VON SCHLEICHER VOOR DE RADIO UW AUTO TREKT NIET MEER? Vrijdag 16 December 1932 31e Jaargang No. 145 NIEUWE BELASTINGEN ONNOODIG De algemeene weerplicht DERDE BLAD CHAUTEMPS KABINETS FORMATEUR ENGELAND BETAALT AMERIKA EYSINK-FABRIEKEN JULIANAPLEIN AFD. REPARATIE Ill DE TREINBOTSING IN DE TUNNEL DE INTERNEERING DER CHINEESCHE SOLDATEN MEXICO VERLAAT DEN VOLKENBOND SCHOUWBURG IN BRAND De prijs van vleesch en kolen zal worden verlaagd Berlijn, 15 Dec. (V.D.). Rijkskanselier von Schleicher heeft Donderdagavond om zeven uur voor de. radio een redevoering gehouden. Zijn redevoering werd door alle Duitsche zenders verspreid. De Rijkskanselier deelde mede, dat hij tegen het aanvaarden van het kanselier schap heel ernstige bezwaren had gehad. Ten eerste, omdat hij niet de opvolger van zijn vriend von Papen, dtezen ridder zon der vrees of blaam wilde zijn, maar voor al, omdat de Rijksweerminister als Rijk6 kanselier niet „naar militaire dictatuur reike" en de weermacht te krachtig bij de politiek zou kunnen worden betrokken Slechts de overweging dat een dergelijke maatregel den ernst der situatie zou ken schetsen en op zekere onruststokers kal meerend zou werken heeft spreker genoopt zijn bezwaren terug te nemen. Hij zou der halve zijn volksgenooten willen verzoeken in hem niet alleen den soldaat, maar ook den boven de partijen staanden behartiger van de belang envan al.'c bevolkingslagen te willen zien voor een hopelijk korten tijd van nood, een zaakwaarnemer, die niet ge komen is om het zwaard te brengen, maar den vrede. Het is slecht zitten op de punt van een bajonet, d.w.z. men kan op den duur niet regeeren zonder een breede volks massa achter zich. Rijkskanselier von Schleicher verklaarde zich geen illusies te maken van het moeilijke van zijn taak. Hij zal reeds tevreden zijn, wanneer do volks vertegenwoordiging, welke hij voor dezen tijd gaarne een sterke dosis gezond wan trouwen toestaat, de regeering gelegenheid geeft haar program ten uitvoer te leggen Dit program bestaat uit slechts een punt. Werk verschaffen. Alle maatregelen, welke de regeering in de komende maanden ten uitvoer wil leg gen, zullen min of meer dit doel beooger^ Gael ons werk. „ik heb mij er van kunnen overtuigen," aldus vervolgde von Schleicher, „dat de Duitschers uit alle standen door een ge dachte worden beheersckt: Geef ons werk en daarmede de hoop economisch weer vooruit te komen. Al het andere interes seert ons niet. Het minste grondwetswijzi gingen en dergelijke schoone zaken, waar van wij niet zat worden. In alle lagen der bevolking strijdt men met den zelfden moed en met de zelfde verbitterde taaiheid als in den oorlog, thans tegen de economische noodtoestanden. Dat is de hoogste bewon dering waard en derhalve moet het de eerste wet zijn van ieder staatsbestuur dezen strijd te steunen en een wanhoops- en catastrophe stemming te voorkomen. Dit is evenwel slechts te bereiken, indien rnen naast de economische ook psychologische gezichts punten in aanmerking neemt. In dit verband besprak von Schleicher de benoeming van den Rijkscommissaris voor de werkverschaffing. Zijn taak zal zijn iedere mogelijkheid tol werken na te gaan, een grootsch opgezet werkprogram op te stellen en toe te zien op zijn ten uitvoerlegging, waarbij hij te genover bureaucratische en dergelijke hin dcrpalen de rol van herdershond op sich zal moeten nemen. Dit program moet in de eerste plaats gericht zijn op het gebruik der voorhanden productiemiddelen en op de verbetering ervan. Voorts moet zeker zijn, dat de beschikbaar te stellen geldmid delen uitsluitend zullen worden aangewend voor de financiering dezer werkzaamhe den. I-Iet is van buitengewoon belang dat een oplossing wordt gevonden, welke iedere inflatie buitensluit. Daarvoor is de mede werking van den president der Rijksbank, dr. Luther, de hechtstc waarborg. Den financieelen toestand kan men in het kort als volgt schetsen: 1. Wij zullen het loopende begrootings jaar doorkomen zonder nieuwe belastingen en zonder verdere inkrimping der perso neelsuitgaven; 2. Het Rijk helpt de landen en de ge meenten, wier financieele condities ten dee- le zeer moeilijk zijn, door organisatorische en financieele maatregelen. Het zal voor het hoofd van een regee ring niet steeds zeer gemakkelijk zijn een oplossing te vinden uit het gewirwar der verschillende meeningen. Ik heb aldus Schleicher de heeren mogen mij de in discretie vergeven den Rijksminister voor Economische Zaken en den Rijksmi nister voor de Voedselvoorziening, die bei den op den voorgrond tredende specialis ten zijn, in een conclave gesloten, om het juiste midden te vinden. Uit het-feit, dat beide bee'ren thans vreedzaam en met werk lust samen in het- kabinet zitten, kunt u bet succes van dit optreden zien. Ik ben kettersch genoeg om te erkennen, dat ik noch aanhanger van het kapitalisme, noch van het socialisme ben en dat voor mij be grippen, zooals particulier bedrijfsleven of „planvvirtschaft" hun afschuw verloren heb ben, eenvoudig, omdat deze begrippen in hun absolute zuiverheid in het bedrijfsle ven in het geheel niet meer bestaan. Ook in het geheel niet kunnen bestaan. Daarom sta ik op het standpunt dat men in het bedrijfsleven moet doen, wat op hel gegeven oogenblik verstandig is en zich niet om een dogma de koppen moet stuk slaan. In dezen zin acht de Rijksregeeriny thans de volgende economische richtlijnen verstandig, hetgeen niet uitsluit, dat na jaar en dag de situatie andere maatregelen zal vorderen. Het gaat er om den verheugend hoogen stand der productie van de voedingsmid delen te handhaven en den landbouw ge zonde produrtievoorwaarden te verschaf fen. Do werkloosheid kan op den duur slechts verminderd worden, indien het ge lukt den omvang van de industrieele werk zaamheid aanzienlijk te verbreeden. De re geering zal daarom, zooals te voren, haar oog allereerst richten op een bevorderin; van de binnenlandsche markt, welke de ergste ineenschrompclingen vertoont. Het zal evenwel niet mogelijk zijn in het eigen land voor de binnenlandsche markt genoeg werkgelegenheid te geven. Wij moeten voor een aanzienlijk deel van onze bevolking werk verschaffen door waren to produ ceeren voor het buitenland. Wij moeten ook ruilhandel met het buitenland drijven. Het economische program der vroegere regee ring beschouwt de huidige regeering in zijn essentieele deelcn als een geschikte basis Het is wat te veel verlangd in dezen cri sistijd blijmoedige medewerking te eischen en toch weet ik, dat ook dit bij het Duit sche Volk mogelijk is, indien bij alle nood zakelijke verordeningen het sociale ge zichtspunt in oogenschouw wordt gennmen. Een sociale generaaL Dus een sociale generaal? Ja, dames en heeren, er is inderdaad niets socialers ge weest dan het leger met den algemeenen weerplicht, waarbij arm en rijk, officieren en manschappen in rij en gelid bijeenstaan en in den wereldoorlog een kameraadschap en saa nhoorigheidsgevoel hebben bewezen, welke in de geschiedenis zonder weerga zijn. Indertijd zooals thans het gevoel: Wij willen voor volk en land de grootste en zwaarste offers brengen, doch slechts dan, wanneer deze offers alle klassen der be volking gelijkmatig worden opgelegd. Dat is de tooverformule. Ik acht het derhalve in den geest van de boodschap van den Rijk6presidcnt van Keudeck als een mijner belangrijkste op gaven het sociale gezichtspunt bij alle re- geeringsmaatregelen naar voren te bren gen. Als bijzondere winterhulp zal de prijs van versch vleesch worden verlaagd, zoomede die voor huisbrandkölen vóór de noodlij dende bevolking. Do Rijkskanselier richtte de ernstige vermaning tot de leden der Rijksdagcom missies, waarbij hij er den nadruk op leg de, dat hij het niet meer als bewust van verantwoordelijkheid kan noemen, indien besluiten worden genomen, waarvan men nauwkeurig weet, dat zij bij den ernstigen toestand der Rijksfinanciën nooit kunnen in practijk worden gebracht. Ik heb den Rijkspresident verzocht de ongetwijfeld ingetreden rust te baat te ne men om de uitzonderingsbepalingen in te trekken. De Rijkspresident wil aan dit voor stel tegemoet komen in het vertrouwen op den gezonden zin van de ordelievende be volking, doch hij heeft te kennen gegeven dat hij niet zal nalaten een scherpe veror dening tot bescherming van het Duitsche volk uit te vaardigen voor het geval hij zich in zijn verwachtingen bedrogen ziet. Een dergelijke verordening ligt reeds ge reed. Ik hoop evenwel, dat haar toepas sing even onnoodig zal zijn als een ingrij pen van de weermacht. Ik wil de staats vijandige communistische beweging er ook geen twijfel over laten, dat de Rijksregee ring ook voor draconische uitzonderings bepalingen tegenover de communistische partij niet zal terugschrikken, voor het ge val zij de nieuwe toestand zouden willen misbruiken. Een woord tot de leugd. Ten aanzien van de opvoeding der jeugd zeide de Rijkskanselier: Ik behoor niet tot die menschen, die de jeugd eens per dag vertellen, dat zij de hoop der natie is. Er is evenwel geen betere school om zelf-disci pline, uiterlijke en innerlijke bescheiden heid te leeren dan de algemeene weerplicht. Dat is cok een der hoofdmotieven, waarom ik mij opwerp voor de algemeene weer plicht in het kader van een militie. Zoolang het dictaat van Versailles een werkelijke oplossing onmogelijk maakt, moeten an dere middelen worden gevonden. De Rijks kanselier noemde het curatorium voor de opvoeding van de jeugd den vrtywilligen ar beidsdienst. Na het vraagstuk der Duitsche jeugd te hebben besproken, kwam aan de orde de ontwapeningskwestie. De Rijkskanseliex verklaarde, dat men hem in het buitenland had verweten in groote militaire laarzen te marcheeren en van „herbewapening" te hebben gesproken. De zaak kwam hierop neer, dat ik de waarheid openlijk heb uit gesproken, omdat ik zulks nog steeds het beste acht om tot overeenstemming te ko men. Ik heb er steeds op gewezen, dat wij bereid zijn onze weermacht uit te rusten met messen, indien onze buren hetzelfde zouden doen. Ik heb er zeer zeker den nadruk op gelegd, dat het Duitsche Volk niet bereid is zich weerloos den hals te laten afenjjden, en dat zijn weermacht hem derhalve dezelfde zekerheid moet garandec en als ieder ander heeft. Een volk dat in de wapeningskwestie een uitzonderings positie inneemt 46 niet souverein en de Italiaansche regeeringschef heeft gelijk ge had toen hij eens zeide, dat het geweer voor den Duitscher het symbool is van den vrijen man. Ik ben er van overtuigd, dat wij door de overeenkomst van Genève een grooten stap voorwaarts zijn gekomen. De Rijkskanselier bracht in dit verband dank aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken en oud-kan6elier Bruening, evenals aan von Papen, zijn voorganger, die te Lausanne de herstelbetalingen afhandelde en de kwestie dér rechtsgelijkheid moedig en energiek ter sprake bracht. Het lot der ontwapeningskwestie zal ook het lot zijn van den Volkenbond en zal daarom voor onze verdere medewerking aan den Vol kenbund van zeer groote beteekenis zijn Het zal vooral noodzakelijk zijn, dat de in den Volkenbond vertegenwoordigde regee ringen de instellingen" van Genève zullen laten uitkomen boven hun constellatie, zoo als die was tijdens de stichting, en deze niet benutten om vast te houden aan vroe gere posities. Overigens zijn alle Duitschers het eens over de buitenlandsche politiek Het Duitsche volk wil als vrije, reentsge- lijke natie plaats nemen binnen den kring der volkeren, op een plaats waarop het recht heeft volgens zijn grootte, verleden en capaciteit. Om deze aanspraken te ver werkelijken zal de Rijksregeering vastbc sloten zich kwijten van de groote taak, wel ke haar door den huidigen toestand wordt opgelegd. Ten slotto besprak de Rijkskansolier d> weermacht om te eindigen met de woorden van Moltke„eerst wikken dan wagen. Herriot weigert de opdracht te aanvaarden P a r ij s, 15 December. (V. D.) Herriot werd Donderdagmiddag door staatspresi dent Lebrun ontvangen. Lebrun en Herriot hebben meer dan een uur geconfereerd, lebrun heeft Herriot verzocht de vorming van een nieuwe regeering op zich te willen nemen, doch Herriot weigerde. Bij het verlaten van het Elysée verklaar de Herriot, dat de staatspresident hem do eer heeft bewezen hem de vorming van een nieuwe regeering op te dragen. Deze vercerende opdracht heeft Herriot evenwel niet kunnen aanvaarden daar hij trouw wenschto te blijven aan zijn overtuiging. Herriot heeft er den nadruk op gelegd, dut hij weigert in een of ander kabinet zit ting te nenjen. Chautemps krijgt opdracht Staatspresident Lebrun heeft Donderdag avond den afgetreden minister van binnen landsche zaken, Chautemps, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Chautemps heeft verzocht de opdracht tot Vrijdag in beraad te mogen houden. Chautemps zal Donderdagavond bespre kingen voeren met Herriot en do presiden ten van Kamer en Senaat. Bij het verlaten van het Elysée verklaar de Chautemps, dat hij den president der republiek er op opmerkzaam had gemaakt, hoe nauw hij met alle handelingen van Herriot verbonden is. Bovendien heeft hij den demissionairen premier steeds verze kerd solidair met hem te zijn. Onder deze omstandigheden heeft hij de eervolle op dracht van de hand gewezen. Pas op aan dringen van president Lebrun heeft Chau temps zich bereid verklaard onder voorbe houd dat hij eerst overleg wil plegen met zijn politieke vrienden en Vrijdagmiddag definitief uitsluitsel zal geven. Londen, 15 Dec. (V.D.). De betaling van het bedrag van 95.500.000 dollars, dat Enge land overeenkomstig de schuldenovereen komst met Amerika van 1923 heden moest vïldoen, is vanmorgen te New York ge- sclned, doordat de Federal Reservebank in samenwerking met de Bank van Engeland hedenmorgen het bedrag in goud beschik baar had. Te Londen is heden een gelijk bedrag op rekening van de Federal Reservebank over geschreven. Het goud zal naderhand naar Amerika worden verscheept op met de Fe deral Reservebank nader overeen te komen wijze. DRIESTE ROOFOVERVAL IN HET HARTJE VAN NEW-YORK. Wilde jacht door de stad. Ncw-York, 15 December. (V.D.) New- York is in opwinding gebracht door een driesten roofoverval. Vijf gemaskerde gangsters pleegden een overval op het in (ie 169e straat gelegen filiaal van de Man hattan Trust Company. Razend snel spron gen zij in de kantoorruimte, hielden de employé's met machinepistolen in bedwang en dwongen den leider der onderneming de kiuis te openen. De roovers eigenden zich ongeveer 15.000 dollars toe en verdwenen. De overval was het werk van slechts en kele minuten geweest. Bij het verlaten van het gebouw gooiden de gangsters traan- gasbomman neer ten einde de achtervol ging te bemoeilijken. De politie zette di rect de achtervolging der roovers mei ge pantserde auto's in. Er ontstond een wilde jacht door de drukste wijken dor millioe- nenstad. Na een opwindend vuurgevecht tusschen politie en gangsters konden de bandieton ten slotte nog ontkomen. Brengt haar naar ons. Wij demonteeren den motor, slijpen alle cylinders uit, zetten nieuwe zuigers, veeren en pennen en zorgen voor remontage. De kosten zijn niet hoog. Speciaal adres voor groote en kleine reparaties. De oorzaak nog niet met zeken heid vastgesteld Luzern, li Dec. (V.D.) Op het oogen blik, waarop de trein uit Züricli de tunnel binnen zou rijden, werd voor do machine fabriek Kriens tusschen Luzern en Emmen- brücke een transport van buitengewoon groote buizen uitgevoerd. Men vermoedt nu, dat de machinist uit het rechter venster het buitengewone transport waarnam, het geen overigens mede tot zijn plicht be hoorde en dientengevolge het haltesignaal over het hoofd heeft gezien. Eerst bij het passeeren van den wissel bemerkte hij het gevaar, waarop hij gepoogd heeft te remmen. Door den korten afstand tusschen do twee treinen was een botsing echter toen niet meer te vermijden. De Zwitser- sche bladen wijzen in verband met dit al les op de gevaren van een eenmansdienst op locomotieven. Luzern, 14 Dec. (V.D.) Het bergings werk in de Gütschtunnel was hedenavond zoo goed als gereed. Volgens mededeeling van de directie te Luzern zal Donderdag morgen het verkeer door de tunnel weer beginnen. Over de oorzaak van het ongeluk, het passeeren van het onveilig signaal door den sneltrein van Ztirich, worden thans ver schillende vermoedens uitgesproken. De juistheid hiervan staat echter geenszins vast, daar de machinist, de eenige, die ze kerheid zou hebben kunnen geven, omge komen is. Zij zullen zich in Siberië vestigen Tokio, 15 Dec. (V.D.) Naar verluidt, heeft de sovjetregeering besloten, ten einde verdere conflicten met Japan te vermijden, dat de 3000 geïnterneerde Chineesche vrij willigers gelegenheid zullen krijgen om zich in West-Siberië bij Tomsk te vestigen, Speciale instructeurs van do Chineesche communistische partijg zullen met het toe zicht op de geïnterneerde soldaten worden belast en hen opleiden voor de Siberische zware industrie, waar men gebrek aan ar beidskrachten heeft. Nanking, 15 Dec. (V.D.) De Chineesche regeering heeft besloten do 3000 Chineesche vrijwilligers, die over do Russische grens zijn gevlucht en daar zijn geïnterneerd, te steunen met een bedrag van 25000 dollars. Generaal Soe Ping Wen is gisteren met den Siberië-exprcss naar Moskou vertrok ken. Te Tomsk zal hij eenige dagen blijven tot bestudcering van de mogelijkheid van vestiging voor de soldaten van zijn leger. Financieele toestand zou de oorzaak zijn Genève, 15 Dec. (V.D.) De Mexicaan- sche regeering heeft den secretaris-gene raal van den Volkenbond telegrafisch me degedeeld, dat zij zich tengevolge van den finantieelen noodtoestand van het land ge dwongen ziet, overeenkomstig de bepalin gen van een regelementairen opzeggings termijn van twee jaar, mededeeling te doen van haar uittreden uit den Volkenbond. Zij hoopt, dat over twee jaar de financieele toestand van het land zooveel verbeterd is, dat Mexico aan het thans aongekondigde voornemen geen gevolg behoeft te geven. Mezico is in Sept. 1931 tot den Volken bond toegetreden en heeft in September j.l. een raadszetel toegewezen gekregen voor den tijd van drie jaar. In welingelichte kringen te Genève is men van meening, dat de opzegging van het lidmaatschap ver band houdt met de regeering- en presidents wisseling in Mexico van korten tijd geleden failliet was gegaan, werd den eigenaar van de meerderheid der aandcelen en directeur van de maatschappij, dr. Erich Franz Huth, een proces aangedaan wegens bedriegelijko bankbreuk en ontrouw. Ook do voorzitster van den raad van toezicht der maatschap pij, mevr. Erika Neuner, werd in het pro ces betrokken. Thans is vastgesteld, dat doze mevr. Neuner bedragen van in totaal een millioen Mark uit de onderneming heeft genomen en naar Zwitserland is ge vlucht. Men vermoedt, dat mevrouw Neu ner dit millioen reeds voordien naar Zwit serland heeft gebracht. Vermoedelijk boos opzet in het spel Worms, 14 Dec. (V.D.) Hedenavond le gen 21 uur 30 is brand uitgebroken in bet stedelijke Spiel- und Festhaus. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat nog, voor de brandweer aanwezig was, het geheele theater in lichterlaaie stond. De brand was ontstaan in de requisieten-bergplaats. Spoedig stortte het dak krakend in. Van alle vier kanten en ook vanuit de toe schouwersruimte bestreed de brandweer do vlammen. Tegen half twaalf was men het vuur meester. Terwijl het tooneel volko men uitgebrand is, bleef de schouwburg zaal met den grooten koepel van eigenlijke brandschade vrij, hoewel hier veel water schade werd aangericht. Men vermoedt, dat brandstichting in het spel is, daar vastgesteld is, dat in den loop van den avond een inbraak is gepleegd. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de dieven, uit ergernis over bet feit, dat zij geen geld in kas vonden, den brand hebben gesticht. MET EEN MILLIOEN NAAR ZWITSERLAND GEVLUCHT. B e r 1 ij n, 14 Dec. (V.D.) Toen in April van dit jaar de „Signal Bau A.G. dr. HutïT STAKING DER SPOORWEGARBEIDERS TE CORDOVA. Madrid, 14 December (V.D.) Het onge veer 1000-koppige personeel van de sectie Cordova der spoorwegen is in staking ge gaan. Men vreest, dat deze staking de in leiding zal zijn voor een groote revolution- naire actie der spoorwegarbeiders. Tot nu toe is het niet tot incidenten gekomen. Zaterdag 17 December. HILVERSUM: 8.00 V.A.R.A. Gramofoonplaten. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voor Arb. i. d. Continube drijven: V.A.R.A.-kleinorkest o.l.v. P. Du- chant; declamatie door F. Nienhuys. 12.01 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Toespraak G. Ph. Selman. 3.15 V.A.R.A.-Mandoliim-ensemble o.l.v. J. B. Kok 350 Muzikale causerie door P. Tiggers. 4.30 Ontwapeningskwartiertje. 4.50 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins, m. m. v. L. Fuld (chant). 5.10 Toespraak Mr. P. J. Mijksenaar (Jubi leum A.N.W.B.). 5.20 Vervolg „De Notenkrakers", 5 40 Literaire causerie. 6.01 Groningsch uurtje. 6.40 Gramofoonplaten. 7.00 Voor het Platteland. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Toespraak A. de Vries. 7.50 Gramofoonplaten. 7.55 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 „De Dorpsbarbier". 8.15 V.A.R.A -orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. Elize de Haas (zang). 9.00 Voor Transportarbeiders. 9.45 Orgelspel .T. Jong. 10.15 Vaz Dias. 10.30 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot, 11.15—12 00 Gramofoonplaten. HUIZEN: 8.00^-9.15 en 10.00 K.R.O. Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Orkostconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Esperanto-nicuws. 5.45 Orkestconcert. 6.20 Joum. weekoverzicht. 6.40 Vervolg concert. 7.10 R.K. R.V.U. 7.45 Sportnieuws. 8.00 Schlagermuziek'. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Schlagermuziek. 9.45 Voordracht. 10.00 Vervolg Schlagermuziek. 10.3012.00 Órkestconcert en GramofoonpL rr%:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5