DE GABRIE MEHENSCH00L 25 JAAR EEN REQUEST AAN DE TWEEDE KAMER DE BEZUINIGING BIJ HET R.O.G. Geen eer- of positieherstei in perspectief ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Veel waardeerende woorden DE CURSUSSEN VOOR WERKL00ZEN Agenda a STADSNIEUWS De voorgestelde vereenvoudiging van de personeelformatie te zien als een terugstap op de maatschappen lijke ladder Naar aanleiding v- n het schrijven d.d. 3 September j.l. van den Minister van Justitie, betreffende de vereenvoudiging dér personeelformatie in Rijksopvoedings gestichten, welk schrijven toondertijd uit voerig in ons blad werd opgenomen, heeft het bestuur van den Bond van Personeel bij de Gevangenissen, Rijksopvoedingsge stichten, Rijkswerkinrichtingen en Tucht scholen zich thans met het volgende re- quest tot de leden van -de Tweede Kamer der Siaten-Generaal gewend: HoogEdelGestrenge Heeren. Ondergeteekenden, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van den Bond van Per soneel bij de Gevangenissen, Rijks-Opvoe- dingsgeStichten, Rijkswerkinrichtingen en Tuchtscholen, nemen eerbiedig de vrijheid, zich namens genoemde organisatie tot U HoogEdelGestrenge te wenden met het vol gende: Zijne Excellentie do Minister van Justitie heeft per schrijven van 3 September j.l. de hoofden van de Rijksopvoedingsgestichten voor jongens in kennis gesteld van zijn voornemen, om ingrijpende wijzigingen in den gestichtsdienst aan te brengen en zoo doende de algemeene kosten per verpleeg de op een lager peil te plaatsen. Ofschoon de leden onzer organisatie, ge zien de abnormale tijdsomstandigheden, een reëele bezuiniging kunnen billijken, meenen zij toch, dat zulks niet gaat op do wijze, zooals Zijne Excellentie zich dat voorstelt, daar zoodoende een algeheele de gradatie van het personeel (behalve direc tie, ziekenverplegers en koks) plaats zou vinden. Buiten het gevoelsargument,, hetwelk een degradatie ten allen tijde met zich brengt, kan onze organisatie zich niet vereenigen met de waardeering, die door dat voorno men van den Minister tot uiting komt voor een groep personeel, waarvan het meeren- deel 15,20 en meer dienstjaren achter den rug beeft en die steeds getoond heeft, ook in zeer moeilijke omstandigheden voor haar taak berekend te zijn. Bovendien mogen wij aannemen, dat na deze voorgenomen reorganisatie, de taak en werkzaamheden van het personeel wei nig of niet» zullen veranderen en do gel delijke belooning dus niet in evenredigheid is met de daarvoor geöischte kennis, ver antwoordelijkheid, enz. enz. Toen indertijd Zijne Excellentie de Mi nister van Justitie besloot, van de drie be slaande Rijksopvoedingsgestichten er één op te heffen, kwam Zijne Excellentie, in de ook bij Zijn departement ingestelde commissie van georganiseerd overleg, met het voorstel om de tot dien gevolgde wijze van afvloeiing van overcompleet personeel (volgens anciënniteit) te wijzigen en we gens de hoogere eischen, die aan het blij vend gedeelte moesten worden gesteld, de gêschiktheidsfactor als maatstaf te nemen. In de nadere formuleering van deze ge schiktheid werd o.m. het bezit v&n bepaal de acten aangenomen. Nu wordt dat geselecteerd personeel in rnassa gedegradeerd! De beweringen van den laatsten tijd, waarbij het werk in de Rijksopvoedingsge stichten op een lijn gesteld wordt met dat in de Tuchtscholen, zijn maar in zeer be- trekkelijken zin waar en o.i. in zooverre, dat beiden een taak hebben in de verbete ring van een gedeelte der misdadige jeugd. Verdere vergelijkingen zijn voor den in gewijde in deze materie moeilijk te aan vaarden en een korte bestudeering van de huidige Kinderwetten zal het door ons in genomen standpunt doen deelen. Tevens zal daaruit blijken, dat het verblijf van de verpleegden in de Tuchtscholen over het algemeen van korteren duur is als voor dezelfden in de Rijksopvoedingsgestichten, zoodat voor de eersten van opleiding zoo goed als geen sprake kan zijn, terwijl bo vendien de gevolgde systemen in de respec tieve inrichtingen van geheel verschillende aard zijn De eischen bij indiensttreding zijn dan ook voor het personeel aan de Rijksopvoe dingsgestichten veel hooger gestéld, het geen moge blijken uit de voorwaarden, be kend gemaakt o.m. in de Nederlandsche Staatscourant van 13 en li Februari 1910, waa?aan de candidaat-opvoedend ambtena ren moesten voldoen; o.a. werd daarin ge- eischt: Lezen, Nederlandsche Taal, Letterkunde, Schriftelijke en mondelinge uitdrukking van gedachten, Rekenkunde. Practische meetkunde en Algebra, Algemeene en Va- derlandsche Geschiedenis, Aardrijkskunde, Kennis der Natuur, Fransch, Duitsch, En- gelsch, Kennis en toepassing der Kinder wetten en verdere vakken, die ter aanbeve ling dienst konden doen. De beam bier* in algemeenen dienst aan de tuchtscholen en rijksopvoedingsgestich ten kwamen tot voor korten tyd op één ranglijst voor, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat door de verschillende mutaties, in den loop der jaren plaats gehad, beambten vau de tuchtscholen nu dienst dóen in.de rijksopvoedingsgestichten en omgekeerd Door den voorgenomen maatregel van den minister worden do beambten in algemee nen dienst nu verbonden aan de rijksop voedingsgestichten, tegenover hun collega's aan de tuchtscholen ten zeerste gedupeerd In de personeelsformatie van vóór 1910. welke zijne excellentie wederom wil in voeren, kwam de rang van beambte yoor huishoudelijke diensten niet voor. Genoem de functie is eerst in de na-oorlogsche ja ren bij dezen tuk van dienst ingesteld en kon voor het meerendeel beschouwd wor den al6 een belooning voor een groep per soneel, die jaren van tij del ij ken dienst ach- Jer den rug bad en nu door practische er varing voor een aanstelling in aanmerking kwam, waarvoor zij anders wegens' te hbo gen leeftijd niet meer in de termen viel. De dpor deze functionarissen verrichte werkzaamheden hebben dan ook voor het meerendeel weinig gemeen met hetgeen hun-titel aangeeft. Gelukkig is zijne excellentie .ten opzichte van laatstgenoemde groep personeel van zijn voornemen teruggekomen en zal deze groep den rang en het salaris van beambte voor huishoudelijke diensten behouden, een besluit waarvoor wij hem ten zeerste dan ken en wij hopen, dat zijne excellentie ook ten opzichte dor andere groepen tot een dergelijken maatregel zal overgaan. Bezuiniging in deze benarde tijden is na tuurlijk de lofwaardige bedoeling van zijne excellentie met een en ander, maar, door dat uit te voeren op de wijze zooals tot op beden nog in zijn voornemen ligt, dupeert hij ambtenaren,'die in verband met de van hen geéischte kennis, werkzaamheden enz recht hebben op het leveusniveau, waarop zij zich thans met hun gezinnen geheel hebben ingesteld. Hij laat hen een of meer stappen op de maatschappelijke ladder te rug doen, zonder ecnig eer- of positieher stel in perspectief le geven, terwijl naar wij mogen aannemen, deze groepen op dubbele wijze gedupeerd zullen worden, daar zij ook nog onder de algemeene 6alarisverla ging voor de rijksambtenaren zullen val len. Het doel „bezuiniging", hetwelk de mi nister aanleiding tot genoemde handeling heeft gegeven, zal echter in hoofdzaak slechts op papier bereikt worden en althans de eerste jaren van nul en geener waarde zij vu daar bet mlnd -r te',ontvangen salaris aangevuld zal wórden met wachtgeld, zêo"- dyt eerst na een-paar jaar rijks' financiën er in werkelijkheid een weinig voordeel van zullen hebben, hetgeen echter nog, in verband niet den «remiddeldeir leeftijd \an het personeel, slechte zeer miniem zal zijn. De regeering heeft .bij indiensttreding aan het thans fungeerend personeel bij dc rijks opvoedingsgestichten zekere eischen gesteld, waarbij als tegenprestatie een evenredige geldelijke belooning en levenspositie in uit zicht vverd gegeven. Was zulks niet gedaan, dan had het. meerendeel van de nu in dienst zijnde ambtenaren bij die gestich ten een anderen werkkring gezocht, even eens in overeenstemming met hun ontwik keling enz. enz., en'naar alle waarschijn lijkheid had een gelijkwaardige betrekking als tot op heden door ben vervuld, binnen hun bereik gelegen. Is zijne excellentie nu van meening, dat in verband met de veranderde tijdsomstan digheden andere wegen met het rijksöpvoe dingswezen moeten worden ingeslagen, dan nog had het personeel niet behandeld hoe ven te worden als op de in de hierbijgaan- de bijlage aangegeven wijze, maar had zijne excellentie de. rechten van het indienstzijn- de personeel moeten erkennen en een an der systeem moeten volgen, waarbij de ambtenaren niet in hun eer werden aah^e- •tast Als voorbeeld van hetgeen o.a. gevolgd had kunnen worden, noemen zij het z.g. uitstervingssysteem, waarbij het huidige personeel zijn rang zou behouden en even- tuoel nieuw aan tc stellen ambtenaren op dan aan te geven voorwaarden in dienst kunnen treden. Financieel zou een en ander weinig ver schil maken en er behoeft tegenover hel personeel geen onrecht te worden gepleegd Dringend verzoeken zij aan u hoogedel gestrenge, zijne excellentie den minister van justitie te adviseeren van het hierbo ven geschetste voornemen van het perso necl bij de rijksopvoedingsgestichten te willen afzien en er een meer billijker en rechtmatiger regeling voor in de plaats te stellen. Zij danken u hoogedelgestrenge bij voor baat voor deze medewerking en zijn gaar ne bereid, een en ander zoo noodig nader loe te lichten. Zij verblijven met al dc verschuldigde gevoelens, van u hoogedelgestrenge de dw. dn.: W. POELSTRA, voorzitter. J. MULDER, secretaris. Leiden Amersfoort. 31 October 1932. STADSNIEUWS Ds. Gerritsen biedt namens ouders en ouddeerlingen een epidios= coop aan Gisteren heeft de Gabrie Mehenschool van de N'ed. Hervormde gemeente in het Plantsoen alhier haar vijf en twintig jarig bestaan herdacht. Nadat des middags éon feest voor de kin deren in de Markthal was gehouden, had er des avonds in de school een zeer druk be-, zochte receptie plaats. Het bestuur ging zoo goed als schuil ach ter de vele bloemen, welke bij dit zilveren jubileum de tolk waren van de velen, die hun blijken van sympathie in dezen vorm hadden gezonden. Deze receptie was zóó druk bezocht, dat de aanwezigen drie leslokalen vulden. De voorzitter van het schoolbestuur, Ds. K. den Hollander, deed bij den aan vang van deze receptie mededeeling, dat de inspecteur van het L.O., de Lieer van Loon, de oud-hoofdinspecteur, de heer Eringa, alsmede Ds. Visser alhier, bericht van ver hindering hadden gezonden, terwijl er voorts nog een telegrafische gelukwensch was binnengekomen van den heer Michon, hoofd der Chr. school te Hoevelaken en van het personeel der Chr. school aan de Miere- veldtstraat alhier. Van degenen, die op deze receptio liet woord hebben gevoerd noemen wij o.m. Jhr. Quartes van Ufford uit Utrecht, inspecteur vanhet Chr. Volksonderwijs en hoofdbe stuurslid van dit onderwijs. Deze woord voerder wees er met nadruk op, dat wrij ving tusschen schoolbestuur en personeel tot dé zeldzaamheden, heeft behoord, het geen hij een groote verdienste noemde. Im mers, de toewijding van het personeel en het hart dat zij voor het onderwijs hebben is van het allergrootste belang. Hij wensch- te de school geluk met de beide hoofden, welke .haar in de afgeloopen vijf en twintig jaar hebben geleid en besloot met, de beste wenschen, voor de toekomst. De heer Jansen, hoofd der Chr. U.L.O. school alhier, was de tolk van het perso neel dezer onderwijsinrichting bij de vie ring van dit zilveren jubilé. Hoewel de heer Keemink dezer dagen heeft geschreven over de liefde en vriendelijkheid van degenen die reeds van ons zijn heengegaan, hoopte hij tóch dat men overtuigd zal zijn van de groote sympathie van diegenen, die er nog zijn. Dezo woordvoerder wees er tenslotte nog op, dat het mooie- van het Cbr.'Onder wijs in de aliereeisle plaats is gelegen in de uitbreiding van God's Koninkrijk Eon fraai geschenk van ouders en oud-leerlingen, De ouders der leerlingen, oud-leerlingen en belangstellenden in het werk dor Gabrie Mehen8Chool hadden voor deze receptie een woordvoerder gevonden in der» persoon van Ds. M. G. Gerrit-^n, die allereerst als vader van zijn kinderen liet schoolbestuur en het onderwijzend personeel dank bracht voor de zorgen, aan zijn spruiten besteed. Deze zelfde gevoelens van dankbaarheid leven echter ook in de harten van de ouders der andere 'leerlingen, zoodat spreker ook na mens hen, alsmede namens de oud-leerlin gen woorden van dankbaarheid aan het bestuur overbrengt. In dit verband wees spreker erop, dat er gewoonlijk aan klach ten en critiek geen gebrek is, doch dat men, indien er reden is tot dankbaarheid, daar van geen uiting geeft. Bij dit zilveren ju bileum hebben degenen namens wie deze woordvoerder hier spreekt, evenwel ge meend om Iiun dank te moeten betuigen voor hetgeen door schoolbestuur en perso neel in het belang der leerlingen is gedaan. Zij hebben deze dankbaarheid willen uiten in den vorm van een blijvend geschenk, een geschenk, waar de leerlingen en hel onder wijs van zullen kunnen profiteeren. Ds. Ger ritsen bood tenslotte een epidioscoop aan, welke in groote dankbaarheid door het schoolbestuur werd aanvaard. Ds. den Hol lander vestigde er in zijn dankwoord de aandacht op, dat uit dit fraaie geschenk zooveel liefde en waardeering voor de school spreekt Onze burgemeester Mr, J. C. Giaaf van Randwijck, was ter receptie gekomen om namens het gemeentebestuur de gelukwen- schen over te brengen. In een geestige speech zette hij allercorst uiteen hoe hij achter de beteekenis van den naam dezer school was gekomen, om daarna een spe ciale gelukwensch te richten tot den heer Veis Hcyn, die zooveel voor deze onderwijs inrichting heelt gedcan. Nadat hij eraan had herinnerd, dat het vroeger moeilijk was om van den magistraat iets gedaan te krijgen voor het onderwijs, stipuleerde hij het feit, dat de wet op het bijzonder onder wijs het voor deze scholen heel wat mak kelijker heeft gemaakt. Spreker hoopte ech ter, dat de geest en het gezonde initiatief hier niet door zullen lijden, doch dit is met het bestuur der Gabrie Mehenschool geens zins hét 'geval. Met den wensch, dat de school nog vele jaren zal mogen bloeien, be sloot de burgemeester zijp toespraak. Ds. den Hollander prees in zijn dank woord het medeleven van onzen burgemees ter, die alles doet om burger„vader" té zijn Hij hoopte, dat het hoofd onzer gemeente zal medevoelen, dat op de Gabrie Mehen school rustige en knappe burgers van Amersfoort worden gevormd, die weten wat orde en tucht is. lel z.jj óns te ver voeren, indien wij iet! ra.1. a;'JÏn' w-lnieldden. die op deze >pti t awoordje ,s geweest. Men zal het ons dan ook nier euvel duiden, indien wij voki.v. n met het noemen van enkele afgevaardigden en functionarissen. Zoo merkt n wij o.m. nog op den heer F. Wesseling, president-kerkvoogd der Ned. Ilorv. Gemeente, Dr. M. v. d. Hoove, schooluris, den heer Berends alhier, die en kele boekwerken aanbood, een afgevaardig de dpr Chr. Zangverceniging Sursurn Corda, die een fraaie bloemenmand offreerde, don heer Zuurbier, die namens het onderwij zend personeel een voorzittershamer met zilveren versiering aanbood. Dr. B. Keulen, rector van ons gymnasium, Ds. Pannebak- kor en Mr. Stadig namens het Chr. 'Natio naal schoolonderwijs alhier, terwijl Ds. Pannebakker tevens de gelukwenschen overbracht namens den kerkeraad. Voorts waren ook zeer velo ouders en ouddeerlingen ter receptie aanwezig. Ver meld zij nog, dat een der jongste leerlingen het schoolbestuur een bloemenhulde bracht. lie feestelijkheden ter gelegenheid van clit zilveren jubileum zullen hedenavond worden besloten met een herdenkiugssa- menkomst in de Nieuwe Kerk aan den Lcusderwcg. Tentoonstelling van het werk dat den afgeloopen winter is vervaardigd Wij hebben den afgeloopen winter tc dezer stede verschillende cursussen gehad voor de werkloozen, teneinde deze groep van de bevolking in (le gelegenheid te siel len hun vakkennis te onderhouden en zoo noodig deze uit te breiden. Uit het onlangs gepubliceerde verslag van dc commissie voor ontspanning en ontwikkeling van werkloozen heeft men kunnen lezen, dal voor sommigen {lezer cursussen groptc be langstelling was. Degenen, die nu weer in teresse in dit werk hebben, zullen zich on getwijfeld hebben afgevraagd wit er nu eigenlijk den -vurigen» winter door de ver schillende cursisten is gedaan. Het is dan ook een goede gedachte van de commissie voor ontwikkeling der werkloozen geweest om een tentoonstelling te organiseéren van alles wat door de deelnemers aan dc vei schillende cursussen is vervaardigd. Deze expositie is hedenmiddag in het gebouw SU Jozef aan dc Lieve Vrouwestraat geopend. Zij zal voorts te bezichtigen zijn tot en met Vrijdag a.s. Wij hebben tijdens dc inrichting van -deze tentoonstelling reeds een kijkje..genomen teneinde hen, die er belang in stellen, een klein idee te geven vun hetgeen er alzoo te bezichtigen is. Ieder zal daar wel iets vinden, dal zijn belangstelling trekt. Do knutseluar zal er bijv. aantreffen een inzending van don cur sus voor handenarbeid, waar men aardige soms heel artistieke lampjes heeft vervaar digd, voorts modern cartonnage- en hout werk. Op de meubelafdceling wordt dc aan dacht getrokken door een fraai afgewerkte schemerlamp, een mooi model antieke kast, alsmede tal van ontwerpen van interieurs. De schilders onder de cursisten hebben zich hoofdzakelijk toegelegd op het letter zetten, hetgeen hun zeer ten goedo zal komen, daar er helaas op vele zaken nog letters prijken, welke, wat vorm aangaat, veel te wenschen overlaten. Zij, die deelgenomen liebben aan den cur sus voor algemeen teekencn, laten den be zoekers even halt houden voor eenigc fraai uitgevoerde teekeningen, waarvan er enke len zijn, die een talent verraden. Wie de in zending van den cursus voor electrotechniek bekijkt zal ervaren, dat daar speciual de aandacht is gevestigd op het splitsen van kabels, aangezien enkele voorbeelden, hoe het wèl en lioe het niet moet, zijn tentoon gesteld. Een gevlochten kolom met basement* kapiteel en balk is het resultaat van den betonvlechtcursus geweest, terwijl een ge bogen trapleuning er ligt als bewijs van hetgeen op den timmercursus is tot stand gekomen. Bovendien vindt dc toeschouwer er een stand van het Oranjekruis, waar allerlei boekjes en verbandmiddelen tc zien zijn voor de eerste hulp bij ongelukken. Keu- merkend ie, dat deze inzending één geheel vormt niet een paar voetbal- en gymnas tiekschoenen Wij noemen tenslotte nog enkele werk stukken van den cursus in het autogeen lasschen. Een grafische voorstelling laat u zien welke cuisuseen gehouden zijn en hoe veel bezoekers er op deze cursussen zijn geweest, terwijl architect Adriaans alhier ecnige teekeningen heeft gemaakt van de bedrijven, waarheen excursies zijr» gehou den, met vermelding van het aantal deel nemers. Ongetwijfeld zal ieder, die ook maar eenigc interesse heeft voor maat schappelijk werk, een kijkje gaan nemen op deze merkwaardige expositie, welke de meest uiteenloopendc branches vertegen woordigt. Op de officieel© opening van hedenmid dag komen wij in ons blad van morgen nog nader terug. ZON EN SCHILD. Het nieuwe sanatorium en klasse-paviljoen, Naar wij vernemen zal het nieuwe sana torium der Ned Hervormde stichting voor zenuw- en geesteszieken aan den Utrecht- scheweg alhier 15 November a.s. in gebruik worden genomen. Het nieuwe klasse-paviljoen zal eerst 15 -Januari in dienst kunnen worden gesteld. D a g'e I ij k a City Theater, Westsingel 7. Vertooning van ..Uuwelijkscomedic." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „De schrik der bergen"' en „Dc reis om do wereld in IS dagen" (laatste serie) Museum Fléhitc, Westsingel. (Uitgezon Jerd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Vereniging, Regentesselaan. lederen dag van 6--8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en RibiiotheeU, Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vrcdcsbibliotheek, Arnherascheweg 50 Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 22 Oct. t/m. 6 Nov. Gebouw „do Pcth." Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling van schilderijon on teekeningen. 29 October—6 November. Sue. Concor iu Tentoonstelling van schilderijen en tceko-l ningen door Willem J. van Dam (dagelijkir. 10—4 uur). 2 Nov. N jeu we Kerk. Herdenk ingssaitiqu komst Gabrio Mehenschool. S uur. 2 Nov. Theosof. Loge. Exporimenteélo séance van den heer en mevr. L. G. Roos— Hallensleben. 8% uur. 2 Nov. Do Valk. Uitvoering Alg Militair Tehuis. 3 en 4 Nov. Gebouw „St. Jozef" (L. Vrou- westraat). Tentoonstelling van arbeid der wprkloozen-cursussen (0—12, 2—5 en* 7—9 uur). 3 Nov. Theosof. Loge. Abonnementscon cert van het Hartvelt-kwartet. 4 Nov. Markthal. Feéstelijke propaganda- avond Chr. Besturenbond. 6 uur. •i Nov. Soe. Concordia. Openbare vergade ring Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing van mevr. Breedeveld uit Wassenaar. 8 uur. 5 Nov. de Poth. Ommegang langs de schilderijententoonstelling under luiding van dr. Nicweg.— 2V= uur. 5 Nov. Dc Valk. l ecstavond Zwemver. „Neptunus." 7 t/m. 12 Nov. Markthal. A. T. O.-win- kcl beurs. 8 Nov. Theosof. Loge. Lezing ir. Keus Boeke uit Bilthuvcn over: „Het huwelijk van den arbeid." 8 uur. 9 Nov. 't Nut. Rondgang 111 „Fjóhito' onder leiding van den heer v. Beurden. 'Zy2 uur. 10 Nov. Rcmonstr. kerk. Ned. T'..,toston tenhond Lezing mcj. Tonny de Ridd?!- over- „De klop op de deur." 8 uur. 10 Nov. Restaurant Princess. R.K. Han dels- en Kantoorbedienden. Praatavoiid ou der leiding van den Bondsvoorzitter. 11 Nov. Motel Monopoly. Ver. van Huis vrouwen, lezing mej. Joh. Lugt over: .J'-tsj over huiselijke feesten" (niet tentoonstel ling). 2jj uur. 12 ^Nov. De Valk. Uitvoering Frlescho Vereeniging. 13 en 15 Nov*. Patfouaalszual (Beg.j Op voerjng .Berg revue. 193 '- 5 uu.8 uur. 15 Nov. Markthal ,,'t Nut" Lezing mei lichtbeelden door dr. A. Saalborn ov->r „Rusland Oud en Nieuw." S uur. 10 Nov Dc Valk. Soe.-Dem. Vrouwcnclub „Vrouwendag", spreekster mevr. Ribbiv3-~ Peletier. 16 Nov. 't Nut. Rondgang in „Field te*' onder leiding van dun heer CroocRewit. 2% uur. 17 Nov. De Valk. Neder!Reis- woeniginc Lezing met lichtbeelden van dun hoer-J. Peper over- „Onze vacantiereis door mooi Oostenrijk in den zomer van 1932." S uur. 18 Nov. De Valk. Eerste Kunstkring-cMr cert door do Concertgebouw-Kamermuzic-k Verecniging. S uur. 19 Nov. De Valk. Uitvoering looneelclub Advendo opvoering „In de mist." 8 ifui\ 2U en 22 Nov. De Valk. Opvoering Berg revue 1932. 3 cn 8 uur. 23 Nov. 't Nut. Rondgang in „Fléhitc onder leiding van den heer Iluygcn. 26 en 27 Nov. De Valk. looneelvereeniging „Kunst na Arbeid" 29 Nov. Theosof. Loge. Soefi-orde. LeZing van den heer A. J. Kerbert over: „Univer- seele Religie." 8 uur. 30 Nov. Theosof Loge. Experimenteel©' -séance van den heer en mevrouw L. G. RoosHuilenftlében. 8% uur. 30 Nov. De Valk. Ned. Chr. Reisvereeni- ging. Filmavond- over Beieren. uur. BURGERLIJKE STAND. 1 November. GEBOREN: Maria, d. v. Cbristoffcl Strik en Elisabeth Maria Johanna Willcmseii. GEHUWD: Theodurus Joscphus Johan-' nes Ram en Maric Nijaiua Hermina van 'L Kruijs. OVERLEDEN: Rudolf Sclieick, oud 'J da gen; Dirk Kraan dijk, oud Ü7 jaar, echtge noot van Barta Beek; Cornelia Smienk. oud 72 jaar, cchtgenootc van Gerrit Eps- karap. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 1 Nov. 2 Nov. 12 uur Londen 8.18% 8.26' Berlijn59.06 59.02 Parijs9.77 9.76% Brussel34.58^ 34.57 Zurich47.97 47.95 Kopenhagen42.80 42.80 Oslo 41.80 41.80 Stockholm42.90 42.90 New-York2.48^ 2.48% Milaan12.75 12.79 Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten Z Voorschotten in rekening-courant 8

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9