J. F. v. DOORN WELK MERK AUTO U BERIJDT EEN ZELDZAAM JUBILEUM Onze Postvliegers onderweg UW ST. NICOLAAS- PAKKETTEN op TIJD MITS VERZONDEN PER AUTODIENST 2 en 3 x per dag naar AMSTERDAMAPELDOORN en VEENENDAAL. Mo H. van Raalte M. H. van Raalte EYSINK-FABRIEKEN JULIANAPLEIN AFD. REPARATIE rograoim a WAT ETEN WIJ MORGEN BIJKANTOOR AmersfoortsGh Dagblad SOESTERWEG 107 ST. NICOLAAS-GESCHENKEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE Heden 60 jaar 'geleden, promoveerde Mr. Dr. E. Fokker tot doctor in het Romeinsch en heden daagsch recht \s-G raven hag e, 25 November. Te 's-Gravenhagc herdacht de thans 83-jarige Mr. Dr. E. Fokker heden den dag, waarop hij zestig jaar geleden aan de universiteit te Leiden promoveerde tot doctor in het Ro- meisch en hedendaagsch recht Hoewel Mr. Fokker deze herdenking buiten de open bare belangstelling wilde houden, was hij zoo bereidwillig ons een kort onderhoud toe te staan. In zijn flatwoning aan het Benoor denhout heeft de nog steeds krasse grijsaard, die op vrij jeugdige leeftijd reeds gedeeltelijk invalide werd (na een val moest zijn linker been geamputeerd worden) ons een en an der medegedeeld over zijn politieke loopbaan en over zijn carrière. De heer Fokker,- Middelburger van ge boorte, vestigde zich na ziin promotie in de Zeeuwsche hoofdstad, waar hij weldra deel nam aan het vereenigingslcven. In 1875 werd hij benoemd tot Secretaris der Ivamer van Koophandel, in 1S78 tot groffier van de Sta ten van Zeeland, welken post hij bekleedde tot 1892, het jaar waarop hij zitting nam in de Eerste Kamer. In '96 werd zijn taak in de Eerste Kamer beëindigd, doch in '97 vaar digde het kies-district Alkmaar Mr. Fokker naar de Tweede Kamer af. In 1903 zag de heer Fokker zijn mandaat verlengd; hij keerde toen echter niet als liberaal, doch als vrijzinnig democraat in de volksvertegen woordiging terug. Na 1903 bekleedde Mr. Fokker de functie van Voorzitter van den Centralen Raad van Beroep voor de on gevallen verzekering te Utrecht, uit welke functio hij zich bij het bereiken van den 65 jarigen leeftijd terugtrok. Mr. Fokker heeft zitting gehad in tal van commissies, o.a. in de interdepartementale commissie voor een Wegenbelasting, in de Waterstaatscommissie en in de Commissie voor Grondwetsherziening. „Toen ik mij op 65 jarigen leeftijd uit het openbare leven terugtrok, dacht ik, dat ik zoo goed als aan het einde van mijn leven was," zei Mr. Fokker in het onderhoud, dat wij met hem hadden. „Men kan zich echter vergissen, ik ben eigenlijk te lang blijven leven." „Heeft U nadien niet meer gewerkt?" „Natuurlijk wel, want werk is een van do dingen, die eenige waarde aan het leven geven. Als men oud wordt, heeft men meestal zooveel verdriet en moeilijkheden door te maken „Vindt U de politiek in ons land erop Vooruit gegaan" vroegen we hem. „Zeer zeker niet," luidde het besliste ant woord. „Het peil der vertegenwoordigers is gedaald en de meeste vertegenwoordigers letten thans meer op 't belang van groepjes, dan op het algemeen belang. Ik meen, dat dit een groote schaduwzijde van het alge meen kiesrecht is." „Had de positie der vrouw in het openbare leven steeds Uw groote belangstelling?" „Ik heb o.a. voor het vrouwenkiesrecht geijverd. Hoewel dit bereikt is, is m. i. de positie van de vrouw in ons land nog lang niet wat zij zijn moest. Het is bedenkelijk, dat men do vrouw het recht tot werken in openbare betrekkingen ontneemt, zoodra zij huwt." De jubilaris trok tenslotte nog een verge lijking tusschen de wijze waarop vroeger voor verkiezingen propaganda werd ge maakt en de manier waarop dit thans ge schiedt „Het treft mij altijd weer," aldus Mr. Fok ker, „dat men vroeger meer eerbied voor do politieke overtuiging van anderen had Het is niet bepaald opwekkend te lezen, hoe thans politieke vergaderingen door anders denkenden worden verstoord." Het onderhoud met den 83-jarige, die na een zeer werkzaam leven, thans een terug getrokken, ietwat vereenzaamd bestaan voert, moest uiteraard kort zijn. De doctor zelf deed ons uitgeleide VERVALSCHINGEN VAN SCHILDERIJEN. De heer Schaper vraagt een onderzoek. De heer Schaper heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen do volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister de gebeurtenissen ge volgd inzake de vcrvalsching van schilder stukken, etsen enz. in het proces-Wacker to Berlijn en van de kunstveiling der firma A. Mak te Amsterdam? 2. Is de'minister alsdan niet van oordeel, dat de naam van ons land op kunst- en handelsgebied internationaal zeer wordt ge schaad door de praktijken van zoogenaam de „deskundigen" en handelaars in „kunst", die meer worden geleid door winstbejag dan door werkelijke liefde voor de kunst? 3. Is de minister bereid, desnoods in over leg met zijn ambtgenooten van Buitenland- sche Zaken en van Justitie, een onderzoek te dezer zake in te stellen, zoo noodig en mogelijk een vervolging uit tc lokken cd een en ander te publiceeren? WINKELSLUITINGSWEE TE ROTTERDAM. Proces-verbaal uitgelokt. Rotterdam, 27 Nov. Wij hebben mel ding gemaakt van het besluit van den not- terdamschen gemeenteraad, waarbij met 1 6tem meerderheid een initiatief-voorstel van den heer Brüle c.s. werd verworpen, dat beoogde de gemeentelijke verordening op de winkelsluiting zoodanig te wijzigen, dat aan winkeliers, die bepaalde artikelen verkoopen, op Zondag meer verkooptijd wordt gegeven. De kleine winkeliers voelen zich door dit besluit zeer gedupeerd en de afdeeling Rotterdam van den Nederland- êchen Bond van den Kleinhandeldrijven- den Middenstand ie er thans toe overge gaan bij wijze van protest de wettelijke be paling betreffende de Zondagssluiting te overtreden. In een speciaal voor dit doei gehuurden winkel aan de Rubroekötraat was vandaag den geheelen dag gelegen heid om artikelen te koopen, waarvan de wet den verkoop op Zondag verbiedt of dezen slechts gedurende eenige uren toe staat. Natuurlijk is van de overtreding pro ces-verbaal opgemaakt, zoodat het bestuur zich te zijner tijd voor den kantonrechter te verantwoorden zal hebben. Dit neemt niet weg, dat de winkel toch den geheelen dag geopend is gebleven. de beperking van de tarweteelt. Op de drooggelegde Zuiderzee- gronden zal 1400 H.A. worden geteeld. De heer Braat had aan den minister van economische zaken en arbeid vragen ge steld over uitsluiting van leveringen aan de tarweorganisatio van die landbouwers, die in 1933 meer dan een derde deel van hun bouwland met tarwe betelen en betref fende te dier zake genomen maatregelen voor de drooggelegde Zuiderzeegronden. In zijn antwoord op deze vragen zegt de minister, dat het met het oog op de con- tróle noodzakelijk i6 te zorgen, dat op de boerderij niet meer dan de toegestane op pervlakte met tarwe wordt bezaaid. Het niet aanleggen van de strenge ban den zou tot gevolg hebben een benadeeling van hen, die hun bedrijf in normale ba nen houden, door degenen, die tot een veel te grootcn verbouw van tarwe op hun be drijf overgaan. liet is een nationaal be lang, dat zooveel mogelijk het bedrijf langs normalen weg wordt gedreven. Overdrij ving van de tarweteelt zou bovendien een slechte arbeidsverdeling met zich bren gen. In do drooggelegde Zuiderzeegronden zal, volgens de nu aanhangige plannen, ongeveer 1100 H.A. tarwe worden geteelde Overwogen wordt nog, welke maatregelen ten aanzien van deze tarwe zijn te nemen. De minister vreest de gevolgen van oogst mislukkingen niet, gezien het feit, dat het binnen het raam der gestelde beperking nog mogelijk zal zijn ongeveer tweemaal zooveel tarwe tc verbouwen als in ons land normaal was. IN EEN BANANENWAGON. Twee zwervers bewusteloos aangetroffen. Rotterdam, 25 November. Gistermor gen ontdekte een expeditieknecht in een bananenwagon, staande aan den Parallel weg, twee personen, die bewusteloos wa ren. Een hiervan was zekere J. S. uit Ba- rendrecht, de ander een Rus of Pool. Met een auto van den G.G.D. zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar zij na een paar uur weder tot bewustzijn kwamen. Zij konden even wel nog niet worden verhoord. In den wagon stond een natronkachel, welke gebruikt wordt om de bananen op temperatuur te houden. Door gebrek aan zuurstof zijn de twee personen, die hier een warm toevluchtsoord hadden gevon den, bedwelmd geraakt. In een anderen wagon werd nog een zwerver aangetroffen, doch deze nam, toen hij ontdekt werd, ijlings de vlucht. Het is niet de eerste maal, dat ongeval len als bovenbedoeld voorkomen. Het heeft reeds eenigen tijd geleden aan iemand het leven gekost. (Msb.) SLUITING VAN SLUIZEN EN BRUGGEN. Bij wijze van proef had Waterstaat dit jaar een maatregel genomen, waardoor het watertoerisme belemmering ondervond, n.l. de 6luiting van een aantal sluizen en brug gen op Christelijke feestdagen, die niet op een Zondag vallen. Juist op die feestdagen Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag enz. trekken tal van water toeristen er op uit en deze sluiting gaf hun dus heel wat last en teleurstelling. Het bureau voor watertoerisme van den A.N.W.B. en de Kon. Verbonden Ned. Wa- tertransportvereenigingen had naar aan leiding hiervan een adres aan den Minister van Waterstaat gericht, met verzoek de proef het volgend jaar niet te herhalen. In antwoord hierop is nu van den Mi nister mededeeling ontvangen, dat het niet de bedoeling is ook in 1933 do sluizen en bruggen te sluiten gedurende niet op Zon dag vallende Christelijke feestdagen. In de kringen der beoefenaars van het gezonde, verkwikkende watertoerisme is dit gunstig bericht met voldoening vernomen. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN? Naar „Het. Schoolblad" mededeelt, stellen de leden van het schooltoezicht, in alle pro vincies, voor zoover men kon nagaan, oen onderzoek in naar de mogelijkheid van ccm- binecring of opheffing van openbare scho len. Vragen, als: hoeveel leerlingen zullen er bij den nieuwen cursus zijn; naar welke school zouden de leerlingen dienen te gaan, als uw school wordt opgeheven; hoe groot zal dan de afstand zijn tot de school voor verschillende leerlingen, wijzen er, aldus bet blad, op, dat men doende is met plannen, om verschillende scholen op te heffen. Ook L* grootere gemeenten informeert het rijkstoezicht in deze richting. NOTARIS C. VOLLGRAFF. f 's-Gravenhagc, 26 Dec. Gisteren is hier ter stede overleden de heer C. Voll- graff, een algemeen bekend en geacht nota ris. Sinds 1896 was de heer Vollgraff als nota ris in Den Haag gevestigd. Hij is 74 jaar oud geworden. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag a.s., omstreeks 12 uur op Oud Eik en Dui nen. Kwartel Pelikaan A ijsvogel Snip 17—11 21—11 Amsterdam 18—11 Marseille 19—11 21—11 Rome 20—11 25—11 Athene 26—11 Mersuinatruh 21—11 Caïro 27—11 Gaza Rutbawclls 26—11 22—11 Bagdad 25—11 Boeshir 23—11 Dj ask 21—11 Karachi 24—11 Jodpoer 23—11 Jhansi 25—11 Calcutta 22—11 Rangoon 27—11 Bangkok 26-11 20—11 Koh-Lak Medan 25—11 18—11 Batavia 25—11 is—11 Bandoeng y Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 1 December. AMERSFOORT AFD. BONNETERIE Wollen Handschoenen Wild-leeren Handschoenen Bont-Handschoenen Nappa-Handschoenen Lange Suéde Handschoenen voor avondkleeding Wollen Peignoirs Gewatteerde Peignoirs Japansche Peignoirs Wollen Vesten in mooie wollen qualiteit Moderne Pull'overs Rodel-Pakjes Shawls in wol en zijde regeerings-aardappelmeel. Opgekocht zestig millioen K.g. voor 8 per 100 k.g. Reeds 20 millioen k.g. verkocht voor 6. Naar wij vernemen, heeft de regcering eenigen tijd geleden, teneinde de aardap- pelmeelmarkt te bevrijden van den druk der onverkoopbare voorraden, 600.000 ba len, dat is dus zestig millioen kilo aardap pelen opgekocht voor den prijs van acht gulden per 100 K.G., in totaal dus ccn transactie van 4.800.000. Tevens vernemen wij, dat reeds 200.000 halen wederom verkocht zijn aan glucose- en andere zetmcelverwcrkcnde fabrieken en wel tegen den prijs van zes gulden per 100 K.G. Op de zetmeelmarkt heerscht ontstem ming over dezen gang van zaken (Hbld.) koninklijke besluiten. Bij Koninklijk Besluit is: in plaats van wijlen den heer Mr. M. W F. Treub benoemd tot rcgeeringscommissa- ris bij de Nedcrlandsch-Zuid-Afrikaansche Stoomvaart Maatschappij (Ilolland-Zuid- Afrika-lijn) de heer F. K. J. Heringa, tijde lijk raadsadviseur bij het Departement van Economische Zaken en Arbeid te 's-Graven- hage; to rekenen van 27 October 1932 aan me vrouw E. S. M. NeuhausImmink eervol ontslag verleend als adjunct commies bij de Rijksverzekeringsbank. dr. willem mengelberg. Dr. Willem Mengelberg is naar Frankfort a.d. Main vertrokken teneinde do concerten der Frankfurter Museums Gesellschaft te dirigeeren. Gelijk men weet is Mengelberg van 1907— 1920 vaste dirigent van de Museums Gesell schaft geweest cn sedert dien baar eere dirigent. Wij hebben er niet het minste belang bij WIJ BEHARTIGEN uitsluitend Uw reparaties- Wij zijn reeds dertig jaar specialist op auto- reparatiegebied. Onze ervaring is groot. Profiteert hiervan door ons Uw groote of kleinere reparaties op te dragen. Dinsdag 29 November. Hilversum: A. V. R. O. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Ochtend-concert door het A.V.R.O.- klcin-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.00 Tijdsein. 10.01 Morgenwijding. Lezen: 1 Joh. 5 1 11. Zingen: Van Woensel Kooij 7:1 en 2. Ps 150 3. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr. Soliste: Gé Veenbaas, zang. 11.00 Causerie door drs. P. Dijkcma: „Het zieleleven van onze rijpere kinderen". 11.30 Voortzetting orgelconcert. 12.00 Tijdsein. 12.01 liet Ensemble-Rentmeester. 12.45 Gramofoonmuziek. I.30 Ensemble-Rentmeester. 2:15 Rustpoos voor den zender. 2.30 Gramofoonmuziek. 3,00 Knipcursus door mevr. Ida do Leeuw-van Rees 4.00 Piano-recital door Elsa Wolters. 4.30 Kinderuur door mevr. Antoineüo van Dijk. V. P. R. O. 5.30 Jcugdhalfuur. 5e voordracht. Spre ker ds. B. J. Aris, Amsterdam. A. V. R. O. 6.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Ivovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 7.25 Overschakeling zender. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Concert door Ivovacs Lajos en zijn orkest ra.m.v. Marcel Witlrisch, tenor. 8.45 Causerie door majoor F. J. Buiten man van het Leger des Hcils: „Kerstpak ketten van het Leger dés Heils". 9 00 liet Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Solist: Marcel Wittriscb. tenor. 9.40 Alex de Haas geeft 20 minuten vroo- lijkheid. 10.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Selecties uit revue- en ope rettemuziek. II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein. Sluiting. Huizen1 K. R. O. 8.00 Morgenwijding. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Pcrquin O.P. 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door het Iv.R.O.-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Middenstandscursus. „De moderne zakenman", door J. G. van Neerven. 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Modecursus door mevrouw H. Cup pens Geurs, Eindhoven. 3304.00 Cursus knippen en naaien voor beginnenden. 4.004.30 Opleiding cou peuse voor gevorderden en hocdenmaken. 4.30 Gramofoonmuziek. Voor de koffietafel: Gebakken lever. Voor de middagtafel: Roastbeef. Brusselóch lof in vuurvast schoteltje. Aardappelen. Broodkoekjes. Bereiding: 150 gr. oud wit brood zonder korst. 2 eierdooiers, 2 kleine bananen, geraspte schil van 'n halve citroen, 1V* eetlepel bruine suiker. Wat boter. Week de broodresten in water cn knijp ze als ze goed "zacht geworden zijn, flink uit. Roer cr op een zeer laag vuur de los geklopte eierdooiers, do fijn gemaakte ba nanen, de geraspte citroenschil en de brui ne suiker door, totdat een kneedbare mas sa verkregen is. Laat dit deeg geheel bekoelen en vorm er daarna platte koekjes van, die in de bo^ ter vlug bruin worden gebakken. 5.30 Het Iv.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. C.30 Cursus Esperanto door P. Heilker (8e les). 6.50 Gramofoonmuziek. 7.10 Van vreemde landen en volken. „Ca-, nada", door II. baron van Lamswcerdo. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Solistcnconcert o.l.v. Johan Gerritsen m.m.v. Ankie van Wichevoort Crommelin, sopraan. Het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 9.15 Nieuwsberichten Vaz Dias. 9.30 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten houwer spelen genre- en schlagermuziek. 10.00 „Regels voor den weg" door mr. P. E. Peaux. 1C.15 Vervolg concert door de K.R.O.- Boys. 11.00 Gramofoonmuziek. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prijsver hooging ABONNEMENTSPRIJS 171/. CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Wi( étaleeren een keurcoUectie Het is echter een klein gedeelte van wat wij voorradig hebben. Komt U eens binnen en laat U geheel vrijblijvend onze sorteering toonen. Vrouw van den automobilist: Zou Je deze papegaal misschien binnen willen nemen tot mijn man met de reparatie klaar Is (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6