EEN NATUURBAD BIJ B1RKH0VEN? DE PLANNEN VAN ONZE GEMEENTE Bouwkosten ruim f 50.000.- M. H. van Raalte M. H. van Raalte 1 EERSTE CONCERT VAN DEN KUNSTKRING Advertentiën WAARSCHUWING DIEDERIK AANBESTEDING AANBESTEDING Men stelt zich voor om drie bassins te maken en een kinder speelplaats Reeds lang hebben in onze gemeente ge nichten gegaan omtrent plannen tot stich ting van een natuurbad bij Birkhoven. In een der vorige raadsvergaderingen is inder daad mededeeling gedaan van deze plan nen. Thans is het zoover gevorderd, dat zij in de raadsvergadering van 29 dezer aan den raad zullen worden aangeboden. In een onderhoud, dat wij gisteren hadden met on zen wethouder van openbare werken, den heer B. Noorderwier, vernamen wij, dat men het had wil maken direct achter het bestaande openlchtthcater. Tusschen het had en het openluchttheater zal dan nog hij wijze van strandbad een kinderspeel plaats komen. Men heeft toegang tot het had via den boschwcg, welke naar het open luchttheater voert. Het geheele terrein zal ren oppervlakte beslaan van 70 x 300 meter, terwijl de bassins tezamen een oppervlakte zullen hebben van 150 x 25 meter. Men wil drie bassins maken n.l. één van 50 x 25 meter ter diepte van 3Y2 Meter; één van 55 x 25 meter ter diepte van iy2 meter en één \an 30 x 25 meter ter diepte van y2 meter. liet diepe bassin zal worden ingericht voor het houden van wedstrijden; men zal dan ook aan weerzijden 6 startplanken ma ken, terwijl er tevens een springtoren zal worden gebouwd. De bassins zullen een gezamenlijke in houd krijgen van 7000 kubieke nieter en ge vuld worden met bronwater. Men zal reeds vroeg in het voorjaar de bassins volpompen, opdat de natuur voor een geleidelijke warm te kan zorgdragen. Voor de verversching, welke vooral bij druk bezoek noodig is, worden twee pompen aangebracht, welke ieder een capaciteit hebben van 25 kubieke meter per uur, zoodat in een week precies al het water ververscht kan zijn indien er continu gepompt wordt, zooals bij druk be zoek zal geschieden. Bij gewoon bezoek kan natuurlijk volstaan worden met het in wer king stellen van één pomp. Aangezien het versch opgepompte water veel kouder is dan dat in de bassins, wordt dit eerst voorverwarmd door een ketelin stallatie rnet 15 vierkante meter verwar- mingsoppervlakte, welke het versche water op dezelfde temperatuur brengt als dat in de bassins. In het voorjaar is het tevens mogelijk om het water uit de bassins, door het rond te pompen, op een dragelijke temperatuur te brengen. Naast het bad loopt een goot, welk het verontreinigde water afvoert naar een riool. De bassins zullen geheel van beton wor den vervaardigd, doch zoodanig, dat er een goede isolatie, ter voorkoming van het af staan van te veel warmte van het water aan den betonwand. Deze zal dan ook uit drie deelen bestaan n.l. uit 2 lagen beton, welke van elkaar gescheiden zijn door een isoleerendc kurklaag. Omtrent de inrichting van het bad kun nen we nog het volgende mcdedeclcn. Er zullen 66 één-persoons kleedkamertjes komen voor heeren en ongeveer evenveel voor de dames. In deze kamertjes kan men zich alleen uitklocden, doch zoodra men daarmee gereed is moet men de kleeding op een transportabele kapstok met nummer welke men bij de controle krijgt, afgeven in de gemeenschappelijke garderobe, waar voor een zeer groot aantal kleedingstukken plaats is. Meir kan op deze wijze veel en veel meer dan 66 heeren tegelijk laten I zwemmen, aangezien de kleedkamertjes slechts voor korten tijd bezet, zijn voor het aan- of ontklecdcn. De klcedgelegenhcdcn voor dames en heeren zullen aan weerszij den van het had worden geprojecteerd, AMERSFOORT AFD. BONNETERIE Wollen Handschoenen Wollen Arm-Shawls Wollen Peignoirs Wollen Vesten Wollen All-Over's Wollen Rodel-pakjes Wollen Shawls Wollen Bed-jakjes Handschoenen gevoerd en met bont Z\jden Shawls p Moderne Corsages evenwel van het bad gescheiden door een rand van opgaand hout. Het gcheel'c bad is aan liet oog van degenen, die op den weg passceren, onttrokken. Men heeft de inrichting van de hokjes zóó gemaakt, dat men niet gekleed vóór de hokjes mag komen, waardoor een modder poel wordt vermeden. De gebouwtjes zullen van zoodanige ar chitectuur worden, dat zij niet storend zul len zijn voor deze lraaie boschrijkc omgp- \ing. Tusschen de kinderspeelplaats en het bad zal aan den zijkant een buffet worden gebouwd, waar men een vrij uitzicht heeft over de bassins. Buiten het terrein zal een autoparkeer plaats worden aangelegd, terwijl de fietsen achter de kleedkamertjes zullen worden ondergebracht. Men beoogt met de stichting van dit bad de groote massa te bereiken, reden waarom de tarieven zoo laag mogelijk zullen wor den gesteld. Het ligt in de bedoeling de exploitatie van dit bad in handen te geven van de stichting Badhuizen Amersfoort en van deze stichting een N. V. te maken op* dat een directeur het bad kan bchceren. Aangezien het op het terrein waar het bad nu zal komen zandgrond is, kan men met betonconstructie volstaan, hetgeen den bouw veel goedkooper maakt dan die van het eerst ontworpen bad aan den Bisschopswcg. Waren de kosten van laatstgenoemd bad geraamd op f 100.000.exclusiof grond, de aanleg van lust natuurbad bij Birkhoven zal slechts ruim f 50.000.vorderen, waar bij inbegrepen zijn de gebouwtjes en de be- noodigde installaties. Volgens de exploitntiebcgrooting is het mogelijk om zonder verlies te werken. Wij zijn zeer benieuwd hoe deze plannen op 29 dezer door den raad ontvangen zullen wor den. ONZE WINKELS. Drogisterij „De Aspirin" Een 2e zaak aan den Woestijgerweg Destijds, een reeks van jaren terug, durf de het echtpaar v. d. Poel-v. d. Brink het aan, in het Leusderkwartier met zijn groo te toekomst, een moderne drogisterij te ope nen. Hoofdschuddend bekeek de buurt een dergelijke durf. Inmiddels is de opzet juist gebleken en niet alleen heeft drogisterij „De Aspirin" zich weten te handhaven, doch zij is gebleken een gezond winkelbedrijf te zijn, met nog veel perspectief. Nu bij de ontwikkeling van het nieuwe stadsgedeelte, gelegen tusschen Leusder- en Arnhemscheweg opent „De Asporin" heden haar 2e winkel in het perceel Woest ij g*er weg 113. Het oude principe, licht, lucht en hygiene; welk het drogistcnvak vraagt, is niet alleen gehandhaafd, maar waar moge lijk, nog verbeterd. Bij de opening, welke- hedenmiddag plaats vond, was de belang stelling aanstonds groot en de dochter, die de leiding in deze zaak heeft, mocht menig bloemstuk in ontvangst nemen. HANDELSREGISTER. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan betref fende nieuw ingeschreven handelszaken en wijzigingen van inschrijvingen. Nieuw ingeschreven handelszaken. Maison v. d. Linde, modes enz., Barneveld, .T. van Schaffel.straat 21—23. Eig. L. v. d. Linde. N.V. Arnersfoortsche fruit Mij., Amersfoort Utr.weg 51. Dir.: R .ten Hoeve. N.V. Huizen Expl. Mij., „Nieuwe Verwach ting", Soest, Oranjelaan 18. Dir.: H. Siebbelcs Bur. van Centrale Verwarming G. W. van Keulen, Amersfoort, Puntenburgerl. 73, Eig.: G. W. van Keulen. II. Siebbeles, Makelaar, Soest, Oranjelaan IS. Eig.: H. Siebbeles. Wijzigingen cu opheffingen. Fa. Joseph Nihom, Nijkerk. Bedrijf uitge breid met een grossierdcrij in garen en band. Dros Besteling en Co., Biscuits enz., Gr. Haag 66ab. Opgeheven. G. H. Barneveld, papierhandel, Amersfoort B. W. Laan 186. Opgeheven. DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. In een dezer dagen gehouden vergade ring van dc Arnersfoortsche afdeeling van „De Verecnigde Staten van Europa", werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken een contactcommissie in het loven te roepen teneinde met verschillende vercenigingen in contact te komen en de vredesgedachtc te verspreiden. Voorts werd gewezen op het feit, dat men ook de jeugd van de vre- dcsgedachte moet doordringen, reden waar om van de vereeniging uit met de leer krachten over hei doel en streven der ver eeniging gesproken zal moeten worden. GARNIZOEN. Ingevolge beslissing van den Inspecteur dor Cavalerie, C. Lt. B. wordt de opper wachtmeester-administrateur H. C. F. Beek van de Rijschool, met ingang van 3 Januari werkzaam gesteld bij dc School voor dienst- olichtige-onderofficieren-administratcur te Breda. SCHERM- EN ATHLETIEKVEREENIGING ..BEREDEN WAPENS,' Wedstrijden op 26 November a.s. De Onderofficieren Scherm- en Athletiek- vereeniging „Bereden Wapens" zal op Za terdag 2(5 November a.s. in de schermzaal der Rijschool wedstrijden op salmi organi moeren, waaraan deelgencmen woi 't don- de garnizoenen Amersfoort, Harderwijk, Soesterberg en Utrecht. Dwaze concurrenten zouden beweerd heb ben, dat wij de WILLYS niet meer zouden vertegenwoordigen. Het is dan ook werkelijk de moeite waard om alvast ongerust te zijn als zij misschien iets gehoord hebben wat WILLYS over een maand zal brengen, want daar zullen niet al leen de praatjesmakers van staan te kijken maar dc geheele automobielwereld zoowel prijs, lijn, kwaliteit, snelheid, zuinig ge bruik, zijn even goed in de grootere als in de kleinere wagens en zij worden weer even goed als in de afgeloopen vijf jaar door Ga rage Motorhuis tot groote tevredenheid ver tegenwoordigd. (Adv.) POSTDUIVENSPORT. Prijswinnaars op de tentoon stelling. De prijzen voor de inzendingen van dui ven op de pluimvee- en konijnententoon stelling in de Markthal is als volgt: Klas 1. Onbevlogen oude duiven: 13 stuks. 1. H. v. Eden. 2. H. J. Hol. 3. Th. Voorenkamp. Z. E. V. L. Krabshuis. Klas 2. Onbevlogcn oude doffers: 20 stuks. 1. R. Lammens. y 2. N. II. Egink. 3. J. Maassen. 4. W. Gcrth. 5. W. Koenen. Z. E. V. W. v. d. Belt. E. V.: H. v. Putten. Klas 3. Onbevlogen jonge duiven: 7 stuks. 1. H. v. Putten. 2. H. J. Hol. Z. E. V:: A. van Nimwegen. Klas 4. Onbevlogen jonge doffers: li st. 1. M. v. d. Berg. 2. J. Maassen. 3. N. de Waal. 4. H. J. Hol. Z. E. V.: J. Noorman. E. V.: H. Waanders. Klas 5. Oude duiven. 100100 km: 20 st. 1. N. v. d. Berg. 2. II. Limbeek, 3. B. Roelert. 4. G. Krijncn. 5. II. J. Hol. Z. E. V.: J. Ilubregtse. E. V.: Ch. W. Göbel. Klas 6. Oude doffers. 100100 km. 24 st. 1. J. Maassen. 2. H. van Ecden. 3. W. J. Ilubregtse. 4. Ch. W. Gobel. 5. N. v. d. Berg. G. J. A. Vissers. Z. E. V.: H. J. Hol. E. V.: B. Roetert. Klas 7. Oude duiven. 101700 km. S st. 1. Ch. Baartman. 2. J. Krabshuis. Z. E. V.: J. Noorman. E. V.: Ch. W. Gobel. Klas 8. Oude doffersv 401—700 km. 19 st. 1. J. Maassen. 2. B. Roetert. 3. H. Kollen. 4. H. v. d. Vconbrink. 5. A. Meskes. Z. E. V.: G. J. van Eldert. E. V.: Ch. Baartman. Klas 9. Oude duiven. 701 cn meer km. 9 stuks. 1. N. v. d. Berg. 2. R. Lammens. Z. E. V.: Ch. Baartman. E. V.: N. H. Egink. Klas 10. Oude doffers. 701 en meer km. 10 stuks. 1. R. Lammens. 2. II. A. de Goede. 3. J. Gantevoort. Z. E. V.: W. Gerth. E. V.: W. v. d. Linden Jr. Klas 11. Jonge duiven. 80—180 km. 22 st. 1. L. Krabshuis. 2. G. A. Dieters. 3. II. J. Hol. 4. A. Wiekart. 5. M. v. d. Linden. 6. H. A. de Goede. Z. E. V.: Ch. W. Göbel. E. V.: J. Noorman. Klas 12. Jonge doffers. 89—180 km. 31 st. 1. G. J. v. Eldert. 2. H. J. Hol. 3. N. de Waal. 4. H. Waanders. 5. B. Roetert. 6. W. A. de Goede. 7. H. v. Putten. 8. N. H. Egink. Z. E. V.: J. Noorman. E. V.: W. Gerth. Klas 13. Jonge duiven. 180 krn. 25 stuks. 1. Ch. Baartman. 2. G. Haarmans. 3. J. H. Paschedag. 4. N. v. d. Berg. 5. J. Lablans. 6. H. J. Hol. Z. E. V.: J. Maassen. E. V.: J. Maassen. Klas 14. Jonge doffers. 180 en meer km. 30 stuks. 1. II. J. Hol. 2. N. II. Egink. 3. Ch. W. Göbel. 4. N. de Waal. 5. J. Maassen. 6. J. Noorman. 7. Ch. Baartman. 8. J. Lablans. Z. E. V.: N. de Vries Jr. E. V.: J. P. Steenbeek. Schoonste duif onbevlogcn: H. van Eeden. Schoonste doffer onbevlogcn: R. Lam mens. Schoonste vogel der geheele tentoonstel ling: R. Lammens. Schoonste duif bevlogen: N v. d. Berg. Schoonste doff?r bevlogen J Maassen. Op een na de schoonste vogel der geheele tentoonstelling: J. Maassen. De Kamermuziekvereeniging van het Concertgebouw corv certeert in De Valk Volgens belichten aan tijdgenootcn moest men Beethoven, toen hij in de kracht van zijn scheppend lc\cn stond, niet aan boord komen met jeugdwerken. Hij had daar geer. woord, laat staan ccn glimlach, voor over. Hieruit dicne men niet af te leiden, dat de componist ten opzichte van deze jeugdwer ken gevoelens van schroom of minachting koesterde. Eerder denke men in dit vei hand aan de definitie van Gocthe, welke als ken merk van ware. genialiteit aangeeft: de kracht om eigen jeugd voortdurend te ver nieuwen. Bij Beethoven bestond slechts een matig besef cener levens-curve. Elke phase, waarin hij zich al evolueerend bevond was volkomen sterk, gaaf en had aan zichzelf genoeg. Hartstochtelijk werkende kunste naars \ertoonen gewoonlijk weinig behoefte tot retrospectie. De neiging om dc jeugdwerken \an Beet hoven ondergeschikt te achten aan zijn later z.g rijper werk, is onder dc vrienden van zijn kunst algemeener dan men soms zou veronderstellen. De strijkkwartetten onus 18 cn het septet, dat gisteravond door de musici van de Concertgebouw Kamermu- ziekvereeniging na dc pauze werd ten ge- hooro gebracht, wil men, met andere jeugd werken. wel beschouwen als een aanloop, als een zich paraat maken \oor het „eigen lijke" oeuvre. Deze opvatting, die tamelijk wel voor de hand ligt, blijkt weinig grond te bezitten, wanneer men naar zulk een werk luistert. Ieder moet het ervaren heb ben, dat. dit zelden gespeelde septet een geniaal, als muzikaal werkstuk volko- men gaaf klankstuk is. Dit jonge werk is reeds naar alle kanten groot. Ware dit jeugdwerk niet zóó beheerscht en geniaal eewccst. dan zou het, zoo overweegt men, dien geweldigen doorbraak van den geest waaraan het in later iaren werd blootgesteld niet zoo ongehavend hebben kunnen ver dragen. Van dc beide werken welke op dit concert ten gchoore gebracht werden, boeide het septet van Beethoven het meest. In het oktet van Schubert, waarmede word aangevangen, moest men eerst ecnigs- zins gewennen aan het ensemble, dat men slechts weinige malen te beluisteren krijgt, vandaar wellicht, dat het allegro van dit werk den meesten luisteraars tamelijk vreemd voorbijgegaan zal zijn. Het ensemble was nog niet geheel ingespeeld, ik stel mij voor dat het tempo iets te langzaam werd genomen, zeker was er gebrek aan spanning. Doch reeds in het tweede deel, het verruk kelijke andante, werd de geest over do musici vaardig, en dra ook over de luiste raars; de aandacht, verdiepte zich en het werd vanaf dit oogenblik een avond van hoogstaand muzikaal genieten. Al kwam aan het samenspel bij tijd en wijle de be faamde routine der Concertgebouw-cory- pheeen te pas, over het geheel en bij groote stukken werd er geïnspireerd gemusiceerd. Ferdinand Helmann, die de eerste viool speelde, is een voortreffelijk kamermuziek- speler. Beschaafd, bezield, vol leidende kracht, en nimmer uit het ensemble tre dend. Zijn cadens in het slotdeel van Beet hoven's septet werd meesterlijk gespeeld en de inzet daarvan van het thema wa9 vol spanning. Ben Moyer, de tweede violist in het oktel, sloot zich goed aan in het ensem ble. Van den altist Denayer is hetzelfde tc \crmeldon. In het variatie-werk van Beet hoven streek hij zijn solistische partij juist van expressie. Ook van Wezel's spel beant woordde aan den faam, welke het steeds meer gaat dragen. In het alternatief van het Scherzo in Beethoven was zijn inzet iets te getrokken en traineerend voor het ensem ble. Stips is een bewonderenswaardig con trabassist. Uiterst nauwgezet en opvallend muzikaal, zelfs in deze weinig opvallende partij. De klarinettist Helmke boeide voort durend door expressieve melodie-vorming, juist gefraseerd en rijk aan dynamische schakecring. De fagot trad uiteraard weinig op den voorgrond, maar als Elders een solo trekje had te verwerken (menuet Schubert) dan was dit raak. De bespeler van het meest weerspannige instrument: de hoorn, de heer ^ell was op dezen avond wel zeer gelukkig Prachtig, sonoor en soepel waren zijn solis tische phrasen b.v. in dc coda van het eer ste deel van Schubert's oktet, geestig dc inzet van Beethoven's scherzo. Een volle zaal, hartelijk succes. WOUTER PAAP. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kindcrhandschocnen, een regen jas, een parapluie, een reserve autowielmet hand, een schoolétui, een paar dameskousen en breinaald, een bonboekje voor Esso-ben zine, een Rozenkrans, een zijden kleed, een boodschappcntasch, een portemonnaie in houdende eeni,g geld, een sleutelring met sleutels, een vulpotlood, ccn vilten dames hoed, een zilveren armband, een fototoestel in étui, een zweep, een schooltasch, inhou dende boeken, een bruine handschoen, een rijwielplaatje, een tasch inhoudende ge recdschappen. Verder eenige rijwielen en ccnige honden, o.a. buldog-herder en foxter rier. DE WINEFA. Er blijkt voor de Winefa, onder welken naam de winkelweek zich heeft aangediend, groote belangstelling te bestaan. Niet alleen van de zijde dor winkeliers, doch ook van den kant van het publiek. De deelname is reeds nu zeer bevredigend. Enkele laatko mers, zooals ze overal en bij elke gclegen- ;eid zijn, zullen wellicht Maandag nog wor den aangenomen De winkeliers kannen da tevens beginnen met de circulaire inzake de attractie-bonnen uit te reiken. In sommige winkels is er, zoo vernamen wij, door de klanten reeds om gevraagd. Maar ('at gaat natuurlijk niet. Dan zouden do bonnen to vjug op zijn. Daarom: koopt de volgende week, als de winkelweek begint, dus Woens dag. En vooral: eischt overal uw bonnen, voor eiken gulden éénl Voor verdere bijzonderheden betreffende het opgeven voor deelname verwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste ad vertentie. BURGERLIJKE STAND. 18 November 1932. Geboren: Andries, z. v. Flip van Doornik en Leent je van Zoeren. Wilholmina Maria, d. v. Wilhelmus Johan nes van Wijck en Johanna Maria Jacoba dc Kruif. Theodorus Herman Johannes, z. v. Hen- drikus Hüsken cn Cornelia Johanna Docn- beek. Gerrit, z. v. Markus Dekker en Hillogie Geertsma. Jannigjc Anna, d. v. Eduard Hcndrikus van do Ridder en Frieda Auguste Sophie Giesselmann. Roel Yntze, z. v. Tiemen Bosnia en Alphon- sisca Paulina Gcijtcnbeck. Jan Willem, z. v. Ilermanus Dcnckamp cn Jacoba Ilcrmina Kraaijenhof. Gehuwd: Joseph Adrien Maas en Johanna Wirtjcs. Overleden: Rcgina Vink, oud 79 jaar, we duwe van Johannes Rosier. Voor de talrijke bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Dr. G. A. BONTHUIS, betuigen wij onzen hartelij- lccn (iank. Namens kinderen en kleinkinderen S. J. BONTHUIS— HUBEINET, Amersfoort, 19 Nov. 1932. Geen geld of goed af te geven aan mijn huisvrouw JOHANNA HENDRIKA BURKS— BOUHUYS daar door mij niets wordt vergoed. C. BURKS, Langestraat 110. DAMES, verrast Uw echt genoot met ccn warme brui ne lederen jas. De beste kwaliteit worden onder ga rantie geleverd door HUIB HOLSTEIJN. Zie étalage en prijzen. Arnhemschcstr. la. Tel. 1685 CHERRY PORT madeira ANTONIO AQUILAR. Ondergeteckenden zullen na mens het Bestuur der Ver. Ned. Herv. Stichtingen vow; Zenuw- en Geesteszieken f?' AMERSFOORT, op Maandag 5 December onder Protcs- tantsche aannemers aanbe steden: le Perceel I. Het bonwen van een PA VILJOEN voor 62 onrusti ge vrouwelijke patiënten; 2c. Prceel II. Het bouwen van een PA VILJOEN voor 62 onrus tige mannelijke patiënten; 3e. Perceel I cn II in massa. Bestek en tcckcningcn zijn \anaf heden a 15.ver krijgbaar bij Lichtdrukin richting „ELECTRA", van Galenstraat 17 te Apeldoorn, cn worden na ontvangst van 15.75 franco per post toege zonden. Op den dag der besteding zal aan inschrijvers 5.— worden gerestitueerd. De Architecten, G. v. HOOGEVEST, Tesselschadelaan 6, Amersfoort r J. G. P. K. MENSINK, Kerklaan 8, Apeldoorn. ITet Architectenbureau JOHS. II. BLOM is voorne mens aan te besteden, op Vrijdag 9 December 1932, het bonwon van 18 wo ningen (in 4 pcrceclen), op een terrein gelegen aan de Spaarnestraat. Bestek en teekening ver krijgbaar k f 5.per stel (rest. 5.—) ten kantore Korte Gracht No. 22. A. T. O. NIEUWS. Dankbetuiging aan het be stuur van de A. T. O. beurs, de heeren VAN ROON en HASTRICH en de heeren X. H. EGINK en VAN BEK- KUM voor beschikbaar stel len en leveren der Ja?rsma- haard en Anthraciet, z-jnrie de hoofdprijzen van dc A. T. O. beurs H. C. SLAGTER, Arnh.wcg 3S.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 19