FÖRTMANN HEHENKAMP BeldaeiopNo.42 NAASTING VAN SPOORWEGEN Iramma HET UITBREIDINGSPLAN VAN SOEST SOESTERBERG EN HET UITBREIDINGSPLAN f 29.- Electrische Installaties en Reparaties Hebt U een Taxi of Auto noodig? Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer verschenen Aan de Memorie van Antwoord inzake hot wetsontwerp tot naasting van dc spoor wegen UtrechtZwolle, ZwolleKampen en Den DolderBaarn wordt ontleend: Hetgeen in het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer werd opgemerkt omtrent een overeenkomst tusschen de gemeente Kampen en N.C.S., maakt het noodig ge schiedenis en strekking dier overeenkomst althans in hoofdtrekken mede te deelen. Volgens art. 2 der overeenkomst van 186? —63 stelde de gemeente voor den aanleg van ZwolleKampen beschikbaar een „don gratuit" van f 250.000, bij art. 4 bedrong zij „dat iedere doorloopende trein zal gaan van Kampen tot Utrecht en omgekeerd." Naar mate het doorgaand verkeer met het Noor den vooral sedert 1890, tot verdere ontwik keling kwam, vergrootte dit beding de kans op hoogst bezwaarlijken hinder in de uit oefening van don dienst. Langdurige onder handelingen leidden er eindelijk toe, dat ingevolge art. 1 van een overeenkomst van 1910 dit art. 4 verviel en de gemeente in plaats daarvan bij art. 2 der nieuwe over eenkomst bedong, dat N.C.S., „voorzoover en zoolang zij daarbij niet in botsing komt mot de wettelijke bevoegdheden van den minister van Waterstaat": a. dagelijks op KampenZwolle ten min ste 16 treinen in iedere richting zou doen loopen; b. voor reizigers op dat baanvak geen hoogere vrachtprijzen zou invoeren dan toen ter tijde werden toegepast, In 1917 maakte de kolenschaarschte be perking van verkeer onvermijdelijk, waar toe het aantal treinen werd verminderd en de tarieven werden verhoogd. De gemeente maakte bezwaar toen liet baanvak Kampen Zwolle hiervcan niet verschoond bleek. .Verdere verhooging van tarieven werd even eens onvermijdelijk toen loonen on andere uitgaven sterk stegen. N.C.S. verzocht bij herhaling goedkeuring op verhoogingen van het reizigerstarief, waarbij het baanvak KampenZwolle telkens aan de verhoogin gen onttrokken zou zijn gebleven. De mi nisters Lely en König weigerden echter hun goedkeuring, zoolang de uitzondering niet ongedaan was gemaakt Zij achtten het niet oillijk, dat ter wille van één gemeente uit sluitend het verkeer op dit écne baanvak verschoond zou blijven van in moeilijke tij den door allen te dragen lasten en zagen hierin bovendien ontduiking V&n art. 31 der Spoorwegwet, dat gelijkheid van tarieven wil en gunstbetoon aan wie ook uitgesloten •wil zien. Volgende ministers hebben niet anders geoordeeld. Inmiddels had de gemeente een boroep op scheidslieden gedaan. In zake de vrachtprijzen zouden scheids lieden volgens hun beslissing N.C.S. wegens botsing met 's ministers bevoegdheid van art, 28 der Spoorwegwet in het gelijk heb ben gesteld, als de maatschappij had aan getoond, dat zij (of sedert 1919 S.S.) haar „uiterste best had gedaan" om de begeerde lagere vrachtprijzen goedgekeurd te krijgen Ondanks herhaalde ministerieele weigerin gen zou echter niet zijn gebleken, dat bij N.C.S. „de ernstige wil heeft bestaan" om het beding van 1910 na te leven. Zij werd derhalve veroordeeld tot naleving, en bij gebreke daarvan tot betaling van f 50 per dag, te beginnen met 1 November 1922. Hoe de N.C.S. had of ooit zou kunnen slagen in het bewijs, dat zij wel haar uiter ste best had gedaan, vermag de regeering niet in te zien. Het valt toch nauwelijks te verwachten, dat ooit een minister van Wa terstaat vooral ten aanzien van hot wette lijk bezwaar anders zal oordcelen dan de ministers Lely en König en hun opvolgers. Voor de maatschappij bleef dus alleen over de boete van f 18.250 per jaar te betalen. De regeering zou het in beginsel niet zon der bedenking achten den Staat te doen medewerken tot bestendiging van een over eenkomst, waarvan bij voorbaat mag ge acht worden vast te staan, dat haar toepas sing telkens als deze praktisch belang mocht krijgen, bij de regeering, op bezwaar zal moeten stuiten. Jegens de gemeente zou een dergelijke medewerking zelfs minder behoorlijk kunnen hcetcn. Afgezien hiervan zouden haar groote linancieele offers, waar van het Voorloopig Verslag gewaagde, lang zamerhand in een eigenaardig licht treden. Over liet tijdvak van 1 November 1922 tot einde 1932 zal de gemeente wegens de boe tebepaling ontvangen f 185.650, of bijna z/± van den „don gratuit" van f 250.000, waar van de rest vervolgens in minder dan jaar feitelijk zal zijn terugbetaald. Als „of- Iers" blijven dan het bedrag van omstreeks t 4000, bedoeld in art. 3 der eerste overeen komst, de bruikleen van grond volgens art. 3 der tweede overeenkomst; beide offers zullen evenals het overige ongetwijfeld zijn gebracht als dienstig voor gemeentelijke belangen. Het eigenlijke offer „don gratuit' geheeten, zou echter zijn verkeerd in het tegendeel, en wel op een voor de gemeente hoogst voordeeligen voet, daar zij na volle dige terugbetaling nog gerechtigd zal zijn tot hetgeen neerkomt op een altijddurende jaarlijksche rente van meer dan f 18.000 ter kapitaalwaarde van ruim f 360.000. Dit te bevorderen ten laste van schatkist en spoor wegbedrijf, kan kwalijk op den weg der re- gecring liggen. Wat den tramweg ZwolleBlokzijl be treft, welke een schadepost van niet minder dan ongeveer f 100.000 per jaar oplevert, wordt medegedeeld, dat van pogingen tot voorbereiding, hoewel tijdig schriftelijk door do N.S. te zijn gewaarschuwd, van eigen exploitatie bij de maatschappij Zwol le—Blokzijl niet i9 gebleken. Bij besprekingen met dit bestuur is van de zijde van den minister van Waterstaat geen sprake geweest van .subsidies eischen' voor een door hem niet begeerde voortzet ting, maar is er op gewezen, dat men niet verder kwam als de streek meende zich geen offer te kunnen getroosten. Een voor N.S. ook maar cenigszins bruikbare grond slag voor onderhandeling werd zoodoende niet verkregen. Vervolgens heeft N.S. op 12 October 1931 j.l. aan de maatschappij een voorstel voor een nieuw contract gedaan, waarop het tor kennis van de regeering gebrachte adres van 29 October j.l. betrekking heeft. Nu intusschen de verstreken tijd van een half jaar van beraad voor Zwolle—Blokzijl niet voldoende is gebleken, zal de directie van N.S. alsnog bereid zijn haar in dit" op zicht nader tegemoet te komen door te be palen, dat S.S. over 1933 en de eerste helft van 1934 van het recht van opzegging geen gebruik zal maken. Natuurlijk volgt hieruit niet, dat daarna aanstonds de gelegenheid tot opzegging zal worden aangegrepen. Maar alvast zal verkregen zijn, dat boven het eerlang verstreken half jaar een tijd perk van l'/2 jaar ter voorbereiding van nieuwe voorziening verzekerd zal zijn. De regcering is bereid in deze verdere te gemoetkoming te berusten ondanks de daaraan voor de schatkist thans verbonden niet geringe bezwaren, maar meent tevens, dat hiermede zoover is gegaan als verant woord is. VEROORZAKEN VAN VERKEERS- ONGELUKKEN. Volgens den Proc.-Gen. bij den Hoogen Raad worden te lage straffen opgelegd. De procureur-generaal bij den Iloogcn Raad, mr. Tak, conclusie nemende in een aanrijdingszaak, waarbij Iemand op zooda nige roekelooze wijze met een auto gereden had onder de gemeente Staphorst, dat hij een voetgangster aanreed, die een blijvende verlamming heeft gekregen cn deswege in hoogep beroep door het gerechtshof te Arn hem tot 1 maand hechtenis werd veroor deeld, heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat niet. alleen deze straf veel te licht is, maar dat de rechterlijke macht in dergclij ke gevallen in 't algemeen lang niet zwaar genoeg straft. Donderdag 24 November. Hilversum: 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. (8.15 Preci sie-tijd sein). 10.00 Tijdsein A.V.R.O. klok. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.3011.00 Solistenconcert Ab Fontijn, piano. Jo Wessel—de Graaf, zang. Aan don vleugel Egbert Veen. 11.00—11.30 Kook en bakpraatje door Mevr. R Lovecririg-IIillebrand. „Bladerdeeg maker»". 11.30—12.00 Voortzetting solistcnconccrt. 12.00 Tijdsein A.V.R.O-klok. 12.012.00 Het A.V.R.O.-Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt, nim.v. Willy Vos-Mendes, zang. 2.00—2.30 Halfuur voor de vrouw (namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen). A. Branuts Buys ..Muziek in het huisgezin". 2 f'O2.45 Rustpoos voor de N.S.F. voor het verzorgen van den zender. 2.453.00 G ra mc toon m u zi ek. 3.003.45 Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 5e les. (3.15 Precisie-tijd sm» 3.45—4.00 Gramofoonmuziek. 4 00—5.00 Ziekenuur door Mevr. Antoinet te van Dijk 5 00—5.30 Causerie door Max Tak, (ge ïllustreerd met gramofoonmuziek), „Hot jazz". 5.306.30 Het A.V.R.O.-Klein-Orkest o.l.\\ Nico Treep. (>.30—7.00 Sportpraatje door H. Hollander. 7 00—7.25 A.V.R.O.-Klein-Orkest: (7.15 Pre cisie-tendsein). 7.257.30 Overschakeling van den zender. 7.S08.00 Engclsche les voor gevorderden door Fred Fry. 5e les 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8 01—8.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8 05—9.00 Orgelconcert door Pierre Pa 11a Solisten. Henk Viskil, tenor; Jan Sevenstern saxophccn. 9 2010.00 Gramofoonmuziek. 1000—11.00 Ooggetuige-verslag van den eind wedstrijd van den Zcsdaagschcn wieler wedstrijd in het R.A.I.-gebouw te Amster dam, aoor H. Hollander. 11.00—11.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.0512,05 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refreinzang: Bob Scholte). (11.15 Precisie- tijdsein). 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. Sluiting. Huizen: 8.00—9.15 K.R.O. grarnofoonplatcn. 10.00 N.C.R.V. gramofoonplaten. 1910 Morgendienst. 10.45 GramofoonDlaten. 11 50— 12.00 K.R.O. Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcort. 2.0c 'N.C.R.V. Handwerkcursus. 3 '.'O3.30 Vrouwcnhalfuurtje. 4.00 Bijbellezing met muzikale medewer king 5.00 Zang door W. Segboer, bariton. M.m. v. C. v. Dorsser, piano. 5.45 cursus Handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door Dr. B. Ebling. 6.45 Knipcursus. 7.00 Journ. Weekoverzicht door C. A Crayi-. 7 15 Ned. Chr. Persbureau. 8 09 Orgelconcert Jan Zwart. 6 60 O'iaeruurtje. 9.30 N C.R.V.-Klein-orkest o.l.v. p. van der Hurk. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Wilhelm Sirapfenddörfcr: De^Duit- sche Rijksdagverkiczingen. 10.45 Vervolg concert. 11.20—11.30 Gramofoonplaten. De Eng kan niet meer in den bestaanden toestand blijven behouden Soest. Bij' het ontwerpen van het uit breidingsplan deed zich de gewichtige vraag voor: Kan er aan de Eng, voor zoover nog niet bebouwd, de bestemming van landbouw worden gegeven, m.a.w. kan dc Eng in den bestaanden toestand nog worden behouden? Dit is gebleken niet moer mogelijk te zijn en wel op de volgende gronden: De bebouwing, die cr als een ring om heen gegroeid is, en zich nog steeds uit breidt, verhoogt eiken dag de vraag naar bebouwing van het binnen den ring liggen de terrein. De Eng is reeds gedeeltelijk sterk be bouwd en voor een nog vrij open gedeelte reeds dwars doorsneden door de Molen straat en de Talrnalaan. Ook de rand van den Eng is reeds op verschillende plaatsen door bebouwing aangetast. Door een cn an der heeft do grond, die in handen is van zeer vele eigenaren, reeds bouwterrein- waarde gekregen, zoodat een zeer groot kapitaal noodig zou zijn om tot aankoop of onteigening te geraken. Het is niet aan te nemen, dat er eenig lichaam bereid en in staat zou zijn het daar door benoodigde kapitaal beschikbaar to stellen, te minder daar de grootste aan trekkelijkheid van den Eng reeds verloren is gegaan. Verder weegt als argument tegen het be houd, dat een Vrijhouden van het open Eng gebied onvermijdelijk meebrengt de ver grooting van het voor bebouwing tc bestem men gebied buiten de Eng, waardoor ander open land en/of natuurschoon wordt in be slag genomen. Gesteld men zou willen tegemoet komen aan den zeer te waardeeren en te begrij pen wenscli van velen om de Eng onbe bouwd te laten door in het uitbreidings plan aan deze gronden de bestemming van landbouw te geven, dan zou die maatregel stelling leiden tot het tegenovergestelde van wat men er mee beoogde. En wel om de volgende redenen: Er zai een niet tegen te houden aandrang ontstaan op het gemeente bestuur, om de gronden toch te mogen be bouwen (cn dus het uitbreidingsplan tc wijzigen) of wel om de gronden door de ge meente te doen aankoopon of onteigenen. Deze aandrang zal. zooals gezegd, niet te weerstaan zijn. Noodgedwongen zal men, stuk na stuk van den Eng moeten vrij geven voor bebouwing, da,ar de gemeente al dezen duren grond niet zal kunnen koopen. Er ontstaat dan een bebouwing, die even slecht is als de reeds bestaande, en waar bij met £le landschappelijke factoren, dus met dc algemecne belangen der gemeente allerminst wordt rekening gehouden. liet ^is daarom beter deze zaak in het uitbreidingsplan duidelijk op te lossen. Men moet het feit van bebouwing moedig aan vaarden en een plan maken, waarbij naast de belangen van grondeigenaren ook, en niet in de laatste plaats, het algemeen be lang is behartigt. Toch is het de plicht de schoonheid van de Eng, die door de prachtige vergezichten en het uitzicht op den kerktoren wordt ge vormd, zooveel mogelijk te behouden, en tegenover het verlies aan landelijke schoon heid, die wel is waar een geheel ander karakter dragen, doch die niettemin in de toekomst niet minder aantrekkelijk zal kun nen zijn. 1-Iet toekomstbeeld van den Eng zal dus ge heel anders zijn dan tegenwoordig; in het algemeen gesloten door bebouwing cn be planting, met daarnaast op vele punten verrassende vergezichten Een tegenstelling dus, van ruimtewerking, die, mits goed uit gevoerd, even groote, ja wellicht nog groo- tere bekoring zal hebben dan het tegen woordige landschapsbeeld. Hier moet de nadruk worden gelegd op bet mits goed uitgevoerd, want zou men de Eng be bouwen volgens hetzelfde systeem, dat ge volgd is in liet noordwestelijke gedeelte, denk aan de Beetslaan, Laanstraat, de Wal deck Pyrmonthlaan, Wilhelminala.m, Emmalnan, Rembrandtlaan enz. enz., en in het zuid-oostelijk gedeelte de Molenstraat, dan zou de gemeente een onherstelbaar ver lies hebben geleden; een verlies waardoor de aantrekkelijkheid van Soest als woon plaats voorgoed zou zijn verloren. De bebouwing van de Eng moet dus met zeer groote zorg worden geleid. Hierbij moet worden gelet op de soort van bebouwing, de onderlinge afstand der gebouwen, dc af stand van deze tot den weg, en vooral dc ï'uimtevulling en de ruimteverdceling tus schen de toekomstige gebouwen, de breedte en bet uiterlijke van de wegen, waaronder ook de beplanting. Er dient gezorgd, dat do compositie van dood en levend materiaal uitgroeit tot een volmaakt harmonisch geheel. Woonwegen zijn cr natuurlijk noodig, voldoend ruim en van landelijk karakter. Maar naast deze normale wegen enkele rustige lanen, zooals we die in Baarn nog Aantreffen, die dc hoofddeelen van den Eng doorsnijden cn ver binden. Tusschen en achter do bebouwing zullen wandelwegen dienen te worden be houden; wandelwegen, die aan de bewoners gelegenheid bieden, zonder last van auto's en andere voertuigen, zich te verplaatsen over grootere afstanden, die hen gelegen heid bicden te wandelen tusschen het groen, te luisteren haar de vogels, te genie ten van mooie uitzichten, te rusten op hier en daar geplaatste banken. Deze rustieke wegen zullen grootelijks bijdragen tot ver hooging van het aspect der bebouwing, om dat ze een groene achtergrond vormen voor! de rijen woonhuizen, een achtergrond, die die huizen als het ware te zamon bindt. In het plan is er naar gestreefd aan deze voorwaarden te voldoen. Een paar breode, ,men zou kunnen zeggen deftige lanen door snijden dc Eng. Deze zijn niet bedoeld als wegen voor het snelle en intensieve ver keer. Dit moet de oude banen blijven vol gen. De toekomstige bewoners en zij, die aan den verkeersweg hebben moeten wonen, maar dankbaar zijn dat zij hem kunnen verlaten, zijn rust zoekenden. Zij verlangen een woning in een mooie, gezellige omge ving, aan een aardige struat of laan, die niet te stil is cn zonder doorgaand verkeer, niet te ver van de winkelbuurt en van de verkeersmiddelen (trein, tram, bus, enz.) cn, als zij kinderen hebben, niet te ver van de scholen. Met deze factoren moet het uitbreidings plan voor Soest rekening houden cn in hel bijzonder geldt dit voor de toekomstige ont wikkeling van de Eng, omdat daarbij aan alle voorwaarden kan worden voldaan, wat niet bij alle deelen der gemeente mogelijk is. De Eng zal, zooals gezegd, in de toekomst bet centrum worden van Soestdijk en Soest. Op het snijpunt der beide hoofdlanen werd een nieuw raadhuis ontworpen. (Wordt vervolgd). Een openbare vergadering in het Huis ten Halve met de heeren Klawer en Van Nes als sprekers Soes torberg. De groote zaal van Huis ten Halve was goed bezet, toen Vrijdag avond de heer Grootewal als voorzitter van het Comité voor toelichting van het Uit breidingsplan der gemeente, de bijeenkomst met een kort wroord opende. Onder de aan wezigen bevonden zich dc Burgemeester en Wethouder, alsmede bijna alle leden van den gemeenteraad van Soest. Dan werd het woord verleend aan den heer L. Klawer redacteur van „Ons Eigen dom" te Rotterdam, die in den aanvang de ontwikkeling naging van het Uitbreidings plan in het algemeen aan de hand van de Woningwet. Oorspronkelijk een stratenplan wordt dit, na dc laatste wetswijziging van 1931 een bebouwing of Uitbreidingsplan Spreker gaat daarop de eischen na, waar aan een uitbreidingsplan volgens de wet moet voldoen. De voornaamste cisch is wel, dat liet in de eerstvolgende jaren uitvoer baar is. Het plan van Soest is in strijd hier- mpe. Verschillende bebouwingsvoorschriften, hrhoorende bij dit plan, worden afgekeurd. Bij de kwestie der schadevergoeding ver maant spreker de aanwezigen zich niets wijs te laten maken. Bij bestemming zon der uitvoering kan er reeds schade, ont slaan, welke door niemand vergoed wordt. In dit plan wordt met geen enkel woord gesproken over de financieele raming. Toch is het een millioenenplan, dat de gemeente nooit kan uitvoeren, wijl zij dan schulden maken *01001. Daarop verkrijgt de heer IC. C. van Nes, ontwerper van het Uitbreidingsplan het woord, die de geschiedenis nagaat van de opdrachtgeving en uitvoerig schetst den vcelzijdigen arbeid, welke aan het maken van een ontwerp vastzit. Vervolgens bepaalde spreker zich bij het Uifhreidingsplan in verband met Soester- herg. Uit zijn toelichtende beschrijving op dit plan las deze al datgene voor, wat op Sofisterberg betrekking heeft. Met verba zing had spreker uit dc krant kennis ge nomen, dat het plan schadelijk zou zijn voor de toekomst dezer gemeente. Volgens hem is het ontwerp niet in strijd met de wet, wat hij tracht aan tc tooncn. Inzake schadevergoeding beslist de raad, welke in dat opzicht zich soepel zal betoonen. Vol gens spreker zal het plan eerder tot waar devermeerdering leiden. Intusschen zou een regeling mogelijk zijn, waarbij de gemeente een deel der waardetoename opeischt ten bate van schadclijdenden. Nog andere kwesties worden behandeld. Lettende op de belangen van den eigenaar bij dit plan, staat voor spreker echter het algemeen belang voorop. Bij do dan volgende repliek komt dc heer Klawer weer aan 't woord. Voor hem blijft 't plan onwettig, wat nogmaals wordt toe gelicht. Wat de schadevergoeding betreft, waarschuwt spreker voor het zoet gefluit van den vogelaar. Wie garandeert die ver goeding? Alleen in het geval men tot ont eigening of aankoop over gaat. Maar hier toe kan niet worden overgegaan, zoodat de schade ook niet wordt vergoed. Spreker licht dit toe aan de hand van een paar frappante gevallen, zooals er zoovele in de practijk voor komen. Door servituten en bouwverboden wordt de toestand der perceelen wankel. Zoowel door waardevermindering als door waarde vermeerdering. We staan, aldus spreker, nog altijd op den bodem van het privaat- eigendomsrecht. Door dio vele bestemmin gen echter, zooals in dit plan, wordt men aangetast in de uitoefening van zijn bezits recht. Daartegenover staat geen vergoeding. Dat is niet alleen onwettig, maar zelfs anti maatschappelijk. De heer van Nes als laatste spreker voor de tweede maal het woord verkrijgend, con stateert misverstand, ook bij den heer Kla wer. Een uitbreidingsplan is geen plan van actie, maar van ordening. Bij deze opvat ting behooren geen cijfers. Zoo de eigenaren hun bezwaren indienen, zal hieraan tege moet gekomen worden, zoo 't algemeen be lang niet in 't gedrang komt. Volgens spre ker kan er pas van cijfers sprake zijn, zoodra er een deel van het plan in exploi tatie wordt gebracht, wat de raad dan ech ter zelf doet. Nog andere bezwaren tegen het plan in gebracht, tracht spreker te weerleggen. O.m., dat het plan te grootsch zou zijn. Aan het slot werden door eenige aanwe zigen tot den heer van Nes verschillende vragen gericht, welke door dezen werden beantwoord. Deze belangrijke vergadering was een uit vlooisel van de sinds eenige dagen gewek te stemming bij 't vernemen van dc vèr strekkende bcteekenis van het ter visie lig gende UitbreidirmsplAD- LAAG GEPRIJSDE KAPOKMATRASSEN PRIMA DAMAST de beste JAVAKAPOK 1 porsoons 3 cleelig schuine peluw, kussen 2 porsoons 3 cleelig schuine peluw, 2 kussens- «>0. LANGESTRAAT 63 TEL. UIT EEN HOOIBERG GEVALLEN. Ernstig ongeval to Eomnes. Eemnes, 21 November. Hedenmiddag omstreeks vier uur heeft alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Do landbouwer J. Brouwer te Eeranos had hooi uit den berg gegooid en wilde na afloop van den hooi berg op een ladder stappen. Vermoe delijk doordat dc sporten nat waren,, is bij uitgegleden en gevallen. Hij kwam met zijn buik op een hooivork terecht, welke in het lichaam drong. In zeer ernstigen toe stand is de 49 jarige man, die gehuwd is, naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. AANLEG VAN WEGEN OP DEN ENG GOEDGEKEURD. Soest. Wij vernamen, dat het plan tot aanleg van wegen op het Hart, overeenkom stig het ontwerp uitbreidingsplan, dat ook in den Raad met algemecne stemmen werd aanvaard, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Ook tegen de stichting van het Natuurbad bij Soestduinen schijnt dit college geen be zwaren te hebben. Alleen over de finan cieele opzet van dit laatste object schijnen Ged. Stalen het nog niet ten volle met den Raad eens te zijn. Komt nu ook dc bevestiging van den mi nister, dat 40 van de loonen voor werk verschaffing door het Rijk zal worden ver goed, dan zullen deze werken direct onder handen worden genomen. BEGRAFENIS DR. G. H. CRAMER. Woudgnberg, 21 Nov. Op do algemee- ne begraafplaats in deze gemeent i< heden middag onder buitengewoon groote belang stelling van de zijde der bevolking bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen den heer dr. G. H. Cramer, in leven arts alhier Een groot aantal bloemstukken dokte de baar. Aan het graf werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van verschillende coporaties, van welker bestuur de overle dene deel uitmaakte. Een zwarger van den overdleclene dankte voor dc betoonde belangstelling. 461e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 23 November 19»— le klasse. 3o UJst HOOGL IMCIJZiy 20000 5847. 1000 6748. 9343. 20407, 400 2562, 7680. 8403. 200 13121. 17442. 100 9031 9340. 1C925. 17746, 18256.. Prijzen van f 20 38 77 132 168 169 264 399 450 538 642 697 761 780 821 826 877 1000 1083 1251 1259 1312 1331 1360 1378 1519 1540 1561 1772 1843 1845 1934 2002 2050 2CG0 2097 2128 2224 2244 2336 2379 2332 2384 2400 2434 2470 2502 2526 2627 2639 2753 2787 2795 2805 2823 2833 2894 2'JiÜ 3046 3033 3099 3139 3190 3196 3283 329* 3357 3442 3475 3479 3484 3497 3507 <57 3575 3613 3618 3696 3707 3779 3826 3873 3874 3832 3896 3912 3953 3956 4020 IC56 4066 4097 4101 4127 4135 4152 4238 4261 42S8 4392 4417 4501 4512 4589 4652 4681 4687 4690 4701 4757 4759 4793 4881 4913 4918 4924 4938 4961 4973 4989 5071 5120 5177 5186 5227 5260 5280 5305 5331 5334 5359 5486 5551 5645 5703 5707 5793 5861 5932 5952 5962 5970 6011 6017 6101 6218 6249 6265 6289 6394 C618 6652 6765 6798 6819 6823 6913 6918 6967 6984 6997 7035 7126 7138 7142 7153 7206 7322 7379 7416 7466 7467 7476 7563 7580 7638 7644 7671 7679 7761 7864 7896 7984 8034 8044 8086 8096 8184 8231 8275 8234 8323 8333 8388 3399 8407 8480 8493 8560 8701 8722 8737 8806 8912 6960 9073 9107 9112 9138 9150 9200 9213 9235 9244 9335 9446 9449 9508 9G71 9686 9733 9793 9796 9820 0897 9932 9955 10090 10126 10167 10174 10183 10216 10270 10303 103G7 10319 10354 10366 10368 10381 1038S 10486 10609 10527 10558 10579 10609 10664 10665 10675 10679 10751 10766 10915 J0850 10968 '.0073 10932 11038 11053 11112 11217 11249 11268 11371 11335 11425 11547 11592 11648 11694 11715 11802 11835 11896 11889 11970 12034 12097 2122 12129 12198 12303 12334 12350 12355 12394 12416 12447 12482 12504 12527 12666 12679 12730 12750 12857 12863 12867 12906 12911 12983 12093 13029 13125 13130 13224 13209 13398 13460 13470 '3473 13549 13565 13576 13596 13646 J3744 13765 13816 13820 13853 13940 13965 13067 14034 14110 (4119 14177 14248 14273 14276 14365 14391 14415 144-4 14442 14475 14546 14608 14653 14729 14787 '1793 14796 14858 14907 15088 15119 15165 15192 15241 15247 15281 16301 15359 15380 15481 15546 15547 15710 15782 16905 15945 16081 16082 16175 J6272 16292 1629 7 16340 16375 16388 16403 1G598 '60-il 16689 16793 16802 16825 16859 16939 16944 .6976 10996 17035 '7049 17079 17138 17163 17219 7250 17252 17204 17307 17346 17415 17489 17565 '7604 17607 17614 17663 17776 17779 17788 17862 1790Ö 17938 17949 18089 18002 18096 18126 18139 (3141 18178 18197 18231 18276 18333 18381 18386 18451 10464 18501 18545 18576 18710 18746 18808 18826 18854 18861 18875 18889 18890 18948 18958 18990 19069 19090 19153 19160 19188 19236 19244 19342 19415 19436 19490 19503 19522 19543 19543 19638 19645 19669 19683 19687 19711 19733 19799 19830 19904 19920 19924 19930 20097 20163 20249 :()2Ö'J 20321 20420 20454 20458 20580 20634 20665 2Qfi3fi 20795 20816 20873 20938 20963 20975

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5