Cognac Vieux XXX JA. Schoterman Zn. De P.C. Hooft brandt niet meer per flesch f 3,85 Het waterkanon zegeviert Brandwachts naar binnen? W. H. VLIEGEN 70 JAAR DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET N.A.S. Tegen de crisis-maatregelen INVAL IN EEN SPEELHOL TE SCHEVEN1NGEN A. H. VAN MEÜWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUIVSORHOEKJE if a tl raat 17 Wijnhandel Gevestigd 187b Telefoon lib Om half zes in den namiddag een uitgebluschte krater Amsterdam, 21 Nov. Hedenmorgen Leeft men bij het varen om bet wrak van cle „P. C. Hooft" geconstateerd, dat de plaat, die voor de breek aan bakboordzijde van liet schip was aangebracht, op een plaats was losgeraakt. Er zijn onmiddellijk maatregden genomen om deze plaat weer te bevestigen Gevaar, dat brandende oiie op het water zal komen, bestaat echter niet. In bet wrak bevindt zich thans, naar het schijnt, nog slechts weinig vuur. Heden zal de brandweer dan ook nogmaals een poging doen om met het schuimblusch-apparaat de laatste resten van het vuur te doovon. De brand zal dan ruim een week hebben ge duurd. Amsterdam, 21 Nov. Sinds ecnige uren, om precies te zijn tussclicn elf uur vanmorgen en 1 uur hedenmiddag, is er in de brandvcrschijnselen, welke in hoofd zaak tusschen brug en schoorsteen van de P.C. Hooft waarneembaar bleven, dank zij het optreden van de brandweer onder lei ding van den commandant, den heer C. Gordijn Jr. en van den hoofdingenieur, den heer van Thiel, een wijziging gekomen, welke het vermoeden wekken, dat het vuur, zoo al niet geheel, dan toch voor het allergrootste gedeelte is ingetoomd. Vanmorgen had commandant Gordijn hpsloten, alle mogelijke pogingen in het werk te stéllen, de nog altijd fel laaiend»1 vlammen in het wrak van het schip met hphulp van de schuimhluschinstallatie, die behoort tot de uitrusting van de „Jan van der Heyde", te verstikken. Een belangwek kend brandweerkarwei, hetwelk to oordee len naar de resultaten, volkomen of bijna volkomen geslaagd is. Het was aan bak boord zijde, naar welken kant het vuur zich in den vroegen morgen in de tusschen brug en schoorsteen gelegen ruimten ver plaatst had, dat de eerste aanval met het schuimmengsel geschiedde. Deze manoeu vre werd voorafgegaan door het binnen leiden door enkele patrijspoorten van en kele straalpijpen, die met een vloed van water ook het waterkanon kwam er nog aan te pas den vuurhaard naar een be paald punt, en wel naar de voormalige eet zaal eerste klasse, moesten verplaatsten; een poging, die wonderwel is gelukt. Men stuitte daarbij op een ijzeren schot, dat wit gloeiend stond en dat eerst met behulp van het katerkanon afgekoeld moest wor den, voor de schuimhluschinstallatie in werking kon worden gesteld. Met behulp van een lange, zinken pijp waardoor hetf echuimmengsel uit het schuimbluschtoe- stel werd geleid, en die door een der pa trijspoorten niet zonder moeite naar bin nen werd geleid, werd een groote massa van het schuimmengsel over do brandende olie uitgestort. Verrassend snel werden do vlammen op dezo plaat6 verstikt en was het opeens uit met dc dikke, zwarte rook kolommen, die den ganschen morgen tot ver in den omtrek zichtbaar waren ge feest Met het afkoelen van de witgloeiende plaat hield de commandant er rekening mede, dat zich knalgas zou vormen, doch het feit dat de lucht overal vrij kon toe treden, deed het explosie-gevaar zeer ge ring zijn. Dc „Jan van der Heyde" is vervolgens naar den stuurboordkant van het schip gevaren, waarvan buitenaf geen vuur ver schijnselen vielen waar te nemen. Doch wel ontdekte de brandweer hier, door de patrijspoorten naar binnen kijkende, ter hoogte van de voormalige pentry, een ventilatickoker, welke witgloeiend stond Hieruit viel af te leiden dat het in de ruimte daaronder nog één gloeiende vuur zee was. Na cenige vergeefsche pogingen slaagde de brandweer erin om met de ra- mei-straalpijp, een stelsel van ijzeren pij pen- dat tot 12 Meter was verlengd, een gat in dezen gloeienden luchtkoker te stoo- ten; onmiddellijk is de rameior toen terug getrokken om te voorkomen dat de stalen punt in de enorme hitte binnen den koker, die op 1700 graden Celsius geschat werd, beschadigd zou worden. Daarna is het toe stel aangesloten op een braudsïag. Onder rfo staiVfi punt bevindt zich namelijk een buis met zestien gaten, waaruit zich in alle richtingen stralen water kunnen ver spreiden, welke tevens het stalen uiteinde afkoelen. Op deze wijze is een zee van wa ter op den vuurpoel beneden den koker geworpen en inderdaad is men er in ge slaagd,, dezen te dooven. Commandant Gordijn is van meening. dat hiermede de brand in het wrak groo- tendeels gebluscht is; wel is het waar schijnlijk dat er zich hier en daar nog plaatselijke vuurhaarden bevinden. Indien het eenigszins mogelijk lijkt zullen een aantal brandwachts ouder leiding van in genieur van Thiol het schip binnendrin gen om te trachten, do kleine vuurhaarden voorzoover deze gevonden worden te dooven. Uiteraard zal daarbij de grootste voorzichtigheid worden betracht. Van de dienslpoorten tot de plaats, waar vroeger de statietrap van de eerste klasse was, is het vuur verdwenen; ook is dit het geval in de bunkers en dienstgangen, waar vanmorgen de brandende olie nog lustig doorheen stroomde. De sinds kort op de bakboordsdienst poort bevestigde plaat, welke door de hitte van het vuur gedeeltelijk ontzet was go- raakt, is hedenmorgen door personeel van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij weer vastgelascht; ten overvloede zijn over deze plaat nog twee ijzeren dwarsbalken aangebracht. Ook op de stuur boorddienstpoort is vanmorgen nog een extra balk bevestigd. Het schip is thans zoover gezakt, dat heide poorten het water raken. Ook het voorschip ligt thans op den IJ-bodem cn het is mogelijk dat het zich daarin nog dieper zal vastwerken. „Den brand meester". Van één tot drie uur heeft hedenmiddag de rammei-straalpijp door den luchtkoker van de voormalige pentry, welke nabij dc eerste klasse eetsalon van Je „P. C. Hooft" was gelegen, groote watermassa's in de lager gelegen ruimte van het schip uitge stort. Naar men weet had de brandweer in dezen koker, die wit gloeiend stond, en een aanwijzing gaf, dat het beneden in het schip nog fel moest branden, een gat ge stoken en hierdoor een rammei-straalpijp naat binnen -geleid. Daar de dikke zwarte rook, die in dit deel van het schip opsteeg langzamerhand minder en eindelijk zelfs geheel wegbleef, dacht dc brandweerlei ding, dat zij het vuur op deze plaats onder de knie had. Kort nadat commandant Gordijn zich stadwaarts had begeven, waren eenige brandweermannen, onder loiding van hoofdbrandmeester Brunet de Róchcbrunc, het schip binnengedrongen om naar ver borgen vuurhaarden Le zoeken. Toen ech ter tegen drieën de rammei-straalpijp een oogenblik uit den den luchtkoker werd te ruggetrokken om het gat nog wat grooter te maken, kwam plotseling een stroom borrelende cn kokende olie te voorschijn en verbreidde zich over het water in de eetzaal eerste klasse, waar spoedig weer een ware vuurzee heerschte, welke met zware rook verschijnselen gepaard ging. Met een stoot op de fluit waarschuwde de „Jan van der Heyde" de zich in het schip bevindende manschappen; deze waren echter door den rook gewaarschuwd cn oven later kwamen zij met pikzwarte gezichten te voorschijn. Aan bakboordkant van de „Hooft" wer jii daarop van de „Jan van der Heyde" ecnige stralen door de patrijspoorten naar binnen geleid; het effect was, dat het vuur naar stuurboordkant werd verdreven. De „Jan" maakte daarna een omtrekkende beweging en opnieuw werd door de patrijs poorten met eenige stralen en met het wa terkanon een vloed van water over het vuur uitgestort. Ontzaggelijke rookmassa's ontsnapten uit alle gaten en kwamen zelfs ook onder de brug vandaan. Toen cle rook eindelijk wegtrok zag men ook geen vuur meer Maar wie weet, wat dc „Hooft", die wij in het vallend avondduister als een uitge- bluschten krater achterlieten, nog in haar schoot verborgen houdt... De Havenmeester, de lieer W. N. van de Poll, die hedenmiddag te ongeveer zes uur van liet wrak van de „P. C. Hooft" in cle stad is teruggekeerd, hoeft ons medege deeld, dat de brandweer te half zes den brand in het schip als definitief gebluscht beschouwde. 's Gravenhagc, 21 Nov. Dc heer \V. 11. Vliegen, lid van de Tweede Kamer cn voor zitter van de Soc.-Dem. gemcenteraads- fractie, heeft zijn 70stcn verjaardag in huiselijken kring gevierd. Een algemecne huldiging is uitgesteld tot hot volgend jaar. wanneer hij 50 jaar actief aan de sociaal- democratie zal hebben deelgenomen. Bloemen werden gestuurd door; het partij bestuur; de federatie 's Gravenhagc cler S. D. A. P., hei N. V. V., cie Haag ache Bestuur- dersboncr. Kamer- en raadsfracties dor S. B. A. P., de N.V. arbeiderspers cn anderen, telegrammen door de Indische partij, de S. D. A. P.-afdeelingen uit alle dcclen van Nederland, liet hoofdbestuur van de V. A. R. A.,dc vrijz.-dem. Kamerfractie, het ge meentebestuur van Amsterdam, oud-minis ter De Vries, wethouder van 's Gravenhage, vele Kamerleden enz., terwijl o.a. de heeren Albarda en Drëes en het bestuur van dc- federatie van den Haag der S. D. A. P. den jubilaris de hand kwamen drukken- OUD-MINISTER VAN KARNEBEEK OVER DEN VOLKENBOND In de algemeene vergadering der Vereeniging voor Volken: bond en Vrede De Pan-Europa Commissie Zaterdag hield de „Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede" in een der zalen van Restaurant Royal to Arnhem haar jaar- lijksche algemeene vergadering, welke on der leiding stond van jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek, Commissaris der Konin gin in do Provincie Zuid-Holland. In zijn openingsrode begon de voorzitter te zeg gen, dat dit waarschijnlijk wel zijn laatste rede als voorzitter zijn zou, daar hij regle mentair tot aftroden geroepen was. Het deed spreker veel genoegón tc mogen con- statceren, dat dc vereeniging voortdurend meer aanhangers begon le tellen. De ver eeniging had zica dus gehandhaafd on danks het feit, dat cle publieke opinie om trent den Volkenbond zelf niet zoo heel gunstig was geweest. Spr. maande om toch vooral in den Volkenbond le blijven gelooven cn voor hem te blijven werken, wat de eenige methode was om den groeien Jon twijfel te bestrijden. „Waar komt het vooral op aan?" vroeg spr. „Op cle voorstelling, die men zich van den Vól kenhond heeft to maken en op het*begrip en de kennis van zijn wezen. Het komt er op aan, den Volkenbond niet slechts ideëel, maar ook positief, rechtelijk, als staalkun dige instelling te zieri en daarbij te letten niet slechts op zijn machtige verschijning, maar ook op zijn concrete beperkingen cn gebondenheden." Spr. meende over één de zer gebondenheden eenige woorden meer te moeten zeggen, n.l. over het constitutieve verhand. Dc* Bond is geroepen dit systeem te verdedigen. Hieruit kunnen groote moei lijkheden voortvloeien en volgens spr. werd hierdoor ook de afwikkeling der ont- wapeningsquaestie ernstig belemmerd. Het veiligheidspostulaat is een struikelblok. Spr. zegt, dat de Volkenbond min of meer een statische functie heeft, terwijl cle we reld in haar wezen dynamisch is en hij vraagt zich af, hoe dit samen kan gaan. Het is een nog niet opgelost probleem. Dat pleit evenwel niet tégen den Volkenbond. De beleekenis van den Volkenbond ligt niet ir. zijn juridisch systeem, maar in het ■feit, dat de bereddering van cle internatio nale verhoudingen constitutief is ingesteld op don grondslag van collectief georgani seerd overleg. De verantwoordelijke staats lieden worden met elkaar in contact ge bracht. Weliswaar wordt er eindeloos lang beraadslaagd, maai- dit achtte spr. slechts een middel, dat /aker tot hot doel zou voe ren. IIïj besloot mcC te zeggen, dat de Vol kenbond tenslotte menschemverk was, en dus niet meer kon doen, clan waartoe de leden hem collectief in staat stellen. De Volkenbond moet er echter zijn om den ouderlingen band .tusschen dc staten te leggen en te versterken. Na dc openingsrede van den voorzitter en eenige mèdedcelingcn van het hoofdbe stuur, word het jaarverslag van den alge meen-secretaris, den heer II. Ch. G. J. van der Mandere, aan een bespreking onder worpen en goedgekeurd. Dc rekening en verantwoording van den penningmeester over 1931, uitgebracht door mr. S. K. D. M. van Lier, werden goedgekeurd, terwijl cle begrooting voer 1933, werd vastgesteld. Hierna vond een bespreking plaats van cle propaganda der vereeniging in de komen de maanden. liet varslag van liet congres van cle Internationale Unie van Volken- bondsvoreenigingon, dit jaar tc Parijs ge houden onder leiding van Lord Robert Cecil, werd voor kennisgeving aangenomen cn de verschillende resultaten en werk zaamheden besproken. Door het periodiek aftreden van jhr. mr. dr. LI. A. van Karne beek. die volgens de statuten niét herkies baar was, werd tot voorzitter der vereeni ging gekomen mr. W- van Lanschot, lid van do Eerste Kamer, die zijn benoeming aanvaardde. De afgetreden hoofdbestuurs leden moj. L. C. van Leghen to Doorn, mevr. C. A. Ivluyvcr, mr. J. Limburg, prof. mr. V. II. Rutgers on jhr. A. van Rijckevor- sel, allen aftredend, werden herkozen. Een voorstel van de afdeeling Doctin- chem om in het voorjaar of in den zomer cursussen te geven inzake voorlichting omtrent actueels problemen den Volken bond betreffende, werd op prae-advies van het hoofdbestuur aangenomen en het secretariaat cn cle propagandacommissie opdracht verleend om zoo tijdig mogelijk ccn dergelijke cursus in den loop van 1933 tc* doen houden. Mr. W. van Lanschot hield vervolgens als voorzitter cler Pan-Europa-commissie der vereeniging een inleiding over het rap port, hetwelk is samengesteld door mr. W. van Lanschot, dr. E. van Weldcren baron Rengers, prof. mr. A. Anema, mej. M. E. van Dorp, prof. mr. J. P. A. Francois, dr. M. D. Hagc, ir. A. Plate on mr. C. P. van Wijngaarden. Iïct advies van het rap port luidde, dat hot aanbeveling verdient een speciale „Commissie voor Europeesrhe Samenwerking" in to stellen, die plannen en voorstallen in studie zal kunnen ne men en contact met de betrokken licha men zal hebben to bevorderen. Tenslotte hield prof. mr. V. II. Rutgers, plaatsver vangend leider van de Ncderlandschc de legatie ter Ontwapeningsconferentie en lid van het hoofdbestuur der „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", een uiteenzet- tin:? over het vraagstuk der internatio nale ontwapening en do conferentie van Gcnève 1932. u Nader wordt gemeld dat nog als be stuursleden zijn gekozen mr. A. D. H. Fockema Andreae te Arnhem en mr. M. Koppius te Groningen in de vacature we gens het bedanken voor een herbenoeming van de bestuursleden rnr. A. 'AL Jnciiejs èn mr. W. CL v. d. Pj>' Te half één zijn de deelnemers door het gemeentebestuur van Arnhem ten gemeen- tcliuize ontvangen. Daarbij heeft de bur gemeester mr. S. J. R. de Monchy den le den hartelijk toegesproken, waarbij de voorzitter jhr. mr. dr. H. A. van Karne beek een woord van dank voor do ont vangst heeft gesproken. In dc 's middags voortgezette vergade ring werd nog een motie aangenomen, waarin aan het hoofdbestuur werd opge dragen er bij de afdeelingsbesturcn op aan lo dringen, dat deze zich telegrafisch tot de ontwapeningsconferentie te Gcnève zal richten, opdat opnieuw aandrang worde uitgeoefend op do te bereiken resultaten aangaande de vermindering der bewape ning. De volgende vergadering zal te Dordrecht worden gehouden. Motie ten gunste der demon stratieve staking Zondag is tc 's Gravenhage een demonstra tief congres gehouden, georganiseerd door het Nederl. Arbeiderssecretariaat. Een groo te massa arbeiders, leden der revolutionaire vakbonden, waren uit alle streken van ons land naar den Haag gekomen om te de- monstreeren tegen de crisis-maatregelen dor regeer ing. Tijdens het congres werd een motie aan genomen, waarin het congres verklaarde dat een demonstratieve staking noodzake lijk is en besluit dit middel van verzet met kracht onder de Ned. arbeiders te propa geeren cn roept hen op zich op dc de monstratieve massastaking voor te berei den. Het congres had een rustig verloop. Aanvankelijk bestond het voornemen na afloop der vergadering een demonstratie te houden. Deze was door de politie toegestaan onder verschillende beperkende bepalingen. De congreslciding wenschte zich echter aan deze bepalingen niet te onderwerpen, weshalve zij besloot van de verleende ver gunning geen gebruik te maken. ONEERLIJKE PRAKTIJKEN. Van Verzekeringsagenten Daar geregeld den laatsten tijd bij dc po litic klachten binnen kwamen, heeft dc ma réchaussee Vrijdag twee inwoners van Udcn gearresteerd. Beiden waren agent an een verzckerings-maatschappij. De eerste was reeds ccnigen tijd ontslagen, doch had toch hij vele verzekerden op valsche kwitanties «ie premies geïnd. De ander had gelden voor brandschade niet uitgekeerd, doch zelf bc houden. Reiden werden naar de gevangenis i< s-Hertogonbosch overgebracht. ONGELUKKIGE VAL. Zaterdagmiddag is moj. Th. uit Mühlheim zuster van de echtgenoote van het raads lid Bosman, te Venlo, wiens begrafenis Za terdagmorgen plaats vond, na terugkeer van het kerkhof bij het uitstappen uit de auto voor de woning van den heer B. ge vallen. Zij kwam hierbij met haar hoofd op de treeplank terecht, waarbij zij een zware schedelfractuur opliep. In bewusteloozen toestand is de ongelukkige naar het zieken lui is vervoerd. Voor haar leven wordt gc- reesd. Vijf spelerswaaronder iwec gevaarlijke Belgen, aange- houden Den Haag, 21 November. Vrijdag avond j.l. heeft dé politie een inval gedaan in een pérceel aan de Gentschcstraat te Scheveningen op vermoeden dat aldaar ge legenheid werd gegeven tot hazardspel. Omstreeks half 11 verschenen een inspec teur der recherche cn een zestal recher cheurs voor het pand dat beneden bestaat uit dc verloflokaliteit van R., terwijl het bovenhuis dienst doet als woning van den caféhouder, behalve een voorkamer van do eerste etage welke z.g. als vergaderzaaltje bij het café wordt gebruikt. Dit vergader zaaltic was o.a. het doel van den tocht. In een ooeenblik waren alle toegangen en uit gangen afgezet en voor men in het perceel eigenlijk besefte wat er gebeuren ging stond dc politie in het vertrek. Een vijftal spelers werden op heeterdaad betrapt. Geld cn dob- belsteencn bevonden zich op tafel. Na het bevel „handen op" werden do aanwezigen terstond gefouilleerd, een maatregel die al lerminst overbodig bleek, want bij twee van dc bezoekers, die met hun overjas aan do tafel gezeten waren, werd in dc buitenzak van hun overjas een revolver gevonden ge laden met zes scherpe patronen en onmid dellijk voor gebruik gereed. De revolvers, het geld en de dobbelstee- nen worden in beslag genomen waarna het vijftal naar het politiebureau werd overge bracht. Aldaar bleken dat de revolver-dra gers twee Belgen waren, n.l. de 32-jarige S. v. G., wonende te Brussel en de 29-jarige J. de C„ uit Antwerpen. Beiden gaven op koopman te zijn doch maakten er oen be roep van als bookmaker op de rennen in verschillende landen op te treden. Zij lo geerden in een welbekend hotel te Rotter dam. v. G. werd bovendien geïdentificeerd als een berucht internationaal zakkenrol ler. De drie overige bezoekers waren Hol landers. Het waren cle 42-jarige koopman G. N„ uit cle Lekstraat te 's-Gravenhagc, cle 37-jarige koopman W. N. F.T., wonendo Houttuinen te Rotterdam cn de eveneens 37-jarige koopman W. N. F. T., wonende Rotterdam in ccn perceel aan de Oppert. De twee Rotterdammers en cle Hagenaar zijn na hun verhoor op het politiebureau en nadat tegen het proces-verbaal was op gemaakt, weder op vrije voeten gesteld, ter wijl de beide Belgen in het arrestanten-- gebouw van het hoofdcommissariaat zijn in gesloten. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van den vreemdelingendienst. Tegen den caféhouder, de 52-jarige R. is proces-verbaal opgemaakt terzake \an het gelegenheid geven tot hazardspel. DE VERGIFTIGING TE SLIEDREGHT. Dordrecht, 21 Nov. Door Dr. Hulst uit Leiden is alhier cle sectie verricht op het lijk van den ruim 70-jarigen heer J. Mos terd, die Zondagmorgen dood in zijn bed te SLiedrecht werd gevonden en wiens lijk men naar Dordrecht had vervoerd, om ecu nader onderzoek naar de doodsoorzaak in tc stellen. Het is komen vast te staan, dat de dood niet het gevolg is geweest van het eten van vergiftigde spijzen, doch dat deze moet worden toegeschreven aan kolcndarapv'ar- giftiging. CONTINGENTEERING METAAL- DRAAD GLOEILAMPEN. De Staatscourant bevat een Koninklijk Be sluit. waarbij de invoer van metaaldraad gloeilampen wordt gecontingenteerd. De invoer wordt voor 3 maanden, tc re kenen vanaf 1 November, beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer van 3 maanden in 1939 en 1931. U koopt toch geeii St. Nicolaas cadeaux alvorens eens bij ons te hebben gezien' De sortcering welke wij U aanbieden is geweldig. Clubfauteuils - Jacobeanfauteuils, Salon- en Bijzettafels, Ligstoelen, Thceincubels, Spiegels, Kapstokken, Boekenkasten, Werktafels, Tafels, Divan- cn Kapstokkleeden enz. KOMT U EENS ZIEN? „Niet veel zaaks die wagen, Keeskijk 'es na z'n «choene." <Humorlst).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4