MEDEDEELING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT RHAGENBEEK RUSLAND EN DE KERK LAATSTE BERICHTEN Stadsnieuws 0MK00PING TOT MOORD Nader onderzoek gelast ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN AGENTSCHAP TE SOEST KERKPAD ZUID 49 J. LAIVI BRECHTS SOESTERWEG 107 PULL-OVER WOL DE WOLBAAL De haat tegen het geloof: vooral bij de jeugd Wij lezen in het Handelsblad: In „Universe" heeft een vrouw, die twee jaar lang in Rusland gewerkt heeft, en daarbij liet leven van een geloovige r. ka tholiek trachtte te voeren, haar indrukken gegeven omtrent het kerkelijke leven in de sovjetunie. Zij had kunnen vaststellen, dm vaak bij den dood de religieuse zin, die la tent achter een masker van godsdiensthaat gesluimerd had, met macht te voorschijn brak. Een enkele maal komt het voor, dat een processie ongehinderd zich voortbe weegt, voorafgegaan door een knaap met icoon. Vooral de jongeren worden beheerscht door de vrees iets van hun religieuse gevoe lens te laten blijken. Sterk is de haat tegen den paus. die als het persoonlijke middelpunt van de reac- tionnaire krachten beschouwd wordt. Zij was als meelevend lidmate verbonden aan ée-n der twee Roomsche kerken in Moskou, van welke zij wist, dat ze nog open waren. Deze kerk mocht zich in druk bezoek van geloovigen verheugen. Voor haar terugkoop uit de handen der communisten had men 10.000 roebels moeten opbrengen. Een deel van deze som was direct gestort, zoolang het overige deel nog bleef staan, werden beide geestelijken als gijzelaars ge.vangen gehouden Zij wist te vertellen van eon or thodoxe kerk. die 400 roebels moest betalen om een feestdag in kerkelijke leven te hou. den. En tijdens dien dienst verbrijzelden jonge communisten de ramen met vuil. Zij had orthodoxe priesters gezien, die haveloos rondliepen. Een requisitoir. De Ruissischo correspondente van de Daily Express, miss Eleninan, is eenige we ken geleden naar aanleiding van haar arti kelen tegen het sovjet-regiem uit Rusland uitgewezen. Zij publiceert thans in de Daily Express een Open Brief aan Jogoda, den vice-commissaris van den G. P. O. E., die tevens lid is van het presidium der bolsje wistische partij. Aan den brief ontleenen wij het volgende: „Kunt gij ontkennen, Jogoda, dat gij op 't oogenblik tweehonderdduizend gevangenen hebt, voor het grootste deel ingenieurs, ad vocaten, priesters en andere personen uit de jntellc«.iueele wereld, die thans aan het ka naal naar de Witte Zee in Karelicn dwang arbeid vcrrichton moeten? „Kunt gij ontkennen, dat gij in den winter van 1929 vijfendertigduizend Koelakkenge- zinncn uit de Zuidelijke Ookraine naar de poolstreken hebt verbannen? Zij ontvinge daar voldoende voedsel noch kleeding, zoo dat duizenden aan typlniS'stiervcrf. „Kunt gij ontkennen, dat alle steden in Noord-Rusland, zooals Hibinagorsk. Konda- latslka, Neuastrov en Mocrmansk, door dwangarbeiders gebouwd werden? „Kunt gij ontkennen, dat door de G.P.O.E. moeders van haar bi-oodkaarten werden he roofd: dat kindoren in ach* maanden geen melk meer gedronken hebben en dat arbei ders in de groote Russische industriecentra slechts van aardappelen en bruin brood le ven moeten?" NOODLOTTIG ONGEVAL TE ENSCHEDE. Enschede, 24 Jan Hedenmiddag wil den vier jongens met een twee wielige hand kar een zwaar blok hout, dat bestemd was voor de Twentsche Drijfriemenfabriek te Enschede, van het station halen. Zij laad den dit zware blok op de kar en reden toen weg. Twee jongens trokken aan een touw en de twee anderen duwden de kar Op het Stationsplein gleed het blok hout door het stooten op de straat naar voren met het noodlottig gevolg, dat een der voor de kar loopende jongens, de 16-jarige v. d. W. onder het blok terecht kwam. De jon gen viel en was op slag dood. Zijn hoofd was verbrijzeld. Het lijk is naar het zie kenhuis overgebracht. DISTRIBUTIE VAN SPEENVARKENS TE AMSTERDAM, Uitgesteld in veiband met de geringen aanvoer. Amsterdam, 24 Jan. Het feit, dat mor gen te Amsterdam de distributie van goed- koope speenvarkens nog niet kan aanvan gen heeft, naar wij van den Centralcn Dienst voor de Levensmiddelenvoorziening vernemen, tot oorzaak dat de aanvoer voor deze eerste distributie onvoldoende is ge weest, hetgeen verband houdt met den op bepaalde dagen beschikbaren voorraad van speenvarkens. De distributie zal thans waarschijnlijk Donderdag geschieden. HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Toelatingsexamen. Het toelatingsexamen tot de Hoogere Krijgsschool za! in 1933 voor officieren van het leger hier te lande gehouden worden van 15 April—20 Mei 1933. Er worden opengesteld voor a. de krijgs kundige studiën lü plaatsen, verdeeld als volgt. 5 voor officieren der infanterie, 3 voor officieren der artillerie, 1 voor officieren der cavalerie en 1 voor officieren der Ge nie; b. de intendance 6tudiën 2 plaatsen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Halfweg. 24 Jan. Hedenmorgen Is brand ontstaan in de boerderij van de fa milie Lieftink. Boerderij met woonhuis en schuur zijn geheel uitgebrand. De oorzaak moet worden gezocht in een gloeiende kachel, welker hitte het houtwerk in de on middellijke omgeving had doen vlam vat ten. Verzekering dekt de schade. DE ONTSPORING BIJ HAARLEM. Amsterdam, 25 Jan. Nader vernemen wij omtrent het treinongeval bij Haarlem, dat de ontsporing door niet met zeker heid vastgesteldo oorzaak tweemaal achtereen plaats had, kort na middernacht, en wel van twee treinen die beiden in de richting Haarlem reden. Zooals recd6 gemeld heeft het eerste ge deelte van den eersten trein de passagiers van den tweeden trein overgenomen, en verder de reis voortgezet Het overgebleven gedeelte van den tweeden trein heeft later de reizigers, die uit de richting Haarlem kwamen en wier trein de plaats der ont sporing niet kon passeeren overgenomen en naar Amsterdam gebracht. Daarna behoef den geen personentroinen meer te pa6see ren en is men onmiddellijk met de oprui mingswerkzaamheden begonnen. Do oorzaak za! eorst definitief kunnen worden vastgesteld, wanneer het offlcioelo weitolljke onderzoek, waarbij het rijkstoe- zicht vertegenwoordigd zal zijn, heeft plaats gehad. Omtrent do maatregelen, dio de spoorwegen hebben genomen, om in ver band met do stagnatie op do lijn een be hoorlijk functioneerend reizigorsvervoer in de richting Rotterdam mogelijk te maken, vernemen wij het volgende: De reizigers kunnen reizen over Uit geest naar Haarlem, waarvoor de treinen in den gewonen dienst zijn versterkt. Reizigers voor Haarlem kunnen do af stand Amsterdam-Haarlem por tram afleg gen. Er is een zeer beperkto dienstregeling Amsterdam—Haarlem ingesteld. Aankomst Haarlem rnet vertraging, peze bestaat uit 4 wagentreintjos, dio te Haarlem over het werkplaatsterrein moeten doorwisselen. De D-treinen worden omgeleid oveor Harme ien en Breukelen. BIJ onze informatie wanneer do stagna tie opgeheven zal kunnen zijn, werd ons medegedeeld dat deze, daar het hier het opvijzelen van twee zware motorrijtuigen betreft, geruimen tijd kan duren. In elk ge val zal de geheele morgen met de oprui mingswerkzaamheden zijn gemoeid. GEPOOGD ZIJN VROUW TE VERGIFTIGEN. Vijf jaar gevangenisstraf geëlscht. Almelo, 25 Januari. Een meubelmaker te Almelo, 28 jaar oud, dio gepoogd heeft zijn 21-jarige echtgenoote, met wie hij 5 maanden was getrouwd, van het loven to bcrooven, had zich heden deswege voor de rechtbank te verantwoorden. De man had een lange gasslang gekocht en dezo op zekeren nacht in het slaapver trek gelegd. Do poging tot vergiftiging mis lukte echter, danr de vrouw wakker werd on de gasliicbt bespeurde. Er werd tegen den meubelmaker, die na dezo poging ook nog andere plannen heeft beraamd om zijn vrouw uit den weg te ruimen en daartoe eenige malen wat in haar eten heeft ge daan. o.m. luciferskoppen, 5 jaar gevangê nisstraf geëischt met aftrek van voorar rest. FABRIEKSBRAND TE WAALWIJK. Door onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks 7 uur brand ontstaan in de fa briek van leder-.varen van den heer H. de Ruiter te Waalwijk. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat in minder dan geen tijd de fabriek in lichtelaaie stond. Een groote vonkenregen kwam neer op de r.-k meisjesschool en het St. ThercsiagesticliT 'n de Groote Straat. De brandweer slaagd»* er in de school te behouden. De fabriek is echter geheel verbrand; niets is gered. Al les was laag verzekerd. Een peluk is het. dat de daken waren besneeuwd, zoodnt d«- vonken niet gemakkelijk vuur konden doen ontstaan. Toch brak ongeveer half negen brand uit on den zolder van het St. Thcro- siagesticht. De kapbinten haddon vuur gi» vat. De brandweer wist dit spoedig te blus- schen (N.R.Ct). SMOKKELARIJ VAN MARGARINE. Den laatsten tijd werden herhaaldelijk groote partijen margarine uit Duitschland naar ons land gesmokkeld, die hier dan tegen lagen prijs van de hand werden ge daan, waarbij de smokkelaars winsten van 200 pet. maakten. Zoo werd dezer dagen door de centrale recherche te Rotterdam een auto aangehouden, waarin zich een nartij van 20.000 kg. margarine, die ongc- banderolleerd was, bevond. De meeste go- smokkelde partijen moesten in bet Noor den van het land over de grens worden gebracht, DOOR DE DORSCHMACHINE GEGREPEN Gennep, 25 Januari. Dinsdagmiddag is de 50-jarige landbouwer v. N., bij het ver richten van werkzaamheden in de schuur, met zijn das in aanraking gekomen met de dorschmachine. Daar er buiten hem nie mand in de schuur was. kon de machine niet worden afgezet, zoodat do man werd gewured. Zijn lijk is later door huisgenoo- ten gevonden. Een weduwe met elf kinde- "en blijven achter. HET IJS IN DE RIVIEREN. Grave. 25 Jan. Hedenmorgen was de rivier de Maas voor een vierde deel der op pervlakte met drfjfijs bedekt. RIJWIELDIEFSTAL. Wederom is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van con rijwiel, dat onbeheerd aan den weg was blijven staan. RECHTBANK Een boer, die van zijn vrouw verlost wilde zijn, poogt twee menschen tot misdrijf te bewegen Een 4ö-jarlge landman alhier had zich gisteren voor do Utrechtsche rechtbank te verantwoorden wegens omkooping om zijn vrouw van het leven to berooven. Door de commissie van voorlichting was een rapport omtrent verdachto uitgebracht, waarin gezegd uerd dat deze uit een goed milieu afkomstig is. Hij kroeg dan ook te zijnor tijd een eigen boerderij, die hij wel boheeren kon. Hij was daarna handel gaan drijven, waarvoor hij totaal ongeschikt was en spoedig ging hij zijn geld met verkeerde menschen er door brengen Zoo zou hij het aan zichzelf te danken hebben, dat hij to taal op den verkeerden weg raakte. De spijt, die verdachte aan den dag legde, was naar de meening van den steller van het rapport niet evenredig aan de ernst van het gepleegde misdrijf. In December van het vorig jaar had ver dachto aan tweo personen verteld, dat hij uaarno zou willen, dat zijn vrouw zou wor den doodgemaakt. Deze twee personen gin gen oogenschijnlijk op het voorstel in. Het feit zou op 17 December worden gepleegd Dat was op eon Zaterdagavond on do da ders hadden slechts een bepaald luik te openen en daar door te schieten. Eon dag tovoren had hij een schuldbekentenis van f 300— afgegeven, en op den 17don Decern ber harl één der toekomstige ..daders" f50 betaald. De schuldbekentenis zou verdachte voldoen als de vrouw gedood was en een verzekering, dio zij loppen had, zou zijn uitbotaald. Vordachte had elf kinderen thuis, waar van de jongste zes weken oud \va9. De man bleek een verhouding to hebben met zijn dienstbode, die zijn huwelijks-geluk natuur lijk ook al niet ten goede kwam. Wat hij voornemens was om. te doen. wanneer de vrouw gedood was, wist hij niet. F.e.n koopman, één dor twee personen met wie de afspraak was gemaakt, als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte hem het luik ter plaatse had gewezen. Hij had met den tweeden cetuipe gedaan alsof hij op het voorstel wilde ingaan, rnaar had zich clade lijk met de politie in verbinding gesteld. En op haar advies had hij de zaak verder af gewikkeld Het geld, dat do getuigen ont vingen hadden zij omtëiddcllijk aan de po 1 itie afgedragen Verdachte had nog tegen getuigen gezegd: ..ZeTnoet k... Als jullie het niet doet, doe ik het Mr. Murman verzocht de zaak uit te stellen om de dienstbode te hooren. daar haar physieke toestand van zoodanigen aard was. dat zij thans niet voor de recht bank l.on verschijnen. Verdachte onder steunde het verzoek van den verdediger, niettegenstaande, dat uitstel wol drie maan dep zou moeten duren. Na in raadkamer te zijn geweest, besloot de rechtbank do zaak voor onbepaalden tijd te schorsen, de stukken in handen van den rochter-commissaris te stellen cn eon on derzoek te gelasten naar de geestvermogen-» van den verdachte VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. Wij herinneren onze lezers nog even aan de openbare bijeenkomst van de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot Bevor dering van do oprichting der Vcreenigde Staten van Europa, welke Vrijdagavond as. in Hotel Monopole zal worden gehouden. In deze vergadering zal mr. J. H. Schultz van Haegenj uit Haarlem, secretaris van het hoofdbestuur, het doel en de werkwijze der vereeniging uiteenzetten. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar do elders in dit blad geplaatste advertentie. BEKENDMAKING. Borhallngs-oefenlngen. Wij maken er onze lezers op attent, dat len Stadhuize een biljet Is aangeplakt bo- Ireffende de herhalingsoefeningen 1933. Het biljet vermeldt wanneer de tot de verschil lende korpsen behoorende militairen in werkelijken dienst moeten komen. LEESPORTEFEUILLES AANGEBODEN. De politie gaf een andere „lozing" van het aanbod. Gisteren zijn hier twee menschen uit Am sterdam aangehouden, die zich bozig hiel den met het uitzetten van portefeuilles voor zooals door hen gezegd werd de „Soester Leesportefeuille". Zij gaven proef portefeuilles af en zouden Zaterdag a.6. ant woord komen halen. De portefeuilles bevatten een ten dee.le minderwaardige lectuur. Ingesloten was bovondien eon lijst met illustraties, waarvan er een achttal gekozen konden worden, welke men dan later in één portefeuille ver- oenigd zou krijgen. Met do belangstellenden werden de contracten besproken, waarbij de prijzen voor een abonnement fluctucer den al naar gelang men zijn keuze bepaalde op oude of nieuwe, kostbare of minder kost bare tijdschriften. Op ongeveer 14 adressen in onzo stad waren roods kwitanties gepresenteerd en geïnd. Men werkte echter op naam van een zaak te dezer stede, welko eveneens een leesportefeuille heeft en als goed bekend staat. Een der aangehoudenen verklaarde, dat het op die manier gemakkelijker vallen zou om met succes op te treden. Het mag intusschen verwondering ver wekken, gezien enkele bijkomstige omstan digheden, dat reeds zoo velen slachtoffer geworden waren van dezo origincele oplicb- terstrue. Proces-verbaal ter zake oplichting zal worden opgemaakt. Na verhoor zijn de beide aangehoudenen weer vrijgelaten. DE AUTOMARKT. B. en W. willen 30 cent per auto znorktgeld heffen. B. cn W. doelen den Raad mede: Zooals uwe vergadering waarschijnlijk be kend is, hebben wij bij wijze van proef op verzoek van het bestuur van de Vereeniging „Autobeurs Utrecht" goedgevonden, dat een automarkt wordt gehouden op den Hof on wel op Woensdagmiddag cn -avond. Nu do markt haar levensvatbaarheid heeft getoond eiken Woensdag komen er 100—200 auto's ter markt mcenen wij, dat dezo voorloopigc toestand door uwe verga dering moet worden gcsanctionnecrd, waar om wij u voorstellen de hierbij aangeboden ontwerpen vast to stellen. liet besluit tot het instellen van de markt behoort thuis in de Marktverordening, welke u bij de alge- mecne Politieverordening door de Com missie van Wetgeving opnieuw ter vaststel ling wordt aangeboden. Het heffen van een marktgcld van 30 cent voor een auto, voor een driewiolig cn een tweewielig motorrijtuig komt ons niet te hoog voor. MEENINGEN, DIE VERSCHILLEN.... Hes dal „gedemonstreerd" werd. Gisteravond waren eenige bezookers van een café aan den Nieuweweg een van elkan der verschillende mening toegedaan om trent een ons onbekend gebleven onder werp. In plaats van een vredige oplossing der moeilijkheden tc zoeken, ontaardde het mccningsverschi' in een handgemeen. En kele meubelstukken in het café moesten het daarbij eveneens ontgelden. Toen de politie op het tooneel van den strijd verschoon, waren de vechtlustigen juist verdwenen, doch zij konden op aanwij zing van den caféhouder worden gearres teerd en meegenomen naar het bureau van politie. Van eenig strafbaar feit door de, iivweer wil van do felle koude, toch wel sterk ver hitte gemoederen, is niets gebleken, zoodat de aangehoudenen na verhoor weer heenge zonden werden. DE HAARZIEKTE IN ONZE STAD. De heer Nieuborg, kapper .alhier, schrijft ons naar aanleiding van het ingezonden stuk van den hoor Rlanke, waarin deze laatste de haarziekte wil verdrijven naar de permanenteurs en meer speciaal naar de goedkoope. De heer Nieuborg noemt dit geen eerlijke concurrentie, Jaar dit naar zijn meening geen middel is om de tarieven omhoog te brengen. Hij verwijst in dit verband naar de tarievon voor permanent, wavo te Am sterdam, in welke stad dan volgens den hoor B. duizenden met haarziekte zouden moeten Ioopen. Wij hebben het stuk van den heer Nieu borg hier in verkorten vorm weergegeven en sluiten thans de discussie over dit onder werp, waarover wij eerst hebben geschreven in het belang der gemeenschap, doch dat thans dankbaar wordt aangegrepen als reclame- of concurrentie-object. AANBESTEDINGSNJEUWS. 67 woningen. Namens het bestuur der bouwvereeniging Goed wonen werd Dinsdagnamiddag in het Volksgebouw door architect G. Adriaan aan besteed het bouwen van 87 woningen aan de Kamille- en Seringstraat De uitslag was als volgt: V. J. do Vries, Bilthoven, 129,250; J. M. Krijger. Bergam bacht, 131,450; J. Krijtehburg, Harlingen, 132,780; „De Zevenhoek", Amsterdam, 137,324; Zaansche Coop, bouwbedr. Wor- merveer, 139,784; G. C- Blanken, Bussum, 142,800; N.V. „Prov. Bouwbedrijf", Eind- hovon, 142.900; R. A. van Batenburg, al hier, 147,700; Aann.-Mij. v.h. P. van Nes, Den Haag, 148,760; G. Sandman Jr., Coe- vordon, 153,480. FEESTAVOND C. J. M. V. Dinsdagavond 31 Januari ln „de Valk". Do Christelijke Jongemannenvereeniging houdt op Dinsdag 31 Januari a.a. een feest avond in „de Valk", waarvoor een zeer ge varieerd programma werd samengesteld met muziek en tooneelspeL tn worden ook aangjenomiR door ons en ons LEGER DES HEILS Bozook van de muzikale storm* brigade. Men verzoekt ons opname van hot vol gende- De muzikale Stormbrigade van het Leger des Ileils komt op Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari a.s. in onzo stad. Deze muzikale brigade bestaat uit twaalf jonge mannen, hoilsofficie'en. die nu reeds gedurende een vijftal maanden reizen van de eene plaats naar de andere, om er door middel van muziek cn zang het Evangelie to verkondigen. Zc zijn goed geoefende mu sici en zullen daarvan doen blijken in een muziekuitvoering op Zondag 29 Jan. 'smid- dage om 3 uur in de zaal Langestraat 94. Bovendien zullen Zondag tweo belangrijke samenkomsten worden gehouden onder lei ding van de Stormbrigade en wel 's mor gens 10 uur en 's avonds 8 uur. Vrijdag 27 dezer houdt do Brigaie een vcrlossingssamcnkomst, eveneens te 8 uur, in de zaal Langestraat. Zaterdag zullen de muzikanten zich doen hooren in alle wijken van onze stad. Ken opwekKing om een dezer of al dezo bijzondere samenkomsten bij te wonen rnag zeker wel overbodig worden geacht, leder is welkom! AMERSFOORTSCHE IJSVEREEN. Wedstrijden voor meisjes. Gisteren was het bezoek aan do lj6baan op den Bisschopsweg niet zoo groot als op voorgaande dagen; daaraan zal do koude, alles doordringende wind wei niet vreerad zijn gewecet. Er werden wedstrijdon voor meisjes ge houden, welke een geanimeerd verloop had den. De uitslagen waren: Meisjes van 10—13 jaar (10 deelneem sters) 1. Ineke Bocschoten. 2. Loeki Hendriks. 3. Tettie Mcjeur. Meisjes 14—16 jaar (15 deolnemcrsh 1. Jo Eskea. 2. Hennie Seine. 3. Jopie Boeschotcn. 4. Ida Korthals Alte» 5 Jo Jansen. Zooals reeds bekend verondersteld wor den mag, zal vanavond een gecostumeerd ijsfecst op de baan .der Amersfoortsche IJs- vereeniging gehouden worden. HET IJS IN DE EEM Onbetrouwbaar, Nu de vorstperiode reeds vrij lang aan houdt en van groote strengheid blijkt te zijfj. zullen velen onzer lezers zich ongetwijfeld we! eens afvragen hoe het met het Ijs in de rivier de Ecm gesteld is en of langzamef- hand niet gedacht worden kan aan het ma ken van een tocht op deze rivier. Om antwoord op deze vraag te kunned geven hebben wij ons in verbinding gesteld met een der vliegeniers van de Luchtvaart- afdeeling te Socstcrberg, dio gisteren oen vliegtocht langs de Ecm maakte. Deze ver klaarde ons, dat het ijs in de F.em nog van slechte conditie is. Het heeft veel wakken en plekken met ingevroren sneeuw, waar door het vooralsnog ongewenscht en gevaar lijk geacht moet worden do Eern per schaats op te gaan. Gisteren was daar dan ook nog niemand op het ijs te bespeuren gewoest. Men zij dus gewaarschuwd. BURGERLIJKE STAND 21 Januari Geboren: Gerarda, d. van Antonie Ruija pn Cornelia Wijnands. Thcreaia Maria. d. van Dirk Harmen Brinkman cn Elisabeth Maria Cornelia Hilhorst. Piotcr. z. van Jacob Kuijper cn Froukje Ages de Vries. Overleden Jan van de Weijer, 41 j., echtgenoot van Magdalena Maria Jacoba Gemen. Anna Gorardina Duljstor, 63 j., on gehuwd. Herraanus Johannes van Beek, 4Q j., echtgenoot van Jansje ten Hoven 100 gr. knotten 29 cent. Oprnlmlngsprljs. ARNH.STRAAT 26a Amersfoort»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3