AMERSFOORTSCH DAGBLAD INCASSO'S DENK ER AAN; MORGEN „KEITJES-DAG COIFFURE Vrijdag 13 Januari 1933 31e Jaargang No. 168 TWEEDE BLAD HULDIGING VAN DRIE ZEELIEDEN UIT DE STAATSCOURANT L'HIRONDELLE" 18 LANGESTRAAT PRIJSVERMINDERING DAMES-HOEDEN en CONFECTIE GEEN ZICHTZENDINGEN EEN KNAP SLEEPWERK TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 MIL NVi: C MIDDENSTANDS- BANK^00!} F; "P" AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS ZAL HET NU TOCH WINTER WORDEN? Onze Postvliegers onderweg SALON WESTERMEIER PRIMA MEDICINALE STOOM LEVERTRAAN 40 CTS. PER VIERK. FLACON Jecovitol - Mout. Levertraan Draisma Levertraan A.VAN DE WEG - LANGESTRAAT 23 TELEFOON 217 Met valsche papieren In verband met hun kranig optreden bij den brand rtp de Atlantique Maassluis, 12 Januari. In het Ver eenig ingsgébouw, alhier heeft vanmiddag onder buitengewoon groote belangstelling de huldiging plaats gehad van de drie manschappen van de sleepboot „Lauwers zee" van de N.V. Smit en Co's Intcrnatio nalen Sleepdienst, welke zich bij de ramp van de „V Atlantique" door hun kranig op treden. hebben onderscheiden. De toeloop van hen. die bij de huldiging aanwezig wil den zijn, was zoo groot, dat zeer velen moesten worden afgewezen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de hecren Loranchet der Consignataires Réunis, L. de Boer, scheepvaartexpert van het tweede en derde district, een groot aan tal reeders en kapiteins en voorts de wet houders en leden van den gemeenteraad van Maassluis. Het huldigingscomilé bestond uit de hoe ren C. P. I. Dommisse, burgemeester E. Muller, vertegenwoordiger van den Inter nationalen Sleepdienst L. Smit en Co., W Thiebout, arts, J. Gansbeek, reeder; II. W. Albertie, waterschout; J. van Deventer, be drijfsleider van de N.V. Vereg Touwfabrie- ken, H. Persson, oud-gezagvoerder van L Smit en Co., L. F. H. Dirkzwager, directeur van Dirkzwagers Scheepsagentuur en L. J. Mostert, gemeente-secretaris. De drie opvarenden, die de huldiging in ontvangst hadden te nemen, P. M. de Baar, A. Wijgerse en M. van Teylingcn, werden met een auto van huis gehaald. Het eerst werd het woord gevoerd door den burgemeester, de heer C. P. I. Dom misse, die het Nederlandsche volk prees als handeldrijvend en zeevarend volk. Ook bij het reddingswerk op zee staat Neder land vooraan. Spr. bracht hulde aan de Nederlandsche reddingsmaatschappijen, die kranig werk verrichten. Ook het bergings werk i6 van belang, in het bijzonder heeft de N.V. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst vaak van zich doen spreken. Spr. ging het jongste optreden van de 6le_epbooten dezer maatschappij na. Zij wa ren 6poedig op de plaats van de ramp aan wezig. Drie Maassluizers hebben den moed gehad, toen de vlammenzee eenigszins ge slonken was, zich aan boord van het gloeiende schip te begeven om de trossen van de verschillende sleepbooten te bevcs tigen. Spr. bracht hulde aan deze drie man nen voor hun roemrijk werk. Niet alleen de trossen van een Nederlandsche sleepboot werden vastgemaakt, maar ook die van de büitenlandsche. Spr. wees ten slotte op de ontberingen, welke de mannen hebben geleden. Zij heb ben alles in het werk gesteld om te red den wat er te redden viel. Vervolgens sprak de heer E. Muller na mens de directie van L. Smit en Co.'s Jn ternationalcn Sleepdienst. Spr. bracht hul de aan de bemanningen van de „Lauwers zee", „Witte Zee" en „ftoode Zeodie niet allen aanwezig konden zijn. Speciaal richt te hq woorden van hulde aan het adres van de drie opvarenden van de „Lauwerszee". die de trossen hebben vastgemaakt. Uit dankbaarheid overhandigde spr. ieder van ben een spaarbankboekje. Daarop nam burgemeester Dommisse nog maals het woord en bood den drie manneil een zilveren medaille der gemeente Maas sluis aan. De heer Muller dankte namens de be manning, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Er waren tal van gelukstelegrammen binnengekomen, o.a. van do gemeenteraad van Egmond aan Zee, welke heden in ver gadering bijeen was. Voor den aanvang der plechtigheid kwam een Fransch zeeofficier den zeelie den complimentceren. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht, Mr. F. M. J. Jansen, secretaris van den gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon aldaar. Bij beschikking van den minister van Justitie is benoemd tot ondervoorzitter van de bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor ambtenaren, werkzaam bij de Departementen van Algemeen Bestuur en de daarmede gelijk to stellen ambtenaren, Mr. Dr. A. L. Schol tens, secretaris generaal bij het departement, van Economische Za ken en Arbeid. De minister van Binncnlandsche Zaken heeft op zijn verzoek met ingang van 14 Ja nuari eervol ontslag verleend aan C van der Lende als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering, bedoeld in art. 21 van het Werkloosheidsbe sluit 1917 en heeft als zoodanig benoemd H Lindeman, lid van het bestuur van liet N.V.V. te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Directeur der registratie en domeinen P. K. Sjollema verplaatst van Leeuwarden naar Arnhem. Bij K.B. is aan den heer F. Escavar Hur- lado de Mendoza op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van con sul der Nederlanden te San Domingo. De heer L. II. Faber 'is belast met de waarneming van het consulaat. Den consul-generaal te Hamburg is een verlof toegestaan van 4 weken, ingaande li Januari j.l Gedurende de afwezigheid van baron van Aerssen Beyeren van Voshol zal het con sulaat-generaal worden waargenomen door den heer Holtzappel. Ten vervolge op de mededceling in de Ncd.Staatsco urant van 17 Nov. j.l. no. 224 maakt het ministerie van Büitenlandsche Zaken bekend dat blijkens bericht van de Britsche Rcgcering op 26 Nov. en op 9 Dec. j.l. te Londen zijn nedergelegd de akten van bekrachtiging van IJsland, onderscheiden lijk Cuba, van liet op 5 Juli 1930 te Londen gesloten verdrag betreffende de uitwatering van schepen. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van den maric-stoom vaartdienst der le klasse J. A. Stenbcrg, dienende aan boord van Hr. Ms. „Medusa" den 15 Februari ter beschikking gesteld en is de officier van administratie der 2e klas se II. C. van 't Hof, dienende aan boord van Hm. Wachtschip te Willemsoord, den 1 Februari 1933 ter beschikking gesteld. PP Rotterdam, 11 Januari. Het Duitsche stoomschip Witram is, gesleept door de sleepbooten Lauwerszee en Witte zee van L. Smit en Co.'s Internationale sleepdienst, heden te Schiedam aangekomen en ge plaatst in een van de dokken van de werf van Wilton aldaar. Dit schip was door de sleepboot Zwarte zee op sleeptouw genomen nadat het roer en roerstevcn had verloren tijdens een orkaan op de Atlantische oceaan en stuurloos ronddreef. De kapitein, de heer Siebje met wien wij een onderhoud hadden vertelde ons van oordcel te zijn, dat het schip gestooten had en dat daaraan de ave rij te wijten was geweest. Het schip was den lóen December van Bremen naar Ne\s York vertrokken, en op 6 700 mijl van kaap Liszard maakte het schip averij. 'Door de recdcrij werden do schepen Roland en Erlang mede van den N. 1). L. ter assistcn tic gezonden. Den 30en December gelukte het aan de Roland een tros vast te maken, doch des avonds brak deze. De Roland bleef in de buurt om bij goed weer opnieuw vast te maken. Inmiddels was de sleepboot Zwarte zee van L. Smit en Co.'s Internati onalcn sleepdienst bij de Witram gekomen en aan deze gelukte liet, ondanks het zware weer een verbinding tot stand te brengen Het slepen ging eerst vlot, doch in den nacht ging de verbinding verloren. Tegen het aanbreken van den dag hervatte de Zwarte zee ondanks het woeden van een he vigen orkaan de pogingen om weer vast tc maken. Er werd een lijn naar het schip ge schoten waaraan de tros werd bevestigd en aan boord van de Witram gebracht. 'De zeeën gingen geweldig hoog en met zeer veel moeite werd in den morgen van den 'en Januari Falmouth bereikt. Men stoom de verder en bij Cathcrin's Point op het eiland Wight werd het schip door Witte zee en Lauwerszee overgenomen. ITct ging nu sneller, omdat de Witte cze voor sleepte en de Lauwerzee achter stuurde. Er werd een snelheid gemaakt van 7'/s mijl. Het laatste gedeelte van de reis was rustig ver loopen, doch in het eerste gedeelte van de reis was het herhaaldelijk zulk zwaar weer. als maar zelden meegemaakt was. Men was vol bewondering over de zee manskunst der Hollandschc sleepers, die tijdens zware stormen toen het schip meer malen dwr.rs op de golven lag, toch zijn blij ven trekken. DE BRAND OP DE P. C. HOOFT. De zaak voor den Raad voor do Schoepvaart. A m s t e r d a m, 12 Januari. Naar wij ver nemen. zal de Raad voor' de Scheepvaart op Vrijdag 20 Jan. a.s. des voormiddags te half 11 een onderzoek instellen naar de oor zaak van den brand op liet motorschip P. C. Iloóft van de Stoomvaartmij. Nederland in den nacht van 13 op 14 Nov. j.l. Als vermoe- delijkcn oorzaak van den brand, die zooals men weet het schip totaal tot een wrak maakte, wordt kortsluiting aangenomen. DE MOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. 's-G raven hagc, 12 Januari. De 25- jarige kleermaker N. J. R., die bekend heeft j.l. Zondagavond in de Schevening- sche B.oschjes de 42-jarige Mcj. C. L. B. te hebben vermoord, is heden in het Huis \an Bewaring ingesloten. „DE ONZALIGE BOSSCHEN". Aangekocht door Ver. tot Behond van natuurmonu menten. Naar de Tel. verneemt, heeft de Vcrccni- ging tot Behoud van Natuurmonumenten, hoewel het daarvoor benoodigde bedrag nog niet geheel bijeen is, besloten tot aan koop van de bezitting der familie Viruly „De Onzalige Bosschen" onder De Steeg. 9? Over het algemeen wintert het thans in ons werelddeel veel meer dan tot nu toe Belangrijke veranderingen in den alga mecnen wcer6toestand, vooral in Oost- Europa, het Alpengebied en Midden-Europa kunnen den indruk geven, dat een omme keer in de weersgesteldheid op komst is, die het begin zou kunnen zijn van een vorst-periode van eenigo betcekenis. Ook zouden de Duitsche radio-wcerbcrichten die gisteren een nogal stellige verwachting van vorst en sneeuw inhielden, dien indruk kunnen versterken. liet is daarom goed den algcmcenen wcerstoestand nog eens nader to bekijken. liet staat vast, dat in do laatste dagen de vorst in Skandinavie sterk, in do lan den langs de Bothnische Golf en de Oost zee tamelijk sterk, in Midden-Europa niet onbelangrijk is toegenomen en over do Brit sche eilanden gisteren vrij sterk is geweest. Ook de Alpen-stations meldden gisteren zeer lage temperaturen. Do thermometer heeft dus bijna overal oen vrij sterke nei ging tot dalen vertoond. De uitbreiding van de mistgebieden over West- en Middcn- Furopa staat daarmede trouwens in een nauw verband. Het valt dus niet te ont kennen, dat de vor6tkansen voor ons land in dc laatste dagen aanmerkelijk zijn toe genomen, want een slechts geringe uitbrei ding van het Oost- en Midden-Europccsch vorstgebied naar het Westen sluit ons land erbij in. Dat is dus een. Het valt evenmin te ontkennen, dat de aanvoer van koude lucht in West-Europa door het doorkomen van een Oostelij ken luchtstroom is toegenomen. Daartegenover staat echter, dat de luchtverplaatsing slechts zwak is en op het oogenblik geen aanwijzingen zijn, dat wij spoedig een ster kon aanvoer van koude lucht tc verwach ten hebben. Dat is twee. Nu komen de toestanden in het Westen en Noordwesten. Tu6schen IJsland en de Noordwestkust van Europa vloeit nog al tijd een krachtige Z.-W. luchtstroom naar Noord-Europa, die een belangrijk letsel vormt dat het gebied van hoogen druk zich over Noord-Europa uitbreidt. Daarom is op liet oogenblik geen versterking van den aanvoer van koude lucht uit het Oosten te verwachten. Dat is drie. Tenslotte moeten de storlng6-dcpressies over West-Europa geheel opgelost zijn voor en aleer do toestand daar gunstig is ge worden voor de uitbreiding van het vorst gebied naar het Westen. Alles bijeen genomen is het du6 nog Pelikaan Kwartel Ijsvogel 12—1 5-1 Amsterdam 5-1 Parijs 12—1 Marseille 6—1 Roitje 7—1 Athene 12—1 Mersamatruh Cairo Rutbawells 9—1 Bagdad 11—1 10—1 Bocshir Dj ask 10—1 11—1 Karachi Jodpoer 9—1 12—1 Jhansi Calcutta 8—1 Rangoon 7—1 Bangkok Koh-Lak Medan 6—1 Batavia 6-1 Bandoeng Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 19 Januari. VARKENSMARKT 11B TEL. 1019 VOOR DE MODERNE eenigszins twijfelachtig hoe de toestand zich verder ontwikkelen zal. Het is intus- schen niet onwaarschijnlijk, dat de koude lucht uit Midden- en Zuid-Europa zich in onze richting zal afvloeien, waardoor het gebied van hoogen druk zich over Midden- Europa kan uitbreiden en de kansen op een periode van lichto vorst aanzienlijk toe nemen. Dat kan echter nog wel enkele da gen op zich laten wachten. Over het algemeen echter wintert het nu in ons werelddeel veel meer dan tot nu toe in dezen winter het geval is geweest. De verdere ontwikkeling van den algemeenen wcerstoestand is du6 van veel belang voor de vraag hoe 'het nu verder met den winter gaan zal. (Nadruk verboden). Loftuiterij de kloekst men vaak bekoren ziet. P. C. HOOFT. van HERMAN ANTONSEX. 11 Over mijn leven in de gevangenis valt niets bijzonders te vertellen. Ik kwam er minder goed uit dan ik erin ging. Maar toen het voorbij was, dacht ik, dat er nog iéts van mijn leven te maken zou zijn N'iet dat ik verwachtte het ver te zullen brengen. Binnen een maand had ik geleerd, dat ik er zonder leugens niet kwam. De licfdaüg- heid onder ons menschen is zoo gering, dat ik al heel gauw bemerkte, dat ik g/en enkele betrekking krijgen zou, als 'k mijn geschiedenis eerlijk zou vertellen. De poli tie laat iemand niet met rust. Ze weet geen voldoende onderscheid te maken, en voor haar is een exrgevangenc een ex-gevangene meer niet, een tot de misdaad geneigd indi vidu, iemand die zoo kort mogelijk nioet gehouden worden. Zoodat ik me niet wen den of koeren kon, of ze verscheen ook ten tooncele. Ik werd van het kastje naar den muur gestuurd, totdat ik ten slotte begm te wanhopen ooit iets te zullen bereiken. Na een week ergens in betrekking geweest te zijn, werd ik telkens zonder opgave van redenen on slagen. Ik begreep al gauw, wat de oorzaar was. Er zat niets anders voor me op, dan naar Londen terug te kecren, waar ik eerder onder de menigte verloren zou gaan. Ik wilde met een gewonen trein gaan en werd toevallig in een exprestrein geduwd. Ik kwam alleen met Percy Der- went tc zitten. Omdat u hem hebt leeren kennen, zult u ook begrijpen, dat bij me binnen heel korten tijd zijn lieelc hebben en houden verteld had. Tien minuten later lag hij dood tegenover me. Ik herinner me nu nog maar al te goed, hoe helder mijn gedachten op dat oogenblik waren. Ik zag mezelf, zooals bet kranten lezende «publiek me zou zieneen ge wezen boef, zonder geld, door wanhoop ge dreven met een derde klas kaartje in een eerste klas coupë tegenover iemand, die schatrijk scheen. Ik koos den eenigen weg, die me openstond en gaf me voor hem uit. Ik was toen nog niet van plan zijn geld op te eisclicn. Zelfs tot op dit oogenblik heb ik daar niet ernstig over nagedacht Ik geloof u onvoorwaardelijk, onder brak ze hem vlug, hem vlak in de oogen kijkend. Mijn vrouwelijk gevoel zegt me zelfs meer dan al uw woorden. Wat is het toch wonderlijk, dat wij tweeën, die van zoo verschillend standpunt zijn uitgegaan, zoo samen naar eenzelfde doel zouden stre ven. Ik veronderstel nu toch wel, dat u uw vijandelijke gevoelens tegenover Dcvercux overgebracht hebt op den man. in wiens handen hij een werktuig was. Derwcnt is nu onze gemeenschappelijke tegenstander, niet waar? Natuurlijk, want hij is de oorzaak van de ellende, die mij overkomen is! Maar nog veel meer om wat hij u heeft aangedaan! Ik zal niet rusten Hij hield zich plotseling in. Hij voelde, dat zijn woorden en blik zijn inwendige gevoelens te veel verrieden. En hij meende afkeuring op haar gelaat te zien. Neem me niet kwalijk, zei hij glimla chend. Maar het is toch niet zoo heel erg; ...we zijn immers verloofd? Ze begon ook even le lachen en zonder verder op zijn woorden acht te slaan, zei ze haastig: Ik heb dagen lang rnijn hersens ge marteld om een manier tc vinden, waarop ik dien schurk treffen kon, totdat ik u vond. Wc zullen hem die veertigduizend pond tot den laatstcn penning afdwingen. Ik weet toevallig, dat liij het betalen kan, al heeft hij het geld verstopt. Zijn gewone zaken staan er slecht voor. In de zakenwe reld wordt er druk over hem gesproken. Hij is van plan, als het op z'n end loopt, naar het buitenland tc vluchten, zonder zich om het lot van zijn vrouw en kind te bekom meren. Ik wil hem aan de politie overle veren, zoodra de tijd er rijp voor is! En verschillende andere slachtoffers zullen, als het er op aan komt, met ons tegen hem getuigen. Opeens hoorde zc haar naam noemen door een voorbijkomende dame cn ze keer de zich om. Ze wisselde enkele woorden met haar en wenkte hem dan naderbij te komen. Ik geloof, dat je nog niet in de gelegen heid geweest bent, Madge, om met mijnheer Thornton kennis te maken. Dat is lady joice, mijnheer Thornton. Werktuigelijk nam hij de gracieus aan geboden hand aan van de vrouw, die in de politiek zulk een invloed heette tc hebben en ondertusschen legde la Foncuse heel omstandig uit, hoe hij, na zijn studie, ter stond naar Amerika en Australië was ge gaan en daar in de wildernis had rondge zworven. Ik heb indertijd nog eens een kolonel Thornton ontmoeteen van de Thorn tons van Wiltshirein Cairo, en we zijn daar goede vrienden geworden, maar in later jaren hebben we elkaar uit het oog verloren. Ja, dat was mijn vader, zei hij en dat maakte lady Joice nog beminnelijker. Plotseling voelde hij zich bij zijn mouw trekken. Ilij keerde zich om en zag Roger achter zich staan. Hij schrok, maar de man reikte hem zonder een woord te zeggen een briefje over, tikte tegen zijn pet cn verwij derde zich. Thornton wendde zich naar dc dames. La Fonreuse keek met aandacht naar de voorbijrijdende ruiters en lady Joi ce, die midden in een zin opgehouden was, stak haar lorgnet weg.. - Mag ik vragen me heel even te veront schuldigen, vroeg Thornton vriendelijk, ter wijl hij het briefje openscheurde cn deed alsof hij het las. U moet alsublieft niet denken, dat ik een leider van de anarchisten ben, zei hij dan lachend tot lady Joice. Ik ben hier vanmorgen gekomen om naar een rijpaard uit te kijken en nu sturen ze me een brief je, dat dc lieer, die het dier deze maand in huur had, vanmorgen niet uit rijden is ge gaan. Ik moet dus even naar de manege om het te gaan kijken. Wat 'n rare kerel was dat anders, dien ze met dat briefje stuurden! zei la Foneuse minachtend. Bij het hek van het park, waar een auto te wachten stond, nam Thornton afscheid. HOOFDSTUK VII. Rogers en Devereux. Het briefje en de manier, waarop het af gegeven was, toonden duidelijk, dat ze het werk waren van een handigen afperser. De man had het publiek in het Park afgege ven om aan tc duiden, dat hij niet met zich zou laten sollen, anders had hij het wel meer ongemerkt aan zijn slachtoffer kun nen doen toekomen. Dit was iets, waarop Thornton niet gerekend had en waarin een snelle beslissing volstrekt noodzakelijk was. Indien hij er alleen voor gestaan had, dan zou Thornton er wellicht een geschikte ge legenheid in gevonden hebben om ongo merkt van het tooneel te verdwijnen. Maar het was nu niet langer zijn zaak alleen. Ilij had zich tot bondgenoot gemaakt van la Foneuse en wilde haar niet in den steek la ten. Op zijn eigen kamer das hij het briefje aandachtig over. Het was kenmerkend voor den man, die het geschreven had, bevatte geen enkele openlijke bedreiging, maar liet die tusschen de regels doorschemeren. Thornton werd een vroegcren kameraad in het ongeluk genoemd. Hij werd gefeliciteerd met zijn onvcrwachten voorspoed. De schrij ver verklaarde, dat hij erg in het nauw zat en verwachtte, dat nummer zes cn zeventig hem zou helpen en daarom den volgenden dag op een aangegeven adres zou komen ergens in Tottenham. Thornton prentte het adres goed in zijn geheugen, cn verbrandde het briefje zorgvuldig. Hij begreep, dat dio Rogers een groote sta in den weg zou kun nen worden en dat hij hem dus zoo gainv mogelijk onschadelijk moest maken. En daarom besloot hij nit tot den aangegeven tijd te wachten, maar den man dien avond nog te gaan opzoeken. Als hij hem onvoor bereid overviel, zou dat allicht in zijn eigen voordeel zijn. (Wordt vervolgd}

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5