ZAKKENROLLERS 'T OORLOGSPAD Wcensdag23 November 1932 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31 e Jaargang No. 125 HOE ZIJ OP STATIONS WERKEN Een geheime taal DERDE BLAD WAT OP 8 NOV. VERVOERD IS PER SPOOR WAAROM TAUBER NIET ZONG Het publiek niet ge waarschuwd BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Een prachtige opleiding, tijdens welke de adspirant veel leert! "Kriminalrat Ehrlich van het Kriminalamt Chemnitz schrijft naar wij in „Spoor- en Tramwegen" lezen, in do Zeitung des Ver- eins Deutsclier Eisenbahn-Verwaltungen het volgende; De 6poorwegadministraties zijn voortdu rend bezig het reizende publiek te bescher men, niet alleen tegen gevaren van hun persoon, maar ook tegen dio voor verlies van hun bezit. Daartoe moeten vóór alles de gevaarlijke beroepsmisdadigere, van wie de reizende zakkenrollers de geraffineerd ste vertegenwoordigers zijn, van het spoor wegverkeer verwijderd worden gehouden. Met deze taak hebben cenige administraties een groot aantal rechercheurs belast. Iedere spoorwegambtenaar is verplicht dezen be ambten de grootst mogelijke medewerking te verleenen. Vooral in landen met ongunstige sociale 'toestanden is het gilde der zakkenrollers krachtig ontwikkeld. Daartoe geven zij dan 'hun „veelbelovende" spruiten in opleiding hij een ouden misdadiger. Zooals Dickens in Olivier Twist vertelt, begint de opleiding met een levensgrooten wassen pop, welke geheel is aangekleed, ■terwijl het pak van top tot teen behangen as met belletjes. De leerling krijgt nu de op dracht een portefeuille of beurs uit het ge heel toegeknoopte pak te nemen zonder dat ook maar één belletje rinkelt. Eerst als de vingers, als bij een geoefenden piano speler, voldoend lenig zijn geworden, mag de leerling zijn kunst op een levenden per soon, en wel op zijn onderwijzer beproeven. Voor een aldus volledig bekwaamden zakkenroller biedt het arme vaderland na tuurlijk geen voldoend ruim arbeidsveld meer. Ilij gaat dus naar het buitenland, wordt internationaal. Met ontduiking van do pasvoorschriften komt hij over de gren zen in de groote steden van Europa en vooral in Berlijn, de metropool der zakken rollers. Van daar uit ondernemen zij hun strooptochten in allo steden van het bin nen- en buitenland. De groote steden in Duitschland genieten hierbij de voorkeur omdat in Duitschland het stelsel van beta ling met chèques, enz. niet zoo is ingebur gerd als elders. Daarom heeft de reizende Duitscher of de in Duitschland reizende .vreemdeling meestal groote geldelijke be dragen bij zich. Daarom ook is de te beha len buit meestal belangrijk. Hierdoor is ook te verklaren, dat de zakkenroller met bijzondere voorliefde het reisverkeer als ter rein van zijn werkzaamheid uitkiest. Hij zal daar overal opereeren, waar menschen samengroepen, dus bij de plaatskaartenlo- ketten en perrontoegangen, het meest ech ter bij D-treinen bij het in- en uitstappen van de reizigers. Zelden rijdt de zakken roller mede met den trein, welken hij „be werkt" (hij heeft daarom bijna altijd maar een perronkaartje of een kaartje naar een voorstad). Het komt nog minder voor, dat de zakkenroller zijn handwerk uitoefent in een rijdenden trein. Het geraffineerde zakkenrollen kan na tuurlijk niet door één enkelen persoon ge schieden. Daarvoor zijn handlangers noo- dig, van wie elk zich een andere rol toebe- beeld ziet. Daarom werken de zakkenrol lers steeds in ploegen van vier of vijf man. Als er een D-trein bewerkt moet worden, komen zij pas op het laatste oogenblik op Qiet perron, zij loopen gescheiden van el kander en houden alleen door teekens en blikken voeling met elkaar. De oudste en rijkste in ervaring van de ploeg zoekt met zijn door jarenlang misdad'g bedrijf ge scherpte zintuigen reeds aan de plaatskaar- ten- of bagageloketten een geschikt slacht offer uit. Nadat hij dit aan den „Zieher" van de ploeg, dat is degeen, die den eigen lijken diefstal uitvoert, heeft aangeduid, verwijdert hij zich. Hij bemoeit zich verder niet met het geval omdat hij als oude zak kenroller al te zeer aan de beambten be kend is en omdat hem door reeds onder gane zware straffen bij betrapping een voorbeeldige straf zou worden opgelegd. De andere medeplichtigen houden den „Zie her", die het slachtoffer volgt, nauwlettend in het oog tot hij op een gegeven oogen blik het teeken tot den aanval geeft. Dit «ogenblik valt niet, zooals nen meestal meent, in momenten van natuurlijk ont staan gedrang omdat dan de mogelijkheid om er van door te gaan voor den zakken roller te gering is; bovendien voelt hij zich in zulk een gedrang te zeer beperkt in zijn bewegingsvrijheid. De zakkenrollers doen liever kunstmatig gedrang ontstaan. Dit is zeer gemakkelijk als er veel menschen bij elkaar zijn. Een der medeplichtigen, een „Decker" komt plotseling aanzetten en trapt het slachtoffer „bij ongeluk" op den voet. Of hij past den meest gebruikelijken truc toe en dringt zich plotseling in een groep instappende reizigers, omdat hij zooge naamd in een verkeerd rijtuig is ingestapt. Door zulke kunstgrepen wordt voor een oogenblik de opmerkzaamheid van het slachtoffer van zichzelf afgeleid. Daar ls het om begonnen, want op dit oogenblik neemt de „Zieher" de portefeuille, het hor loge of een ander begeerd voorwerp uit den zak van het slachtoffer. Ts de zak met een knoop gesloten, dan moet hij eerst met een handgreep geopend worden; deze manipu- latie is een meesterstuk op zichzelf. Een en kele, technisch volmaakte ruk met twee vingers haalt den knoop uit het knoopsgat zonder dat het slachtoffer ook maar iets er van voelt, dat hij is aangeraakt. Opdat de eigenlijke handgreep van het rollen voor mogelijk opmerkzame oogen uit het publiek verborgen blijve, plaatst zich een lid van de ploeg tusschen slachtoffer cn publiek. Zij noemen dat „Mauer" of „Wand" maken. Soms houdt de dief zelf een krant of actcntasoh of een over den arm hangenden overjas op het oogenblik der operatie zóó voor de borst van het slachtoffer, dat dit niet naar beneden kan kijken en dus van de uit te voeren hand grepen niets bemerken kan. Als „Zieher" wordt bijna altijd de jongste van de ploeg aangewezen omdat hij bij be trapping in verband met zijn jeugd cn de weinige en geringe straffen, die hij reeds heeft ondergaan, de meeste kans op een milde straf heeft en bovendien bij de politie cn justitie meestal nog niet als zakkem'-ol- ler bekend staat. Met denzelfdcn hand greep, waarmede hij do portefeuille rolt, geeft hij ze door aan een medeplichtige, die zich gedurende den diefstal in zijn on middellijke nabijheid bevindt en het gerolde voorwerp dadelijk aan den volgenden mede plichtige overreikt Zonder op te vallen ver wijdert deze laatste zich met den buit Por tefeuilles en portemonnaies worden ook dikwijls dadelijk geledigd cn tusschen de treeplank en het perron neergegooid, waar ze na het vertrek van den trein worden gevonden. Wanneer men zulke geraffineerde, tech nisch uitnemend bekwame en stelselmatig werkende misdadigers met 6ucces wil ver volgen, kan men niet vandaag dezen en morgen een anderen willekeurigen politie beambte belasten met hun bewaking. Slechts die politieman kan een gelijkwaar dige tegenstander zijn, die zich langzamer hand heeft gespecialiseerd iD de vervolging van deze misdadigers. Leerzaam zijn de mededcelingen van twee internationale zak kenrollers, die bij uitzondering eens, nadat hun een lichte straf was toegemeten, aan het praten werden gebracht. De kleermaker Alois Julius Sitarz van Sucha in Polen vertelde: „Op de perrons beginnen we in vrij snel len pas door de op een aankomenden trein wachtende reizigers te loopen. Personen, die op eenigen afstand staan en 6cherp toe kijken, vermijden we te passeeren. Die zijn ons to gevaarlijk. Een rechercheur herken nen we meestal aan zijn kijken, zijn klee ding, actentasch cn wandelstok en vooral daaraan, dat hij iets apart staat om zoo veel mogelijk tc kunnen overzien. Dikwijls ook praten zulke menschen met het spoor wegpersoneel. Wij vermijden dan deze plek en gaan aan het werk bij een ander gedeel te van den trein. Het uitgekozen slachtoffer wordt vast en zeker behandeld. Er wordt van voren, van weerskanten en van achte ren tegen hem opgedrongen en dan wordt de operatie verricht. Het gestolene wordt dadelijk aan een ander overgegeven en wij gaan daarop onmiddellijk van elkaar. Om elkaar bij ons werk te begrijpen zonder dat anderen dit bemerken, gebruiken wij een geheime taal, die deels in het Poolsch, deels in het Duitsch wordt gesproken. In het Duitsch komen de volgende woorden voor: Prinz beteekent een welgesteld persoon, die men zich tot slachtoffer heeft uitgeko zen. Wamser ls de naam voor iemand, die scherp waarneemt en daarom voor den zak kenroller gevaarlijk is. Daaronder vallen de politie- en spoorwegbeambten. Fleck (links of rechts) is borstzak. Holle Vestzak. Achrem Achterbroekzak. Binde beteekent, dat te bewerken zak is toegeknoopt. Of een zak is dichtgeknoopt moet van te voren bekend zijn. In onze ge heime taal kunnen wij ons goed met elkaar onderhouden zonder dat liet slachtoffer ook maar iets bespeurt. Ik heb gedurende mijn 13-jarige practijk bijna alle landen van Europa bereisd en daar gewerkt Ik ben heel gelukkig geweest want in die 13 jaren heb ik maar 26 maan den gevangenisstraf opgeloopen." De zakkenroller Ignatz Mazur uit Domb in Polen is te Frankfurt (Main) door het handige optreden van een politieman op heeterdraad betrapt Hij vertelt het volgen de dienaangaande: „Wij letten op de perrons cr in de eer-- ste plaats op of de treinen bewaakt wor den. Loopen mannen van middelbaren leef tijd op de perrons heen en weer, kijken zij scherp toe en hebben zij geen bagage bij zich. dan is het oppassen en moeten we niet in hun nabijheid aan het werk gaan. Toen ik op het station Frankfurt aan het werk toog om de handtasch van een dame open te maken, bevond zich een ongeveer 60-jarige lieer in mijn buurt Hij had een sportpak aan en droeg een kijker en een kiektoestel. Daar hij bijzonder groote schoe nen aan had, hield ik hem voor een En- gelschman. Ik koesterde geenerlei verden king en voelde mij duif door dezen heer, die geen notitie van rnij nam, niet veront rust. Toen ik de tasch van de dame geopend en de portemonnaie er uit had genomen, werd ik gegrepen. De „Engelschman" ont popte zich als een politieman. Hij had mij met behulp van de weerspiegeling in de glazen van zijn lorgnet waargenomen. Ge lukkig komt het maar zelden voor, dat po litiebeambten in hun dienst zoo te werk gaan, anders was men nergens meer veilig." Deze beide beschrijvingen uit bevoegden mond toonen meer dan alle andere uitleg gingen aan welke wijze van optreden van politiebeambten verkeerd en welke juist is. Grijpt de beambte bij voldoende verden king in, dan moet hij trachten niet alleen den „Zieher", maar zoo mogelijk alle leden der bende te arresteeren. Daartoe roept hij den verdachte ter verantwoording zonder zich eerst als beambte kenbaar te maken. Op dit oogenblik zullen verscheidene „neu trale getuigen" opduiken, die de onschuld van den verdachte bepleiten. Dat zijn dan meestal andere leden der bende. Vraagt men hun naar de reden van hun verblijf op het slation. clan zullen zij steeds bewe ren, dat zij juist met den trein zijn aange komen om in do stad een goeden bekende uit hun land op te zoeken. Zijn volledigen naam en adres kunnen zij echter nooit op geven. Hij is in de stad gemakkelijk tc vin den, hoort men steeds. Deze met luider stem uitgesproken verdediging bewijst ech ter dadelijk, dat de betrokkene een zakken roller is, want dat is ae manier, waarop zich iedere internationale zakkenroller ver dedigt omdat ze hun allen bij hun oplei ding is ingepompt. Het is steeds noodzakelijk den verdachte onder mededoeling van de gronden, waar op hij verdacht is, dadelijk bij de politie voor te geleiden. Do politic toch beschikt over de technische hulpmiddelen om zijn identiteit vast te stellen en na te gaan of hij reeds in Duitschland of elders als zak kenroller is opgetreden. Het is der politie ook mogelijk zulke buitenlanders van die kracht het land te doen uitwijzen. Dit is een maatregel, waarvan nog veel te weinig gebruik gemaakt wordt. Wanneer ook de niet speciaal met de bestrijding der zakkenrollers belaste be amble met het wezen van deze misdadi gers en hun wijze van werken bekend is, kan hij zeer nuttige medewerking bij die bestrijding verleenen. De reeds genoemde zakkenroller Mazur heeft nog op zeer overtuigende wijze ver klaart, dat de zakkenroller voor zijn werk over een groote mate van zelfvertrouwen dient te beschikken. Mist hij dat zelfver trouwen, clan bemerkt dikwijls het slacht offer zelf spoedig de poging tot den dief stal. Wanneer de zakkenroller voortdurend gevoelt, dat de oogen van talrijke geuni formeerde beambten of van spoorwegbe ambten in civiel op hem gericht zijn, dan zal hij den spoorweg als operatie-terrein spoedig mijden, als zijnde voor hem te „warm". Daarmede zijn echter de spoorweg en het reizende publiek veel meer gediend dan met de opsporing achteraf van zak kenrollers, die zich aan strafbare hande lingen schuldig hebben gemaakt. Vijfendertig duizend personen extra naar Den Haag gebracht Aan het heden uitgekomen tijdschrift „Spoor- en Tramwegen" ontleenden wij de volgenden bijzonderheden aangaande het spoor-vervoer op 8 November, den dag der S.D.A.P.-betooging in Den Haag. De spoor heeft 35.000 personen extra dus boven het gewone vervoer, naar Den Haag gebracht. In totaal vercischtcn de cxtratreinstellen aan materieel 308 stoomtreinrijtuigen (23.947 zitplaatsen) en 40 electrische rijtuigen (32Q0 zitplaatsen). Als dit materieel achter elkaar opgesteld ware, dan was de lengte 5897 m.l Als extra „bezette" treinen werden inge legd 70 stuks, aan ledig materieel treinen 63, aan losse machinetreinen 69, terwijl 44 wijzigingen in den loop van bestaande trei nen moesten worden aangeschreven. Zoowel aan de zijde van de leiding der betooging als aan spoorwegzijde (centraal- bureau, inspectiebureaux en station) was een en ander degelijk voorbereid; het re gelmatig contact tusschen S.D.A.P. cn Cen- traalbureau Utrecht inzake stand van ver koop dc-r plaatskaarten was uitstekend; toch is wat nog niet was voorgekomen deze verkoop sneller en intensiever ge schied, dan was te verwachten. Dit was de reden, dat enkele treinen zwaarder belast werden dan raadzaam; en dit was ook oorzaak, dat op het voor dit werk al zéér ongeschikte S.S.-station te Den Haag in den avond eenige vertraging niet kon uitblijven. Terwijl op de 3 overige Haagschf station de dienst nagenoeg stipt op tijd verliep, was zoowel de aankomst als het vertrek te Den Haag S.S. meerendeels ver traagd. De aankomst door onvermijdelijke hin der onderweg ondervonden, te Amersfoort en te Utrecht en vooral op hét baanvak UtrechtDen Haag S.S. het vertrek, door eenige zelfs bij de beste voorberei ding onvermijdelijke tegenslagen, voort komende uit het moeten verwerken van te lange treinen op een kopstation met slechts 2 hiervoor bruikbare sporen, tusschen den gewone treinenloop door. Een woord van lof verdient het spoorweg personeel, dat op 8 November zijn krachter» aan de verwerking van dit massavervoer (in den gietregen!) heeft gewijd. Op dien dag werden met 31 extra-treinen 35.000 reizigers „veilig" per spoor naar en van Den Haag gebracht, in groote orde en regelmaat» Aan het station Den HaagH.IJ.S.M. werden 's morgens tusschen 9 en 12 80 trei nen behandeld; tusschen 5 uur 's middags en 8 uur 's avonds 88 treinenll De Hollandsche schouwburg te Amsterdam voor slechts eemderde bezet Amsterdam, 21 November. In den Hollandschen Schouwburg zou hedenavond de bekende zanger Richard Tauber optre den in „Dreimaedlerhaus". Dc zanger is echter niet verschenen, zoodat dc voorstel ling niet kon doorgaan. De directie van den Hollandschen Schouwburg deelde ons mede, dat zij de redenen niet kent. waarom de heer Richard Tauber niet gekomen is. De zaal zou uit stekend zijn bezet, want er was vceel be sproken. Er zijn echter, zoo deelde zij mede, door een paar deurwaarders en ook door advo caten beslagen gelegd in den schouwburg, naar het schijnt wegens verplichtingen, die de impressario van den zanger, de heer dr. Eek hardt, op zich had genomen en niet zou zijn nagekomen. Wij hebben daar na gepoogd den hoer Richard Tauber of zijn impressario te spreken te krijgen. In het Amstel Hotel, waar hij logeert, deelde men ons mede, dat noch de heer Tauber, noch diens impressario aanwezig waren. In een onderhoud met den redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft dé zanger Richard Tauber medegedeeld, dat hij gister avond in de Hollandsche Schouwburg niet is opgetreden volgens overeenkomst met zijn impresario, daar de voorstellingen in dezen schouwburg slecht bezocht waren. Voorts deelde hij mede, dat de voorstellingen te Den Haag en Rotterdam wel zullen plaats vinden Tegenover de pers heeft Richard Tauber nog verklaard, dat het voorgevallene in geen enkel opzicht aan hem te wijten is; hij is er evenzeer door verrast als het pu bliek, dat met zijn plaatsbewijzen voor een gesloten schouwburg kwam te staan en on- verrichterzake huiswaarts is moeten gaan. Hij gaf de volgende uiteenzetting: Met zijn impresario, dr. Eckhardt, had hij een overeenkomst, dat hij te Amster dam in de operette Das Dreimaderlnhaus driemaal in den Stadsschouwburg en ze venmaal in den Hollandschen Schouwburg zou optreden. De drie avonden in den Stadsschouwburg zijn volkomen geslaagd geweest; driemaal heeft hij er gezongen voor een uitverkocht huis. Vrijdag bleek echter de voorverkoop in den Holland schen Schouwburg zoo slecht te zijn ge weest, dat dr. Eckhardt het gezelschap en ook Tauber voorstelde, dien avond niet te 6pelen. Zij namen hiermede genoegen, en aan hen, die plaatsen genomen hadden, is medegedeeld, dat zij hierop voor de voor stelling van Zaterdag of Zondag recht zou den hebben. Deze beide avonden, aldus Tauber, heb ik toen moeten zingen voor een slechts voor gevuld huis, wat mij nog nooit was overkomen. Toen kwam Zaterdagavond dr. Eckhardt hem rnede- deelen, dat hij geen geld voor hem had, zeker niet als hij de andere artlsten ge heel of gedeeltelijk zou willen betalen. Van de' geringe recettes waren lntusschen een aantal schuldeischers, met oude vorderin gen, voldaan. Dr. Eckhardt heeft hem toen dringend verzocht om hem voor de restee- rende avonden, dus Maandag, Dinsdag. Woensdag en Donderdag, van de gemaakte overeenkomst te ontslaan. Hiermede heeft hij genoegen genomen, doch hij handhaaft zijn vordering voor de beide avonden, dat hij wel in den Hollandschen Schouwburg gezongen heeft, al zou hij haar niet onmid dellijk doen gelden. Hij stelt zich echter op het standpunt, dat hij niet behoeft te zin gen om de schulden van dr. Eckhardt tc betalen. De positieve afspraak met dr. Eckhardt was dus, dat ook Maandagavond de voor stelling niet door zou gaan. Dit besluit was Maandagmorgen te 10 uur reeds genomen. Richard Tauber heeft echter, om zelfs den schijn te vermijden, dat hij in gebreke zou zijn, zijn garderobe in den Hollandschen Schouwburg achtergelaten, met de mede- deeling, dat hij, als er soms nog verande ring mocht komen, steeds bereid zou zijn, op te treden. Hij heeft zijn garderobe eeret laten afhalen, toen hem dit vanwege de directie van den Hollandschen Schouw burg verzocht werd. Dat er niet gespeeld zou worden, was aan het heele gezelschap bekend, wat ook hieruit duidelijk blijkt, dat het te 's-Gravenhago gebleven is. Als het publiek gedupeerd is, zoo vervolgde Tauber, is dit niet mijn schuld, omdat het d.i taak van dr. Eckhardt was geweest, aan het niet doorgaan van de voorstelling be hoorlijk publiciteit te geven, wat hij, on danks toezegging, blijkbaar nagelaten heeft. Richard Tauber deelde on6 verder mede, dat zijn afscheidsvooretclling in den Stadsschouwburg Vrijdag a.s. zeker door gaat. Hij schrijft de mislukking in den Hol landschen Schouwburg alleen toe aan de hoedanigheden van dit gebouw, waarvan hij tevoren niet op de hoogte was. Een an dere verklaring van het feit, dat hij drie avonden voor een uitverkocht huis in den Stadsschouwburg gezongen heeft, terwijl de Hollandschen Schouwburg leeg bleef, kan hij niet vinden. Het aangekondigde op treden in Den Haag en te Rotterdam zal doorgaan. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prUsverhooglng ABONNEMENTSPRIJS 17y, CENT PER WEEK EENIGSTDAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Maurits de Vries, Directeur Schouwburg. De Directeur van den Hollandschen Schouwburg, de heer Maurits de Vries, heeft omtrent het niet optreden op Maan dagavond van Kammersanger Richard Tauber, een eenigszins andere verklaring gegeven dan de zanger ons zelf heeft ge daan. De heer de Vries ontkende met groote ze- kerheid, dat de ongunstige ligging en de slechte outillage van zijn schouwburg de oorzaak zou zijn van het niet-optreden van den heer Tauber. Integendeel zou de zan ger zich zoowel op de generale repetitie als bij de gehouden voorstelling zeer enthousi-* ast over de inrichting van den schouwburg hebben uitgelaten. Zelfs heeft hij een en ander in een opdracht onder zijn portret,, dat hij de directie heeft cadeau gedaan, vastgelegd. De voorverkoop van de plaatsen aldus de heer de Vries heeft op Vrijdagavond, den dag dat er niet gespeeld is, ruim 1000 bedragen, van welk bedrag de Hollandsche Schouwburg 300 ontvangen moest. De beer de Vries kon met dit niet optreden op, Vrijdagavond cn ook op Zondagmiddag, voor welken middag dr. Eckhardt zich con tractueel verplicht had een matinee vaiï „Das Dreimadlerhaus" tc geven, geen ge noegen nemen, en hij heeft dan ook de huursom van den schouwburg ten bedrage van totaal 450, van do recette afgehou den. Dr. Eckhardt verklaarde daarop Maandagavond dat de voorstelling dien avond niet kon doorgaan, alhoewel er, vol gens den heer de Vries, aan den voorver koop een bedrag van 1200 1300 was ontvangen. Voor het geval Dr. Eckhardt er bezwaar tegen zou maken, dat de 150 van Zon dagmiddag waren afgetrokken, had de heer de Vries zich bereid verklaard, deze verrekenen. Dr. Eckhardt heeft hierop ge antwoord, dat de heer Tauber niet zingen wilde en ziek was. Inmiddels waren op geheimzinnige wijze verschillende eigendommen van het gezel schap ingepakt en naar Den Haag cn Rot terdam teruggezonden. Toen do heer de Vries hierover zijn verbazing uitsprak, is hem geantwoord, dat deze zaken naar de douane gebracht moesten worden wegens nog te vervullen formaliteiten. De heer dc Vries kan zich een dergelijk optreden van den impressario te minder begrijpen, omdat deze geen cautie had be hoeven te storten. Het beslag leggen op eigendommen van het operette-gezelschap, dat gisteravond is geschied, zou een ge volg zijn van het optreden van schuld eischers van het Haagsche Operette Gezel schap, die nog uitstaande oude schulden geïncasseerd wilden hebben. DE GOUDSCHE SCHOOLKWESTIE. De I-Iooge Raad deed uitspraak in de zaak van C. v. d. E. te Gouda, die zijn zoon tje had doen inschrijven op de openb. school no. 6 te Gouda, maar dat door B. en W. geplaatst was op een andere school. De vader weigerde het kind naar die school te zenden, waarop B. en W. het kind ambts halve deden inschrijven en v. d. E. ver volgd werd wegens overtreding der leer plichtwet. De kantonrechter te Gouda, B. en W. onbevoegd achtende, sprak hem vrij. De rechtbank te Rotterdam vernietig de dit vonnis en veroordeelde verdachte tot 5 boete. De Hooge Raad heeft thans het tegen deze uitspraak ingestelde cassatieberoep verworpen. CONTINGENTEERING VAN METAAL- DRAADGLOEILAMPEN. Het Corr. Bur. teekent bij het reeds gepu bliceerde bericht omtrent de contingentee- ring van metaaldraadgloeilampen aan, dat blijkens de nota inzake de gevoerde con« tingenteeringspolitiek, welke de minister van Economische Zaken cn Arbeid dato 7 November aan de Tweede Kamer overleg de, do contingcnteering van gloeilampen reeds eerder was aangevraagd, doch dat op deze aanvrage afwijzend was beschikL Naar ons ter oore komt, is de invoer echter, vooral van Japansche zijde, !n de laatste maanden zoo sterk toegenomen, dat een hernieuwd onderzoek noodzakelijk was. Dit heeft thans tot de bovenvermelde invoerbeperking geleid. De heer A. Polak, plv. leider van het Crisis In- en Uitvoerbureau, is aangewezen om te beslissen op de aanvrage en om de toewijzing te onderteekenen en deze af te geven, alsmede om de vergunningen te on- derteekencn en deze uit te reiken. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten is door den minister vastgesteld op H ten honderd van de bij den invoer te decla- reeren .waarde. 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6