De a nti-We I te r-betoogi ng Natte vanen in den wind Geen incidenten C,H ELECTRICITEIT IN DE BADKAMER NATUURLIJK MONTEUR DOOR STROOM GEDOOD Onze Postvliegers onderweg DE VERKIEZINGEN IN 1933 VOOR DE TWEEDE KAMER Oproep aan ordelievend Nederland "Een „proletaren"stoet, die aan den 35 deftigen buitenrand van het Haagje blijft ,r (Vervolg van on3 vorige nummer). de De heer Vliegen merkte op, dat tal van ro- gevaren de arbeiders omringen en dat er nog eu veel op bet spel staat. Een storm van reactie is over Europa losgebroken en zooals altijd is de arbeidersklasse geroepen aan dieti fi- storm weerstand te bieden en de groote De machten te keeren. Krijgen deze machten en vrij spel, dan zal de arbeidersklasse terug zinken tot het peil van 30 a 40 jaar geleden en toen zij rechteloos en machteloos was op re. elk gebied. Wij willen niet terug, aldus en spreker, maar voorwaarts in het belang der menschheid. Met een luiden uitroep ..leve het socialisme!" besloot spreker zijn de met luid applaus begroete rede. eil Vervolgens werd een aanvang gemaakt met dc opstelling van den stoet, waarbij eenige stagnatie ontstond als gevolg van het te laat binnen komen van eonige extra jr] treinen uit veraf gelegen plaatsen. Hot weer vva6 nog steeds niet opgeklaard en de k regen bleef in één stuk door stroomon. Om 2 uur ongeveer verliet de kop van q den stoet Houtrust Voorop reden eenige bereden politieagenten, (Jaarna kwamen de vaandels van do S. D. A. P. en N. V. V. Da& rachter de leden van het partijbestuur (I> en van het N. V. V.-bestuur, do Kamer fracties en daarachter sloten zich de tien duizenden deelnemers aan. De tallooze vlaggen en banieren werden afgewisseld door borden en doeken waarop de „eischen" vermeld stonden. Deze zijn: „Ontwapening", „Socialisatie", „Uitvoering vap groote werken", „40-urige werkweek", „ejetra belastingheffing van vermogens en ir, hopgc inkomens". Óp groote onderlinge afstanden mar cheerden muziekcorpsen rnede. Buiten Houtrust heerscht een geweldige j drukte in verband met de menigte belang- [t stellenden, die aan beide zijden van Jen weg opgesteld stonden. De politie besloot daarom tot een kleine iï. wjjzlging der route en leidde dc botoogmg door do Obrechtstraat en Verhulststraat naar de Stac'%ouderslaan. Onder een voort- durenden regen trok men door park Zórg- vlied naar de Javastraat en verder naar net eindpunt aan de Van A'kcmadelaan. Pe betooging had onder weg een geregeld verloop. De regen, de regen, Het regent led'ren dag. De an ti-Wel ter-betooging is een geplaag de, om niet te zeggen getreiterdo betooginv geworden. Ondervond zij van.te voren van alle zijden kritiek, en hebben allerlei maat regelen belemmerend op een volle ont plooiing gewerkt de regen deed tenslotte de deur toe. Een beweging die protesteeron wil tegen wat door tienduizenden in den lapde als onvermijdelijk wordt gevoeld, lokt onvermijdelijk protesten en moeilijk beden uit De betoogers hadden nauwelijks anders kunnen verwachten. Maar men had hqn toch beter gegund tenslotte dan een dergelijke ramP?&Use» drenzende, on ultputteljjke en alle stemming blusschende regendag. ,||V'an Schagen heeft in één van zijn ver zen de verschrikkelijke grauwe-monotonie van zoo'n regerdag op suggestieve wijze geteekond. De regen regent op de goederen loodsen, de regen regent op de daken en tegen de ramen, de regen regent op de tram en op de helmen der verkeersagen ten. do regen regent in de vaandels en vlaggen, in de ontbloote haren en de z^aarwordende gleufhoeden van dc betoo gers van Schagen's litanie werd gisteren in alle toonaarden gevarieerd. 'Dat de betooging desondanks een succes ïs gewórden, en de opgewektheid van de deelnemers nauwelijks werd gebroken, is een bewijs dat achter deze demonstratie toch wel een machtige wil en een taaie overtuiging stonden. iToen de officieele extra-trein in Den Haag aankwam, bleken de controlepos ten aan 't station verlegd, omdat men begreep dat men op dezen dag meer ruimte en meer handen noodig had. De ijzigere werden direct bestormd door kooplieden met roode strikjes, „internatio nale insignes" bestaande uit drie nikkelen pijlen, en andere djstinetieven. Zelfs de bananenverlu opers waren „rood" vandaag. Onder de gele vruchten,, lag rood papier en op een der wagens wapperde een vurige vlag. Don Haag leek plotseling een roode stad geworden en een kort oogenblik schoot ons de schrik om *t hart toen wij een peleton manschappen van do militaire politie ook met den trein meegekomen op commando de fiets zagen bestijgen, stipt en gedisciplineerd als de lijfgarde van Frederik den 6rooi£.. ■Maar neen wij keken weer naar de ge moedelijke, haast 41 te gemoedelijke betoo gers. die een „dagje-uit" schenen, grapjes maakten over *t weer en een sigaar opsta ken. en onze .onrust was geweken. Zij kropen van uit de zwarte stationskap terstond onder de zwarte kap van hun pa raplu. en zijn er den beelen dag niet onder uit geweest In Macbeth leest men. dat een leger een heel bosch velt, en de boomen meevoert zoodat het dén vijand leek, dat de boomen jelf oprukten. In Den Haag was het giste ren alsof de paraplu's aan 't wandelen wa ren. Hechts van de Koninginnegracht trok ken de donkere, iangzaamdeinen.de para plu-paddestoelen over de trottoirs, terwijl links de roode autobussen voortjoegen met hun witte kappen. Rechts was het rhytxne langzaam en uitermate kalm, scheen het vers van Gezelle te worden bewaarheid .trage gaan en verre zien, is het werk van wijze lièn", links rolden de bussen met hun zware lasten zoo snel als het verkeer het maar gedoogde. Om een uur of twaalf bereikte de drukt* In de 6traten naar Houtrust baar hoogte punt Lijn 7 kroop door de Javastraat en do Laan van Mcerdervoort ongeveer even traag als de voetgangers. De betoogers wa ren niet meer ln groepen verdeeld, maar vormden nu een aaneengesloten leger, dat angstvallig het rechter trottoir hield. Mu ziek mocht er niet wezen, vaandels waren niet ontrold en... het regende. Ons ver haal wordt eentonig op dit punt Nog vóór de betoogers op Houtrust kwamen, hadden zij al een leelijk demoraliseerend bad te pakken. Het kostte moeite om opgewekt te blijven. De huedlooze A.J.C.'ers leken, wat hun haren betreft zoo uit het water ge stapt. De toegangshekken van Houtrust bleken te klein om de van meerdere kanten sa menvloeionde menschenstroomen te ver zwelgen. Dank zij de smalle entrée's kon de controle echter des te scherper plaats hebben, en ik geloof niet dat iemand is ge passeerd, zonder raeetingkaart De kooplui overal in de buurt met zoete wafels, zoute haring of zure appelen maakten goeie za ken. De anti-Welterianén op Houtrust impro viseerden een nonchalante picnic. Wie een tribuneplaats had bevochten, kon zittend z'n boterhammetje vermalen, maar de meeaten moesten het wandelend doen. kochten een glas melk of beker chocola aan oen tentje, en vergaten voor eenige oogenbJikken den regen, die juist van een drensbuitje overging in een piasbui... Tijdens dezen massalcn lunch, waarvan het veld de servetjes kroeg, was er gramo foopmuziek, maar tegen kwart over een brulde er een stentorstem door de reus achtige monden dAr luidsprekers, die, naar alle windstreken gericht waren, en overal verstaanbaar bleken. Tienduizenden luis terden, duizenden luisterden niet. Ook on der de betoogers wéét men het, schijnt 't. zoo langzamerhand wel. Ergens aan den horizon in een speciaal gedeelte van de tribune stond een nauwe lijks zichtbaar mensch, die dezen orkaan van klanken opwekte door in een klein mi crofoontje te bjaaen. De eigenlijke „feest" redenaars waren de heeren Kupers en Al barda. De eerste sprak als een typische volksmenner, de tweede mengde in zijn speech een trillend idealisme, waarvan zelfs de politieke buitenstaander onder den indruk kwam. Voor wie de sprekers van dichtbij hoor de leek het dat de heeren met 'hun zwakke stem fulmineerden tegen een homunculi schen echo Onder de aandaebtigste luisteraars vlak vooraan stond de oude krasse Wibaut mei de fonkelende valkenoogen en het fameust zwarte hoedje Een prachtige Internationale volgde, ge speeld door de verqenigdc muzikanten, en door vrijwel alle tienduizenden meegezon gen. Toen werd het sein gegeven tot verzame len. De arbeiderspers had Zaterdagavond een plattogrond geteekend met dc opstel ling van de groepen en de nummers van al die aroepen. Wat niet duidelijk was. werd door de luidsprekers toegelicht en 1500 orde-cornmisarissen hielpen mee om orde te scheppen in den chaos. Zoo kon het gebeuren, dat binnen een minimum van tijd wat eerst een ordeloozo marsch leek, herschapen was. in een ordentelijk leger, waarboven de vaandels een feestelijk bor duurwerk tegen de grauwe lucht afteeken- den van vermiljoen geel en blauw. Na een goed half uur kwam de kop van den stoet in beweging een zonderlinge beweging overigens, omdat het grintpad naast het terrein een grauwe rivier was geworden met enkele doorwaadbare plaat sen. De deelnemers moesten meer sprin gen dan loopen en van de voorgeschreven gelederen van zes kwam hier natuurlijk niets terecht. Er was nog een reden, die de betooging in den beginne maar niet tot een houding deed komen. Terwijl de kop het terrein afzwenkte, 6tonden duizenden buiten het terrein, blijkbaar te laat geko men, of die prefereerden zich op straat bfj den stoet te voegen, inplaata van op het veld, waar mon tè gemakkelijk doorweekte laarzen en natte voeten opdeed. Doordat blijkbaar de bereden politie zich onledig hield met deze groepen buiten het terrein te houden (hoewel de ordelijkheid zelve) konden de agenten te paard eerst later aan de betpoging worden toegevoegd en nóch aan de politie-agenten nóch aan de ordecommissarissen lukte het, om in den aanvang het publiek op een afstand te houden en den stoet behoorlijk te openen. Terwijl alles voetje voor voetje ging, wer den Albarda, Vliegen en Wibaut, die op de eerste rij liepen, bijna onder den voet ge- loopen door jongens met fietsen etc., die niets met de betooging te maken hadden Verstandig was het gedacht om onmid dellijk van bet Stadhoudersplein de Obrechtstraat en de Verhulststraat in te slaan, zoodat men de betoogers, die nog op weg waren naar Houtrust niet behoefde tc passeoren en ook geen opstoppingen meer veroorzaakte. Aan den kop ging geen mu ziek ook zeker een maatregel om juiet hier wat meer overzicht te kunnen houden Er werd veel gezongen. Zoo werd het ge mis van de muziek mfnder gevoéld. In betrekkelijk vlot tempo ging het langs de voorgeschreven route: Stadhouderslaan Groot Hertóginnelaan. Carnegielaan, Oude Scheveningsche weg, Javastraat, Nassau- plein. Laan Copes van Cattenburgh, Carel van öylandtlaan, Üostduinlaan, Ruychrok laan, Alkemadelaan. Het chicste, het breed ste, maar ook het stilste gedeelte van Den Haag met op sommige stukken meer bosch dan huis. Wij willen aanncmon, dat deze route de beste was, gezien de verkeerstag naties, die in de binnenstad zouden plaats hebben, en de meerdere kans op ordever storing in smallere straten, maar een de monstratie die zóó aan den buitenkant dicht onder den rook van de duinen blijft, miat toch ook het effect op de duizenden. De belangstelling langs den weg was door gaans zeer matig, om niet te zeggen dun netjes. Natuurlijk werkte hier ook weer de regen toe mee, evenals het advies van sommige Haagsche kranten, om in verband met de orde niet op straat te gaan, indien men er niet noodig had. De oude dames en heeren in de talrijke rusthuizen die wij passeerden en de deftige gezinnen in de flats (chic Den Haag woont voor do helft in een rusthuis, voor de andere bol ft ln oen flat) hadden in iedor geval het geluk van uit hun erkers en ramen met de S.D.A.P. kennis te maken, en niet een fleu rige, maar een doorweekte S.D.A.P., niet een welgedano, maar een proletarische (uitzonderingen daargelaten). Of zij van de „spreekkoren" veel verstaan hebben gelooven wij niet. Dc arbeiderspers had een zestal „kreten" gepubliceerd, waar aan men zich te houden had, maar behou dens den roep: XVij ejschen werk, wij eischen brood! Geen cent voor leger en voor vloot! hebben wij maar weinige van deze ge- sanctionneerde uitroepen gehoord. Wèl vin gen we eenige niet gesanctionneerde op als: Wie trapt de werkers in een hoek Jonkheer Ruys de Beerenbrouck en „Weg met Welter De reusachtige betooging was in groepen verdeeld, die onderling eenigen afstand hielden, zoodat het verkeer niet overal be hoefde gestremd. Soms was die afstand althans tegen het eind zoo groot, dat het leek of de stoet al geëindigd was, terwijl de groot sit meerderheid nog moest komen. Om kwart voor twee van Houtrust vertrok ken, arriveerde de „kop" om tegen half vier aan de Alkemadelaan. Het tempo van de wandeling was over 't algemeen tamelijk snel. Een enkele maal moest om organi satorische redenen ordonnansen op motorfietsen cirkelden voortdurend om den stoet heen halt gehouden worden. Éénmaal gebeurde dit vlak voor het Vre despaleis, waarvan do fotografen natuur lijk handig gebruik maakten. Aardig was, dat in de Carnegielaan een telegrambesteller een telegram had af te geven aan het Bestuur van de S. A. P. en dit door middel van den hoofdinspecteur van politie in de juiste handen kwarn. Vap O. S. P.'ers en apdere storende ele menten hebben wij ze>o goed als niets ge merkt, al stonden er aan 't eindpunt wel menige bussen van O. ,S. P.'ers russchen de vele tientallen glimmende touringcars, die op do betoogers wachtten. Dc ontbinding had éven ordelijk en rus tig plaats als de opstelling. Maar het was de menschen aan te zien. dat de natte voe ten en klamme klceren hun geen goed deden. En met een kletsnatte jas cn voch tige voeten in een autobus zitten, is ook geen prettig vooruitzicht. Vooral wanneer je nog naar Bakkeveen moet in een ver ouderden wagen! Dan maar liever in een verwarmden en verlichten spoortrein. Toch ondanks alles bleef do stemming tot het einde goed, tenminste voorzoover wij dc ontbinding hebben meegemaakt. Toen de lantaarns opgingen zijn wij vertrokken en toen was kwart na vier de stoet nog op geen stukken na gearriveerd. Een mnssa-betooging van dien omvang is eigenlijk een topzwaar ding. En bij regen weer een triest ding bovendien. Maar misschien kon men nu des te beter toonen, dat het werkelijk heilige ernst is, die de massa's samen' bracht, 's Avonds laat zagen wij de militaire poli tie weer wegtrekken zooals ze gekomen was. Gelukkig zijn haar diensten niet noo dig geweest. De S. D. A. P. en N. V. V. hebben nun grootscheepschc betooging in het tecken ge zet van de orde. TIJDELIJK NATUURKUNDIG LABORA TORIUM TE AMSTERDAM, Amsterdam, 7 November. Het zeer ernstig gebrek aan ruimte, waarmede de hoogleeraar-directeur van het natuurkun dig laboratorium, gevestigd aan de Plan tage Muidergracht no. 6, te kampen heeft, hebben B. cn W. doen besluiten, aan den Raad voor te stellen, het schoolgebouw aan dc Plantage Muidergracht no. 8 tot tijdelijk natuurkundig laboratorium te doen inrich ten en de groote collegezaal in het in aan bouw zijnde geologische instituut aan de Nieuwe Achtergracht, voor het geven van colleges geschikt te doen maken. De kosten van deze verbouwingen wor den geraamd op 42.000.—. DS. H. J. DE ZWART OVERLEDEN. In den ouderdom van 70 jaar is te Wir- dum overleden Ds. H. J. de Zwart, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente van Schevcningen. De overledene was predikant te Leersum, Ouderkerk a. d. Amstel, Steen- wijk en van 19071927 te Schevcningen waar hij zich op onderscheiden gebied heeft bewogen. Ds. de Zwart is met name op den vboorgrond getreden op het gebied der zen ding. Hij was tal van jaren voorzitter van de Ned. Zendingsverecniging en nam een actief aandeel aan den arbeid der samen werkende zendingscorporaties. Men make hier geen gebruik van verplaatsbare toestellen zonder degelijke deskundige voorlichting De Electrotechnisch-Adviseur bij de Ar bcidsinspectie deelt ons het volgende mede. Een dezor dagen voorgekomen doodelijk ongeval door electriciteit in een badkamer vestigt weer eens do aandacht op het ge vaar, dat het gebruik van verplaatstbare electrische toestellen als haardrogers, kook keteltjes, straal kachels, losse lampen, e.d. in een badkamer met zich kan brengen. Om dergelijke ongevallen zooveel moge lijk tegen te gaan, wordt veelal in badka mers het aanbrengen van contactdoozen tstopcontacten) mot aardcontact voorge schreven, of wel het gebruik van contact doozen geheel verboden. Welke van beide maatregelen do voorkeur verdient, is niet direct te zeggen, al lijkt de laatste oplos sing op op het eerste gezicht de moest af doende. Door het aanbrengen van contact doozen mot aardcontact en het gebruik vun een aansluitsnoer met een extra koper draad er in, die als aarddraad dienst doet, wordt, mits de aardleiding overal goed in orde is, voorkomen dat de toestellen uitwon dig onder spanning komen te 6taan. Een aardleiding, on speciaal die aan een ver plaatsbaar toestel, kan evenwel maar al te gemakkelijk defect raken, wat niet be merkt wordt vóór het some reeds te laat is. Bovendien beveiligt men mot een aard leiding nog niet het 6noer. Het tweede mid del, n.l. hot geheel weglaten van de contact doos uit de badkamer kan er echter toe lei den, dat aangesloten wordt hetzij door middel van een verlengsnoer op een ge wone contactdoos zonder aardcontact in de v;ang of de slaapkamer, hetzij op een lamp fitting. Dit laatste was bij het onderhavige ongeluk het geval. Een verpleegster in oen ziekenhuis wilde, terwijl zij zich in hot bad bevond, het haar drogen met een eloc- trischen haardroger; zij had dit toestel daartoe met eon fittingstopcontact aange sloten op de lampfitting boven het bad. De haurdroger had blijkbaar sluiting, en zoo kwarq het dat de verpleegster, toen zij met den haardroger in aanraking kwam. door den stroom werd getroffen. Men vond haar levenloos in het bad. Eon afdoond beveiligingsmiddel zou het gebruik van zeer, lage spanning kunnen zijn, bij wisselstroom betrekkelijk gemak kelijk tc verkrijgen door raiddel van een kleine transformator. Dit middel is echter praclisch niet uitvoerbaar, omdat onze toe stellen nu eenmaal voor de gebruikelijke netspanningen zijn gebouwd. Een practi sche oplossing die wèl te overwegen zou zijn, zou bestaan in hot toelaten in do bad kamers van contactdoozen met aardcon act, mits aangesloten via een vast opge- o olden isoleeringstransformator, met 6pan uings ver hou ding 1:1. Zulk een transforma tor geeft een evon hoogo spanning af als waarop hij wordt aangesloten, doch het se cundaire stroomsysteem is van de aarde geïsoleerd; een aanraking van een defect electrisch toestel heeft dan nog niet direct noodlottige gevolgen indien de aardverbin ding in gebreke mocht blijven, terwijl aan raking van een defecte plaats van het snoer evenmin tot een stroómovergang zal aan leiding geven. Zoolang echter dergelijke isoleerings transformatoren speciaal voor badkamer gebruik niet in den handel zijn, is de beste raad dien men kan opvolgen, om in de badkamer géén gebruik te maken van verplaatstbare electrische toestellen. Mocht iemand om bepaalde redenen dit wèl wen- schcn te doen, late hij zich dan eerst ter dege door een deskundige laten voorlich ten. koop ik do benoodiqdo visch bij IJmnider Viscbhandel H. GLASTRA Co„ N-V., Utreohtschestraat 40. Tel. 92. Een bllWk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond- Ernstige kortsluiting maakt een deel van Rotterdam stroomloos Rotterdam, 8 Novcmver. Vanmiddag om half vier is een ernstig ongeluk ge beurd in een transformatorhuis van het Gemeente Eelectriciteitsbedrijf aan dc Ga lileistraat te Rotterdam. De electricien De Boer, ongeveer 48 jaar oud en wonende «n de Lambertusstraat, die hier bezig was met controlewerkzaamheden, werd door den stroom getroffen en was op slag dood Een tweede electricien werd licht gewond Het ongeluk had tengevolge, dat kort sluiting ontstond, waardoor ernstige stoor nis werd aangericht in hot electrische net. In de binnenstad heeft vanaf vijf voor half vier tot tien over half vier het electrische net stroomloos gestaan. Alleen de trams konden blijven rijden. In het Westen ont stond een zeer ernstige tramstoring, dio meer dan een uur duurde en waardoor de (ramdiensten op Schiedam gedurende dien tijd niet konden doorgaan. De woonwijk Spangen heeft van half vier tot half zes in het donker gezeten. Nog eenige straten in het Westen hebben gedurenden dien tijd het zonder electrisch licht moeten doen. JsvojcJ 3-11 Amsterdam 3-11 Budapest Weenen 4-11 AUiene Mersumatruh 5—11 Cairo Gaza Rutliawells 6—11 B&Kiiad 7—11 Bonsliir Dtast; 8—11 Kqrqrhl Jotlpoer lliansl Calcutta iiatiRoon Rareknk Koh-Lak Marian Batavia Bandoenp 8—11 7—11 6IJ 5—11 4—11 4—11 Vertrek van het eorotvolgcnde post vliegtuig van Amsterdam 10 November. DE VOORGENOMEN OPHEFFING DER 48 KANTONGERECHTEN. Het adres der kantonrechters. Wij publiceerden dezer dagen een adres van vier kantonrechters inzake het voorstel der regeering tot opheffing van 48 kanton gerechten. Deze vier leden vormden het Comité van Uitvoering, dat de te Utrecht op 17 September gehouden vergadering van kantonrechters benoemde. Het adres der kantonrechtors is zoodoende door een groot aantel dezer functionarissen ondertcekend. kend. Een manifest der Liberale Staatspartij De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" roept de kiezers en kiezeressen van Nederland op, om deze partij te steunen met de komende verkiezingen voor de Tweedo Kamer der Staten-Generaal. Voor alles dringt zich de vraag op r.oe de terugkeer tot de welvaart bevorderd kan worden, zegt ons deze partij in haar mani fest, waaruit wij in dit artikel het een en ander overnemen. „Op den voorgrond 9taat", aldus de Liberale Partij, „dat alles ln het werk gesteld moet worden om de kunstmatige belemmeringen, die aan handel cn verkeer in den weg gelegd zijn, te doen verdwijnen en om weder to komen tot het vrije ruilverkeer tusschen do volkeren, waardoor ons land en zijn ovorzeesche ge biedsdeelen tot welvaart zijn gebracht" Het manifest zegt verder, dat de reeee- ring de nationale belangen in het oog dient tc houden, daar thans de welvaart van het eeheele Nederlandscho volk op het spel staat, in al zijn geledingen, bij de scheep vaart, do landbouw, do voeteelt, de handel en do industrie. Alleen een doortastende regeering met een ruimen blik kan hot schip van Staat besturen, waarbij vooral do vaste wil moet blijken om het oponbaar go- zag to handhaven. De winkelsluitingswet, dio don midden stand juist in dozc ernstige tijden treft, on de pogingen van do winkeliers om het hoofd boven water te houden verhinderd, geeft cr blijk van dat de regeering niet vol doet aan de eischen, die men in deze tijden stellen moet, ook niet, omdat zij de revolu- tlonnaire groepen in staat stelt door do radio, die een cultuur-instituut moet zijn, zichzelf te laten afbreken. Ondermijning van het wettelijk gezag houdt do terugkeer van de welvaart steeds tegen. In vele staten zien wij, dat men do nering naar de tering wil zetten en ook de regeering doet hieraan mede, daar zij niet zorg droeg de overheidsdiensten binnen de perken der nationale draagkracht te hou den. De Liberale Staatspartij roept allen op em te strijden tegen groeps-egoïsme. Slechts nationale samenwerking kan ons land weer tot welvaart brengen. Zij verlengt een krachtige regoering, dio zich slechts naar het herstel der welvaart richt Zij verlangt een voorzichtig en gezond financieel beheer, orn aan cventueelo nieuwe economische tegenslagen weerstand te kunnen bieden. Het manifest eindigt mot do reeds eerder genoemde oproep aan dc Nederlandscho kiezers. DE MISDADIGE SURINAMER. Een onderzoek naar de gees- tosvermogen*. Amsterdam, 8 Nov. Het Gerechtehof gelastte heden in een interlocutoir vonnis eop onderzoek naar de geestvermogens van den Surinamer J. J. J. V. Deze man was door de rechtbank wegens diefstal en fles- schentrekkerij veroordeeld tot eon gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. In hooger beroep eischte de procureur-gcnf- raal bevestiging van hot vonnis. De politie heeft reeds herhaaldelijk ge waarschuwd tegen dezen man, die zich uit geeft voor dokter, ingenieur, officier enz. In weerwil van de waarschuwingen zijn er nog 6teeds winkeliers, dio "het slachtoffer van dit opvallend typo worden. Verdachte is reeds herhaaldelijk veroor deeld. DE OVERVAL AAN DEN GROES- BEEKSCHEWEG TE NIJMEGEN. De Hooge Raad verwierp de cassatie beroepen van de Duitschers H. en F., die in den nacht van 21 op 22 April in zijn woning aan den Groesbeekscheweg te Nij megen den ouden heer S. hebben neerge slagen ter zake waarvan zij door het Hof te Arnhem ieder tot 4J/j jaar gevangenis straf zijn veroordeeld met aftrek der voog- loopige hechtenis-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7