KWEEKSCHOOL LEGER DES HEILS iN MASSA'S SLIJTERIJ OPENING VAN HET GEBOUW BIJ AMSTELVEEN DE UITZENDINGEN VAN DE PHOHI Betere ontvangst in Indië HALO-VERSCHIJNSELEN ALS DOOIVOOR- SPELLING SCHIP IN NOOD GOED EN NIET DUUR A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 H y MOR HOEKJ E I Commandant Bouwe Vlas, Minister Donner, Burgemeester Haspels en commissioner Mapp spreken redevoeringen uit Prinses Juliana verricht de opening Arasterdam, 20 Jan. Do nieuwe kweekschool van het Leger des Heils aan den Amstelveonscheweg bij Amstelveen is hedenmiddag officieel geopend. De plechtigheid werd verhoogd door de aanwezigheid van H.K.H. Prinses Julina In de officierskamer werd de prinses ont vangen, om daarna vergezeld van den Mi nister van Justitie mr. dr. J. Donner, den chef van den Staf Commissioner Henry T. Mapp, den leider van het Leger des Heils in Nederland Bouwe Vlas, den burgeraees ter van Nieuwer-Amstel en het hoofd van de nieuwe kweekschool, zich te begeven naar de aula van het nieuwe gebouw, dij reeds gevuld was met aanwezigen, de offi cieren en minderen van het Leger des Heils. Onder deze velen merkten wij op don Amsterdamschen wethouder voor Armen zorg den heer Douwes Jr., wethouders der gemeente Nieuwer-Amstel en vele predi kanten, verder Dr. J. H. Gunning uit Bilt hoven; den heer H. J. da Costa; Jhr. Mr. M. C. F. van Lennep van den Contraa; Bond voor Inwendige Zending, den heer S. L. Veenstra, inspecteur der Rcclasseerinj. dr. J. Henry Ledcboer. directeur van hei Centraal Bureau voor Reclasseering, Mr. M. J. A. Moltzer, directeur van de School voor Maatschappelijk Werk, den heer L. J van Wijk, secretaris van het Bljbelgonoot schap; den heer P. Keulemans, directeur van Maatschappelijken Steun en den archi tect van bet gebouw, den heer A. Ingwcr- sen. Toen de princes op het podium had plaats genomen, zong het koor het ope ningslied „Ken lied om God te danken voor dezen 6choonen stond." Na het gebed werd door commandant Bouwe Vlas een Inleidend woord gespro ken, waarin hij zijn erkcntolijkheid betuig de dat zoo velen aan de uitnoodiging had den gevolg gegeven om de openingsplech tigheid van dit kweekschoolgebouw te wil len bijwonen. Inzonderheid dankte hij prin sés Juliana voor haar tegenwoordigheid waardoor zij dezen dag buitengewoner» luister bijzet Voorts hoetto hij hartelijk welkom Mr. Dr. Donner, Minister van Ju stitie, die op den lsten September 1930 den eersten steen van dit gebouw had gelegd en nu andermaal door zijn aanwezigheid blijk geeft van waardeering voor het werk van het Leger des Heils. Ook stemde het den commandant tot vreugde den chef van den Staf te mogon begroeten, wetendo ho»- moeilijk bet voor hem is, nu dc generaal in Engelsch-Indié vertoeft, Londen te veria ten. Dit oogenbli.k zoo vervolgde de com mandant zal met gouden letters worden opgeteekend in do annalen van het Leger des Heils, omdat nu eindelijk in de groote behoefte van een geschikt gebouw voor de opleiding van officieren is voorzien. Het gebouw, dat tot stand kwam onder leiding van de architecten Bakker en Ingwersen bedoelt te zijn een monument, gewijd aan de nagedachtenis van onzen onvorgetelij ken stichter William Booth. Het is echter ook een monument van de liefde van onze vrienden en kameraden, die door hun ga ven den bouw van deze kweekschool moge lijk hebben gemaakt. Sommigen hebben biervoor belangrijke giften geschonken, maar over het algemeen kan gezegd wor den dat het geld voor dit gebouw bijeen gebracht is door kleine bijdragen en het is dus werkelijk door „Liefde gesticht". Maar bovenal dankte spr. God voor Zijn zegen. Spr. eindigde met de bede dat de honder den die in den loop der jaren uit deze kweekschool zullen worden uitgezonden gaven en krachten zullen wijden aan de verheerlijking van God's naam en aan do bereiking van het groote doel van generaal WilJiam Booth, dat uitgebeiteld is aan den hoofdingang van dit gebouw: „De wereld voor Christus Christus voor de Wereld". Na den commandant Vlas sprak de bur gemeester van Nieuwer Arastel. Hij ver beugde zich in de oprichting van dit nieu we gebouw in zijn gemeente en sprak voorts zijn bewondering uit voor bet Leger des Hells. De chef van den Staf, commissioner Hen rij T Mapp uit Londen, wonschto het Leger geluk met dit prachtige gebouw. Het is de vrucht van bet eerste zaadje dat 40 jaar geleden werd uitgu strooid. Spr. houpt dot mannen en vrouwen zullen worden gevonden dio dit belangrijke werk in Nederland zullen voortzetten. Ver der bracht de heer Mapp dank aan hei Koninklijk Huis dat zooveol belangstelling toont In het work van het Leger des Heils om daarna een brief voor te lezen van den generaal die in Brifsch ïndiö vertoeft. waarin hij zijn gplukwenschen uitspreekt met de voltooiing van dit gebouw. Tenslot te deelde hij mede, dat commandant Vla/» was benoemd tot full commissioner (hoofd commandant). (Applaus). Hierna hield minister Donner de volgen de rede: „Het is steeds een voorrecht, wanneer men iets groots in zijn wording kan voi gen, en zoo is het begrijpelijk, daf ik, bij de herinnering aan 1 September 1931. toen wij op deze zelfde plek, doch destijds nog braak land, onder de beschutting van een tent bijeen waren, en ik zelf in den letter lijken zin mijn steentje aan dezen bouw mocht bijdragen, gaarne gevolg heb gego- ven aan de uitnoodiging om mede te aan schouwen wat sindsdien werd gewrocht. Dit gebouw spreekt ons in velerlei zin toe. Ik zal mij natuurlijk niet wagen aan een bouwkundige beoordecling, want een leckenoordeel daaromtrent heeft geen waar de.. Ik kan slechts zeggen, dat het gebouw voor mij indrukwekkend is en mij een toon beeld van doelmatigheid en geriefelijkheid toeschijnt Maar wat ik wel zonder schroom als vaststaand durf uitspreken, dat is, dat de totstandkoming van dit gebouw is te zien als een grootsch betoon van offervaardig heid, waar in deze moeilijke tilden hier in een kring, waarvan geldt het „niet vele edelen, niet vele rijken", grootendeels uit eigen middelen een zoo belangrijk werk werd voltooid Daarin is openbaar geworden de liefde tot hef doel. dat deze school beoogt te die nen. Gij zijt een „Leger des Heils", maar gij woet dan ook, dat, gelijk voor eiken strijd voorbereiding en oefening noodig is, zoo ook voor den tegenover de menschen bij uitstek vreedzamen strijd, dien gij voert, scholing niet kan worden ontbeerd. Ik weet wel, dat het eigenlijke van de strijdvaardigheid voor u elders is gelegen in het gegrepen zijn door de boodschap des heils, om die aan anderen uit te dragen en fn den arbeid voor anderen toe te pas sen maar ook de diamant moet geslepen worden. Rn een arbeidsterrein moet toch eekend worden, wil men den arboid zoo goed mogelijk doen zijn. Doch juist hot feit. dat ge het zwaartepunt van uwen ar beid elders zoekt, doet de stichting met grooie offers van dit gebouw te meer zien pis een bewijs van den ernst, dio u in al uw gelederen bezielt bij de verwezenlijking van de taak, die gij u van Godswege voelt opgelegd. Het werk van het Leger des Heils moet wel, vooral in "een tijd van verwarring en onzekerheid als de onze, troffen door zijn eenvoud. Te midden van een verscheurde wereld komt het met een simpele bood schap, welke het in zelfopoffering wil uit dragen aan elk persoonlijk en vooral ook nan hen, die door ieder verstouten schij nen: het heil is in Christus ook voor u go wrocht; daarmede is alles gegeven. Ook zij, die niet tot uw kring behooren, doch zich in diepere geloofsecnheid met u verbonden weten, erkennen gaarne de eeuwigheidswaarde van uw arbeid en ver heugen zich met u, dat uw streven om de zon arbeid in den weg der middelen door de stichting dezer school te versterken, op dezen dag zoo schoone bekroning mag vin den. Maar uw arbeid verdient evenzeer de waardeering van hen, die. hoe zij dan ook staan tegenover de drijfkracht van uw strijd, de uitwendige vruchten daarvan als een zegen voor ons volk kunnen opmerken. Ook van dezen maak ik mij op dit oogen- blik gaarne tot tolk, waar ik uit eigen aan schouwing uw arbeid op terreinen als kin derbescherming en reclasseering mag ken nen. Rn verheffing ook van dien arbeid is im mers mede in het plan dezer school begre pen. Zoo is er ook buiten uw kring allo reden om dezen dag. die een mijlpaal is voor uw arbeid.in Nederland, met u mede te leven. Gaarne heb ik de door uw uitnoodiging ge boden gelegenheid aangegrepen om daar van te getuigen en ik moge eindigen met den vvensch, dat door u in deze school een rijke zegen worde ontvangen voor den strijd, dien gij in getrouwheid aan den Hoogsten Koning in deze wereld met inzet van al uw krachten wilt strijden." Hoofd-commandant Vlas noodigdo ver volgens H K.H. Prinses Juliana uit het ge bouw te openen. De Prinses verklaarde daarop het ge bouw voor geopend en sprak daarbij den wensch uit, dat alle verwachtingen, die ge steld zijn, zouden worden verwezenlijkt. Op verzoek sprak tenslotte dr. J. H. Gun ning JHzn., nadat gezongen was „Dankt, dankt nu allen God", het dankgebed uit. De plechtige bijeenkomst was biermede ten einde. H.K. Hoogheid ging daarop het gebouw bezichtigen, waarna de thco werd geser veerd. Tegen 4 uur verliet de Prinses het ge bouw ora naar Den Haag tc gaan. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" BAVTK <L Tel 292. Ze worden voor den duur van circa een maand geslaakt Bij de proefzendingen met den kortegolf- zender van de PHOHI is gebleken, dat de zender weliswaar van den langdurigen stil 6tand geen nadeelcn heeft ondervonden, doch dat de gebruikte golflengte van ca. 1? Meter door een inmiddels ingetreden ver andering van de Heavisido laag in de at mosfeer gedurendo het winterseizoen niet meer op de meest geschikte uren (n l. de avonduren tusschen 20 en 23 uur) in Indiè wordt ontvangen. Do proefuitzendingen worden daarom met ingang van 21 Januari a.s. voor den duur van circa oen maand gestaakt om aan den zender eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor ook met een golflengte van circa 25 Meter zal kunnen worden uitgezonden. Do PHOHI-zonder zal dan gedurende de wintermaanden op 25 Meter golflengte uit zenden en in hot zomerseizoen op 17 Meter, hierdoor zal dan in beide jaargetijden d<* ontvangst in Indió in de avonduren kun nen worden verzekerd. VERKEERSONGEVALLEN. Autobus in een sloot gereden. Geen persoonlijke ongevallen. Een autobus van den dienst Alkmaar Bergen is gistermorgen door de gladheid van den weg en doordat dc bus moest uit wijken voor drie naast elkander rijdende fietsers, in een sloot gereden. Een van de fietsers kwam te vallen, doch hij kwam met den schrik vrij; zijn rijwiel is vernield. De inzittenden van de bus liepen geen let sel op. EERSTE KAMER. Bijeengeroepen op 25 Januari. Thans is dc Eerste Kamor in openbare vergadering bijeengeroepen togen Woens dag 25 Januari, des namiddags te half twee. Op de agenda staan de wetsontwerpen goedkeuring van het ontwerp verdrag be treffende den gedwongen of verp'ichton ar beid (Genève 1930); goedkeuring van het op 25 Augustus 1931 te Angora tusschen Nederland en Turkije gesloten bandel6- en scheepvaartverdrag, alsmede van het daar bij behoorende onderteekeningsp-otocol; en goedkeuring van het op 2ö Mei 1930 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Zwit serland gesloten handelsverdrag mot het daarbij behoorend slotprotocol. alsmede van het op 19 Juni 1931 te Genève getcekeride additioneel protocol BRAND IN EEN WIJNHANDEL TE GINNEKEN. Breda, 20 Jan. Hedenavond is te Gin noken brand ontstaan in den wijnhandel van dc firma Elsevier Zon. in do Raad huisstraat, welk perceel gelegen is vlak te genover hot stadhuis. Toen om circa kwart over zes de brand werd ontdekt in een schuurtje achter den winkel, sloegen de vlammen er reeds uit en in zeer korten tijd stond het geheele per ceel in lichterlaaie. Toen dan ook ongeveer een kwartier, nadat de brand ontdekt was. de brandweer arriveerde, viel aan blus schen niet meer te denken. Met twee stra len werden do belendende pcrceelen nat ge houden. Men kon echter niet verhinderen dat een leegstaand huis naast den wijnhan del vlam vatte, waardoor het dak van dl< perceel grootendeels vernield werd. De wijn handel brandde geheel uit. Van den inven taris kon zoo goed als niets gered worden De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt ten deele de schade. De firma had juist een grooten voorraad wijn ontvangen, welke vrijwel geheel ver loren is gegaan en welke vermoedelijk no* niet in de verzekering was begrepen. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Roermond, 20 Jan. Hedenmiddag om streeks 2 uur is do 22-jarige J. Krieken bij het schaatsenrijden op den „Uzcren Man' te Weert door het ijs gezakt en verdron ken. MEISJE AANGEREDEN. Zevenhuizen, 20 Jan. Hedenavond vond op den Breedenweg te Zevenhuizen (Z.-H.) een ernstige aanrijding plaats. Een auto van de firma N.V. Zanen cn Verstoep uit Gouda reed daar mcj. Spijker, woon achtig te Benthuizen, aan. In zorgwekken den toestand werd mcj. S. naar het zieken huis te Gouda overgebracht, waar zij tei verpleging is opgenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. SCHIP AAN DEN GROND. Wcmeldinge, 20 Jan. Het motorschip „De Onderneming", schipper Hout. geladen met stukgoederen op weg van Rotterdam naar Roosendaal, is in de Galatco omboog geloopcn en blijven zitten. Een en ander geschiedde door het breken van het roer- tuig. Men vreest dat het schip zal breken. Een bergingsvaartuig van Smit's Bergings bedrijf te Wcmeldinge is uitgevaren ter as sistentie. Aan boord bevinden zich twee per sonen, n.l. kapitein Hout cn diens knecht. DE INBRAKEN OM NIJMEGEN. Een arrestatie. Nijmegen, 20 Jan. Door do NiJraeeg- scho politie is heden aangehouden de sla gersknecht G. A. V., die verdacht wordt ver schillende inbraken, welke den laatston tijd te Groesbeek bij N'jmegen zijn gepleegd, op zijn geweten te hebben. De mededader van deze inbraken wordt nog door do politie gezocht. DE DRANG NAAR VRIJHEID. Een arrestant uit den trein ge* sprongen, maar weer gepokt. Donderdagavond wist een arrestant op weg naar Groningen, waar hij een gevan genisstraf moest ondergaan, uit den snel trein to springen, welke om 19.35 uit As sen vertrekt, toen dc trein reeds 500 m. bui ten het station was. Door terstond aan den noodrem te trekken wist de met het trans port belaste politieambtenaar den trein tot stilstand te brengen Het gelukte na een wilden jacht langs de spoorbaan en met medewerking van gemeentepolitie den man te grijpen. Zwaar geboeid werd hij per vol gendon trein naar Groningen vervoerd. De sneltrein ondervond cenige vertraging. (Hbld.). Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Een lezer, die mij dikwijls iets mededeelt over hetgeen bij waarneemt, en daaraan opmerkingen vastknoopt over de beteeke- nis van zijn waarnemingen voor de weer voorspelling, schreef mij aozcr dagen, dat hij Woensdag 18 dezer '*s morgens (J.15 uur een kring om do Maan zag Bij het opko men van de zon zag hij een .vuurzuil" er boven, juist zoo een als eenige dagen vóór de strenge vorst van '29. Ik zou er bij kun nen voegon, dat ik Woensdagmorgen om streeks 9 uur rechts van de zon een bijzon zag. Beide verschijnselen, dc „vuurzuil-' of ko lom boven do zon en do bijzon, behooren tot de groep der halo verscniJnsMen, welke hun ontstaan to danken hebben aan de breking der zonnestralen (bijzon) in of de terugkaatsing (kolom) op de ijskristallen, die hoog in don dampkring zweven en die in dit geval een bepaalden stand innemen. Men neemt aan, dat zij dien stand alleen innemen kunnen wanneer de lucht zeer rustig is. Het verschijnen van die deelcn van den halo zou dan een bewijs zijn voor een zeer rustiger) toestand der hoogere luchtlagen. Daar de gewone kring om de Maan ver eischt, dat er ijskristallen in allo mogelijke standen voorkomen, st liten wij, wat het ge val van j.l. Woensdag betreft, )p een tegen spraak, want alle mogelijko sunden der Ijskristallen beteekent' onrustige lucht. Waarschijnlijk ie dit zoo te verklaren, dat een relatief groot gedeelte der ijskristallen don bijzonderen 6tand Innamen, die noodig is voor het ontstaan der bijzondere halo doelen en dat in de hoogere lagen van don dampkring langzamerhand meer rust kwam. In hoeverre het verschijnsel van don halo als een voortceken van bepaa'de weersloe- standon moet worden opgevat s nog altijd twijfelachtig. Statistieken geven geon over tuigend beeld van het verband tusschen halo's cn daarop gevolgde weersioestanden. Oude spreekwoorden wijzen eveneens op twijfel, want luidt nist eon van deze: Een kring om de Maan Dat kan nog gaan Een kring om de zon Daar huilen vrouw en kinderen om. d.w.z. op een kring om do maan volgt geen storrawoer, op een kring ora de zon wel en dan Is er voor vrou.v en kinderen (van den zeeman) wel reden om te huilen. Krln gen om zon en rnaan zijn in wezen echter precies hetzelfde en verschijnen ">nder do- zelfde weerkundige omstandighe len. Daar bij rnoet echter in aanmerking worden ge nomen, dat wel geen enkele kring om de maan ongezien voorbij zal gaan, terwijl de kringen om de zon. die veel talrijker zijn, moestal door het sterko licht van do zon niet worden opgemerkt. Zij verschijnen in de dunne cirrus-sluiers, die aan den rand dor depressies voorkomen en dus altijd op de nabijheid daarvan wijzen en dus op storm-kansen. Evenals bij het begin van de strenge vorst in '29 ligt ons land nu op of binnen de grens van de depressies in het Westen, ter wijl in het Oosten een intensief vorstgebied ligt Dc laatste weerberichten maken melding van een verscherping van den vorst-toe stand in het Oosten en Noordoosten. In het Noorden van Zweden, in Finland en West- Rusland ls de temperatuur veel gedaald, in Finland tot ongeveer 2530 on in Rusland lot ongeveer 35W graden C. onder nul. De hooge druk ontwikkelt zich nu hoofdzake lijk over Noord- cn Noordoost Europa, de lage over Zuid-Europa, zoodat de Ooste lijke winden over Midden Europa en het Oostzee-gebied toenemen en de zeer koude lucht naar het Westen transporteeren. Ons land lag tot nu toe nog buiten den kouden luchtstroom, doch in den wirmeren lucht stroom, welke over Z.W.-Europa hcerscht. Het is echtor van belang do ontwikkeling van het vorstgebied in het oog te houden. (Nadruk verboden). Schokland, 20 Jan. Hedenavond om streeks 6 uur is oen tot nu toe onbekencj schip in nood geraakt op ongeveer 5 K.M in Oostelijke richting van de Noordpunt van Schokland. De stoomfluit gaf herhaal delijk signalen, terwijl men van Schokland tf tevens lichtsignalen waarnam. Men Uoji overigens van dit eiland niet onderscheiden of deze signalen mot flambouwen werden gegeven of dat wellicht een deel van liet schip in brand stond, daar de vlammen vrij groot waren. Assistentie kon men van uit Schokland niet verleenen, daar de haven is dichtgevroren. Hot stoomschip „Geusou" is uit Kampen vprlrokken ter assistentie. Nader wordt nug gemeld: Het schip, vermoedelijk een motorvaar tuig, zat reeds den geheelen dag vast en werd voor het eerst opgemerkt door eeu boer, die aan dö kust bij Kampen woont Dpze is een eind over het ijs in dc richting van het schip geloopen, doch kon het vaar tuig niet bereiken. Vermoedelijk bevinden zich vier perso nen aan boord. Het is onwaarschijnlijk, dat er brand aan boord is, omdat men daarvan aan dc kust bij Kampen niets bemerkt heeft. Het schip is vastgeloopcn op de Rug- gebot buiten het Keleldicp. Schokland. 20 Jan. liet schip, dat op de Ruggebot nabij het Keteldiep is vastte raakt, blijkt te zijn het motorschip „De On derneming". Schipper of recderij zijn nog. niet bekend. Vrijdagmiddag is uit Kampen een motor schip naar het gestrande vaartuig gevaren, doch toen dit schip in de nabijheid kwam,, werd de noodvlag ingehaald. Waarschijn lijk dacht men aan boord weer op eigen kracht te kunnen vlot komen. Hedenavond werden opnieuw noodsei nen gegeven. OORLOGSSCHADEVERGOEDING. Aan nabestaanden van door Duitscb oorlogstuig omgeko men Egmondsche visschers. De burgemeester van Egmond aan Zee heeft aan 17 gezinnen van nagelaten be trekkingen van de in den wereldoorlog op zee verongelukte visschers uitkeerlngen ge daan. varieerend van f 35 tot meer dan f 800 Deze gelden heeft de Ncderlandschc regeering langs diplomatlekcn weg van dc Duitsche regeering verkregen voor nabe staanden van de bemanning van dio sche den, waarvan met eenigen grond kon wor den aangenomen, dat zij door Duilsch oor logstuig zijn ondergegaan. Aan het cen traal beheer te Amsterdam, waarvan zee risico oen onderafdeeling is. hoeft de rcgec- ring opgedragen een en ander door bemid deling van de daarvoor in aanmerking ko mende autoriteiten af to wikkelen. U wilt goede meubelen en toch blSIIjk In prijs? Komt dan eens bij ons zien, U slaagt zeker. Levering on-'er volle garentic. 18 MODELKAMERS ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Auto aan den verkeerden kant ven den weg. Rotterdam. 20 Januari. Hedenavond om 6 uur stond in een der straten bij het Stieltjesplein te Rotterdam een personen auto, bestuurder de heer D C. van der H. uit Nieuw Helvoet. De auto stond aan den verkeerden kant van den weg. In do rich ting van het Stleltjesplein reed do wielrij der A. K. F. Komys uit de Heer Daniels- straat Hij haalde links langs do stilstaan de auto uit, toen hiervan de portier aan den kant van den wielrijder geopend werd door den passagier D J R. uit Helvoet. Het portier kwam in aanraking met den wiel rijder, die languit op de straat vel. Van het Stieltjesplein n^lerde juist een groote zes- wiel ige vrachtauto, bestuurd door den 25- jarigen C. A. L. uit Breda. De dubbele ach terwielen gingen over het slachtoffer been. terwtjl ook diens linkerarm verbrijzeld werd. K. was op slag dood. Tegen den chauffeur van der H. uit Nieuw Helvoet, die met zijn auto aan den verkeren knnt van den weg had gestaan, werd proces-ver baal opgemaakt. Engelsch radio-liefhebber„Dat is Hil versum liefste." „Hilversum, waarom Hilversum „Omdat ik dacht dat het wel eens aardig was voor die arme verbannen bloembollen om een beetje muziek van thuis te hooren." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6