DE NIEUWE SCHEEPVAARTONDERNEMING KEUKENKASTEN IN MASSA'S SLIJTERIJ ONDER PANAMEESCHE VLAG! Het schip 22 jaar oud DE PRINS VAN WALES IN ONS LAND NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 NIEUWE MODELLEN ALS DE SPIRITUS IS IN DEN MAN Oud mannetje beroofd DE ARBEIDERSPERS AAN HET „WELTEREN" Het drama der mede zeggenschap Onze Postviiegers onderweg 7 r i< IN WOLLEN DEKENS HEBBEN WIJ EEN GROOTE KEUZE: MOOIE DESSINS EN ZEER LAGE PRIJZEN KOMT U EENS KIJKEN? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Deloyale concurrentie tegenover de Nederlandsche maat: schappijen Naar aanleiding van hetgeen is gemeld omtrent de oprichting van do Atlantische Vrachtvaart-Mij., die het Engelschc s.s. „Middlham Caslle" heeft aangekocht, dat onder den naam „Delia" in de vaart ge bracht wordt en onder Panameesche vlag zal varen, heeft een verslaggever van het Ned. Correspondenticburcau een onderhoud gehad met den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, den heer C. Fock. Deze merkte op. dat het wel mogelijk is. wat gezegd wordt, n.l. dat de ketelinstal- latics modern zijn, maar dat het schip zelf. naar hij had vernomen, ongeveer 22 jaar oud is. Het onderzoek van dc kei els ressor teert niet onder de scheepvaartinspectie maar onder den dienst van het Stoomwezen welke de Stoomwet uitvoert. De Scheep vaart-inspectie kijkt het 6chip zelf en zijn reddingsmiddelen na en wijdt aandacht aan de algemeene zeewaardigheid. De Scheepvaart-inspectie gaat intusschen nf op Llovds-certificaat dat het desbetref fende schip in Mei gekregen heeft. De in spectie doet zulks met betrekking tot de certificaten van de bij K.B. erkende classi- ficatiebureaux in het algemocn. Wel neemt de Scheepvaart-inspectie steekproeven ten aanzien van schepen, welke van zoodanige certificaten zijn voorzien. Controleerde zij al deze schepen, zij zou moeten beschikken over een veelvoud van het aantal ambte naren, dat thans bij haar in dienst is Contróle van al deze schepen is trouwens niet noodig. Met het gehcele onderzoek van een schip door de Scheepvaartinspectie is een bedrag genoemd, dat waarlijk niet groot genoemd kan worden. De „Delia" meet volgens de courantenberichten 7.350 ton. Voor een on derzoek van een schip van 7500 ton door de Scheepvaartinspectie wordt 675 gerekend. Daarbij is het ketelonderzoek niet inbegre pen-, maar de kosten daarvan kunnen het bedrag waarlijk niet buitengewoon veel doen stijgen. De bedragen welke de Scheepvaartinspec tie voor een onderzoek rekent, zijn iets hooger dan die van de classificatiebureaux, omdat de Scheepvaartinspectie niet tegen deze bureaux mag concurreeren. Een Nederlandsch certificatiebureau bo- J-taat niet. Twee Engelsche bureaux en een Fransch bureau hebben in Nederland een vertegenwoordiger, die samen werken met ecu Nederlandsch comité van reeders. Deloyale concurrentie. De hoofdinspecteur Fock, na dc boven staande mededeclingen gedaan tc hebben, merkte op, dat hot uit den aard der zaak zeer moet worden gewaardeerd, wanneer Nederlandsche werklooze scheepsofficieren ten Nederlandsch schip onder Nederland sche vlag gaan cxploiteeren, hetgeen een bewijs is van energie en ondernemings geest. Maar, liet de heer Fock erop volgen, dat men onder Panameesche vlag gaat va ren, valt mij tegen. Zoo doet men den Nc- derlandschcn scheepvaartmaatschappijen en den Nedcrlandschcn collega's een delo yale concurrentie aan. Nog slechts korten tijd geleden hebben Nederlandsche scheepsofficieren gestaakt bij een reeder, die zijn schepen onder Engel sche vlag bracht om Engelsche looncn te kunnen betalen, welke als gevolg van den val van het pond lager zijn dan de Neder landsche loonen. De scheepsofficieren keur den dit af als deloyale concurrentie. Thans zijn er scheepsofficieren, die zelf in oneer lijke concurrentie varen gaan. Men zegt dat de redenen, waarom men niet onder 'Neder landsche vlag gaat varen, niot in de eerste plaats in het loonpeil gezocht moeten wor den. Maar welke zijn de voornaamste rede nen dan wel? In de kosten van een even tueel onderzoek door het Stoomwezen kun nen die redenen stellig niet gezocht worden. Maar de Panameesche gages zijn waar schijnlijk veel lager dan de Nederlandsche. De hoofdinspecteur Fock verklaarde nog, op een desbetreffende vraag van den ver slaggever, dat, als het schip onder Pana meesche vlag vaart, de zeewaardigheid van het schip en de veiligheid der bemanning ter beoordceling staan van de autoriteiten. Intusschen is de hoofdinspecteur voor de scheepvaart in Nederland bevoegd om bui- tcnlandsche schepen, die klaarblijkelijk on zeewaardig zijn, tc verbieden zee te kiezen wanneer de veiligheid der bemanning niet gewaarborgd is. Het schip, waarvan hier sprake is, is in het bezit van Lloyds-certificaat, maar dit sluit de mogelijkheid van een onderzoek door de scheepvaartinspectie, als het schip hier mocht komen te liggen, niet uit. Ove rigens kijkt Lloyds niet de reddingsmidde len, de zwemvesten, sloepen, vlotten enz. na Dit doet de scheepvaartinspectie. Heeft een schip b.v. 25 man aan boord, ïnaar slechts een sloep voor li man, dan schrijft de Scheepvaartinspectie voor dat een tweede sloep moet worden meegeno men. Ook kan de Scheepvaartinspectie voor Nederlandsche schepen voorschriften geven aangaande de grootte der bemanning, welke verband houdt met de grootte van het schip ep de lengte van de rei9. Waarschijnlijk zijn onder Panameesche vlag deze eischen lager. Ten slotte vestigde de hoofdinspecteur Fock er de aandacht op, dat per 1 Januari 1933 het internationaal verdrag betreffende cU uitwatering van schepen van kracht wordt, tegelijk met het in-werk ig-treden van de gewijzigde Schepenwet. Door laatst genoemde wijziging heeft de Scheepvaart inspectie meer bevoegdheden gekregen ten opzichte van de uitwatering van vreemde schepen, welke ter zake gecontroleerd, en, als zij niet zeewaardig blijken, aangehou den zullen kunnen worden. Met het oog op de hooge kosten van het ketelonderzoek. In aansluiting op hetgeen wij meldden over het feit, dat de pas opgerichte Atlanti sche Vrachtvaartmaatschappij haar schip ..Delia" onder Panameesche vlag laat varen, hetgeen geschiedt met het oog op de hooge kosten, welke een ketelonderzoek zou mede brengen, verneemt het N. C. B. van bevoeg de zijde, dat het onderzoek door den dienst van het stoomwezen gratis geschiedt. Nederlandsche schepen moeten hun ketels laten onderzoeken door den dienst van het Stoomwezen en krijgen, als de ketels vol doen, een acte van vergunning tot gebruik van de stoomketels. Voorts wordt een jaarlijkscho inspectie door den dienst van het stoomwezen gehou den, eveneens gratis. Gedurende eenige jaren heeft een retribu tieheffing bestaan, waardoor een zeker be drag moest worden betaald voor het eerste onderzoek en ook voor hot jaarlijksch toe zicht. Met ingang van 1 Januari 1929 is deze rctributieheffing afgeschaft. Een schip onder Panameesche vlag is niet verplicht zijn ketels door den Neder- landschen dienst van het stoomwezen te laten onderzoeken, als het aantoont dat het voldoet aan dc eischen betreffende stoom ketels, in Panama gesteld. 's-G ravenhage 5 October. Wc ver nemen thans uit goede bron, dat de Prins van Wales op zijn terugkeer van Stockholm naar Engeland zijn reis in Holland zal onderbreken. De Prins zal op 13 October in den Haag aankomen en daar de gast zijn van Sir Odo en Lady Russell, waarna de Prins den vol genden dag zijn reis naar Engeland za! voortzetten. Het bezoek is, in tegenstelling met dat aan Denemarken en Zweden, van volkomen particulieren aard en de Prins zal gedu ronde zijn kort verblijf den Haag en om goving bezichtigen, voorzoover de tijd zulks toelaat Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden tijdens voormeld verblijf in den Haag zijn en zal de Prins van Wales van deze gelegenheid gebruik maken Prins Hendrik een bezoek te brengen. HOFBERICHT. 'f-Gravenhage, 5 October. LI. M. di Koningin-Moeder, die thans nog te Freud stadt vertoeft, zal aldaar tot omstreeks 14 October blijven, om dan weder rechtstreeks naar Nederland terug te keeren. I-I M. heeft tct nu toe goed weer getrof- fen en veel baav gevonden bij LIaar verblijf in het Schwarzwald. Alvorens het Paleis Voorhout te betrek ken, zal H. M., na terugkeer hier te lan ie, nog eenige dagen ou Het Loo doorbrengen. DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWVAKKEN. Nadere uitwerking der regeling. Nu ook de Algemeene Nederl. Bouwarbei- dersbond zich blijkens de uitslag van het referendum heeft vereenigd met het resul taat van dc voorloopige besprekingen tus- schcn dc vertegenwoordigers van de organi saties in do bouwnijverheid en de autoritei ten gehouden, met welk resultaat do Chr. cn de R. K. bouwvakarbeidersorganisaties reds eerder hadden verklaard accoord te gaan, hebben, naar wij vernemen, de drie genoem de organisaties besprokingen met de desbe treffende ambtenaren van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering cn arbeidsbe middeling aangevraagd ter nadere uitwer king van de getroffen regeling. Deze besprekingen zullen reeds morgen worden gehouden. POGING TOT WORGEN. Publieko vrouw het slachtoffer. Rotterdam, 5 Oct In den afgeloopen nacht heeft een man, die op bezoek was bij een publieke vrouw, wonende in de Doeï- straat te Rotterdam, gepoogd deze vrouw te worgen Dc vrouw riep om hulp, waarop een huurman kwam toeloopen. De bezoeker is toen gevlucht. De vrouw en de buurman konden een volledig signalement van hem aan de politie opgeven. Later in den nacht is dan ook op straat aangehouden de 26- jarige A. W., schoenmaker, wonende te Rot terdam. Hij is door de vrouw pertinent her kend. De man is in verzekerde bewaring ge steld. EEN KANTOORLOOPER OVERVALLEN. Amsterdam, 5 Oct. Op 22 April j.l. poogden twee mannen een kantoorlooper zijn tasch te ontrukken. Op de Kalkmarkt grepen zij den looper beet en bedreigden hem met een revolver. De kantoorlooper hield de tasch echter stevig vast, verweerdo zich en begon om hulp te roepen, waarop zijn aanvallers op de vlucht sloegen. Voor de rechtbank hadden zich wegens poging tot diefstal te verantwoorden een 33- iarige los-werkman en eon 36-jarige tim merman. Beidé verdachten, recidivsten, ble ven ontkennen. Het O. M. eischte tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vier jaar. De rechtbank, heden vonnis wijzend, ver oordeelde het tweetal ieder tot een gevan genisstraf van drie Jaar cn zes maanden. zijn nog steeds verkrijgbaar 30ERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende. S. H. M. „Schilletje" 4AVIR 11. Tri. 292 Koninginnedagvierders, die niet op één borrel zagen Rotterdam, 4 October. Het staat in den regol zoo eenvoudig in de couran ten, dat Koninginnedag weer in alle opge wektheid is gevierd, maar dat die opge wektheid er toch niet geweest is voor alle menschcn bleek heden op de rechtzitting. Daar waren allereerst twee reeds op mid daghoogte gekomen mannen, die den feest dag al op zeer zondcrlingo manier hadden gevierd. Zij hadden een oudje uit het Oudeliedenge- sticht ontmoet. Dat wa9 een oude kennis van een der mannen. Jaren geleden had den zij samen eenigen tijd in Veenhuizcn doorgebracht. Hieruit valt af tc leiden, dat beiden wel van een borreltje hielden. De ander kende deze inrichting ook opper best, nog beter zelfs dan de anderen. Had hij niet in het begin van het jaar het feit van zijn 25ste veroordecling mogen vieren Kort cn goed, het waren drie likkebroers bij elkaar, die geen genoegen meer vonden in gewone jenever, dat voor bun monden een flauwe en kinderachtige kost moet zijn geweest. De heeren hadden zich van stevi ger drank voorzien. Toen zij zoo gedrieën op een bankje op de Grooto Markt gezeten waren, kwamen al spoedig de groote fles- schen brandspiritus voor den dag. Dat was kost voor droge kelen eh schrale beurzen. Maar 't werd wat later op den dag toch een rare vertooning. Twee mannen, die een oudje tusschen zich in voortsleepten naar dc Boompjes, waar zij zich terugtrokken onder den oprit van de Willemsbrug. Kin deren, die daar aan het spelen waren zagen den weinig verheffender! optocht, die zeker niet op een der feestprogramma's voor kwam. Maar de kinderen zagen nog meer. Het oudje werd op een trap neergezet en toen begonnen de andere mannon hem naarstiglijk van een horlogeketting, die dien dag het vest van het trotsche oudje had versierd, te ontdoen. De kotting, waar aan bij gebrek aan een horloge een schaar tje bevestigd was, verdween in een der zakken van de mannen. De kinderen waar schuwden do politie, die de drie drinke broers inrekende. Het oudje mocht zijn roes op het politiebureau uitslapen. Zijn straf voor zijn onbehoorlijk gedrag is hij niet misgeloopen. Veertien dagen kamerar rest heeft hij moeten opknappen. En de an deren, die zich aan diefstal hadden schul dig gemaakt hadden zich nu voor dc recht bank te verantwoordon. Zij wisten zich van niets meer to herinneren, maar het stuk van overtuiging, in den vorm van een ketting met schaartje was dan toch maar aanwezig, evenals twee grooto flcsschen spiritus. De oudste der beide mannen kon ook niet ontkennen, dat het schaartje mot de ketting in zijn zak waren gevonden. Het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke wees op het verleden der man nen, de andeFC had het reeds tot 6 veroor deelingen gebracht en het eischte ter zake van diefstal tegen ieder 1 jaar gevangenis straf. Dc verdedigers putten zich uit in het ge ven van een voorstelling, alsof men hier alleen te doen had met een dronkemans geschiedenis. Zij meenden, dat het bewijs van den diefstal in het geheel niet geleverd was, waarom de rechtbank tot vrijspraak zal moeten komen. Do rechtbank begaf zich in raadkamer en wees daarop dadelijk vonnis, waarbij zij den diefstal bewezen nchtte, doch een straf oplegde van 1 maand gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, zoo dat de beide verdachten dadelijk op vrije voeten werden gesteld. NACHTELIJKE AANVARING. Nabij Durgerdam. Schelling w oude, 4 Oct. Hedennacht zijn tusschen Marken cn Durgerdam twee motorschepen met elkaar in aanvaring ge komen. Het eene motorschip „Zeester", toe- behoorende aan K. Zwaan, vischhandclaar te Amsterdam, werd zoodanig beschadigd, dat het in zinkenden toestand verkeert, Hot is door het andere motorschip op sleep geno men en nabij Durgerdam ean den grond ge- set. Een motorschip is naar de „Zeester" vertrokken om de lading vlsch te borgen. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgeko men. De opvarenden zijn op het andere mo torschip overgegaan. v De heer F. v. d. Wal over de loonsverlaging bij het soc.:dem. bedrijf In het Grafisch Weekblad, orgaan van den soc.-dem. Aig. Ned. Typografenbond, bespreekt de heer F. van der Wal, bezol digd redacteur-propagandist van dien bond en bestuurslid van het s.-d. N.V.V., de loonsverlaging bij de bladen der s.-d. Ar beiderspers. Het formeele recht tot bet toepassen van deze loonsverlaging wil Ik niet betwisten. Met het collectieve contract in de hand kunnen de typografen zich er niet tegen verzetten. Maar moreel is verzet ertegen alleszins gewettigd. Terecht werd dan ook op bel jongste congres van de Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij door verschil lende afgovaardigden, die als typografen nadT inet deze aangelegenheid bekend wa ren, tegen do loonsverlaging protest aan geteekend. Dat de partijleiding trachtte hen met een kluitje in hot riet te sturen, was niet fraai,, doch valt te verklaren. Op vele congressen is het nu eenmaal mode gewor den, om hen, die het met de leiding niet eens zijn, af te poeieren; zaken, welke niet op het eer«te plan staan, moeten vaak ter wille van den beschikbaren tijd met den Fran8chcn slag worden afgedaan. Ditmaal lieten echter de opponenten, die te zeer van hun goed recht overtuigd waren en schade voor de partij en haar actie duchtten, zich niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan. Maar de meerderheid der goegemeente liet zich door do uiteenzetting der congrcslei- ding overtuigen en stemde tegen dc gestel de motie, waarin werd uitgesproken, dat do toegepaste loonsverlaging ongedaan ge maakt diende te worden. F.n dit ondanks het feit, dat dc motivee ring van de houd'ng der directie van „De Arbeiderspers", vooral in verband met de voorgenomen actie tegen toepassing van loonsverlaging op het overheidspersoneel, uiterst zwak was. Ik wil geen groote woor den gebruiken, maar anders zou ik van misleidend durven te spreken. Want de heor Wibaut, ofschoon erkennende, dat de iweede loonsverlaging den typografen on verhoopt en onverwacht door de uitspraak van een onpartijdigen voorzitter eener bij contract voorziene geschillencommissie was opgelegd, deed het toch voorkomen, alsof hier sprake zou kunnen zijn van een vrij willig overeengek >men contractswijziging. Waarbij hij ook nog de fout maakte, een collectief contract in het vrije bedrijf te vergelijken met een door middel van ge organiseerd overleg in een overheidsbedrijf tot stand gekomen arbeidsovereenkomst. Ren dergelijke vergelijking gaat evenwel ten cenonmale mank. Schr. toont dit nader aan. om er vervol gens op te wijzen, dat bij de Ioonsbepaling in de typografie hier te lande nooit be paalde looncn vastgesteld zijn geworden, doch slechts minima, die als uiterste grens naar beneden golden. Als de werkgevers' met een beroep op den noodtoestand van vele bedrijven, een verlaging der minima weten te verkrijgen, dan zegt dat nog niet, dat de werkgevers in betere bedrijven van die verlaging ge bruik moeten maken. Dit in oogenschouw genomen en acht gevende op wat de mo derne arbeidersbeweging ten opzichte van overheidspersoneel der publieke lichamen als eisch siolt, had aan De Arbeiderspers geen loonsverlaging mogen worden toege past, zonder dat daarover met het perso neel overleg ware gepleegd. Schr. zegt dan, dat van arbeiderscoöpe raties en van partijondernemingen (als de Arbeiderspers) verwacht mag worden, dat zij trachten te behooren tot de goede, zoo niet de beste werkgevers in een bepaalde branche. Do meening, welke de heer Wibaut op het congres uitte, dat, wanneer men zich ten opzichte van de typografen niet aan het collectief contract zou houden, men 1 A os» Duil 29-9 Amsterdam 29-9 Budapest Weenen 30—9 Athene Mersamairuh 1-IU Cairo Gaza Ruthawells O Bagdad Boeshir 3—10 Diask Karachi 5—10 4—10 Jodpoer Jhansi 5—10 Calcutta Allahabad 4—1C Rangoon 3—1C BangKok Medan 309 Batavia Bandoeng 30—9 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 13 October. Do directie van „De Arbeiderspers" was bekend met het feit, dat de Jongste loons- wljziging bij de typografen en bij de lei ders der grafische vakbonden groote ont stemming heeft gewekt. Niet het minst, omdat achter deze verlaging ook do Wel- ler-geest zat, zij net dan uiteraard zeer in direct cn op dezelfde wijze als deze thans dienst heeft gedaan, om de bouwvakarbei ders te dwingen tot het aanvaarden van loonsverlaging. Bedekte bedreigingen met verlies van Rijkswerk, wanneer de loonen in de typografie niet naar beneden werden gedrukt, deden haar duister werk. Niet al- alleen om ongemotiveerd den levensstan daard der grofischo arbeiders te verengen, rnaar ook om den bedrijfsvrede in het vak in gevaar te brengen. Wanneer de index cijfers inderdaad zoozeer gedaald zouden zijn geweest, dat een loonsverlaging als do toegepaste met het oog op de contractuecle bepalingen oirbiar geacht had kunnen worden en de verlaging zich ook in andere min of meer geordende bedrijven zou heb ben geopenbaard, zouden ook de typogra fen er zonder veel gemor in berust hebben. Nu het een noen het ander het geval was en alleen ean bepaalde, door Weltcr-ideeën geïnfecteerde mentaliteit van een onpartij digen voorzitter oorzaak was, dat do twee de loonsverlaging geslikt moest worden, wekte deze een algemeene en diep gaande ontevredenheid. Onder deze omstandigheid had de direc tie, had de raad van commissarissen- der „Arbeiderspers", bestaande uit felle bekara- pers van do Weltersche loonsverlagings plannen, niet zonder meer tot verminde ring van het loon der typografen aan de drukkerijen der vennootschap mogen over gaan. Het beste wat men thans van al dezo mannen zeggen kan, is, dat zij hun poli tieke zinnen niet bij elkander hebben ge had. Want wat zij dedin, beteokent niet veel minder dan een ramp verwekken. Moe men thans nog durft te hopen, om de ar beiders, dio van deze houding nota namen, tegen de loonsverlaging van het overheids personeel in het geweer te kunnen brengen is mij een raadsel. Schr komt dan tot dc houding van de redactie van Het Volk in deze: In „Het Volk" cn vanzelfsprekend ook In de afgietsels van dit blad, is gepoogd de kritiek op de geste der directie te pa- reeren. Welke poging m i. maar heel slecht is.gelukt Momenteel wil ik mij daar ech ter niet verder mee inlaten En de heer v. d. Wal besluit: Overigens is bij de kwestie loonsverla ging aan „De Arbeiderspers" ook nog bet „medezeggenschap", welke aan deze Inrich ting zou bestaan, in het geding gebracht. Maar dat Is cpn drama op zich zelf, waarover ik mij later nog wel eens genoopt zal gevoelen een recensie te geven. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 aan het personeel geschenken zou geven, is dan ook absurd. Dan toch zouden tot dusverre heel wat typografen geschonken hebben ontvangen, want veten verdienden cn verdienen nog een loon, dat ver uitgaat boven het contractueele minimum, veel racer zelfs dan ooit door de vroegere druk kerijen „Vooruitgang" en „Voorwaarts" is betaald geworden. Al die typografen heb ben echter geen geschenken ontvangen, doch do werKgevers hebben die hoogerc loonen betaald, omdat het er af kon en zij graag een goede en technisch volkomen betrouwbare groep arbeiders aan hun zaak verbonden en verbonden hielden. Loonen, die tot 20 pet. boven het vastgestelde mi nimum uitgingen, waren op sommige drukkerijen meer regel dan uitzondering. Daarom is bet oen erge en ergerlijke dwaling, om in dit verband te spreken van het zich houden aan het collectief contract. Men houdt het collectief contract maar heel slecht, als men zich neigt tot het be ulen van het minimum-contractsloon. „Hoe gaan do zaken?" „Beroerd. Zelfs de klanten dio nooit be taalden, koopen al niet meer." (Sydney Bulletin-^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4