DE TOESTAND VAN ONZE FINANCIËN CRISISSTEMMING ERGER DAN CRISIS VEEL STEUN VOOR HET TWEEDE BADHUIS O.S.P. contra S.D.A.P. GEMEENTERAAD Over het algemeen steekt de toestand onzer gemeente gunstig af bij dien van andere is ons land. Geen reden om al te pessimistisch te zijn Voor belastingverlaging is nog geen mogelijkheid. Het presentiegeld is niet te hoog Openbare vergadering van don Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag 26 Oct, des middags 2 uur. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering goedge keurd, zooals ze ter visie hebben gelegen. Agenda: 1. Ingekomen zijn o.a. de volgende stuk ken en mededeelingen: Verschillende besluiten van Gede-p. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing. Adres d.d. 10 October 1932 van het be stuur van de afd. Amersfoort van den Ne- derl. Bond van Hotel-, Café- en Restau ranthouders in het Verlofbedrijf „Hocares", houdende verzoek om voor het jaar 1932 de belasting op da biljarten als grondslag voor de personeele belasting te laten ver vallen. B. en W. om advies. Schrijven d.d. 8 October 1932 afd. I no. 4020 van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort betreffende het langer dan één jaar in dienst zijn van losse werklieden aan de Karapcrbinnenpoort Kennisgeving. Schrijven van 11 October 1932 afd. I no. 4018 van Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort, waarbij wordt aangeboden het verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in 1931 in deze gemeente is verricht. Kennisgeving. Adres d.d. 17 Sept 1932 van H. Eggen- kamp Sr., waarin verzocht wordt mede te werken tot een oplossing inzake „Frisia". B. en W. ora advies. Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort d.d. 12 October 1932 aid. VIII no. 4034, naar aanleiding van de viagen van het raadslid W. van Koelen be treffende de regeling van het tcekenen der werkloozen. Adres d.d. 10 October 1932 van het Plaat selijk Arbeids Secretariaat, houdende ver zoek aan werkloozen gratis brandstoffen te verstrekken. 6choolvoeding en -kleeding, felectri6ch licht, gas en water. Als zijnde ongezegeld wordt dit ter zijde gelegd. Schrijven d.d. 12 October 1932 no. 40 A.Z. van het Burgerlijk Armbestuur, waarbij wordt aangeboden een aanbeveling van 3 personen voor de betrekking van tijdelijk schrijver-bode. Schrijven d.d. 10 October 1932 I no. 4062 van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort betreffende het langer dan een jaar in dienst houden van een los werk man aan de gasfabriek. Kennisgeving. Schrijven d.d. 17 October 1932 afd. IX no. 4100 van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort betreffende het geschil-Mei boom. Kennisgeving. Adres d.d. 18 October 1932 van J. M. Has- trich en A. W. G. van Roon, houdende ver zoek van 7 tot en met 12 November tegen gereduceerden prijs de Markthal te mogen huren voor het houden van een winkel- beurs. B. en W. 6tellen voor toestemming te verleenen de Markthal op Vrijdag 11 Nov. 1932 te gebruiken tegen bet gewone tarief en voor de overige dagen het verzoek ter afdoening in hun handen te 6tellen. Goedgekeurd. Adres d.d. 18 October 1932 van L. Rücker en andere banketbakkers, houdende ver zoek op de Zondagen van October, Novem ber en December hun winkels geopend te mogen houden van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. B. en W. stellen voor dit adres in handen van de commissi? van wetgeving te steiien om advies. Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort d.d. 2A October 1932 afd. x no. 4179, betreffende muntgasver- bruik. Adres d.d. 24 October 1932 van het be stuur der Vereenlging voor Logopaedie en Phoniatrie, houdende verzoek een cursus in logopaedie te 6tichteD voor onderwijs krachten bij het L.O. en V.L.O. B. en W. om advies. Algemeene beschouwingen over de begrooting. 2. Behandeling van de gemeentebegroo- ting dienst 1933 waarhij tevens in behande ling komen: n. het voorstel van B. en M'. tot toeken ning van een belooning aan de plaats vervangende hoofden der lagere scho len. b. het voorstel van B. en W. met betrek king tot den bouw van een hadhuis in het Soesterkwartier. Algemeene beschouwingen. De heer Hehenkamp (R.-K.) heeft in de afdeelingcn gevraagd de opcenten op de personeele belasting met 10 te verlagen. Over het daarop ontvangen antwoord is hij niet tevreden. Hij heeft nagegaan dat deze belasting over '32 ongeveer ƒ25,000 meer zal opbrengen en dan lijkt het hem billijk met 10 opcenten te verlagen. Dat i6 ook nog een zekere reclame voor Amers foort, daar de meeste gemeenten hun bo- lasting moeten verhoogen. De heer Hofkamp (V.-D.), meent, dat van de aangekondigde zweminrichting voor eerst niet veel zal Komen. Dat is misschien wel goed, nu het particulier initiatief zoo krachtig heeft gesproken. In verband hier mee komt spreker op de subsidie voor de inrichting-Pesic. Zoolang de gemeente niet zelf in zwemgelegenhoid heeft voorzien, meenen B. cn W. zelf, dat de subsidie ver antwoord is. Dan heeft spreker gevraagd naar een stu diecommissie voor het marktwezen. B. en W. willen het advies afwachten van de Ka mer van Koophandel. Het komt spreker voor, dat daarop niet gewacht behoeft te worden. Dan het gebruik van een raam op de begraafplaats „Rusthof". De gemeente moet zorgen, dat alles goed in orde is en te wachten tot de noodzakelijkheid blijkt is geen aannemelijke reden. Pacht verlaging is niet algemeen loege post cn dat is we! jammer, eenige finan- cieele verlichting hebben de boeren wel noodig en een verlaging moet aan alle pachtcre der gemeente ten goede komen. Spreker is tegen oen premieverleoning. maar voor een tijdelijke subsidie aan de Voreeniging voor Ziekenhuisverpleging. Dat subsidie wil hij bestemmen voor het vormen van een noodzakelijk reservefonds Met genoegen constateert spreker, dat het verkeersvraagstuk in Langestraat, Utrecht- schestraat cn Arnhemschestrnat zijn oplos sing nadert als ook dat de parkeergelegen heid in orde komt. Verder vraagt spreker of er ook sprake is van een wijziging der apothekerscon structies en of de overeenkomst met de zie kenhuizen al nader overwogen is. Tenslot te vraagt spreker of eerlang een ontwerp tot regeling van de nieuwe controlevoor schriften bij ziekte en ongevallen tegemoet kan gezien worden. De heer Ruitenberg (V. D.) meent met een woord van gelukwensch te moe ten beginnen, dat het gelukt is de begroo ting kloppend te krijgen. In vele andere gemeenten heeft men zijn toevlucht moeten nomen tot verlaging der salarissen. Dat is voor een gemeente een slecht ding, want een koopkrachtig publiek is voor een ge meente dringend noodig. Mocnten de tij den nog slechter worden, dan zal spreker in de laatste plaats tot salarisverlaging zijn medewerking verleenen. Spreker is een groot voorstander van gemeentcwoningcn, altijd als het particu lier bedrijf er niet in voorziet. Maar als de particulier woningen kan bouwen van ƒ5 a ƒ5.25, dan wordt het tijd. dat het college eens overweegt dat 6oort woningen aan het particulier bedrijf over te laten. Voor revolutiebouw behoeven we niet zoo bang te zijn, nu het toezicht zooveel strenger is dan vroeger. Wèl meent spreker dat voor minder draagkrachfigen de gemeente wo ningen moet bouwen. Dat niet meer leden uit één gezin aan de werkverschaffing kunnen werken, weet spreker uit zijn ervaring. Maar nu het rio leeringswerk zal worden uitgevoerd, krij gen wc een massa productief werk. waar aan misschien meerderen ook uit één ge zin kunnen werken. Spreker dringt aan op spoedige uitvoering dezer werken, vooral ook omdat de riool en strnatbelasting er voor is verhoogd en het tijd wordt, dat we deze verhooging onder de loupe kunnen nemen, om na te gaan of deze belasting niet verlaagd kan worden, daar deze on evenredig drukt en natuurlijk op de huur ders. De heer Butselaar (O. S. P.) herinnert er aan indertijd te hebben toegezegd, nader te zullen terugkomen op zijn uittreding uit de S.D.A.P. Uitvoerig gaat hij na, dat de S.D.A.P. hoe langer hoe meer een her vormingspartij is geworden en haar revo- lutionnarr karakter heeft verloren. Op het congres te Haarlem is de strijd voor de dictatuur der arbeiders in het nadeel der revolutionnairen beslist cn daarna is de O.S.P. opgericht. Bij de laatste candidaatestelling voor den gemeenteraad is spreker op de lijet ge plaatst met een vrij aanzienlijk aantal stemmen. Toen is de heer Noordewicr, thans wethouder, opgestaan en heeft ge zegd, geen lijstaanvoerder te willen zijn als Butselaar op de lijst werd geplaatst. Er is toen heel wat om te doen geweest, maar spreker is op de lijst gebleven cn i6 geko zen. Ziin zetel meende hij dan ook te moe ten behouden en hij handelde daarmee in het helang der arbeiders. We hebben nu in het college van B. en W. een sociaal-democraat en we hadden mogen verwachten, dat nu door verschil lende voorstellen een roode draad zou loo- pen. Maar daarvan 16 niets gebleken cn dat looont dat spreker gelijk had toen hij zeide, dat in dit college slechts meegewerkt kan worden aan de instandhouding der kapita listische maatschappij. Spreker meent, dat B. en W. te kort schieten in hun taak ten opzichte van de arbeidende klasse; zij werken mede aan verlaging van den wcrkloozensteun enz. In de afdeelingen heeft hij verschillende vragen gedaan. Wat de werkverschaffing betreft sluit hij zich aan bij den heer Rui tenberg. Over de lecningspolitiek is hij ech ter niet tevreden en hij liad zeker verwacht van een der leden van liet college in deze steun te zullen verkrijgen. Verder betoogt spreker, dat de regeering wel weer met loonsverlaging zal komen. Het doet pijnlijk aan dat de commissaris van politie nog een verhooging krijgt, in den tijd nu alles verlaagd wordt. Er is alleszins reden de posten voor werkverschaffing enz. nu reeds te verhoo gen. B. en W. zeggen wel: als het noodig is zullen we met voorstellen komen, maar het staat nu reeds vast, dat er meer noodig is. Hetzelfde geldt voor de verstrekking van voeding en kleeren. Nu reeds zijn er. kin deren die de gehoele weck geen warm eten krijgen en wat moet liet dan van don win ter worden? Er is zeker alle reden deze posten te verhoogen. Spreker heeft gevraagd de tarieven voor het badhuis te verlagen. B. en W. hebben geantwoord, dat de tarieven niet te hoog zijn, maar spreker meent, dat vele arbei ders er geen gebruik van kunnen maken, omdat het te duur is. Nu het plan voor een zweminrichting in Birkhoven er is, schijnt de inrichting aan den Bisschopswcg te zijn losgelaten. Dat betreurt spreker. Ben slem uit de S. D. A. P. De heer H u s 1 a g e (S. D.) spreekt er zijn voldoening over uit. dat het gelukt is de begrooting sluitend te maken. Tevens dankt hij B. en W. voor de tijdige indie ning der begrooting en tevens de betrok ken ambtenaren, die de cijfers hebben moeten verstrekken Spreker constateert, dat we ons niet kun nen onttrekken aan gedachten die verband houden met een economische crisis, zooals we die nog niet gekend hebben. Het is een regelmatig terugkerend verschijnsel en is vastgebonden met het kapitalistisch sys teem van voortbrenging. Marx hoeft deze golfbeweging in de conjunctuur voorspelt en we zullen ze blijven behouden zoolang we het kapitalistisch systeem hebben. Het schijnt dat we thans het dieptepunt hebben bereikt en spreker meent dan ook, dat we na eenjgen tijd een gunstiger toe stand zullen hebben De verbetering op de Beurs wijst daar al op. Dc sociaal-democraien nomen vierkant stelling tegen het vorhaal der conjunctuur- verschijnselen op de arbeidersklasse. Na jaren van strijd is de arbeidersklasse op con zekeren norm gekomen. Wij mogen gerust zeggen, dat de arbeider in ons land niet leeft in ellende, zij hebben een lcvens- oeil bereikt, dat er mag zijn. In gunstige jaren zijn die levensvoorwaarden bereikt en wij willen er niet aan medewerken in ongunstige jaren er verslechtering in aan te brengen. Verschillende verlangens moeten worden verschoven, omdat het niet liet juiste tijd stip ter verwezenlijking is. En als zoodanig aanvaarden wij deze begrooting, omdat zeen enkel belangrijk punt i6 aangetast ten aanzien van: salaris, 6teun, werkver schaffing c. d. In de afdeelingen heeft spreker er op ge wezen, dat. zij die de „rücksichtlose" bclas- 'ingverl.iging hebben onlraaen. geliik nnn. ben gekregen. Geantwoord daarop is «at geen der zittende raadsleden zich dat be hoefde aan te trekken. Spreker heeft het echter zoo gezegd, dat het ook op de af getreden raadsleden kon slaan. Maar hij heeft do geschiedenis der laatste jaren eens nagc-gaan en heeft wel een cn ander gevonden, dat ook thans zittende raadsle den niet geheel vrij uit gaan. Spreker be gint bij dc begrooting voor 1925, maar als hij dan de begrooüng voor 19L'6 wil nagaan, verzoekt dc voorzitter hem niet alle bc- grootingen na te gaan, maar zich tot een enkel voorbeeld ic bepalen. In al die be grootingen is te vinden, dat ook thans nog zittende raadsleden 6terk voor belasting verlaging hebben gesproken. En dan is het sterk te hooren te krijgen: Nou zoo rück- sichtlos hebben wij dc belasting niet wil len verlagen. Zoo abnormaal hoog zijn de belastingen hier niet. men vergelijkt alleen verkeerd. Men moet vergelijken met half-industrie- plaatscn en dan zal men zien, dat dc be- astingen hier niet abnormaal hoog zijn. De woningbouw mag ook wel eens be sproken wordep. Sinds 1913 is de particu liere bouwer van de markt der arbeiders woningen verdwenen, daar er geen winst mee te behalen was. Nu is er ccn klein kansje, dat er weer winst is te maken, maar dat geeft no^: geen recht te zeggen, dat de gemeente en de bouwvereenlgingen maar moeten uitscheiden. In 20 jaar heb ben zij veel gedaan voor de verbetering der volkehuisvesting en nu gaat het niet aan, dat ze het thans zouden moeten over aten aan de particulieren. De "itscliake- ling van de gemeente en den vercenigings- bouw zou leiden tot verslechtering van "de woning. Particuliere bouw heeft slechts ten tloel winst te maken. Spreker kan zich dan ook volkomen aansluiten bij het antwoord door B. en W. gegeven. Spreker komt dan tot het overzicht der gemeentelijke schuld. Uitvoerig betoogt 6pr. dat van die schuld moet worden afgetrok ken het fonds voor bizondere doeleinden, het fonds voor het electrisch bedrijf en dc 'esningen aan dc bouwverenigingen. De lecningspolitiek van Ged. Staten vindt ":ok geen instemming bij hst college. Spr. meent, dat Gedep. Stater, de gemeente on der curatcelc stelt en hij meent, dat Ged. Staten van dat standpunt moeten worden afgebracht. Ilct is onduldbaar en dc Raad moet daarin ten krachtigste stelling ne men. Dc pogingen om te komen tot een ge meentelijke zweminrichting juicht de soc.- dem. fractie toe. Een lid heeft zich in de afdeelingen uit gelaten in dezen ziri: ik zou willen streven naar practische bezuiniging van de ge meentehuishouding; ik zou de salarissen met 10 15 willen verlagen enz. Tiet is heel gemakkelijk over bezuiniging te spre ken, maar men moet goed gegronde voor stellen weten te doen. Een vroeger afge vaardigde van den Vrijheidsbond kwam tenminste met aanneembare voorstellen. Uitvoerig gaat spreker in op het streven van den Vrijheidsbond inzake bezuiniging. Ten slotte komt spr. op het uittreden van den heer Butselaar uit de partij en uit de fractie. Dit is een interne kwestie, maar het is toch goed, dat ze in den Raad wordt be sproken. Ondanks zijn uittreden uit do par tij heeft de heer Butselaar zijn zetel behou den en in hoeverre dat in overeenstemming is met het politiek fatsoen moet hij voor zich zelf maar uitmaken. Wij denken er anders over dan hij. Het bezet houden van den zetel door Butselaar beschouwen we als een onrechtvaardigheid. Hij heeft nu betoogd, dat de S.D.A.P. haar politiek re- volutionnairc basis heeft verlaten en zij hebben gekozen de proletarische dictatuur. Ja, juist cn die dictatuur hadden zij reeds gekozen toen zc nog in de partij waren, tor- wijl ze beter hadden gedaan zich bij do C.P.II. aan te sluiten. Maar men wilde de rnassa in de partij anders maken, dan zc volgens de beginselen zijn moot. Zoolang do partij niet mcor achter zich heeft dan 25 der kiezers is er geen andere weg dan langs evolutionnaircn weg de mcnschen re volutionnair'te rauken. Gingen we den weg op, dien de heer Butselaar heeft geschetst, dan zouden de arbeiders vervallen in de ellende, die hij heeft beschreven en waar mee Spr. het in geen enkel opzicht eens kan zijn. Het is heel gemakkelijk op te treden voor de werkloozen en voor de arbeidende klas se. Butselaar kan dat heel gemakkelijk doen, lui heeft niet de minste verantwoor delijkheid. Maar wij vertrouwen, dat de ar beidende klasse ons werk met meer ver trouwen zal gadeslaan als van den O.S.P.-er Butselaar. Hij is opgekomen tegen de verhooging van den Commissaris van Politie, maar dan rnoet hij tegen alle periodieke verhoo gingen opkomen. Zijn streven naar progres sieve tarieven voor gas- en waterleiding zou naar sprekers rneeuing leiden tot een de bacle Pleidooi voor zuinig beheer. De heer Stadig (A.R.). Als we weer tot de behandeling der begrooting mogen te- lugkeeren mogen we zeggen, dat er wei nig aanleiding is tot het houden \an al gemeene beschouwingen. We kunnen het College gelukwenschen, dat het do begroo ting .sluitend heeft kunnen maken en we kunnen er aan vastkoppelen een gevoel van dankbaarheid, dat wc er zooveel beter aan toe zijn dan andere gemeenten. Maar het blijft toch een eisch van groote voorzichtigheid, daar de economische crisis ons ook nog voor grooter lasten kan plaat sen. En die aansporing tot voorzichtigheid is noodig omdat er symptomen zijn, die er op wijzen, dat men denkt, dat het in Amers foorl nog niet zoo noodig is. Als zoodanig noemt spr. het badhuis in het Soesterkwar tier. Ilij waarschuwt er voor, dat men, "als dc economische crisis zich wat sterker doet gelden men niet voor vermindering van uitgaven moet terugschrikken. Dien gunsti- gen toestand heeft de heer Huslage in hoofd zaak voor zich en de zijnen opgeèischt. Als de hecren zoo graag willen poseeren als degenen, die dc financieele positie van Amersfoort zoo goed hebben gezien, dan wil spr. wijzen op hun standpunt inzako de 3 korting voor pensioen. I-Iadden de heeren hun zin gekregen dan moeten ze maar eens zeggen, hoe ze dan nu de f t>0 000 zouden willen krijgen. Er is nog een goed Hol landsch spreekwoord inzake roem en het past den heeren zeker niet als de redders van Amersfoort te willen poseeren. Spr. wil ccn enkel woord bij deze begroo ting wijden aan het zwembad in Birkhoven. Dit voorstel heeft een algemecncn kant cn het is de vraag of het nu de tijd is meer dere lasten op dc gemeente te leggen. Met den aanleg van het openluchttheater hoeft men de open gekomen kuil voor een zwem bad willen benutten. Die historische wor ding kon men in het oog houden, maar dan is er nog de exploitatie en dien last mo gen we niet op ons nemen, tenzij we ons heel weinig zorg maken voor de toekomst. Er is in den laatsten tijd een warme be langstelling van particuliere zijde voor een zweminrichting en sympathiek zou het van dc Gemeente zijn eerst eens te zien wat deze plannen uitrichten. Dc heer van Gent (V.B.) brengt ook waardeerende woorden aan B. en W. voor deze begrooting. In de afdeelingsvcrgadc- ring heeft spr. er op gewezen, dat dc toe stand in ons land en in Amersfoort slecht is. Het groot aantal werkloozen wijst daar op. Verder wordt er in de meeste bedrijven zelfs met verlies gewerkt. B. en W. zijn al blij dut ze geen belastingverhooging behoe ven voor te stellen. Maar dat toont reeds de richting van B. en W. Beter was het ge weest als ze hun spijt hadden uitgesproken dat ze niet met belastingverlaging konden komen. Het resultaat zou het zelfde zijn, maar het had beter geklonken. Spr. blijft verschillen met B. en VV. ten opzichte van de raming der Fondsbelasting. Met een praktische bezuiniging in <Je gc- heelc gcmeentchuishouding kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Dat begrijpt spr. niet, vooral niet, omdat hij het praktisch wil doen. Als we bet onpraktisch wilden, zou het dan beter zijn. Dat zal toch wel niet, maar dan moeten B. en W. aantoo- nen, dat de aangegeven wegen onpractisch zijn. Veel meer moet overgelaten worden aan bet particulier initiatief. Groote uitbreiding der bedrijven moet worden voorkomen. In de particuliere bedrijven vinden geen uit breidingen plaats, wij moeten ons spiege len daaraan Spr. dringt er op aan, het presentiegeld weer op het oude bedrag te brengen. Ook noemde hij een korring op het sala ris der ambtenaren en der werklieden. Dat is geen plezierige taak, want ook spr. gunt gaarne ieder een behoorlijk salaris. Maar in net particuliere bedrijf zijn dn loonen al lang verlaagd en we kunnen thans die kor ting toepassen, zonder het levenspeil aan te tasten. B. en W. wenschen het niet te doen buiten de Commissie van het Georg. Overleg. Dat wil spr. ook niet, maar hij wil het nu doen. We krijgen dan geld voor be lastingverlaging en voor productieve wer ken. Doen we nu een voorstel tot korting der salarissen niet, dan zufien we er in de toe komst toe gedwongen worden en dan zul len er door een noodzakelijke uitdunning slachtoffers vallen. De heèr van Lonkhuyzen (A.R.) wijst er op, dat basis gevende cijfers er niet zijn. ITet optimisme van B. en W. lijkt spr. wel wat gevaarlijk. Er is eerder reden voor pessimisme en spr. kon dan ook slechts zijn steun geven aan uitgaven, die beslist noodzakelijk zijn. De heer van Galen Last (C.H.) wenscht B. en W. geluk met deze begroo ting. Toch voelt iedereen, dat zuinigheid in dezen tijd geboden is. Alles moet gédaan worden om te voorkomen, dat belastingver hooging noodig zou kunnen zijn. Het badhuis in het Soesterkwartier maakt een uitzondering. Herhaaldelijk is hierover reeds meer gesproken en spr. meent, dat dit. nu moet doorgaan. Hot natuurbad achter Birkhoven zal een belangrijke last op de gemeente leggen. Waar op het oogenblik het particulier ini tiatief op zwemgebied zoo krachtig spreekt, zou het niet van wijs beleid getuigen als de gemeente een spaak in het wiel ging steken. Spr. dringt er ten sterkste op aan den woningbouw in het Zogstraatkwartior met kracht ter hand te nemen. Ten 6lotte brengt hij een woord van lof voor dc verbetering van vele straten. De heer Spiekertoann (R.K.) meent dat het tot voldoening stemt, dat de be grooting zoo kon worden aangeboden. In de ofdeeling heeft spr. bezwaren naar voren gebracht over het niet meer ver schijnen van het jaarverslag. Het antwoord daarop bevredigt hem niet. Ook niet het antwoord van B. en W. inzake het beklee- don van nevenbetrekkingen. Het is nergens verboden, maar waarom moeten de ambte naren het dan vragen. En op de ambtena res moet het een ongunstige indruk ma ken, dat men den een weigert, wat men den ander toestaat. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot 's avonds 7 uur. DE AVONDVERGADERING. Aanwezig alle leden. Tc zeven uur wordt de vergadering her opend. Dc lieer Van Koelen (R. K.) sluit zich aan bij de sprekers, die B.. en W. lof heb ben gebracht voor dc samenstelling der be grooting. Over de begrooting zelf weinig te zeggen, maar nu dèzc zoo mooi in elkaar is gekomen, is het vervelend dat er wan klanken zijn gehoord. Dat is in de eerste plaats over de salarissen. Het is heel ge makkelijk te zeggen de salarissen moeten naar beneden. Dat is te gemakkelijker, om dat het particulier bedrijf is voorgegaan. In ccn bedrijf te dezer stede gingen de loonen met 20 pet. achteruit, omdat de statistiek zooveel goedkoopcr levensonderhoud aan wees, en hij voegde er nog bij dat hij zorgen dat dc huren wat omlaag zuuacn gaan. Als dan de vakvereeniguigen wat van do contributie lieten vallen, waren ze er. En die man was een geestverwant van den voorsteller der 10 verlaging. Men moet het niet voorstellen, dat de loonen hier zoo hoog zijn, daar is geen sprake van. Eigenaardig is het dat gezegd is, dat het presentiegeld moest worden verlaagd. Dat zou goed zijn als we allomaal kapitalisten waren. Maar Spr. is nu een jaar lid van den Raad en is aan het presentiegeld steeds te kort gekomen. Daarbij komt nog, dat dit presentiegeld ook op je belastingbiljet komt en als jc even boven de grens komt, betaal jc er nog een knap beetje van. Van de richting, die dat naar voren heeft gebracht, is ook niet anders te verwachten. De indruk wordt naar buiten gevestigd, dat als je maar even knikt, dan heb je je geld verdiend. Maar voor ons arbeiders kost het heel veel moeite en 6tudie. Dan de regenkleeding. Een der leden wil het intrekken. Maar Spr. zou zeggen laten we het handhaven. In Hilversum zijn de menschen heel netjes in orde met die regen- kleeding. En als het hier zou worden toe gepast, zouden de menschen er zeer mee gebaat zijn. Wat de ziekenhuisverpleging betreft, vraagt Spr. of de minst draagkrachtigeu zullen gesteund worden. Spr. kan zich niet indenken, dat bij het gostarief het minimum van 350 Ma. moet ge handhaafd blijven. Met een beetje goeden wil zullen de bezwaren wel te ondervangen zijn. De heer Polder (S. D.) wil in de eerste plaats noemen de sport. We hebben een prachtsportterrein in onze gemeente,' dat op heel andere wijze zou kunnen worden geéxploiteerd. Vorig jaar is heel wat toege zegd, maar er i» niet veel vin terecht ge komen. Waar wringt nu eigenlijk de schoen Spr. kan niet aannemen, dat het bij he- col lege ligt. Vanmiddag is hier geloofd het particu lier initiatief dat we hulp moeten bieden, omdat zulk ernstig werk wordt gedaan. In Arnhem heeft men ook een Sportfondsen- bad, maar het gemeentebestuur heeft als eisch gesteld, dat eerst 40.000 op tafel moesten komen. In Dordrecht moesten 20.000 op tafel komen. In Amersfoort denkt men er met 300 spaarders te kunnen ko men, maar als ieder 90 heeft gestort, heeft men nog maar 27.000. We moeten er vooral aan denken, dat we hier voldoende gelegenheid moeten hebben om te zwemmen. Spr. heeft gevraagd naar de ziekenbarak- Dat is bij den geneeskundigen dienst. Maar cr zitten 3 dokters in de commissie en zê Lijn het niet eens. We wachten maar en ef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6