LEVERTRAAN Tïjdschriftee DeMgen van een Operatie Zaterdag 15 October 1932 31e Jaargang No. 92 TWEEDE BLAD DE INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN UIT DE STAATSCOURANT ZUS BRAUN WEER IN ONS LAND Sportief(?) Amerika A. VAN DE WEG - LANGESTRAAT 23 - TEL. 217 TWEEDE KAMER Dr. Fos spreekt van een sloopingsproces Voortgezet wordt de interpellatie Mevr. de Vries-Bruins over opheffing der Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen te Amster dam. Mcj. Ivatz betoogt dat er niet voldoende overleg met de direct belanghebbende is ge pleegd. Het gaat hier alleen om een alge meen belang. De heer Peereboom zegt dat de rc- gecring hier te gaarne het rapport Weiter heeft gevolgd en stelt daartegenover haar houding, ten aanzien van de Vroedvrouwen school te Heerlen, waardoor de macht der R.K. geestelijkheid wordt vergroot. De heer Zandt zal het ter bezuiniging htcr achten de school te Heerlen op te heffen in plaats van dit te Amsterdam. Thans wordt Rome opnieuw bevoordeeld. De heer Vos meent uit eigen ervaring dat ten plattclande de verloskundige hulp dikwijls onvoldoende is. Spreker wil echter drie vroedvrouwenscholen behouden. Door meer bezuiniging op de scholen te Rotter dam en te Hecrleen ware die te Amsterdam te behouden. De heer Slote maker de Bruine wil zijn standpunt alleen bepalen naar de eisrhen der volksgezondheid. Minister Ruys de Beerenbrouck ontkent dat er onvoldoende overleg is ge pleegd met Amsterdam. De school aldaar is eerder een gemeente- dan een rijksbe lang. Amsterdam volge het voorhield van Den Haag, waar het particulier initiatief zooveel meer gedaan heeft dan te Amster dam. Spr. herhaalt Amsterdam tegemoet te willen komen, onder voorbehoud van het bestendigen der verkregen bezuiniging. Mevr. de V r i e s-B ruins (s.d.) ver trouwt dat de Kamer verder volledig op de hoogte zal worden gehouden van de verdere onderhandelingen. De beraadslagingen worden gesloten. Aan de orde is het wetsontwerp tot instel ling van bedrijfsraden. De heer Vos (lib.) betoogt dat het ont werp zal leiden tot verscherpten strijd tus- schen de vakorganisaties. Men late aan het bedrijfsleven zijn vrijen groei. Spr. acht de voorgestelde constructie niet zonder staatkundige bedenkingen. Men zal er nimmer in slagen, de bedrijfsraden te maken tot lichamen, deskundig ten aan zien van de technische en commcrcieele belangen van een bedrijf. Op sprekers medewerking moet men bij dit sloopingsproces niet rekenen. De heer Van den Bergh (s.d.) betoogt dat medezeggenschap nog slechts het voor portaal is van socialisatie. De bedrijfsraden kunnen veel nuttig werk doen t. o. v. de arbeidsvoorwaarden, ook Secundaire, als de verwarming in fabrieken en werkplaatsen e d. Spr. beschouwt dit ontwerp als een kiem, waaruit nog eens een goede bedrijfsorgani satie zal kunnen ontspruiten. Sprekers conclusie is, dat het ontwerp een schuchtere stap is in de goede richting, met meer. Of spreker er zijn stem aan zal kunnen geven, moet uit de besprekingen der volgende dagen blijken. De hvveer A mei ink (a.r.) kan zich zeer goed met het voorgestelde vereenigen; meer dan adviseerende bevoegdheid moeten de bedrijfsraden niet hebben. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 uur. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde A. L. Gerritsen, Raadslid der gemeente Nijmegen. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 No vember tot burgemeester van Avereest mr. W. A. J. Visser. Hooger onderwijs. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijksuniver siteit te Groningen mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Konin gin in de provincie Drente. Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk be noemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Vel- sen H. A. Kamermans; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Enkhuizen L. P. van der Does te Amsterdam. LandbonwhoogeschooL Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is, voor het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 Januari 1933 benoemd tot assistent aan de Land- bouwhoogeschool te Wagcningen ir. W. D. G. Toorcnman, aldaar. Departement van Koloniën. Bij K.B. is de schrijver 2e klasse bij het Departement van Koloniën mej W. B. van Leeuwen met ingang van 1 November be vorderd tot adjunct-commies. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. A. M. L. Baron Mulert ver plaatst van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Arnhem, naar het kantoor der invoerrechten en van accijns op de suiker te Roosendaal; is de ontvanger der directe belastingen enz. W. de Bas van het kantoor '6-Herto- genbosch, buitengemeenten, verplaatst naar het kantoor Vlaardingcn en de ontvanger der directe belastingen enz. F. Greidanu6 van het kantoor Grocnlo naar het kantoor Gorinchem. Gezondheidsraad. Bij Kon. Besluit zijn weder benoemd tot lid van den Gezondheidsraad mei 10 Octo ber dr. P. C. Korteweg te Amsterdam, prof. dr. N H. Swellengrebel te Amsterdam; met 2 November mr. A. van Doorninck te '6-Gra- venhage, prof. mr. dr. Ant. v. Gijn te 's Gra- venhage, mr. D. Hudig te Amsterdam, dr. Schuckink Kool te Utrecht, mr. J. Kruse- man te Amsterdam, PI van der Schaar te Amsterdam, L. van der Wal te Amsterdam; met 17 November -mej. S. SicvertscnBuvig te Amsterdam; en met 22 December dr. F. S. v. Bouwdijk Bastiaanse te 's-Gravenhage en prof. dr. R. de Josselin de Jong te Utrecht. Departement van Defensie. Bij Kon. besluit is met 1 Januari eervol ontslagen met dank wegens verandering van hun dienstvak jhr. ir. M. Rappard, di recteur van Scheepsbouw bij het departe ment van Defensie en ir. S. F. Monhemius, hoofdingenieur der Marine. Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de volgende mutation gelast: met 15 October is de kapitein-luitenant ter zee J. S. C. Olivier geplaatst in het com- mandement der Marine te Willemsoord; is de luitenant ter zee der le klasse J. P. H. Perk geplaatst te Willemsoord; zijn de lui tenants tor zee der lc klasse P. A. Willem- sen. J. G. van Nauta Lemke en W Harm- sen, de luitenants ter zre -der 2e klasse H. C. Ackermann, H. PI. L. Pröpper, J. K. Mul ler, jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boogaert, jhr. A. van Geen, W. J. Ivruys, W. van ITaaften en jhr. C. J. P. von Mühlcn, de of ficier van de marinestoomvaartdienst der le klasse J. van Rugge, de officieren van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. A. A. Bruins en J. W. v. Wingerden en de of ficicren van adm. der 2e klasse J. Bouma geplaatst aan boord Hm. Wachtschip te Willemsoord; is de officier van den raarinestoomvaart- dienst der 2e klasse IT. J. van der Heyden geplaatst aan boord Hms. „van Spcyk is met 31 October de luitenant ter zee der le klasse J. F. W. Xuboer eervol ontheven van het bevel over Ilms. „Gruno" en ter be schikking gesteld. „Het u'as geen insectenbeet, maar een injectie, of iets dat er op leek" Rotterdam, li Oct. Na een afwezig heid van VA maand zijn hedenmorgen met de I-Iarwich-boot te Hoek van Holland aan gekomen mevrouw M. Philipsen-Braun, ver gezeld van haar moeder. Zooals bekend, is do deelname aan de Olympische Spelen voor de Rotterdamsche zwemster allesbehalve prettig verloopen Toen zij er in alle opzichten goed voor stond en kans maakte mooie prijzen te be halen, werd zij door een zware ziekte uit geschakeld. De zwemster en haar moeder hebben de terugreis gemaakt met het stoomschip „Damsterdijk" via het Panama kanaal naar Engeland, vanwaar zij heden morgen in het vaderland aankwamen. Me vrouw Philipsen bevindt zich thans in vrij goeden welstand, hoewel zij de gevolgen van de zeer zware ziekte nog niet geheel en al te boven is gekomen. Als vaststaand kan dan ook worden aangenomen, dat zij haar sport niet meer zal kunnen beoefenen en het is zeker, dat zij twee jaar niet zal mogen zwemmen. Mevrouw Philipsen en haar moeder heb ben ons, nadat zij ontscheept waren, haar ervaringen in Amerika medegedeeld. Op onze vraag of een insectenbeet de oorzaak van de infectie en van haar ziekte was geweest, antwoordden zoowel moeder als dochter: „Plet was geen insectenbeet, maar het was een injectie, of iets dat er op leek". Zus Braun vertelde verder, dat op Dinsdag 9 Augustus de serie van de 100 M. rugslag werd gezwommen, welke zij heeft gewonnen. Die serie werd kalmpjes aan ge daan en Donderdagavond zou de demi finale van dit belangrijke nummer worden verzwommen. Donderdagmorgen moest eerst de 400 M. vrije slag gezwommen wor den. terwijl Woensdag een vrije dag was. Op dien Woensdag nu woonden Zus en haar moeder in .het Stadion wedstrijden bij van de heerciu Óp de tribune gezeten, waren zij met alle andere toeschouwers zeer en thousiast bij een zeer spannenden strijd én loen heeft Zus Braun plotseling een prik in het linkerbeen beneden de knie gevoeld. Veel aandacht schonk zij hieraan toen niet. Woensdagavond heeft zij nog een wande ling gemaakt, maar Donderdagmorgen ge voelde zij zich niet fit. Het eigenaardige is, dat vlak bij de zwemster twee Amerikanen hadden gezeten, die er anders nooit kwa men en die, even nadat de zwemster de 400 M. moest zwemmen, had zij pijn in het been. Massage vermocht hierin geen ver betering brengen. Zij heeft den wedstrijd i\og meegezwommen, voelde zich echt.er niet op kracht en eindigde als tweede. Toen zij uit het water kwam, was zij geheel op en bleek zij hevige koorts te hebben. De zwem ster is naar haar hotel teruggekeerd, waar een dokter werd ontboden. Eerst werd nog maals met massage geprobeerd de zwemster fit te krijgen voor den 100 M. rugslag. Toen dit niet hielp, zijn nog een viertal Ameri- kaansche doktoren, die beschikbaar waren voor hulpverleening aan deelnemers aan de Olympische Spelen, bij de patiente geko men, waarop na onderzoek onmiddellijke opname in een ziekenhuis werd bevolen. De toestand van Zus Braun was toen inderdaad zeer ernstig, mede als gevolg van de bijzon der hooge koortsen. Drie weken is zij in het ziekenhuis verpleegd geworden en bij haar vertrek hebben de doktoren verklaard, dat zij alleen dank zij haar zeer sterk gestel de ziekte te boven is gekomen. Tij dens het verblijf in het ziekenhuis heeft de zwemster nog gehoord hoe een dokter, die haar met oen andere dokter onderzocht had, zcide: „Dit is geen insectenbeet", waar op de tweede dokter antwoordde: „Houd je mond, zij verstaat Engclsch"; daarop heeft een vijftal doktoren geruimen tijd op de gang stpan praten. Later, toen zij uit het ziekenhuis was en gedurende zeventien dagen met haar moeder in een huisje ver bleef om weer op krachten te komen, ver nam zij van een llollandsche dame, dat een dokter gezegd had dat cer> insect de oorzaak niet geweest kon zijn van deze ziekte. Me vrouw Philipsen-Braun en haar moeder zei den dan ook, stellig in de mcening te ver korren dat er iets anders moet zijn gebeurd dan een insectenbeet. Bewijzen zijn er na tuurlijk niet en bepaalde verdenkingen koesteren zij ook niet, maar alles duidt er op, dat er iets abnormaals achter deze kwestie zit. Er werd in dien geest dan ook zeer veel over het geval in Amerika gespro ken. Hierop werd nog opgemerkt, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat mcnschcn, be trokken bij weddenschappen, veel belang konden hebben bij het uitschakelen van de Nederlandschc zwemster. Inderdaad hebben zeer velen bij de wed strijden gewed. Wel merkwaardig is ook, dat de voornaamste tegenstandster van Zus Braun, Ilionore Holms, die de 100 M. rug thans gewonnen heeft, vóór den wedstrijd al wist dat zij een contract bij de Foxfilm kon krijgen voor zeven jaar, indien zij den Olympisehen titel verkreeg. Deze zwemster heeft ook, toen zij vernam dat de Ncder- landsche in een ziekenhuis was opgeno men, haar vreugde hierover niet verborgen. Over dit alles werd ook in Amerika veel ge sproken, maar, zooals gezegd, aanwijzingen of bewijzen zijn er niet en de zwemster zou dan ook niet in een bepaalde richting ver dachtmakingen willen uiten. Op de terugreis is haar toestand weer een heel stuk verbeterd en in Rotterdam zal zij zich onmiddellijk onder geneeskundige be handeling stellen. In den loop van den dag zijn verschillen de vooraanstaande personen uit de zwem- wereld bij mevrouw PhilipSen op bezoek ge weest, teneinde haar geluk te wcnschen met haar behouden thuiskomst. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Woensdag 2 Nov., des namiddags te één uur, bijeenkomen ter behandeling van de wetsohtwerperi: Goedkeuring van het verdrag met bijbe- hoorénde protocollen betreffende interna tionale tentoonstellingen van 22 November 1928, en aanvulling van het wetboek van straf recht met voorzieningen betreffende bepaal de voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. HET PROCES TEGEN SOVJET RUSLAND. 's-Gravenhage, 14 Oct. De advocaat- generaal bij den ïloogcn Raad, mr. Berger, concludeerde heden tot niet-ontvanke'ijk- verklaring, subsidiair tot verwerping van het beroep van mr. E. C. E. de Froe te Am sterdam tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de rechtbank zich onbevoegd verklaarde, kennis te nemen van een vor dering tot aflossing van een obligatie, inge steld togen den Russischcn Staat. De Hooge Raad zal 2 December arrest wijzen. „DE WANDELAAR", Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoondcrbeck te Laren de October-afleve- ring van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven cn toerisme. Ds. J. I. van Schaick heeft zijn vacantie in een vogelrijk oord ergens aan de Noord zeekust doorgebracht en uit zijn illustraties blijkt o.m., dat het hem gelukt is het wit- gatje te fotografeeren. G. de Graaf schetst de schoonheid van de Zuiderzee met haar kusten, een schoonheid, die door de droog making zal worden vernietigd, terwijl Rin- ke Tolman, de redacteur, vol lof schrijft over de plantenfoto's van C. A. van der Gen. Een der interessanste kevcrgrocpen, do boktorren, vindt een geestdriftig beschrijver in C. A. Kruis, A. C. do Koek weidt uit over zonnevlekken en wat daarmee samenhangt en J. G. Hoffenkamp publiceert zijn erva ringen met den „neegnstcker", een gewes telijke benaming voor de hoornaar. De geoloog P. van der Lijn ziet een arti kel opgenomen, getiteld „Botsfiguren en Schulpjessteenen", G. D. Duursma vraagt opnieuw aandacht voor cactussen en P. L. Rusticus zet uiecn, wat men in October in den tuin heeft te verrichten. Hoezeer de lezers met hot tijdschrift me deleven, blijkt uit het feit, dat de rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) ruim tien bladzijden beslaat, waar in de meest uiteonloopende onderwerpen worden behandeld: staartmeezen, iepenziek te, mierenleeuwen, woudaapjes, molens, enz. Zeer enthousiast uit dr. J. I. van Schaick zich over Wigraan's nieuwe boek „Bruine verten en blinkend zand". Oudergewoonte zijn tusschcn den afwisse len tekst weer tientallen met smaak uitge voerde illustraties opgenomen. „HET VUILE EI." Een boleedigingszaak. Voor liet gerechtshof te Arnhem is gister middag behandeld de zaak tegen den 60- jarigen G. G. F. A. S., zonder beroep, wonen de te Helmond, die bij twee vonnissen van den politierechter te Roermond veroordeeld was, wegens belcediging, tot 6 weken en 4 weken gevangenisstraf. De verdachte heeft n.l. in een door hem uitgegeven pamflet, „Het vuile ei" genaamd, den notaris D. en den directeur van de Amsterdamsche Bank beleedigd. Na appél cn cassatie werd de zaak door den Hooge- Raad naar het Arnhemsche gerechtshof ver wezen. Uit het verhoor bleek, dat de ver- dactte in zijn blaadje had gesproken van vuile trucs van den notaris en: „Helmond mag zich gelukkig achten met zoo een zwendelaar als de notaris." De advocaat-generaal Mr. S. eischte be vestiging van van het vonnis van den poli tierechter van C weken, met dien verstande, dat de straf voorwaardelijk zóu zijn met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens heeft de verdachte terecht gestaan wegens beleediging van den Bank directeur B. te Helmond, voor welk feit hij tot 4 weken gevangenisstraf was veroor deeld. De advocaat-generaal eischte in deze zaak 4 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. In beide zaken pleitte Mr. Meeren tot ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak van beide zaken over 14 dagen. voor zwakke en klierachtige kinderen Levertraan Emulsie. Scott's Emulsie. Opvoeden is een wezen aan zichzelf te openbaren. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. u Das in de benedengang balde ze mr. Col- *01' in; het kostte ccnigc moeite, want hij beende met destarre vaart der verontwaar diging, die niet alleen verzen, maar ook soms beenen doet maken. Meneer Colver atih, ^wacbt u een oogenblik Ze waren vlak bij een wachtkamer, cn, toewei hij eenigszins onwillig scheen, noop- to zij hem naar binnen te gaan. Hij bleef daar evenwel zoo stokstijf staan, zoo onge naakbaar, dat zij haar moed en de over toiling, dat er iets gedaan "moest worden, toneen voelde zinken. De tranen welden baar in de oogen. En zoozeer is het Lot, dat onze daden bestuurt, dikwijls verstan deer dan wijzelf dit was wellicht het beste wat zij in de gegeven omstandigheden bad kunnen doen. Mevrouw uhLugt, zei hij defjig en rechterlijk, maar toch als een rechter, die een zekere welwillendheid betracht, "bet spijt mij inderdaad, dat uw echtgenoot ltoh zoo gedragen heeft. Hij was tot-nog- toe werkelijk een goed, ja, een werkelijk (toed ambtenaar. Clara putte moed uit zijn welwillendheid En min of meer bewust den toon der ver- biddende wanhoop, nu die zoo efficient bleek, volhoudende, riep ze met een ge dempte, maar bewogen stem, uit: Maar meneer Colver, het is toch zijn ziekte, en ander niet! Ilm, zei meneer Colver, die dit inder daad moeilijk kon tegenspreken, had hij zijn ambtenaar ooit zoo hooren praten als vanmiddag! „Ja, ja, dat is tot op zekere hoogte wel waar, enneik wil het hem dan ook niet kwalijk nemen, neen.... ik wil het hem niet kwalijk nemen, maarre u zult me toestemmen: hei is op die ma niet wel onmogelijk verder te conversee ren. Het is heel moeilijk, erkende Clara. Ik ondervind dat natuurlijk ook. Dit was niet waar, maar het deed een ver zwegen beroep op het medelijden cn de welwillendheid van den ander, waaraan deze moeilijk weerstand Won bieden. Dat begrijp ik, antwoordde hij, ver zacht. Clara klaarde op; hij zag het, en het gaf hem aanleiding weer wat terug te nemen. Want men bekent toch geen volledig on gelijk togen de vrouw van een onderge schikte, enen ja, hij had, ondanks al les, 't gevoel tóch dupe te zijn! Maarre - begon hij dus, een toontje hooger en harder, en zijn blik deed hierin mee het is ook .wel een zonderling ziek te-verschijnsel. Hij is in alle opzichten zeer helder, dat heeft de dokter me trouwens ook gezegd, enen zóó is hij toch ab soluut als ambtenaar onmogelijk. Ja, me vrouwtje, schrikt u daar nu niet van, zoo is het toch wel. Maar de dokter zegt iat al dieaf wijkingen maar tijdelijk zijn, dus Ik moet nog eens met den dokter pra ten, zei Colver. Maarre...* n anderen keer. O, juist, doet u dat. Clara was vooral om dat „anderen keer" verheugd. En zou dan nog wel wat bespre king vooraf mogelijk zijn. Tevreden met het bereikte, hield zij Colver niet meer te rug. En Colver voelde, dat het tooh wel plel- zierig gepast was, dat dat vrouwtje zoo had gevoeld hom te moeten apaisecren. Ze be sefte zijn macht en de heteekenis van zijn gestemdheden. En zoo beëindigde ook hij het onderhoud niet al to ontevreden. En dat alles was veel gewichtiger dan welk antwoord ook op de vraag: Wat is waarheid? VIJFDE HOOFDSTUK. Op reis. De dokter had hem genezen verklaard. Heelemaal genezen, zei hij, althans tot hem zelf. „Lichamelijk heelemaal genezen, zei hij tot de omstanders. En die het wa ren Clara, en Kees, en de vriend en pe- troleum-employé Egidius Haas (en meer deren moesten het nog maal liever niet we ten) die hadden geconcludeerd, dat hij, gezien dat enkele lichamelijke, dus nog geenszins geschikt was voor de maatschap pij, laat staan voor het ambtelijk onder deel daarvan, cn dat het gewenscht was, dat hij eens een reis deed, om heelemaal op te knappen. Dat leek Henri zelf geens zins onaangenaam, althans hij zei: Het is prettiger met jou op reis te gaan, Clara, dan naar dat zeer vervelende departement. En Clara, die nu bij alle vriendelijkheden de volkomen zekerheid had, dat ze ten vol le >varen gemeend, knikte hem dankbaar toe, cn het leek haar heel heerlijk, wonder baar heerlijk, en vreemd! Op reis met haar •man, die ineens iets eigenaardig jeugdigs had gekregen, iets jongensachtigs, iets on bekommerds, dat ongemerkt met de jaren was verdwenen, en met de jaren waö er daarentegen zooveel anders om hen heen gegroeid, „waar je rekening mee moest •houden", cn dat andere, enfin, dat was van dien aard, dat het je zoo langzamerhand zorgelijk had gemaakt bij ieder woord, bij iedere daad. Je had je daar nooit zoo re kenschap van gegeven, maar nu viel het ineens weg cn dat verruimde ook haar hart en nu z"c zoo op 'n stillen lente middag er over zat te mijmeren in haar serre, gaf zij er zich wel rekenschap van en qualificeerde het ineenen, en zei: de leugen. En ja, je moest wel aldoor lie gen; het was haar nooit opgevallen, hoe veel wel; maar nu, met hern op reis, over al uit, op die nieuwe huwelijksreis, was dat wel heel weinig, en zij zou dat deeltje, voor zoover 't er dan nog was wel op zich ne men. De kinderen, Nico, de elfjarige, en Betty, meer als Muis toegesproken, die acht was, konden respectievelijk bij baar ouders en bij grootmoeder Lugt logeeren, en het moest een mooie, verre, bevrijdende reis zijn, door Zwitserland naar Italië, het was daar nu, in de lente, de tijd voor. Het was 1 Mei toen ze vertrokken, en dat scheen wel een datum om iets nieuws te beginnen. Ze zouden, om den herstel lende niet te veel tc vermoeien, den eer sten dag maar tot Straatsburg gaan, dat was werkelijk tien uur sporen! al meer dan genoeg. Het was een doorgaande trein; in een rustig eerste-klas-hoekje was 't zoo wel te doen. Méér dan dat, in zijn eigenaardige verjonging, die zich vanzelf aan Clara had meegedeeld, scheen het een féést, door de landen te vliegen vier landen op één dag telde hij: Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk. En toen moest hij zelf lachen om zijn eigen kinder lijk plezier; net zoo had hij als jongen, als het met vriendjes een groote Zondagswan deling deed, uitgerekend: nu zijn we drie ..gpmeenten" doorgcloopen: Den Haag, Wassenaar cn Katwijk. Ja, het was eigen aardig, hoevpel sterker, sedert zijn opera tie, de herinneringen aan zijn jeugd op den voorgrond kwamen, en belangrijker voor hem waren. Clara had het ook al opge merkt en het aan dendokter medegedeeld, die haar trouwens gevraagd had. of ze wel, oin het exceptioneele van Henri's geval, hem nu en dan eens zou willen melden wat ze voor bijzonders aan den patient op merkte; er was van den zomer een psychia trisch en psychologisch congres. Het zou wel aardig zijn als hij daar een gedetail leerde beschrijving van de symptomen kon geven. De trein stond op het punt van vertrek ken, toen een heer en een dame de coupé binnenkwamen en zich op de overgeble ven plaatsen zetten. Dit geschiedde niet zonder eenige bereddering; de dame had veel netbagage, maar gelukkig hadden Hen ri en Clara plaats over, zoodat alles nog wel te bergen bleek. Dit gaf aanleiding tot eenige pardon's eener- cn beleefde bereid willigheid anderzijds; de andere zijde was Clara, want Ilenri, ofschoon geenszins be zwaar makend, verklaarde geen enkele maal dat hij het prettig zond de dame van dienst te kunDen zijn. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3