J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 WIJNHANDEL 1928 perflesch fl.45. per anker f 58.50 HET SUCCES DER Fa. JAMIN EEN VOOGDIJKWESTIE TE BREDA Het kamerlid v. d. Heide stelt vragen MODERN BIJGELOOF DE 100.000 SPEENVARKENS jRfHTIS. Hebt U een Taxi of A&it© noodig? BeSdasiopPloa42 Skctrische Installaties en Reparaties TWEE NAGELJONGENS GEDOOD MEUBELEN is een kwestie van VERTROUWEN A. H. Mli NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMSFCim K. EEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE TEL» 145 Overwegingen van het arrest van den Hoogen Raad De Hooge Raad heeft, zooals gemeld, ar rest gewezen in de zaak van de firma Ja- min. De "heer Jamin heeft in eerste instantie terecht gestaan voor den kantonrechter te 's-Gravenhage wegens het op Zondagmiddag om 4 uur geopend hebben van het filiaal in de Vlamingstraat te 's-Gravenhage, in strijd met een gemeentelijke verordening, die krachtens art. 9 der winkelsluitingswet bepaalt, dat koek- en bankefwinkels te 's- Gravcnhage des Zondags alleen geopend mogen zijn van 102 uur. Art. 4 der wet bepaalt n.l. dat deze winkels op Zondag ge opend mogen zijn tusschen 9 en 8 uur ge durende 4 achtereenvolgende uren. Art. 9 heeft echter aan de gemeente het recht, regelen te stellen indien bijzondere omstan digheden afwijkingen van art. 4 gewenscht maken. De Haagsche gemeenteraad heeft art. 9 toegepast, doch volgens verdachte ten on rechte omdat het motief daartoe was het bestaan in Den Haag van zoovele filialen, hetgeen volgens verdachte geen bijzondere omstandigheid is, doch één, die zich in alle groote gemeenten voordoet. Een veroordeelend vonnis van den kan tonrechter werd in hooger beroep door d* Haagsche rechtbank vernietigd, waarbij de verdachte werd ontslagen van rechtsvervol ging, tegen welk vonnis de officier van jus titie cassatie aanteekende. Zoo men zich herinnert was de procureur- generaal bij den Hoogen Raad van meening dat art. 9 der wet ruim moet worden opge vat en het niet noodig is, dat zich bij toe passing daarvan een exceptioneel geval voordoet in dien zin, dat dit geval zich el ders niet kan voordoen. De conclusie strek te tot vernietiging van het vonnis. De Hooge Raad heeft echter anders geoor deeld. Hij overweegt in *zijn arrest, dat uit de wetsbepaling blijkt, dat de gemeenteraad slechts dan de afwijkingsbevoegdheid heeft, wanneer bijzondere omstandigheden bestaan cn het goedkeurend gezag met den raad van oordeel is, dat deze bestaande omstan digheden afwijkingen van bepalingen der wet in de gemeente gewenscht maken; dat hieruit volgt, dat de rechter, wil hij aan die afwijkingsbepalingen verbindende kracht toekennen, allereerst de omstandig heden die tot de vaststelling van die bepa lingen hebben geleid, moet kennen om te kunnen beoordeelen of die omstandighe den beantwoorden aan hetgeen de wetgever in art. 9 der genoemde wet onder bijzondere omstandigheden verstaat; dat echter noch uit den inhoud van art. 3 der gemeentelijke verordening, noch el ders uit die verordening blijkt, welke de omstandigheden, al hier bedoeld, zijn. Dientengevolge blijkt niet, dat de gemeen teraad tot het vaststellen van deze afwij kingsbepaling bevoegd was. In het bestre den vonnis is dus terecht aangenomen, dal in dezen op grond van de onverbindbaar heid van art. 3 der gemeentelijke verorde ning, een veroordeeling niet kan volgen. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het cassatieberoep van den officier van justitie verwornen. HULDIGING PROF. STEINKETZ. Amsterdam, -17 Januari. Op Zaterdag 21 Januari des middags 3 uur zal Prof. mr. dr. A. R. Steinmetz in dc aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam gehuldigd worden ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag en zijn 25-jarig hoog leraarschap. Des avonds zal een feestmaaltijd gehou den worden in het Amstel-Hotel. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Wilder v ank, 17 Jan. Hedenmiddag te ruim half twee is, nabij de hoerenwijk „Wildervank" alhier een 12-jarig jongetje dat bij het schaatsenrijden in een open plek terecht kwam, verdronken. Haarlem, 17 Jan. Hedenmiddag speel den oen negenjarig zoontje en een zevenja rig dochtertje van den heer L. uit de Rem- bangstraat te Haarlem op het ijs van dc Jan Gyzenvaart. De kinderen zakten er op een gegeven moment door, waarbij het meisje onder het ijs schoot. De jongen wisi zich zelf te redden, doch het meisje ver dronk. Haar lijkje werd later door een boerenknecht gevonden. UIT RIJDENDE AUTOBUS GESPRONGEN. Apeldoorn, 17 Jan. De 26-jarige J. W. woonachtig te Loencn (gem. Apeldoorn) sprong gisteravond, zonder eenige waar schuwing, op den Loenenschen weg ter hoogte van zijn woning uit een rijdende autobus. Hij kwam ernstig te vallen. Een ontboden geneesheer constateerde een zwa re hersenschudding en schedelbreuk. J. W. werd naar zijn woning vervoerd, waar hij aan de gevolgen van het ongeluk is over leden, DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë, Amsterdam, 17 Jan. Donderdagmor gen a.s. 19 Januari vertrekt het K.L.M.- vliegtuig de „Havik" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal ba- staan uit de heeren J. J. E. Duimelaar, J. J. Abspoel, J. J. Ruben en L. C. Dik, die resp. als eerste bestuurder, tweede be stuurder, werktuigkundige en radiotelegra fist de reis zullen maken. Do post voor dit vliegtuig moet uiterlijk, Woensdagavond te Amsterdam zijn. Raadsman van de moeder tijdelijk in verzekering gesteld? Het Kamerlid van der Heide heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken cn van Justitie de volgende vragen gericht: Is het aan de Regeering bekend, dat op 26 Dec. '32 uit de Inrichting Moederlied te Ginneken een ongehuwde moeder 16 dagen na haar bevalling is ontslagen, en zonder eenig geld of adres, waarvan bekend was dat ze er dadelijk zou kunnen worden op genomen, op de bus naar Breda is gezet Hebben den volgenden dag drie artsen na onderzoek schriftelijk verklaard, dat deze moeder ten minste nog eenige weken niet in staat kon worden geacht voor haar kind en zich zelf te zorgen? Welke Instelling van Openbare Armen zrg was, naar het oordeel van den Minister van iBnnenlandsche Zaken wettelijk ge houden voor moeder en kind te zorgen ge durende den tijd, waarin ae moedor daar toe niet in staat was? Is het waar, dat er termen waren voor voorloopige toevertrouwing van het kin 1 cn voor ontzetting van de moeder uit de voogdij; heeft de Officier van Justitie ge weigerd een onderzoek in te stellen naai de vraag of er voldoende termen waren voor een voorloopige toevertrouwing en weigert deze ambtenaar tot heden toe elke medewerking tot dezen maatregel.? Wil de Minister van Justitie den Officier van Justitie opdragen het kind voorloopig toe te vertrouwen aan den Voogdijraad te Breda, als Zijn Excellentie na onderzoek van oordeel is, dat hiervoor wèl voldoend termen bestonden? Heeft de raadsman van de moeder een principieele beslissing willen uitlokken ten aanzien van de wenschelijkheid van voor loopige toevertrouwing van natuurlijk-er- kendo kinderen, wier moeders niot bij machte zijn voor haar kind te zorgen, als er bovendien termen voor ontzetting uit de voogdij zijn? Is deze raadsman, die tevoren kennis had gegeven aan den Officier van Justitie cn den Voogdijraad, dat hij, om zijn doel te bereiken, het kind ten parkette zou doen deponeeren, op last van den Officier van Justitie in verzekering gesteld ten politie- burecle van 5.45 n.m. 30 December tot 31 Dcc. 3.45 v.m.? Zoo ja, wil de iMnister mededceling doon zoowel van de schriftelijk aangegeven gron den voor de inverzekeringstelling als van de latere, mondeling door den Officier van Justitie medegedeelde gronden? Wil de Minister zijn oordeel over de bo venbedoelde gronden kenbaar maken cn mededeelen of hij deze inverzekeringstel ling van den raadsman, die voor een :n nood verkccrende moeder en kind belange loos optrad, kan goedkeuren? OM VIJFTIG CENT BOETE..., Een week gevangenisstraf. Amsterdam, 17 Jan. Het Hof beves tigde vandaag het vonnis van de recht bank, waarbij een bewoner van het Water- looplein cn zijn schoonzoon werden ver oordeeld tot ieder een week gevangenis straf, de zoon werd veroordeeld tot een week voorwaardelijk, wegens verzet tegen, en mishandeling van een rijksveldwachter. De rijksveldwachter kwam op een Zater dagmorgen, zeer vroeg, een vonnis cxccu- teeren. De man een koopman was wegens overtreding van de leerplichtwet door den kantonrechter veroordeeld tot f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Daar hij dc boete niet had betaald, wilde do veldwachter den man meenemen naar het Huiis van Bewaring om zijn dag hechtenis te ondergaan. Een hevige ruzie ontstond, de zoon en de schoonzoon schaarden zich aan de zijde van den vader en na eMn vechtpartij wist deze laatste over de daken te ontvluchten. Naderhand maakte de agent proces-verbaal op, rnct het boven vermeld gevolg Een artikel van ir. dr. J. F. B. van Hasselt in „Kerks ophouw In het jongsto nummer van „Kerkop bouw" schrijft ir. dr. J. F. B. van Hasselt: „Het is merkwaardig hoeveel verschijn selen van bijgeloof, nieuw en oud, onze tijd vertoont. In hoevele auto's bengelen de poppetjes, of ziet men een vvijdingsteeken: Amy Johnson nam op haar vliegtochten een door de geestelijkheid gezegend speld je mede; andere vliegeniers hebben een ko nijn of een katje bij ziet Daarnaast is er menig gebruik, waarvan de oeroude bedoe ling meestal vergeten is. Zoo b.v. luidden oudtijds de klokken, om de booze geesten te verdrijven; zoo is de haan op onze to renspitsen een oud-germaansch teeken, dat ook nog voortleeft in de z.g. zwaantjes van brooddeeg gebakken, welke in do oos telijke provincies van ons land met Palm paschcn worden rondgedragen en waardoor de herleving van het licht cn van den zo mer heetten tot stand te komen. In meerdere streken van ons land eet de boer vóór hij gaat zaaien een eiermaal, op dat de vruchtbaarheid daarvan in zijn zaaisel zal overgaan, welk gebruik treffend overeenkomt met de gewoonte der Torad- ja's op Celebes, die niet dan met een we. gevulde maag zaaien. De voorbeelden laten zich gemakkelijk \ermenigvuldigen. Er is zien we het goed ook in onz-i kerkelijke gewoonten menig symptoom van bijgeloof overgebleven. Wij willen er enke le noemen. Men moet zich wel eens afvra gen, wat toch de bekoring kan zijn im mers ze trekt in menig dorp en stad volle kerken van die eigenaardige kanseltoon cn -taal, van het gebruik van vaste termen en zinswendingen van de wat men noemt: zware prediking. Waarom, vragen we ver der, houdt men vaak zoo krampachtig vast aan het lezen der Wet in den vorm van Exodus 20, liever dan aan die van Matth. 22, waar op den inhoud de nadruk valt? Waarom is zoo menig gebruik als collectee- ron met hengelstokken, net langdradig ge zang, de voorzanger, het plaatsengeld, do armenbanken (Jac. 2 23) schier onuit roeibaar? Daar moet toch een psychologische oor zaak voor dit alles zijn. Wij mcenen, dat ook hier een duidelijk symptoom van bijgeloof aan te wijzen is: een zekere vereering voor de klank en hel gebruik, een parallel voor wat do Room- sche kerkdienst te zien geeft" „Wij achten dit geenszins onschuldig. Moge de Roomsche mystiek- en vormdiensi voor den ongcloovige een zekere aantrek kingskracht hebben," waarvan menige bc keering een bewijs is; de protestantschj parallel werkt juist omgekeerd. Do buiten het Christendom opgegroeide moderne mensch heeft al dc grootste moeite een zelfs zoo eenvoudig mogelijk gehouden Christusverkondiging te volgen (zie de tel kens wederkeerende ervaring op jongens- en meisjeskampen;: zou er eenige kans zijn, dat hij iets van een zware preek be greep? Maar als dat zoo is, hoe kan er dan invloed van de kerk op die menschen uit- uitgaan, ze blijven in twee verschillende werelden, die buiten elkaar liggen, leven. Hoe moet hier het contact gelegd wor den?" DE ROOFOVERVAL TS DE POLLEN. Almelo, 17 Januari. Door de rechtbank alhier werd heden uitspraak gedaan in de zaak tegen W. A., schilder te Daarlerveen, gemeente I-Iellendoorn en H. P. en R. IC., respectievelijk veenarbeiders te Sibculo ge meente Vriezenveen, verdachten inzake den roofoverval te De Pollen op den landbou wer Aman en zijn echtgenoote. Deze zijn des nachts overvallen en gekneveld, waar na de roovers met circa vijfhonderd gulden zijn verdwenen. Het vonnis luidde tegen A. vijf jaar ge vangenis ïtraf, tegen P. VA jaar en tegen IC. twee jaar gevangenisstraf. De eisch luidde resp. vier, 3;^ en VA jaar gevangenisstraf. In alle vonnissen wordt de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht van de gevan genisstraf afgetrokken. 6000 K.G. OUDE RIJWIELBELASTING. MERKEN VOOR DE T.B.C.-PATIENTEN De Verceniging tot Bevordering der Be langen van T.B.C.-patienten in Nederland deelt mede, dat de inzameling van oude rij- wielbelastingplaatjes en andere metalen over het jaar 1932 een totaalgewicht van 6000 IC.G. heeft bereikt. Aan allen die tot dit resultaat hebben bijgedragen zegt hoven- genoemde vereeniging hiervoor harte'ijk dank. MEISJE VERDWENEN. Maandagmiddag is op onverklaarbare wijze te Assen een 23-jarig meisje, mcj. P. A. Bodcn6taff, spoorloos verdwenen. Het meisje was bezig met rekeningen rondbren gen cn is het laatst gezien om.streeks ha'f vijf op de Loonerstraatweg. De politie heeft onder leiding van den hoofdinspecteur den geheelcn nacht den omtrek afgezocht, doco geen enkel spoor ontdekt. De politie ver zoekt opspoiing en telegrafisch bericht. Signalement: lang 1.G0 M., tenger postuur smal aangezicht, gitzwart haar, bruine oogen, spitse mond, gave tanden, gekleed in bruingrijzo loden mantel met ceintuur, in het bezit van damesrijwiel merk Gruno, voorzien van electrisch licht. CONFERENTIE TE LUNTEREN Naar men ons meldt heeft het dage- lijksch bestuur van den zendingsstudi»,- avond besloten ook in 1933 weer vier con ferenties voor zendingsstudie te Luntercn to organiseeren. Deze vier conferenties zul len worden gehouden van 24 tot 29 Juli. 31 Juli tot 5 Aujz. 7 tot 12 Aug.. 14 tot 19 Aug. DE VROEDVROUWENSCHOOL TE AMSTERDAM. Amsterdam.Het Gemeenteblad be vat de aangekondigde nota van B. en W. betreffende de Vroedvrouwenschool alhier. Er werdt een overzicht in gegeven van de geschiedenis der zaak. Ten slotte stellen B. en W. voor, aan dc in het leven te roe pen stichting Kweekschool voor vrocvrou wen te Amsterdam voor het jaar 1933 ecu subsidie toe te kennen van ten hoogste f 30.000. De wethouder voor de levensmiddelen voorziening te Amsterdam mr. G. Kropman heeft het advies gevraagd van de sub com missie voor de vleeschvoorzicning uit den levensmiddelenraad inzake de distributie van speenvarkens aan vverkloozen. Omtrent het plan om speenvarkens te laten distri- bueeren door de particuliere slagersbedrij- vcn kon rnen niet tot overeenstemming ko men. De slagers vragen voor distributie een toeslag der gemeente a 50 ct. per speenvar ken, welk bedrag B. en W. veel te hoog achten. Het is nu wel zoo goed als zeker, dat de gemeente de speenvarkens door den Ccntralen dienst voor de levensmiddelen- voorziening aan Jen man zal brengen. Naar de Telegraaf verneemt, worden thans door crisiscomité's en andere instel lingen de speenvarkens in flinken getale afgenomen. Bovendien is het aanbod gerin ger dan men verwacht had, zoodat de toe stand thans zoo wordt, dat er meer speen varkens afgenomen kunnen worden, dan er worden aangeboden. Groningen, 17 Jan. Het Crisis-Comité alhier heeft bericht ontvangen, dat morgen te Groningen honderd speenvarkens ont vangen worden, welke Donderdag worden uitgedeeld. Wanneer de proef slaagt, zal de stad meer dan duizend varkens per week kunnen gebruiken. E. H. DE VRIES, t Directeur Deli Batavia Ta bak Mij. Amsterdam, 17 Jan. Volgens een he denmorgen hier ter stede ontvangen tele gram is heden aan de Riviera waar hij voor herstel van gezondheid vertoefde, overleden, de heer E. II. dc Vries, direc teur van de Dcli-Batavia Tabak Mij. De heer E. H. dc Vries werd op 12 Juni 1S79 te Oisterwijk geboren. Op 26 Mei 1908 werd hij benoemd als commissaris van de Dcli-Batavia Tabak Mij., van welke on derneming hij op 3 Jan. 1919 directeur werd. Hij was reeds cenigen tijd lijdende en- op Zondag 8 Jan. werden de berichten om trent zijn gezondheidstoestand ongunsti ger. Gedurende de laatste dagen trad echter een verbetering in, zoodat het bericht van het overlijden hedenmorgen toch nog on verwachts kwam. 's-Gravenhagc, 17 Jan. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer E. II. dc Vries, directeur van In dische Cultuurmaatschappijen, die in 53- j-.iigen ouderdom aan dc Rivièra is over leden. zal geschieden op Maandag a.s. te twaalf uur op Oud Eik en Duinen. De rouwstoet vertrekt te half 12 van het woon huis der familie, aan de Jacob Catslaan 14. Aan hetgeen omtrent den levensloop van den lieer Egbert Hendrik de Vries werd be richt, kan nog worden toegevoegd, dat hij een werkzaam aandeel heeft gehad in de internationale besprekingen omtrent dcj rubberrestrictie. De heer De Vries was voorts o.a. be stuurslid van do „Alliance francaise" te 's-Gravenhage. Het directoraat van de Haagsche Com- missiebank vervulde hij van 1903—1919, na dat hij van 1901—1903 agent van dc Mij. Noord-Hollands :h Landbouwcredict was geweest. VARKENS MARKT IS-IA TEL.SÖA Ernstig ongeval bij de Ned. Scheepss bouw Maatschappij Amsterdam, 17 Januari. Hedenmid dag ia op de werf van de Nederlandsehe Schcepsbouw-Maatschappij aan den Corne lls Douwesweg een zeer ernstig ongeluk geschied, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Twee nageljongens, de 20-jarigo Stam en :lo 17-jar;ge Sundert bevonden zich op dat tijdstip op een tien meter hooge stelling, waar zij een zware ijzeren plaat, die om hoog werd geheschcn, tegen de spanten van eon in aanbouw zijnd schip moesten beves tigen- Ongelukkigerwijze geraakte de plaat bij hei ophljschen in slingerende bpweging, met het noodlottig gevolg, dat zij tegen do stelling terecht kwam. Door den hevipen schok brak het gedeelte van.de stellage waar de jongens stonden af, zoodat beiden met het houtwerk omlaag stortten. Onmid dellijk schoot er van alle kanten personeel van de maatschappij toe. Het bleek dat Stam reeds dood was; Sundert was zeer ernstig gewoond cn is in zorgwekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Na aankomst is hij daar overleden. De politie van het bureau Adelaarsweg cn de Arbeidsinspectie stellen een onder zoek in. DE VORST IN HET NOORDEN. Groningen, 17 Jan. Vandaag zijn te Groningen alle ijsbanen opengesteld. Het scheepvaartverkeer is in de geheele pro vincie Groningen stilgelegd. Het stoomvaartverkeer ondervindt veel vertraging, de Lemmer- en Hunzc booten onderhouden nog den geregelden dienst, hoewel met eenige vertraging. Wij fabriceeren zelf, stellen er een eer in, dat onze cliënten ook na jaren tevreden zijn en leveren onder volie garantie KOOPT UW MEUBELEN BIJ EEN VAKKUNDIGE 13 MODELKAMERS DE CANDZDATUUR-WZJNEOCP. Naar aanleiding van hot bericht in het „Handelsblad", door ons overgenomen, be treffende het in ongenade vallen van den heer Wijnkoop, zoodot hij op de candida- tenlijst voor de Tweede Kamer een zooda nige plaats zou hebben gekregen, dat zijn verkiezing moest worden uitgesloten ge acht, meldt de „Tribune", dat dit berich' er volkomen naast is; het wordt als een kletspraatje gedoodverfd. Op het partijcon gres is de samenstelling van de candidaten- lijst nog niet aan de orde gekomen, zegt het blad. AUTGBOTSZNG DCOR DE GLADHEID. Haarlem, 17 Jan. Door de gladheid van den weg slipte hedenmorgen bij de Liedebrug een uit Haarlem komende 2-per- soons-auto en kwam daarbij in botsing met een uit Amsterdam komende auto. Do beide wagens werden ernstig beschadigd. De inzittenden van den eersten wagen, de heeren v. d. Heyden, bekwamen ,iiiet_.crn- sitge verwon diiiK£p Vrouw van bendc-leldsr: Hoe vind® je onze nleuwê overgordijnen? (UleJ;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6