Cognac Vieux XXX HET KAPITAAL VAN DE P.U.E.M. J. A. Schoterman Zn. DE TARIEVEN NIET TE HOOG Als het voorstel ver worpen wordt HET G00ISCHE NATUUR RESERVAAT per flesch f3,85 Nieuwe Uitgaven Die te AmersfoortZeist en Veenen daal behooren tot de laagste in Nederland Aan het schriftelijk antwoord van Ged. Staten naar aanleiding van het verslag dei- commissie van rapporteurs nopens het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het vcrlcenen van toestemming voor een wijzi ging van de Statuten der N.V. Provinciale Utrechtsclie Electriciteits-Maatschappij en tot deelneming in de uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal dier N.V., ontlee- nen wij het navolgende: De wenschelijkheid van uitbreiding van het aandeelenkapitaal van do P.U.E.M. is in den loop der jaren meer dan eens in ons College, en, naar ons bekend is, ook bij het Bestuur dier Vennootschap besproken. Bij de P.U.E.M. zat daarbij de gedachte voor, dat 't huidige aandeelenkapitaal 500.000) niet in de juiste verhouding staat tot de aangegane obligo's 13.000.000.Ons College, de juistheid van deze zienswijze wel erkennende, heeft aanvankelijk zich weerhouden gevoeld in die richting mede te werken. Immers het verschaffen van dit nieuwe kapitaal, hetwelk uiteraard geheel of in hoofdzaak voor rekening van de pro vincie zou komen, zou het opnemen van een geldleening noodzakelijk maken, wel ker jaarlijksche lasten niet of nauwelijks uit de vermeerdering van dividenduitkec- ring zou worden gedekt. Van een algemeene klacht, dat ondanks 'de belangrijke verlagingen van de laatste jaren de tarieven nog veel te hoog zijn, is ons niets bekend. Dat deze tarieven in het algemeen te hoog zouden zijn in verband waarmede sommige leden het noodzakelijk achten de winst in de allereerste plaats tot verlaging dier tarieven te besteden is trouwens in 6trijd met de werkelijkheid. Een enkele blik in het jaarverslag kan dit duidelijk maken. De lichttarieven, die in Amersfoort, Zeist, Veenendaal gelden, behooren tot de laagste in Nederland. Een niet onbelang rijk deel van de afnemers van de P.U.E.M. in de provincie Utrecht betaalt voor licht een enkel tarief van 20 cent, een prijs, die lager is dan in de gemeente Utrecht, ter wijl bij vastrecht tarief een k\Vh-prijs geldt van SVs cent, eveneens een prijs, die tot de laagste in ons land kan worden gerekend. De tarieven voor de industrie zijn er op berekend, dat de clectriciteit kan concur- reeren met eigen krachtopwekking; wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan gaat de industrie tot eigen krachtopwekking over. De P.U.E.M. heeft zich niet uitgesproken in hoeveel jaren zij het nieuwe kapitaal van 1.350.000.uit de winst ten behoeve van de aandeelhouders denkt te vormen. Dit hangt uiteraard van de bedrijfsuit- komsten af. Uit dien zelfden hoofde 6taat met name niet vast, welke grootere bate aan dividend dientengevolge over het jaar 1933 wordt verwacht. Deze onzekerheid achten wij geen bezwaar, nu die bate be stemd is om te dienen tot reserveering en met tamelijk groote waarschijnlijkheid mag worden verwacht, dat binnen een beperkt aantal jaren uit deze bron een jaarlij ksche bate van omstreeks 100.000.aan de pro- .vinciale middelen zal toevloeien. In antwoord op de vraag, wat de ven nootschap aan inkomsten zou derven, in dien de lichttarieven, voor zoover zij thans nog hooger zijn dan 23 cent per kWh, ai- gemeen tot dit bedrag werden terugge voerd, met een evenredige verlaging van de vastrechttarieven in de gemeenten, waar het enkelvoudig tarief meer bedraagt dan 23 cent per kWh, werd ons door de directie van de P.U.E.M. medegedeeld, dat hiermede naar schatting een bedrag van ongeveer 100.000.— per jaar zou zijn ge moeid. Het antwoord op de vraag, of gedurende den tijd, welke met de beoogde kapitaal vorming zal zijn gemoeid, tariefsverlaging praktisch is uitgesloten, kan o.i. ontken nend luiden. Een schaduwzijde. Het is inderdaad juist, dat de hoogere winst, welke de provincie uit de P.U.E.M. zal trekken, opgebracht wordt door de niet in de gemeente Utrecht woonachtige clec- triciteitsverbruikcrs ten bate van alle pro vinciale. belastingbetalers. Deze schaduw zijde van het voorstel is niet aan onze aan dacht ontsnapt. Maar een overwegend be zwaar kan daaraan o.i. niet worden ont leend. Daarin het scheppen van een nieu we tegenstelling tusschcn stad en platte land te zien, achten wij stellig overdreven. Wij behoeven er slechts aan te herinneren, dat de grootere winst, welke ten hoogste omstreeks 100.000.— zal beloopen, bij een totale afname van omstreeks 48.000.000 K.W.U. als in 1931 slechts een hoogst on- bcteekenende fractie vormt van den prijs, welken de stroomgebruikers per K.W.U. betalen. Wij kunnen dan ook niet toege ven, dat hier sprake zou kunnen zijn van inbreuk maken op het beginsel, dat de be lasting gezamenlijk en naar draagkracht moet worden opgebracht, nog daargelaten, dat hier van belasting in eigenlijken zin geen sprake is. Re6t de vraag, wat er gebeuren zal, in dien ons voorstel mocht worden verwor pen. Wij hadden ons die mogelijkheid aan vankelijk niet ingedacht, maar nu die yraag ons gesteld wordt, meenen wij daar op het volgende te moeten antwoorden. Gelijk wij reeds in onzen brief ten geleide van de bogrooting hebben doen uitkomen, achten wij het vormen van een reserve ter verkrijging van een meer geleidelijken overgang noodzakelijk. Kunnen wij daartoe niet meer op een verhoogde bate uit de P. U. E. M. rekenen, dan zal ons niets an ders resten dan U voor te stellen voor 1933 tot belastingverhooging over te gaan en voor volgende jaren mede tot een nog ster ker verlaging van do uitgaven dan reeds in onze bedoeling ligt. Vermeerdering van het aantal opcenten op de hoofdsommen der inkomsten- en vermogensbelasting komt daarvoor o.i. dan het meest in aan merking. De tariefpolitiek. Wij komen thans tot de tariefpolitiek van de P.U.E.M., welke door verscheidene leden aan critick werd onderworpen. De vraag of de P.U.E.M. niet te veel vasthoudt aan vroegere contracten, al zou den vele voor verlaging in aanmerking ko men, kan op grond van door ons bij de di rectie ingewonnen inlichtingen zeer zeker ontkennend beantwoord worden. Uiteraard geldt bij het bedrijf als regel, dat een contract gedurende het tijdvak, waarvoor het is afgesloten, ongewijzigd van kracht blijft, zoodat dientengevolge eerst bij mogelijke verlenging of het slui ten van een nieuwe overeenkomst tot wij ziging van het tarief, zoo dit door een der partijen noodig wordt geoordeeld, wordt overgegaan. Dit neemt echter niet weg, dat de directie in bijzondere gevallen, te allen tijde bereid blijkt te zijn een be staand contract nader onder oogen te zien en hierin tusschentijds wijzigingen, welke om een bepaalde reden billijk zijn te ach ten, aan te brengen. Vooral tengevolge van de* huidige crisisomstandigheden komt dat meermalen voor. Dat men den indruk krijgt, dat de P.U.E.M. eerst bij gevaar van zelfopwek king schappelijk wordt met de tarieven is, in verband met het bovenstaande dan ook niet juist. Dat de inrichtingen met motorbedrijf een hoog tarief zouden moeten betalen, niettegenstaande deze bedrijven in de 6peruren veelal geen stroom mogen ge bruiken, is, naar de directie -ons mede deelt, in zijn algemeenheid zeer zeker niet juist. Ook hier geldt, dat de tarieven in het algemeen zoodanig moeten zijn, dat zij met de kosten van eigen krachtopwek king kunnen concurreeren. Dat de tarieven voor kleinkracht b.v hooger zijn dan de kWh-prijs van 3V2 cent, geldende voor het vastrechttarief, is óók niet juist, zelfs wanneer uitgegaan zou worden van ccnzelfden basisprijs, blijkt het kleinkrachtbedrijf een klant van z.g. zeer slechte kwaliteit te zijn, terwijl het geölectrificeerde huishouden (inclusief het elcctrisch koken) als een klant van buiten gewoon goede kwaliteit wordt beschouwd Eenzelfde basis geeft dan ook voor het kleinkrachtverbruik een hoogeren prijs per kWh dan voor huishoudelijk verbruik. Dat voor elcctrisch koken stroom zou worden geleverd tegen 3'/* cent per kWh, zonder vastrecht, kunnen wij stellig tegenspreken. Dat de tarieven met geheimzinnigheid worden omgeven, wordt door de directie ontkend; evenzeer dat voor verbruikers met een motorbedrijf een bepaald tarief wordt vastgesteld, zonder dat hun wordt medegedeéld, dat er ook nog andere tarie ven bestaan. Iiet vastrechttaricf is een vrijwillige transactie tusschen consument en leveran cier, welke voor een jaar wordt aangegaan. Als maatstaf voor de bepaling van het vastrechtbedrag wordt als regel het z.g. stroomverleden toegepast. Inderdaad ls de ze maatregel niet ideaal en hij wordt al leen gebruikt, omdat er geen betere is. Ook de maatstaven, die bij andere bedrij ven gelden, hebben bezwaren voor een dol heide partijen, welke niet van minder be lang zijn dan die, welke aan het door de P.U.E.M. toegepaste systeem kleven. Inderdaad beweegt zich de P.U.E.M. op het gebied van electrischo heetwatervoor- ziening cn spijsbereiding, een gebied, waai de gasfabrieken tot nog meenden het mo nopolie te hbbbcn. Hiermede wordt het be lang van den verbruiker beoogd, die daar door in de gelegenheid wordt gesteld om van alle voordeden te profiteeren, welke Je electriciteit hem kan bieden. De gevol gen voor de gasfabriek zijn echter bij den geleidelijken gang van zaken betrekkelijk nog zoo gering, dat van een „moorden.io concurrentie" van de zijde der electrici- teitsbedrijven zeer zeker niet gesproken kan worden. Het bestuur officieel geïnstalleerd De commissaris der Koningin ln de pro vincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Róell, heeft gisteren in het gouvernementsgebouw te Haarlem het bestuur van de stichting Het Gooisch Natuurreservaat officieel ge- installeerd. De heer Röcll hield daarbij een rede, waarin hij de bestuursleden geluk wenschte met de toestandkoming van het reservaat, verkregen door eendrachtige sa menwerking. Zeer erkentelijk was spr. je gens de openbare lichamen, die de midde len verschaft hebben, om tot den aankoop der terreinen te kunnen overgaan. De pro vinciale staten van Noord-Holland en de gemeenteraden van Amsterdam en de zes Gooische gemeenten kunnen hiervoor aan spraak maken op groote hulde, evenals de verkoopers van de gronden, welke thans deel uitmaken van het natuurreservaat. Spr. herinnerde aan de voorgeschiedenis van de totstandkoming van het reservaat. Do 20ste September van het jaar 1930 was voor Stad en Lande van Gooiland een ge wichtige dag, omdat toen besloten werd af stand to doen van de gronden voor een be drag van 2 millioen. Doch hiermede was de zege nog niet bevochten. Om aan den eisch van gelijkelijke verdeeling der koop penningen onder de erfgooiers te voldoen was wijziging van de Erfgooierswet 1912 noodzakelijk. Op 14 November 1931 werd een wetsontwerp ingediend, dat op 26 Mei van dit jaar werd aangenomen, waarmee dus de laatste hinderpaal uit den weg was geruimd. Dat in het bestuur van het Natuurreser vaat vertegenwoordigers van gemeentebe sturen, personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van natuur bescherming, deskundigen op het gebied van Gooische toestanden en kenners van flora en fauna hebben zitting genomen, was voor spreker een reden tot groote vol doening, omdat hij daarin zag een bewijs van de algemeene waardecring voor het oogmerk der stichting. Spreker hoopte ten slotte dat het resultaat van gemeenschap pelijk streven in de toekomst rijken zegen zou mogen geven. De heer J. M. J. Lambooy, burgemeester van Hilversum, sprak woorden van hulde en dank tot jhr. Röell namens alle Gooi sche gemeenten voor de liefde, de toewij ding en het doorzettingsvermogen, waar mee deze de onderhandelingen had geleid en tot een goed einde gebracht. De heer Lambooy dankte ook het gemeen tebestuur van Amsterdam, dat ingezien heeft, dat het. Gooische natuurreservaat niet uitsluitend een gewestelijk belang is, doch ook voor Amsterdam en zijn ingeze tenen groote beteekenis heeft. De wijze, waarop Amsterdam aan de totstandkoming van het reservaat heeft medegewerkt, had de verwachtingen verre overtroffen. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam sloot zich aan bij de woorden van hulde, welke de heer Lambooy tot jhr. Röell had gericht. Spreker herinnerde er aan, dat reeds zeven jaar geleden dr. Van den Tempel en mr. dr. Van den Bergh hem overtuigd hadden van de noodzakelijkheid, dat het Gooische natuurschoon behouden moest blijven. Hun komt de eer toe het initiatief voor het behoud genomen te heb- gen, Spreker hoopte, dat het natuurreser vaat, dat hij een monument van samen werking noemde, een zegen zou worden voor allen, die er van zuljen genieten. Jhr. Róell dankte tenslotte voor de hulde, die hem persoonlijk was gebracht. Voorlezing is gedaan van een telegram gezonden door de Centrale Schoonheids commissie van het Gooi' aan jhr. mr. A. Roell, commissaris der Kóningin in de pro vincie Noord-Holland, waarbij de Centrale Schoonheidscommissie bij'gelegenheid van de tot stand koming van de stichting Het Gooische Natuurreservaat en van do eerste samenkomst van het bestuur daarvan, te genover den commissaris haar oprechte be- dering uitspreekt over het grootsche resul taat, door het in het leven roepen van deze instelling bereikt en ten aanzien van het duurzame behoud van het aloude karakter van het Gooische landschap, hetgeen voor stad en strfcek van zoo voorname beteeke nis is. De commissie bracht den commis saris haar hulde cn grooten dank voor de voortvarend, het doorzettingsvermogen en het beleid, die de commissaris aan den zoo moeilijken voortgang van de totstandko- rnin dezer stichting heeft willen schenken en in zijn persoon aan allen, die er toe hebben medegewerkt, dat een zoo histori sche dag als deze voor het Gooi mocht aan breken. Het telegram eindigt met den wensch, dat het den co_mmissaris vergund moge zijn de zegenrijke gevolgen van dezen gemeenschappelijken arbeid in steeds toe nemende mate te ervaren. De Gooische gemeentebesturen hebben een mand met orchideeén aangeboden aan de echtgenoote van den commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, me vrouw Röcll, baronesse de Vos van Steen- wijk, in verband met den voor het Gooi zoo belangrijken dag, waarop te Haarlem de eerste bestuursvergadering wordt ge houden van de stichting Gooisch natuur- servaat. (N.R.Ct.). VAN ONZE VEEMARKTEN. I11 meer normale tijden kon men er ze ker van zijn, dat, wanneer liet vee zooals nu al enkele weken opgestald was, er een stille periode doorgemaakt op onze vee markten. Nu is dat nog geenszins het geval. Wel zou men het in zooverre stil kunnen noemen dat er bijzonder weinig kooplust is te bespeuren. Maar wat de aanvoeren be treft, deze blijven nog maar steeds ruim. Het is juist daarom dat de slechte handel zooveel te meer opvalt, en deze er ook zeker door beïnvloed wordt. Koopers hebben ab soluut te veel keus en verkoopers missen totaal lederen steun. De gebruiksveemarkten komen hoe lan ger hoe meer in de knel, de zuivclmarkt (de grootste steun) is weer sterk dalende, daarbij komt nog dat ook het uitzicht op ecnige verbetering geheel zoek is. Hoe langer hoe meer blijkt dat liet gevm van een behoorlijken steun boven het be reikbare van de Crisis-Zuivchvet ligt. De heer Brüekman heeft voor de radio ook niet veel hoopvols verteld daaromtrent. Ook op de slachtveemarkten blijven de aanvoeren ruim, de handel is daar mede ver van vlot, alleen in de beste kwaliteit is nog eenigszins sprake van een behoor lijke vraag. Dit zal trouwens wel zoo blij ven. Die soort is er en blijft cr oolg voor- Utr. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 115 eerst nog wel kort aangevoerd. De prijzen liepen vandaar over 't geheel wederom naar beneden. Vooral die van de mindere soort slachtveerunderen. Hiervoor worden met recht afbraakprijzen besteed, zoo om de 0.40 per kg geslacht. Te Leeuwarden was er nog eenige vraag naar goede kalfbeestcn voor België. Deze waren vandaar tamelijk goed verkoopbaar. Men besteedde voor dit vee zoo om de 200.Melkvee was evenals te Zwolle cn te Utrecht slechter te verkoopen, do prij zen waren dan ook bepaald weer lager dan de vorige week. Goede versche melkkoeien golden van 1G0.tot 200.enkele beesten brach ten het nog wel tot 225.Wij voorzien vooreerst ook geen verbetering. De vette kalvcrenmarkt is, uitgezonderd de prima soorten, ook achteruitgaande; het aangevoerde kan moeilijk geplaatst worden, de nuchtere kunnen echter nog vrij goed geplaatst worden tegen vorige weeks-prij zen. De vette varkensmarkt zal in de komen de weken weer meer op eigen boenen moe ten staan. De centrale heeft bekend ge maakt vooreerst niet meer op de markt te zullen aankoopen. Onsinziens zal alleen een zeer korte aanvoer mogelijk nog een inzinking kunnen voorkomen. Anders voor zien wc dat de prijzen niet tc handhaven zijn cn dus wederom een prijsverlagin; voor de deur staat, tenzij de centrale nog een behoorlijk kwantum bij den boer zal af nemen. Op de magere markt bleef de belangstel ling ook nog gering. Dc prijzen waren moeilijk te handhaven. II. Hier Radio Mars, uitgave van Gebr. Kluitman, te Alkmaar. Bij de N.V. Uitgevers Mij. Gebr. Kluitman te Alkmaar is verschenen „Hier Radio Mars!" van Jac. Berghuis Jr., een boek voor jongens van 1015 jaar. De schrijver van dit boek heeft onzen tijd in dit bock zeer goed gekarakteriseerd. De liefde van de jongens op een middelbare school is voor een be langrijk deel \oor technische vraagstukken en meer in het bijzonder voor dc radio. Jac. Berghuis behandelt liier in dit vlot ge schreven boek de proeven van een paai jonge radio-amateurs, terwijl hij tevens de gelegenheid heeft de gebreken, welke bij vele jongelui van dien leeftijd geconsta teerd kunnen worden, in het licht tc stel len. Zoo heeft hij 111 dit boek het oog op bet autoritaire van den gymnasiast tegenover den H.B.S.-er, hetgeen hij op de juiste wijze schetst, doch waarvoor hij tevens een pro baat geneesmiddel aangeeft. Het gehecle verhaal is van begin tot ein de boeiend geschreven, zoodat men geneigd is het boek achter elkaar uit te lezen. De schrijver heeft met cl - behandeling van dit moderne onderwerp „Hier Radio Mars" een goede greep gedaan, terwijl Hans Borrc- bacli voor een uitstekende illustratie heeft zorg gedragen. Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe uitgave zal bij onze jeugd een goed onthaal vinden. „Avonturen op Zonnehock", door N. K. Bieger. Bij denzelfden uitgever is verschenen „Avonturen op Zonnehoek" van N. K. Bie ger met zeer geslaagde teekeningen van Pol Dom. Het boek behelst een verhaal van een ge deelte der opvoeding van een jongeman, maar wel dat gedeelte, dat tot een der moeilijksten gerekend worden moet. Het is liet begin der overgangsjaren, clic volgen op het tijdperk in eigen familiekring, waar finantieele zorgen sterk drukken. Deze brengen den knaap in een andere omgeving en in een ander leven. Hij kornt bij familie in huis, bij een kinderloos echt paar, dat tot de welgestelde klasse behoort en dc verdere opvoeding van den knaap ter harte neemt. Nieuwe toestanden worden geschapen, de opmerkingsgave van den jongeling ontwikkelt zich breeder cn snel ler dan in zijn ouderlijk tehuis mogelijk ge weest zou zijn. Even komt hij zelfs in aan raking met dc hardheid van het leven, het geen echter met veel beleid beschreven is cn op jeugdige lezers een goeden invloed uitoefenen zal. Toch mecnen wij te moeten betwijfelen of het juist gezien is om „Avonturen op Zon nehoek" te bestemmen voor de oogen en dc hersenen van 1014 jarige kinderen. De leeftijdsmarge lijkt ons beter gesteld op 13 15 jaar. De moraal zal dan zeker beter begrepen Avordcn en dat mag toch aange nomen worden als te zijn de bedoeling van den schrijver, die overigens met voldoening op zijn werk kan neerzien. „Een pittig ding", door Felicie Jehu. Felicie Jehu heeft met illustratieve me dewerking van I-Ians Borrebach bij denzelf den Alkmaarschcn uitgever een alleszins geslaagd meisjesboek „Een pittig ding", het licht doen zien. Het is bestemd voor den leeftijd van 12— 16 jaar; liet boek werd aan den ernstigen kant gehouden, maar geeft in vlotte stijl toch veel nuttigs aan de jonge lezeresjes. Het familie-leven van den advocaat van Lindenhorst wordt geschetst. Moeder en haar vier kipderen leven ge makkelijk, voor zoover dat niet getemperd wordt door do strengere opvattingen der opvoeding bij den heer des huizes. Zonder tegenstribbeling worden diens beslissingen steeds aanvaard, omdat liet geziii er zich van bewust is, dat Vader's ernst voortspruit uit zijn drukke werkzaamheden. Een nichtje, wier vader overleden is, wordt in de familie opgenomen. Haar moe der is zangeres, bevindt zich voortdurend op tournee, en kan zich dientengevolge niet bezighouden met de opvoeding van haar kind. Dat nichtje Lotta schopt echter een andere, misschien frisschere sfeer in den familiekring. Vooral op den advocaat heeft haar optreden een gunstige uitwerking, want zijn beslissingen worden milder en hij gaat er door begrijpen, dat het leven der nieuwe generatie niouwe eischcn stelt. E11 tenslotte blijkt, dat Lotta zelfs den levens weg van een der kinderen vermag aan to wijzen. v liet bock zal ongetwijfeld graag gelezen worden cn zal dan ook zijn weg wel vin den. Harriet, door Ems I. H. van Soest. Bij dcnzclfdcn uitgever is verschenen „Harriet" van Ems. 1. II. van Soest. In dit bock, dat bestemd is voor meisjes \an ouderen leeftijd, wordt ons dc geschie denis verteld van een meisje in Indie (Har riet), dat ter wille van dc studie van haar broertje liet meisjesleven vaarwel zegt en ver van haar woonplaats een betrekking aanvaardt om bij te kunnen dragen in de kosten voor de studie welke haar broertje in Holland wil gaan volgen. Dit mooie ka rakter, dat duidelijk wordt uitgebeeld, is 111 lijnrechte tegenstelling met dat van het an dere zusje uit het gezin, voor wie alleen flirten cn dansavondjes een bezigheid zijn. Dit bock is juist voor meisjes tot 18 jaar zoo geschikt, daar liet leert wat het leven is en laat zien, welke teleurstellingen licht zinnigheid brengt ITct jongere zusje gaat later de houding van Harriet, die zij eerst de „non" noemde waardceren. Opoffering, onbaatzuchtigheid worden hier duidelijk gezet tegenover egoïsme 011 lichtzinnigheid. De schrijfster geeft een aardige uitbeel ding, van het leven in Indie, waarbij zij den lezer tevens laat zien, dat ook daar gewerkt moet worden om' een gezin goed to kunnen financieren. Het is vooral in onzen tijd, waarin de jeugd maar al te vaak liet leven van een lichtzinnigen kant beziet, goed, dat een boek als Harriet voor de meisjes met den „bakvisschenlecftijd" van dc pers komt, „Peppie", door Chr. van Abconde. Eveneens bij dc N.V. Uitgevers Maat schappij Gebrs. Kluitman te Alkmaar is verschenen „Peppie" door Chr. van Abcou de, voorzien van illustraties van Pol Dom. Het is een jongensboek voor den leeftijd 1U 15 jaar. Peppie is het kind van een ontaarden vader, wiens beulend optreden een tc vroeg einde aan moeder's leven heeft gemaakt. Gelukkig vindt de knaap een liefderijk te huis bij een ongetrouwden winkelier te Rot terdam, die als een vader voor hem is. Peppie weet zelf met heter dan een zoon van den heer Pepper te zijn. Groote avonturen worden met dc Jiuurt- knapen, vereenigd onder den naam „Vete ranen," beleefd. Zóó groot zelfs, dat de cou ranten vol staan van de stoutmoedigheden, die de jongelui op hun naam hebben staan en vooral Peppie tot een beroemdheid en een zeer gewild reclame-object maken. ITct kind leert levenslief cn -leed kennen. I-Iet grootste leed treft hem echter wel, als zijn eigen vader uit dc gevangenis ontslagen wordt, hem weet tc achterhalen cn weg tc voeren. Maar ook hier is de redding het meest nabij, als de nood het hoogst is. Want een vliegtuig-achtervolging doet Peppie weer in de veilige handen van zijn pleegva der terugkecren om nieuw levensgeluk to mogen smaken. Het boek is karaktervol geschreven en zal bij dc jongens ongetwijfeld bijzonder in den smaak vallen. De noodigc fantasie ont breekt niet, maar die maakt het boek voor dc jongeren juist zoo aantrekkelijk. „Tusschen de roode en zwarte tonnen", door J. Stamperius. Tenslotte is ook nog bij denzelfdcn uit gever verschenen „Tusschen de roode en zwarte tonnen" van J. Stamperius. Ook in dit boek heeft Pol Dom van zijn illustratie- capaciteiten met succes blijk gegeven. Het wordt vacantie-tijd cn drie jeugdige H.B.S.-ers voelen zich verre van gerust op den uitslag van het overgangsexamen. Ge lukkig verloopt alles ten goede voor de drie vrienden, zij worden bevorderd, ook al bestond hiervoor bij hen een groote vrees. Een neef-student informeert eens naar dc vacantie-plannen cn doet zelf liet voorstel een tijdje met „De Zeeroovcr" op de Zeeuw- sche wateren te gaan ronddolen. Het plan. valt in goede aarde, men trekt er vol goe den moed op uü, en het interessante boek is er 011 ingestela een nauwkeurige beschrij ving van dat „schippersleven" te geven. Met alles van wat daaraan vast zat en ook met dc vele avonturen, die bele.ëfd werden, dank zij het plan van necl' Jan. Er deed zich storm voor, er kwam onweer, men heeft bij nacht gevaren, cn nog heel veel andere dingen meegemaakt, dio voor een jongen feitelijk wel het mooiste zijn van alle levensmogelijkheden, voor zoover die door het kind overzien worden. Daarom is ook deze uitgave, bestemd voor jongens van 1215 jaar, zoo geslaagd. En ook daarom zal dit boek zijn weg wel .vinden bij de jeugdige lezers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7