HEILWENSCH 50 CENT PHILIPS m HET STAATSEXAMEN VOORBIJ IS 31 DECEMBER Omtrek Dag en nacht loopen de transportbanden voor UW Kerstmis ALS KERSTGESCHENK ONZE PREMIEPLAAT 1932 ALS EEN HUMORISTISCHE ROMAN Een bittere nasmaak TIJDIGE OPGAVE GRATIS AFGEHAALD AAN HET BUREAU VAN HET AMERSFOORTSCH DAGBLAD 2.50 Een verslag vol klachten over een kerncollectie dwaasheden Het verslag van de commissie, in 1932 belast geweest met het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Iloogcron dcrwijswet, het z.g. staatsexamen, laat zich lezen als oen humoristischcn roman, waar bij men cchtor eon tragischen nasmaak krijgt als men bedenkt, dat degenen, die voor het vermaak ten hunnen koste heb ben gezorgd, toch einddiploma H.B.S. heb ben of gecenseerd worden een kennis en ontwikkeling te bezitten, welke daarmede, of met een einddiploma Gymnasium gelijk gestold zijn. Wat de uitslag van het examen in bizon dorheden betreft, zegt do commissie: a. Examons voor diploma A 332; geslaagd 151 of bijna -15.5 pet.; tegen 318 met 168 of bijna 53 pet. geslaagden in 1931. b. Voor diploma B 1G9 examens; go- slaagd 76 of bijna 45 pet. In 1931: 160 exa mens met 71 geslaagden of 44.375 pet. c. Volledig A-examen 212 geëxamineer- don en 80 of ruim 37.7 pet. geslaagden. Dozo uitslag is veel slechter dan die van verleden jaar, toon ruim 43.42 pet., en ook slechter dan die van 1930, toen 40 pet. van de candidaten dezer categorie slaagden. d. A-examen met einddiploma H.B.S. candidaten, van wie 43 of ruim 63 pet. con diploma verwierven, evenwel 16 een diplo ma B in plaats van A. Een uitslag, een weinig minder goed dan in 1931, toen 43 van 66 examinandi slaagden, van wie 14 met diploma B. 0. 27 candidaten met oinddiploma H.B.S A-nfdceling deden examen en slechts 11 of ruim 40 pet. slaagden. In 1931 slaagden in deze groep 19 van 36 of ruim 50 pet. en in 1930 zelfs 16 van 24 of 66.67 pet. f. Aanvullingsexamen A deden 25 can didaten en 17 of bijna 70 pet. slaagden, een uitslag, ongeveer gelijk aan dien van 1930. n.l. 23 van 32 of ruim 70 pet., maar veel minder bevredigend dan die van 1931 met 26 goslaagdon van 31 oxaminandi of bijna 84 pet. g. liet volledig B-examen legden 40 can didaten af en 18 of 45 pet. slaagden. In 1031 was de uitslag 15 geslaagd van 30 of 50 pet. h. Van 122 candidaten voor het B-diplo ma in het bezit van einddiploma H.B.S. slaagden 53 of bijna 43.5 pet. In 1931 slaag den van deze catogoric 42.7 pet. (56 van 131k in 1929 ongeveer evenveel, nl. 44 pet. of 66 van 151. Het jaar 1930 leverde een beteren uitslag met 55.25 pCt. geslaagden, nl. 89 van 161. 1. Van do 7 candidaten. die aanvullings examen B aflegden, slaagden 5, terwijl het vorige jaar do eenigo examinandus in deze groep werd afgewezen. Dan worden do vakken elk op zichzelf nagegaan en don lezen wo bij: Grioksch: Wat te zeggen van een candi- dant, dio Priamus en Circe niet kent, die Mardonius voor een Griek houdt, die van Cvrus nooit gehoord hoeft, die van Naxos een rivier maakt? Naast sommige examens, die een genoe gen waren om aan te lioorcn en waarbij de examinator alleen maar luisterde, zijn er ook examens geweest van candidaten, die inderdaad Grieksche woorden nog niet kon den lezen. Latijn: Slechts de helft der candidaten levordo een schriftelijke vertaling, dio al9 voldoende of hoogcr mocht worden gewaar deerd. Velen bleken tot het volgen eencr eenvoudig© wljsgoorigc redeneering niet in staat en legden den auteur ongerijmdheden in den mond. De mondelinge examens legden bij meni- gon candidaat in vrijwel ieder opzicht een ernstig tekort aan clemcntairo kennis bloot. Opnieuw bleek velen de inhoud der Aoneis, soms zelfs die van gelezen boeken, vreemd. Toch mag worden verlangd, dat een can didaat. namen als Amata en Lavinia thuis kan brengen. Dido niet in Azië laat wonen, den Acheron ïiiet voor een veerman in do onderwereld houdt. Ncdcrlandsch: Het peil bleek nog weer gedaald. Het percentage der onvoldoenden steeg tot ruim 32,5; bij dc candidaten voor het diploma B was de verhouding nog be denkelijker: het aantal onvoldoenden over trof hier do voldocndo of even voldoende cijfers. Voorts dient opgemerkt te worden, dat het pracdicaat „zeer goed" het vorig jaar tot driemaal toe en thans in het go- heel niet kon worden toegekend, terwijl het aantal gevallen, waarin het cijfer 1 moest worden gegeven, aanmerkelijk toenam. Daartegenover slaat, dat het pracdicaat 4 thans vele malen kon worden toegekend tegenover slechts enkele malen bij het vorig examen. Deze op zich zelf heuglijke stij ging maakt echter de toeneming van het aantal onvoldoende opstellen niet goed. Het aantal in de opstellen voorkomende fouten tegen stijl, taal en spelling was zoo groot, dat de subcommissie, met dc correc tie belast, er tor kwam, zich ten slotte ever weinig meer te verwonderen. Een enkel voorbeèld moge toelichten, tot welke dwaas heden sommige candidaten in staat waren. Wat te denken van het volgende „beeld"? „De zon van het geluk, die een oogeriblik oj den horizont gestaan had, rolde er weer af en de toestand werd verduisterd door don kere wolken." Duitsch De woordenschat der candidaten was vaak zeer ontoereikend, zoodat zelfs eenvoudige woorden als Bereich. Neuerung, Geschmack, Sanktion, öffentlich pn vele andere verkeerd werden weergegeven en o.a. liter der franzözischcn Tradition" door „hullen" on „hoeden der Fransche traditie." vertaald werd, torwijl moeilijkere als Be9itz- stand, sich ereifern, gloichvièl en andere in wel 75 pet, der werkstukken niet tot hun rocht kwamen. Engelsch Van dc 207 volledige A-candi- datcn leverden 106 onvoldoende of nog slechter werk; van de volledige B-candida- ten 21 van de 39. Over een totaal van 246 candidaten kon slechts 23 maal het cijfer 4 worden toegekend, terwijl daarentegen 50 maal het cijfer 1 moest worden gegeven. Uit deze gegevens zal hét voor een ieder duidelijk zijn, dat een belangrijk gedeelte van do candidaten aan hét examen biijft deelnemen met een, althans voor dit onder deel, geheel, en al onvoldoende konnis. Do woordenschat, het inzioht in de hot Engelsch eigen syntactischo constructies, ja zolfs het correct lezen van den ter vertuling voorge- legdon tékst, lietên ook dit jaar weer bij volén bijiia alles te wenschen ovér. Immers, eonvoudigo woorden als cruel, delight, hea- vity, offence, admit, policy, anxiety, ability, to care for, leisure on vele andero worden niet, of totaal verkeerd, weergegeven; „an instanco of het pardoning their offences" werd vertaald door „een voorbeeld van haar vergeven"; „taking them as a class" door „daar zij hen als klasso beschouwde"; „a point to be mooted" door „een punt, dat werd ter sprake gebracht", enz. Voorts werd instance verward met instant, treated met threatened, mere met more (waarschijnlijk onder invloed van het Nederlandsche meer) on although met all through. GeschiedenisDat 35.2 pet. der examens onvoldoënde was in de algemoene ge schiedenis 33.7 pet. bewijst voldoende, dat de resultaten niet bevredigénd zijn. Hoofd zakelijk moeten deze tekortkomingen gewe ten worden aan de volstrekt onvoldoende voorbereiding tot deze examens. Dat op een examen do naam van Schaepman uitge sproken werd als Scheepman, is in dit ver band oven typeerend als do volslagen onbe kendheid met de bcteckenis van een figuur als Groen van Prinsterer, hetzij dan als stichter van de anti-rcvolutionnaire partij. Dat bij een onderzoek naar de kennis der Aufklörung „Emilo Zola" gepresenteerd werd als het hoofdwerk van Rousseau, zou vermakelijk mogen heeten, indien het een vergissing gebleken was. Het zou do com- missie niet moeilijk vallen nog enkele der gelijke voorbeelden aan te halen, in het hij zonder op het gebied der cultuurhistorie. Bij do A-examens stelkunde bleek dikwijls, op hoo ontstellend slechte wijze sommige candidaten zijn voorbereid, als zij voor do commissie durven verschijnen. Der subcom missie is in levendige herinnering gebleven een candidaat, dio, na ijverige, maar ver- geefsche pogingen van de zijde van den examinator om het examen althans in één enkel opzicht te doen slagen, opmerkte „och, mijnheer, doe u maar geen moeite; ik ben heelemaal geen ernstige candidaat; ik ben leerling van de 5o klasse van een lyceum en doe het examen alleen maar om eens te zién, in welke vakken ik het volgend jaar hard zal moeten werken." Deze gevnl- len zijn wellicht uitersteif; zij staan echter niet alleen en geven, naar de meening dor subcommissie, een voldoend antwoord op de vraag, waarom toch zooveel examens onvol doende of slecht zijn. De voorbereiding der candidaten is er nu eenmaal naar. Meetkunde. De vlakke meetkunde der A's was in vele gevallen onvoldoende of slecht. Natuurkunde. De subcommissie consta teert, dat meer dan de helft der examens voor dit onderdeel onvoldoende zijn, wolk resultaat ongunstig afsteekt bij het vorige jaar. DE INTERNATIONALE GELUIDSVOORT- PLANTINGSPROEVEN. De ontploffing te Oldebroek te Potsdam geregistreerd. De -twee ontploffingen te Oldebroek, dio daar ten behoeve van do internationale gc- Juidsvoortplantingsproeven zijn geschied konden beide door het observatorium te Potsdam geregistreerd worden. Het onder zoek naar dc resultaten van de proefne ming duurt nog eenigo dagen en waar schijnlijk zullen de resultaten daarvan niet voor Maandag a.s. bekend zijn. Het onderzoek zal ook aantoonejn.of hot gelukt is de ontploffingen van dc veel groo- tere ladingen op Nova Zombla te registreo* ren. J. W. FRIS. f Kapitein der Genie. In den leeftijd van 35 jaar is te Utrecht overleden de heer J. W. Fris, kapitein der genie. De crematie heeft plaats op Wcsterveld, Maandag a.s., na aankomst van trein 11.41 uur. De overledene ving zijn militaire loop baan aan in 1915 als cadet bij de cadetten school te Alkmaar. Hij werd benoemd tot 2e luitenant der Genie hier te lande In 1920 en in 1924 be vorderd tot le luitenant. Na als luitenant te zijn ingedeeld bij het Regiment Genietroepen werd hij in 1926 overgeplaatst naar den Staf der Genie te mersfoort. In 1929 volgde zijn overplaat sing naar den Staf der Gonie te Utrecht eu een jaar daarna keer hij bij het Regimont terug. Slochts ruim een maand geledon (1 No vember 1932) volgde zijn benoeming tot ka pitein. Het heengaan van dezen plichtsgetrouwen officier en goed kameraad heeft eer», diepen indruk bij het regiment genietroepen te weeggebracht. Mevrouw Brinck Gediplomeerd Heilgymnastiek en Massage Zuidsingel 36 Tel. 1404 fl^onsT'numm^'va^^ I stellen wij weer de g gelegenheid open tot het plaatsen van een IVier regels, vermei- 9 dende naam beroep en 8 weonplaats, kosten I Iedere regel meer 10 I cent. Uitsluitend bij g vooruitbetaling. I verzocht aan ons bur. I Adm. Amersf. Dagblad I geven wij niets, doch leveren uitsluitend prima werk, waarover U zeer tevreden zult zijn* tegen concurree- rende prijzen. Vraagt stalen en prijzen zonder verpliohting. Behangerij. Stoffeerder!]. J. DE WINTER, Scherblorstraat 14. Tel. 1189. HOE IS DAT MOGELIJKt Utr. straatjes-Langestraatjes 10 ct. kwaliteits sigaar, thans 6 stuks 25 cent per kist 25 st. 1.00. (Neemt proef). H. BOKKING ZOON, Lannestr. 80a, Tel. 100. UlMtraat 39 TeL 688. DE TOESTELLEN MET HET HART VAN GOUD Overweldigend is' de laatste paar maanden de vraag ge weest naar onze nieuwe „Super. Inductie"-ontvangers Dank zij een buitengewone krachts inspanning zijn wij er evenwel in geslaagd een regeling te treffen, die het ons mogelijk maakt óllen die voor Kerstmis nog een dezer ontvangers wenschen te bezitten, tijdig te leveren. Dag en nacht wordt aan de transportbanden' gewerkt om U voor Kerstmis een dezer pheno- menale ontvangers thuis te kunnen bezorgen. Voor een onvergetelijke Kerstmis 1932, geeft nu al Uw wensch aan Uw handelaar te kennen ISlifoeA 'otUVwnoelS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7