FGRTIM&HEHENKAMP Oostvlnclië DE AMSTEüDAMSCHE TRAMPLANNEN HET IN'tfOERRECHTENDEBAT GESCHORST BIJKANTOOR Amsrsfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Radioprogramma BENJAMINO GIGLI De conclusies van het rapport van den w.n. directeur dr. Lulofs Nader wordt uit Amsterdam het volgende gemeld: Een veertiental dagen geleden heeft de uaarn. directeur van de gemeentetram, dr. Lulofs, zijn rapport betreffende de reorca nisatie van dit bedrijf bij B. en \V. inge diend. Het loopt nu de verschillende instan ties door en belandde reeds bij de comnus sie van bijstand. Ongetwijfeld zal het nu spoedig bij den Raad worden ingediend en door den Raad worden behandeld. Want de nood dringt, en zoo spoedig mo gelijk moet do fatale achteruitgang van dit eens zoo bloeiend bedrijf worden stopgezet. Het voornaamste van de conclusies, waar toe dr. Lulofs op grond van zijn onderzoek komt, is, dat het tarief principieel moet worden gewijzigd. Er moet z.i. een sectie tarief worden ingevoerd. Elke lijn.'zal, gaat zijn denkbeeld door, in vier sectics worden verdeeld. Alleen wie den gehcelen rit van begin tot eind meemaakt, betaalt den vollen prijs van WA cent. Dat totaalbedrag is al dus over de vier secties verdeeld: eerstr sectie 5 ct., tweede sectie 5 ct., 3e. sectie 2A ct., vierde sectie nihil. Het is dus een afloopcnd tarief. Het voordcel van liet sec- tMariaf. het billijke tJcrv&r. is, dat men evenals# bij andere bedrijven gas, electri citcit, enz. betaalt voor hetgeen men werkelijk geniet of in dit geval naar gelang van den duur van den rit, niet meer. maar ook niet minder, niet te veel, maar ook niet te weinig. Dit animeert tot trammen en in het buitenland schijnt men over het alge meen met het sectietarief dan ook betere resultaten te hebben dan met het gewone tarief, oen eenheidsprijs per rit. Waar het sectietarief bestaat, stapt men lichter op en rijdt dan desnoods con sectie rnce. Het gemak dient don mensch en tegen de kosten behoeft men in zoo'n geval niel op te zien. Naar men ons verzekerde, zou het nieuwe tarief in de praktijk niet duurder uitkomen dan het huidige, omdat de passagiers ge middcld toch niet meer dan twee seclies rijden. Hiervoor zullen zij dus te. betalen hebben 2 X 5 ct. of nog een cent minder dan onder het huidige tarief. Daarbij ligt het in de bedoeling meiter fljd. zoodra het nieuwe tarief een beetje is ingeburgerd, tramboekjes met reductie uit te geven van 20 en 40 stuks. Een sectiebon zou dan slechts kosten 2XA ct., zoodat men voor een rit van begin tot eind Rechts 10 cent zou hebben te betalen. Bij invoering van het sectietarief zou de taak van de conducteurs ten aanzien van overstapjes zeer vereenvoudigd worden. Wie een volle kaart van 12/4 ct. neemt, zou daarmee kun ncn overstappen, waar hij wil, mits hij bin nen de vier secties blijft. Desnoods kan hij ook de eene helft (twee secties) heen en de andere helft terug gebruiken. En overigens zullen op den wagen toeslagbons A 2% ct. per sectie verkrijgbaar zijn, waarmee rnen stra's kan terugkeeren, onverschillig langs welke lijn. Men moet echter bij over stappen of terugrijden binnen de drie kwar tier blijve De buslijnen zullen apart be handeld v orden. Wie daarvan gebruik maakt, betaalt, maximum blijkbaar twee secties van 2'A ct., dus in totaal 5 cent. In de tweede plaats zullen er toch stam lijnen worden ingevoerd, maar op een an dere wijze dan aanvankelijk in het plan lag. De bedoeling is en blijft den onhoudbaren toestand op Muntplein en langs Rokin te verbeteren. Het is op het Muntplein im mers thans zoo, dat de vier lijnen uit Zuid 1G. 24, 4 en 25, als hot ware in de flank worden gereden door vier lijnen uit het Oosten, n.l. 5, 9, 11 en 14. Van deze acht lijnen loopen er zeven door naar het Cen traalstation, waar de chaos nog vermeer derd wordt door de lijnen 13, 17, 12, 8 en 19 plus het kringlijntje 22. Niet minder dan 64 pet. van het totaal aantal tramlijnen hier ter stede, loopt nu door naar het Cen traalstation, maar. het spreekt vanzelf, dal niet 64 pet. van het totaal aantal vervoerde passagiers daarheen moet. Vele wagens loo pen voor niets naar het Centraalstation en vermeerderen daar en langs het Rokin de vcrkeerscongestic. De waarnemend directeur wil nu dc lijnen f> en 11 vóór het Munt plein laten stoppen en daar terugkeeren De passagiers, die naar het Centraalstation moeten, stappen hier op het Muntplein over op een der vier lijnen uit Zuid. die tot s-omlijnen gepromoveerd worden. Lijn 9 zal blijven doorloopen naar het Centraalstation maar langs een anderen weg, n.l. door d Je-1 :?.h reestraat. De rijsnelheid van de tram hoopt de di recteur te vergrenten, en wel van 13 tot 15/4, evenals in Den Haag en Rolleidam het geval is. BET GRONINGSCHE CARILLON. Zal 's nachts blijven spelen. Het gemeentebestuur van Groningen had onlangs den raad voorgesteld het carillon van den Martinitoren des nachts stil te zet ten, zulks in verband met de klachten van hotelgasten en van de in het Acad. zieken huis verpleegde personen. Naar aanleiding van dit voorstel had zich een felle pro- en anti-beweging ten aanzien van het nachte lijk spel der Martini ontketend en ook in de dezer dagen gehouden zitting van den gemeenteraad bleken de mecningen ver deeld. Toen een dokter-naadslid had vér klaard, dat riem nooit klachten van ver pleegden in het ziekenhuis hadden be reikt, werd de stemming gehouden en ble ken slechts 8 raadsleden met de traditie te willen breken, zoodat ook in de toekomst des nachts de Martini zijn klokkenspel zal doen weerklinken over stad en lande. ■OlehJ TWEEDE KAMER Een daartoe strekkende motie Aalberse met 93 tegen 2 stem men aangenomen Crossing na da begraotlngs- discussiet Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp tot heffing van opcenten op de in voerrechten en den bieraccijns. Minister De Geer betoogt dat de maat regel de bedoeling heeft zuiver fiscaal te zijn. Een andere bron kan men in de plaats daarvan niet aanboren, zinder grootere schade aan te richten. In dit verband sluit Spr. zich aan bij den heer Fleslcens. Men is het ook niet eens over de maatregelen die in de plaats van deze zouden moeten tre den. De regeering moet dit ontwerp dan ook handhaven. Men heeft gevraagd of de geraamde opbrengst er wel uit zou komen. Dit kan men bij iedere raming vragen en kan nooit een argument tegen het ontwerp zijn. Verschillende sprekers antwoordt Spr. dat een technische herziening wordt over- w ogen. De minister behandelde voorts oenlgc speciale punten. Hij acht aan een verlioo ging van den benzineprijs met VA cent per liter geen groote bezwaren verbonden. Voor de tijdelijkheid behoeft men niet bevreesd te zijn, omdat tegen 1934 het effect van de te nemen bezuinigingsmaatregelen to zien zal zijn. Ken verhooging van 10 op 13 acht spr. in dezen tijd niet van groote beteekenis. Wat het bezwaar mot betrekking tot Ouchy betreft, verklaarde dc minister dat dc regee ring teneinde tegemoet te komen aan de bc zwaren, ontleend aan de bepaling van art. 2 van het verdrag van Ouchy in verband met de meestbegunstigingskwesties, beslo ten heeft den inhoud van art. 2 aldus t- wijzigen, dat bij het in werking treden van t tractaat van Ouchy de 30 opcenten op de tarieven niet alleen zullen vervallen voor de contractcerende staten, maar ook voor ieder ander land. De Rogeer.ng zoo besluit minister de Geer heeft nu zekerheid dat zij alles ge- laan heeft om een conflict te vermijden. De heer Vliegen protesteert tegen dc houding der regeering. Alles wat in ons land protectie wil, heeft er nu belang bij dat Ouchy niet in werking treedt. De heer Kersten handhaaft zijn be zwaren. De heer C o i ij n waardeert de toezegging van den minister, maar meent dat de be slissing der Kamer er niet gemakkelijker ip wordt. Hoe moei het als het verdrag in working treedt? De regeoring heeft nu do Kabinetskwestie gesteld, hetgeen spr. niet redelijk vindt. Hij blijft op zijn standpunt staan. De a.r. fractie zal op één lid na te genstemmen. Spr. vraagt of het niet beter is de beslissing uit te stellen tot na dc al emeene beschouwingen. De heer Snoeck Henkemane zal voorstemmen, omdat zijn hoofdbezwaar is vervallen. De Minister dupliceert. Mede namens de heeren Snoeck Henke mans en Beumer stelt Aalberse bij mo tie voor, de beraadslaging te schorsen tot na de algemeene beschouwingen. De motie Aalberse wordt aangenomen met 93 tegen 2 stemmen. Tegen: de communisten. De beraadslaging wordt geschorst, en de vergadering verdaagd. TJALKSCHIP GEZONKEN. Terneuzen, 27 October. Hedenavond omstreeks half negen is door tot no~ toe onbekende oorzaak het tjalkschip „M. aa- lena Sophie", schipper A. de Bruin, gela den met suikerbieten, op de schelde tegen over Terneuzen gezonken. De bemanning is gered. ERNSTIGE AANRIJDING NABIJ BOXTEL. Boxtel, 27 October. Hedenmiddag te circa vier uur kwam een tractor met aan hangwagen, beladen met vier vijf ton stce- nen, en bestuurd door J. W. uit Boxtel uit de richting Den Bosch aangereden, toen op het kruispunt De Koppel, de bejaarde vrouw C. Linders plotseling den weg over stak. Zij werd door de rechterzijdo van de auto gegrepen en tegen den grond ge smakt, waarna zij cen der achterwielen over het lichaam kreeg. Door voorbijgan gers werd zij de woning van dokter Hoek binnengedragen en dL na per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, waar zware inwendige kneuzingen werden gecon stateerd. De auto werd in beslag genomen BEKNELD GERAAKT. M o e r d ij k, 27 Oct. Bij hPt aanleggen der j veerboot had vanmorgen een ernstig onge luk plaats. De dekknecht A. Norbart raakte bekneld tusschen dc klep der drijvende pon ten en de aanleggende veerboot Hij werd met ernstige kneuzingen naar de mare chaussee-kazerne vervoerd en daarna !n zeer bedenkelijken toestand naar het R K. Ziekenhuis te Breda overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Voor het leven van den man wordt gevreesd. DE PELIKAAN TE MEDAN. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat cle Pelikaan op thuiereis te Mcdan is aan gekomen. J Molton DEKENS 46 cent Zomer DEKENS f 2.50 Gewatteerde DEKENS 4.90 Damast DEKENS - 10.50 Wollen DEKENS - 4.50 Dons DEKENS - 12.50 LANGESTRAAT 63 TEL. 88 l{xinnQTi wij Onze weerkundige medewerker schrijft ons: In de nu bijna afgeloopen week is het weer stormachtig en buitengewoon regen achtig gebleven en, wel beschouwd, veel on- gestadiger geworden dan in de voorafgaan de twee weken. In het algemeen is de ster ke actie in den dampkring boven West- Europa dan ook geenszins belangrijk afge nomen, al kwam na den laatsten storm m ons land iets meer kalmte in de atmos sfeer. In de tweede helft der week verzamelde zich boven de Noordelijke helft van ons ve- relddeel veel koude lucht, die een uitweg naar het Zuiden zocht, zoodat gedurende een paar dagen de kans toenam, dat deze koude lucht naar Midden Europa zou door dringen, waarvan dan in ons land vrij wat koeler weer zou kunnen worden verwacht dan wij den laatsten tijd g- had hebben. Het gelukte deze koude lucht Donderdag in het gebied tusschen IJ6land en Schot land door te breken naar het Zuidwesten en Westelijk om de Britscne eilanden heen naar den ingang van het Engelschc Kanaal te vloeien, waardoor in het Westen een vrij sterke afkoeling intrad. De vveerstoestanden, die wij tegen en op Zondag zullen hebben, hangt geheel ervan af of deze koudo luchtstroom tot dien tijd zal aanhouden, of vervangen zal worden door don toevoer van warme lucht uit het Zuidwesten. Hiervan is thans niet met zekerheid te zeggen, zoodat de vooruitzichten voor Zon dag nog heel onzeker zijn. Bij een nieuwe barometerdaling kunnen wij esn omslag naar zoel, regenachtig en stormachtig weer verwachten; bij stijgenden bar mieter ver dere, en dan waarschijnlijk vrij sterke af koeling mei de eerste lichte vorsL De kans op dezo laatste wending schijnt wel dp grootste te zijn. (Nadruk verboden). DR. C. J. NIEMEYER. f Donderdagmiddag is te Bolsward, 68 jaar oud, overleden dr. C. J. Niemeyer, Ned. Herv. predikant, oprichter en eerclid van de Vereeniging van vrijz. hervormden in Nederland. Dr. Niemeyer heeft dit jaar de synode vergaderingen nog bijgewoond, doch is ziek thuisgekomen en heeft sindsdien het bed niet meer verlaten. Dr. Niemeyer is predikant geweest, ach tereenvolgens bij de Ned. Herv. Gemeenten te Zuiders wou de, Oosterblokker, Waaxcns. Tjallebert en Bolsward, maar, hoezeer hij ook in een veertigjarige ambtsloopbaan de erkentelijkheid heeft geoogst, waarop stipte plichtsvervulling hem recht gaf, voor het groote publiek was hij toch voornamelijk en zal hij voornamelijk blijven de belichaming van de beweging der Vrijz.-Hervormden. De stichting en leiding der Vrijzinnig Hervorm de organisatie kan men als zijn eigenlijk levenswerk beschouwen. CONTINGENTEERING VAN BROOD. De Staatscourant van hedenavond zal het Kon. Besluit bevatten waarbij de invoer van brood wordt gecontingenleerd. Deze contingenteering geldt voor 12 maan den (1 November tot 1 November 1933). Het percentage is gesteld op 100 pet. van de hoeveelheid die gemiddeld per 12 maan den in het tijdvak 1 November 1930 tot 1 November 1932 werd ingevoerd. Onder deze contingenteeringsbepalingen vallen tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwemeel. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder pr(i $v«rheo$ing ABONNKM R NTS PRIJS !7ys CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plants* WAT ETEN WU MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL. Brood met ganzenlever. Rooster het brood. Besmeer het roet bo ter en beleg het met plakjes ganzenlever uit blik, (z.g. foie gras). VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gebraden konijn. (Braadtijd V/s h 2 uur) Aardappelpurée. Gestoofde vruchten. ,t Maizenapudding met ananas. Bereiding. 1 L. melk, wat vanille of citroenschil 100 gr. maizena, 80 gr. suiker, een blikje ananas. Breng do melk op een klein gedeelte na met het smaakje aan de kook. Maak van de maizena, de suiker en de rest van de melk een dun papjo en voeg dit roerende jij de kokende melk. Laat het mengsel c.a 3 min. doorkoken. Giet de massa in een migespoelden gladden puddingvorm, een schotel en beleg haar geheel met blok jes ananas. Bind tenslotte het vruchtensap af en giet het er over heen. EEN HONGITOCHT. Menschenroof op Nltuw Guinea. Buitenzorg, 27 Oct (Aneta.) De gou verneur der Molukken seint dat op 22 Oc tober in de onderafdeelnig Sorong (Nieuw- Guinea) een hongitocht ptaatb vond. Het doel van een dergelijkvn tocht, welke wordt ondernomen met vaartuigen waarvan de bemanning zwaar bewapend en geheel ten strijde is toegerust, is rooven en moorden, waarbij men ook op menschenroof uit is. Bij dezen tocht werden 13 bewoners van cen den hongitocht onderncmenden vijan dige kampong als slaven weggevoerd, ter wijl zes anderen werden gedood. De gezaghebber van Sorong is met een ixitrouille gewapende politie naar het bin nenland in de richting van den Vogelkop getrokken voor opsporing van de daders, zoo mogelijk bevrijding van de meegevoer- den. STATIONSTUNNEL TE BAARN. 1 November opening. B a a r n, 28 Oct. Naar de Baarnsche Cou rant vernenit, zal de nieuwe Stationstunnel alhier op 1 November a.g. voor het publiek worden opengesteld. A. Z. C.NEPTUNUS. Tooncelavond in De Valk. De Amersfoortscho Zwemclub Neptunus organiseert op Zaterdag 5 November h.s., een tooncelavond in De Valk. Men heeft zich thans met eigen krachten op het too neelspcl toegelegd, onder leiding van den heer Onvlee. Opgevoerd zal worden „De Brievenbus," con van de bekroonde werken van den heer Den Hertog. Voor verdere bijzonderheden betreffende dezen avond verwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste advertentie. Zaterdag 29 October. Hilversum: 8.00 V.A.R.A. Gramofoonplaten. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedrij ven: A. Bouwmeester, voordracht V.a.R tooncel o.l.v. W. v. Cappellen en V.A R A. orkest o.l.v. H. dc Groot. 12.00 V.A R.A.-kleinorkest o.l.v. P. Duchmt en Gramofoonplaten. I.30—2.00 Orgelspel J. Brookhouse McCar thy. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 Alida de Jong: „Hoe werd ik socia Uste 3.1Q, „Dc Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en Jef en Gramofoonplaten. 4.30 J. Stoovelaar: „Hot Roode Valken werk." 4.50 Orgelspel J. Jong. 5.40 Boekbespreking door A. M. de Jong. 6.00 V.A.R.A.-Balaika-orkest o.lv. Powar Jef en Grornofoonplaten. 7.00 Voor het Platteland. 7.30 Super-Bonte-Avond (7 jarig V.A.R A bestaan) m m.v. V.A.R.A. orkest en -tooneel en solisten. Sprekers: A. de Vries, A. B K'*e rekooper en J. W. Duys. Conferencier: Lcui« David*. In de pauze: Vaz Dias. 12.00 Sluiting. Huizen: 8.00—9.15 en 10.00 K.R.O. Gramofoonplaten 11-30 Godsdienstig praatje 12.15 Sextetconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kindoruurtje. 4.00 Gramofoonplaten. 5.15 Sportpraatje. 5l3ó Gramofoonplaten. 6.20 Weekoverzicht 6.40 Gramofoonplaten. 7.1ö Katholieke R. V. U. 7.45 Gramofoonplaten. «*.00 Concert. 8.30 Radio-tooneel. In de pauze: Vhz Dias 9.45 Vervolg concert II.0012.00 Gramofoonplaten, Een belangrijk opera-zanger en een niet zeer belangrijk interview Amsterdam, 26 Oct. Benjamlno Gigli, Je bekende ïtaliaan3cho tenorzanger, die het oogenblik een tournee maakt door Europa, is hedenavond in do hoofdstad ge arriveerd. Een redacteur van het Persbureau Vaz bios heeft den heer Gigli in het hotel, waar hij zijn intrek genomen heeft, opgezocht, om een en ander te vernemen, wat muziek- !iefhebbend Nederland in het algemeen en den bewonderaars van den operazang in het bijzonder belang zou kunnen Inboeze men. Benjamlno Gigli is, na'eerst in het land zijner geboorte naam te hebben gemaakt, gedurende een twaalftal jaren verbonden geweest aan de Metropolitan-opera te New- York. Korten tijd geleden heeft dc Italiaan wegens contract-moeilijkheden de Verec- nigdo Staten vaarwel gezegd en is hij naar Europa teruggekeerd. Op de rondreis, wel; ke hij thans maakt, heeft hij tot dusverre cen uitbundig succes geoogst. Vooral te Keulen, waar hij in Verdi's „Rigoletto" do i-ol van den hertog vervulde, was de geest drift van het publiek overweldigend. Het gesprek kwam al gauw op het eigen lijke onderwerp: de opera. „Ik zing cen gr«>ot aantal aria's en an dere operazangen", luidde het antwoord op de desbetreffende vraag. „In totaal zing ik vierentwintig opera's'. „Zingt gij die alle in de origincele taal?" „Ja, ik zing ze in de taal, waarin ze ge schreven zijn." „Wat is uw lievelings-opera?" „Wat zal ik u zeggen zeido de heer Gigli glimlachond. En na zich een oogenblik te hebben be dacht: „Jo. „Martha" van von Flotow, is eigen lijk de opera, welke de beste kansen biedt voor een groote triomf." Daarnaast noemde de heer Gigli ons een rtvks opera's, waarmede hij immer een uitbundig succes oogst, o.m „Rigoletto", Mignon" en werken van Mascagni, Pu- clni en ook moderne als „Sonembulo" van Bellini, „Cena dclla Bcife" van Giordano. Behalve de oude Fransche opera's zingt Gigli geen moderne Fransche werken. „Zingt ge ook het lichtere genre, zooals operettes van Strauss e.d.?" Met een ecnigszins minachtend gebaar gaf de heer Gigli den interviewer te ken nen, dat hij „slechts serieuze werken" ten gehoor© brengt! „Treedt u alleen in concertzalen op?" „Neon, ook op de planken!" „Wat denkt u van de toekomst der ope ra?" Is het Juist, dot de belangstelling er voor van het publiek aan het tanen is?" „Ik ben van mecning, dat slechts geld gebrek de oorzaak Is, dat het operabedrijf niet, floreert. Indien men maar over vol doende geld zou beschikken, zou het met de geringe belangstelling niet zoon vaart 'oopen. Van het voortbestaan von de ope ra, ondanks de huidige moeilijkheden, ben ik overtuigd. „Het Is bekend, dat u afwijzend staat te genover de geluidsfilm, wilt go hierom trent uw standpunt nader omschrijven?" „Mijn bezwaar tegen de geluidsfilm komt hoofdzakelijk voort uit de overweging, dat loor het synchroniseeren het geluid te veel hoeft to lijden. Overigens wensch ik zooveel mogelijk voor levend publiek op te treden om het noodige contact to bewaren." „De gromofoon en de radio accepteert u »chter wel, niet waar?" „Ja, zeker. In Amerika ben ik reeds her haaldelijk voor den microfoon opgetreden, en tevens is een groot aantal gramofoon- opnamen van mijn zangvoordrachten ge maakt. Hoewel het hierbij een groot nadeel Is, lat contact met het auditorium ontbreekt, wordt aan de zuiverheid van het stemge luid tenminste niets te kort gedaan." „Wat zijn uw toekomstplannen?" „Voor de naaste toekomst heb ik geen vast voornemen. De situatie is overal ter wereld bar slecht, vooral in de Vereenigde Staten. Voorloopig blijf ik hier in Europa. Het is echter wel mijn plan om naar Ame rika terug te keeren!" Gigli stoat hierbij lijnrecht tegenover Sjaljapin, die juist de merkwaardigste senaties ondergaat bij het optreden voor de film. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. 27 Oct 28 Oct 12 uur Londen 8.16*4 8.18 Berlijn59.05 59.06 Parijs9.77 9.77 Brusse' 34.58 34 60 Zurich47.97 47.97 Kopenhagen43.10 42 70 Oslo 42.— 4170 btockholm 43 20 42 70 New-York 2.48# ..48 H Milaan12.76 12.77 Medegedeeld <f«or de Rotterd Bankveroen.. DE NEDERLANDSCES BANK. Beleening op effecten 3 9S Voorschotten In rekening-courant 8

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7