E NIEUWE RECHTERLIJKE INDEELING IN MASSA'S SLIJTERIJ Nadere bijzonderheden uit de Memorie van Antwoord van mini ster Donner GEVAARLIJKE SCHIET PARTIJ ,HET GRONDBEZIT' DEROTTERDAMSCHE RELLETJES Onze Postvliegers onderweg POGING OM EEN GEZIN TE VERGIFTIGEN aansluiting aan hetgeen reeds omtrent Jemorie van Antwoord is medegedeeld, jt daaraan nog het volgende ontleend: at de Kamers voor crisis- ihtzaken betreft, is do minister met leden in het Voorloopig Verelag aan woord, van oordeel, dat een betere op- sing wordt verkregen, indien do moge- cheid van meer dan één kamer voor cri- ipachtzaken in één kanton wordt geopend, rwijl elke kamer dan haar eigen ressort oet hebben. De bevoegdheid van elk der imèrs worde dan bepaald naar de ligging ui het gepaelite goed, waarvoor reductie in pacht wordt gevraagd. Het is voldoende het beginsel ln de Wet ejns te leggen en wel door wijziging van rt. 5 van de Crisis-Pachtwet. Te dien oin- c is aan het slot van het betreffendo wets- ntwerp een nieuw artikel opgenomen, ;rachtens hetwelk elk kantongerecht zoo- eei kamers voor crisispachtzaken zal heb- lenlals do Kroon bepaalt. De Kroon bakent lan tevens de onderlinge bevoegdheid der samers af en wijst voor elk dier kamers ,1e plaats aan waar zij zitting zal houden. Voor elke kamer worden twee ledon-des- kundigen aangewezen mot de noodige plaatsvervangers. Aldus wordt de materie der zitdagen voor de crisis-pachtzaken ge heel in de Crisispachtwet ondergebracht, De handhaving van de Rechtbank te Roermond brengt mede, dat het kanton Helmond bij dio rechtbank blijft ingedeeld overeenkomstig den bestaanden toestand, d.w.z. zonder uitbreiding van dit kanton met do gemeenten Veghel en Erp. Die ge meenten worden gebracht naar het kanton 's-Hertogenbosch. De over het Land van Altena gemaakte opmerkingflh zijn aanleiding geweest tot een nader onderzoek. Het is het besto voor gekomen de betrokken gemeenten zelve een keuze te laten doen tusschen de kantonge rechten te Gorinchoni en to 's-IIertogen- ■osch. Het resultaat is, dat do gemeenten "Wijk en Aalburg, Veen, Op en Neer Andel, Rijswijk, Giessen en Dussen naar 's-Herto genbosch gaan en de gemeenten Woudri- chem, de Werken cn Sleeuwijk, Werken dam on Almkerk naar Gorinchem. I Op den in het Voorloopig Verslag aange geven grond wordt Mado en Drimmelen alsnog bij Breda ingedeeld. Hetzelfde go- chiedt met de gemeenten Geertruidenberg, aamsdonk en 's-Gravenmoer van het oude anton Oosterhout. Aldus houdt het kan on Waalwijk niet voldoende bestaansrecht. Iet wordt daarom alsnog ingedeeld bij -Hertogenbosch, behoudens dat Sprang- apello en Waspik naar Breda gaan en oon op Zand naar Tilburg. Het kanton |s-Hcrtogenbosch wordt daardoor niet zoo pwaar belast, dat een tweede kantonrechter Prjioodig zou wezen. I De gemeente Brunssum blijft op haar ver- i Êjzock bij 't kanton Heerlen, waartoe zij thans behoort. Het argument tegen de opheffing van de rechtbank te Zutphen aangevoerd, j dat er volgens de statistiek meer zaken [worden behandeld dan bij verschillende an dere rechtbanken, wier opheffing niet wordt Voorgesteld, zou alleen dan afdoende zijn, Jiudien het aantal zaken den eenigen maat staf zou vormen. Dit is echters geenszins geval. Ware het anders, de opheffing "tvan nog verscheidene andere rechtbanken ou gevoeglijk kunnen geschieden. Meer be- Beekenis dan aan het aantal zaken is te echten aan de ligging en als men daar mede rekening houdt, zal moeten worden rkend, dat de rechtbank to Zutphen alles zins voor opheffing in aanmerking komt. Het arrondissement Zutphen, begrensd Jals het wordt in het Noorden door het ar- ondissement Zwolle, in het Zuiden door het arrondissement Arnhem, kan heel goed ver deze beide arrondissementen worden erdeeld. Óverwogen is nog, of niet een eel, n.l. het te herstellen kanton Groenlo, ou kunnen worden ingedeeld bij het ar- mndissement Almelo, doch dit waro voor et Zuidelijk deel van het kanton te be zwaarlijk. En zoo wordt dus het kanton jjpeventer ingedeeld bij het arr. Zwolle en de kantons Apeldoorn, Groenlo en Zutphen bij het arr. Arnhem. De rechtbank te Arnhem wordt niet te zwaar belast. Bioewel eenige uitbreiding der bezetting niet ^al kunnen uitblijven, wordt toch nog een pnzienlijke bezuiniging verkregen. De oplossing, welke in het Voor!. Verslag ban de hand wordt gedaan, te weten eenige uitbreiding van het arrondissement Zut- jmhen, zou, zoo al iets, dan toch al heel fveinig bezuiniging brengen en kan dan ook niet dienen. i Inderdaad kan, zooals ook door verschei dene leden wordt erkend, de rechtbank to T i e 1 eerder gemist worden dan eenige inder*-. Eigenlijk wordt dan ook voor het behoud dier rechtbank slechts een beroep gedaan op plaatselijke belangen. Doch deze mogen nu eenmaal den doorslag niet geven. Heeft do rechtbank te Tiel bij de tegen woordige kantonnale indeeling reeds geen voldoende bestaansrecht, bij de nieuwe in deeling spreekt dit nog meer. De over het tegenwoordige kanton Gel- dermalsen gemaakte opmerking is aanlei ding geweest te overwegen of het kanton >Tiel niet beter kan worden gevoegd bij het arr. Utrecht dan bij dat te Arnhem. Inder daad is dit mogelijk gebleken, mits 6lechts ^eenige der in het oostelijk deel van het kanton Tiel gelegen gemeenten worden on dergebracht in tot het arr. Arnhem behoo- rende kantons. De oplossing is hierin ge vonden, dat de gemeenten Druten en Hors- sen bij het kanton Nijmegen worden ge voegd en de gemeenten Resteren, Lienden en Dodewaard bij het kanton Wageningen, dat bij nadero overweging is gehandhaafd. In verband met de handhaving van do rechtbank te Almelo worden do gemeenten Holten en Markelo ingedeeld bij het kanton Almelo. Ook ten aanzien van de rechtbank to Dordrecht kan do minister niet ingaan op de bedenkingen, ontleend aan plaatselijke belangen, dio bij de bestrijders van de opheffing wel den voornaamsten factor moeten vormen. In het Voorl. Verslag wordt er reeds op gewezen, dat de verbinding tusschen Rot terdam cn Dordrecht uitstekend is en do afstand niet tc groot. Al is het mogelijk - doch niet zeker dat do rechtbank te Rot terdam als gevolg van do opheffing van de rechtbank te Dordrecht eenige uitbreiding zou moeten ondergaan, dan wordt nog aan merkelijk bezuinigd. De vrees, dat er in het gerechtsgebouw te Rotterdam niet genoeg ruimte is te vin don, is ongegrond. Ten aanzien van Sommelsdijk wil de mi nister do Kamer wel tegemoet komen. Do toekomstige oplossing moet dan wezen dat de waarneming van het te handhaven kan tongerecht wordt opgedragen aan den rech ter van een nabij gelegen kanton. Daarentegen is Oud-Beijerland voel min der geïsoleerd. Overeenkomstig den wensch der gemeenten 's-Gravendeel, Maasdam en Puttorshoek worden deze alsnog ingedeeld bij het kanton Dordrecht. Hetzolfdo ge schiedt met de gemeento Strijen. Ter gemoetkoming aan de door vele le den geopperde bezwaren wordt ook liet kantongerecht Zaandam her steld. Het wordt tevens uitgebreid met do gemeenten Purmercnd, Kwadijk, Jisp, Wor- rner en Wijde Wormer van het op to heffen kanton Purmerend. Dit kanton Zaandam wordt bij het arr. Amsterdam ingedeeld, daarmede de beste verbindingen bestaan. Het kantongerecht Schagen komt niet voor handhaving in aanmerking. Do gemeente Wieringcn wordt alsnog bij het kanton den Helder ingedeeld. Er is daartoe te meer aanleiding nu do verdee ling van het arr. Alkmaar over Amsterdam en Haarlem niet gehandhaafd wordt. Dezelfde omstandigheid maakt het wen- echelijk de gemeente Beemster van het op te heffen kanton Purmerend bij het kanton Alkmaar te voegen. Do gemeenten Heemskerk, Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin gaan op haar ver langen terug naar het kanton Haarlem. Do minister sluit zich aan bij de leden, dio togen de opheffing van de recht bank to Winschoten geen overwe gend bezwaar hebben. De vraag, of niet een deel van Westcr- wolde beter ware in te deelen bij Assen, wordt ook na nader onderzoek ontkennend beantwoord. Inderdaad 16 hot met het oog op do z.g. Woldjerspoor beter ook de gemeente Sloch- teren in to deelen bij het kanton Gronin gen. aanrijding met doodelijkcn afloop. Haarlem, 8 Doe. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche Recht bank terecht gestaan de 50-jarige koopman E. O. uit Rotterdam, die op Hemelvaarts dag met zijn auto op den Wagenweg te Haarlem, den 18-jarigen N. W. uit Amster dam, die met zijn vriend een fietstochtje maakte, heeft aangereden tengevolge waar- vaft W. is overleden. De rechtbank veroor deelde heden den automobilist tot vier maanden gevangenisstraf met een jaar in trekking van het rijbewijs. De eisch was zes maanden gevangenisstraf. TARIEFVERLAGING BIJ DE SPOOR WEGEN. Invoering nog voor 1 mei? Amsterdam, 8 Dec. Naar wij verne men, zullen do tariefswijzigingen bij de Ned. Spoorwegen uiterlijk 1 Mei worden in gevoerd, aldus do Telegraaf. Indien echter het uitgebreide administra tieve werk, dat aan deze tariefswijziging vastzit, het toelaat, zullen de nieuwe tarie ven reeds eerder van kracht worden. DOODELIJKE AANRIJDING. Wielrijdstor steekt plotseling den weg over. Roermond, 9 Dec. Gistoravond werd de 15-jarige dochter van den landbouwer V. te Neer, toen zij op haar fiets uit de rich ting Kessel huiswaarts reed en plotseling van links den weg overstak door een luxe auto uit Roermond, bestuurd door den heer B. gegrepen. Het meisje was bijna op slag dood. De bestuurder kon het ongeluk niet voorkomen. EEN OVERDEKT SPORTGEBOUW TE AMSTERDAM. Amsterdam, 8 December. Het bestuur van de Maatschappij „Het Nederlandsche Sportpark, heeft in zijn heden gehouden vergadering een studiecommissie benoemd, teneinde een onderzoek in te stollen naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van het stichten van een overdekt sportgebouw to Amsterdam. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en hot bekende S. H. M. „Schiilotje" HAVIK ToL 292. Dordrecht, 8 Doe. Het was in den zomer van het jaar 1930, dat zich op do Vecht, in de naaöto omgeving van Vree land, eon drama afspeelde, dat een beken den zilversmid uit Amsterdam, den heer C. Schoor], het leven kostte. Op '20 Juli van dat jaar maakte een geneesheer uit Dordrecht, dr. K. met zijn gezin en enkele familieleden tijdens een vacantietocht per motorboot, ook een.reisje langs do Vecht en voer deze rivier af, waarbij zijn oudste zoon, Jan, zich onledig hield met hot schie ten met een buks op vogels c.d. Op den bo- wusten dag ging hij op een weiland langs do Vecht schijfschieten op een stuk brood, dat op oen hek was geplaatst. Hot heele gezelschap, dr. K. incluis, deed aan dit „spel" rnedo. Tijdons deze schietpartij naderde op de Vecht do hoer Schoorl met zijn familie in een motorboot. Toen do in zittenden een herhaald getik hoorden, dachten zij aanvankelijk, dat de motor niet in orde was, doch kort nadat men daar naar had gekeken, zakte de heer Schoorl, die aan het stuur stond, in elkaar. Onder groote ontsteltenis werd do man in de ka juit gedragen, in do meening, dat hij een beroerte had gekregen. Op het hulpgeroep der familie naderdo een boot, waarvan de opvarenden de behulpzame hand boden. Niet lang daarna kwam ook de familio K. aanvaren en dr. K. stelde zich als arts di rect 'beschikbaar om te holpen. Hij gaf als mogelijko doodsoorzaak op: oen bloeduit storting ln de boretholto. Uit de kajuit ko- mendo riep hij zijn familie toe: „Hij is dood." Na nog met een dokter uit do om- goving, dio was geroepen, over do doods oorzaak van gedachten te hebben gewisseld zette hij den tocht voort. De andere mo torboot werd met het stoffelijk overschot van don heer Schoorl naar Amsterdam go sleept. Do politie aldaar dacht aanvanke lijk aan zelfmoord, hetgeen do echtgenoote van den getroffene zoodanig overstuur maakte, dat zij in een zenuwinrichting moest worden opgenomen. Civlelt procedure. Deze zaak werd strafrechtelijk te Utrecht behandeld, doch daar niet was vast te stellen wie van het gezelschap het doodo lijke schot had gelost, kon geen veroordee ling volgen. De familie Schoorl stelde een civielen eisch tot schadeloosstelling tegen dr. K. in, in welko zaak heden voor de Dordtsche rechtbank de pleidooien werden gehouden. Voor de familie Schoorl trad als pleiter op mr. A. II. J. v. d. Biesen te Am sterdam, terwijl mr. F. G. Reu9 do belan gen van dr. K. verdedigdo. Pleiter steundo zijn pleidooi op drie grondslagen. In de eerste plaats voerde pl. aan, dat dr. K. had behooren te voorkomen, dat zijn minderjarige zoon gebruik maakte van de buks, niet alleen omdat deze geen vergun ning meer had, doch ook omdat hij kon weten, dat deze zéér onvoorzichtig met dit vuurwapen omging. Gedaagde heeft niet gedaan wat hem stond te doen, want had hij de buks afgenomen, dan was er niets gebeurd. Het was juist zijn plicht om het vuurwapen zijn minderjarigen zoon te ont nemen. In een brief, door dr. K. 10 dagen na het ongeval aan de weduwe gezonden, erkont hij zelf, dat het schieten daar zéér onvoorzichtig was. Ten tweede voerde pl. aan, dat dr. K. aansprakelijk is voor de daden van zijn minderjarigen zoon. In derden grondslag wees pl. ei' op, dat dr. K. zelf aan het schieten heeft deelgo- nomen en omdat de geheele groep aan sprakelijk is, is gedaagde hoofdelijk even eens aansprakelijk. Ten slotte lichtte pl. de civiele vordering nader toe. Voor de weduwe vroeg do fami lie een schadeloosstelling van f 3000 per jaar voor haar geheele verdere leven, voor den zoon f 1000 en voor de dochters f 1000 per jaar tot hun meerderjarigheid. Mr. Reus vond, dat van een onjuisto hou ding van dr. K. geen sprake kan zijn ge weest of is. De geheelo familie K. Is er zeer van onder don indruk geweest en zal het gebeurde zeker nooit vergeten. Uitvoerig ging pl. in op do vraag, of dr. K. de buks mocht vervoeren of voorhanden hebben in zijn boot, op welko vraag pl. bevestigend meende te moeten antwoorden. Wel staat vast, dat gedaagde het gebruik van do buks niet heeft belet, doch wie heeft het doodelijke schot gelost? Dczo 6chakol ont breekt in de bewijsvoering, waardoor dus het causaal verband volgens pl. niet kan worden gelegd. Wat betreft den tweeden grondslag merkte pl. op, dat alleen dan dr. K. aan sprakelijk zou zijn, wanneer vaststond, dat zijn minderjarigo zoon het ongeluk had veroorzaakt. Doch het gaat toch niet aan, dr. K. aansprakelijk te stellen voor wat b.v. zijn zwager, die ook geschoten heeft, met de buks deed? Den derden grondslag noemde pl. een voudig fantastisch. Wot cn recht kennen deze bewijsvoering alleen en dan nog met groote reserve bij vechtpartijen. Pl. kwam tot de conclusie, dat, zoolang niet vaststaat wie de werkelijke dader is, dr. K. nooit aansprakelijk kan worden ge steld. Na eenige repliek deelde de president der rechtbank, mr. Hcuvelink, mede, dat de of ficier van justitie, mr. van Tricht, op Woensdag 11 Januari 1933 conclusie zal doen. Stichting van Provinciale afdeelingen Het voorloopig Comité, dat op 15 Novem ber j.l. is gevormd, heeft, na een uiteenzet ting tc Groningen door den heer J. S. van Braam, Secretaris der Vereeniging ,Hct Grondbezit", van het streven en de werk zaamheid dier, sedert 1911 bestaande Neder landsche vereeniging, overeenkomstig hare statuten, onlangs met dien genoemden secretaris vergaderd. Er is toen besloten om zich in verbinding te stellen met de andere leden in deze provincie, teneinde te trach ten een snellere aaneensluiting in grocter aantal aan dio vereeniging to verkrijgen dan dit het geval kan zijn, zonder een plaat- selijko vertegenwoordiging. In die vergade ring leek het 't beste om te trachten tot stichting van een provinciale afdeeling te komen, gelijk dit ls voorzien in artikel 11 van do Koninklijk goedgekeurde statJten der centrale vereeniging. Een model voor een afdeelingsreglement, waaraan een plaat sclijk huishoudelijk reglement, des noodig, kan worden verbonden kwam tor sprake n zal in studie worden genomen, ten einde hierover in een spoedig te beleggen vergade ring van provinciale leden van gedachton te wisselen en het definitief voorstel daarna voor to loggen aan het centraio vereni gingsbestuur. De goedkeuring der algemce- ne vergadaring, die ingeval genoemd artikel 11 moet worden verkregen, zal dan kunnen worden aangevraagd. Het genoemde voorloopige Comité, in al fabetische volgorde bestaande uit de hse- ren: A. W. do Boer te Haren, G. Boermu te Pieterburon, F. J. ten Have te Noordbroek (Korcngast), Mr. U. P. Okken te Groningen (Hecrcplein 11) en P. F. Tammcns te Grijps- kerk (Ruigezand), waarvan de beide laatst genoemde hecren zich hebben bereid ver klaard om als gedelegeerden de eerste voor loopige maatregelen te treffen) zal dus voorloopig optreden als verbindingschakel tusschen de leden der provincie Groningen on het dagelijksch bestuur der centrale ver eeniging. Eert nasleep voor de rechtbank Rotterdam, S Dec. In den afgeloopen zomer hebben aan den Linker Maasoever herhaaldelijk relletjes plaats gehad, dio ver band hielden met de staking bij de firma P. Smit Jr. Herhaaldelijk hebben zich in de avonduren, als de werkwilligen naar huis gebracht werden, onregelmatigheden voor gedaan, die soms een zeer ernstig karakter aannamen. Dan werden het plaveisel opge broken, staaldraden over den rijweg ge spannen, de agenten met steenen gegooid enz., zelfs werd er soms geschoten, zoowel door de relletjcsverwckkers als door de agenten, als hun pogingen om met zach- ten drang de orde te herstellen niet slaag den. In den avond van den 24en Augustus was het in de Transvaalbuurt weer zeer onrustig geweest. Tien agenten van politie waren deze buurt ingotrokkon om er de orde te herstellen. Zij zagen zich genoodzaakt in de Martimis Steinstraat een charge uit te voe ren en daarbij kwamen zij ook in de Chris- tiaan de Wetstraat. Op den hoek van beide straten stonden een aantal personen, wien aangezegd word zich in hun huizen terug te trekken. De meesten voldeden dadelijk aan dit bevel, doch de 4ö-jarige matroos P. IC., dio zich daar met zijn beide zoons be vond, voldeed maar lijdelijk aan het gegeven bevel. Op een gegeven oogenblik liep de jongste zoon hard weg. Zijn vader riep hem terug, doch nu traden de agenten op. K. ver zette zich hevig greep een dor agenten bij den arm en drukte hem tegen den gevel van het huis, de hand, waarin deze de gummi stok hield, boven 't hoofd houdende. Andere agenten schoten toe, maar nu kwamen beide zoons hun vader te hulp; de 24-jarige losso werkman F A. K. zou met een mes in de hand op een der agenten zijn toegesprongen en deze was slechts ternauwernood aan een aanval ontkomen, doordat de aanvaller werd neergelegd door een kogel uit dc revolvor van een anderen agent. Nadat do eerste broer gevallen was, drong de tweede zoon op, die echter eveneens met een schot buiten gevecht werd gestold. Geen der twee ver wondingen was van ernstigen aard geweest. F. IC. was in de lies geschoten cn moest 10 dagen in het ziekenhuis verpleegd worden, J. C. K. was ln den hiel geraakt. Nu hadden deze drie personen zich te ver antwoorden terzake het openlijk geweld plc- gon tegen do politie. Zij ontkenden en meen den dat de politio ten onrechte tegen hen was opgetreden. Db beide zoons beriepen er zich op, dat zij hun vader te hulp hadden willen komen, omdat dezo door de agenten was mishandeld. Nadat vijf agenten van politie waren ge hoord en tien huurlieden als getuigen h dé charge heeft het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, gemeend, dat verdach- te's schuld bewezen is. Het O.M. bracht hulde aan het optreden van de politie in deze woelige dagen. Aan het feit, dat zij ten slotte gebruik hebben gemaakt van hun vuurwapenen, is het te danken geweest, dat zij dien avond niet onder den voet zijn ge- loopen. Het O.M. eischte tegen den vader en den zoon F. ieder 4 maanden gevangenis straf en tegen den zoon J. C. K. 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Coert Jr., pleitte op legging van een voorwaardelijke straf, om dat men hier niet te doen heeft met anar chistische belhamels, doch met fatsoenlijke menschcn, die met de gebruikelijke relletjes niets te maken haddon. Uitspraak 22 December, Havik Rij'stvoge: Kwartel Oehoe 112 8—12 Amsterdam 112 Marseille 3—12 8—12 Rome 4—12 0—12 Alhcne Mersamatruh 5—12 Cairo Gaza 6—12 Ruthawells Bagdad Bocshir 7—12 Djask 7—12 8—12 Karachi Jodpoer 6—12 9—12 Jhanst Calcutia Rangoot» Bangkok Koh-Lak 4—12 3—12 Medan 0 1 to 2—12 Batavia 2—12 Bandoerg 9—12 Vertrek van het eerstvolgondo post vliegtuig van Amsterdam 15 Docember. Duitsche dienstbode voor de Amsterdamsche recht* bank Een 24-jarige dienstbode uit Duisburg, die een te Bussum woonachtig gezin, waar bij zij in betrekking was, heeft pogen to vergiftigen, stond gisteren te dier zake te recht voor do Amsterdamsche Vijfde Ka mer der rechtbank. Zij zou, naar do Maasbodo meldt, in het eten een hoeveel heid zuringzout of een ander gif hebben gemengd. Ofschoon het geheele gezin, dat uit zes personen bestaat, van hot voedsel spinazio gegeten heeft, had het ge- bourdo voor geen der leden ernstige ge volgen. De dienstbode, dio in het Huis van Bewa ring is gedetineerd, was poging tot moord ten laste gelegd, subs, poging tot dood slag cn meer subs, zware mishandeling of mishandeling. Dr. II. J. Overbeek, die verd. aan een psychiatrisch onderzoek heeft onderwor pen, verklaarde, als deskundige gehoord, dat zij een hysterica is. Het doen van zu ringzout in het cton kan als een hysteri sche reactio worden beschouwd. Desk. is van oordcel, dat verd. te voren zeer goed heeft geweten wat zij deed en dat zij het plan moet hebben gehad, oen en ander te gen het gezin te ondernemen. Vervolgens werd een Bussumsch drogist gehoord, die verklaarde dat hij verd. op haar verzoek voor tien cent zuringzout had verkocht. Hij had het poeder in een zakje gedaan, waarop hij mot groote let ters het woord „vergift!" had geschreven. Verd. had hem verteld dat zij het zout noodig had voor hot schoonmaken van schorten. Vreemde smaak aan de spinazie. De vrouw des huizes was de volgende ge tuige. ZIJ deelde mede, dat zij het meisje, wier werk haar niet beviel, do betrekking had opgezegd. Op den bewusten dag een Zondag in Juli was get. met haar echt genoot uit do kerk thuiskomende, de keu ken ingegaan. Het was toen 10 uur 's mor gens. Min of meer tot haar verbazing con stateerde get. dat de spinazie reeds afge kookt op het aanrecht stond, terwijl aan het overige eten nog niets was gedaan. Toen het gezin aan tafel zat, wilden het ó-jarig dochtertje en het 3-jarig zoontje, na een hap van de spinazie geproefd te hebben, daarvan niet verder eten, omdat er zoo'n vreemde smaak aan zat. Get. en haar man, dio toen zelf van de spinazie proefden, constateerden een onaangename, rookerige srnaak. Get. heeft daarop dc spinazie naar dc keuken gebracht om an dere groente te laten klaarmaken; zij ont dekte toen dat verd. wel vleesch, doch' geen spinazie op haar bord had; geen spoortjo groen viel er op het bord te be kennen. De pan stond op de keukentafel en daarin was geen spinazie meer. Deze feiten en mede ook het feit dat de spinazie versch was gekocht hebben bij get. en haar echtgenoot wantrouwen doen rijzen, met als gevolg, dat de zaak in handen der po litio i9 gekomen. Do dienstbode, die hierna zelf aan een verhoor werd onderworpen, ontkende het ten laste gelegde, hetgeen der president deed opmerken, dat zij tegenover den rechter-commissaris verklaard heeft, dat zij, om mevrouw te plagen, zuringzout in de spinazie heeft gedaan. Verd. bleef ech ter bij haar ontkentenis. Requisitoir. Het O.M., mr. Kist, zeide van oordeel te zijn, dat uit beschikbare bewijsmateriaal de schuld van verd. vaststaat. Hij eischte één jaar en zes maandon gevangenisstraf. De verdediger mr. jhr. S. M. S. de Ra- nitz concludeerde op verschillende gronden tot vrijspraak. Uitspraak 22 December. DE IND1Ë-VLUCHTEN. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat „De Kwartel", thuiskomend, te Medan is aangekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7