ver nemen zijn de berichten, als zou het voor nemen bestaan den weg over den afsluit dijk der Zuiderzee in het begin van de vol gende maand ten behoeve van het verkeer open to stellen, onjuist In verband met den toestand van den weg en de bermen en van de uitvoering van verschillende wer ken, Ja de weg over den afsluitdijk nog niet geschikt voor openbaar verkeer. Voorloo pig zal de weg dan ook nog niet kunnen worden opengesteld voor het openbaar verkeer. De arrestant verdiende grof geld met het smokkelen van wapens Uit Vcnlo worden aan „het Volk" d.d. Woensdag nog de volgende bizonderheden gemeld omtrent het hevige vuurgevecht aan dc Lirnburgscho grens met. den smok kelaars-bendeleider Szymanski, waarbij de laatste door oen douanebeambte werd neergeschoten: Het was den beambten van de Zollfabn- dungstelle Düsseldorf reeds lang bekend, dat een der voornaamste smokkelgroothan- delaars een zekere Frits Szymanski was, die aan hot smokkelfront langs de Limburg Duitsche grens „de koning der smokke laars" werd genoamd. Enkele maanden geleden was deze smok kelaar berucht, geworden door do onver saagdheid, waarmoe hij bijna iederen dag tabak met honderden kilo's tegelijk in pant serauto's over de grens bracht, zonder dat het do douane ook maar oen enkelo maal gelukte den smokkelaar zelf to arresteeren. Wel werd verschillende malen de pantser auto in beslag genomen, doch even gauw verscheen „Der Frits" weer met een nieu wen auto in het veld. Ongeveer een maand geleden hoorde de douane van spionnen, dat de voormalige tabaksmokkelaar thans dit product verloo chend had cn nu met vernieuwde energie zich op den wapen smokkel had geworpen, waarmee volgens zijn zoggen veel meci geld te verdienen viel. De douano was ervan verwittigd, dat Szy manski gisteren een volle lading wapenen over de grens zou brengen. De beambten hadden overal langs de grenswegen wachtposten opgesteld, die nl*»t van plan waren hem door te laten. Szymanski beproefde gistermiddag don doortocht, doch hij was wel zoo slim in te zien. dat hij dilmaal niet ongehinderd di* grens zou kunnen passeeren. Hij keerde met zijn auto terug naar Arcen, waar een metgezel de Hollander Kamps uit Arcen, zich bij hem aansloot. Gisteravond om tien uur probeerden bei den nogmaals er door te komen, hetgeen gelukte. Zij slaagden er in de grens te pas seeren en stervenden naar de herberg Landsknecht in Büderich. Do bearahten hadden echter spoedig lucht van de zaak gekregen cn stelden derhalve alles in het werk om dezen tocht te verhin deren. Zij achtervolgden den smokkelauto en slaagden er in hem met twee andere auto's in te sluiten. In de omgeving van Büderich reed de pantserauto, die ondertusschen met kogels beschoten was, een veldweg in, hetgeen Szymanski ongeluk werd. Over een anderen weg kwamen de beambten hem thans met hun auto tegemoet, zoodat Szymanski met zijn makkers ingesloten word. Er ontstond een hevig gevecht waarop d? beambten echter voorbereid waren. Ook zij hadden een pantserwagen, die even goed tegen kogels bestand was als de wagen van Szymanski. De overmacht was ditmaal echter aan de zijde der beambten, die regelmatig hun sal vo's afvuurden, waarvan er verscheidene doel troffen. Szymanski werd door een ko gel ernstig in de borst getroffen Een der beambten slaagde er in op do treeplank van den smokkelauto te springen. Toen hij zijn pistool wilde afschieten, werd hij hier in verhinderd door Szymanski, die hem het wapen uit de hand sloeg. Toen Szymar.ski op zijn beurt op den beambte wilde schie ten, werd hij door een geweerkolf plotseling bewusteloos geslagen. Een «andere beambte was aan den anderen kant den wagen bin nengedrongen, nadat hij eerst den Hollan der Kamps uit Arcen onschadelijk had ge maakt door een slag met de kolf van het geweer. Een andere inzittende, een zekere Rits, zoon van een bioscoophouder te Bar men, die uit Duitschland gewezen is, poog de nog te ontvluchten. Hij werd na een kort gevecht overweldigd. Wamps en Szymanski werden naar het gevangenis-lazaret gebracht, waar Rits aan een streng verhoor werd onderworpen. Het bleek, dat in den pantserauto 100 revolvers, een groote hoeveelheid munitie en enkele karabijnen verborgen waren. Een dergelijke hoeveelheid levert oen winst van 1000 op. Dg beambten hebben na een onderzoek kunnen vaststellen, dat Szymanski reeds groote partijen revolvers en geweren over de grens heeft gebracht. Zelfs werd een machinegeweer met uitrusting en al ge smokkeld. Do wapenen zouden in opdracht van een politieke partij gesmokkeld wor den. Szymanski is ongeveer dertig jaren oud. Sedert Mei 1931 leefde hij te Venlo, van waaruit hij bijna steeds zijn smokkeltcch ten organiseerde. Hij is vermoedelijk van Poolsche afkomst, doch in Elbcrfeld gebo ren. In hot geheel zijn tegen hem vijf ar restatiebevelen uitgevaardigd, terwijl een flinke premie op zijn arrestatie was gezet Szymanski is nog vannacht in het laza ret geopereerd. Zijn toestand is zeer ernstig De Hollander Kamps bleek minder ernstig gewond te zijn. In smokkelaarskringen heeft deze arres tatie groot opzien verwekt. y Amersfoort. Woensdag 5 Octobor. Verkooplokaal Muurhuizen 47. Verkoop van een inboedel. 01/. uur v.m. B a a r n. Dinsdag 4 October. Vondellaan 55. Verkoop van een inboedel. 10 uur. Hoogland. Dinsdag 11 October „Het Heiveld". Verkoop van have, vee en inboe del. 10 uur v.m. Dinsdag 18 October. „Onstcde". Verkoop van have. vee cn inboedel. 10 uur v.m. Oudtdirecieur van de Neder landsche Staalfabrieken te Zuilen Ma are so n. Donderdagavond is alhier op 71-jarigen leeftijd overleden de heer J, M. dc Muinck Keizer alhier. Omtrent den overledene kan nader nog het. volgende gemeld worden Hij werd in 1882 als firmant opgenomen ln de bestaande ijzergieterij te Martenshoek (Groningen) von dc firma Ten Oever Koning en Co.; later bouwde hij zei' naast do ijzer gieterij een stanlgietcrij, welke ataalgiete- rij in 1901 gesticht werd. De grooto uitbrei ding die aan dit bedrijf moest worden gege ven door den voortdurenden bloei der on derneming, bracht den heer De Muinck Kei zer tot het besluit in 1913 een nieuwe staal- gicterij te gaan bouwen in het centrum des lands, waartoe beslag werd gelegd op fa brieksterrein onder de gemconte Zuilen, bij Utrecht; in 1915 kon deze nieuwe gieterij in werking worden gesteld. In 1917 werd de onderneming omgezet in een Naamlooze Vennootschap, terwijl in 1918 samenwerking werd verkregen met de Koninklijke NederL Hoogoven- cn Staalfabrieken to IJmuiden. In 1925 tred de hoer Do Muinck Keizer af als directeur, der vennootschap en werd hij benoemd tot gec'e)egeerd-commis6aris der onderneming. Dc ontslapene behoorde lot de zéér voor aanstaande industrieclen in den lande, aan wiens énergie cn zakenkennis het todan ken was, dat dc staalgieterij in ons land een zoo hoogc vlucht heeft kunnen nemen, en is eere-voorzitter van de Coöperatieve Ncderl. Ijzergieterij te Amsterdam. De begrafenis is bepaald op Zaterdag op de Ned. Hen'. Begraafplaats. De jubilaris gehuldigd Amsterdam. 29 Sept. Onder zeer vee! belangstelling uit velerlei kringen heeft vandaag de heer Ed. Gerzon, directeur van do N.V. Gerzon's Modemagazijnen alhier, zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Uiter aard waren zijn familieleden de eersten, die hom met dezen heuglijken dag geluk- wenschten, daarna heeft, in de ochtend uren, het personeel den jubilaris in het ge bouw aan den Singel gehuldigd. Het was hier de heer Stern, procuratiehouder, die de gevoelens van allen, die in dit groote mode- bedrijf werkzaam zijn, jegens den heer Ger zon vertolkte en als tastbaar blijk van hun sympathie en genegenheid een aquarel van M. J. Bauer aanbood. In hartelijke bewoordingen dankte de ju- biluris voor de waarden cn het geschenk, de hoop uitend, dat, als hij eens niet meer actief in de zaken werkzaam zal zijn, de uitstekende samenwerking tusschen direc tie cn personeel zal voortduren. Von hun belangstelling in dit jubileum kwamen hierna door een persoonlijk be zoek o. m. getuigen, de waarnemende bur gemeester S. R. de Miranda, de gemeente secretaris, de heer J. J. Roovers. prof. Tb. Limperg en anderen. De heer Miranda hul digde den jubilaris als een man, van wiens breeden kijk op zaken de stad vaak profijt ctrokkcn heeft en nog lang hoopt te trek ken, hetgeen de heer Gerzon o. m. deed antwoorden dat hij, ook buiten zijn zaak om, getracht heeft de gemeenschap iets te geven. Zeer waardeerde hij het, dat het gemeentebestuur dit niet is ontgaan. Des middags heeft do zeventigjarige te zijnen huize aan de Koningslaan een recep tie gehouden, waar eveneens zeer velen hem zijn komen complimonteeren. Vele anderen ook hadden langs schriftelijkcn of telegra- fischen weg van hun belangstelling doen blijken; ook was er een schat van bloemen. Van de magazijnen in de Ivalverstraat en van liet complex kantoor- cn fabrieksgebou wen tusschen Spuistraat en Singel was het oranjo-blanje-bleu uitgestoken. JONGETJE VERDRONKEN. Hecrenvcen, 28 September. Heden middag werd liet vierjarig zoontje van den lieer H. ten Hage uit Tijnje, aldaar ver mist. Toen men ging zoeken, werden de lompjes van het ventje drijvende gevon den in het Stroomkanaal. Na eenige uren Jreggen is het lijkje opgehaald. De jongen is voor do ouderlijke woning van een brug getje gevallen, zonder dat het ongeval werd opgemerkt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5