AMERSFOORTSCH DAGBLAD Bioaieiiilaitid DEMOORDTEHOENSBROEK V erkoopiegee Dinsdag 17 Januari 1933 31e Jaargang No. 171 VAREN, GEZONDHEID EN BELASTING VRIJZ. DEMOCRATISCHE CANDIDATEN WERKLOOZENZORG DOOR DE KERKEN Een Centrale gevormd Met valsche papieren Vrouw op beestachtige wijze om het leven gebracht. NA DE RAMP VAN DE „ATLANTIQUE". Maassluis, 16 Jan. Het drieman schap van de „Atlantique" had hedenmid dag op het kantoor van den Internationa len Sleepdienst L. Smit en Co. een huldi ging in ontvangst te nemen van een oud- Maassluiser, den heer W. Richter Uitden- hogaardt te Den Haag. Bij de felicitatie viel hun een gratificatie ten deel. Een adres van den A. N. W. B. inzake het ontwerp:weelde verteringsbelasting Amsterdam. 16 Jan. Het weteont- werp inzake het heffen van een Weelde- verteringsbela6ting noemt als grondslagen voor deze belasting, naast andere 6portma- teriaal, onder no. 41: kano's, gieken, wher ries en opvouwbare booten, zoomede an dere booten en bootjes, welke een gewicht hebben van 100 K.G. of minder en onder no. 42: roeiriemen met omgebogen blad en pagaaien. De A N.'W.B., Toeristenbond voor Neder land, die ook de belangen van het water toerisme behartigt, heeft naar aanleiding van dé indiening van dit wetsontwerp, een adres aan den Minister van Financiën ge richt, om er op te wijzen, dat de beoefening van het watertoerisme met deze kleine vaartuigen voor zeer velen een bron van gezondheid en levensvreugde vormt en te vens een middel is om bij het jonge ge slacht liefde voor de natuur en goede ka raktereigenschappen als zelfstandigheid, tegenwoordigheid van geest e.d. aan te kweeken. Juist door deze kleine vaartuigjes wor den tegenwoordig ook de minder en minst goed met aardsche goederen bedeelden in staat gesteld, in hun vrijen tijd het kano varen, zoowel met houten als met opvouw bare bootjes te beoefenen en om deze reden richt de A.N.W.B. tot den Minister met aan drang het verzoek, in het belang van de volksgezondheid en van de volksontwikke ling, liet wetsontwerp zoo te willen wijzi gen, dat de grondslagen nrs. 41 en 42 er bulten worden gebracht, of althans kano's, zoowel opvouwbare als niet opvouwbare, buiten deze weeldeverterings-belasting wor den gehouden, daar die vaartuigjes niet meer beschouwd mogen en kunnen worden als voorwerpen van weelde. Het adres doet bovendien nog uitkomen, dat talrijke menschen, aan wie de vervaar diging van of de handel in kleine vaartui gen en in het bijzonder van kano's, werk verschaft, met werkloosheid worden be dreigd, wanneer deze vaartuigjes door de belasting worden getroffen. IN ROTTERDAM GEEN SPEENVARKENS VOOR HET CRISISCOMITÉ. Rotterdam, 14 Jan. Het Rottcrdam- sche cri6iscomité heeft besloten niet in te gaan op het aanbod van de Varkcnscrisis- ccntralc om een gedeelte van de 100,000 speenvarkens over te nemen. Het bestuur grondt dit besluit op de overweging, dat aan de kosten van vervoer, slacht- en keurloonen een bedrag van ruim 2000 per week noodig zou zijn. Een dergelijk be drag kan door het comité niet worden af gezonderd. Het kan deze onkosten niet dra gen, omdat het de middelen er niet voor heeft. DE GEMEENTESECRETARIS VAN AMSTERDAM. De schrijver van De Amstcrdamschc Week in de X.R.Ct. bespreekt dc raag, wie als I opvolger van den heer Roovers belast zal j worden met het ambt van gemeentesecreta ris van Amsterdam en merkt op, dat er in dit verband verschillende namen worden genoemd en dan in de eerste plaats die van twee plaatsvervangende secretarissen: mr. H. A. van Bcnnckom, administrateur der afdceling Publieke Werken, en nir. S. J. v. Lier, directeur der afdeeling Algemecne Zaken. Als derde wordt daaraan toegevoegd een „buitenstaander", prof. dr. G. A. van Poelje, chef van dc Afd. Onderwijs te 's-Gravcniiage. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Het Zaterdag door ons gepubliceerde be richt betreffende de opbrengst van de Wel- dadigheidspostzegcls voor het kind, geldt alleen de to 's-G raven h age verkochte zegels. De verkiezingen voor de Tweede Kamer In „Dc Vrijz. Democraat" wordt medege deeld, dat het in den V.D. Bond gehouden referendum voor dc samenstelling der can- didatenlijsten voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit jaar den navolgen den uitslag heeft opgeleverd: Groep (Kieskringen, Leiden, Dordrecht en Middelburg): A. 1. Mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. J- Oud; 3. F. E. H. Ebels; 4. Mqvr. mr. B. Bak kerNort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. Mr. A. M. Jockes; 7. Jan Schil thuis; 8. D. Kooiman; 9. Mr. J. Adriaanse; 10. M. M. Cohen; 11. A. Stavernian; 12. Mevr. W. A. L. Ros Vrijman; 13. J. Kortland; 14. Mevr. E. J. v. d. BroeckeDe Man; 15. Dr. A. van Raalte; 16. Mr. C. J. Goudsmit; 17. M. Han- newijk; IS. II. van Kleef; 19. J. J. Bcrgsma; 20. II. den Ouden. Groep I (Kieskringen 's-Gravenhage en Rotterdam): B. 1. Mr. II. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. Mevr. B. BakkerNort; 4. Th. M. Ketelaar; 5. F. E. II. Ebels; 6. Mr. A. M. Jockes; 7. Jan Schilthuis; 8. D .Kooiman; 9. Mr. J. Adriaanse: 10. M. M. Cohen; 11. A. Stavermun; 12. Mevr. W. A. L. RosVrij man; 13. J. Kortland; 11. Mevr. E. J. v. d. BroeckeDc Man; 15. Dr. A. van Raalte; 16. Mr. C. J. Goudsmit; 17. M. Hanncwijk; 18. II. van Kleef; 19. J. J. Bergsma; 20. H. den Ouden. Groep II (Noord-Brabant en Gelderland, Overijsel en Limburg): 1. Mr. II. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. F. E. II. Ebels; 4. Mevr. mr. B. Bakker Nort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. Mr. A. M. Joe- kes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooiman; 9. 1'. G. J. Pino Post; 10. Mevr. J. Marcus— Nijland; 11. A. L. J. dc Broekert; 12. A. Jansen; 13. B. van Krimpen; 14. J. M. Ru- delsheim; 15. J. C. Penning; 16. Dr. II. A. Zwijnenberg; 17. J. C. J. Mens; 18. Ir. J. W. Sprengcr; 19. M.»C. Rcisinger; 20. Ir. Z.Th. Fetter. Groep III (Kieskringen Helder, Haarlem en Utrecht): A. 1. Mr. IT. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. F. E. H. Ebels; 4. Mevr. mr. B. Bak ker—Nort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. Mr. A. M. Jockes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooiman; 9. M. M. Cohen; 10. L. Willemsen; 11. Mr. L. G. van Dam; 12. Dr. A. van Raalte; 13. K. Steyn, 14. J. v. d. Brink; 15. P. van Mo ver; 16. W. van Diesen; 17. W. K. D. Lustig; IS. Mej. mr. Ada Goudsmit; 19. P. Kostelijk Pzn.; 20. Ant. Hofkamp. Groep III (Kieskring Amsterdam): B. 1. Mr. II. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. Th. M. Ketelaar; 4. Mevr. mr. B. Bakker—Nort; 5. F. E. II. Ebels; 6. Mr A. M. Jockes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooi man; 9. M. M. Cohen; 10. L. Willemsen; 11. Mr. L. G. van Dam; 12. Dr. A. van Raalte; 13. K. Steyn; 14. J. v. d. Brink: 15. P. van Mever; 16. W. van Diesen; 17. W. K. D. Lustig; 18. Mej. mr. Ada Goud smit; 19. P. Kostelijk Pzn.; 20. Ant. Hof kamp. Groep IV (Friesland, Groningen en Drente): 1. Mr. II. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. F. E. II Ebels; 4. Mevr. mr. B. Bakker Nort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. Mr. A. M. Joc kes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooiman; 9. A. H. Veen bios; 10. Mr. M. S. Kalina; 11. II. B. Bcrghuys; 12. J. Engelsman; 13. Adam Vondeling; 11. Prof. mr. I. B. Cohen; 15. J. ter Haar; 16. Mr. K. Bijlsma; 17. F. A. Br-ins; 18. D. ITuyser van Rccncn; 19. D. II. Vinkers; 20. J. Tolsma. Amersfoort. Donderdag 26 Janu ari. Café ,,'t Boompje." Vcrkoopcn van boo- racn en houtgewas. 11 uur v.m. Donderdag 26 Januari. Hotel ,do Zwaan." Verkoop van dc huizen Stations straat 31 en 33, Kampstraat 77, Lcusder- weg 216, Arnhemschcweg 161, en van het perceel grond noordelijk naast het perceel Leusderwcg 3. 8 uur n.m. Dinsdag 31 Januari. Hotel „dc Zwaan." verkoop van verschillende soorten hout. 11 uur v.m. Dinsdag 31 Jannari. Hotel „de Zwaan." Verkoop van landhuis „Het Boschhunje", Birktstraat D 3039 (Birkhoven); van boer derij en grond. 8 uur. Vrijdag 3 Februari. Terrein Wagen- werkplaats, verkoop van spoorhout. 10 uur v.m. Baar n. Woensdag IS Januari, Hotel „Central", verkoop van dc villa Nussaulaan 8.-8 uur. Woensdag 18 Januari, (bij inzet) en Woensdag 25 Januari (bij afslag). Hotel „Groeneveld", verkoop van boerderij met bijbehooren, gelegen Groeneveld no. 12. 11 uur v.m. Dinsdag 24 Januari. Café „dc Roskam", verkoop van hout van het landgoed „de Hoogc Vuursche." uur v.m. Donderdag 26 Januari, Hotel „de. la Promenade", verkoop van do villa „Gelre", Eemnesserweg 40. 8 uur n.m. Donderdag 2 Februari, Hotel .,de la Promenade", verkoop helft van dubbel woonhuis, van Wassenaerlaan 25. 8 uur. Hoogland. Dinsdag 24 Januari. Café „de Faam", verkoop van verschillende soorten hout. 10 uur v.m. Ilamersvcld-Leusden. Woens dag 18 Januari, Zwartenwcg F 3, verkoop van een inboedel. 10 uur v.m. Schorpcnzecl. Woensdag 25 Janu ari. Hotel „dc Prins", verkoop van verschil lende soorten hout. 11 uur v.m. POLITIE-INVAL IN EEN COMMU NISTISCH LOKAAL. Geen bozwarend materiaal gevonden. Amsterdam, 16 Jan. Twee inspecteurs van de Centrale Recherche en eon inspec teur van het bureau Raampoort hebben hedenavond met ecnige rechercheurs en agenten een inval gedaan in een perceel aan de Lauriergracht, bij de Lijnbaans gracht, hetwelk in gebruik is bij het Werk- loozen Strijd Comité en dat als het cen trum kan worden beschouwd van do Com munistische cel van de Jordaan. Het bene denlokaal en de belétage worden gebruikt voor het houden van vorgaderingen, de overige ruimte werd niot gebruikt. Hot doel van den inval was te onderzoe ken of in dit perceel dingen gebeurden, of zaken aanwezig waren, die een ingrijpen van de politie noodzakelijk zouden kunnen maken. Bij het binnentreden constateerde men, dat cenige mannen in vergadering bijeen waren, die ofschoon zij zich over het onverwachte bezoek zeer verwonderd toon den, geen enkele poging deden om zicl^ daartegen te verzetten. Ook het verdere onderzoek leverde geen enkel bezwarend feit op, zoodat de politie weer onverrichter zaken kon terugkeeren. WEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.S.B. Amsterdam, 16 Jan. De K.N.S.B. heeft een nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden uitgeschreven op Woensdag 18 Jan., des morgens te 11 uur op de baan van de ijsclub „de Harn" de Ilpendam. Ge reden moet worden over 500, 1500 en 3000 meter. Over dezen afschuwelijken moord meldt de Limh. Koerier nog de volgende bijzon derheden: Bij de familie Rutten in de Zandstraat te Hoensbroek was eenige dagen thuis de 23- jarige Anna Kr. uit Kerkrade, die geschei den leeft van haar man en moeder is van een kindje. Tijdens haar verblijf te Hoensbroek en ook reeds daarvoor kreeg de vrouw her haaldelijk bezoek van zekeren Jan Sclu een 25-jarigen jongeman uit Sittard, die als vechtersbaas bekend staat. De dader, die vermoedde, dat zijn vriend, die ook in Hoensbroek was, een medemin naar van de jonge vrouw was, was met dezen vriend gaan wandelen en had onder weg een aantal glazen bier gedronken. Toen heiden weer in cte Zandstraat terug kwamen, troffen zij daar bij de woning van Rutten dc 23-jarige Anna Kr. Na een korte woordenwisseling zag de vriend, dat Sch. een mes trok en daarmee naar de vrouw stak. De vriend nam de vlucht om zelf de twee de steek te kunnen ontgaan, waarna Anna de keuken achter de woning binnenvlucht te, nagezet door den woedenden Sch. In dit keukentje heeft zich een vreeselijke vechtpartij afgespeeld. Sch heeft de vrouw met het mes bijna geheel den hals afgesneden. Nadat het in de keuken één groot bloed bad was geworden is hij vertrokken. Terstond werd dc politie van een en an der in kennis gesteld. Inspecteur Vossen was met assistentie spoedig ter plaatse, terwijl later ook bur gemeester van de Kroon op de plaats van het drama aanwezig was. Inspecteur Vossen leidde het onderzoek Vóórdat hij in de woning kwam was du onverlaat nog eens de keuken komen bin nenstormen en had onder het uitroepen van: „Anna het is je eigen schuld!" dc ster vende vrouw hevig geschopt en getrapt. Terwijl de politie met een dokter het slachtoffer behandelde en dc kapelaan de H. Olie toediende, werd er plotseling wcev aan dc keukendeur gestompt. De inspecteur opende de deur en voor hem stond de dader Sch. Wat kom je doen? vroeg de heer Vos 6en. Nog even haar goeden dag zeggen, was het antwoord. Hierna werd de man gegrepen en naai het bureau overgebracht Onderweg beken de hij volledig. Terwijl de man werd overgebracht naar het bureau, stierf in het kleine keukentje aan de Zandstraat, terwijl de gehcclc fami lie Rutten wezenloos erbij om de tafel zat geschaard, het jeugdige slachtoffer van dezen wreedaardigen moordaanslag. Tot laat in den avond duurde het on derzoek voort. Dit verschrikkelijk drama heeft in Hoensbroek grootc opschudding te weeg gebracht STAKING BIJ DE VEKA. Zaterdagmorgen is in verband met de eerste toegepaste loonsverlaging van 10 pet., een deel van het personeel van de N. V. Vercenigdc Cacao-, Chocolade- en Suiker werk fabrieken te Rotterdam niet aan het werk gegaan. De directie van de Veka bericht ons, dat zij heden bij de uitbetaling van de loonen zal mededeelen, dat zij, die a.s. Maandag niet op den gewonen tijd dc werkzaamhe den hervatten, zich als ontslagen moeten beschouwen. Politic heeft gezorgd, dat de werkwilligen ongehinderd in de fabriek konden gaan. Op initiatief van den Raad van Neder landsche Kerken voor practisch Christen dom is een Centrale gesticht om te komen tot regelmatiger, algemeener en doeltref fender werkloozenzorg door dc kerken. Aan dit adres kunnen dc kerken informeeren naar het werk voor dc jeugdige en volwas sen werkloozen en vanuit dit centrum kun nen zij worden gewezen op en aangespoord tot de vervulling van haar taak. Om in deze Centrale zitting te nemen wer den uitgenoodigd de heeren A. van Geelen, directeur van den Gemeentelijken Dienst der Arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering (voorzitter), Dr. G. W. Oberman en Dr. J. A. dc Koning, predikanten en J. Schipper, secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (secretaris), allen te Utrecht. Indien dit wenschclijk mocht blijken, kan deze „Centrale" nog worden uitgebreid met enkele andere personen o.a. uit kerken, die niet hij don Raad van Ned. Kerken zijn aan gesloten. Teneinde het werk van deze Centrale te bevorderen, werd een Comité van Bijstand gesticht. In dit Comité hebben zitting geno men personen, die zoowel deel uitmaken van de Kerken, die vertegenwoordigd zijn in den Raad van Nederlandschc Kerken en die niet hij den Raad zijn aangesloten. Voorts hebben verschillende vooraan staande personen uit het sociale leven en dc jeugdbeweging zich bereid verklaard om in dit Comité van Bijstand zitting te nemen. Deze „Centrale" heeft reeds een aanvang gemaakt met de verdere organisatie van de werkloozenzorg, zoodat zij, die voorlichting en advies wcnschen, zich tot het secreta riaat, Stadhoudcrslaan 45, telefoon 12443, Utrecht, kunnen wenden. Dc bedoeling is binnenkort met dc leden van het Comité van Bijstand to vergaderen, teneinde een uiteenzetting te geven van doel en werk wijze' der „Centrale". Deze bijeenkomst moet echter, tengevolge van de ongesteldheid van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dc voorzitter van den Raad van Ned. Kerken, eenigen tijd worden uitgesteld. IJS IN HET IJSELMEER. S c li e 11 i n g w o u d e, 16 Jan. Vanaf den hoek van het IJ tot aan Marken ligt het IJsélmeer vol ijs. Dc vaart voor zeilschepen is onmogelijk geworden, die voor motor schepen ondervindt vertraging. Het Buiten-IJ is nog' bijna geheel vrij van ijs. PRINS WILLEM VAN ORANJE- HERDENKING. Aan de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotter dam. Dc senaat van dc Nederlandsche Han- dclshoogeschool te Rotterdam zal op Maan dag 24 April een openbare zitting houden, waarin de rector-magnificus, prof. dr. Z W. Sneller, een rede zal houden ter her denking van dc geboorte van Prins Willem van Oranje. Het, is onbillijk van den cirkel, den hoek ie verwijten, dat hij recht is. MULTATULI. t van HERMAN ANTONSEN. 14 Nee, niet zoo maar op 6lag. Maar ik ben hier toch al een tijdje geweest? Ja zeker! Maar de markt is op het oogenblik alles behalve gunstig. Om de op mij rustende verplichting volkomen te kunnen vervullen moet ik wachten, tot de koers wat beter is! je soms vóór dien tijd iets hooren, laat het me dan dadelijk wetenik blijf hier de eerste dagen logeeren. Zoodra hij met zijn ontbijt klaar ^as. zocht hij den suppoost van de concertzaal op, die hem liet kaartje had getoond. Van hem vernam liij, dat la Fopeuse dien avond met den hertog van Rouse in diens auto was weggereden. Dat stelde hem in zoover gerust, dat ze dus niet in levensgevaar was en binnen korten tijd haar vrijheid wel zou weten te herkrijgen. Maar hij had niet veel tijd, om zich er verder mee bezig te houden, want hij wilde zijn afspraak met Derwont op het kantoor van Fosdyke nipt missen. Daar aangekomen zag hij, dat hij nog Den minuten over had en, omdat hij zich liever niet langer in dat huis waagde, dan strikt noodig was, bleef hij doelloos nog wat rorid-^ drentelen. Hij had een poosje voor een juwclierswinkel staan kijken, toen hij Der- went en Devereux uit het kantoor zag ko men. Hij liep terstond den anderen kant uit en wachtte op een afstand, tot hij de be:de mannen in een taxi had zien stappen en wegrijden. Daarina keerde hij naar het kantoor terug. Ofschoon de zaakwaarnemer hem uiterst vriendelijk ontving, was het hem toch wel aan te zien, hoe 'n onbetrouwbaar sujet hij was. Maar Thornton hield zich onnoozel en deed, alsof hij de zaak, waarom het ging, hoogst onaangenaam vond. Waar zijn al die formaliteiten toch voor noodig. Bij ons in Amerika maken we er lang zooveel omslag niet mee. Vader heeft het geld aan mijn oom gewoon onderhands overgegeven; waarom kan ik het niet op dezelfde manier terugkrijgen Ik heb een afspraak om half een en als ik u zeg, dat een dame op me wacht, dan begrijpt u, dat ik niet te laat mag komen, niet waar Dus deze papieren vertegenwoordigen het bedrag, dat u aan mij schuldig bent? Juist zoo! Mag ik ze eens zien? Ik heb zoo wei nig verstand van geldzaken en ik zou wel eens graag weten, hoe papieren, die zulk een waarde vertegenwoordigen, er uit zien. Maar Derwent grinnikte slechts tot ant woord en legde de papieren weer in de lade terug. Dat is geen manier van zaken doen, zei hij luchtigjes. Anders wel een gekke uitdrukking tusschen oom en neef, vindt u niet? Als iemand bij me komt om zaken te doen, dan houd ik me ook altijd op zaken- standpunt, zei Derwent kortaf. O, als dat de eenige moeilijkheid is, meende - Thornton gewoontjes, toen hij den ander zag aarzelen, wel, dan zetten wc onze verwantschap even op zij en gaan samen zaken doen. Dan mag ik ook vragen stellen, niet waar? Om dan te beginnendie papieren zijn dus volgens u in waarde ge daald? Ja, tijdelijk altijd. Vertrouwt u er op, dat ze weer zullen stijgen? Natuurlijk. En als dat eens niet liet geval was? Daar heb jij niet mee te maken. Ik ben er verantwoordelijk voor. Het geld, dat me toevertrouwd werd, zal ik tot den laat- stcn shilling uitbetalen. Goed, laat ik dan een voorstel doen. U hebt in elk geval toegegeven, dat u me veer tigduizend pond moet uitbetalen. En u bent er zeker van, dat, over een tijdje, die pa pieren in waarde weer zullen zijn'gestegen. Maar ik kan niet wachten. Geeft u mij dus een chèque van veertigduizend pond, dan geef ik u die papieren en zijn we klaar. Een oogenblik stond Derwent perplex, maar hij herstelde zich spoedig. Goed, breng de schuldbekentenissen en zoo meer dan mee en laten wc elkaar ont moeten op het kantoor van Fosdyke, mijn procureur, in Bishopsgate street, morgen ochtend om twaalf uur. Iedereen weet het te vinden, als je in de stad naar den weg vraagt. En, denk er vooral om de papieren mee te brengen. Je hebt ze immers bij do hand? O zeker! zei Thornton, ze uit zijn bin nenzak halend. Hier zijn ze, ik ben als Amerikaan te goed zakenman, om ze niet bij me te houden. Hij hield ze zoo, dat Derwent ze goed zien kon, en deze verschoot zichtbaar van kleur en zijn hand op dc schrijftafel be gon zoo te beven, dat hij er hoorbaar mee op de tafel begon te trommelen. Thornton schrok, toen hij zag, hoe de aderen op zijn voorhoofd opzwollen en hij vreesde, dat de man een beroerte zou krijgen. Hij stak de papieren weer in zijn zak en was op het punt naar Derwent toe te gaan, om hetn zoo noodig te ondersteunen, toen deze op vreemden, afwezigen toon zei: - Dat is in orde. Houd ze maar goed bij je! Je bent een handige jongen Ik geloof niet, dat Londen je veel nieuws zal kunnen loeren. Wel te rusten! HOOFDSTUK IX. Op het kantoor van Fosdyke. Na zijn gesprek met Derwent was Thorn ton dien nacht in een hotel gaan logeeren. Hij schreef een briefje aan la Foneuse, waarin hij vertelde, hoe het met dc pa pieren stond en vroeg haar den volgenden dag met hem te willen lunchen. Voor zoo ver hij wist was er niemand, die iet6 van die verhuizing afwist; maar den volgenden morgen, toen hij juist zou gaan ontbijten, kwam een piccolo hem aan dc telefoon roe pen. Hij volgde den jongen gewillig, maar vol angst voor wat er komen zou. Aan de telefoon hoorde hij een vrouwenstem, die erg verschrikt klonk. Iloe bent u er achter gekomen, dat ik hier was? Wie heeft u daar iets van ver teld? vroeg hij en drong op een antwoord aan, voordat hij verder wilde spreken. De vrouw legde het hem uit. Ze was de kamenier van lady Calcroft en sprak van uit de woning in Ormeston Gardens. Do post had juist zijn briefje gebracht en in haar angst had ze het jgeopend. Ze was al, jaren hij lady Calcroft in betrekking en met al haar doen en laten op de hoogte en zoo doende had ze ook over hem hooren spre ken. Anders zou ze het nooit gewaagd heb ben hem op te bellen. Ze was zoo in de war, dat ze niet wist, wat ze anders doen kon. Wat is er dan toch aan de hand? vroeg Thornton doodclijk verschrokken. Gisteravond is mylady naar gewoonte uitgegaan om te zingen, mijnheer, en ze zei, dat ze op z'n laatst om half elf thuis zou zijn. Ik moest een en ander voor haar klaar zetten. Mylady is altijd erg vertrou welijk tegenover me, ziet u, cn als ze niet van plan was geweest thuis te komen, dan zou zo me dat zeker gezegd hebben. Maar ik heb den heelen nacht zitten wachten... En niets gedaan? vroeg Thornton. Er kan haar toch best wat overkomen zijn? Heb je de politie al gewaarschuwd? Heb je al iets gedaan, om haar terug te vin den? Mylady heeft me altijd gezegd, dat ik in een dergelijk geval minstens vier en twintig uur moest wachten met naar de politie te gaan. Eerst dan mocht ik naar Scotland 5ard gaan en daar alles vertel len wat ik wist, maar ik mocut in géén geval eerder gaan. Thornton trachtte zoo goed mogelijk te bedenken, wat hem te doen stond. Weet de chauffeur niets? vroeg hij na een poosje. Had hij geen orders haar ergens te komen halen? Dat moet toch bijna wel! Williams stond met den wagen op haar te wachten, toen ze hem een boodschap liet brengen, dat hij maar naar huis moest gaan. Ze zou wel alleen thuis komen. Daar uit ziet u, dat ze van plan was naar huis te komen, mijnheer. ,(Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5