1e HYPOTHEKEN FORTMANN HEHENKAMP DE WEG UITHOORN - VREELAND De dag begint goed OVERSTROOMINGEN EN STORM IN FRANKRIJK LAATSTE BERICHTEN Hiermede deelen wij U mede dat wij thans weer voldoende kapitaal beschikbaar hebben voor het verstrekken van op solide onderpanden Uw aanvragen gaarne tegemoet ziende BLOM'S HYPOTH EKENKANTOOR KORTE GRACHT 22 AMERSFOORT NIEUWE DOORGAANDE VERBINDING Een crediet v&n f 70.000 DE WEG HILVERSUM— LOENEN DE PROVINCIALE BEGROOTING 'T FRANSCHE PLAN GRONDSLAG VOOR BESPREKINGEN Engelsche en Amerikaansche zienswijzen Londen, 31 Oct. (H.X.) Het Engelschc kabinet heeft vandaag over het nieuwe Fransche ontwapenings- en veiligheidsvoor t=tel beraadslaagd. Het feit, dat het vijfde gedeelte van het verdrag van Versailles door dit plan zou kunnen komen te verval len. is niet zonder invloed gebleven. Het li berale avondblad The Star noemt het meest belangrijke van het .plan, dat het verdrag van Versailles daardoor niet langer als on aantastbaar wordt beschouwd. Naar ver luidt, was het kabinet van opvatting, dat het plan eventueel als grondslag voor on derhandelingen kan dienen. Volgons een bericht uit New-Vork heeft hot Fransche plan ook in de Ver. St. een betrekkelijk gunstigen indruk gemaakt, wat ook blijkt uit een verklaring van onderstaatssecreta ris Castle, dat dc Amerikaansche regeering hoopt, dat het nieuwe plan ccn grondslae zal zijn voor onderhandelingen tusschen de continentale mogendheden van Europa Dp Ver. St. zijn bereid tot de veiligheid van Frankrijk bij te dragen, voor zoover dat niet door geweld van wapenen noodig is en rnen met het Kclloggpact als waarborg zich tevreden stelt. Hiermede doelde hij op de verklaring, welke tusschen president IIoo \er en Macdonald is overeengekomen, dat het Kelloggpact als een middel van de ac tieve politiek moet worden beschouwd. Londen, 31 October. (V.D.) De special» kabinetszitting, waarin het ontwapenings vraagstuk is behandeld, hoeft ecnige uren geduurd. Het verluidt, dat de militaire mi ulsters de houding van leger, vloot en luchtmacht krachtig naar voren hebben ge bracht en dat de bespreking grootendeels ten doel had te trachten deze eischen in overeenstemming te brengen met do poli tieke oogmerken en wenschen. Voorts werd gewezen op de gevaren, welke zich zouden kunnen voordoen, indien Duitschland niet verder aan de ontwapeningsonderhandelin gen zou willen medewerken. Het Fransche plan is eveneens bespro ken. Men was hel er over eens, dat een definitief standpunt pas dan kan worden bepaald, indien nadere bizonderhedcu, spc ciaal cijfersmateriaal, met het oog op dc ontwapening te land en ter zee bekend zijn. Londen, 1 Nov. (V, D.) Omtrent de gis teren gehouden zitting van het Engelsche kabinet, waarin de ontwapeningskwestie is behandeld, weet de Times mede te deelen, dat voornamelijk de door den minister van buitenlandsche zaken sir John Simon uit gewerkte richtlijnen aan de orde zijn eeko- raen. De periode sedert het uitstel van' de voorgenomen viermogendhedenconferentie heeft men geenszins werkloos laten ver- fatrijken. De besprekingen in het kabinet zullen waarschijnlijk in een kabinetszitting worden voortgezet. Het vertrek van Sir John Simon naar Geneve hangt geheel af van den voortgang der besprekingen aldaar en van dc buiten landsche staatslieden, die naar Genève zul len komen.- De diplomatieke medewerker van dc Daily Telegraph verwacht, dat Macdonald aan de zitting van de groote commissie der ontwapeningsconferentie tegen het einde van de maand zal deelnemen. Zijn defini tieve beslissing zal echter afhangen van het resultaat van de besprekingen van Norman Davis met den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath. Laatstgenoemde o.a. deelnemen aan de buitengewone zitting van den volken bondsraad over het Lyt ton-rapport op Ï4 November a.s. te Genève Farijs, 1 Nov. (V. D.) De havensteden en badplaatsen aan de Noord-Fransche kust hébben opnieuw ernstig van den stOi... te lijden gehad. In het bijzonder Trouville, Deauville, Cherbourg en St. Malo hebben belangrijke schade opgeloopen. Het airand Van Trouville is bezaaid met planken, \vrak6tukken en boomstammen. Verschil lende locaaltreintjes, die in deze streek rijden, moesten den dienst staken, omdat de spoorlijn op talrijke plaatsen was ver nield of door ontwortelde boomen versperd. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat tal van S.O.S.-seinen zijn opgevangen van schepen, die zich in hel Kanaal bevinden. Te St. Malo moest de havendienst worden ge staakt. Ook in de Fransche landprovincies heeft de storm en de regen groote schade aan gericht. In de omgeving van ChMons zijn de Marne en haar zijrivieren tuiten haar oevers getreden cn hebben groote uitge strektheden land overstroomd. Tal van dorpjes zijn geheel geïsoleerd en ook ver schillende grooto verbindingswegen staan onder water. Chalons-sur-Saóne biedt een zelfde beeld. Alle kleinere rivieren in de omgeving zijn buiten de oevers getreden. Ook in Noord-Frankrijk heeft het water veel schade aangericht. De Maas stijgt nog steeds op onrustbarende wijze. DE GOTHLANDERS TOCH NOG GERED! Stockholm, 22 Nov. V.D.) In den af- geloopen nacht te ongeveer half een heeft het Duilsche s.s. „Holhilda Russ" de 16 vermiste jeugdige Gothlanders, die Zondag rnet een motorboot waren uitgevaren om manoeuvres van Russische oorlogssche pen van dichtbij gade te slaan en die men reeds verloren had gewaand, gered en aan boord genomen. HET HOOGE WATER. Meer dan 50 boerderijen rondom Deventer geïsoleerd. Men meldt uit Deventer aan de Msb.: Een langdurige wateroverlast te Holten heeft er toe geleid naar middelen uit te zien om de boeren wier huizen en stallen geïsoleerd of ondergeloopen zijn, zoo goed mogelijk te helpen. De melk van de vee houders wordt nu met booten van dc boer derijen gehaald en naar den spoordijk ge bracht en verder met vlotten, welke in op dracht van Holtëns gemeentebestuur zijn vervaardigd, naar den Rijksstraatweg. Dc door den watersnood gedupeerden worden eveneens per boot van levensmiddelen voorzien. Ook de post wordt gedeeltelijk por boot bezorgd. In Dijkerhoek staat het water reeds aan den rijksweg. De oude De- ventervyeg is geheel overstroomd. Meer dan vijftig boerderijen zijn reeds geheel geïso leerd en totaal is op het oogenblik reeds meer dan 2000 hectaren grond overstroomd. IN DE GELDERSCHE VALLEI. Uit Veenendaal schrijft men aan de N. R. Ct.: De afwatering van de Geldersche Vallei, gelegen tusschen den Grebbendijk en den Z.O. kant van de gemeente Veenendaal. vraagt weer eens de aandacht. De Geldersche Vallei, in tweeën geschei den door de Bisschop-Davidsgriit. heefl door dat zelfde water cn door het Omlei dingskanaal haar afwatering, door de bij het fort de Roode Haan gelegen Heulen en zoo verder langs Woudenberg en Amers foort, naar de Eern. Doch een reeds eeuwen bestaande concessie houdt bij tijden den geregelden afvoer van het te hoog komende water tegen. De ohonnereerende landen hebben het recht, wanneer hei water bij Woudenberg tot een zekere hoogte stijgt komt tot een in een stijl aangebrachten spij kor» het sein te geven de Heulen dicht te draaien, op enkele schakels na. Hiermede wordt, als hot ware de uitloozing van het Vallei-water de keel dicht geknepen. Zien- der opgei) stijgt het water. Dan komt de tijd van de aldaar wonende boeren om aan te pakken, het vee wordt naar hooger ge legen plaatsen gebracht, de kippen worden binnen gehaald en al het goede weiland komt onder water te staan. Zoo ook weer thans. De Geldersche Val lei is weer herschapen in een moer, zoo ver het oog reikt, ie er niets dan water PLUCHETTE vanaf f0.95 per Meter. DUBBELE GORDIJNVELOURS Licht-echt f3.20 per Meter CRETONNE vanaf f0.25 per Meter LftNGESTRAAT 63 TEL. 88 DE STRIJD TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. Asuncion, 1 Nov. (V. D.) Ruiterij van Paraguay beeft een aanval gedaan op een convooi van Boliviaanscbe vrachtauto's, waarmede troepen werden vervoerd. Het Paraguaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat 30 man werden gedood cn Jat de voertuigen werden buit gemaakt VERKEERSONGEVAL. Mat den motor geslipt Gisteravond is een motorrijder op de Barchman Wuytierslaan ter hoogte van Birkhoven in een bocht geslipt. De duo-rijd ster is tegen den grond geslagen en brak daarbij een der beenen. Zij is naar het zie kenhuis „de Lichtenberg" overgebracht. DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. Wederom werd door twee rijwielbcziiters aangifte bij de politie gedaan van diefstal hunner karretjes. Eén der bei fietsen is latei' in de Sriouckaertiaan teruggevonden; de lantaarn met dynamo ontbrak er ech ter aan. Van de daders heeft men nog geen spoor. NUTSSPAARBANK. Overzicht van October. Ingelegd in 11.913 posten 632.288.24 Terugbetaald in 5414 posten 586.52028 Meer ingel. dan terugbetaald 45.767.96 Nieuwe boekjes uitgegeven 301 Afbetaalde boekjes 89 Gespaard in busjes 2.96-1.03 (In het aantal nieuwe boekjes zijn begre- P*n 20 z.g. babyboekjes, waarop de Spaar bank een eerste inleg van 1 plaatste). Een tracé in het waterschap Groot Mijdrecht vasU gesteld Gedep. Staten berichten aan de Staten van de provincie: In de toelichting op de begrooting 1932 deelden wij u reeds mede, dat van de we gen voorkomend op het. wegenplan 1932 onder meer weg nr. 19 in aanmerking kwam in de eerstvolgende jaren te wor- ien uitgevoerd. Ook thans zijn wij van oordeel, dat dc werkzaamheden voor dien weg zoo spoedig mogelijk dienen te worden begonnen, om ook regelmatig te worden voortgezet. Im iners is bedoelde weg van groot belang als middengedeelte van de interprovinciale verbinding Haarlem—Uithoorn—Mijdrecht —Vreeland—Hilversum ten behoeve van het doorgaand verkeer, doch bovendien is ons bekend, dat de provincie Noordholland reeds gedurende ccnigen tijd met dc uit voering van de op haai* gebied liggend», gedeelten van deze verbinding bezig is en daaraan krachtig doorwerkt. Wij zouden liet zeer ongéwéns'cht achten, dat na de voltooiing van de .Noordhollandsche weg gedeelten deze niet al6 doorgaande verbin ding in gebruik zouden kunnen komen, doordat de provincie Utrecht niet tijdig zou hébben voldaan aoh hare verplichting tot aanleg van het in haar gebied liggende middenvak. Intusschen is het ons nog niet mogelijk u een plan van aanleg' voor den geheelen weg van de provinciale grens bij Uithoorn tot de provinciale grens onder Vreeland aan te bieden, aangezien de richting, welke deze weg zal moeten volgen, nog niet vol ledig vaststaat. Het tracé van het meest westelijk gedeelte is nog onzeker, doordat de plaats waar eene overbrugging van de Amstel tusschen Uithoorn en Mijdrecht tot stand zal moeten komen, nog niet kon worden vastgesteld. Bij den aanleg van 'net oostelijk ge deelte van den weg zal gebruik gemaakt worden van de hooge vaste brug, welke het Rijk in den weg Utrecht—Amsterdam over het Merwedckanaal bij Loenersloot zal bouwen. De vaststelling van het project van dit weggedeelte zal dus eer6t mogelijk zijn, nadat de definitieve plannen -n het Rijk ten aanzien van genoemde brug bekend zijn, hetgeen thans nog niet het geval is. Voor de bepaling van het tracé van het tusschen die beide gedeelten liggende weg- vak, dat in het waterschap Groot-Mijdrecht zal komen te liggen, bestaan bezwaren als cvenbedoeld echter niet. Het is buiten twij fel, dat hier de bestaande Hoflandsche Dwarsweg gevolgd zal moeten worden. Wij stellen U voor de kruinsbreedte van den weg op 15 Meter te bepalen. Deze afwijking van hei in deze Provincie gebruikelijke dwarsprofiel achten wij gewenscht in ver band met het feit, dat voor de bereids aan gelegde weggedeelten in Noordholland eveneens eene kruinsbreedte van 15 Meter is aangehouden. Indien Uwo Vergadering zich rnet het bovenstaande kan veréenigen, verzoeken wij U, ons te dier zake een crediet van f 70.000.ie verleenèn, welk bedrag nog op de begrooting voor 1932 beschikbaar is. Wij zijn voornemens alsdan in de eer6te plaats de noodige verbreedingsstrooken aan te koopen, waarmee vermoedelijk een bedrag van f 15.000.gemoeid zal zijn. Voorts zal dc aanleg van de aarden baan ter hand worden genomen. De uitvoering van dit be- teekenende grondwerk zal In den aan staanden winter aan vele arbeiders uit de betrokken streek werk verschaffen. Het ligt in onze bedoeling, met het aan brengen van de verharding te wachten, totdat ook de verdere gedeelten van dezen weg zullen tvorden uitgevoerd. Tot dien voor wis rich tot gewoonte maakt de huid nè. het scheren met een weinig „Zij"-Crême in te wrijven. Geen branderig gevoel of na- schrijneii meer, integendeel, Uw gezicht blijft den geheelen dag frisch en zacht. In priiizen van 20—30—Aö—73 ct. tijd zal alleen het plaatselijk verkeer van den weg gebruik maken, ten behoeve waar van de bestaaude smalle grindverharding in stand kan worden gehouden. Deze werk wijze is uit een technisch oogpunt zeer ge wenscht, teneinde aan de nieuwe aarden baan de gelegenheid te geven gedurende cenige jaren in te klinken cn tot rust te komen. Verbetering van het weggedeelte door het fort Spion Gedep. Staten schrijven aan de Staten van de provincie: Reeds ecnige malen vroegen wij Uwe aandacht voor de verbetering van den on der nr. 2 op het provinciale wegenplan voorkomenden weg van Loenen naar Hil versum. Do plannen, vastgesteld voor het gedeel te van dezen weg ten oosten van het fort Spion, werden bereids uitgevoerd, terwijl de verbetering van den weg ten westen van genoemd fort vermoedelijk binnenkort ter hand zal worden genomen. Tot nu toe konden wij U echter geen voorstel doen voor de verbetering van het weggedeelte binnen het fort Spion gelegen, aangezien het daaromtrent noodige overleg met den Minister van Defensie nog niet was be ëindigd. Met genoemden Minister is thans over eenstemming bereikt over de verbetering van den weg aan de zuidzijde van het fort. De verbcteringswerken zullen door en voor rekening van de Provincie moeten geschie den, terwijl de Provincie ook het onder houd zal moeten uitvoeren. De werkzaam heden, welke in het militair belang noodig zullen zijn in verband met deze wegverbe- tcring, zullen door cn op kosten van het Rijk worden uitgevoerd. Do Minister heeft zich voorts bereid verklaard te bevorderen, dat de door den weg in te nemen rijks- grond tegen een kleinen canon aan de Pro vincie in erfpacht wordt uitgegeven. Tegen verkoop van dien militairen grond bestaat bij den Minister bezwaar. De ontworpen weg zal naar onze mee- ning eene goede verbinding vormen tus schen de weggedeelten ter weerszijden van het fort en zal passen in het karakter van den weg in zijn geheel. Met de bovenvermelde voorwaarden voor de totstandkoming van den weg kunnen wij ons vereenigen. Mitsdien geven wij Uwer Vergadering in overweging het bo venvermelde plan voor den weg door het fort Spion vast te stellen en ons op te dra gen in den aangegeven zin werkzaam te zijn. Wij zullen daardoor in de gelegenheid zijn de verbetering van den weg Loenen Hilversum binnenkort te voltooien. DE A.T.O. WÏNKELBEUR8. Enkele bizon derbeden. Gisteren hebben de organisators van de A.T.O.-winkelbeurs, welke van 7 tot en met 12 November a.s. in de Markthal zal wor den gehouden, een bespreking geüad met de verschillende standhouders, waarin al lereerst de tekst werd vastgesteld voor een te verepreiden circulaire. Vervolgens werd uit de standhouders een bestuur gevormd, dat tot taak zal hebben om gedurende de tentoonstelling de belangen van de stand houders te behartigen. In dit bestuur wer den benoemd de heeren Boumane, Van Bek- kum, Mosterd, Van Nieuwkerk en Van Ha- mersveld. Besloten werd. aan onzen bur gemeester te verzoeken de tentoonstelling te willen openen. Na eenige besprekingen werd vervolgens besloten om aan de tentoonstelling eenige attractie te verbinden, zooals muziek, op treden van artiesten, alsmede het geven van prijzen san iederen honderdstin, vijfhon derdsten en duizendstin bezoeker. De organisators zullen al dan niet met medewerking van het Plaatselijk Crisis comité een specialen dag bestemmen als crisisdag. De opbrengst van dien dag zal dan ten goede komen aan het Plaatselijk Crisiscomité. Omtrent de medewerking van het Plaatselijk Crisis-comité kan evenwel nog niets worden gemeld, aangezien daarin nog geen beslissing is genomen. Geen belastingverhooging, en geen salarisverlaging Wat zal 1934 brengen? Wij ontvingen heden de Provinciale Be grooting voor het dienstjaar 1933. De ge wone dienst sluit in inkomsten cn uitgaven met een bedrag van 3.452.454.27; de buiten gewone met een bedrag van 12.661.479.66. Gedeputeerde Staten deelen in de toelich ting mede, dat de samenstelling van deze begroeting hen meer nog dan die van het vorige jaar, ernstige zorg heeft gebaard. De uitzetting van de kapiiaaldienst als gevolg van de uitvoering van het provinciaal wegenplan is oorzaak, dat de lasten wegens rente en -aflossing op den gewonen dienst regelmatig naar boven gaan. Aan den an deren kant vertoonen de inkomsten van de provincie als gevolg van de sterk vermin derde draagkracht van dc bevolking een aanmerkelijken teruggang. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit de raming van de op brengst der opcenten op de hoofdsommen der vermogens- en inkomstenbelasting. Voor eerstgenoemd middel is de raming 9000, en voor laatstgenoemd middel 50.000 lager dan op de begrooting voor het loopende dienstjaar. In verband daarmede hebben Gedep. Sta ten nauwkeurig nagegaan, of de uitgaven niet tot lager pei! waren terug te brengen. Zoo heeft het een punt van overweging uit gemaakt of het wel verantwoord was, om op deze begrooting wederom een bedrag van 700.000 uit te trekken voor de verdere uitvoering van het wegenplan. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat er in elk geva! nog aanleiding bestaat dit bedrag op de be grooting uit te trekken, omdat de reeds aangevangen werken, willen zij vruchtbaar zijn, voltooid moeten worden. Te beginnen met 1934 zal dit bedrag dan aanmerkelijk kunnen worden verminderd. Gedep. Staten ontveinzen zich niet, dat. het voteeren van dit bedrag van 700.000 voor de wegen- uitgavcn op den kapitaaldienst 1933 een accres van de gewone uitgaven op den dienst 1934 beteekent van 63.000. Dit accres zal echter zoo noodig geheel of ten dcele moeten worden opgevangen door reeds in 1934 over een gedeelte van de wegen reserve ten bedrage van rond 552.000 te beschikken. De uitgaven op den gewonen dienst heb ben Gedeputeerden tot de strikt noodzake lijke beperkt, en aldus zijn ztj erin geslaagd voor 1933 een sluitende begrooting samen te stellen zonder belastingverhoo ging. Intusschen hebben zij ook gelet op de volgende begrootingsjaren. Het laat zich immers voorzien, dat de aanzienlijke batige saldi, waarmede de begrootingen van dc laatste jaren konden worden geopend, bin nen enkele jaren, te beginnen met 193 i, op een veel lager peil zullen komen. Deze om standigheid zal dus op zichzelf reeds tot be lastingverhooging moeten leiden, tenzij naast een vermindering der uitgaven een versterking van de niet uit belasting ver kregen inkomsten den teruggang zal kun nen neutralisceren. Te dien einde hebben Gedeputeerden gezocht naar een weg, om door het vormen van een reserve een racer geleidelijken overgang te verkrijgen. Even wel bieden de beschikbare middelen daar toe voorshands geen ruimte. Intusschen kunnen zij medcdeelen. dat zich dit eerlang zal wijzigen. Binnenkort zal de Staten een voordracht bereiken, waarin het voorstel wordt gedaan om in te gaan op een ver zoek van de P.U.E.M. om toestemming te verleenen tot het bevorderen van een sta tutenwijziging met het oog op een wen- schelijk geachte kapitaalsuitbreiding. Als de Staten 2ich met dat voorstel vereenigen, dan zullen der provincie, te beginnen met 1933, hoogere baten uit hoofde van dividend toevloeien, welke Gedeputeerden tot resar» veering zouden willen bestemmen. Gedeputeerden deelen voorts nog mede, dat op de begrooting reeds een aantal sub sidies is uitgetrokken. Het zal echter <1© vraag zijn of al deze subsidies na 1933 nog op de huidige bedragen zullen kunnen wor den gehandhaafd. Op deze begrooting komt geen memorie- post meer voor met het oog op de werk verschaffing, zulks in verband met een aan schrijving van den minister, dat het hem juist voorkomt, indien door de provincie in den vervolge aan de gemeenten in dc kos ten van de werkverschaffing, waarvoor het departement reeds subsidie geeft, geen steun meer wordt verstrekt. De subsidiën aan de gemeenten ter zake van de verple ging van armlastige krankzinnigen en zwakzinnigen zijn nog niet verminderd op deze begreoting. HARTVELT-KWARTET. Wij kunnen mededeelen, dai dc violon celpartij in het Hartvelt-kwartet, die hei- vorige seizoen tijdelijk vervuld werd door den heer Piet Lentz, thans bezet is door den beer Albert van Doorn Voor het vooruitstrevende Uirechtscho ensemble mag dit een aanwinst genoemd worden; immers, Albert van Doorn, die vele jaren deel uitmaakte van oct ver maarde Hongaarsche Kc:n-Uuartet, waar mede hij concertreizen maakte door geheel Europa en Amerika, is een kamermuziek speler bij uitnemendheid, wiens medewer king het. Hartvelt-kwartet zeker ten .goede zal komen. VEREEN. „NEDERL. FABRIKAAT. Filmvoorstelling in „de Valk*, De vereeniging „Nederl&ndsch Fabrikaat" zul op Maandag 14 November a.s. een film voorstelling over de Xederlandsche indus trie in „clc Valk" geven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2