Cognac Vieux XXX Welke stand brengt 0 een attractie! J. A. Schoterman Zn. VERDUISTERING BIJ BOERENLEENBANK KSÜTfil ®©©®E VAAAGTEEKEN per flesch f 3,85 RUIM EEN TON VERDWENEN DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE GEVAARLIJK HEERSCHAP VOOR 'T GERECHTSHOF ONTVLUCHTE GEVANGENE GEARRESTEERD Hiri-'n 111 in— A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT HUMORHOEKJE Vtr strvat 17 Wiinhandel Gcvestisd 1878 Telefoon llö Het O. M. eischt tegen den kassier een gevangenisstraf van 3 jaar 'ö-Gravenhage, 8 Nov. Dc rechtbank heeft heden behandeld de zaak tegen den 46-jarigcn A. 11. v. d. H., kassier der It K. Boerenleenbank te Oegstgeest, vvien ten laste is gelegd dat hij te üegstgeest in de jaren 19201932 herhaalde malen opzette lijk gelden, toebehoorende aan de R.K. Boe renleenbank te Oegstgeest, totaal 101.000, althans een lager geldsbedrag, waaronder bedragen van 3200, 3250, 250, 8000. 5500, 3000 en 10.000, die hij als kas sier m dienst der Bank onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Getuigenverhoor. In doze zaak waron 6 getuigon gedag- vaa rd. Dc eerste getuige was de heer G. M. Du bois, directeur der Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven, dii meledeelingen deed over de verhoudingen der boerenleen banken onderling. Uit eigen wetenschap weet spr. niets van de ver luisteringen af. Da verdediger, mr. de Melly, vroeg hoe de controle in Oegstgeest was. Getuige Dubois vertelt hoe de contróla bij de boerenleenbanken plaats heeft. Dank zij een onverwacht bezoek van een contro leur der Centrale Bank is cieze verduiste ring ontdekt. Verdachte heeft in al die ja ren allerlei vervalschingen gepleegd, waar door bet onwaarschijnlijk wis, de verduis- terihg ta ontdekken. Het bet tuur der Bank bestaat uit eenvoudige menschen, die een onbeperkt vertrouwen hadden in v. d. H. Do verdediger was van meaning, dat bij een behoorlijke controle de verduisteringen eer hadden moeten worden ontdekt. Er ontbraken zelfs bladzijden in grootboeken. Getuige Dubois zegt, dat dit wel eens mcir voorkomt omdat die eenvoudige men schen zich dikwijls verschrijven en de blad zijden dan vernietigen. Het gold hier een losbladig systeem. Getuige P. v. Gem-ert, accountant te Eindhoven, deed mededeeling over door hem ontdekte vervalschingen. Get. heeft uitgerekend hoeveel het totaa, verduister de bedrag is. Dit totaal bedraagt ruim 131.000. Do verdediger: Een bedrag van 13.000 is buiten de dagvaarding gelaten. In de dagvaarding staat overigens »en bedrag van 101.000. Heeft getuige regelmatig te Oegstgeest gecontroleerd? Getuige: Neen, niet regelmatig. Getuige Rutten, accountant te Eindhoven, deed eveneens verklaringen over gepleeg- do vervalschingen. Getuige had uitgerekend dat hit verduisterde bedrag groot is 124.000 plus rente. Getuige hoeft, alleen in 1926 gecontroleerd. Verdediger: Het aantal radceringcn, door ■verdachte aangebracht, is zóó groot, dat die ontdekt moeten zijn. Getuige zegt verschillende malen onregel matigheden te hebben ontdekt toen hij een keir in Oegstgeest kwam. Hij heeft daar van rapport opgemaakt Verdediger: Als de spaarbankboekjes ge controleerd waren met de grootboeken, dan had de eerste de beste knoeierij ontdekt ge worden. Getuige W. de Rooy, tuinman te Oegst geest," deed verklaringen omtrent een val- sche kwitantie, volgens welke getuige 5500 zou hebben ontvangen van de Boe renleenbank. Getuige L. Nou wens uit Oegstgeest ver klaarde omtrent andere valsche kwitanties. Getuige L. Westgeest uit Wassenaar ver klaarde desgelijks. Vordachte weet niet precies wanneer hij begonnen is met malversaties Hij weet niet me?r hoe hij geknoeid heeft. Waarschijnlijk zijn de kwitanties wel valsch. President: Hoeveel heeft u verduisterd alles bij elkaar? Verdachte: Dat weet ik niet. President: Wat heeft u met dat geld ge daan? Verdachte: Ik heb verschillende familie leden gesteund in zaken. Voor mijzelf heb ik land gekocht. Requisitoir. De officier, mr. Blok, zcide de dagvaar ding zoo eenvoudig mogelijk te hebben ge houden. Verdachte erkent volledig. Hij heift ernstig misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat men in hem stelde. Of dc contróle voldoende is geweest, kan spr. niet beoordeelen zonder dat een nauwkeu rig onderzoek zou voorafgaan. Het doet er hier ook weinig toe. Het was heusch niet zoo eenvoudig om te knoeien Verdachte is vrij ingewikkeld te werk gegaan. Er zit in het genoemde bedrag door de accountants omstreeks 15.000, waarvan het niet zeker is of dit is verduisterd of door oplichting is verkregen. Daarom heeft spr. dat maar bulten beschouwing gelaten. De verdachte ging voor fatsoenlijk door en men stelde vertrouwen in hem. Er zijn monschen borg voor hem gebleven, die nu al'en hun spaar- duiten kwijt zijn. Het bedrag is betrekkelijk neg bijzaak. De groote schuld berust bij verdachte's moreele verantwoordelijkheid. Verzachtende omstandigheden heeft 6pr. niit kunnen vinden. De reclasseenng durft niet tot voorwaardelijke veroordecling ad- viseeren. Op grond van een cn ander vorderde spr. wegens verduistering in dienstbetrekking een gevangenisstraf van drie jaar. Pleidooi. De verdediger, mr. De Melly, vindt dc dagvaarding wat al to eenvoudig. Meer feiten hadden daarin moeten worden ge noemd. Een en ander bemoeilijkt de ver dediging. Pleiter weet mat of eenige ge noemde posten verduisterd zijn omdat deze posten noodig konden zijn voor camouflage. Ten aanzien hiervan vroeg pl. dan ook vrij spraak. Evenzeer is hier valschheid in ge schrifte mogelijk. Ook achtte hij niet be wezen, dat in andere gevallen wederrech telijke toeeigening heeft plaats gehad. De dagvaarding is niet in orde Wanneer men de dubieuze posten aftrekt, blijft er 71.000 over. Ook dit bedrag kan spr. niit nagaan uit gebrek aan gegevens. Ook te dezen aan zien vroeg hij vrijspraak. Subsidiair pleitte mr. de Melly verzach tende omstandigheden. Kleine spaarders zijn niet benadeeld. Wel is dit het geval met de borgen. Maar deze hadden juist, als mecrpndeels leden van den raad van toezicht, voor een behoorlijke contróle moe ten zorg dragen. Hoe veilig men is met de contróle uit Eindhoven is nu wel gebleken. Door gebrek aan controle is - ordachte voort kunnen gaan met de malversaties. Ook is een verzachtende omstandigheid, dat hij telkens voor anderen in dc bres is gespron gen. Familietrots is de oorzaak geweest van zijn val, hetgjen uit het reclasseeringsrap- port blijkt. Pl. is geschrokken van den eisch van drie jaar. Hij pleitte gedeeltelijk niet-ontvankclijkheid van den officier, ge deeltelijk vrijspraak en subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. van liet gemeentelijk uitbreidingsplan voor Den Oever is, komen do kosten van aanleg voor rekening van de gemeente Wieringen met een subsidie van het Rijk. Als de wegen, waarvan de uitvoering nog in voorbereiding is, geroed zijn, dan zal voor een doorgaande verbinding nog het gedeelte van den hoofdweg over Wieringen tusschen dezen en den verbindingsweg bij Den Oever bchooren te worden verbeterd. In overleg met de directie van de Wegen verbetering is voor dezo verbétering ont worpen een gewalste steenslagweg, waar over een gesloten deklaag. Do verbeterde weg zal minimaal vijf meter breed worden. Met dc uitvoering is Degonnen. Geheel voor hare eigen rekening laat de gemeente Wieringen thans het overige ge- doel te van de hoofdwegen over Wioringon verbeteren. Is de aanleg en de verbetering van de wegen op Wieringen gereed, dan zal gedeel telijk een zes meter breede weg met twee meter breed rijwielpad, gedeeltelijk een vijf moter breede weg toegang geven tot den weg over den afsluitdijk. Het laat zich aanzien, dat een cn ander niet voor den komenden zomer gereed zal zijn. De rijweg eerst in den komenden zomer gereed In het driemaandelijkse!! bericht betref fende de Zuiderzeewerken wordt omtrent dc situatie van den weg op den Afsluitdijk medegedeeld, dat van Den Oever tot de Friesche kust op een ongeveer één kilome ter lang vak na een zes meter breede ver harde weg aanwezig is. Wanneer ook deze laatste kilometer gereed zal zijn, is over achttien kilometer lengte een betonverhar- ding en over twaalf kilometer een klinker- verharding aanwezig. Aangezien op verschillende plaatsen dc in den aanvang uiteraard slappe kleibcklee- ding op de bermen nog aangebracht moet worden, zullen de gereedgekomen wegvak- ken voorloopig nog niet de véreischte vei ligheid voor openhaar verkeer bieden. Ook de wijziging van de in Noord-Holland en Friesland aansluitende wegen is nog niet gereed. Aangezien de bestaande wegen op Wie ringen geheel onvoldoende zijn om het te verwachten verkeer over den afsluitdijk op te nemen, werd in overleg met de directie van de Wegenverbetering van den Rijks waterstaat overgegaan hierin verbetering te brengen, terwijl tegelijkertijd het maken van de verbinding tusschen den weg op den afsluitdijk door het Amsteldiep cn het Rijkswegennet in Noord-Holland verder ter hand is genomen. Aanbesteed werd het maken van een zes meter broeden betonweg op de aanwezige aarden baan aan de N O.-zijde van den Balgdijk en aan dc Z.W.-zijde van het Balg- zandkanaal tusschen De Kooy en Van Ewijcksluis. Ecnerzijds zal deze weg aansluiten bij den weg langs het Noord-Hollandsch ka naal naar Alkmaar en anderzijds bij den weg over den afsluitdijk van het Amstel diep. Met den aanleg is een begin gemaakt. Verder werd aanbesteed het maken van een zes meter breeden betonweg en een twee meter breed betonnen rijwielpad tus schen het oostelijk einde van den weg op den afsluitdijk van het Amsteldiep en den hoofdweg (Koningsweg) over Wieringen. Met do uitvoering is een aanvang ge maakt Nabij Den Oever, waar het geheele ver keer naar en van den afsluitdijk zich thans door de zeer nauwe dorpstraatjes heen moet wringen, werd aanbesteed het maken van een verbindingsweg achter het dorp om, van den weg over den afsluitdijk af naar den bestaanden hoofdweg op Wierin gen. Aangezien de verharding van den hoofd weg over Wieringen tot niet meer dan vijf meter kan worden verbreed, wordt deze verbindingsweg, welke van een klinkerver harding zal worden voorzien, ook vijf meter breed gemaakt Het werk is in uitvoering. Aangezien de weg gedeeltelijk onderdeel Detective als echtscheidings fabrikant Amsterdam, 8 Nov. „Begrijpt U niet, dat het verschrikkelijk is wat U doet? U bent een hoogst gevaarlijk sujet, er zijn geen woorden voor te vinden", aldus de President van liet Hof tegen een „parti culier detective" uit Rotterdam, die terecht staat, verdacht van meineed. De man was te dier zake door de Rotterdamschc recht bank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, het Hof te Den Haag had het vonnis bevestigd en na cassatie werd de zank naar het Hof alhier verwezen. Deze eclUscheidingsfabrikant maakt er zijn werk van de „bewijzen" in de schei dingsprocedure bijéén te brengen. In een enquête had hij onder eede verklaard, dat mevrouw X. bezoek van een heer had ge had op 7 Maart 1931. Er werd con klacht legen den „detective" ingediend, daar de dame in kwestie kon bewijzen, dat zij van den bedoelden man noch op 7 Maart, noch op een anderen avond of dag bezoek had gehad Zij kende hem zelfs niet van aan zien De looze detective was echter nog verder gegaan: hij had aan de echtgenoole van den man verteld, dat haar echtgenoot een slippertje had gemaakt mot mevrouw X', een slippertje dat echter slechts in de ver beelding van den verd. bestond. Op deze wijze breidde de nieuwbakken rechercheur zijn cliëntèle ujt. De man gaat nog steeds door met zijn ge vaarlijk werk en hoe gevaarlijk dit werk is blijkt wel uit de opmerking van den presi dent: „U gaat eens informeeren, wie in de termen valt en dan beticht U iemand van overspel." Verdachte had het echter ditmaal niet getroffen met zijn beschuldigingen. De vrouw kon zich nog precies herinneren cn bewijzen wat zij dien «bewusten dag had gedaan, terwijl de man ziek was geweest cn gedurende tien dagen het bed had ge houden. Voor dc rechtbank en het Ilaagschc hof had verd. zijn bij de echtscheidingsproce dure afgelegde verklaring volgehouden. Thans kwam hij echter met het verhaal, dat hij zich blijkbaar in den datum had vergist. De procureur-generaal mr. baron van Harinxma thoo Slooten noemde de feiten zeer ornstig cn eischtc wegens meineed een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. Na raadkamer besloot het Hof op 13 Dcc. nog een getuige in deze zaak te liooren. EEN ONTVOERDER GEKNIPT. Dc gemeentepolitie uit Bergen op Zoom heeft gevankelijk naar Schijnde! overge bracht den 40-jarigen Belg J., verdacht van ontvoering van een minderjarig meisje Dinsdag j.l. ging de 16-jarige R„ wonende te Schijndel, waar liaar ouders een volk»lo gement hebben, eenige boodschappen doen. Toen het meisje niet huiswaarts keerde, de den de ouders aangifte bij de politie. Direct werd aan ontvoering gedacht- Het signnlc- m<mt werd rondgezonde^ en het gelukte de Rooscndaalsclie politie Zaterdag j.i het meisje op te sporen. Zij was daar in gezel schap van genoemden J. Dezo werd gearres teerd, toen hij het postkantoor wilde bin nengaan. De man, die ongeveer zes weker in het logement van de ouders van het rrwis je verblijf heeft gehouden, heeft het meisje rnet mooie voorspiegelingen meegelokt. Bei den zijn nu overgebracht naar Schijndel waar J. op het politiebureau is ingesloten FIETSER DOOR AUTOBUS AAN GEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen vroeg is de 46-jarige arbci der W. uit Haaksbergen, die per rijwiel op weg was naar Enschede, waar hij in een fabriek werkzaam was, ondci dc buurt schap Usselo aangereden door oen autobus, waarin zich arbeiders bevonden, die zich naar de werkverschaffing begaven. W. werd ernstig gewond opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Enschede overgebracht; waai- hij eenige uren later aan de gevèlgen is overleden. De ongelukkige was gehuwd cn vader van 0 kinderen. LUCHTPOST UIT INDIË. Blijkens mededeeling van de Indische postadministratie heeft het retourvliegtuig ..Havik" van den Holland-Indicdienst 211 G. post aan boord bestemd voor Neder land. benevens één pakket met een bruto gewicht van 720 gram» Hij was op weg naar Duitschland doch te Arnhem aangehouden De Duitsche gevangene, die Zondagavond kans heeft gezien uit de Ilaarlemsche straf gevangenis te ontsnappen, is nog steeds op vrije voeten. Aanvankelijk werd vcronder steld, dat hij na zijn ontsnapping bij oude kennissen van kleeren voorzien zou zijn en daarna, door met auto's mee te rijden, de wijk had genomen. Deze veronderstelling blijkt echter niet juist geweest te zijn. De man heeft zich, hoewel hij slechts in een hemd gekleed was, schuil weten te hou don langs den spoordijk Haarlem—Amster dam en in den Hontrakpolder. Daar heeft hij des nachts vermoedelijk ingebroken in de woning van den landbouwer H. van Es sen, die aan den Verbindingsweg woont na bij Spaarndam. Hij is vermoedelijk binnengekomen door een W.C.-raampje, hetgeen voor den man, die door een luchtkoker van twintig cen timeter doorsnede kon kruipen, natuurlijk geen moeilijkheden opleverde. De zoon van den landarbeider, die blijkbaar 's morgens vroeg aan het werk moest, had een zakje met brood en een kannetje koffie klaar ge zet om dit den volgenden ochtend mee te nemen. De vluchteling heeft het brood op gegeten; men vond althans het 'eege zakje terug. Na zijn honger aldus gestild le heb ben, heeft hij een onderzoek in de woning ingesteld. Een werkbroek, een nieuwe pet, een jas en een paar kousen waren van zijn gading. Bovendien nam hij het kannetje koffie, twee portemonnaies met eenig geld en een fiets mee. Do man is zoo geraffineerd te werk ge gaan, dat de bewoners van bet huisje niets van den indringer gemerkt hebben. Vor- moedclijk is de ontvluchte gevangene daar na op de fiets naar Amsterdam gegaan. Na de hoofdstad gepasseerd tc zijn, is hij de richting Utrecht ingeslagen. Deze veronder stelling is n 1. gebaseerd op het feit, dat Maandagnacht in Abcoude een wielrijder door een veldwachter is aangehouden, om dat hij zonder licht fietste Daar de lan taarn warm was, heeft de veldwachter den man laten gaan. Of de veldwachter nog on kundig was van de ontsnapping en nog geen signalement van den vluchteling had, of dat hij den man door de duisternis niet heeft herkend, stond niet vast. Aangezien men aanneemt, dat de man nog in ons land vertoeft, is zijn signalement door de radio verspreid. De gevluchte gevangene weer gepakt. Door oen inspecteur van de recherche is Dinsdagnamiddag te Arnhem de Zondag nacht uit de Ilaarlemsche strafgevangenis ontsnapte Duitscher in den trein naar Duitschland gearresteerd. De man zal weer haar Haarlem op transport worden gesteld. DOOR DE STOOMTRAM GEDOOD. Onder de gemeente Delfzijl is Zondag avond laat de 16-jarige I). de Boer uit Boi'gs- wcer, gemeente Termunten, toen hij per fiets de rails overstak, door oen juist passoo- rende stoomtram gegrepen en op slag ge dood. VA3 KENS MARKT 13-16 TEL. SA® DE STAKING BIJ VAN GEND EN LOOS TE DEN HAAG. 's-G ravenhage, 8 November. In den stand van de staking van het expeditie- personeel bij Van Gond cn Loos hier ter stede is nog geenerlei verandering gekomen; Van de zijde der directie vernamen wij, datl aan de kantoren Luth. Burgwal en Sche- veningen geen goederen ter expeditie wor den aangenomen, doch dat de betrokken I cliënten worden verwezen naar de stations der Spoorwegen. Ten aanzien van goederen, in andere plaatsen mot bestemming Den Haag ter ex peditie bij Van Gend en Loos aangeboden, wordr in die plaatsen de beperking gemaakt dat deze goederen alleen worden aanvaard, wanneer zij in Den Haag aan het station door tusschcnkomst van de geadresseerden worden afgehaald. Ook degenen, voor wie hier ter stede reeds goederen bij Van Gend en Loos zijn aangekomen, ontvangen bericht, dat dezo goederen hetzij aan den Luth. Burgwal, hetzij aan het station moeten worden afge haald. GOEDERENRUIL MET DUITSCHLAND. Het volgende telegram werd verzopdon aan Z.Ex. den minister van economische zaken cn arbeid te den Haag. De vereeniging van kaashandelaren te Bodegraven en omstreken spreekt de wen- schelijkheid uit, dat inzake de eventueelo h geceTitraljscerden gooderenruil met Duitsch- land, samenwerking tot stand kome tus- schen de Kamers van Koophandel en Liet rj comité van economisch verweer. MR. C. DE KEBIPENAER. f In den ouderdom van 71 jaar is te Velp, waar hij thans woonde, overleden mr. C. de Kempenaer, oud-rijksadvocaat te Arn hem. De overledene was van 1905 tot 1909 lid van den gemeenteraad van Arnhem, vele jaren van den raad van commissaris sen van dc Brandassurantie Maatschappij André de la Porte en vroeger president- commissaris van de Arnhemechc Tramweg Mij. (Paardeniram.) Schat de waarde van onze Stand en werpt Uw opgave ir het hetwelk u daarin zu!t aantreffen. Dit geeft U kans op één der drie fraaie prezen welke wij beschik baar stellen voer de drie beste oplossers. Inzendingen tot uiterlijk VRIJDAG 11 NOVEMBER, 's avonds tot siuitïng. Zaterdagavond wordt de uitslag in de zaal bekend gemaakt. K. BEEKSTRAAT 6 STAND 3 BEEKEKST.LAAN 10 „Is het maar dat mijn zoon u a! drie Jaar het geld voor een pas schuldig is .Ja Komt u de reKening oeiaien _Nee -r ik wou me een pah laten aanmeten, op óezedae voorwaarden." (Hummel).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4