J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION WERKLOOZENSTEUN IN NATURA? 1928 per flesch fl.45. per anker f58.50 EEN STUDIECOMMISSIE GEÏNSTALLEERD DE CHAMOTTEFABRIEK TE GELDERMALSEN WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 14S HET INTERNATIONAAL WOLCONGRES HOE MINISTER DE GEER IN DE POLITIEK KWAM \}n hei eerste halfjaar werd 64 millioen miüoert voor werkloosheids zorg uitgegeven „Een looden last" U 's-G r a v e n li a g c, 5 October. De minl6 Ier van Staat, minister van Binnenlandsch*. Zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren Irouck heeft hedenmiddag 2 uur op zijn departement de commissie, aan welke is opgedragen, na te gaan, en der regeerlnp tfan voorlichting te dienen over de vraag, of niet, gelet op de moeilijke tijd6omstan Bighcden het tijdstip is aangebroken, dat teneinde tot een meer doeltreffende beste ding van de overheidsgelden te komen, de hulp, welke aan werkloozen wordt ver leend, geheel of ten deele in natura za qienen te worden verstrekt, geinstalleerd fet de volgende rede: Dames en Heeren, Hoezeer het ernstige en ingewikkelde aagstuk van de workloosheid de heden "Jaagsche maatschappij en de overheid be klemt, mag in dezen kring bekend wor den verondersteld. »WiJ groeien vast in tal en last", zou tten den dichter mogen nazeggen. Het *e- tal der getroffenen groeit en daarmede di eischen, welke aan dezo gemeenschapszorp gesteld mogen en moeten worden. Wanneer wij zien, dat midden in den zomer het aan tal werkloozen weer in pijnlijke regelmaai omhoog gaat, en reeds vrij dicht het cij fër van Januari van dit jaar benadert wordt ons hart beklemd. Uitgangspunt van ieder redelijk streven aan dezen nieuwen maatschappelijke nood het hoofd te bieden, is ons oprecht medegevoel met de beproefde groep van tnedemenschen, die tegen de natuur dei- dingen in, zich in onmacht zien onttrok ken aan de levenswet van den arbeid. Te gen hun wil en wensch zien zij zich bui ten hun schuld beroofd van de levens vreugde en voldoening, welke den arbei dènden mensch toekomen. j Izoo werd de ramp der werkloosheid een last voor do honderdduizenden arbeiders wier krachten willig zijn om arbeid aan tt va'ten, doch die eiken dag weer doclloo.- röndloopen, omdat zij geen arbeid kunnen vinden. 1 IVoor hen in de eerste plaats is de werk- ijfcsheid een last, maar daarnaast gaat daar onder de gemeenschap gebukt, die juist in deze tijden, nu de middelen minder ruim vloeien, zich genoodzaakt ziet zich zeer zwa re offers op te leggen. ■Slechts een enkel cijfer en dan nog een zeer voorloopig cijfer, omdat to verwachten is, dat dit door tal van factoren nog om hóóg zal gaan. In fhet eerste half jaar van 1932 heeft de Overheid, heeft het Nederlandsche volk, ter leniging van dc geldelijke nadeelen van de werkloosheid pl.m. 64 millioen gulden uflgegcven. pit is een looien last, die op ons drukt en al brengen wij gezamenlijk dit offer met bereidwilligheid, omdat wij weten, dat er ook voor de gemeenschap niets schooneiv kan zijn dan het leed van de individueelf leden dier gemeenschap naar beste weten en zoo krachtig mogelijk te lenigen, een looden last blijven deze groote uitgaven omdat, mede daardoor, talrijke nuttige za ken ongedaan moeten blijven. Deze men mag zeggen tot benarde afinetingen uitgroeiende toestand verbied' ons iederen denkbaren weg 'onbetreden te laten, die naar een betere oplossing van het vraagstuk, naar een betere voorziening, zou kunnen voeren. ï>eze overweging heeft de regeering er toe gebracht zich de vraag te stellen, of de mogelijkheid van een zekere stcunverlee nlng in natura niet in aanmerking komt aan het belang van den gesteunde zoo goed als van de gemeenschap te worden getoetst 'Bij deze vraag, dames en heeren. speelde allicht ook een rol de zich dagelijks meer opdringende, groote moeilijkheid talrijke voortbrengselen van ons eigen land ik denk hier in de eerste plaats aan land- en tuinbouwproducten door een doeltref fende distributie onder de bevolking te brengen. Daardoor zou wellicht het euvel, dat wij thans herhaalde malen tot ons groot leedwezen moeten waarnemen, dat groote voorraden levensmiddelen onver koopbaar blijken te zijn, worden vermeden. Nu zij op den voorgrond gesteld, dat. toen de regecring zich deze vraag stelde, rji|gecn uitgesproken meening omtrent dit vraagstuk had. Ook thans is dit evenmin hot geval, daar het anders niet noodig zou zijn geweest, dit vraagstuk, dat naast een principieelen een practischen kant heeft door een breed samengestelde commissie onder dc oogen tc laten zien. Do bedoeling van de Regeering is geen andere, dan dat uwo commissie het zeer moeilijke vraagstuk van de eventueele verstrekking in natura, nauwgezet en ob jeetfef onderzoekt en der regeering, kan het zijn, spoedig adviseert: le. of het prin cipieei mogelijk en wenschelijk is, lettende èn op de financiën van het Rijk en ge uaeente èn op du belangen van de gesteun den, In een of anderen vorm de verstrek king In natura aan gesteunden van over heidswege te verwezenlijken: en 2e. zoo de principleele vraag bevestigend beantwoord wordt, de voorstellen te doen. welke inzake oe practlsche uitvoering noodzakelijk zijn r Dames en heeren, de regeering le zich bewust van het feit, dat u geen gemakkc Mijfce taak ie opgedragen. Daarom verheugt het mij, dat gij allen, die reeds uit anderen hoofde zoo zwaar belast zijt, aan den op roep van de Regeering om „een luttel te dragen" zoo welwillend hebt gevolg gege ven. Het verheugt mij, dat gij, mijnheer dc voorzitter, die het land zoo vele jaren op belangrijke posten hebt gediend en die zich thans ambtshalve met het werkloosheids vraagstuk hebt moeten vertrouwd maken, bereid waart, de leiding van deze comrais sie op u te nemen. Ook u, dames en heeren, zeg ik voor uwe bereidwillende bereidverklaring dank. Het verheugt mij, dat gij de uitnoodiging nebt aanvaard, omdat zij allen, door de plaats, die gij in de maatschappij inneemt, Aunt medewerken aan een degelijk advies aan do Regeering. GIJ behoeft niet te schromen, wanneer uwe zienswijze mocht afwijken van de denkbeelden vah do meerderheid van de Commissie, deze in afzonderlijke nota's aan do Regeering kenbaar te maken. Verder zou het mij hoogst aangenaam zijn, zoo uw onderzoek daartoe aanleiding mocht geven, voordat gij eind-adviezen uit brengt, reeds voorloopigc aanwijzingen van u te mogen ontvangen. Met do bede, dat Gods onmisbare zegen moge rusten op uwo verheven, voeleischen ion arbeid van groote gemeenschapswaar de, verklaar ik uwe commissie geinstal leerd. De Voorzitter der Commissie de heer Lambooy beeft hierop met de volgende rede geantwoord: Excellentie, Namens de zoo juist door u geinstalleer le commissie zeg ik u in do eorste plaats van harto dank voor het in ons gesteld, vertrouwen. Het feit, dat de Regeering het noodzakelijk acht ecno opdracht als deze aan onze commissie tc verstrekken cn voor il de toelichtingen in uwe rede gegeven ■ïcbben ons allen nog beter doen inzien len geweldigen omvang van de moeilijk.' imstandigheden, waaronder dc regeering lie, gelukkig, zooals zoo duidelijk bleek. Jen werkloozen een goed hart toedraagt iet vaderland moet besturen en financie ren. Bij het ontvangen van uw verzoek tm in deze commissie zitting te nemen stond ons van den aanvang af duidelijk voor den geest, dat wij hier geplaatst wer- len voor een probleem, dat uitermate moei ijk en netelig Is, en waren wij er ook van ivertuigd, dat, hoe nauwgezet en objectief wij ons ook zullen geven aan de oplossinv laarvan, scherpe critick ons niet zal wor len bespaard. Wij hebben ons daarbij ech :or op het standpunt geplaatst, een stand punt dat vanzelfsprekend is voor allen, d|f len nood der tijden op zijn volle diepte peilen, dat onder dc huidige moeilijke om handigheden vooral, de Nederlandsche staatsburger verplicht is, naar zijn vermo gen er toe mede te werken om de Regee ring waar zij zulks wenscht, naar beste we ion voor to lichten. Gaarne wil ik verkla ren, dat ik als voorzitter der commissie ge heel onbevooroordeeld tegenover dit pro bleem sta en dat het mijn streven zal zijn om bij onze besprekingen zooveel mogelijk rekening te houden zoowel met de finan cieelc belangen van Rijk en gemeente als met de belangen der werkloozen en van de nationale productie van land- en tuin bouw, visscherij enz. Dat dit ook de bedoe !ing van de Regeering is, bleek ton duide ijkst uit de woorden, zooevcn door uwe excellentie gesproken. Moge het onze commissie gelukken voor Ie Regecring goed gemotiveerde, aanvaard bare adviezen te ontwerpen, dio tevens hen, die zoo zwaar getroffen zijn door de ->ngunst der tijd, kunnen bevredigen. Waar de Regeering uitsluitend zoekt naar de- meest doeltreffende regeling van den werk lozensteun, teneinde dezen, zoolang zu.ks noodig is, blijvend te kunnen financieren en zij ons niets anders vraagt dan eon on derzoek naar de wcnschelijkheid om de uitkeering aan werkloozen geheel of ten dcelc te doen geschieden in natura, zonder ons te dringen in een bepaalde richting, daar betreur ik ten zeerste, dat de com missie niet geheel kon worden samenge steld zooals aanvankelijk de bedoeling was Hot spreekt toch vanzelf, dat het afzijdig blijven van vertegenwoordigers van een der drie groote arbeidersorganisaties en in het algemeen van een groote groep der be volking, waarvan zeer velen tot de werk loozen behooren, door mij gevoeld wordt als een leemte in de commissie. Immers de commissie zal na grondig afwegen van voordcelen tegen bezwaren tot een conclu sie moeten komen. De sans, dat deze con slusie doeltreffend en juist zal zijn, wordt uiteraard verhoogd indien de samenstelling der commissie zoodanig is, dat het pro cn contra duidelijk en scherp naar voren wordt gebracht. Ik hoop echter, dat, indien de commissie het noodig mocht oordeelen. zich te oriënteeren omtrent eventueele bo zwaren tegen do verstrekking in natura, ook die groep van haar meening zal willen doen blijken cn dat een desbetreffend ver zoek der commissie op vruchtbaron bodem moge vallen. Ik eindig met het uitspreken van den wensch, dat het onze commissie moge ge- ukken nuttigen arbeid te verrichten zoo wel in het algemeen belang als in het be lang van de werkloozen en dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. Als eenige getuige werd thans gehoord do ambtenaar der reclassecring, de heer van der Horst, die een rapport omtrent du levensomstandigheden van verdachten heeft uitgebracht. De officier van Justitie, mr. Wolfson, persisteerde bij zijn eisch, n.l. voor verdach te A. 4 jaar en tegen Kr. en Pr. elk 8 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, allen mei aftrek van preventief, alleen ten aanzien van verdachte K. achtte de officier ook een onderzoek door don zenuwarts dr. Beek van Enschedé wenschelijk. Uitspraak over 8 dagen. Over een Russische order nog in het onzekere Het Volk meldt, dat een gevaar, dat reeds lang dreigde, nu verwezenlijkt zal worden, namelijk dat de bekende chamoltefabriek to Geldermalsen zal worden gesloten. De Rus sische order, waarover onlangs een bericht is gegeven, is niet geplaatst, zegt het blad. Zij kon het begin zijn van veel werk, om dat het vuurvaste materiaal van Geider- malsen een wereldreputatie heeft. De order zou niet zijn doorgegaan, omdat do fabriek op het rijk en do gemeente Gd dermalsen (die zich in beginsel bereid heeft verklaard, 20 pet. garantie to geven), een grooter risico wilde leggon, dan de regec ring meent te mogen toestaan. Do regecring geeft volgens de export-garantie crcdiotre geling een waarborg van ten hoogste 50 ct. van de totale waarde van de order. Dat percentage was ook aan do Chamottc Unie toegestaan, doch deze vroeg, en kreeg ock 20 pet, van de gemeente Geldermalsen. Tf-en df r^eering dit vernam, schijnt zijn haar toezegging te hebben ingetrokken. Tot zoo ver Het Volk. Dc N.R.Ct. teekent hierbij aan: In dit bericht zijn verschillende onjuist heden. Ten eerste is er geen sprake van, dat de fabriek gesloten wordt. Wel is be sloten één oven tc laten uitgaan. Dit ge beurt ieder jaar voor nazien cn herstelling. Men is hiertoe thans overgegaan, omdat er inderdaad minder werk fs en de oven op flit oogenblik dan ook het best gemist kan worden. Maar verder blijft do fabriek door werken met ruim honderd man personeel. Over de Russische order is men te Gel dermalsen nog in hef onzekere. Er is geen bericht van de regeering ontvangen, dat zij haar toezegging van 50 pet. exportgarantie intrekt. Trouwens als wij, het wel begrijpen, waS garantie voor de door Hel Volk be doelde order van 60.000 twjj hadden ge hoord dat het 40 000jTêou zijn) niet ge daagd. maar een algérfie'eTïe principieele toestemming, op grond waarvan de Unie offertes had kunnen maken en bij aanvra ge uit Rusland (die binnen vijf dagen be antwoord moeten worden) op een spoedige beslissing van de regeering had kunnen vertrouwen. De vorige week is ons nog op et ministerie gezegd, dat de znak in on derzoek was. De directie van de fabriek deelde ons me de, dat er vóór eventueele aanvaarding van een order, die inderdaad dc inleiding zou kunnen zijn tot opdrachten van veel groo teren omvang (er is reeds vroeger sprake geweest van een order van een millioen gulden) uit den aard dor zaak op alle mo gelijke manieren overleg met dc regeering gepleegd zou worden. Een snello beslissing ia echter een eisch van de eerste orde, anders kan men, ge geven den korten termijn waarop aanvra gen moeten worden beantwoord, niet naar opdrachten dingen. Van bevoegde zijde vernemen wij, in ver volg op het bovenstaande, dat er spoedig een boslissing in gunstigen zin omtrent de export-credietgarantio aan dc Chamotte- Unie kan wordep verwacht. Zij heeft op zich laten wachten, daar de aan de toestemming van de regeering verbonden regelingen een zeer omslachtige en tijdroovende voorberei ding eisch ten en het, gegeven de ervaring in dergelijke gevallen elders opgedaan, zaak was, met alle voorzichtigheid te werk te gaan' Het misverstand, dat was ontstaan doordat de Unie haar risico voor een groo ter gedeelte (n.l. cok voor 20 pet. op de ge meente Geldermalsen) meende te kunnen afwentelen, dan de regeering met het oog op de noodzakelijke voorzichtigheid van on dernemers zeiven, geraden acht, wordt als uit den weg geruimd beschouwd. GEMASKERDE INBREKERS. Vijf honderd galden aeroofd. Voor de Almelosche Rechtbank la ver Ier behandeld de zaak tegen R. Kr., veen arbeider te Sibculo; H. Ph., veenarbeider te Sibculo en W. A„ schilder te Daarler veen, allen gedetineerd te Almelo, verdacht van Inbraak met vermomming en diefstal van circa 500, gepleegd bij W. Annan te Vriezenveen in den nacht van 10 op 11 Juni 1932. DE UITKEERING AAN MELKVEE- HOUDERS. Uitstel van eenige dagen. Daar in de praktijk gebleken is, dat de uitvoering der nieuwe uitkeeringsregeling met terugwerkende kracht tot 25 Sept. 1932 groote bezwaren medebrengt, is nader door de Crisis zuivel-centrale besloten do uitkee ring op de basis van 2 cL per K.G. melk van 3 pet. vet te doen ingaan op Zondag 2 Oct. 1932. Zulks Is trouwens ook in overeenstem ming met de verwachting, gewekt in de najaarsvergadering van den algemeenen Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.) waar door de regeeringscommissie voor de hulpverleening aan de melkveehouders een vermoedelijke verhooging voor de komende week (2 Oct.) was in uitzicht gesteld. DE DUBBELE MOOBD TE ZUIDBROEK. Een arrestatie. Groningen, 5 Oct, Te Sappemecr is In verband met den moord te Zuidbroek op moeder on zoon Molanus, welke in Juni van het vorig jaar is gepleegd, zekere L. B. ge arresteerd. B. is al eerder in vorband met dezen moord aangehouden. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candldoten van den Vrij heidsbond. Naar wij vernemen beoft do plaateolljkv afdeeling Groningen van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond aan het centraa. bureau van dien Bond, dat met de samen stelling van de voorloopige lijst is belast geadviseerd voor het lidmaatschap van d» Tweede Kamer te candideeren: 1. dr. S E. B. Bierema (aftr.); 2t A. Brugmans; 3 Mevr. mr. C. Bukker— Bossc. Het vraagstuk der productie en distributie Het internationaal wolcongres hoeft Woensdag to Amsterdam zijn beraadsla gingen in de groote zaal van do Kamer van Koophandel voortgezet. Behalve een reeks kwesties van tcchni- schen cn handelstcchnischcn aard, kwnn als agendapunt van meer algemeen be lang nan do orde een bespreking van de mogelijkheid om de productie aan het ge bruik aan te passen. De heer Lucien Lainé (Frankrijk), die over dit punt rapport uitbracht, was van jordeel, dat de tijd van debatten voorbij is un dat tot daden dient te worden opge- ekt. Een mogelijke oplossing zag spr. in et scheppen van een internationaal pro ductieplan, dat gebaseerd zou moeten zijn ip statistische gegevens. Voorts stelde spr. egelen voor betreffende den uitvoer. Als schema gaf hij in overweging: 1. slechts die transacties aan te gaan, dlc n hun wezen gezond zijn en gebaseerd zijn p de werkelijke behoefte van de industrie; 2. de baten van do verschillende kanten Ier productie ten goedo te doen komen ian alle organen, die aari de prodtic'tic 'leèlnemon; in verhouding van het aandeel in den arbeid; 3. het opslaan van voorraden, indien daarmede uitsluitend speculatieve docleln d$n worden beoogd, te vermijden. Wat de distributie van het product be treft drong de rapporteur aan op inten sieve samenwerking, aangezien toch de vrije concurrentie haar tijd heeft gehad. Samenwerking tus9chen de fabrikanten kan gevonden worden in teekenateliers, in laboratoria enz. Spr. wees er op, dat de organisatie van do wolindustrie eeuwen (en achter is en dat haar evolutie zeor snul in haar werk moet gaan. 'Op verzoek van den heer Peltzcr (Bul giö), die hot beter achtte dat de verschil lende landen deze kwestie nader bestuJoe- ren, werd het rapport niet verder bespro ken. In een later te houden congres zal het opnieuw een onderwerp van bespreking uitmaken. Valsche benamlngon. Onder valsche aanduidingen omtrent den oorsprong van textielgoederen bracht ver volgens dc heer Tulloch (Engeland) rap port uit. Zoo wees spr. er o.m. op, dat op in den Balkan gefabriceerde wollen stoffen meermalen de naam „Gradford" voor komt; de letter G is daarbij echter zóó ge teekend dat dezo veel lijkt op een B, on zoo den kooper de illusie geeft dat hij met het merk „Bradford" te doen heeft. Spr. gaf nog een aantal voorbeelden, waarna de heer R. Dodi (Italië) mededeelde, dat In zijn land er streng voor gewaakt wordt, dat dergelijke misleidingen niet voorko men. Wel wordt op Italilaanschc textiel goederen het woord „London Shrunk" ge bruikt, doch daartegen kan geen bezwaar bestaan, omdat dit een internationale soortnaam is. Evenmin kunnen bezwaren ingebracht worden ten opzichte van de woorden „pure wool" en „all wool", omdat deze aanduidingen noodig zijn voor den export naar Kngelscb sprekende landen. Do Duitsclio afgevaardigde, de heer Pari- 9cr, merkte op. dat in Duitschland do aan duiding „London shrunk" niet is toegela ten: in dit verband zegde de Italiaansche afgevaardigde toe, dat hij zal trachten te bewerkstelligen dat bij het aanwenden van deze bonaming ook het land van oor sprong vermeld zal worden. De voorzitter van de Internationale Fe deratie van Wolfabrikanten, de heer M. Dubrulle, liet eveneons een waarschuwend woord tegen de verschillende in zwang zijnde misbruiken op dit gebied hooren, waarna tenslotte de heer Tulloch betoog de dat, indien op do stoffen het land van oorsprong niet wordt vermeld, een zooda nige handelwijze als misleidend dient te worden gekwalificeerd. Na afdoening van eenige agendapunten van meer technischen aard is het congres tenslotte met de gebruikelijke plichtplegin gen gesloten. De heeren mr. van Spaen- donck en Mutsaert werden daarbij met hartelijke woorden gehuldigd voor bun voortreffelijke organisatie. Morgen zullen de congressisten een ex cursie maken naar de Zuiderzeewerken, Het geschiedde tegen wil en dank Dc „Avondpost" vertol t: Het was in 1901. Op verzoek van De Sa- vornin Lobman had hij zich nog vóór zijn promotie in Rotterdam gevestigd, om daar op to treden nis vertegenwoordi ger en juridische redacteur van „Dc Ne derlander". Op een goeden morgen leest do heer de Geer, dat hij candidnat is ge steld voor den gomeenteraad. HIJ wist er niets van, men had hom to voren cr niet over gesproken, nog minder zijn toestem ming gevaragd. F.n hij had ook heelemaal geen zin in do functie. Wel had hij, zoo vertelde de minister ons oens van jongs af groote belangstelling voor de politiek, maar zonder bedoeling om ook zelf het politieke leven in te gaan. En toen hij las, dat hij candidnat was gesteld voor den Raad, besloot hij onmiddellijk den kiezers te verzoeken, niet op hem te stemmen. Hoe hij dat deed? Eenvoudig: per adver tentie. Hij verzicht van de gunst on re- commandatio verschoond te blijven. Ja-well De kiezers hadden cr maling aan. brach ten hem In herstemming, en kozen hem vervolgens tot raadslid. Waarna het bestuur der kiesvereeniging hem aan het verstand bracht, dat bij nu rdei meer bedanken mocht. Hij nam aan. Zoo werd de beur de Geer op 30-jarigon leeftijd tegen wil en dank „In do politiek" gebracht. Antecedenten daarvoor had hij eigenlijk niet. Zijn vader was predikant go- woest en had zich nooit actief in de poli tiek bewogen. Wol vermeldt onzo parle mentaire historie een oom van onzen te- gonwoordigen minister van financiën als volksvertegenwoordiger: prof. mr. R J. Llntelo, baron do Geer van Jutphaas, die van ISSi tot 1894 in de Tweede Kamer zat, toen ontslag nam en in Sliedrocht door Kuyper werd opgevolgd. Dat deze de Geer ook een man van werkkracht w-as. bewijst het merkwaardige feit dat hij. op 70 jari gen leeftijd afgetreden als hooglecraar. Gedeputeerde van Utrecht werd en dit tot z'n iSfisto jaar is gebleven: inderdaad een unicum. Aan dezen politicus is dus minister de Geer verwant. Maar: zooals wij geilen hebben, kwam hij zelf tegen zijn wil in de politiek. Dat de kie zers In Rotterdam toen echter goed werk hebben gedaan, zal leder nu wel met ons oens zijn: het ongewone debuut Is gevolgd door een lange roeks ambten, die jhr. de Geer met evenveel talent als karakter heeft vervuld. 25 JAAR LUCHTVAART. Uitreiking van de C. J. Snij ders-medaille. Op 19 October zal de Kon. Ncd. Vereen! ging voor Luchtvaart den dag herdenken, waarop zij 25 jaren geleden werd opge richt. In verband met do tijdsomstandigheden zal deze herdenking op sobere wijze ge schieden en wel door een receptie, die het hoofdbestuur zich voorstelt te houden op Woensdag 19 October a.e. van half 4 tot 5 uur in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage, om 8 uur gevolgd door een gemeenschap- pelijken maaltijd voor de leden en enkele genoodigden, eveneens In hotel Wittebrug. Z. K. H. de Prins, cere-voorzitter der Ver- eeniging, heeft het voornemen te kennen gegeven, den maaltijd bij te wonen. Gedurende den maaltijd zal door den voorzitter van het daartoe gevormde co mité aan generaal C. J. Snijders het eerste exemplaar worden uitgereikt van do ter gelegenheid van zijn SOsten verjaardag in gestelde gouden C. J. Snijders-medaille voor verdiensten op luchtvaartgebied. DE WAPENSMOKKELHANDEL IN LIMBURG. De wapens per bootje ons land binnengesmokkeld. In verband met het vinden van Szymans- kis smokkelpistolen in een woning te Ste- vensweert, verneemt het Hbld. nader, dat de bewoner voorloopig slechts vervolgd kan worden wegens overtreding van de vuur- wnpenwet. Men heeft hem nog niet ge arresteerd. Bij het onderzoek is thans aan het licht gekomen, dat de wapens in do omgeving van Stevensweert uit Belgiö ons land binnengesmokkeld zijn en wel per bootje over de Maas, die daar de grons tus- schen Nederland en België vormt. DE ACTRICE NEL 8TANT8 FAILLIET VERKLAARD. Arasterdam, 5 Oct. De rechtbank al hier verklaarde de actrice Mevrouw Nel Stants in staat van failissement. Curatrice is mejuffrouw Mr. Gerda Vetlt rechter-commissaris is Mr. Ruye,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9