EEN GROOT PROCES TE KIEL 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD Vrijdag 4 November 1932 31e Jaargang No. 109 DE ONDERGANG VAN DE NIOBE DE RIJKSREGEERING EN DE LANDBOUWERS VERKEERSSTAKING DREIGT TE BERLIJN Behandeling der zaak voor den krijgsraad Kiel, 3 Nov. (V.D.) Hedenmorgen begon voor den krijgsraad to Kiel de behandeling van de ramp, die het opleidings-zeilschip Niobc van de Duitsche rijksmarine heeft ize troffen; beklaagde was de commandant van de Niobe, kapitein Ruhfus. De aanklacht zet uitvoerig de omstan lig- hedcn uiteen, waaronder het ongeluk plaats vond. De aanklacht wijst het vermoeden af. dat in enkele dagbladberichten de ronde heeft gedaan, als zou door het passoeren van de vliegboot I). O. X en door het wisselen van vlagsignalen de aandacht van den schccpscommandant zijn afgeleid en als zou hierdoor de ramp zijn veroorzaakt. Het feit van het omslaan en zinken zou het vermoeden kunnen motiveeren, dal cenig verzuim zou zijn gepleegd, waarvoo» de commandant verantwoordelijk is; het zal de taak van den krijgsraad zijn dit te onder zoeken. Kiel, 3 No v. (V. D.) Hedenmorgen be gon, gelijk gemeld, voor den krijgsraad te Kiel de behandeling van de ramp van het opleidingszeilschip Niobe. President van den krijgsraad is dr. Schuck, auditeur-militair is dr. Becker, terwijl kapitein Ruhfus wordt bijgestaan door een verdediging, bestaande uit een zeeofficier, kapitein-luitenant ter zee Rogge en een jurist, de advocaat Rath je. De krijgs raad bestaat uit den voorzitter en twee bij zitters, waarvan één volgens de wettelijke bepaling kapitein-luitenant moet zijn en de ander den rang van den beklaagde moet hebben, dus in dit geval eveneens een kapitein-luitenant is. De aanklacht zet uitvoerig de omstandig heden uiteen, waaronder het ongeluk plaats vond. Naar zijn meening kon van strafrech terlijke verantwoordelijkheid van den offi cier van de wacht geen sprake zijn, aange zien hij als commandant reeds anderhalf uur aan dek was geweest en het commando had overgenomen. Het ontstaan van een donkere wolkenlaag boven Fehmam was tijdig waargenomen en men had er de noo- dige aandacht aan besteed. De bovenzeilen werden geborgen en de wacht werd van olickleeren voorzien. Overigens ging de dienst gewoon voort, aangezien geen ver ontrustende teekenen waren waar te nemen. Te 14.47 uur brak de bui plotseling met kracht los, waardoor het schip in korten tijd vlak op het water werd gedrukt. Door dat het schip direct gevaarlijk slagzij maakte werd de poging, om het overeind te richten door het omgooien van het roer verijdeld. Na het kenteren cn zinken van de Niobe is niets verzuimd om te pogen, zooveel mogelijk 'leden van do bemanning te redden. De rustige en bezonnen houding van de bemanning en den commandant tot redding van dc overlevenden wordt alge meen erkend. Niettemin dient onderzoent te worden of het ongeluk te vermijden was geweest en in het hij zonder, oWlen com mandant eenige schuld treft. De aanklacht wijst zooals is bericht. het vermoeden af, dat door het passeeren van de vliegboot Do X de aandacht van den schccpscommandant was afgeleid. De Do X passeerde op vrij grooten afstand en reeds te 13.40 uur. De louter als oefening bedoelde en van inhoud onbelangrijke vlagsignalen konden de met de navigatie be laste leiding niet hinderen. Niettemin zou het feit van het omslaan en zinken het ver moeden kunnen motiveeren, dat eenig ver zuim zou zijn gepleegd, waarvoor de com mandant verantwoordelijk is. Het zal de taak van den krijgsraad zijn, dit na te gaan. Nadat de getuigen zijn opgeroepen en de militaire rechters zijn beëedigd, wordt een verklaring voorgelezen van den inspecteur der marine-opleiding, waaruit blijkt, dat kapitein Ruhfus sedert 1916 ononderbroken op kleine oorlogsschepen vaart, welker navigatie een bijzondere mate van zeemans vaardigheid eischt. Hij heeft een uitge breide opleiding voor de zeilvaart gehad zooals al zijn voorgangers. Reeds anderhalf jaar was hij belast met de leiding der in structie op de Niobe, toen hij in het begin van 1932 commandant van het schip werd. Ruhfus geldt als een plichtsgetrouw en ge wetensvol officier, die steeds bijzondere aandacht heeft voor het welzijn van zijn on dergeschikten. De president van den krijgsraad herinnert De Beierscne premier Held, die loo'n scherpe kritiek heeft ge- Gelend op het kabinet-von Papen. er dan aan, dat bij het vergaan van het schoolschip Niobe 69 personen van de rijks marine den zeemansdood in de golven heb- #hen gevonden. Hij richtte tot den beklaag de de vraag, of hij tegen het vaststellen van dit feit bezwaren had in te brengen, waarop deze ontkennend antwoordt- Kapitein-luitenant Ruhfus, die gedeco reerd is met het ijzeren kruis I, moet nog maals op verzoek van de leden van den krijgsraad verschillende vragen omtrent zijn carrière bij de marine beantwoorden cn tenslotte zijn mecning zeggen over den inhoud van de aanklacht. De krijgsraad heeft een groot aantal des kundigen gedagvaard, die bij do verschil lende onderdeden gehoord zullen worden. Men verwacht, dat de zaak morgen beëin digd zal worden. Kiel, 3 Nov. (V.D.) Op het verzoek van den voorzitter van den krijgsraad om een relaas te doen van dc gebuertenisscn tij dens dc ramp met de Niobe legde kapitein- luitenant Ruhfus de volgende verklaringen af: Op 25 Juli was do Niobe des morgens van Kiel uitgeloopen en ging tegen zeven uur 's avonds op een afstand van acht zeemijlen van de Noordelijke boei van Mar- kelsdorf bij Fehmarn voor anker. Op 26 Juli woei des morgens een frissche bries uit het Zuid Westen. Alle zeilen waren bij gezet. Het schip lag volkomen rustig en bad een helling van een graad. De zeegang bedroeg 3 a 4. De normale ochtenddienst geschiedde, doch toen de wind naar het Noord-Oosten ging waaien met een sterkte van 3 A 4, begaf Ruhfus zich persoonlijk naar dek. Om 12 uur toonde de barometer een lichtstijgcnde tendenz, zoodat er geen aanleiding was de zeilen te bergen. Den geheel en morgen was er geen regen ge weest. Tegen één uur draaide dc wind door naar het Zuid Zuid-Westen. Te 13.50 uur werd op een afstand van een halve zee mijl het vuurschip Fehmarn gepasseerd, waarmee oefensignalcn werden gewisseld. Op dit tijdstip was de DO X reeds lang uit het gezicht. Kapitein Ruhfus had de weers gesteldheid voortdurend nauwlettend waar genomen en zag tegen twee uur een don kere wolkenlaag boven Fehmarn. Na rijp beraad besloot bij ondanks den stijgenden barometer om de bovcn-zeilen te bergen. Donder, bliksem of dergelijke natuurver schijnselen had hij niet waargenomen. Met een zeskijker hield hij do naderende bui in het oog, doch iets bijzonders was er niet te zien. Plotseling helde het schip scherp naar bakboord over en door een der onder den commandant staande leden van de bemanning werd het bevel gegeven: „Rcer hard stuurboord!". Door dit bevel kreeg men het gevoel alsof een reusachtige kracht het schip bij den top van den mast omlaag boog. Ruhfus gaf toen het bevel: „Alle hands klaar voor de manoeuvres", en vervolgens: „Klaar bij de zwemvesten". Het schip helde over cn Ruhfus trachtte zich aan de stuurboordreeling vast te hou den, doch hij slaagde hier niet in en werd direct onder water getrokken. Toen hij weer boven kwam, zag hij zijn schip geheel op zij liggen. Ruhfus verklaarde, dat hij met zijn schip wel reeds zeer zwaar weer, doch nog nooit een hoos had meegemaakt. Dat het inderdaad een hoos was, werd be vestigd door een ervaren zeeman, kapitein Müller van de Theresia Russ. De opper- bootsmansmaat, die naast den comman dant stond, had geen hoos gezien. Hij ge loofde, dat bet kenteren zich in eenige se conden 'afspeelde. Bij het verdere verhoor wordt kapitein Ruhfus gevraagd, welke deelen van het schip op het moment van het ongeluk ge sloten waren en welke niet. Aan de hand van een plattegrond van het schip toont hij dit aan cn verklaarde ter toelichting, dat er geen reden was om het schip aan alle kanten te sluiten, aangezien do weersge steldheid dat niet noodzakelijk maakte. Tenslotte verklaarde hij, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor alle gebeurtenis sen aan boord van het schip en voor alle instructies aan do onder hem staande be velvoerders op zich nam. Kiel, 3 Nov. (V.D.). Op de vraag van den voorzitter, of kapitein-luitenant Ruhfus een onbeperkt vertrouwen in zijn schip had antwoordde deze met beslistheid bevesti- end. Hij bad altijd den indruk gehad, dat de „Niobe" bij zwaar weer, wanneer het schip een hoek van 25 A 28 graden maakte, nog veilig en vast lag. Hiermede was het verhoor van den com mandant afgcloopcn cn werden de getuigen gehoord. De eerste getuige, de eerste boots man Kuehii, schilderde uitvoerig het ken teren van het schip. De hous kwam geheel plotseling opzetten en gaf het schip een slagzij van 30 A 40 graden, wat hij nog nooit te voren had beleefd. Nadat het een oogen blik leek, of het overeind zou komen, sloeg het schip voor volle 90 graden om. Het be vel „Alle hens aan dek", is door de opva renden, die beneden waren, niet meer ge hoord. De Niobe is het eerst aan den ach terkant zoo snel weggezakt, dat er geen tijd meer was een vlot of jol uit te zetten. Een paniek is er niet geweest en de beman ning heeft zich rustig gedragen. Naar de meening van dezen getuige is het bergen van de bovenzeilen eerder te vroeg dan te laat geschied, want er had gerust nog eeni ge minuten mee kunnen worden gewacht. De commandant was echter moer dan vour zichtig. Van het moment dat het 6chip slagzij ging maken tot het oogenbllk waar op het omsloeg, verliepen hoogstens 20 A 30 seconden. De volgende getuige is de eerste luite nant ter zee Lott, die reeds sedert zijn ca- dettentijd op de Niobe heeft gevaren. Hij verklaarde reeds dikwijls moeilijke tochten met de Niobe te hebben gemaakt, speciaal In de Golf van Bi6caje. Hij had in het 6chip het vertrouwen, dat het tegen elke weersgesteldheid bestand wa6. Naar zijn meening zijn de bovenzeilen te vroeg ge borgen. Voor het ongeluk was er geen drup pel regen gevallen. Op bevel van den com mandant had hij zich kort voor de ramp naar zijn kajuit begeven, om eenige papie ren te halen. Toen bij aan zijn schrijftafel zat, maakte het schip plotseling slagzij, zoodat het water tot aan de patrijspoorten van zijn kajuit reikte. Even later stroomde hét water door de patrijspoorten en gangen het schip binnen. Pas toen de kajuit was volgeloopen dreef hij op het water omhoog tot aan de patrijspoort, waardoor hij zich naar buiten wist te werken en later aan de oppervlakte kwam. In het water ontdekte hij de commandant, die poogde, dc rond drijvende drenkelingen bijeen te houden. De eerste matroos Bermadelli beschreef eerst het bergen van de bovenzeilen. Toen het schip voor het eerst begon over te hel len had hij nog niet het gevoel dat het zou omslaan. De slagzij werd toen echter groo- ter en naar zijn meening duurde het in het geheel slachts 30 A 35 seconden, een te korten tijd om nog maatregelen tot red ding van het schip te nemen. Ook deze ge tuige meende, dat de bovenzeilen te vroeg waren geborgen. Het omslaan werd veroor zaakt door een verticale hooe. Kapitein-luJtenant Ruhfus vrijgesproken. Nader seint men ons: De voorzitter van den krijgsraad heeft kapitein-luitenant ter zee Ruhfus die zich heeft moeten verantwoorden in verband met de ramp van het opleidingsschip Nio bc vrijgesproken. Nog geen beslissing inzake cons iingenteering, behalve xvai betreft den boterinvoer B e r 1 ij n, 3 Nov. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: De rijksregeering heeft in de door haar op 2 cn 3 November gehouden zittingen landbouwkwesties besproken. Zij is van menning, dat een daling der tarwe- prijzen moet worden tegengegaan. Voor den landbouw draaglijke larvveprijzen zijn niet alleen met het oog op den algemeencn economischcn toestand van beteekenis cn noodzakelijk voor de in stand houding van do tarweproductie, doch ook om te voor komen, dat de hulpactie ten behoeve van de Oostelijke provincies zal mislukken, hetgeen tot gevolg zou kunnen hebben, dat enorme schade zou worden toegebracht aan alle bedrijfstakken in bet geheele ge bied van het rijk. De rijksregeering acht het even urgent, andere evenzeer in gevaar gebrachte takken van den Duitschen land bouw te beschermen, ten einde het even wicht te bewaren tusschen de verschillen de productiegroepen in den landbouw en ten einde een ongezondo hulp aan afzon derlijke bedrijfstakken op kosten van an dere tc vermijden. In verband hiermede heeft de rijksregee ring op grond van de met verschillende landen getroffen afspraken toestemming gegeven voor dc contingenteering van den boterinvoer. Zij beeft voorts kennis geno men van het rapport der commissie, welke te Brussel, Den Haag, Rome, Parijs en Kopenhagen heeft onderhandeld over de contingenteering van andere producten van land-, tuin- ?n boschbouw. De rijksregee ring heeft opdracht gegeven het materiaal dat hij deze besprekingen is verzameld, onverwijld te bestudeeren. Wanneer deze werkzaamheden zullen zijn beëindigd, zal een beslissing worden genomen. UITBREIDING BEPLEIT VAN 'T ENGELSCHE LUCHTWAPEN. Londen, 3 Nov. (V.D.) De uit leden van het Lagerhuis bestaande luchtvaartcom missie publiceert in de Times een brief, waarin zij als hun meening te kennen ge ven, dat de Engelsche politiek, om door het goede voorbeeld de andere staten tot ont wapening te bewegen, mislukt is. Het pro gram van 1923, dat door de toenmalige re geering beschouwd werd als een minimum program ter bescherming van Engeland te gen luchtaanvallen, is nog steeds niet ver wezenlijkt. Aan de totale sterkte ontbreken nog tien eenheden of 20 procent. De Engel sche luchtvloot is teruggedrongen tot de vijfde plaats. Met een verwijziging naar de goede dien sten, die de vliegtuigen in het Nabije Oos ten en op andere plaatsen van het Brit- sche wereldrijk hebben verricht, eischt de voorzitter der commissie, dat de huidige generatie denzelfden vooruitzienden blik en denzelfden ondernemingsgeest ten op zichte van de luchtvloot zal toonen, waar door eens Engeland de hegemonie ter zee heeft veroverd. GRAP ZEPPELIN TE FRIEDRICHS* HAFEN GELAND. Frledrichshafen, 3 Nov. (V.D.) Het luchtschip Graf Zeppelin is Donderdag middag te omstreeks half drie van zijn ne gende en laatste Zuid-Amerikareis van dit jaar te Friedrichshafon teruggekeerd en na een tocht boven de stad om drie vlot geland. Tot de 21 passagiers, die de terug reis hebben medegemaakt, behoort de ad judant van den Spaanschen minister van oorlog Herrara. voorts een echtpaar met drie kinderen. Ongeveer 200 K.G. post 50.000 tot 60.000 hrieven en briefkaarten zijn vervoerd. Een vliegtuig van het type „Junkors F 13", waartoe ook het toostol behoorde, dat in den Spessart vorongolukte on waarbij vijf personen het leven verloren. Een arbritale uitspraak, die bindend is verklaard B e r 1 ij n, 2 No v. (V. D.) Inzake het loon conflict bij de Berliner Verkehrsge6ell- schaft Is hedenmiddag een eerste stemming gehouden van het personeel over een even lueele staking. Van de 21,902 stemgerech tigden namen aan de stemming 18,537 deel Hiervan stemden 14,471 vóór en 3993 tegen de 6taking Daar voor een 6taking een meerderheid van *A noodig is, ontbreken dus ongeveer 2000 stemmen. Een verkeers- staking is dus vermeden, hoewel men, ge zien het groote aantal voorefcramers, met alle eventualiteiten rekening houdt. B e r 1 ij n, 2 Nov. (V. D.) Ofschoon de he den gehouden eerste stemming over een staking bij de Berliner Verkehr6gesellschaft niet de noodige meerderheid voor een sta king heeft opgeleverd, schijnt het toch tol een wilde staking te zullen komen. De Rote l'ahne schrijft in dit verband, dat, aange zien ruim 7S van diegenen, die gestemd hebben, zich hebben uitgesproken voor sta ken, de conferentie met algemeene stem men het besluit genomen heeft morgen vroeg de staking te beginnen. Er is een centrale stakingsleiding gevormd, die sa mengesteld is uit leden der R.V.O. van den Christelijken bond, de N.S.B.O. en de onge organiseerden. Alle instanties van den dienst zijn in deze centrale stakingsiei- ling vertegenwoordigd. Een reeks dienst- afdeelingon heeft hedenavond nog perso neelsvergaderingen gehouden, waar overal het stakingsbesluit bevestigd werd. Zoo heeft een doop 500 arbeiders bezochte per- oneelsvergadering van de tramremise en do autobusgarage met algemeene stemmen het besluit genomen, dat Donderdagmorgen geen wagen meer zou rijden. De staking een feit geworden. B e r 1 ij n, 3 Nov. (V. D.) Hedenmorgen is in geen der bedrijven van do B.V.G. het werk hervat. Tegen de verwachting, die men had van de stemmingen van heden nacht, die wel een meerderheid voor de sta king opleverden, doch waaraan niet door voldoende arbeiders was deelgenomen, zoo dat men slechts op wilde stakingen reken de, 6taat het geheele bedrijf stil en rijden er geen trams, bussen of ondergrondscue. Tot nog toe arresteerde de politie twee nationaal-socialisten en een communist, die zich aan gewelddadigheden hadden schul dig gemaakt In het algemeen heeft de sta king een rustig verloop. B e r 1 ij n, 3 Nov. (V. D.) Door den bond van ambtenaren en kantoorpersoneel wordt medegedeeld, dat de staking bij de B.V.G. uitsluitend het rijdende personeel betreft. Dc communisten spelen een belangrijke rol. B e r 1 ij n3 Nov. (V.D.) Tengevolge van de staking bij de Berliner Verkehrsgesell- schaft staat het geheele verkeer stil. WeJis waar hebben zich hedenmorgen bij alle dien sten werkwilligen gemeld, doch meeMal waren zij onvoldoende in aantal om den dienst te kunnen handhaven. In den loop van den ochtend is do raad van toezicht der B. V. G. bijeengeroepen om den toestand te overzien. De Berlijnsche politie-prosidenf heeft alle taxi's vergunning verleend uit te rijden, terwijl in gewone omstandigheden slechts de helft van het totaal aantal taxi's op straat mag zijn. Tenslotte kan het publiek nog gebruik maken van de ceintuur- en voorstadspoorlijn, waar niet gestaakt wordt, omdat deze ver keersmiddelen onder de rijksspoorwegen ressorteeren. De staking heeft tot nu toe niet den steun van de vakbonden. Zij is door het dreigen van de radicale partijen, in het bijzonder der communisten, uitgebro ken, voordat de vakbonden een beslissing hadden genomen over het al of niet aan vaarden van de loonvoorstellen der B. V. G. Pas wanneer de vakbonden een beslissing hebben genomen, kunnen scheidsrechterlijke instanties zich met de staking bemoeien. B e r 1 ij n, 3 Nov. (V. D.) De onderhande lingen tusschen den voorzitter van den raad van beheer, het bestuur der B. V. G. en do vakbonden zijn zonder resultaat verloopen. Het bestuur heeft een beroep gedaan op de arbitragecommissie te Berlijn, waarmee de onderhandelingen vanmiddag om 4 uur be ginnen. Nationaal-socialistlsche sta* kingsoproep. De natjonaal-socialistische groep van be drijfscellen in het district Groot-Berlijn heeft een oproep gepubliceerd tot het per soneel der B.V.G., waarin wordt herinnerd aan het Woensdagavond genomen besluit, dat een overweldigende meerderheid kreeg om tegen dc nieuwe loonsverlaging in sta king te gaan. De directie der B.V.G. pro beert aldus het manifest om door de zen loonroof voor eenige weken haar geld-< zorgen kwijt te raken. Zij wil als zoo dik wijls de oude schulden en het wanbeheer van den voormaligcn sociaal-democrati- schen voorzitter van den raad van behoor Reuter en zijn partijvriend Brolat ten koste van de werknemers voor een deel weer goed maken. Hiertegen acht de nalionaal- socialistische organisatie van bedrijfscellen do slaking economisch gerechtvaardigd. Er. moet een einde komen aan de eeuwige loon- kortingen. Ook de publieke opinie der Ber lijnsche bevolking is voor het stakende per soneel der Berliner Verkelirsgezellschaft. B e r 1 ij n, 3 Nov. (V.D.). De Berliner Ver- kehrsgeeellöchaft heeft haar pogingen, om nog eenig stadsverkeer te handhaven, voort gezet. Sedert 12 uur vanmiddag rijdt behal ve lijn 75 ook lijn 58 weer van Spandau tot de Ticrgarten. Ook de ringlijn 1 rijdt met tvvco wagens. Alle trams rijden onder po litiebescherming. Er zijn maatregelen ge troffen om de werkwilligen en het materiaal te beschermen. De Rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt betreffende do staking bij de Berlijnsche Verkeersmaatschappij mede: De Nationaal-socialisten laten niet toe, dat onder de regcering von Papen het le venspeil van Duitsche arbeiders op een nog lager peil wordt gesteld dan op grond van dc noodverordening welke op ongeken- do wijze slechts ten.gunste van de groote banken is, zonder dat overigens ook maar het minste vooruitzicht bestaat voor een werkelijke verbetering van het bedrijfsle ven. De Nationaal-socialisten staan veeleer oja het standpunt dat alle verdere loonsverla gingen met het oog op de daardoor veroor zaakte vermindering van do koopkracht voor alles nieuwe schade zal meebrengen voor het geheele bedrijfsleven. Derhalve be hartigt de N.S.D.A.P. do belangen van allen door direct deel te nemen aan de staking bij de B.V.G. ter voorkoming van voor het bedrijfsleven schadelijke loonsverlagingen. Een arbitrale uitspraak. Donderdagavond werd in het loongeschil bij de B.V.G. de volgende arbitrale uit spraak gedaan: De loonen worden voor alle categorieën, met uitzondering van de vrouwen, die do vervoerkaartjes uitgeven, met twee pf. per uur verlaagd. De loonovereenkomst geldt tot en met 31 December 1932. De opzeggings termijn is vier weken. Het manteltarief* wordt tot 31 Maart 1933 verlengd. De op zeggingstermijn bedraagt hiervoor zes wei ken en geldt overigens, indien het niet wordt opgezegd, opnieuw voor den tijd van een jaar. De vakorganisaties hebben deze uitspraak' afgewezen. De B.V.G. heeft erin toegestemd. Om half negen zijn do voorbesprekingen be gonnen betreffende de bindendverklaring bij den Rijksbemiddelaar voor het district Brandenburg. Rustig verloop van de ver- keersstaking. De staking bij de Berlijnsche Verkeers- maatschappij ia ook Donderdagavond rus tig verloopen, enkele samenscholingen uit gezonderd. In totaal werden tot hedenavond 9 uur door de politie 105 personen', grootcn- deels posters en vlugschriftverspreiders, ge arresteerd en ter beschikking van de po litieke politie gesteld. De gearresteerden werden, nadat proces-verbaal was opge maakt,, weer op vrije voeten gesteld. In het Z.W. van Berlijn werd een bestel auto, waarmede personen zouden worden vervoerd, omvergeworpen. De arbitrale uitspraak bin dend verklaard. Het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn heeft Donderdagavond de uitspraak inzake het geschil bij de B.V.G. dat door de maat schappij i6 aangenomen, maar door de vak organisaties is verworpen, bindend ver* klaard. De B.V.G. heeft zich thans in een procla matie tot alle werknemers gewend met de opwekking het werk op zijn laat6t Vrijdag middag om 2 uur te hervatten. Anders zal ontslag plaats hebben. TSJECHO-SLOWAKIJE WEERT AMEREKAANSCHE RUBBERSCHOENEN. Praag, 3 Nov. (V.D.) De Tsjecho-Slo- waaksche regeering heeft gisteren een in voerverbod voor Amerikaansche rubber- schoenen uitgevaardigd als repressaille- maatregel tegen een soortgelijk verbod van den invoer van Tsjeeho-Slowaaksch schoen werk in de Vereenigde Staten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5