De toekomst van Suriname Gouverneur Rutgers geinterviewd UIT DE STAATSCOURANT VRIJZ.-DEMCCRATÏSCHE JONGEREN Onze Postvliegers onderweg ft UIT DEN HA4.GSCHEN RAAD EXPOSITIE A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Vooral met de goudproductie heeft men succes Lage levensstandaard *s-G ravenhage, 1 .November. De gou verneur van Suriname, dr. A. A. L. Rut gers, die met verlof hier te lande is aan gekomen, heeft hedenochtend een redac teur van het Nederlanctech Corresponden tie-Bureau ontvangen en dezen een inter view toegestaan over den economischen toestand van Suriname. De eeröte vraag, welke den gouverneur gesteld werd, was of hij omtrent de toe komst van het gebied, dat onder zijn be stuur staat, hoopvol gestemd is. Dr. Rutgers antwoordde hierop als volgt „Ik ben in het geheel niet gedeprimeerd ten gevolge van de ongunstige economische verhoudingen en heb ook niet het gevoel, dat er van Suriname .niet6 te maken zou zijn. Integendeel,, er zijn nog vele moge lijkheden van ontwikkeling in Suriname, welke in staat zijn het land een gezonde economische basis te geven. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de tijden buitengewoon ongunstig zijn. Maar door een geleidelijke reorganisatie der be stuun6huishouding hopen wij in staat te zijn aan de financieele problemen het hoofd te bieden". „Kunt u me enkele bijzonderheden om trent die reorganisatie der bestuurshui# houding mededeelen?" RUTGERS. „In Suriname hadden alle ambtenaren volkomen vrij pensioen en dat bij een pen sioenlast van ongeveer 1 millioen op de begrooting. Nu hebben wij een pensioen premie ingevoerd, natuurlijk geleidelijk, maar het zal een aanmerkelijk verschil maken. Ook zal de leeftijd van pensioenge rechtigd zijn niet langer op 50, doch op 55 gesteld worden. Wanneer deze regeling doorgewerkt zal zijn, zal de begrooting voor circa 4 ton ontlast worden. Er zal echter nog wel geruimen tijd overheen gaan. eer deze nieuwe regeling haar effect zal 6or leeren. Op het Onderwijs bezuinigen wij door een vergrooting van het leerlingenaantal per onderwijzer. Dit gelooft in de toekomst een bezuiniging van ruim 250.000. Een belangrijke factor voor de Surinaam eche begrooting is ook. dat er sedert 1930 niet meer geleend wordt. De groote bedra gen aan rente zijn daardoor komen te ver vallen. Dit bedrag groeide elk jaar aan gonder dat daar een evenredige aflossing tegenover stond. Voorts zijn er natuurlijk nog allerlei ver eenvoudigingen en versoberingen van on dergeschikten aard. Laat ik echter hier dadelijk aan toevoe gen, dat er binnen afzienbaren tijd geen sprake kan zijn van verdwijnen der Rijks bijdrage." „Langs welke lijnen denkt U den econo mischen bouw van Suriname te verster ken?" „Ik volg daarbij het plan. dat verschil lende voorgangers ook reeds gevolgd heb ben en dat langzamerhand gemeengoed i6 geworden. Men kan dit samenvatten in een streven naar bevolkingsvermeerdering, voorts tn het aanvoeren van werkkrachten en in het bevorderen van werkelijke kolo Disatie, d.w.z. er voor te zorgen, dat er een landbouw komt, welke overschotten voor den uitvoer heeft. Thans bevorderen wij den wegenaanleg op groote 6chaal. wij zoeken naar nieuwe producten en trachten de bestaande cul tures te verbeteren. Bij alle pogingen om Suriname op een stevige economische basis te fundeeren, is er echter een groote moeilijkheid: Suriname is zeer verwend. Wanneer men uit den Oost komt, staat men dikwijls verbaasd over de uitstekende outillage van Surina me." „Kunt U dit wellicht nader toelichten?" „Laten wij met het onderwijs beginnen Wanneer de kinderen van een Javaanschen koelie een analphabeet, in Suriname komen vinden rij daar dadelijk een laeore schoo waar zij heen moeten, en een leerplicht welke reeds sedert 1876 bestaat. Afgezien nog van de paedagoglsche bezwaren, welke aan dezen toestand verbonden zijn. springt het verschil met Ooflt-Indië wei bijzonder scherp in het oog. Wel is waar ontbreekt aan de practijk van dit schoolgaan nog veel maar de regeling is er in elk geval Kijkt u eens naar de volksgezondheid. In Oost-Indiö heeft men één medicus per ">0.000 inwoners; in Suriname is er één me dicus per 3000 inwoners. Vervolgens denk ik aan de verzorging der lepra-lijders In Suriname zijn 50 pCt. ondergebracht in gestichten, terwijl de overige 50 pCt. onder behandeling van speciale medici zijn. In Oost-Indië is nauwelijks 5 pCt. van de le pralijders in gestichten. Men moet mij goed verslaan: ik zeg niet, dat wij in Suriname te veel hebben. Maar wij kunnen het niel betalen en men moet zich dan ook niet >ver een aanzienlijke Rijksbijdrage verba zen. Ik zou nog kunnen wijzen op Dema rara, het aangrenzend gebied, dat driemaai zooveel inwoners telt als Suriname en dal ongeveer evenveel uitgeeft voor onderwijs •ïls wij. Natuurlijk kan men de geschiede nis niet ongedaan maken en dat wensch ik ook in geenen deele. Maar men slaat toch wel even vreemd te kijken, wanneer men uit de Oost komt en deze dingen ziet. Ech lor 6taat er een soberheid in de traktemen ten bij ons tegenover. In Indië heeft ieder hoofdambtenaar een bezoldiging van f 1000 of meer per maand, bij ons heeft de hoogste hoofdambtenaar 1000 traktement Zij vinden natuurlijk een zekere compen satie in een eenvoudiger leven en een la geren levensstandaard." „Zijn er in Suriname nog speciale crisis maatregelen getroffen, afgezien van de al gemeene versobering der bestuurshuishou ling?" „Wij hebben 90.000 uitgetrokken voor wegenaanleg; voorts geven wij ondersteu ning aan hen, die naar de goudvelden wen- schen te gaan en verstrekken wij voor schotten aan kleine landbouwers. Met dit bedrag hebben wij ongeveer 1000 mcnschen •iunnen helpen. Voorts is er van gouvernementswegc voed6eluitdceling in natura aan 250 gezin nen en wordt bereid voedsel aan 700 school kinderen gegeven. Vooral met de goudpro ductie hebben wij succes. Deze bedraagt ongeveer het dubbele van de productie van het vorige jaar, wat voornamelijk te dan ken is aan het grooter aantal menschen. «lie in de goudvelden werken en aan de lagere productiekosten. In deze goudpro ductie zie ik een welvaartsbron, welke voor al van beteekenis zal zijn voor de creolen bevolking, waaronder de grootste werkloos heid heerscht. De middelen hebben ongeveer een lialf millioen minder opgebracht dan geraamd was. Tengevolge van tal van maatregelen ler bezuiniging, ook op militaire uitgaven hebben wij echter bereikt, dat er op de llijksbegrooting geen grooter bedrag behoefi te worden uitgetrokken. Tenslotte kwam het gesprek op den Suri naamschen handel, welke vanzei Lm rvken l eveneens ernstig geschaad wordt door la van belemmerende bepalingen. Suriname kan zijn producten in de En- gelsche gebieden haast niet meer kwijt. De invoer van sinaasappelen is zeer gedupeerd door het verbod van invoer in Britsch Guyana, ouder het motief van het voorko men der fruitvlieg; welke echter in Britsch Guyana eveneens voorkomt, en waardoor dir. verbod een verkapte protectie maatre gel is. Ook de rijst en de suiker is op de natuurlijke marktgebieden van Suriname niet te plaatsen. Onderscheidingen. Benoemd tot officier der Oranje Nassau Orde J. B. Samson, directeur der ïnricli ting voor de gemeenteadministratie van X Samson te Alphen aanden Rijn; bevorderd met 1 November tot schout bij nacht de kapitein ter zee N. J. van Laer en is hem opgedragen de betrekking van in specteur-generaal van het loodswezen, dc betonning. bebakening en verlichting,, te vens Xederlandsch Permanent Comtnissa ris voor gemeenschappelijk toezicht over de betonning, de bebakening en het loods wezen op de Schelde onder eervolle onthef fing als directeur van t loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district tc Rotterdam: benoemd tot luitenant ter zee der 3e klasse de adelborst der le afdeeling voor den zeedienst F. L Capel; bij K. B. is bij de zeemacht benoemd to'. officier van gezondheid der 2e klasse H. ten Have en is hern een eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking vau reserve-offi cier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht; bij K. B. is toegekend de zilveren eerc medaille der OranjeNassau Orde met Je zwaarden aan den sergeant majoor-instruc teur W. C. Moraal van het 20e regiment infanterie; bij K. B. is op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve officier van gezondheid der eerste klasse D. H. Hellema van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren cero-medaillc der Oranje-Nassauordo aan J. J. Zimmer, kassier bij G. II. Bührmann's Papiergroothandel N.V. te Amsterdam; aan mej. J. van der Kamp, huishoudster in dienst van den heer C. G. van der Laan te de Bilt; aan J. P. Leene, kantoorbediende, leider cener afdeeling bij N. Samson N.V. tc Al phen a. d. Rijn; en de bronzen eere-medaillc aan inej. R. H. Hartholt, dienstbode bij den heer A. van de Moer te Laren (N. H.); aan E. Blaas, tuinman in dienst v an de N.V. Mij. tot Expl. van Landgoederen en Gronden Toorenvliet tc Culemborg op de buiten plaats Toorenvliet, te Koudekerke; aan mej. E. van der Valk, dienstbode bij mej. A. II. M. Molir te Utrecht; aan D. Douwes. in dienst van mr. I. A. M Bunker te Am sterdam; aan J. Groenendijk, R. W. de Grauw en J. P. de Groot, allen letterzetter bij N. Samson N.V. te Alphen a. d. Rijn; aan A. van Leeuwen, loopknecht bij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn; aan mej. C. Dane en rnej. P Damen, beiden dienstbode bij mevrouw de wed. dr. P. J. W. Dautzenbcrg te Oud- en Nieuw-Gestel; aan J. H. Lucks, wonende te Klein Doch- teren, gemeente Lochem, zetboer op het landbouwbedrijf te Lochen van mevr. de wed. P. C. Naeff-van Houweninge te 's-Gravenhage en aan mej. F. van der Horst, dienstbode in dienst van don heer dr. A. N. L. Otten te Utrecht. Vreemde onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan Th. A. M. Ruys te Wassenaar en P. Hoogvliet te Rotter dam, beiden directeur van de N.V. Expedi tiebedrijf voorheen H. Braakman en Co., te Rotterdam, verlof verleend tot het aan nemen van hun benoeming tot Ridder in de Orde van Leopold II van België. Adjudant van H.M. de Koningin. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag verleend als adjudant in gewonen dienst van H.M. de Koningin aan den majoor van den Gene- ralen Staf van het leger in Nod.-Indië C. A. van Kestercn, met gelijktijdige be noeming van dien hoofdofficier tot adju dant in buitengewone dienst en tot offi rier in de orde van Oranje-Nassau. met bepaling, dat het versiersel der Orde zal zijn met de zwaarden en is benoemd tot adjudant van H.M. de Koningin in gewonen dienst de adjudant in buitengewonen dienst generaal-majoor- titulair der infanterie van het leger in Ned.-Indië D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. Alg. Rekenkamer Ned.-Indië. Bij Kon. besluit is met ingang van 2 No vember benoemd tot voorzitter van de Al -.'emeone Rekenkamer in Ned. Indië de lieer ir. E. P. Wellenstein. thans voorzitter van de commissie toi het nagaan en ver Z'.melen van gegevens, betrekking hebben de op de welvaart der inheemsche bcvol king. Rechterlijke macht. Rij beschikking van den minister van u.^titie is aangewezen in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behande 'iis van strafzaken voor de arrondisse mentsrechtbank te 'Rotterdam tot plaats vervangend lid tniv J. Overwater, rechter. Middelbaar Onderwijs. Bjj Kon. besluit is wederom tijdelijk be noemd toi leeraar aan dc R.II.B.S.. te Bnclle ir. C. Kampman. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is benoemd tot outvan -•er van liet zegel i& Rotterdam J. Tous •?aint Raven, ontvanger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van dc hypo theken, het kadaster en de scheepsbevij zen te Gorinchem; en is benoemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel, tevens Algemeen Ze gelkantoor te 's Gravenhage, P. J. Houwing, ontvanger der registratie en domeinen tc Hoogeveen. Rijksbemiddeling. Bij Kon. besluit zijn te rekenen van 22 October 1932 aan de rijksbemiddelaars toe gevoegd als secretaris mr ir. A. \V. Quint 's-Gravenhage, thans plaatsvervangend secretaris en als plaatsvervangend secre taris ir. J. G. Schlingemann to 's-Graven hage. Zeedienst. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last: de kapitein luitenant ter zee K. van Aller eervol ontheven van het bevel over het vliegkamp de Mok en geplaatst in het com mandement der marine te Willemsoord, met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum, met 3 November de luitenant ter zee der le klasse J. J. A. van Staveren, dienende r>ij het vliegkamp de Kooy, wordt ter be schikking gesteld: de luitenant ter zee der le klasse P. J Hendiikse bij het vliegkamp de Kooy; roet 4 November de officieren van den marinestoomvaartdieiist der 2e klasse W A WaWchter a. b. H.M. wachtschip te Willemsoord; C. J. A. van Wijngaarden a. b. H.M. Hecmskerck, en J. Langerveld a. b. H.M. Z.2; met 9 November do officier van admï nistratie der 2u klasse N. B. Spoor, die nende bij de marinekazerne ie Willems oord, wordt ter beschikking gesteld; de of ficier van administratie der 2e klasse J. M. Giel, bij de marinekazerne te Willemsoord; is de officier van gezondheid der 2e kï., H. ten Have. den leii November geplaatst a. b. van H.M. wachtschip ie Willems oord de officier van gezondheid der le klasse W. F. K. Kooiman is met dien datum op verzoek op non-activiteit gesteld. OM DE KINDEREN. Gezinsdrama. B i e d a, 1 Nov. In de Heuvelstraat te Princenhage kreeg gistermiddag omstreeks i uur de herbergier H. de Rooy oneenig- heid met zijn vrouw over de opvoeding van 1e kinderen. De vrouw nam het voor de inderen op en stelde zich tusschen hen •;n hun vader. Zij maakte zich zoo kwaad lat zij eensklaps ineen zakte. Bij onderzoek bleek dat zij aan hartverlamming was over leden. De man is door de politie voorloopig opgesloten. Moties inzake het militairisme en de internationale samen werking De jaarvergadering te Sneek Zaterdag en Zondag werd door de Vrijzin mg-Democratische Jongeren Organisatie de algemeene jaarvergadering gehouden te Sneek. welke o.a. werd bijgewoond door het Tweede Kamerlid, Mr. Dr. A. M. Joekes en het Eerste Kamerlid Prof. Dr. D. van Emb den. Het jaarverslag van den secretaris con stateerde, dat ook de V.D.J.O. niet ontkomt aan den invloed dor zware tijden, doch ook oen toenemende belangstelling bij de jon geren voor de politiek. Een paar nieuwe afdeelingen werden opgericht, daartegen over werd één afdeeling ontbonden. In vér schillende plaatsen heeft men contact met longeren en de oprichting van afdeelingen wordt daar voorbereid. Voorloopig werd besloten tot toetreding tot de Nationale Vredes Centrale. Zaterdag avond sprak in een openbare vergadering Mr. Dr. A. M. Joekes over „Dictatuur of Democratie". Hierop sprak nog Prol' l)r. D. van Embden over de nieuw gestichte Nationale Vredes Centrale, die een actief democratisch eenheidsfront wil vormen voor don vrede cn voor nationale ontwape ning. In de Zondagmorgen voortgezette verga dering werd de uitgave van het maandblad „Jongeren en Democratie", alsmede het verslag van redactie en administratie be sproken. Besloten werd de uitgave in den zelfden geest voort te zetten. De verkiezing van het Hoofdbestuur bracht in de plaats van den heer C. B. van Dam te Haarlem, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer D. J. A. Geluk, eveneens uit Haarlem. In de andere functies werden benoemd de zittende bestuursleden: S. Zandstra Sneek, voorzitter; B. Levits Jr., Den Haag secretaris; C. S. Tolsma, Assen, penning meester; E. Klein, Hilversum, 2e secretaris Na ampele bespreking werd een voorstel der afdeeling Haarlem tot verhooging der maximum leeftijd tot 27 jaar aangenomen met een amendement van Assen en Hilver sum, waardoor de mogelijkheid van dispen salie boven '27 jaar vervalt. Hierop werd met algemeene stemmen aangenomen een motHF-van de afdeelins Den Haag, luidende als volgt* De Algemeene Vergadering dpi* Vrijzin nig Democratische Jongeren Organisatie bijeen te Sneek op 30 October 1932. Constateert met bezorgheid de toenemen de activiteit van het militarisme, de groei van het chauvinisme, het steeds sterker wordende protectionisme en bovenal de verbreiding der anti democratische staats idee; Waarschuwt de jongeren legen het daar uit voortvloeiende oorlogsgevaar, dat de cultuur dreigt te vernietigen: Wekt de jonge generatie op sterker dan ooit nationaal voor den vrede te ijveren en ontwapening te eischen, het internationale saamhoorigheidsgevocl krachtig te verster ken, den vrijhandel te propageeren cn de democratie te verdedigen; Besluit deze motie de grootste mogelijke publiciteit te geven en verzoekt de pers om medewerking hiertoe. Zondagmiddag hield Mr. Joekes een in leiding over „Internationale Samenwer king". Spreker bepleitte deze inzonderheid op drieërlei gebied, n.l. op economisch, op sociaal en op staatkundig gebied. Na deze inleiding werd. na enkele re dactioneelc wijzigingen wederom met alge meene stemmen, aangenomen de volgënde motie, gesteld door de afdeeling Haarlem Snip Pelikaan 27-10 Amsterdam 27-10 Bu«»apesl Woenen 28—10 Athene 29-10 Mersainatruh Cairo Gaza RuthavvelB 30—10 Bagdad Boeshir ï—ii 31—10 Diask Karachi 31—IC 1—11 Jodpoer 30-IC Calcutta Rangoon 29- IC BangKok Koh-Lak 28-10 Batavia 28 10 Bandoeng Y U Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 3 November dan wel andere middelen geschikt zijn ons het euvel der werkloosheid in belangrijke mate te temperen, besluit deze motie de grootst mogelijke bekendheid te geven cn verzoekt de pers om medewerking daartoe. Afgehandeld werden dan nog de propa ganda bespreking, benoeming van een kamp en propaganda commissie, welke aan het Hoofdbestuur werd overgelaten, vast stelling van de plaats, waar het volgende iaar het tienjarig bestaan gevierd zal wor den, waarvoor Haarlem werd bepaald, ter wijl benoeming van een lustrumcommissio eveneens aan het Hoofdbestuur werd opge dragen. Bij de sluiting van de vergadering wekte de voorzitter nog op tot hard werken voor de organisatie, tot versteviging innerlijk en uitbreiding uiterlijk. Zondagavond werd met een groote. druk bezochte feestelijke' bijeenkomst het vijf jarig bestaan van de afdeeling Snerk ge vierd Als spreker trad hier op de heer G» Ritmeester, wethoudèr van Leeuwarden. Het vastrecht voor gas wordt herzien Den Haag, 31 Oct. In de héden gehou den raadsvergadering is voortgezet dc be handeling van het prae-advies op de mo tie-Van Lengen betreffende herziening van het vastrechttarief voor gas. Do heer Hartman (c.h.) vond de verlaging wel wat gering. De heer De Visser (c.p.) klaagde er over, dat de tarieven op de armen veel meer drukken dan op de rijken. Wethojder Quant wees erop, dat het voorstel voor de gasfabriek een mindere Inkomst geeft van 125.000, hetgeen dus aan de gebruikers ten goede komt. De raad nam het voorstel aan met 38 tegen 3 stemmen. De heer J o 1 s (v.b.) interpelleerde ten slotte over een tramaangclegenbeid. MR. TRUYEN KAMERLID. Bij het centraal stembureau voor de ver kiezing van dc leden der Tweede Kamev is bericht ingekomen, dat mr. P. W. H. Truyen, hoot'd-inspecteur van het lager on derwijs te Roermond, zijn benoeming tob iid der Tweede Kamer in de vacature- Arnent heeft aangenomen. exposeeren thans een pracht collectie Zitkamer-ameublementen. Komt U eens de- etalage zien. Het is werkelijk iets bijzonders. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 De Algemeene Vergadering der Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie, bijeen te Sneek op 29 en 30 Olober 1932, Vreest, dat do toenemende werkloosheid en de langdurige lediggang op de jonge mcnschen, wier opleiding in deze jaren is of wordt voltooid, demoraliseerend zal wer ken en dat zij gemakkelijk onder den in vloed zullen komen van extremistisch#4 stroomingen. dat. bij opleving van handel en industrie deze jonge menschen achter zullen staan bij hen. die reeds in de practijk werkzaam zijn geweest, zoodat velen van hen wellicht hun geheele leven de nawerking van deze crisis zullen ondervinden, vestigt dc aandacht op deze gevaren, is van meening. dat de overheid, al of niet in samenwerking met particulieren, be boort te zoreen. dat alle groepen van do2e ionge lieden gelegenheid verkrijgen voor ontwikkeling en ontspanning, acht bestudeering noodig. van dc vraag, of. verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd, verkorting van den arbeidsduur, .Je aanstaande wacht buiten op Je. Annie." „Hoe weet u dat het mijn aanstaande ia rookt een sigaar van mij,"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4