AMERIKA HET WORDT WINTER IN Buitenland Dinsdag 29 November 1932 AMERSFOORT SGH DAGBLAD 31e Jaargang No. 130 VRIEND VAN DE VALERA GOUVERNEUR-GENERAAL GYMNASIASTEN PLEGEN EEN BOMAANSLAG HET LIEVE LEVEN IN BULGARIJE TROTZKI SPREEKT TE KOPENHAGEN Nog geen beslissing inzake de schulden ENGELAND ZENDT AMERIKA EEN NIEUWE NOTA VIERDE BLAD MOEILIJKHEDEN BIJ DE REGEERINGSVORMING i i gg Londen, 26 Nov. (V.D.) Koning George heeft den handelaar in koloniale waren Donald Buckley uit het Iersche stadje Maynnoth benoemd tot gouverneur-gene raal van Ierland. De benoeming heeft overeenkomstig de grondwet plaats gevon den op voorstel der Iersche regeering. Burckley heeft reeds heden den eed van trouw aan koning George afgelegd. Buckley is een vriend van De Valera en heeft deelgenomen aan de Iersche Paasch- revolutie van 1916. Hij is langen tijd ge ïnterneerd geweest en sloot zich na zijn invrijheidstelling weder aan bij het Iersche republikeinsche leger. Hij word twee maal gekozen tot afgevaardigde in den Ierschen Dail en heeft in 1922 gestemd tegen het Fngelsch-Iersche verdrag. De benoeming van Buckley, die in Ierland zeer populair Is, is een groote verrassing, Weensche kunstenaars van naam schilderen op do maren en schattingen en op do reclamezuilen groote plakaten, waarmede zij het publiek op den noodtoestand van do knnst opmerkzaam maken, Ber 1 ij n, 23 Nov. (V.D.) De moeilijkhe den bij de regeeringsvorming duren nog steeds voort cn ook heden schijnt men nog geen oplossing gevonden te hebben. Het schijnt dat slechts Von Papen of generaal Von Schleicher in aanmerking komen voor de functie van rijkskanselier. Alle andere I combinaties schijnen op het oogenblik geen kans meer tc hebben. Behalve do kwestie der kabinetsvorming houdt ook de kwestie van den politieken wapenstilstand de aandacht gevangen, want aan een tolereering door de niet in het ka binet opgenomen partijen is niet meer te denken. Men hoopt evenwel een wapenstil stand tot stand te kunnen brengen tot het aanstaande voorjaar, orn althans geduren de den komenden winter den noodtoestand te kunnen overwinnen. Het schijnt, dat be halve de middenpartijen ook do sociaal democraten sympathiek tegenover dit plan staan, op voorwaarde, dat de 'regeering in dion tijd de kwestie van rijks- en grond wetsherziening laat rusten. Bij het centrum staat men op het standpunt, dat hot ver dwijnen van Von Papen niet voldoende is, doch dat ook do sociale koers, die bekend stond als „het systeem Von Papen" gewij zigd moet worden cn dat het onrecht tegen over Pruisen moet worden goedgemaakt, zonder dat daardoor het oude dualisme tus- schen liet rijk cn Pruisen weer hersteld be hoeft te worden. De vooruitzichten voor Von Papen of Von Schleicher zijn ongeveer dezelfde, hoewel men gelooft, dat de natio- naal-socialisten binnen het kader van den politieken wapenstilstand tegenover Von Schleicher een gematigder houding zullen aannemen dan tegenover Von Papen. An derzijds bestaat tegen het kanselierschap van Von Schleicher het bezwaar, dat hij on getwijfeld rijksweerminister zal blijven, waardoor de rijksweer gevaar loopt weer in den politieken strijd betrokken te wor den. Do besprekingen worden heden voortge zet. doch een beslissing valt vandaag niet meer te verwachten. Neu stettin, 2 7 Nov. (V. D.) In den nacht op Zondag werden de bewoners der stad uit hun slaap gewekt door een hevi- gen knal. Op den hoek van de Augusta- en Moltkestrasse hadden verscheidene leerlin gen van het Fürstin Hedwig-gymnasium, die van een clubavond huiswaarts keerden, voor de woning van „Studienrat" Thiede een helsche machine tot ontploffing willen brengen. De bom is waarschijnlijk te vroeg geëxplodeerd. Een 18-jarigen gymnasiast, Meinhart Mix, werd de linkerhand afge rukt. De jonge man werd ook aan het ge laat gewond. Ecnige kameraden kwamen met den schrik vrij. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij nog in den loop van den nacht moest, worden geopereerd. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaar lijk. Het schijnt slechts een kwajongens streek te zijn en niet een aanslag met poli tieken achtergrond. Hoe de jongens in het bezit van de helsche machine zijn gekomen, zal uit het ingestelde politiè-onderzoek moeten blijken. ZETELVERDEELING IN DE BELGISCHE KAMER. Brussel, 28 November. (V.D.) De dcfi ïiiticve verkiezingsuitslag luidt: aantal zetels Katholieken Socialisten Liberalen Vlaatnsch Nat. j Communisten l Partijloos vooruit achteruit 3 a De winter Is in Amerika dit jaar al zeer vroeg ingetreden De particuliere orgait!- saties tot hulpverleening, zooals bijvoor beeld bet Leger des Hcils, doelen mede, dat alle tocvluchtlokalen, nachtasyls en noodverblijven tot de laatste plaats waren bezet en dat vele duizenden geen onder dak meer konden vinden. Men verwacht in de komende wintermaanden vreeselijke el lende, aangezien de werkloozen noch werk loozen-ui tkeerinsr, noch ecnigen anderen overheidssteun krijgen. De naar het warme Zuiden vertrekkende leego goederentrei nen cn automobielen nemen tienduizenden werkloozen mee. In het barakkenkamp der Nieuwe politieke moord: aanslag ie Sofia Sofia 2S Nov. (V.D.). Het aantal Mace donische moordaanslagen te Sofia is weer vermeerderd met oen aanslag der Proto- gcrowi6tengroep, waarvan het slachtoffer is de Macedonische afgevaardigde in dc Sobranje, Phiiippoff. Philippoff had welis waar mets. uitstaande met de illegale Ma cedonische organisatie I.M.R.O., doch 6tond als leider der Macedonische emigranten in Bulgarije sympathiek tegenover den onaf hankelijkheidsstrijd der Macedonische min derheid. 's Avonds op weg naar zijn huis werd Philippoff in een straat te Sofia door een groep onbekenden overvallen en door vijftien revolverkogels zóó ernstig gewond, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. Zijn bewaker, die hem begeleidde, werd door het eerste schot gedood. De daders namen de vlucht en wórden door tal van voorbij gangers, w.o. een hoog politieambtenaar, achtervolgd. Hij slaagde erin een der moor denaars te grijpen, die op het laatste oogen blik nog een handgranaat naar zijn achter volgers wierp, waardoor echter geen scha de werd aangericht. Tegenover de politie verklaarde de gearresteerde dat hij had ge handeld in opdracht van do Protogerow- groep, die hem geld en wapens voor den moord had geleverd. In Macedonische kringen te Sofia heeft de aanslag groote opwinding veroorzaakt, aangezien ditmaal een legale leider erdoor wordt getroffen, hoewel de aanslag blijk baar als revanche is bedoeld voor de veem moorden, die sedert eenige maanden met kort tijdsverloop door de I.M.R.O. worden geploegd op de illegale terroristen van de Protogerow-groep. Deze strijd zal ongetwij feld door den jongsten aanslag opnieuw opvlammen en aanleiding zijn voor de I. M.R.O. om met nog meer kracht op te tre den. HENRY rORD GEOPEREERD. Dotroit, 2 7 Nov. (V. D.) Henry Ford heeft een spoedoperatie aan de blindedarm ondergaan. Zijn toestand is goed. Tempera tuur en polsslag zijn normaal.. oud-strijders in de buitenwijken van New- York beerscht eveneens groote nood. De meeste daar ondergebrachte gezinnen zijn zonder eenig middel van bestaan en kun nen zelfs hun woning niet verwarmen. De winterstorm heeft groote vertraging in het scheepvaartverkeer veroorzaakt. De meeste transatlantische booten, o.a, het Lloyd-stoomsehip Stuttgart, kwamen met een halvcn dag vertraging aan. Ter illustratie van wat do winter in Amerika beteckent, publiceeren wij deze photo van een ingesneeuwde auto in Tole do, staat Ohio. AARDBEVING IN DU1TSCHLAND OPGETEEKEND. Essen. 28 Nov. (V.D.) Hedenmorgen vroeg werden de aardbevingen, die in Ne derland werden waargenomen in Brabant en in Limburg, geregistreerd door de seis- mografen van het geologisch instituut te Bochum, terwijl zij te Essen ook door ver schillende personen konden worden ge voeld. De ccrsto beving begon te 5.02 uur, de tweede to 6.-12 uur C sec. In beide gevallen begon na ongeveer 14 sec. de tweede beving, wat er op wijst, dat de haard op een afstand van ongeveer 125 K.M. ligt, zoodat zij zich op Neder landse]! gebied moest bevinden. Kopenhagen, 26 Nov. (H.N.) Trotzki heeft op zijn rei6 een verkoudheid opge daan en moet daarom binnen blijven. Op het oogenblik is het daarom nog onzeker, wanneer hij zijn lezing over do Russische revolutie voor de Dcensche studenten zal houden. Hij mag niet naar Noorwegen. Oslo, 2-S Nov. (H.N.). Naar de bladen melden, heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken afwijzend beschikt óp liet verzoek van Trotzki, hem een visum te verlecncn voor een verblijf in Noorwe gen. Kopenhagen, 27 November (V.D.) In de groote zaal van het stadion van Ko penhagen heeft Trotzki heden zijn met groote spanning verwachte lezing gehouden over het onderwerp: „Wat beteckent de Octoberrevolutie Trotzki begon met op timiden toon op te merken, dat hij evenals in 1917 ook thans nog bolsjewist is, want men wordt wel ouder, maar niet beter. Spreker roept niet op tot de revolutie, maar wil met de ob jectiviteit van een anatoom over de revo lutie spreken. Zijn geheclo lezing, die in het tweede gedeelte een krachtigen retho- rischen klank kreeg, was een verdediging van het Rusland sedert 1917 en een onuit gesproken verzoek aan het regimc-Stalin hem weer in genade aan te nemen. Eenige malen oogstte spreker bijval. Tijdens do le zing stonden buiten eenigo duizenden men- schen. Tot botsingen is het echter niet ge komen. Do lezing werd in de Duitscho taal gehouden. Ook Polen en Tsjecho=Slowakije moeten betalen N e w-Y o r k26 Nov. (V. D.) Do Unl- versal verklaart, dat nieuwe besprekingen hebben plaats gevonden en trekt het bo- richt van Vrijdag, als zouden Frankrijk en Engeland betalen, in. Te Washington ver luidt, dat president Hoover ondanks do ver wachte oppositie in zijn opcningsboodschap aan het congres de wederinstelling van de Amerikaanschc schuldencommissie zal voorstellen. Dc volgende stap wordt van Europeescho zijde verwacht. Dc zakenwereld houdt reke ning met mogelijke Amcrikaansche conces sies, althans zoover Engeland betreft. Men vermoedt, dat Amerika zal afzien van den termijn van drie maanden, om daardoor tijd te winnen voor een nieuwe regeling der schulden tot na de conferentie te Lon den. Vastgesteld wordt, dat de Engelscho regeering geen voorbereidingen voor een betaling in December heeft getroffen. Men verklaart, dat het Engelsche goudbezit op Amcrikaansche banken niet groot is. Washington, 2 7 Nov. (V. D.) Het departement van staat heeft thans aan Polen cn Tsjecho-Slowakije nota's gezon den, waarin wordt verklaard, dat geen aan leiding bestaat om betalingsuitstcl tc ver- leencn. Een speciale commissie van de Handels kamer der Vereenigde Staten heeft zich togen iedere schrapping van schulden ver klaard, doch niet tegen een tijdelijke ver lenging van het moratorium. Een herzie ning kan slechts plaats hebben, indien de Europeesche mogendheden ontwapenen en in het bizonder op het gebied der invoer rechten concessies doen. Betalen of Insolvent verklaren. Washington, 27 Nov. (V. D.) Met be trekking tot het feit, dat door de landen- debitcuren nieuwe nota s worden voorbe reid aan de Vereenigde Staten, wordt in kringen, die in nauw contact slaan met de regeoring, opgemerkt, dat de beslissing over de kwestie der betalingen vast staat. Pres!- dent Hoover kan niets meer doen dan hri congres bet instellen van een commissie tot onderzoek der schulden voor te stollen, hetgeen het congres waarschijnlijk zal af wijzen. De landen-debiteuren moeten half December de vervallende annuïteiten be talen of zich insolvent verklaren. In regeeringskringen verwacht men, dat dc landen-debiteuren met Roosevelt, wan neer deze eenmaal zijn functie zal hebben aanvaard, contact zullen zoeken in verband met verlaging der schulden. Griekenland kan ntet betalen. Washington, 28 Nov. (V. D.) Do Grieksche regeering heeft het Amcrikaan sche staatsdeparternent thans definitief medegedeeld, dat Griekenland beslist niet in staat is om het op 15 December a.s. ver vallende bedrag van 440.000 dollars van den schuldentcrmijn te betalen. riLMGEZELSCHAP INGEVROREN. „Wij rijn Ingevroren —Van". Dit laconieke telegram werd in de Metro Goldwyn studio's ontvangen van den regis scur W. S. van Dyke, die in de IJszee bezig is met de opnamen voor do film Eskimo. Het beteckent, dat de schoener Nanuk, waar op zich een expeditie van 35 operateurs en technici bevindt, thans ingesloten is door het ijs cn hiermede voortgedreven zal wor den tot de lente dc boot weer vrijmaakt. VECHTPARTIJ NA EEN VOETBALMATCH Glasgow, 28 Nov. (V.D.). Na afloop van eenvoetbalmatch* tusschen tweo juniores- clftallen ontstond gisteren te Glasgow een vechtpartij, waarbij de toeschouwers het veld opliepen en elkaar met steenen en stokken te lijf gingen, waarbij een twin tigtal personen werd gewond. Do pol'tie slaagde er tenslotte in de menigte to ver spreiden. JACHT OP AUTODIEF. Saarbrückcn, 27 Nov. (V.D.) In heC centrum van de stad reed Zaterdag een man, die oen auto gestolen had, met don wagen langzaam door de stad, toen hij toe vallig den bestolen eigenaar voorbijroed. Deze sprong op do auto en wilde den man dwingen naar een politieposthuis te rijden. De man vluchtte echter oen huis binnen. Toen hij zich echter door de politie ach tervolgd zag, sprong hij uit de derde ver* dieping op straat Hij was op slag dood. Pleidooi voor herziening der schuldregeling Londen, 28 November. (V.D.) In hot La* gerhuis is medegedeeld dat den 15 Decem ber aan Amerika zou moeten worden be' taald 30 milliocn dollar op den kapitaal- dienst en 65.550.000 dollar op den ronte- dienst. Dc betaling op den kapitaaldienst kan onder dc huidige ovoreenkomstcn voor niet langer dan tweo jaren worden uitgo- stcld, tenzij 90 dagen van tevoren kennis ei'* van is gegeven. Londen, 28 Nov. (V.D.) Gisteravond hebben Macdonald, sir John Simon, Neville Chamberlain en Baldwin het antwoord op dc jongste nota van. Amerika inzake de schuldenkwcstie opgesteld. In de ant woordnota worden de motieven uiteenge zet, die Engeland aanleiding hebben gege ven om uitstel te vragen voor don op 15 December a.s. vervallendcn termijn der schuldenbetaling. De vraag of Engc>rid op 15 December zal betalen, wordt in dit antwoord niet aangeroerd, aangezien men in het kabinet van mecning is, dnt eerst de. indruk van deze nieuwe Engelsche nota rnoet worden afgewacht. De Engelsche rc- gecring hoopt spoedig het Amcrikaansche antwoord te ontvangen. De Times weet een aantal mededeelingen omtrent den inhoud der nieuwe nota te doen. In het algemeen wordt de kwestie van de herziening der schulden orin be handeld. De moeilijkheid was uit de groote hoeveelheid bewijsmateriaal de motieven te zoeken, die op den gemiddelden Amerikaan het overtuigendst zouden werken. Een be- lastingverhooging in Engeland zou hem niet interesseeren. Amerika wordt echter direct getroffen door cventuecle aantasting van de Engelsche valuta, wat dircctcn in vloed heeft op den internationalen handel, want door een daling van het pond zou de Amerikaansche uitvoer verminderen. Nog ernstiger zou het zijn, wanneer de overeenkomst van Lausanne ongedaan zou worden gemaakt, waardoor hot vertrouwen geschokt zou worden, nadat het reeds eenigszins was versterkt. De economische wereldconferentie zou geen enkel uitzicht cp succes meer hebben. Indien Amerika echter betaling zou blijven eischen, zou Engeland ondanks de verstrekkende en schadelijke gevolgen betalen. De Daily Telegraph schrijft, dat Ameri ka ervan overtuigd moet worden, dat de groote goudvoorraden de oorzaak zijn van de groote prijsdaling, het tekort op de be grooting. de werkloosheid en de crisis. Het is noch in het belang van Engeland, noch van Amerika, ora het pond verder te la ten dalen. De Morning Post stelt voor, het verschul digde in goud to betalen. Bij de betaling in' goud zou men slechts 20 millioen pond noodig hebben, tegenover 28 millioen bij een betaling in ponden sterling. De twin tig millioen pond in goud zouden onge veer overeenkomen met de vermeerdering van den goudvoorraad van do Bank van Engeland in de laatste twaalf maanden. ZELFMOORD NA EEN OVERWINNING, Parijs, 28 Nov. (V.D.). De bekende Fran- sche jockey Albert Pavée, die gisteren bij do races to Vincennes een prachtige over winning boekte, op het paard Estime, keer de na afloop naar zijn woning terug en pleegde daar zelfmoord. De aanleiding hier toe is onbekend. Xn de Amerikaansche brouwerijen, worden cp het oogenblik de bierflesschcn weer uit de kelders gehaald on gereinigd, om voor bereid te rijn, «Is de „n(itto tijd" weer komt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5