handen van woekeraars )e geldschieterswet nog niet voldoende UIT DE STAATSCOURANT NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 KEüKENKASïESf NIEUWE MODELLEN Onze Postvliegers onderweg ie ia we Uitgaven )oel en werkwijze van de Neder indsche Vereeniging voor Volks credietwezen en woeker bestrijding Diand is door een ongelukkige samen- van omstandigheden in geldnood ge ien en heeft een bedrag van, laten wij ;en 200.noodig om uit de moeilijk en te geraken. Door advertenties in be- do blaadjes of door inlichtingen van neenende vrienden, is hij al gauw in bezit van een of meer adressen waar dergelijk bedrag is te krijgen, en weldra lij op het kantoor van den geldschieter, en te die hij moet betalen lijkt hem nog- oog, maar hij heeft het geld du eenmaal lig en das accepteert hij maar. Zoodat en bedrag van 200 leent, met 5. week terug te betalen, 25 pet rente betalen (het risico van den geldschie- is immers groot) die vooruit wordt af- uden en 10.administratiekosten, ma hij nog onder enkele stukken, zoo r als formaliteit, zijn handteekening t zetten. Zoodoende komt hij thuis met 0— op zak. Nadat hij 100 heeft terug- ald, is het hem onmogelijk een termijn oldoen. En dan blijkt dat hij door het enen van de zoo onschuldig uitziende ken zijn loon aan den geldschieter heeft deerd, en, doodsbang dat de geldschie- ïich tot zijn patroon zal wenden, wat ongetwijfeld zijn ontsiag zal kosten, it hij toe in een nieuwe leening. Weer ent hij voor 200.—, waar ontvangt hij run 140—, maar meteen moet hij hier de 100.— die hij nog aan den gcld- tter schuldig is, voldoen, zoodat hij (waarvan hij een schuldbekentenis 200.teekent!) in handen krijgt. Nu ilj pas goed in de macht van den geld- »tcr, een groote kans heeft hij dat hij ijn leven lang niet meer uitkomt, en elfde spelletje zich steeds weer her- n ander geval: een afbctalingsmagazijn kleeding levert iemand voor 150. betalen in wekelijksche termijnen van Lang voordat de schuld is afbetaald kleeding, die misschien 60.— waard versleten. De bedrogen kooper weigert er te betalen, maar ook nu blijkt dat in zijn onbedachtzaamheid indertijd al rechten op zijn loon aan den houder het afbetalingsmagazijn heeft overge- en. [rder betalen of beslag op zijn loon is us waarvoor-de koopcr.wordt gesteld, nog blij mag zijn als hij het eerste kan een vaak voorkomend geval: Iemand rleert dat hij geld uitleent tegen elk ag zonder borg. Gaat men informee- dan blijkt, dat men beginngn moet 5 etalen, waarna dan informaties naar adspirant-geldleener zullen worden in mnen, die dan wel verder zal hooren. verloop van tijd komt het bericht, dat nlichtmgen ongunstig waren, en de lee- dus niet doorgaat. Onnoodig te zeggen deze geldschieter ongeveer nooit een ing laat doorgaan en een aardig inko- geniet. uit al deze informaliekosten die door de gedupeerden worden betaald. 1 woeker- en afbetalingsbedrijf bestaat Is sedert tientallen van jaren, en op tal wijzen heeft men reeds getracht het te rijden. Deze bestrijding is onlangs in nieuwe periode gekomen door het tot d komen in het begin van dit jaar van 'eldschieterswet, waarvan de in werking ing binnenkort te verwachten is. De 'Ud van deze Wet is in het kort deze: it is verboden het geldschietersbedrijf e oefenen anders dan in een gemeente- of in een toegelaten particuliero geld- etbank. Een gemeentelijke geldscliiet- t wordt opgericht bij besluit van den :*cnleraad, waarbij tevens en reglement haar wordt vastgesteld. Een particu- geldschietbank mag alleen worden ge- gd met toestemming van B. en W. Deze ding geschiedt alleen als de bank aan 'aide eischcn voldoet, die deels in de worden genoemd, deels in een, door de eenten op de basis van de wel te maken ering. odoende heeft het gemeentebestuur dus role op de geldschietbank betreffende inrichting, ligging, kantooruren, etc., 'ijl het bovendien kan verbieden dat be de bedrijven in het zelfde perceel wor- uitgeoefend. Men denke bijv. bij dit te aan een geldschietbank, waarin te- een afbetaiingsmagazijn is gevestigd, wendien moet de geldschietbank alle ingen die hij plaatst, benevens de voor- rden waaronder zij gesloten worden en 1 wat er op betrekking heeft indragen en register, dat geregeld, evenals de f zelf, van gemeentewege wordt gecon- erd, zoodat onregelmatigheden, het vra- van woekerrente, etc. al spoedig aan het komen. nslotte geert de wet regelen betreffen- ■e eischcn waaraan de overeenkomst golduitleening moet voldoen, waarvan 'dangrijkste zijn dat een schriftelijke moet worden opgemaakt, dat slechts l&lde kosten in rekening mogen wor- gebracht en dat cessie e.d. van salaris den geldleener ongeldig is. Overtre- van deze voorschriften brengt meestal gheid van ''e overeenkomst met zich, [ijl op overtreding van tal van bepalin- van do wet strenge straffen staan, deze wet nu een voldoend middel tot djding van den woeker? antwoord op deze vraag moet ont kend luiden. e wet zal prachtig werk doen in het on derdrukken van de misstanden die op dit gebied bestaan, maar dit is niet voldoende om den woeker te bestrijden. De behoefte aan klein crediet blijft bestaan en het woe kerbedrijf zal, niettegenstaande alle wette lijke maatregelen blijven bestaan als niet wordt zorg gedragen voor liet in het leven roepen van bona fide instellingen waar men klein credict kan krijgen. De wet spreekt er niet over, en vandaar dat in het begin van dit jaar werd opgericht de Ne derlandsche Vereeniging voor Volkscre- dietvvezen en Woekerbestrijding. Doel van de vereeniging is, als positieve aanvulling van de geldschieterswet deze organisatie van het bona fide volkscrediet- wezen ter hand te nemen. Het middel tot woekerbestrijding bij uitnemendheid: als het publiek immers weet dat het op be hoorlijke wijze aan wat geld kan komen dat het werkelijk noodig heeft (een onder zoek zal natuurlijk steeds moeten worden ingesteld) dan loopt het niet meer naar een woekeraar om zich het vel over de ooren te laten trekken. Deze z.g.n. „positieve"' woekerbestrijding is in ons land nog bijna niet ontwikkeld, slechts in enkele plaatsen zijn er instellin gen die in die richting werkzaam zijn. Taak van de vereeniging is het om een cen traal punt te vormen en de verbrokkeling, die er op het oogenblik bestaat( iedere ge meente werkt op zich zelf) tegen te gaan. De vereeniging zal op den duur over alle gegevens betreffende het voorkomen van woeker de beschikking hebben zoomede over de middelen die ter bestrijding worden aangewend. Zoodoende krijgt zij een over zicht van de zwakke plekken in deze be strijding en kan dan trachten, in overleg met het bestuur van de betreffende ge meente, met den armenraad, of met an dere sociale instellingen, de bestrijding op die plaats ter hand te nemen. Zij zal aan alle mogelijke organisaties inlichtingen kunnen verstrekken en van advies kunnen dienen. (Zoo ontwerpt zij op het oogenblik een gemeentelijke verordening ter .uitvoe ring van de geldschieterswet ten dienste van gemeentebesturen), zij zal het punt zijn van waaruit de propaganda voor woeker bestrijding over het geheele land wordt ge organiseerd, zij zal zich op dc hoogte hou den van de toepassing van de geldschieters wet en op eventucele leemten er in de aan dacht vestigen, zij zal dadelijk kunnen in grijpen, zoodra een nieuwe vorm van woe ker zich voordoet (men denke b.v. aan het afbetalingswezen) kortom de vereeniging zal het centrum zijn van de geheele, zoo wel positieve als negatieve, woekerbestrij ding. De oprichting van de vereeniging werd met veel sympathie begroet en zij wordt ook thans van vele kanten bij haar werk gesteund. Voor alles heeft zij echter niet alleen de sympathie maar ook den geldelij- ken steun van het publiek bij haar werk werk noodig. Hoe grooter het aantal le den, hoe krachtiger de woekerbestrijding kan worden ter hand genomen. De secretaris, mr. Th. J. Eskcns, van Eeghenstraat 12, Amsterdam, is gaarne be reid alle gewcnschte inlichtingen te ver strekken. Zeedienst Bij beschikking van den minister van De fensie: is de luitenant ter zee der le klasse H. Witte met den 2en November 1932 eervol ontheven van het bevel over IT. Ms. Z 2 en is hij ter beschikking gesteld; zijn de luitenants ter zee der 2e klasse A. C. Lunbeck, dienende aan boord H. Ms Gruno en W. S. van Braam, dienende aan boord H. Ms. Heemskerck, den 31en Octo ber ter beschikking gesteld. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Jan 1933 benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg H. W. Priems, met gelijktijdig eervol ontslag als zoodanig aan de R. H. B. S. te Neuzen. Raad van Arbeid te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Nov. 1932 voor den tijd van zes jaren benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam mr. dr. J. van Bruggen, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Dor drecht, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde functie. Zniderzeegronden. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Oct. 1932 A. D. van Eek te Beverwijk benoemd tot bouwkundig hoofdambtenaar in vasten dienst bij den dienst voor bet in cultuur brengen van drooggemaakte Zuiderzeegron- den. ter standplaats Alkmaar. Rijksinltoopbureau. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Jan. 1933 aan den referendaris bij het Rijksin koopbureau J. A. Th. A. van Erp, weaens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn gewor den, eervol ontslag uit zijn betrekking ver leend. HET EERSTE NEDERLANDSCHE ZEISS PLANETARIUM TE 'S GRAVENHAGE. 's Gravenhage, 11 Oct. Voor eenigen tijd maakten wij melding van de uitbrei ding der gebouwen van de Haagsche Cou rant, waarin zou worden opgenomen het eerste Nederlandsche Zeiss-Planetarium. Men is thans met deze uitbreiding en tevens met den houw van het Planetarium zoover gevorderd, dat de vlag kon worden gehe schen op den koepel. Met eenige plechtigheid heeft vanmorgen deze gebeurtenis plaats gevonden. DE PRIJS VAN RAUWE REUZEL. Toch reden voor verheoging? 's-G raven h age, 12 Oct. Naar aank ding van dc mededeeling van den regoe ingscommissaris voor de hulpverleenmg aan de melkveehouderij, in zake de pi ijs- verhoogingen van rauwe reuzel en van rauw vet, verzoekt men ons van belanghebbrn de zijde er de aandacht op te vestigen, dat er voor deze prijsverhoogingen wel een re dclijke grond bestaat. De heffing op veilen hing reeds eenigen tijd in de lucht en het publiek, dat over eenig geld kon beschik ken, is dan ook al eenigen tijd bezig meer vet bij den slager te koopen, dan voor direct gebruik noodig is. Daardoor, zijn er zeer vele slagers verplicht vetten bij le koo pen en door dezen grooteren vraag worden de prijzen williger. Op dc groot abattoirs wordt betaald voor runderslachtvct 1 tot 1.10 per K.G. en voor bladreuzcl 0.65 per K.G. Van deze opmerkingen hebben wij den Regeeringscommissaris in kennis gesteld. Hij bleef echter van meening, dat voor prijs verhoogingen van rauw rund- en varkens vet geen enkelen redelijken grond bestaat. De heffing betreft alleen gesmolten vetten, Rauwe vetten zijn onbelast en blijven onbe last. Voor prijsverhooging is dus geen en kele redeh. DE NOODTOESTAND DER MIJNWERKERS. Brief aan de contact-commissie. l-lcerlcn, 12 Oct. Door den Algemeenen NederlandscJicn' Mijn\verkei*sbond is een brief aan de contact-commissie gezonden, waarin wordt medegedeeld dat op een op 18 September gehouden buitengewoon con gres de woordvoerders van dc afdeelingen zonder uitzondering met tal van voorbeel den hadden aangetoond, dat de nood in de nAjnwerkersgeziiinen ten top is gestegen, en daardoor een zeer verbitterde stemming on der de mijnwerkers is ontstaan. Als eerste noodige maatregelen, welke dienden getroffen te worden om tot verlich ting van den zwaren drnk te komen, gaf het congres aan, intrekking van de laatst ingevoerde loonsverlaging en beëindiging van de verzuimdiensten. Men dringt er in den brief aan de con tact-commissie bij de mijnindustrie op aan, tot inwilliging van deze verlangens over te gaan. Bovendien verzoekt men, waar er een groote achterstand in de mijnwerkersgezin nen is ontstaan, een zoodanige regeling te treffen dat met Kerstmis aan dc mijnwer kers een extra-uïtkeerirtg kan worden ver strekt. DE LEIDSCHE HORTUS BEZUINIGINGS- SLACHTOTFER. Planten on gewassen znllen moeten worden opgeruimd. Leiden, 12 October. Als gevolg van de bezuinigingen op de Rijksuitgaven zal het aantal verwarmde kassen in de Academi sche Hortus te Leiden, waarin de tropische gewassen en planten overwinteren, moeten worden verminderd. Als gevolg hiervan zul len de planten en gewasson, waarvan meer dere exemplaren aanwezig zijn moeten worden opgeruimd. Onder deze bevinden zich verschillende ceder- en waaierpalmen van meer dan driekwart eeuw oud, die on der den bijl zullen moeten vallen of door bevriezing moeten sterven. DRIEDAAGSCH INTERNATIONAAL KAPCONCOURS. Te Den Haag Men öchrijft ons: De fine fleur uit het Nederlandsche Kap- persbedrijf zal men Zondag, Maandag en Dinsdag in Den llaag verzameld zien in verband met het driedaagseh Kapperscon cours, wat gehouden wordt in alle zalen van den Dierentuin. Nooit tevoren was dc belangstelling zoo groot als voor dit Con cours, waar niet minder dan een veertig tal verschillende permanent-wave toestel len het slechtste kapsel om zullen tooveren in de schoonste coiffure. Het concours is internationaal. Er Is deel name uit Italië, Frankrijk, Duitschland, België en Engeland. Ook van officieele zijde is de belangstel ling zeer groot. De Eere-voorzitter, Dr. Ro senthal, Burgemeester van Den Haag, zal van zijn persoonlijke belangstelling doen blijken, terwijl het lid van de Tweede Ka mer en wethouder van Onderwijs, de heer H. P. Marchant de openingsplechtigheid verrichten zal. Met Mannenkoor van de Koninklijke Zangverecniging „Ceacilia' verleent op een bijzondere wijze haar me dewerking. Voor de groote schare vrouwelijke bezoe kers is bijzonder goed gezorgd. Maandag avond heeft de grootste Modeshow plaats die in ons land ooit eerder te zien is ge weest. Niet minder dan 150 costumes van de fa. Lampe zullen de revue passeeren, terwijl het groote aantal mannequins als vanzelfsprekend van extra coiffures wordt voorzien. O.m. wordt een parodie gegeven op de mode met als elotfinale „het bruids paar van Lohengrin", waarbij in het kap sel van de bruid de historie wordt ver tolkt. In het congres dat tijdens de tentoonstel ling en concours gehouden wordt en Maan dagochtend om tien uur begint, wordt door buiten- en binnenlandscbo sprekers het woord gevoerd, o.m. door de Heeren Sut- terlin en Mas Jr7 beiden uit Parijs. SZYMANSKI STAAT TERECHT. De smokkelaar als kinderbeul. Zaterdag heeft Szymanski, de „koning der smokkelaars", voor den politierechter in Düsscldorf terechtgestaan. Bewaakt door zes Schupomannen werd hij de rechtszaal binnengeleid, een escorte, dat duidelijk be wees hoe men don driestcn bendeleider ver trouwde, die al tweemaal door een dolle lucht aan zijn gerechte straf wist te ont komen. Ondunks het schot, dat hem bij zijn ar restatie in BUderich in de borst trof, zag hij er goed uit. Uitstekend gekleed nam hij j»laats naast zijn verdediger, bet beklaag denbankje voor een smokkclkoning blijk baar te gering achtend. Toch gold het hier niet zoo meldt de Maasbode een van zijn grootsch opgezet te smokkelpartijcn, maar de mishandeling van een kind! In December 1930 had hij een flinke partij koffie veilig de grens over gekregen en was er mee te Düsscldorf beland. Met zijn com pagnon stapte hij af aan een café en ccn ventje van acht jaar, dat graag een paar pfenningen wilde verdienen, gaf hij op dracht op den auto te passen. Toen zij weer buiten kwamen en den inhoud van den auto controleerden, bleken een paar pakjes koffie verdwenen. Die moest de „oppasser" gestolen hebben en of het al ontkendo de kerels grepen het kind aan en mishandel den het tot het bloed het arme ventje uit mond en neus stroomde. De moeder, die te hulp gesneld was, kreeg zelfs geen kans haar zoontje uit hun handen te bevrijden. De compagnon werd gearresteerd en kreeg zijn straf, Szymanski echter nam de wijk naar Venlo. Nu pas kon hij ter verantwoor ding worden geroepen. Tot zijn verdediging wist hij niet anders te zeggen, dan dat hij dronken was ge weest en het mot de mishandeling niet zoo'n vaart had geloopen. De rechter was het daarmede echter in geencn decle eens en hij veroordeelde Szy manski, wicn eerst nog duidelijk aan het verstand moest worden gebracht, dat hij bij het aanhooren van zijn vonnis behoor lijk had op tc staan, tot drie maanden ge vangenis: RIETOÜGST WORDT VERBRAND. In de streek van den Blesbosch. Evenals zoovele andere producten heeft ook het rietgewas, dat in aanzienlijke hoe veelheden in dc stieek van den Bicsbosch wordt geteeld, te lijden onder het euvel dor moeilijke verkoopbaarheid. Met het riet staat het zelfs, onder den invloed van dc zeer geringe vraag, zóódanig, dat dc oogst 1931 nog grootendeels aanwezig is en in groote mijten stn3i opgestapeld, wachtend op aflevering. Onder deze omstandigheden voelen dc rietverbouwers en handelaren er niet voor de aanwezige voorraden nog ver der te doen stijgen. De vergadering van be langhebbenden handelaren en kweekers te Werkendam en omstreken heeft besloten niet tot reserveering \an den dlt-jarigen oogst, over te gaan. Hot gewas zal worden verbrand. Behalve de ricteulluur gaat in de streek van Biesbosch en Land van Al ten a ook de teelt van griendhout weinig naar wensch Niet alleen dc mindere vraag door den han del, maar ook de sterke uitbreiding, welke de laatste jaren deze teelt in Oostelijk Noord-Brabant onderging, speelt daarin een rol. (Dc Nieuwe Dag). SPIJS VETTEN. Aangifte groote voorraden. De Minister van Economische Zaken en Vrbeid heeft bepaald dat ieder, die op 8 October 1932, voor zich zelf of voor een an der meer dan 500 K.G. andere spijsvetten n zijn bezit had. verplicht is daarvan vóór 14 October 1932 aangifte te doen bij de Cri- Ms-Zuivel Centrale, Laan van Mcerdervoort 34, 's-Gravenhag-?. De aangifte moet onderlcckend zijn en op gave bevatten van; a naarn en woonplaat van den aangever; b. <ii *oort en de hoeveel heid van den voonaad (zonder aftrek van 00 K.G.)c. nauwkeurige aanduiding van de plaats, waar dc voorraad is opgeslagen. WEGWIJZER VOOR DE BINNEN SCHEEPVAART. Deel II; 2e vermeerderde en he-zieue druk. Bovengenoemde wegwijzer is bij den dienst tier Ned. Staatscourant verkrijgbaar gesteld. In dit deel zijn beschreven de vaar wegen, haven, enz., in Zuidelijk Nederland, d.wz. in het gedeelte van Nederland bezui den den Bovcn-Rijn, den Neder-Rijn, dc Lek, dc Nieuwe Maas en den Rotterdamschcn Waterweg, met inbegrip van deze rivieren en aangelegen havens. De in den eersten druk van Deel II behan delde stof heeft uitbreiding ondergaan door dat thans alle binnen de gemeenten Rot terdam en Schiedam gelegen b i n n e nwate- ren zijn opgenomen, zoodat men voor deze wateren niet meer ten deele is aangewezen op Deel III van den Wegwijzer. Overigens zijn, waar noodig, de beschrij vingen van dc afzonderlijke vaarwegen uit gebreid en bijgewerkt tot Medio Augustus 1932, terwijl dc herdruk van dit Deel II op denzclfdcn leest geschoeid is als die van het in het vorig jaar verschenen deel I van den Wegwijzer. De indeeling van dc vier groote overzichts kaarten, schaal 1 100.000, welke in een af zonderlijken kaarthouder zijn gevat, onder ging geen wijziging. Uit den aard der zaak zijn do kaarten zelve in overeenstemming met den gewijzigden en uitgebreiden tekst gebracht Mede in navolging van den herdruk van Deel I is binnen den tekst opgenomen een kaartje van geheel Nederland, waarop o.m. de beschrijvingsgebieden van do deelen van dën Wegwijzer in kleuren zijn aangeduid. Het aantal, achter in het bock ingebonden plattegronden van belangrijke scheepvaart centra is van 26 op 27 gebracht Kwartel Ijsvogel 6—10 Amsterdam 6—10 Budapest Weenen 7—10 Athene Mersainatruh 8—10 Cairo Gnza Rulbawells 9—10 Bagdad 12—10 10—10 Boo.sliir 11—10 Djask Karachi 10—10 11—10 Jodpocr Jhansi 9—10 12—10 Calcutta Rangoon RanirKok 8—10 Koh-Ijik Medan 7—10 Batavia Bandoeng O N 1 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg* tuig van Amsterdam 13 October. VEILIGHEID BIJ LIFTEN. Rijksregeling in ontwerp gereed. De Hmderwctvereeniging hield dezer da gen to Delft een algemecne ledenvergade ring onder voorzitterschap van den beer ir. M. E. H. Tjadcn, tc Amsterdam. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield de heer ir. F., E. Samson, hoofdingenieur bij het Bouw- en Woning toezicht te Amsterdam, een voordracht over maatregelen in het belang van de veilig heid bij liften. Het huidige overheidstoezicht omvat slechts liften in fabrieken en workplaat- sensen; de Arbeidsinspectie controleerthior Op liften in hotels, woningen, winkels, zie kenhuizen is echter geen overheidstoezicht. Dit is uit vcilighcidsoogpunt zeer onge- wenscht en bovendien hebben de bona-fide liffcconstructcur te lijden van de concur rentie van firma's, die minderwaardige in- stalaties aanbieden. Een Rijkscommissie, de Liftencommis- sie, heeft thans een nieuwe regeling ont worpen, waarbij alle liften, zoowel wat constructie als staat van onderhoud betreft, aan bepaalde eischen zullen hebben te voldoen. In afwachting van deze Rijksre geling heeft Amsterdam rccd3 een ge meenteverordening vastgesteld, die het toe-< zicht op liften in hotels, woningen, enz. regelt In den namiddag werden eerst eenige onderwerpen, de Hinderwet betreffende, door vorschillcndc leden ingeleid cn be sproken, waarna ir. E. J. van Thicl, hoofd ingenieur bij de Brandweer te Amsterdam, een voordracht hield over: „Het vervoer van benzine to land en te water." Op deze belangwokkcndo voordracht volg de als slot van den dag een bezoek aan de Koninklijke Fabrieken F. W. Braat N.V., waar werd getoond hoo metalen ramen met behulp van moderne machino worden gemaakt. Vooral ook trok do moderne in richting van de kantoren van dit bedrijf dc aandacht. (Hbld.) V/EER VRIJ GELATEN. De herbergier uit Kcrkrado, die de vorige week door de Akensche politie werd aange houden als verdacht van het uitgeven van valschc 1000-bankbiljctten, Is thans wegens gebrek aan bewijs wocr vrij gelaten. Aanvankelijk dacht men in hem den hoofddader te pakken te hebben. (Hbld.) Receptonbcekje voor W. A. Scholten's aardoppelmeel- prodneton. De N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeel fabrieken te Zuidbroek (Gr.) heeft een re ceptenboekje voor haar producten uitgege ven, dat bewerkt is door mej. C. J. Bonne- ma, lccrares aan de Groningsche kook- en huishoudschool. De bedoeling van do uit gave is de aandacht der gebruiksters en ge bruikers der N.V. W. A. Scholten's aard appelmeel artikelen nog eeng speciaal te vestigen op de hoog opgevoerde kwalheit, waarvoor de beproefde fabrcaige-mcrthodes alle waarborg bieden. Het met smaak samengestelde werkje be vat niet alleen recepten voor de oude arti kelen, maar ook voor dc nieuwe. Ook wordt het minder bekende artikel „Transparan- ta" naar voren gebrncht, dat de Tapioca of siamsago geheel vervangt en zich gemak kelijk laat verwerken. Deze uitgavo zal ongetwijfeld bij in zage gaarne eon plaatsjo in do keukon worden gegeven, aangezien do huisvrouwen or bepaald voel nut van kunnen hebben Radio-koo klossen vorm. In boek* De radio-omroepvereeniging V.A.R.A, heeft een kookboek „Onze Keuken" uitgai geven, dat samengesteld is door den heer P. J. Kers Jr. uit Hilversum, die zijn ra dio-kooklessen steeds op een zoo onderhou dende wijze geeft, dat hij er in geslaagd Is de belangslelling voor zijn werk regel matig gaande to houden Vrijwel allo gebruikelijke spijzen worden in de nieuwe uitgave nauwkeurig „bereid", terwijl dc rubriek „Wat eten wij vandaag?" een keuze geeft uit ruim 480 dag-menua'. Het zal voor de huisvrouw zeker een goe de, gerieflijke handleiding zijn bij de sa menstelling van den dagelijkschen maal tijd, overeenkomstig het jaargetijde, zo^ wel in smaak als goede combinatie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9