VALSCHE BANKBILJETTEN VAN F10 „AMERSFOORT" PRINCESS ROOM IN MASSA'S SLIJTERIJ DRIE VERDACHTEN VOOR DE RECHTBANK „Stumperige poging" Corsetten Warners Corsetten 1 fa. M. H. van RAALTE SCHAAKVEREENIGING DE TOEPASSING VAN DE ONGEVALLENWET VASTSTELLING LEEFflJDSGRENS RECHTERLIJKE AMBTENAREN Onze Postvliegers onderweg DE BELASTING OP OLIËN EN VETTEN Wij hebben de nieuwste modellen Dressoirs 30 modellen voorradig. Daar is zeker ook iets naar Uw keus bij, vooral met onze lage prijzen A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 Wij leveren onder volle garantie HUMORHOEKJE De verrader als loon voor zijn verraad niet vervolgd? Amsterdam,, O October. Voor de vijfde Kamer der arr. rechtbank hadden zich van daag te verantwoorden twee Duitschors broers en een Hollandsche typograaf, verdacht van valsche muntenj. Hun is ten laste gelegd, dat zij omstreeks Mei en Juni j.l. te Amsterdam samen of afzonderlijk Ne- derlandsche bankbiljetten van f 10.— heb. ben nagemaakt, met de bedoeling die val sche biljetten als echt en onvervalscht uit te geven. I£cn der verdachten zou bovendien meer dan eens cafés zijn binnengegaan, waar hij ter betaling van zijn vertering de bewuste valsche biljetten heeft gegc* ven. De truc gelukte echter niet, daar de valschheid steeds werd ontdekt en de bil jetten niet als betalingsmiddel werden ge accepteerd. Eerst stonden terecht de Duitsche koop man C M. en de Hollandsche typograaf G. K. P., zij werden verdedigd door Mrs. Boe lens en Thora. Voor den dorden verdachte, de hoofdpersoon in deze geschiedenis die bovendien de biljetten trachtte in om loop te brengen trad op mr. F. A. Ko- kosky. Deze laatste zaak werd afzonderlijk be- handold. Op de tafol voor de rechtbank waren de verschillonde instrumenten w.o. een kleine drukpers en een aantal valsche bankbiljet ten van f <0.— uitgestald. Als deskundige wordt gehoord Ir. L. do Woord, hij vor klaart, dat de nagemaakte biljetten wel overeenkomst niet de echten hebben, doch dat toch bij een eenigormate nauwkeurige beschouwing de vervalsching onmiddellijk opvalt Een clichdmaker verklaart vervolgens, dat een der verdachten cliché's van een tien guldon-biljet bij hem had bestold. Bij den volgenden getuige hadden do verdach ten verschillende inktsoorten gekocht, La ter woren zij nog terug gekomen om aan merkingen te maken op do kwaliteit van de inkten. Vooral de Inkt, waarmee het watermerk zou moeten worden gemaakt voldeed niet Ook een papierhandelaar verscheen voor het hekje, bij hem hadden de hoeren pa pier in het vereischte formaat gekocht Dé Hollandsche verdachte werd nu vöor de tafel met „ingrediënten" geroepen. Hij woonde indertijd ten huize van den Duit- schon verdachte C M. Bij een inval van de justitie werden alle werktuigen en valsche biljetten in beslag genomen. Er waren 600 biljetten in voorraad. Volgens verd. die toegaf, dat de stukken van overtuiging in de woning van M. in beslag genomen wa ren hadden noch hij, noch zijn „com pagnon" biljetten uitgegeven, wel hadden zij het plan hiertoe gehad. Het plan tot de valschemunterij was uit gegaan van den Hollandschen verdachte. Pres.: Hoe komt het dan, dat er zelfs valsche biljetten in Dultschland, bv. Dort mund en bij do Liquidatiekas te Amster dam in beslag zijn genomen? Verd.: Dat weet ik niet, er zijn waar schijnlijk wel meer nienschen, die valsche bankbiljetten maken. Volgens den Holland- schen verdachte wilde de Duitscher, die te gelijk met hem terecht staat, eerst niet meedoen. Langen tijd wist hij niots van het gebeurde, later had hij wel meegeholpen, maar hij was niet erg handig geweest. Door dc compagnons was nog geen be sluit genomen, betreffende het tijdstip van uitgifte, wel hadden zij hier en daar eens een „proefballon" opgelaten. In een cafe aan de Valentijnkade werd o.a. een proef genoincn, die mislukte. De caféhouder had het biljet direct als valsch erkend. Pres. (tot vord.): U had heelemaal geen valsche biljetten behoeven te maken, U had werk. Op vragen van "den verdediger verklaart de Hollandsche verdachte nog, dat de Duit scher, die thans naast hem in het bankje zit, geprest werd door zijn broer om mee te doen, deze verweet hem nl., dat hij niets verdiende en op zijn zak teerde. De Officier van Justitie mr. Bosch achtte beide verdachten schuldig en vrodg tegen den Duitscher anderhalf jaar gevangenis? straf en tegen den Nederlander drie en een half jaar gevangenisstraf. De verdediger van den Duitscher, mr Boelcns drong met klem op clementie aan, op giond van het feit, dat verd. een blanco strafregister heeft en tegen zijn zin aan de zaak mee heeft gedaan. Wanneer de po litie drie dagen later een inval had gedaan zou hij reeds naar Dultschland zijn ver trokken, want het werk stond hem tegen. De verdediger van den typograaf mr. Thora pleitte eveneens clementie voor zijn cliër*. PI. wees de groote moeilijkheden waarmede verdachte te kampen had en zijn zwakke gezondheid. Ook deze ver dachte is nooit eerder veroordeeld. De rechtbank zal 20 October uitspraak doen. Na de pauze had zich de oudste der Duitsche broeders, een 33-Jarig Duitsch koopman, die vóór zijn arrestatie te Am sterdam een koffiehuis dreef, te verant woorden. Verd. verklaarde o.m. tegen den typograaf gezegd te hebben: Je kunt geen valsche Mlretten uitgeven, want men herkent ze1 Dat verdachte in een café een vaisch bille* van tien gulden had uitgegeven was dan ook alleen geschied, om den ander te be wijzen. dat valsch geld onmiddellijk wordt herkend. De president merkte op, het zeer onwaar schijnlijk te achten, dat verd. en zijn mede daders ee paar honderd gulden zouden hebben besteed, om aan te toonen, dat men valsch geld niet met succes kan uitgeven, hetgeen verd. deed antwoorden, dat bij het vervaardigen van de biljetten wel de bedoe ling heeft voorgezeton om hot geld uit te geven. Verd. was erg benauwd en ook zijn mededaders waren dit. „Waarom bent U er dan niet mee opge houden?" vroeg verd.'8 verdodiger, Mr. Ko- kosky. Verd. antwoordde, dat de onkosten nu eenmaal gemaakt waren. Bij het verhoor van don typograaf bleek voorts, toen Mr. Kokosky daarover vragen stelde, dat er nog een vierde dader geweest moet zijn en dat deze de goheele zaak ver raden heeft. Mr. Kokosky: „Daarom wordt hij zeker rilet vervolgd!" Thans bleek ook, hoe do daders er in ge slaagd zijn, een cliché voor hun doelein den te doen vervaardigen. Een steendrukker verklaarde in dit ver band, dat verd. hem had opgedragen een cliché van een tien gulden-biljet te maken, l'oen get. vroeg, wat de bedoeling was, had verd. geantwoord, dat hij een maandblad wilde uitgeven, dat den abonné's tien gul den per kwartaal zou kosten. Om dit dui delijk te maken wilde verdachte in don kop van het blad een biljet van tion gul den afgedrukt hebben. Get. had verd. toen aangeraden, om tor vermijding van mogelijke fraude een streep over het cliché aan te brengen, doch verd. wilde dit niet hebben. De Officier van Ju6titio, Mr. Bosch, was van oordeel, dat aan do tenlastelegging niet te tornon valt Het betreft hier een ouiten- xowoon zwaar misdrijf, dat hot ondermij- non van het vertrouwen in het Nederland- sche betaalmiddel tot gevolg kan heblien. Rekening houdend met hot feit, dat verd. niet voor do eerste maal terecht staat en dat hij het geld voor de affaire heeft \or- strekt, eischte het O. M. vier jnren gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Kokosky, betoogde, «lat noch van het uitgeven van de valsche bankbiljetten, noch van do strafbare po ging daartoe oenig bewijs geleverd Is. Ook van mededaderschap, het conigo wat over blijft, is in dc zaak van spr.'s cliënt geen sprake; het eonige, dat men hem ten laste had kunnen leggen was oen medeplichtig- heldshandeling wegens het heipon maken van bankbiljetten. Wat verder de strafmaat betreft, zeide pl., dat hij het requisitoir van don Offirlor met verbazing heoft aangehoord. Spr. wil er het O.M. op wijzen, dat men tegenwoordig goen requisitoir meer houdt, waarbij men op den voorgrond stelt den ernst van het feit, maar in 't geheel geen rekening houdt met den persoon van don dader. Pl. acht het een ge lukkig feit, dat do instructie niet in hnn- den is van hot O. M., want als bij do in structie zóó gehandeld wordt als deze offi cier doet, dan zou ons strafrecht jaren en jaren worden achteruit gezet. Men dient hier te letten op do feiten, zooals deze zijn geschied. Niemand zal durven beweren, dat deze verdachten met hun stumperige po ging iets gedaan hobbcn, dat het vertrou wen in ons betaalmiddel schaden kan. Van de Rechtbank wordt gevraagd, een oordeel uit te spreken, over een man, die in een oogenblik van zwakheid op het hellend pad is geraakt. Hij dreef te Amsterdam een koffiehuis en is op een ongelukkig oogenblik in contact gekomen met den typograaf. Wel hebben de verdachten plannen gehad om valsche bankbiljetten uit te geven; voor pl. 6iaat het echter vast, dat daarvan niets is ge komen. Hetgeen de Officier te dien opzich te to berde heeft gebracht, berust alleen op vermoedens. Door verraad van een derge nen, die aandeel In hot plan hadden, heeft de justitie ingegrepen; pl. gelooft niet ver van de waarheid to zijn als hij meont, dat de verrader als loon voor zijn verraad niet is vervolgd. Mocht de Rechtbank ten aan zien van pl.'s cliënt tot een veroordeelend vonnis komen, dan hoopt pl., dat zij er zich van bewust zal zijn, dat zij in dit geval te doen heeft met een zwak mensch, die doodsbang is voor hetgeen er met hem zal gebeuren. Uitspraak 20 October. in DE NIEUWE SCHEEPVAART. ONDERNEMING. Verbod om bl| haar la dienst te treden. Rotterdam, 7. October. De contactcom missie van organisaties van werknemers 'er koopvaardij vestigt er de aandacht op, 'lat in verschillende bladen de gedachte wordt gewekt, alsot ten aanzien van dc 'iortelings. opgerichte recdertj Atlantische Scheepvaartmaatschappij een „nieuwe wij ze van expolitatic" zou worden toegepast en deze onderling zou geschieden door koop vaar dij officieren. Het is echter geble ken, dat men hier te doen heeft met een reederij zooals iedere andere en waarbij dc affineren en scheepsgezellen In loondienst staan voor den recder. Het bijzondere in lit geval zou kunnen gezocht worden in het feit, dat de kapitein aan zijn aandee- 'onhezit nogal eenige ruchtbaarheid heeft regevcn. Intusschen tracht deze reederij voor haar Panameesch schip, Nederlandsche officie ren en scheepsgezellen In dienst te nemen voor gages, die belangrijke heneden de hier te lande geldende liggen. Als compensatie wordt door enkele officieren een procente 'lik aandeel in de bruto-vracht in het voor uitzicht gesteld, hetwelk echter dan eerst -al effertueeren. wanneer een vrarhtenelj- 'er wordt bedongen die ver uitgaat hoven te gemiddelde vracbtnoteerlngcn. In verband met het bovenstaande zal Ion leden van de bil de contactcommissie aangesloten organisaties dan ook verboden wotden om dienst t« nemen bij bedoelde reederij. leveren wij uitsluitend gj; prima Fransche en Ameri- <0 kaansche Coupe. Binnen eenige dagen verwachten wij de bekende met maagsteun. Duitsche Corsetten met over elkaar schuivende rug vanaf f4.75. Si Onze buikbanden worden veel gedragen. Wij leveren deze ook opmaat en voorschrift. §1 Afd. Witte Goederen. SCHAAKT DONDER. DAGSAVONDS IN DE Secretariaat: Vondellaan 29. zijn nog steeds verkrijgbaar 30ERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. Tri. 292 Geen schadeloosstelling wegens een ongeval op weg naar den controleerenden arts Een krachtens de Ongevallenwet 1921 verzekerd werkman to Utrecht, die eenige dagon wegens ziekte thuis had moeten blij ven, overkwam een ongoval, toen hij zich op wog bevond naar do woning van den controleerenden arte van zijn workgever, die hem gelast had op zijn spreekuur bij hem te komen, ten einde vast te stellen. Jat hij hersteld was en zijn werk kon her vatten en om zijn ziektekaart door dien geneeskundige te laten aftcckcnen. Daar hem dit ongeval In verband met zijn dienstbetrekking bij zijn werkgever was overkomen, meende de getroffene aan spraak te hebben op schadeloosstelling in gevolge de Ongevallenwet, waartoe hij zich lot hei bestuur der Rijksverzekeringsbank wendde. Met deze opvatting kon evenwel de raad van beroep te 'e-Gravenhage, waarbij de getroffene In beroep wae gekomen, zlcb niet verecnigen. Deze raad overwoog, dat, wel la waar de gang of de tocht naar den controleerond- genoeskundige opgevat kan worden als een zaak of handeling, welke den persoon van dezen werkman betrof, t.w. dlcna ge zondheidstoestand, en in zooverre daarbij dus kan worden gesproken van een per soonlijke of particuliere aangelegenheid, doch dat die handeling tevens betrekking had op het dienstverband, waarin klager lot zijn werkgever atond en dan ook die gong of tocht niet geschiedde uit eigen vrijen wil, maar klager daartoe na beko men laat, uit hoofde van zijn dienstver band, verbonden was. Onder die omstandigheden moet naar s raada oordeel het ongeval dan ook wor den geacht den werkman te zijn overko men In verband met zijn dienstbetrekking hl; zijn werkgever, weshalve de raad hem met vernietiging der beelleeing der Rijks verzekeringsbank alsnog schadeloosstelling toekende. N'aar aanleiding van het hooger beroep, lat door het bankbestuur werd Ingesteld, heeft do centrale raad van beroep als zijn bordeel utigesproken, dat hij de opvatting van den laad van beroep niet deelt, doch met het bestuur van de RIJksverzekerings bank van oordeel is, dat in casu het ver band tusschen ongevat en dienstbetrekking niet kan worden aangenomen- De central* raad vernietigde derhalve de --itspraak van den raad van beroep te i Gravenhage en handhaafde de afwijzen- d* beslissing van d« bank. (Telegraaf.) Verschenen ia het voorloopig verslag van de Vaste Commissie voor Privaat en Straf recht uit de Tweede Kamer, over het ont werp lot vaststelling van een leeftijdsgrens bij het bereiken waarvan aan verschillondo bij de rechtspraak betrokken ambtonaren ontslag wordt verleend. Het vaststellen van een leeftijdsgrens voor da rechterlijke macht acht de commissie in het algemeen gewenscht. Hare ledon willen echter uitdrukkelijk doen uitkomen, dat zij len aanzien van Je voorgenomen opheffing van een aantai gerechten door de Lcgee ring gebruikt als argument vóór dit ont werp daar door deze opheffing personeel zou vrijkomen om de plaatsing der wegenB hun lecttijd ontslagen rechters in te nemen zich alle vrijheid' voorbehouden. Eén lid steldo de vraag, o( de Staat het i-echt heeft, die leden van de rechtorlijko macht, die benoemd zijn vóór de Grondwets wijziging van 1922, op grond van hun leef tijd te ontstaan, en of niet deze personen eet, verkregen recht hebben om hun geheele le ven in functie te blijven, tenzij zij door den Hoogen Raad worden ontzet of ontslagen. De overigo leden der Commissie beant woordden dezo vraag ontkennend. Zij wezen er op, dat de derde alinea van artikel 167 der Grondwet in 1922 niet is opgenomen om mogelijk to maken, wat voordien niet kon geschioden, doch slechts om buiten twijfel te stellen wat reeds voordien door velen werd aangenomen. Hel kan trouwens nim mer de bedoeling van den Grondwetgever van 1922 geweest zijn, dat geen der toen in functie zijnde leden van de rechterlijke macht ooit wegens het bereiken van oen ze keren leeftijd zou kunnen worden ontsla gen: indien men dat bedoold had. zou onge '.wijfeld een additioneel artikel deze zaak govcgeld hehhen. Verscheidene leden der commissie stelden zich op het standpunt, dat de voorgestelde leeftijdsgrens van 70 jaar te hoog Is en moet worden vorvangen door die van 65 jaar. Zij achtten liet niet juist, voor de rechterlijke macht een hoogere grens te stallen dan voor de nndore ambtenaren in het algemeen geldt. Ook met het oog op de promotiekans van do jongere leden der rechterlijke macht, achtten zij hot gewonscht, dat de ouderen op niet te hoogen leeftijd hun ambt zulten moeten neerleggen. Vcrseheideno andore leden daarentegen verklaarden er de voorkeur aan te geven, dezo grens te stellen op 70 Jaar, zooals dat in het ontwerp geschied Is. Zij verwezen daarbij naar de hoogleeren, aan wie even eens eerst op 70-jarlgen leeftijd ontslag wordt verleond. Stelt men de grons lager, dan moeten vele goede krachten zonder ge- blokon noodzaak ontslagen wordon. Da eerstbedoelde leden vorklaarden zich tegen een verhooging voor de ledon van den Hoogen Raad tot 75 jaar, doch tndion hun denkbeeld mocht worden govolgd on de al- gemeente grens 75 jaar worden, zoudon zij dlo grens voor do leden, van den Hoogon Raad verhoogd willen zien tot 70 jaar, zulks met het oog op de contlnuiteit ln dat col lege. Enkele leden drongen aan op een aanvul ling van het ontwerp, Btrekkcnde tot ho' verlecnen van ontslag op 70-jarigen leeftijd ook aan allo niet voor het loven benoemde loden van de staande magistratuur en aai. alle griffiers en substituutgrificfrs. NEDERLANDER TE ANTWERPEN VERDRONKEN. Antwerpen. 7 October. (V.D.) De Ne- Jerlandsehe schipper F. van Roosmalen, oud 20 jaar on afkomstig uit Rotterdam, Is van een der steigers aan de dokken ge vallen en verdronken. Het tijk werd drie kwartier na het ongeval opgevischt. 6—10 6—lU 7—10 Othot Duit 29-9 Amsterdam 29-5 Budapest Weenen 33-9 Athene I-IO Mersumatruh 7—IC C.nïro Gaza Ruihawell» 2-10 Bagdad Bi^shir 6—IC 3-10 Diask 1-10 Karachi 5-IC J or) poer Ui O Jhitnsi Calcutta Allahabad 4-IC 6—10 Kantoon 3- IC O 1 BanjrKok Medan 30-5 Batavia Bandoeng 30—5 Vertrek van 't eerstvolgende postvljeg tuig van Amsterdam 13 October. fn een beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is thans aan gegeven, welke plantaardige en dierlijke vetten, wsarvan het vervoer en ds verpak king onder controle vsn de Crlsis-Zulvel- Centrale is gebracht, als zoodanig zijn aan gewezen. Mat Ingang van 9 October zijn aangewe zen als andere apljsvetten In den zin van artikel 1 der Crisis-Zuivel-Wct: 1. Alle vetton, ongeacht of zfj al dan niet een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uit zondering van: a. ongeemolten dierlijk vet, dat zich nog in de vliezen bevindt; b. cacaoboter: c. melkvet: d- vetten van mineralen aard of her komst. Alle oliën, ongeacht of zij al dan niet een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzondering van: a. oliën, die bij oen temperatuur van 15 gr. C. vloeibaar zijn en geen bardingepro- cea hebben ondergaan: b. oliën van mineralen aard of herkomst. Voorts la bepaald, dat over da vraag of een vet of een olie van mineralen aard of herkomst la, of wel of een olie bij een tem peratuur van 15 gr. C. vloeibaar Is on geen j hardingsprocea heeft ondergaan, zelfsten- dig worden beslist door do Crisle-Zuivel- Centrale. DE RECHTBANK TE ALMELO. Dc burgemeester van Almelo hoeft, In overlag mot den voorzitter van het college van regenten over het huls van bewaring aldaar, de leden van de Tweede Kamer ultgenoodigd, dit huis van bewaring te komen bezichtigen. Deze inrichting, welke f naar de nieuwste olachon Is Ingericht, li eenige jaren geleden gebouwd, waarmee on- geveer 500.000 is gemoeid gewocat. In dien mocht worden besloten tot opheffing van de rechtbank te Almelo, zal vermoe delijk deze Inrichting buiten gebruik wor den gesteld. Manuel <terugKctici,c >u een si.ucizues uaat gelul, den oeneaent: „Lieve ut geloof ait net oetet u au lil eens gaat tijken net ia een inbreekster (Humonat).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4