J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 14S TWENTE, HET LAND VAN DE GEHEIME ZENDERS NIEUWE INDEELING VAN RECHTSGEBIEDEN DE NOOD IN DEN WEST- FRIESCHEN TUINBOUW ni MOEILIJKHEDEN IN DE RIJNVAART ZES SIGAREN.... ZES VERDACHTEN!! 8n Wollen Dekens hebben wij een groote[ keuze. Mooie dessins en zeer lage prijzen. Komt U eens kijken? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT Uw adres voor complete Meubileermg HUMORHOEKJE enzeventigjarigen, 4 drie-cnzeventigjarigen. 3 twee-enzeventigjarigen, 2 eenenzeventig- jarigen en 1 zeventigjarige (tezamen 15 van zeventig jaar of daarboven). Dit alles slaat op den toestand van 1 Ja nuari 1932. Mogelijk zijn er sedert kleine wijzigingen ingekomen. Reclame in den aether We hebben reeds melding gemaakt van het vonnis van den kantonrechter in Al melo, die een radio-amateur wegens het zonder ministerieele vergunning uitzenden van mededeelingen per radio veroordeelde tot f 50 boete subs 25 dagen hechtenis niet verbeurdverklaring van de in beslag geno men installatie Er is den laatsten tijd in Twente nogal iets te doen geweest over geheime zenders, die daar en naar het schijnt speciaal in Almelo worden geëxploiteerd. De politie deed invallen en vond dikwijls niets. An dere keeren had zij meer succes en geheel of gedeeltelijke zendinstallaties werden m beslag genomen met het resultaat, dat de uitzendingenongestoord bleven door gaan Bij de behandeling van bovenbedoelde zaak sprak de ambtenaar van het O.M. van „ernstige vrijbuiterij", terwijl de verdediger van verdachte, mr. Sybrandy, net clandes tien uitzenden een „komiscb crisisver schijnsel" noemde. Over dit „verschijnsel" schrijft nu een medewreker aan het Ilbld.: De voortschrijding van de radiotechniek en de groote belangstelling daarvoor heb ben, nu er groote werkloosheid heerscht, de bezigheid van den clandestienen omroe per in Twente tot een winstgevende baan gemaakt. Naarmate evenwel de mogelijk heid van winst maken met een geheimen zender grooter wordt, neemt ook de risico van dc onderneming toe. Hoe het voor den clandestienen omroeper mogelijk is geld te verdienen? Vrij eenvoudig. Men vindt in de plaatselijke bladen van Twente herhaaldelijk advertenties van dit typo- Geheime Zender „Nooit Gedacht". Stemt Zondag a.s. tusschen tien en twaalf uur af op Brussel (338 M.) U zult dan een humorist en dansmuziek hoe ren Men kan er verzekerd van zijn, dat zeer velen aan een dergelijken oproep gehoor geven. Het is immers altijd een sensatie t luisteren naar een geheimen omroeper. Bo vendien heeft het voor vele luisteraars iets aantrekkelijks, dat de omroepers zoo nie' geheel Twcntsch dan toch met een sterk Twentschen tongval spreken De belofte, in de advertentie gedaan wordt doorgaans stipt nagekomen. Met be hulp van gramofoonplaten is dat steeds te doen. Maar bovendien huort de luisteraar tusschen dat alles door gesproken advpr tenties van plaatselijke winkeliers cn au dere zakenlieden. „Alles h la Radio-Pari* Dit is het middel, dat den omroeper con tanten in het laatje brengt. Gerechtshof te Leeuwarden. Ingediend is nog oen wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerech ten. behoorende tot het gerechtshof te Leeu warden. Voorgesteld wordt de opheffing van do kantons Dokkum, Bergum, Harlingen. Bols- ward. Lemmer, Zuidhorn, Appingedam. -n- derdendam en Hoogevcen cn van het ai on- lissement Winschoten. Laatstgenoemd arrondissement, slechts omvallende de kantons Winschoten on Zuid roek. kan worden opgelost in het arron dissement Groningen. Voor een deel van liet kantoon Zuidbroek betcekent dit. met iet oog op den afstand, zelfs con verbcte- ing. Gerechtshof te Arnhem. Tenslotte is verschenen een wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kan ton ge rechten, behoorende tot het gerechtshof te Arnhem. Voorgesteld wordt de opheffing van de kantons Wagen ingen. Eist, Doesburgh, Groenlo. Geldormalsen. Zaltbommel. Drutcn Vianen, Kampen, Harderwijk, Ommen, Steen wijk en Goor en van de arrondissementen Ziitphen, Tiel en Almelo. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat in dit ressort de opheffing van meer rechtbanken dan in andere res sorten wordt voorgesteld, omdat zulks mo gelijk is. zonder dat de afstanden te groot worden. ONTSLAG VAN DEN RECHTER OP 70 JARIGEN LEEFTIJD Hoevelen zullen er even tueel moeten aftreden? Zooals men weet, is er sprake van, met iet oog op den crisisnood, de leeftijdsgrens voor de uitoefening van het rechtersambt, evenals voor het proiessoraat, op 70 jaar b tei l en. H^evcle rechterlijke ambtenaren zullen, wanneer het doorgaat, hun toga aan den kapstok moeten hangen? De N.R.Ct. heeft dit eens nagegaan met het volgende resultaat: Op het oogenblik zijn bij Hoogen Raad Gerechtshoven, Rechtbanken en Kantonge rechten werkzaam: 1 tachtigjarige, 1 acht enzeventigjarige. 2 zevenenzeventigjarigen, 1 zesenzeventigjarige, 4 vijf enze ven tigjari- gen. 3 vierenzeventigjarigen. 5 drie-enzeven- tigjarigen, 6 twee-enzeventigjarigen, 5 drie enzeventigjarigen, 6 zeventigjarigen, 3 ne genenzestigjarigen. 13 achtenzestigjarigen, 5 zevenzestigjarigen, 7 zesenzestigjarigen en 10 vijfenzestigjarigen. Er zijn er dus 34, die 70 jaar of daarbo ven zijn, terwijl 38 den zeventigjarigen leef tijd meer of minder dicht naderen; in het geheel 72 personen van 65 of daarboven. De Hooge Raad heeft 1 zeventigjarige, 2 achtenzestigjarigen, 2 zesenzestigjarigen en 1 vijfenzestigjarige. Bij de Gerechtshoven zijn: 1 tachtigjari ge, i vijfenzeventigjarige. vierenzeventig jarige, 2 twee-cnzeventigjarigen en 3 zeven tigjarigen (totaal 8 van zeventig of daar boven); hij de Rechtbanken zijn: 1 zevenen zeventigjarige, 1 zesenreventigjarige, 2 vijf enzeventigjarigen, 1 drie-enzeventigjarige. 1 twee-enzevsntigjarige, 3 eenenzeventigja rigen en 1 zeventigjarige (tezamen 10 van zeventig of daarboven); hij de Kantonge rechten- 1 achtenzeventig jarige, 1 zevenen Mventigjarige, 1 vijfenzeventigjarige, 2 vier- Wettelijke bepalingen. Verschenen is een wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerech ten. Hierin worden samengevat verschillen de bepalingen, welke verband houden met de voorgestelde nieuwe rechterlijke irWlee- ling. De artikelen bevatten voorschriften over het wachtgeld, de bevoegdheid vapi no tarissen. de mogelijkheid van het benoe men van meer rechters en rechters plaats vervangers bij verschillende rechtbanfeen cn \an m^er kantonrcchters-plaatsvcrv angers bij verschillende kantongerechten, e nz. De taak van het provinciale in= en verkoopbureau Een redacteur van de Telegraaf heeft ten onderhoud gehad met den heer Klant, die, zooals wij reeds hebben gemeld, tot di recteur is aangesteld van het Provinciale in- en verkoopbureau voor Tuinbouwpro ducten in Noord-Holland, welk bureau bin nen veertien dagen zijn moeilijke Laak zal beginnen. Wij ontleenen aan dit onderhoud het volgende: „Indien de proefneming slaagt", aldus de heer Klant, „zal dat voor een groot deel te danken zijn aan de medewerking van be staande liefdadige instellingen en aankoop- organisaties". De taak van het bureau is immers deze dat de door Ged. Staten aangawezen soor ten van tuinbouwproducten, die aan de vei lingen de te bepalen minimumprijzen niet opbrengen, door de provincie worden over genomen, ten einde die producten zoo mo gelijk te distribuecrcn als menschelijk toed- sel, daar, waar een tekort bestaat en an ders tot veevocixr te bestemmen. De moeilijke taak is nou om de tegen de minimumprijs overgenomen tuinbouwpro ducten daar te plaatsen, waar behoefte be staat, zonder dat die dis-tribucering do tuin ders zelf concurrentie aandoet. Men moet dus die menschen weten tc bereiken, die anders niet, of in zxvër geringe mate in staat zijn te koopei). Door een onoordeelkundige uitdeeling zou men het prijsniveau drukken en een voor de tuinders averechtsche uitwerking ver krijgen. Ik heb needs een toezegging ont vangen van het Leger des Ileils, dat de .kwestie in ernstige overweging heeft ge nomen. Het spreekt vanzelf, dat er con tact gezocht wovdt mot andere instellingen, die in staat zijn hun taak in dezi speciale richting uit te breiden. Daar de commissie van toezicht nog niet geheel is samengeste!:'. do commissie zal behalve het lid van Gedeputeerden, don heer A. W. Nflichels, menschen uit land- tuinbouw-QDganisaties en één uit den handel bevatten zijn de voorbereidingen nog niet voltooid. Doch wil vertrouwen, dat er een weg gevonden zal worden om de bezwaren op te he/.fen. Het zaA zóó moeten gaan. Wanneer op een veiling. 7>.v. die te Broek op Langendijk, een produel, den minimumprijs niet opbrengt, dan nraemt de provincie door bemiddeling van hiet Bureau dit product over togen een vastgr.fltelden minimumprijs niet opbrengt, welkun Ged. Staten zich zoo mogelijk iets hoog er denken. Dc vertegenwoordiger op die veiling gcoft het kwantum op aan het bureau to Al?/tmaai\ waar meer beslist waar het pro duct geplaatst kan worden. De vracht komt vóór rekening van den diistribuant. En dit vormt nu juist een van «ie moeilijkheden. Door do tijdsomstandigheden zijn ook de instellingen van liefdadigheid in financiee le moeilijkheden geraakt, zoodat een hooge vrachtprijs de distributie der opgekochte tuinbouwproducten, als menschelijk voed sel, zou kunnen belemmeren. Daarom hopen wij ook op de medewerking van de directie der Ncd. Spoorwegen wat betreft de vracht prijs berekening; terwijl ook hulp gevraagd zal worden der crisis-comité's. ONS BELASTINGWEZEN OJTDER- SCHEIDEN. Nederlandsch hoof dambtenaai der belastingen aangewezen om Irak's tariufheifing ta herzien. Een medewerker schrijf aa;n het Hbld.: De inkomsten van <1cu jon/gen staat Irak drijven grootendecls op land tax en in-, uit :n doorvoerrechtcn. Omdat, het tarief ad valorem is, heeft Irak's bridget eerst door le prijsdaling in 1922 2f3 en nu door de nieuwe crisis gevoelige k lappen «rekreeen. De noodzakelijkheid ürcef dus Irak tot ver betering van zijn tar;*_istclsel. Het heeft laartoe een aantal landen uitgenoodigd voor dit werk Candida tun te stellen. Neder land noemde daarvoo»* air. J. van der Poel. inspecteur der directe Belastingen, invoer reehten en accijnzen Middelburg. Het is een groote onderscheiding voor het Nederlandsche belasLincdienstvak. dat ge noemde inspecteur als de meest geschikte candidaat is aangewezen, terwijl naast hein mede aangewezen Ks ie heer A. C. John«en, afdeelingschef aaji het Departement van Financiën, te Kopenhagen. Getweeën zullen rij het werk der tarielsherziening moeten doen, terwijl een Iraksche commissie do ge gevens en statistieken zal verstrekken, die zij wenschen. T>e Irakscht regeering zal hel op prijs stellen, als het werk in vier maan den gereed fcowit. De heer Van der Poel. wien wij om inlieh tingen vroeges.a, deelde ons mede, dat hij den 17en October naar Irak vertrekt. DE MACHT OVER HET STUUR VERLOREN. Ongeval dat goed afliep. Nijmegen, 12 Oct. Vanmiddag reed de heer Bei/1 uit Rotterdam met zijn luxe auto op de Mooksche Baan bij Nijmegen. NaniJ de grens der gemeente verlooi hij de macht over h»>t stuur, schoot over den berm van den weg en reed met een vaart van ruim 0 K.M„ over het voetpad verder. De wagen vernielde een telefoonpaal, eenige waar schuwingsborden en botste tenslotte tegen oen dikke boom. De auto werd totaal ver nield. De heer B. cn een inzittende dame in Schiedam, kwamen er wonder boven won der met slechts eenige lichte verwondingen al OUDE VROUW OVERREDEN EN GEDOOD. Rotterdam, 12 Oct. Vanmiddag is op den Noord-Blaak dc 73-jarige vrouw J. de Jong-Reuter bij hot oversteken, waarbij zij niet uitkeek, onder een tramwagen van lijn 25 geraakt. Met een schedelbreuk is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij heden avond is overleden. Onderling overleg noodzakelijk Op de vragen van mej. Katz betreffende do vrachtprijzen voor het vervoer te water van producten, waarvoor crisismaatregelen zijn getroffen en betreffende de onderhan delingen tusschen belanglicbbonden in de Rijnvaart ter verbetering van de toestanden in bedoelde scheepvaart, antwoordt minis ter Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid: De vrachtprijzen voor producten, waar voor crisismaatregelen zijn getroffen, zijn uiteraard van dezelfde omstandigheden af hankelijk als die van andore producten Wat in het bijzonder het vervoer van tarwe cn suikerbieten betreft, moge worden ver wezen naar de antwoorden van den onder- geteekendc op de vragen van de leden der Tweede Kamer dc hoeren van Dis cn Duy maer van Twist. Zooals daaruit blijkt, acht de ondergetekende bijzondere maatregelen van Overheidswege ten aanzien van het vervoer van bovenbedoelde producten voorshands niet geboden. 2. De ondergeteekende heeft kennis geno men van de tusschen belanghebbenden ge voerde besprekingen aangaande de moei lijkheden in de Rijnvaart. Uit deze bespre kingen is een bepaald plan naar voren ge komen, dat in een op 12 dezer te Keulen te houden vergadering der Internationale Stu die-Commissie van dc Rijnscheepvaart na der aan de orde zal komen. In hoeverre dit plan, hetwelk do stelster van de vraag hlijkbaar voor oogen heeft, voor verwezen lijking vatbaar is, dient te worden afge wacht. De ondergeteekende is van oordeel, dat in de eerste plaats door onderling over leg van belanghebbenden getracht moet worden de moeilijkheden in de Rijnvaart tot een oplossing te brengen en dat in het stadium, waarin dit overleg thans verkeert geen aanleiding bestaat tot het nemen of beramen van maatregelen van Regeerings- wege. SALARISSEN DER RIJKS. AMBTENAREN. Minister De Geer berreld tot ver mindering der bezuiniging. Men bericht uit Arnhem aan het r.-k. dag blad „De N'euwe Dag": Dinsdag s,-as in I)en Haag een conferentie gehouden tusschen de Regeering en de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken. Bij do algemeene beschouwingen, welke in de morgenzitting werden gehouden, had de Minister ven Financiën, Jhr. Mr. D. de Geer zijn waarnemer gezonden, doch in de namid- dagbijeenkoiQ8t, weine van drie uur tot half zes duurde, was de Minister persoonlijk aanwezig. Na uitvoerige besprekingen heefi de Mi nister zich ion slotte in principe bereid ver klaard het bedrag van ruim veertien rail- lioen gulden, dat op de ambtenarensalaris sen zou worden bezuinigd, te verminderen. Tot een definitief resultaat is het echter nog niet gekomen. H. OUWERLING. f Bekend Brabantsch geschied. vorschor. Helmond, 12 Oct. In den ouderdom van ruim 70 jaar is hedenmorgen overleden de heer H. M. Ouwerling, oud-hoofdredacteur van „De Zuid Willemsvaart" en bekend Brabantsch geschiedvorscher. De heer Ouwerling werd geboren te Den Bosch en studeerde aan de normaalschool te Eindhoven voor onderwijzer. In 1899 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van de Zuid-Willemsvaart en 23 jaar heeft de overledene zich als hoofdredacteur van dit gewestelijk blad een groote bekendheid ver worven. Als geschiedvorscher heeft de naam Ouwerling een bekende klank. Zijn eerste stuk was „Paepsche Stoutichheden". In boekvorm zijn uitgegeven „Sophia Al- bert", Biadzljden uit de Nederlandsche kerk DE SPOORBRUG OVER DE SCHIE. Wordt in den nacht van 30 op 31 dezer geplaatst. Rotterdam, 11 October. Het spoor wegviaduct door de stad, dat aansluit op de bruggen over dc Maas en de Koningsha ven, heeft in den loop der laatste jaren een aanzienlijke versterking ondergaan, waar door het mogelijk moet worden, dat de trei nen met grootorc sneltheid bruggen en via duet kunnen passeeron. Als laatste gedeelte van dit werk moet nu nog een brug over do .Schie worden vernieuwd. Do nieuwe brug, die veel zwaarder is uitgevoerd, werd ge houwd op een stellage, die geplaatst was naast de nog in gebruik zijnde brug. Dit werk is dezer dagen gereed gekomen, zoodat de nieuwe brug nu nog op haar plaats moet worden gebracht. Aanvankelijk was daar voor uitgekozen den nacht van 16 op 17 October. Voor het invaren van de nieuwe brug moet worden gebruik gemaakt van zware pontons, die uit Amsterdam moeten komen. Hot is nu gebleken, dat dit werk grootere moeilijkbeden met zich brengt, dan men oorspronkelijk heeft gedacht. De groote pontons toch kunnen de betrekkelijk kleine sluizen van de Schie niet passeeren, zoodat ze gedeeltelijk over land naar do Schie moe- ten worden gebracht. In verband hiermed* is de verwisseling van de bruggen uitgesteld tot den nacht van 30 op 31 October Levendig debat tusschen den rijks advocaat en zes welbespraakte sigarenmakers Perikelen der tabakswet Amsterdam. 12 Oct. De toepassin an de tabakswet voert zoo nu en dan to; zeer vreemde toestanden. Als voorbeeld he: volgende geval, dat zich vandaag voor di vierde Kamer der arr. rechtbank afspeel de: Een zestal sigarenmakers, elk In bot be zit van een bedrijfsvergunning oefent he bedrijf gemeenschappelijk uit in een pam in de Valkeniersstraat. De administrate beschouwt hen als één firma. Op zekeren dag verkocht een der siga renmakers, zekere S., een kist gebanderol leerde sigaren aan een cliënt. De 6igaren waren dus zooals dat wettelijk heet behoorlijk „uitgeslagen". De cliënt echter blijkbaar een fijnproever, vond zijn roo kertjes niet volkomen naar zijn smaak Kort en goed: de man toog weer naar di ,je fabriek en verzocht andere sigaren te mo gen ontvangen. Een ander merk was op dat oogenblik niet voorradig en omdat d< cliënt toch wilde rooken, vertrok hij wei met zes sigaren uit zijn eigen kistje doch ditmaal ongebanderollecrd. Edoch buiten gekomen 6tonden twei ambtenaren belast met het toezicht op di juiste 'uitvoering van de tabakswet. Di cliënt werd ondervraagd en het bleek dai hij zes ongebanderolleerde sigaren bij ziel had. Voor de rechtbank stonden tot hu groote verontwaardiging de zes sigaren makers terecht. Volgens do adminlstratii vormden zij een firma en warenhoof dolijk aansprakelijk. De cliënt deed het reeds bovenvermeld! verhaal onder eede... Tusschen de zes „verdachten" aan del ecne zijde en den Rijksadvocaat Mr. Assd aan de andere zijde van de groene tafel on 6tond een levendig debat over de aanspra kelljkheid. „Wij", aldu6 eenstemmig vijf verdachten, „worden ook bij deze zaak ge sleept en we hebben er niets mee te ma ken". Een der sigarenmakers bleek een juridi ache knobbel te hebben. Meneer de president, als hij de verkoo- per van de sigaren failliet gaat, ga ik dan ook? Pres.: Ik hoop van niet. Een andere verdachte brengt nog eens in een uitvoerig verhaal de gevaren van dt tahakswet naar voren: „laatst kwam eer kennis van me op de fabriek, ik merkte dat hij een paar ongebanderolleerde siga ren bij zich droeg endirect heb ik hem een paar banderolles cadeau gedaan. Ik zou anders kans hebben de dupe te wor den. Nadat het zestal nog eens met klem bad betoogd niet voor eikaars handelinget aanpsrakelijk te zijn de wet spreoki van „fabrikant" wa6 het woord aan der rijksadvocaat. Mr. Asser wa6 vn meening, dat de z« verdachten aansprakelijk waren voor di zes sigaren, doch hij vroeg vrijspraak ii verband met de getuigenverklaring van den cliënt. Hier kan niet van „uitslag' worden gesprokon. De Officier van Justitie sloot zich hier bij aan; de welbespraakte verdachten zei den nog eens ongezouten hun meenin« over aansprakelijkheid en tabakswet waai na de president de uitspraak in deze zaak vaststelde op 26 October. 5c ap 'li K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HULPVERLEENING AAN DE POLITIE. Amsterdam, 12 Oct. Zaterdag j.l. word aan den Amstei een vrouwelijke kantoor bediende van de firma Gnirrep door een onbekende aangevallen en beroofd van een portefeuille, waarin een bedrag van 1800 zat. De dader zag zich echter genoodzaakt de portefeuille met het bedrag weer weg te werpen en te vluchten. Dank zij de mede werking van het publiek, dat direct een achtervolging begon, slaagde men erin den dader in de nabijheid van de Nieuwmarkt to arresteeren. Een zijdelings bij de zaak betrokken verzekeringsmaatschappij heeft oert Diuuzijuen uil ue ^euenauuscne ivera geschiedenis en „Schetsen uit de oude Bra- ^enn aanleiding gevenden om eenige bur- bantsche School". Voel opzien baarde indertijd zijn boek „Uit de donkere gewesten van 1908", ge schreven als documentatie van de veel be sproken roman „De verstooteling van Hare Majesteit". De overledene was bestuurslid van het Provinciale Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord-Brabant en lid van de Provinciale Monumentscom missie. gers, die zich bij de aanhouding van den dader bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt, een geldelijke belooning te doen toe komen. Zij hoopt hierdoor te bevorderen, dat het publiek in dergelijke gevallen zijn modewerking zal verleenen In plaats van, zooals helaas maar al te dikwijls voor komt, de politie in dergelijke gevallen bij de uitoefening van haar taak tegen te wer ken. „Tk wil een pond vleesoh, tweede fcwali-l teit." „We hebben geen tweede kwaliteit. Wt I hbbben alleen extra fijn, prima fijn en eerstel klas." XAllt for Allah f

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4