PURQi NIEUW PARIJS DE BRAND OP DE P.C. HOOFT Ruwe huid HET ONDERZOEK DOOR DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Doos30en60ci Radioprogramma WAAR VINDT VOOR CADEAUX EEN KEUZE ALS BIJ LANGESTRAAT 35 Kortsluiting of het warm loopen van een fan de oorzaak? Amsterdam, 20 Jan. De Raad voor de scheepvaart heeft heden onder leiding van prof. rar. B. M. Taverne een onderzoek in gesteld, naar de oorzaak van den brand welke in den nacht van 13 op 14 November is uitgebroken aan boord van het motor schip P. C. Hooft van de stoomvaartmaatij. Nederland, tengevolge waarvan dit mail schip volkomen werd verwoest» Voor de „Nederland" was o.m. aanwezig do heer Koning, een der directeuren. Alvorens tot het onderzoek over te gaan legde de voorzitter namens den raad een verklaring af. Komende tot het onderzoek naar do oorzaak van den brand van do P. C. Hooft, stelde spr. de vraag of dit on derzoek het zoo vurig gewenschtc resultaat zal opleveren, het vaststellen van do oor zaak. De ondervinding betreffende het on derzoek van scheepsbranden opgedaan, stemt niet optimistisch. Spr. gaf verder de verzekering, dat allon die inderdaad meenen, dat zij overeenkom stig de bepalingen van de schepenwet in lichtingen zouden kunnen geven omtrent de ooi-zaken van den brand, bij den rand een open oor zullen vinden. Spr. deelde mede, dat van de zijde der assuradeur van den raad een suggestie in een bepaaldo rich ting heeft bereikt Daarvan zal na nader onderzoek mededeeling worden gedaan. Als eerste getuige werd gehoord, de heer J. W. Muller, assistent instructeur bij de stoomv. Mij. „Nederland". Getuige is belast met het klaarmaken van de schepen voor bet vertrek. Zondagochtend 13 Nov. om 9 uur is getuige aan boord geweest. Er is onderzocht of alles in orde was. Zondagnacht kwart over 12 werd getuige er telefonisch van in kennis gesteld, dat er rook was waargenomen op het slocpcndek van de boot. Met den stuurman van de wacht is hij aan boord gegaan, de machinist en donkey man waren in de motorkamer, die al vrij was gegeven. Men zag, dat in de 1o klas muzieksalon aan stuurboord brand was. of het ook on der de salon brandde, viel niet waar te nemen. Spr. verklaarde geen ideo te heb ben hoe zoo'n brand kan ontstaan. In zijn voorloopige verklaring echter heeft hij het woord kortsluiting als oorzaak genoemd. Op een vraag van den voorzitter verklaart hij, dat hij iets dergelijks echter niet kort sluiting noemen kan, waarom de voorzitter opmerkt, dat getuigo wel eens voorzichti ger mag zijn met zijn verklaringen. Getuige assistent-instructeur Muller verklaart dat zijn bemoeienis ophoudt als het schip klaar is om te gassen. Het schip was Zondagavond niet vrijgegeven; het personeel van de Gemeente was Zaterdag avond weggegaan. Feitelijk 6tond het schip dus nog onder toezicht van de gemeente ambtenaren, want van de maatschappij mag niemand, zoolang het 6chip niet is vrijgegeven, aan boord, behalve in do com partimenten welke de ambtenaren van den G.G.D., hebben aangegeven. Een der leden van den Raad merkte op dat het schip dus feitelijk nog onder toe zicht van de gemeente-ambtenaren stond, roaar dat dezen niet aan boord waren. Op vragen van andere leden van den Raad antwoordt get. nog dat bij gassers wel eens aan boord van schepen, die ge gast werden, heeft zien rooken, maar dan in de hut van den electricien. Gevraagd, of hij zeker wfet dat er geen fan in den mu zieksalon aanstond, antwoordt getuigo dat hij het niet gezien heeft, maar dat het nooit voorkomt Het schip, zegt got verder, was in ander half uur tijd van onder tot boven één vuur zee. Normale middelen om den brand te beporken door het wegnemen van trekking in het schip, stonden niet ter beschikking, omdat men niet in het schip kon, aange zien dit vol gas stond. Schrijven van assnradenren. De secretaris leest vervolgens een van do betrokken verzekeringsmaatschappijen ingekomen brief voor, waarin de wcnsche- lijkheid wordt betooed dat do Raad voor de Scheepvaart bij zijn onderzoek ook de vraag betrekt naar do wijze waarop du electrische leidingen in de „Hooft" zijn aan gelegd en hoever dit tot het ontstaan der schade kan hebben meegewerkt. De volgende getuige is do heer Vadei, inspecteur van den Gemeentelijken Ont- smettingsdienst van Schepen, dio techni sche mededeelingen doet over de wijze, waarop schepen worden gegast en ontga®». Gobruikt wordt voor het kassen o.m. blauw zuurgas in vloeibaren toestand; voor een 6chip als do „Hooft" zijn ongeveer 60 a 70 kilogram noodig, die in vooraf bepaal do ruimten worden neergezet. Gewerkt is met oen ploeg van tien man, die in twee ploegen van vijf aan boord hun werkzaam heden verrichtten. Vóór het gassen worden electrische kacheltjes gebrand, om behoor lijke temperatuur te krijgen. Tijdens hot gassen brandden de kacheltjes, voor zoover got. weet, niet; de 6troom voor het licht wordt van den wal geleverd. Toen de ge bruikelijke rondes voor het gassen ge maakt werden, waren nog twee hofmees ters, de administrateur en een stuurman met vier menschen van de walplocg aan boord. Voorzitter: „Is er dan wel eens sociëteit aan boord onder de achterblljvenden?" Getuige: „Het komt wel eens voor 'lat door de aehterblijvenden gerookt wordt". Verder deelt get. mede, dat cyaanwater- stofgas brandbaar Is, doch alleen in be paalde concentratie, welke hier niet was gebruikt De stof, welke aan bet gas wordt toegevoegd om het een reuk te geven, is niet brandbaar. Het gassen duurt, al6 alles goed verwarmd is, vier uur, anders zes uur. Tegen half vijf, kwart voor vijf is Zon dagmiddag met het gassen begonnen. De luchtkokers en luiken worden dan openge gooid. van boven af beginnende. Men werkt zóó, dat den volgenden morgen de men schen aan boord kunnen komen voor het werk. Wat de „Hooft" betreft, had de heer Muller get verzocht het 6chip Maandag vóór zes uur vrij te geven. Van den kant van den Ontsmettingsdion6t wordt anders gewoonlijk een langere periode in acht ge nomen en wordt het schip, zooals gezegd, niet vóór acht uur in don ochtend van den volgenden dag vrijgegeven, omdat men dan zeker Is dat dan ook alle laadruimten vrij van gas zijn. Met de „Huygens" is het eens gebeurd dat, toen dit schip eerder was vrijgegeven, de laadruimten nog gas bleken te bevatten. Van cle zijde van de „Nederland" is toen het plan geopperd om de ruimventilatoren aan te zetten; vroeger gebeurde dit niet. Toen getuigo Zondagmiddag in de mu zieksalon eerste klasse kwam, heeft hij daar niets bijzonder bemerkt, ook geen in werking zijnde fans. Of er nog gas was. kon hij niet ruiken, omdat hij eon gasmas ker voorhad. De motorkamer wordt niet gegast en bij hot aan boord komen zoo goed mogelijk dichtgehouden. Zorgvuldig wordt gecontroleerd of er geen gas in de motor kamer is. Getuige vindt het het meest voor de hand liggen, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is geweest. Bij het voorloopjg onder zoek hnd hij die meoning hierop gegrond, dat hem ter oore was gekomen dat er al meermalen kortsluiting op de „Hooft" was geweest. Tot acht uur is er geen stroom aan boord geweest, alleen stroom van den wal. Hierna wordt gehoord dc heer Calf, adjunct-inspecteur bij den Sanitairen Ha vendienst. Getuigo deelde mede, dat Zon dagmorgen, 13 November, te kwart voor acht begonnen is met cyaneeren, te kwart voor twaalf was de daarvoor bestemde ploeg daarmede klaar. Toen getuige van boord ging, was er geen licht meer, naar zijn overtuiging waren ook de kacheltjes in de hutten enz. uit. Het schip was toen aan de werking van het gas overgegeven. Tc ongeveer vijf uur 's middags getuige is gedurende het tijdsverloop van de ontgas- sing voortdurend op het terrein gebleven is getuige weer aan boord gegaan cn heeft hij de noodverplichting van den wal aan gezet, Tc ongeveer kwart voor zes was de ploeg met hot opengooien van luiken cn deuren gereed, de koelseinen ge spannen en alle werkzaamheden gedaan om het gas te doen ontsnappen. Getuige is toen weer aan boord gegaan en heeft gewacht op den electricien; gezamenlijk met dezen heeft hij de „Hooft" weer betreden. De electricien heeft daarop den machinist en donkeyman laten roepen; met hun vieren zijn zij toen naar de motorkamer gegaan, nadat getuige eerst gecontroleerd had of deze vrij was van gas. Er is toen van den wal af gezegd dat het schip in alle deelcn licht kreeg; getuige heeft toen met den electricien de verschillende ruimten van het geheele schip onderzocht; kort daarop heeft de electricien de ventilator, werkende op het ruim en de vierde klasse, aangezet. Later zijn er nog meer aangezet, o.a. do sirocco van het Javanenverblijf achter. Met den electricien is getuige toen naar do motorkamer gegaan, waar hij den machi nist gevraagd heeft of hij nog gas rook. Dezelide vraag heeft hij, na het ontkennend antwoord van den machinist, gesteld aan den donkeyman, die toen boven was. Om 8 uur was de tocht over het schip vol bracht en is getuigo aan wal gegaan om dat zijn taak was afgeloopen. Zoodra men overtuigd is dat het gas geheel is weggetrokken, is de taak van het personeel van den Ontsmettingsdienst af geloopen. Getuige had vier uur den vol genden ochtend weer aan boord moeten gaan, in verband met het vrijgeven van het schip voor het werk. Getuige deelt nog mede, dat hij Zondag morgen aan den achterkant van ruim 3, op dek A een zeildoek-kleedje op een luchtko ker heeft zien liggen, waarin een gat was gebrand. Bij informatie op den bak hoorde hij toen dat ter plaatse een ventilator warm geloopen was on dat men deze toen op het kleedje had gelegd, waardoor dit geschroeid was. De Secretaris doet hierna voorlezing van een verklaring van den Administrateur van do „P. C. Hooft", waaruit blijkt, dat er vroeger meermalen cn wel in de rooksalon tweedo klasse, in eenige hutten van kan toorpersoneel en van den maltre d'hotel een begin van brand is geweest, ontstaan in do nabijheid van ventilatoren. Vervolgens wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt als eerste getuige ge hoord de heer J. Cornelisse, walelectricien bij de Maatschappij Nederland', in welke kwaliteit hij te maken heeft met gassen en ontgassen van schepen. Zondagmorgen, ver klaart hij, ia de dynamo van de „Hooft" vastgezet en een verbinding met den wal tot stand gebracht, waarmede aan boord alleen licht kan branden. Getuige controleerde daarna het geheele sChip cn schakelde de verlichting aan, waar dit voor do ontgassing noodig was. Voor zoover blijkt dat er onnoodig licht brandt, doet hij dit uit. De fans in de hutten kun nen niet met deze noodverlichting bran den. Getuige deed daarna mededeeling van zijn bevinding aan den Ontsmettingsdienst; 's avonds te half zeven keerde hij op het schio terug, waar hij zich vervoegde bij don adjunct-insnectcur. Na den machinist on den donkeyman geroepen te hebben, is hij met don inspecteur naar de motorkamer gegaan, waar hij de dynamo heeft aange zet. Er was toen eigen electricitoit, zoodat de noodverlichting uitgeschakeld kon wor den; ook do in de motorkamer aanwezige omvormer voor de ventilatoren in de rui men is door hem aangezet. Getuige begon hierna met den adjunct-inspecteur zijn in spectietocht over het schip. Toen de om vormer was aangezet stondon dc ventilato ren op de ruimen reeds bij, zoodat deze dadelijk gingen draaien. Ten overvloede heeft getuige zich hiervan nog persoonlijk overtuigd. Toen getuige het schip verliet, werkten in alle ruimen cn thermotanks do fans; zijn bevindingen daaromtrent heeft hij mcdegedoold aan den machinist van de wacht, waarna hij het schip verlaten had. Don volgenden morgen te zeven uur, toen hij in het dok kwam, hoorde on zag hij dat de „Hooft" in lichte laaie stond. De fans in de verblijven worden niet gebruikt Ge tuige achter het haa6t niet mogelijk, dat door 't warmloopen van een fan brand ont staat; kortsluiting kan hij moeilijk aanne men. Zaterdagavond is te half zeven een fan van luik 3 warmgeloopen; zoo'n fan is feitelijk een gesloten ijzeren bus en deze wordt in geval van warmloopen net als eon kachel. Getuige ziet er absoluut geen gevaar in om de fans, zonder dat cr op ge let wordt, tc laten draaien. In het geval van de „Hooft" waren de fans in do kokers der ruimen aangezet om het schip eerder bedrijfsklaar te hebben. Hij had hiervoor order gekregen van den chef van de werk plaats, dio deze op zijn beurt weer had ont vangen van den technischen dienst der maatschappij. Het in het zeildoek gebrande gat heeft getuige niet gezien. Hoe de brand ontdekt werd. De volgende getuige, de donkeyman J. Derlagen, verklaart o.ra., dat hij Zondag avond te tien uur aan boord is gegaan; bij twaalven was hij klaar met zijn werkzaam heden en is hij uit do motorkamer naar boven gegaan ora de separator na te kijken. Toen hij boven was, 'rook hij een brand lucht bij de break, het was een lucht alsof er verf brandde. Vlammen waren, toen get. op do kado kwam, nog niet to zien. Hij waarschuwde den wachtsman, die van meening was dat de rook van een ander schip kwam. Onder het praten mot den wachtsman hoorde get een knal, later weer. „Het zijn deuren, dio dichtslaan", antwoordde do wachtsman, doch get. nam dit niet aan en gaf als zijn overtuiging te kennen, dot er brand was. Get. klom toen met den wachtsman op den transporteur en toen bleek dat zijn vermoeden maar a! te waar was. De „P. C. Hooft" brandde! Men haalde hulp en waarschuwde do brandweer. Getuige J. C. Vrouwe,s. vierde stuurman, kwam voor vijven met zijn koffertje langs zij. Do ontsmettingsdienst was al aan boord cn in de loods, bij de toegangen tot het schip, stonden wakers. Voorzitter: „Had u opdracht bet schip in het oog te houden?" Get: „Speciale voorschriften zijn er niet; ik had geen strikte orders om bij hot schip te blijven." Te zeven uur tien werd get. telefonisch door don portier gewaarschuwd, dat do heer Calf hem wenschto te spreken; op de Siimatrakad© ontmoette hij dezen hoer, die hem epn voorloopigen vrijbrief gaf voor het betreden van de machinekamer, te overhandigen aan den machinist, den don keyman en den electricien. Toen hij was teruggekeerd, verzocht hij den wakers hem to waarschuwen als er wat bijzonders ge- Leuren mocht, waarna hij te kwart voor negen is gaan slapen. Om kwart voor twaalf werd hij gewaarschuwd; toen hij aankwam zag hij geen vlammen, doch wel zal hij rook opstijgen uit do bovenste pas sagiers-verblijven. Get. is don middenbreak ingeloopen om te zi3ii of hij met den brand- blusscher iets kon uitrichten; hij moest echter wijken voor den rook, dio hem tege moet kwam. Met zijn helpers was hij bijna doorgedrongen tot dek A., de brand woed de o.a. in den rooksalon De volgende getuige, de heer F. F. Buig- holt, vierde machinist, is ook den avond vóór don brand op de „Hooft" aanwezig geweest. Nadat de motorkamer to ongeveer zeven uur 's avonds was vrijgegeven, heeft get. daar zijn werkzaamheden verricht en is hij om half elf Zondagavond van boord gegaan. Al het electrische licht was toen volgens get. aan; of het in elke hut en in verschillende 6alons brandde, weet hij niet zeker. De verwarming stond bij, evenals de centrale ventilatie. Door den portier is get. gewaarschuwd, dat er brand was, toen hij bij het schip kwam, meende hij vuurverschijnsclen in of bij de rooksalon eerste klasse waar te nemen. Op de kade komende hij hielp toen met het uitleggen van slangen zag hij opeens alle lichten successievelijk uitgaan. Hij hoeft toen ook gesproken van kortslui ting, hoewel dit slechts een veronderstel ling was. Wel is hij sterk geneigd aan kortsluiting als oorzaak van den brand tc denken, omdat er door het telkens over schakelen en uit- en inschakelen stroom- stooten in dc leiding zijn opgetreden, waardoor eerder dan bij constanten stroom kortsluiting kan optreden als er in de lei ding iets niet in orde is. Een veronderstel ling, die de voorzitter overigens voor re kening van getuige liet. Het blijkt, dat getuige, kort nadat de brand ontdekt werd, de centrale ventilatie hoeft afgezet, later, toen de brandweer aan boord was, is bij nog in de motorkamer geweest om de dynamo uit te schakelen. Een der firmanten van de Firma Groene- veld en v. d. Poll, die vervolgens gehoord werd, deelt mede, dat de firma de mate rialen heeft geleverd voor de electrische in stallatie op de „Hooft" en het toezicht op do montage heeft gehad. Er zijn aan boord twee soorten fans, gelijkstroom- en draai- stroomfans. De ruimfans zijn draaistroom- fans. Deskundige geeft vervolgens over de constructie van doze fans uitvoerige in lichtingen. Zoo zijn or fans met drie zeke ringen; wanneer één zekering iets vroeger doorslaat dan de beide andere, in dien tusschentijd treedt een zware verhitting op. Dezo hitte plaatst zich weer naar een ijzeren console voort en dan naar een ijze ren koker. Het is niet uitgesloten dat er brand zou kunnen ontstaan; echter moet de koker dan door hout ot andore mate riaal gaan. Op de „P. C. Hooft" bevonden zich evenwel dergelijke ruimfans niet in de buurt, waar do vuurhaard geweest is. Deskundigo deelt nog mede, dat er tij dens de reis wel eens aan zekeringen ge knoeid wordt, bij de wilde vaart gebeurt •fit veel, bij groote scheepvaartmaatschap pijen is het uitzondering. Dc leidingen aan boord van de „Hooft" waren uitstekend. Naar deskundige meent heeft een der le den van den Raad zeer juist verklaard, dat kortsluiting ten aanzien van het ontstaan van een brand het minst gevaarlijk is. Het woord kortsluiting wordt maar al te veel misbruikt. Het ontstaan van brand door een electrische kachel lijkt deskundige al lerminst waarschijnlijk. Te ruim tien over vier werd de zitting gesloten, onder mededeeling van den voor zitter, dat do raad zich voorbehoudt om c»p enkele punten nog een nader onderzoek i« te stellen. In een volgonde zitting zullen dan nog andere getuigen worden ge hoord. VERKEERSONGEVAL TE ARNHEM. Motorrijder ernstig gewond. Arnhem, 20 Jan. Op den hoek van de Prümelaan en Ernst Casimirlaan te Arn hem, zijn hedenmorgen een motorrijder, cn een wielrijder, beiden komendo uit de rich ting Velp. mot elkaar in botsing gekomen Do motorrijder, de heer B. Middelkoop uit Velp moest met een schedelfractuur in het ziekenhuis to Velp worden opgenomen. De fietsrijder, do heer Licftink, eveneens uit Velp kon na te zijn verbonden naar huis terugkeeren. Zondag 22 Januari. Hilversum, 1875 M. V. A. R. A. 8.30 Tuinbouwhalfuurtjo. S. S. Lantinga spreekt over „Cactussen in wintertijd". 9.00 Tijdsein. 9.01 Doe het veilig. Ir. R. A. Gorter spreekt over: „Beveiliging v^n werktuigen in het algemeen, beveiliging tegen vallen van trappen, ladders en liften." 9.15 Voetbalmededeelingen. 9.17 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A. RA.-Stand aard-orgel. 9.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwcrtbroek. 10.00 Einde V.A.R.A.-programma. V. P. R. O. 10.30 Kerkdionst uit den N.P.B. te Bloe mendaal. Spreker Ds. A. Trouw, Haarlem. A. V. R. O. 12.00 Tijdsein. 12.01 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Trëep. Zang door het Klein-Manncnkoor „De Zaankanters" o.l.v. F. J. Sicking. 1 45 Aansluiting met het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Ooggetuige verslag van den voetbalwedstrijd Nederland—Zwitser land door H. Hollander. 4.00 Gramofoonmuziek. 4 15 Boekenhalfuur. 4.45 Sportuitslagen Vaz Dlas. Gramofoon muziek. 5.00 Sluiting. V. A. R. A. 5.00 Tijdsein. 5 01 Kinderuurtje XVI.' „Op het booze eiland 6 00 V.A.R.A.-orkest ol.v. Hugo de Groot 6.50 Uitzending voor den Algcm Nedorl Bond van Handels on Kantoorbedienden ,.l)e wederwaardigheden van Wakker en Tropen'duit". 7.10 V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot met medewerking van Gerard Hekking collo. A. V. R. O. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuws en sportberichten V.D. 8.15 Concert door Dajos Bcla en zijn or kest 9.00 Mr. A. W. Kamp draagt voor. 9.20 Het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte m.m.v. Henriëtte Bosmans cn George van Renesse. piano. 10.00 Gramofoonmuziek. 1020 Voortzetting concert door het Om roeporkest. 1100 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein. Huizen, 296 M. K. R. O. 8.30 Morgenwijding door Marinus Monni kendam. N. C. R. V. 9.30 Orgelbespeling u»t de Parkkerk te Amsterdam door den heer Egb. A. Vos. or ganist van de kapel „Nieuw-Vredenhof", te Heemstede. 9.50 Inleidend Orgelspel. 10 00 Kerkdienst uit do Geref. Kerk (H.V Parkkerk uit Amsterdam-Zuid. Voor ger: Dr. J. G. Geelkerken. Organist: dt* heer Egb. A. Vos. 11.45-Gewijde muziek: Mevr. M. L. v. d Beek-v. Arkel, sopr. Egbert A. Vos, orgel. K. R. O. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Sextet ol.v. Piet Lustenhouwer. 100 „Volken en problemen van West Afrika" door drs Paul Julien. 120 Vervolg Lunchconcert. 2 00 Gramofoonmuziek. 210 Boeken en Schrijver. „De Kleine Pa rade" van H. vnn Eyck. „Rond het huis van den dokter" van Tjebbo Franken, door Ad Sassen. 2.30 Middagconcert door de Koninklijke Harmonie te 's-hertogenbosch. o.l.v. Joh. Wierts. In de pauzen: Johan Hendriks, ly risch tenor. Aan den vleugel: Fred. Bos- hart» 4.30 Ziekenhalfuurtje door T. van Tote- ringen. N. C. R. V. 5.00 Gewijde muziek door een gemengd vocaal kwartet 5.50 Gewijde gramofoonmuziek. 6.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Angerlo (Geld). Voorganger: Ds. C. D. Buenk. Organiste: Rika Veenink. K. R. O. 7.45 „Ontwapening" door kapt luit ter zeo L. A. C. Doorman. 8.10 Voetbaluitslagen van do R.K.F. 8.15 Kooruitvoering uit het St Nicolaas- gebouw te Baarn door een gemengd koor, samengesteld uit leden van hot Dameskoor ..St. Caecilia" en het kerkkoor „Cantate Domino" ol.v. Sjef van der Eerden. Solisten. R. Ch. Tijhuis, tenor; H. van Benthem, orgel; Bertha Kuyer, klavier; Frieda BolinfanK cello. 9.15 Nieuwsbericnten Vaz Dias. 9.30 Kooruitvoering (2de gedeelte). 10.40 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos. H. Plekkers, Moandog 23 Januari* Hilversum. Golflengte 1875 M. V.A.R.A. Algemeen programma. 8.00 Tijdsein. 801 Gramofoonmuziek. 8.15 Morse-tijdsein. V P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 1015 Carel Rijken draagt voor. 10.30 Do Notenkrakers o.l.v. Doaf Wins. 1100 Orgelspel door Cor Steyn op bet V.A R A Standaart-orgel. 11.15 Do Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 11.45 Carel Rijken draagt voor. 12.00 Tijdsein. 12.01 V.A.R.A. Klein-orkest o.l.v. Paul Du- chant. 2.00 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.30 Gramofoonmuziek. Zweden en zijn muziek. Met toelichting van Dr. Hanns UI- dall en Piet Tiggers. Hetty Beck draagt voor. 3.30 De Flierefluiters o.l.v Hugo de Groot» 4.40 Na schooltijd. Hetty Beck vertelt. 5.10 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 5.50 Accordeon-soli door Cor Steyn. 6.00 V.A.R A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot 7 00 Muzikale babbeltjes. Piet Tiggers spreekt over* „Jazz en wat er mee verband houdt'. Toelichting met gramofoonplaton. 7.55 Herhaling van S.O.S.-berichten. 8.00 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A. R.A.-Standaart-orgel. 8.15 Uitzending uit Den Helder vanuit het Casino, met medewerking van de Ar- beiders-zangvereeniging Kunst aan het Volk en de Haarl Orkestvereeniging. So listen: Sophie IlaasePieneman sopraan; Elize de Haa6 sopraan; Michel Gobets te nor; Otto Couperus bariton; Jaap Stroo- menbergh bariton; Joh Lammen bas. Het geheel onder leiding van C. W. Rusting. In de pauze 9.40: Persbureau Vaz Dias. Daarna gramofoonmuziek. 10.50 Gram. muziek. 11.15 Morse-tijdsein 12 00 Tijdsein en eluiting. Hulzen. Golflengte 296 M N. C. R. V. 8 00 Tijdsein. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 815 Morgenconcert, (gram platen). 10.30 Morgendienst, to leiden door Da A. Hoekzema. 1100 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30 Gram. muziek 12.00 Politieberichten. 12.15 Een kwartier klokkenspel (Gram.* platen). 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart In de Herst. Evang. Luth. Kerk, Kloveniersburg wal. te Amsterdam 2.00 Uitzending voor Scholen. Spreker de heer S. Stemerding. Onderwerp: „Verdoold, terecht'. 2.35 Causerie door den heer A. J. Herwig; Beplanting van den liofhebberstuin. 3.15 Cursus Knippen en naaien. 3.30 Cursus stofversieren en raodevakop* leiding. 3.45 Verzorging van den zender. 4.00 Bijbellezing door Ds.J P Molenaar, zang; J H. Smit Duyz'entkunst, bariton. Or gelbegeleiding H. Smit Duyzentkunst 5.00 Concert. Harold Franken viool; Lous Goossen9, cello. Ton Brandee, harmonium; C J Brandes—Haus, plano. 6.30 Vragenuurtje. 7.30 Politeberichten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pert bureau. 8.00 Tijdsein. 8.00 Zang door „Con Amore" (Zangclub voor jongedames) te 's Grav«nhage o.l.v. J. D. v. RamshorsL Begeleiding Anton Goed man (Con Amore) en Lecndert Visser (af- rieeling Kinderkoor) 900 Spreker de heer J. J. Wailien, ge neeskundige bij de Arbeidsinspectie. On derwerp: „Medisch toezicht" op den arbei der in do industrie". 9.30 Concert door het N.C.R.V. Klein-or kest met begeleiding van 't N C.B.V.-orgel; het geheel o.l.v. Pet v. d Hurk, 10.00 Persberichten Vaz Dias, 11.00 Gramofoonmuziek,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7