IN DEN GREEP VAN DEN WINTER DE KWESTIE VAN DEN GOUDEN STANDAARD Binnenland WILLEM VAN OHANJE- POSTZEGELS WIJZIGING VAN DE TARWEWET DR. H. D. BENJAMINS f Hevige koude uit vele deelen van Europa gemeld Jn Engeland is het thans erg koud. In den nacht op Maandag heeft de tempera tuur te Londen 7 graden Cc'sius bedragen, wa» voor Engeland exceptioneel is. Groote streken zijn met sneeuw bedekt. Er wordt druk schaatsen gereden. Maandag is de koudste dag in Januari geweest sedert zeven jaar. Het ziet er naar uit, of de vorst nog wel ccnigcn tijd zal aanhouden. Het Noordelijk deel van de Adriatische Zee wordt geteisterd door een orkaanach ligen Noord-Oostenwind. Te Triest is de temperatuur in den nacht op Maandag tot 5 graden beneden het vriespunt gedaald. De bora heeft een gemiddelde uursnelheid van 35 K.M. Boven het Noorden van Zweden doet zich een hevige vorst gevoelen, zoo lat de tem peratuur *ot 40 graden onder 0 is gedaald. Dientengevolge vormt z:ch aan de kust van Zweden veel ijs, ten gevolge waarvan de toestand voor de scheepvaart zeer moeilijk is geworden. Verscheidene zeilschepen zijn ingevroren, cvenzno het Duitsche stoom schip Ems'and, dat bij Granholm in het ijs zit De ijsbrekers zullen heden uitloo pen om te trachten de schepen te bevrijden. Zaterdag en Zondag heeft in 't Reuzenge bergte een hevige sneeuwstorm gewoed. Ge middeld is ruim 30 c.M. sneeuw gevallen. 3n de hoogst gelegen gedeelten van het ge bergte daalde de thermometer tot 23 gra den onder nul. Bij het beklimmen van de Hobenelbe verdwaalden twee jongelui op den weg naar het Berghotel en bleven uit geput in den sneeuwstorm liggen. Terwijl één hunner zich verder wist voort te slee pen en het hotel te bereiken, was de ander reeds overleden, toon men hem vond. Van den ander waren de vingers afgevroren, zoo dat hij in hot ziekenhuis to Hohenelbe rnocst worden opgenomen. Tengevolge van het vele ijs in de Husu- mer Waddenzee moest het scheepvaartver keer naar de eilanden Nordsirand en Pell- worm gestaakt worden. Terwijl het verkeer van Husum naar Nordstrand gehandhaafd kon blijven over den Nordstranaer dijk, moest het verkeer tusschen het vaste land en het Duitsche Wadden-eiland Peil worm door een vliegtuig in stand worden gehou den. De scheepvaart in de haven van Ham burg ondervindt ernstige stagnatie door het jjs. Zes ijsbroKers zijn den geheelen dag bezig geweest het nieuwe ijs te breken en do ijsmassa's in beweging te houden. Het scheepvaartverkeer op de Beneden- Elbe wordt door drijf ijs belemmerd. De Bo- ven-Elbe is bij Geesthacht bevroren. Men kan daar over het ijs van den eenen naar den anderen oever oversteken. In de omgeving van Tokio is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. De sneeuw ligt thans zeven duim dik. In de parken en in de omgeving der stad wordt druk geskied. De keizer heeft in het park van het paleis meer dan twee uren geskied. HET NIEUWE DRANKWET-VOORSTEL AAN DEN SENAAT. Washington, 24 Jan. (V.D.) De juridi sche commissie van den Senaat heeft thans den Senaat haar voorstel inzake het toela ten van bier en wijn rnet een alcoholgehal te van 3.03 doen toekomen. Het voorstel regelt in details zoowel den verkoop als de wijze van adverteeren van de alcoholhou dende dranken. Het i9 verboden bier en wijn ie adverteeren in de staten, die zich aan de drooglegging wenschen te houden, zoodat bier- of wijnreclame in geen geval per radio mag worden gemaakt, aangezien ck verschillende Amerikaansche zenders meestal in tal van staten zijn te hooren. Gok mogen geen advertenties worden op genomen in nieuwsbladen, die een regel matige verspreiding hebben in andere sta ten. waar het drankverbod niet is opge heven. GROOTE BRAND IN EEN SCHOOLGEBOUW, Te Bazel. Bazel, 24 Jan. (V.D.) In den afgeloopen nacht ontstond brand in het vroegere Ho tel Byron, waar Lord Byron ecnigen tijd heeft gewoond, te Villeneuve aan het Meer van Genève, waarin thans een opvoedings instituut voor jonge Engclschen is geves tigd. Het vuur greep snel om zich heen en liet drie verdiepingen hooge gebouw werd geheel een prooi der vlammen. Gewoonlijk herbergt dit instituut zestig k honderd leerlingen, doch op het oogenblik van den brand bevonden zich in het hoofdgebouw slechts 27 leerlingen, terwijl de anderen zich in de bij gebouwen ophielden. Alle leerlingen konden zich tijdig redden. De materieels schade wordt geschat op onge veer een millioen francs. ZEVEN PERSONEN VERBRAND. Madrid. 2 4 Jan. (H. N.) Te Sorinhueli in de provincie Jaen zijn bij een brand in een bakkerij zeven personen om het leven gekomen. ALS DE VOS DE PASSIE PREEKT! Rusland is bereid mee 1e •werken aan de uitvoering van alle ontwapeningsvoor- stellen! Moskou, 24 Jan (V.D.) Voor het ple naire executieve comitó der sovjet-unie heeft Molotof een groote rede gehouden, waarin hij een scherpen aanval deed op de wijze waarop de Volkenbond het conflict in het Verre Oosten behandelde. Hij wees er op, dat Rusland bereid is mede te wer ken aan de uitvoering van alle. ontwape ningsvoorstellen, wanneer zij een werkelijk ernstig karakter dragen. De Volkenbond heeft zich echter een jaar lang vergeefs in gespannen om het Chineesch-Japansche conflict op te lossen. De politiek van den Volkenbond in het Verre Oosten was vol komen mislukt Men deod slechts pogingen, leze rnisiUKkingen voortdurend to dekken door nuttelooze resoluties. Wat de betrekkingen tusschen Rusland en Japan betrof, betreurde Molotof het, dat de Ja.pansche regeering niet bereid was een niet-aanvalsverdrag met <je sovjet unie te sluiten Door het nan te bieden, had de sov jet-unie bewezen, te streven naar de vesti ging van den vrede. Wegens don gespan nen toestand in het Verre Oosten moest de strijdbaarheid van het roodo leger gehand haafd blijven De uitbreiding van de in- dustrio in dezo richting zou een belangrijke stap daartoe zijn. BOTSING MET WERKLOOZEN IN GRIEKENLAND Vier dooden te betreuren Athene. 24 Jan. (V. D.) Te Naussa trokken ongeveer 3000 werkloozen naar het raadhuis om te protesteeren tegen de spo ciale belasting voor de textielindustrie, die geleid had tot sluiting dor fabrieken. Tus schen de demonstranten en de politie ont stond een bloedig gevecht, waarbij vier personen werden gedood en IS gewond. Door de sluiting der fabrieken te Naussa zijn ruim 3000 personen werkloos geworden. Militaire troepen zijn naar Naussa overge bracht om de orde te handhaven. HONGERMARSCH NAAR DARMSTADT. Geen incidenten. Darmstadt, 24 Januari. (V.D.) Hoewel de regcering van Hessen geweigerd had de door den communistischen werkloozenraad aangekondigde deputatie te ontvangen, heb ben do communisten een „hongermarsch" naar Darmstadt georganiseerd. Dirisdagochtcnd zijn ongeveer 6000 pers** nen op de Paradeplatz aangekomen. De be toogers kwamen in het bizonder uit Star kenburg en Rheinhessen. Na verschillende andere sprekers, nam een S A.-man uit Alzcy (Rheinhessen), di" in uniform was gekleed het woord. Hij richtte scherpe aanvallen op de N.S.D.A P Hij verklaarde zoo juist uit hun partij te zijn getreden, omdat do N.S.D.A.P. de ar beidcrsklasse aan het groot-kapitaal heeft verraden. Bij zijn uiteenzetting kwam het lol heftige interrupties. De demonstranten marcheerden vervol fens in groepen langs het ministerie cn het gebouw van den Landdag. Zij hebben ge tracht een deputatie naar het ministerie te renden, doch het gebouw was door de poli tie afgezet. Het is niet tot incidenten ge komen. Communistische misleiding Het Persbureau voor den gouw Hessen der N.S.D.A.P. deelt mede: ..Aan de van daag door de communisten op touw gezette hongerbetooging der werkloozen te Darm stadt, zou volgens mededeelingcn in de bla den ook docr 'n nat. soc. in S.A. uniform zijn deelgenomen. Naar intusschen is komen vast te staan, betreft het hier een geraffi neerd opgezette om den tuin leiding der openbare mecning door de K.P.D., want de r.g. nationaal-socialist was een in de S.A. uniform gekleede aanhanger der K.P.D. Op deze wijze hebben de communisten ge tracht de bevolking te misleiden." COMMUNISTISCHE AFGEVAARDIGDE TE SOFIA DOODGESCHOTEN. Sofia, 24 Januari. (V.D.) Dinsdagmiddag is de communistische afgevaardigde Trai koff door onbekend gebleven personen dooit geschoten. De moord is geploegd in een donkere straat in de omgeving van het parlementsgebouw, dat de afgevaardigde juist had verlaten. Traikoff heeft van zeer dichtbij vijf pis toolschoten in het hoofd gekregen, zoodat hij op slag dood was. De vermoorde is een geboren Macedoniër. Hij heeft met den onlangs bij een dergelij "-en aanslag ernstig gewonden, eveneens Maredonischen communistischen afgevaar digde Martoclkoff, een bizonder aandeel ge had bij de pogingen de Macedonische emi oratie in,Bulgarije te bolsjewisecrcn. In don laatsten tijd waren reeds twéé mislukte aanslagen op Traikoff gepleegd. Zooals bekend hebben Macedonische krin gen beweerd, dat sinds ecnigen tijd de Ko mintern een rol speelt bij den illegalen strijd tegen de Macedonische revolutionai ren. zoodat wordt aangenomen, dat de moord een tegen-aanslag der revolutionaire Macedonièrs is. DE TOCHT VAN DE ARC EN CIEL. Buenos Aires, 23 Jan. (V.D.) De Are en Ciel, piloot Jean Mermoz. heeft den af stand van Istres naar Buenos Aires afge legd in 56 vlieguren. Mermoz stelt zich voor de volgende maand in een recordtijd naar Frankrijk terutr te vliegen. Hij verklaarde, dat hij aan het eind van dit jaar naar Bue nos Aires zou terugkomen met een machine voorzien van motoren met 3000 P.K. en met een capaciteit van vervoer voor 15 passa giers. AMERIKA BEREID TE ONDERHANDELEN Met niet-aalatige debiteurstateii. Washington, 24 Januari. (V.D.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid is na 4 Maart a.s. te allen tijde met niet-nalatige debiteur staten op hun voorstel te onderhandelen over een revisie der schulden. De Italiaansche regeering is officieel uit orenoodigd orn vertegenwoordigers naar Wa« hington te zenden, die daar op 4 Maart a.s. aanwezig zullen zijn ter bespreking van de kwestie der oorlosrsscbulden. TIEN JAAR BURGERLIJKE LUCHTVAART IN RUSLAND. Moskou, 23 Jan. (V.D.) Er worden thans voorbereidselen getroffen voor dc herdon king van het 10-jarig bestaan van de civiel*1 luchtvaart. Do sovjet-luchtvloot neemt op het oogenblik de derde plaats ter wereld in. wat betreft goederen- on passagierstrans port. In don loop van deze 10 jaren hebben de sovjetvliegtuigen 5üK duizend K.M. at gelegd, 04500 passagiers vervoerd bènèvonx 1236 duizend K.G. goederen. Voor de vliegtuigen behoeven thans vri) wel geen artikelen te worden ingevoerd. Dt- luchtpostverbindingen worden onderhouden met geheel in Rusland gebouwde machines Washington. 23 Jan (V.D.) Volgons ambtenaren, die op de hoogte zijn van bij zonderheden van het onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt, is het onjuist, dat d<> Vereenigde Staten als voorwaarde voor een bespreking der oorlogsschulden aan Enge land den eisch zouden hebben gesteld van terugkeer tot den gouden standaard. Zij ver klaren, dat in tegendeel het communiqué van het Witte Huis bcteekent, dat de kwes tie der oorlog3schuldon en de economische problemen afzonderlijk zullen worden be handeld in den loop der voorgenomen be sprekingen. Roosevelt hoopt, dat Macdonald zeil zal overkomen. Londen, 24 Jan. (V. D.) De correspon dent van do Times te Washington ver neemt van welingelichte zijde, dat Roose velt voornemens is persoonlijk deel te ne rnen aan de in Maart a.s. te houden Rn- gelsch-Amerikaansche besprekingen en dat hij dientengevolge de aanwezigheid van Macdonald ten zeerste zou toejuichen. Italië vraagt een gelijke be handeling als Engeland. Washington, 24 Jan. (V. D.) De Italiaansche ambassadeur te Washingtan heeft staatssecretaris Stimson op de hoogte gestold van den wensch der Italiaansche regeering om zoo spoedig mogelijk na 4 Maart de schuldenonderhandclingon ie ope nen, opdat voor het midden van Juni een definitieve regeling tot stand kan zijn geko men. Hij verzocht voor Italië om eenzelfde behandeling als Engeland. Naar verluidt, zal bij de schuldctikwestic ook de ontwaponing worden besproken. De Amerikaansche regecring is tegen het houden der economische wereldconferentie te Washington. De Rotterdamsche Philatelistenvereeni ging heeft het volgende schrijven aan den minister van Waterstaat gezonden: „Het bestuur van de Rotterdamsche Phi latelisten Vercemging, daartoe gemachtigd door haar op 16 dezer gehouden algemeene lodenvergadering, neemt hierbij de vrijheid zich tot Uwe Excellentie te wonden naar aanleiding van een courantenbericht, waar in wordt medegedeeld, dat de vereeniging van postzegelverzamelaars te Delft Uwe Excellentie heeft verzocht te willen mede werken, dat de bijzondere frankeerzegels, die worden uitgegeven ter herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje, met bijslag te doen verkoopen ton bate van het herstel van de Nieuwe Kerk te Delft. Hoewel verondersteld mag worden, dat liet door Uwe Excellentie genomen besluit om de genoemde frankeerzegels zonder bij slag te verkoopen gehandhaafd wordt, kun nen wij niet nalaten, Uwe Excellentie er op to wijzen, dat het verzoek is uitgegaan van een zeer kleine groep verzamelaars, terwijl postzegelverzamelaars in het algemeen elke uitgifte van frankeerzegels met bijslag, met uitzondering van de jaarlijksche uitgif te ten bate van „Het Kind", ten zeer ste betreuren, omdat deze uitgiften slechts voor een gering deel in handen komen van het publiek en daardoor niet worden gebruikt voor het doel waarvoor ze moeten dienen, n.l. om er met de posterijen te verzenden stukkon mede te frankeeren. Vooral in het onderhavige geval kan het niet anders dan de bedoeling zijn, de bij zondere frankeerzegels in een zoo groot mo gelijk aantal onder het publiek re brengen, hetgeen toch alleen boreikt kan worden, indien de zegels zonder bijslag verkrijg baar worden gesteld. Bovendien neemt onze vereeniging de vrijheid Uwe Excellentie in overweging te geven om te bewerkstelligen, dat geduren de den tijd. dat de „Prins Willem van Oranje-zegels" aan de loketten der post kantoren worden verkocht, de gewone fran kecrzegels in de correspondeerende waar den tijdelijk niet aan het publiek afgege ven worden HET PEIL VAN IJSELMEER. Verlaging tot 40 C.M.—N A-P.7 Amsterdam, 23 Jan. In verband rnet den aandrang bij de behandeling van hel ontwerp begrooting van het Zuiderzeefonds 1933 m do Tweede Kamer uitgeoefend oftr het peil van het I.Tselmeer te verlagen, is volgens de Telegraaf thans de minister van Waterstaat in overleg getreden met de be trokken departementen om spoedig tot een verlaging van dat peil te komen van 0.13 M. op 0.10 M. N.A.P, Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer In de memorie van antwoord betreffend-' het ontwerp van wet tot wijziging van de tarwewet 1931 rnerkt de minister van Eco nomischo Zaken cn Arbeid op, dat dit wets voorstel slechts de gelegenheid geeft, om het maaipercontage op 10 te brengen. Dit wil niet zeggen, dat het de bedoeling is om het maaipercontage dadelijk op 40 te bepalen. Voorloopig kan mei een lager per centage worden volstaan, terwijl het moge lijk zal zijn tevens den z.g. V.I.T.A. prij.s eenigszins te verlagen» zoodat niet gevreesd behoeft te worden voor een stijging van den broodprijs tengevolge van deze wijzi ging mot tenminste 2 cent. De minister meent, dat met een stijging van den broodprijs van ongeveer 0.7 cent zal kunnen worden volstaan. Had de Re geering niet ingegrepen, dan zou het voor de meerderheid der landbouwers niet mo gelijk zijn geweest, den strijd om hel be staan verder vol te houden. Zelfs na de wijziging zal de prijs der tarwemelange, welke de molenaars moeten gebruiken, la ger zijn dan deze was voor den wrereldoor log. Gezien de overige kosten van levens onderhoud, meent de minister, dat bij een dergelijke prijsverhouding geen tc zware belasting op het publiek zal worden gelegd Toneindo uitwassen te voorkomen, zal do met tarwe bozaaide oppervlakte welke voor steun in aanmerking komt, voor elk bedrijf niet grooter zijn dan van de to tale oppervlakte bouwland van dat bedrijf in 1932. Zoodra van een algemeene opleving mocht blijken, zoodat weder tot de cultuur van andere gewassen kan worden overgegaan, kan de Regeerine gebruik maken van de mogelijkheid, welke de constructie van de Tarwewet haar biedt, om voor een geleide lijke beëindiging van do werking dier wet zorg te dragen. Zooals op het oogenblik de omstandigheden zich laten "aanzien, is daar van evenwel nog geen sprake. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de verschillende gewestelijke Tarwe organisaties elk op haar eigen wijze oen re geling hebben getroffen, waarbij de tarwe handelaren zooveel mogelijk zijn ingescha keld. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN ln verband met de Koloniale Tentoonstelling te Parijs s-G ravenhage, 24 Jan. De Fransche Gezant te 's-Gravenhage, baron de Vitrol les, heeft in het gebouw der Fransche Le gatie uit naam van zijn Regeering persoon lijk do volgende onderscheidingen, welke zijn verleend in verband met de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling, te Parijs gehouden, uitgereikt: Het Groot-Kruis van de Etoile noire aan den heer dr. C. J. Koningsberger, oud-mi nister van Koloniën: het Groot-officiers- kruis van de orde van Nichan el Anouar aan den heer jhr. O. E. W. Six, secretaris generaal van het departement van Koloniën het commandeurskruis van de Etoile noire aan den heer F. J. W. Drion, directeur van de Gazette de Hollande en van het Natio naai Bureau voor Documentatie; het offi cierskruis van de Etoile d'Anjouan aan den heer D. J. Balfoort, directeur van het Museurn Scheurleer; het officierskruis van den Dragon d'Annurn aan den heer C. K Pattist, hoofdcommissies aan het departe ment van Koloniën en het officierskruis van de orde van Nichan el Anouar aan den lieer dr. E. L. G. den Dooren"de Jong, pro curatiehouder van R. Mees en Zoonen. EXPORT VAN SCHAPEN EN SCHAPEWVLEESCH. In verband met het groot surplus aan schapen hier te lande en het, tengevolge van de vele invoerbclemmeringen zeer be perkte, afzetgebied in het buitonland wor den nu en dan pogingen aangewend om nieuw afzetgebied voor schapen en (of) schapenvleeseh te vinden in landen, waar heen tot dusverre geen of slechts zeer wei nig export plaats had. Veelal hebben die pogingen niet het ge- wenschte eindelijke succes, doordat herha ling ervan afstuit op de aanvankelijk gele den verliezen. Op grond hiervan wordt hun, die bereid zijn, dusdanige pogingen te ondernemen en systematisch voort te zetten, in overwe ging gegeven, zich schriftelijk te wenden tot het Vleosch-Export-Bureau Lange Burchtstraat 39, te Nijmegen, welk bureau, in elk geval afzonderlijk, zal overwegen, of en, zoo ja, binnen welke grenzen in voren bedoelde verliezen kan worden tegemoet go- komen. KINDERMOORD TE OVERASSELT. Acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54-jarigen chauffeur W. J. v. Z. te Overasselt, die heeft terechtgestaan terzake van abortus provo- catus en uitlokking daarvan, voorts, dat hij een pasgeboren kind. door het met een touw te wurgen, van het leven had beroofd en dat hij het lijkje daarna had begraven. Met gedeeltelijke vrijspraak van het pri mair ten laste gelegde werd verdachte ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf mot af trek der preventieve hechtenis. De officier van justitie had 12 jaar ge vangenisstraf geëischt. OUDE VROUW IN BRAND. 's-G ravenhage, 24 Jan. Hedenmiddag omstreeks één uur is do 75-jarige wed. van R. in haar woning, Breed6traat 59, doordat haar klecren in aanraking met do vlam van een kachel kwamen, in brand gevlogen. Op haar hulpgeroep kwam een aldaar in een auto passeerende heer haar te hulp en doofde de brandende kleeren met de kens. De wed. van R., die ernstige brandwon den aan beide boenen heeft bekomen, is door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan het Slijkeinde vervoerd. Haar toestand is vrij ernstig. Ouddnspecteur van het onder; wijs in Suriname 's-G ravenhage, 24 Jan. De oud-inspec teur van het Onderwijs in Suriname, dr. H. D. Benjamins, is in 82-jarigen ouderdom overleden. Geboren 25 Februari 1850 te Paramaribo, bezocht hij in Nederland de H.B.S. en het gymnasium, studeerde te Leiden en promo veerde er in 1875 tot doctor in do wis en natuurkunde op de dissertatie: Geschiede nis van do histologie der villi Intespinales. Naar zijn geboorteland teruggekeerd, werd hij er benoemd tot inspecteur van het on derwijs, welk arnbt hij na eenigen tijd com bineerde met dat van leeraar in de na tuur- en plantkunde aan de Geneeskundige School te Paramaribo. Ook was hij lid van den Raad van Bestuur van Suriname. Dr. Benjamins was een man van grooten in vloed en gezag bij het onderwijs, dat in Su riname zeer veel aan hem te danken heeft. Ook als kenner van het land was hij een man van groote reputatie. Na zijn vestiging in Nederland na zijn pensioneering, een twintig jaar geleden, was hij 'van 1914 tot 1917 medewerker aan de Encyclopedie van Ned. West Indië en sinds 1919 was bij re dacteur van den West-Indischen. Gids, waarin tallooze artikelen van zijn hand zijn verschenen. Ter gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag is hem door een huldeblijk getoond hoe zijn onvermoeide arbeid voor het wel zijn van Suriname op prijs werd gesteld. Toen kreeg hij o.a. van gouverneur Rutgers bij een gelukwensch de mededeeling. dat de Westerschool in Paramaribo naar hera verdoopt was in Dr. H. D. Benjaminsschool. Oud-Gouverneur baron van Heemstra sein de zijn dankbetuiging voor alles wat dr. Benjamins voor Suriname had gedaan, en Suriname zelf liet zich ook niet onbetuigd: het Surinaamsch Onderwijzers .Genootschap de oud leerlingen der Geneeskundige School het personeel der Hendrikschool, de han del enz. betuigden dank en hulde. En ook de wetenschap getuigde, dot ze dr. Ben/a- mins veel te danken had: de Gonini en «t- panakoni expeditie van 1903 en 1904 droeg daar de vruchten van. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Wederom ia de oude bin nenstad. Rotterdam, 24 Januari. Hedenavond heeft in de oude binnens'ad weer een felie brand gewoed. Omwonenden ontdek ten bet vuur in een pand in liet Hang nummer 13, weik pand in gebruik is bij du N.V. Het Lingeriehuis. De brand liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, waarom de brand weer met groot materiaal uitrukte. Van perceel 13 sloegen de vlammen over cp het dubbele pand daar naast, eveneens bij lezelfdo N.V. in gebruik. Beide gebouwen worden gebruikt voor kantoor, magazijn en ateliers. Een zeer groote partij lingerie ging ver loren. Met 11 stralen kon de brandweer hei vuur meester worden zonder te ver hinderen, dat van pand 13 de tweede étage cn de zolderverdieping en van het andere perceel de derde étage vernield werd. tok de zolderruimte en het dak van het dub bele pand werd door het vuur verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Dc schade wordt door verzekering ge»1<'kt, TREINONTSPORING BIJ HAARLEM. Haarlem, 24 Januari. In den afgeloo pen nacht, even na 12 uur zijn door tot na toe onbekende oorzaak bij de Spaarnebrug, twee rijtuigen van een passeerenden trein ontspoord, terwijl van een anderen trein bij de centrale werkplaats, ter hoogte van wachtpost E. op hetzelfde oogenblik even eens twee rijtuigen ontspoorden. De eerste trein ging naar Rotterdam, de tweede naar Haarlem. De reizigers van dezen laatsten trein zijn met het eerste gedeelte van den anderen trein, dat voor do ontspoorde rijtuigen stond, doorgegaan. Omtrent de oorzaak van de ontsporing staat nog niets va6t. Het onderzoek is nog niet beëindigd. De laatste (rein, die te Amsterdam uit Haarlem hedenavond moest aankomen had een uur vertraging. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DOOR DE KOUDE GESTORVEN, Dinsdagochtend is uit Giesendam een vee vrachtauto naar de Rotterdamsche markt vertrokken. Op de open laadbak bevond zreft de 14-jarige jongen M. R. van Giesendam. Toen de auto te Rotterdam was aangeko men. bleek de jongen bewusteloos te zijn. Hij werd door den gemeentelijken dienst naar den Coolsincel gebracht en is tijdens '••et transport overleden. Vastgesteld is. dat hi? tengevolge van dc felle koude is gestoft ven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2