HET „LEVENSGEVAARLIJKE" AMBT LUBITSCH' „ADAM EN EVA' VERLICHTING Fa.G.A. BEENHAKKER «ACHTERBERGH VARIA MARLENE ZONDER VON STERNBERG! Goede van Uw auto is *s winters noodzakelijk. Alle schijnwerpers, bumperlampen, gloeilampen uit voorraad leverbaar. St. Jorissenstraat4 - Tel. 1667 GEEFT GESCHENKEN VAN BLIJVENDE WAARDE PERZISCHE KLEEDJES PERZISCHE KUSSENS DELF TSCH AARDEWERK KLE1N -MEUBELEN MEUBILEERINGEN WESTSINGEL ■MMMMü 'Amerikaansche notities tt HET PRESIDENTSCHAP DER VEREENIGDE STATEN Een hooge positie, welker sociale kant afmattend is Bovendien een lage bezoldiging (Van onzen eigen correspondent). diet is niet de eerste keer, dat insiders het hoofd schudden en verkondigen: het Amerikaanschc presidentschap is een zoo- zooveel omvattende en zoo ontzettend veel eischende werkkring, zelfs voor een kern gezond mensch, dat de laatste presidenten er allen het slachtoffer van zijn geworden. Wanneer het zoo doorgaat en er geen maat regelen getroffen worden om een groot deel van den last op zijn schouders te ver minderen, zal die opperste positie in den lande een levensoffer worden van den man die door zijn partij als candidaat werd ge steld en door de millioenen kiezers aan gewezen als hun voorkeur. Vroeger, vóór den burgeroorlog in 1865, gebeurde het wel, dat een Amcrikaansche president den hoo- gen ouderdom van 90 haalde, zooals met John Quincy Adams het geval was, maar daarna zijn er maar drie geweest, die 70- of meer werden. Op het oogenblik leeft er geen enkele ex-president mee**, maar er le ven wel zes weduwen van presidenten en wel van Cleveland, Harrison, Roosevelt, Ta ft, Wilson en Coolidge. SBpresident Taft was een buitengewoon sterk iemand, die bovendien een zonnige natuur had en in wiens tijd niet zooveel schokkende dingen zijn voorgekomen. Maar van president Wilson en Harding is het meer dan een publiek geheim, dat zij ten onder gegaan zijn aan hun ambt. Beider levens zijn drama's van het zuiverste soort geweest en ofschoon hun dood onder tra gischer omstandigheden plaats had dan van ex-president Coolidge, dio de laatste jaren van een otium cum dignitate op zijn bescheiden buitenplaats in Massaschusctts genoot, heeft de laatste niet minder zijn leven gegeven voor zijn land en zijn werk. Wilson, de idealist, die met zijn beroemde veertien punten hoopte do wereld en het menschdom te hervormen en in zijn posi tic en zijn land liet groote middel zag om een vredelievende en democratische wereld te scheppen, heeft waarschijnlijk de groot ste tegenstellingen, die in het leven van een politicus kunnen voorkomen, beleefd. Hij is in die woelige jaren van 1917 de man geweest, van wie millioenen hun heil verwachtten en die door millioenen ge vreesd werd als de man, die de balans in hun nadeel zou laten overslaan. Zijn triomf tocht naar Europa voor het vredesverdrag, waar hij als een afgod ontvangen werd en waar hij stuk voor stuk zijn illusies moest laten varen, om na zijn terugkomst in zijn eigen vaderland verder geheel door sluwe politici vernietigd te worden. Wil6on stierf aan wat men gemeenzaam uitdrukt als een gebroken^ hart. En het zelfde overkwam president Harding, die meer door het toeval in het Witte Huis kwam. Een van de joviaalste en goedgc- loovige personen, die er ooit hebben ge woond, sterk steunend op het advies van anderen, omgaf hij zich met een Kabinet, dat later gebleken is voor het grootste deel te bestaan uit mannen, die ten hoogste on betrouwbaar waren en er alleen op uit om hun eigen zak te spekken. Hetgeen ze ook braaf gedaan hebben en toen Harding's oogen open gingen, werd zijn gezondheid door den 6cliok ernstig gekirakt. Taft daar entegen werd president van den federalen Hoogen Raad in Washington, het hoogste juridische lichaam in den lande, dat o a. uiteindelijk over de herroeping van de Drooglegging te oordeelcn zal hebben. In die qualiteit nam hij o.a. de presidenten Coolidge en Hoover den eed af bij hun in trede. Wijlen president Coolidge is bijna zes ja ren het Amcrikaansche staatshoofd ge weest en in dien tijd is er niets gebeurd, waar hij rechtstreeksch bij betrokken was en dat zenuwschokkend was. Integendeel, de twee eerste jaren, dio hij als ox-vicepre- sident na Harding's dood in diens plaats volgde en de vier volgende na een normale verkiezing, zijn bekend om hun ongeëven- aarden voorspoed en rust. Toen hij het be wind aan zijn opvolger Hoover overdeed den ien Maart 1929, heerschtc er in Ame rika een ongekende voorspoed, die ook in de annalen der historie bekend zal blijven als de „Coolidge Voorspoed", een toestand, waar hij gaarne bij elke voorkomende gele genheid op wees en die hij min of meer aan zichzelf en het wijs beleid van zijn partij, de Republikcinsche, toeschreef. Hoezeer het op dien datum en zelfs lang daarvoor al inwendig rommelde, is pas veel later ge bleken en men vraagt zich nu af, waarom dc roergangers van-het schip van staat den storm niet eerder hebben zien aankomen Hoe dit zij, het was pas voor lioover weggelegd om do algemeenc welvaart met een ongekenden vaart en langjarige inten siteit naar beneden te zien glijden na dien fatalen 19cn October 1929. Op Hoover's schouders heeft de taak gerust, dat van dc helling naar beneden rollen legen te hou den en wat hem dat aan zenuwleven en energio gekost heeft, is duidelijk op zijn gezicht te lezen, dat veel ernstiger, haast droefgeestig is geworden, mei diepe lijnen en met grijs geworden haar. Alle journa listen, die op dc begrafcnisdienst van Coo lidge tegenwoordig waren, hebben hun le zers verteld, hoe president Hoover meer dan gewoon onder den indruk was tijdens den lijkdienst in het kleine kerkje van Northampton en hoc sterk verouderd hij er zelf uitzag. Natuurlijk moet hij bijzonder getroffen zijn geweest door het overlijden van zijn voorganger, wiens minister van Handel hij geweest was en die een persoonlijke vriend van hom was, maar niemand zal geheel kun nen beseffen, wat de huidige President, wiens zware ambtsperiode over twee maan den ten einde loopt, gevoeld heeft als een vingerwijzing en hoe moor hij zichzelf ge voeld zal hebben. Zonder mij aan Ameri kaanschc overdrijving te willen schuldig maken, geloof ik niet, dat er in de heele wereld een andere man te vinden is, die zulk een last te torschcn heeft als dc presi dent der Ver. Staten. Musisolini bestiert het lot van slechts 40 nnlliocn Italianen, er zijn minstens driemaal zooveel Amerikanen. En StalinWat mérkt men van Stalin in het openbare leven, die in 18 maanden niets van zich laat hooren en overigens zich bij een roodc parade vertoont. Men zal tegenwerpen, dat de sociale kant van zulk een hooge positie toch niet zoo afmattend zijn kan, maar dat is het in Amerika met zijn democratische opvattin gen wel degelijk. En wanneer het dan nog bovenop een reeks politieke werkzaamhe den komt, dan is liet precies genoeg om er iemand onder te laten bezwijken. Precies als met de ontwapeningsquaestic over de heele wereld is men er al lang van over tuigd, maar wie doet den eersten 6tap, wat zal het eerst opgeruimd worden? Oogen- schijnlijk ligt liet op den weg van- den President zelf, en toen lioover vier jaar ge leden het Witte Iluis betrokken had, deed het nieuws dc ronde, dat hij met verschil lende onnoodige, oudcrwetsche en kostbaren tijd roovendc gebruiken breken zou. Maar met al zijn democratische neigingen en zijn quasi-minachting voor ceremonieel in an dere landen zou dc Amerikaan en vooral do Amerikaanschc niet te vergeten er volstrekt niet mee tevreden zijn, wanneer zijn of haar President even onzichtbaar, on hoorbaar en onbereikbaar leefde als de roodc dictator op het Kremlin. Iemand als Harding, die het zoo nauw niet met den ernst van zijn ambt nam, voelde niet denzclfden druk als een Coo lidge, die als stijve New Englander al heel weinig vcor feesten en socialen* omgang voelde, maar zich hoofdzakelijk aan staats zaken wijdde. En er bestaat niet den min sten twijfel of die alleen zijn reeds genoeg om het leven van een gezond man elke seconde, eiken dag en nacht to vullen. Als een bewijs hoe het tempo in anderhalve eeuw versneld is, moge dienen, dat men in deze stad ook in de laatste maanden hard bezig is om de taak van den Ncw-York- schcn burgemeester minder omvattend te maken, aangezien die ook niet voor één enkel mcnsch te dragen is. Het is door het onderzoek van het Walker-regiem duidelijk gebleken, dat dc voornaamste oorzaak van allerlei mistoestanden was, dat een ouder- wetsch geworden regeling van gemeentebe stuur gelegenheid te over schonk aan tal van individuen om zich aan de stadsruif te goed te doen. Het is practiscli gesproken ondoenlijk voor een burgemeester van New-York of Chicago of den President van het land, om aan alles zijn aandacht in persoon to schenken, maar het is evenzeer een feit, dat hij dat wel doen moet over een me nigte onbelangrijke dingen, waarvan de tijd beter gebruikt zou kunnen worden. Als een voorbeeld van vasthoudendheid noem ik b.v., dut er in Nieuw Amsterdam een be paling bestond, dat er voor het huis van den burgemeester een lantaarn moest bran den. In die goede dagen was het anders moeilijk, liet huis van den burgervader te vinden, wanneer men hem noodig had." Tot lieden ten dage wordt er voor het huis van den Ncw-Yorkschcn burgemeester een vrij kostbare installatie electrisch natuur lijk aangebracht op kosten van de ge meente en eiken keer komt het vraagstuk ter sprake of dat nog wel noodig is. lederen keer komt men tot dc conclusie, dat het geen zin meer heeft.... en toch wordt het niet afgeschaft. Op dezelfde manier gaat het met het presidentschap en wanneer daar door Roosevelt of zijn opvolger later geen kracht dadige verandering in gebracht wordt, moet het leiden tot een vooraf verzekerde levens opoffering. Een heel ander punt is de sala- riecring van Amcrikaansche presidenten, die evenals die van gezanten en wat be treft die van allo diplomatieke betrekkingen van andere naties er bij veel to laag is en dus iemand van fortuin vereischt. Niet lang geleden stierf er een rijke Amerikaan, die een fonds naliet, bestemd voor dc vrou wen van presidenten als een „speldengeld", omdat hij vond, dat hun echtgcnootcn zoo mager bedeeld werden. Voor zoover men weet, is wijlen Calvin Coolidge dc cenige geweest, die, zeker dank zij zijn sympa thieke en zuinigo vrouw, van zij'n tracte- ment heeft kunnen sparen. Maar het i6 en blijft een anomalie, dat presidenten van reusachtige particuliero maatschappijen aan salarissen en tantièmes honderdduizen den per jaar verdienen en die van de natie zich tevreden moeten stellen met 75.000 benevens een som voor onkosten, terwijl hij moet recipiecren e.d. Er is nog meer, waar uit bewezen kan worden, dat het president schap wel een hooge, een eervolle en een ongelooflijk verantwoordelijke betrekking is, maar dat de uitverkorene het naar ver houding even zwaar in zijn persoonlijk leven heeft. UITHANGBORDEN. „In 't Vliegend Pcerd" is een opschrift, dat men dikwijls op uithangborden van Vlaamsche herbergen aantreft. Het is ontleend aan Odin's of Wodan's vurig paard, waarop hij volgens de hci- densche overlevering, vooral gedurende den wintertijd oor de lucht reed, om straf fen of belooningen uit te doelen. „In den Rooden Haan" kon men ook vaak lezen. Het i6 een zinspeling op do roodgeschilderde houten hanen, die onze bijgeloovige voorouders op de nok van do woningen, schuren, enz. plaatsten om ze tegen het hemelvuur te beschermen. Een heiden6ch denkbeeld is verbonden aan het uithangbord: „In den Wildeman" dat men ook meermalen aantreft. Een oude sage vertelt, dat aan het uit einde der wereld, nabij een somber woud, dat den ingang van den hemel en de hel verbergt, een herberg bestaat, dio lot ver blijfplaats dient voor de dooden, die nog niet ten volle aan de godheid voldaan hebben. Dit woud en de wachtplaats wor den bewaakt door een wilden manj een echten reus, met een boomstam gewapend. Zijn werk i6, degenen die hier beneden niet meer hebben te boeten, naar den he mel te geleiden. In sommige streken van Vlaanderen dient de olijftak als uitUangteeken aan herbergen; .ook kent men de den en de jeneverbes. filmrubriek Een nieuwe Chevalienfilm: „The way to Love" Dorothea Wieck naar Amerika De Film Kurier schrijft: Lubitsch' film ,.Dc Firma Adam en Eva" is technisch datgene wat vele van zijn vrienden allang van hem hadden gehoopt: Een vanuit dc camera, en niet, een vanuit een parketplaats geregisseerde film. Lubitsch moet lang met zichzelf overlegd nebben, voordat hij deze film maakte, die zich niet zoozeer stoffelijk als wel in stijl van zijn totnogtoe geregisseerde films on derscheidt. Het is vrij bekend dat hij aan zijn vorige stijl, die al in den tijd van de stomme film door vele critici als onfilmisch en tooneel- matig ^erd beoordeeld, uit innerlijke over tuiging vasthield. Of hij dit met opzet deed, doet er niet toe. Een ding staat echter vast. en wel, Lu bitsch maakte niet van dc camera een ver teller, en indien zoo, dan slechts sporadisch en dikwijls met dc weinig gelukkige hand van iemand, die iets doet zonder groote overtuiging. Met „De Firma Adam en Eva" treedt Lu bitsch in de gelederen van hen, die men als de vertegenwoordigers van de school der moderne filmkunst kan beschouwen. Wat wil zeggen, dat de dialoog hier plaats moet maken voor de, vroeger vastgeroeste, doch nu bevrijde camera, die „sjjrcekt". Er wordt minder gezegd dan getoond. Hieraan helpt op vele plaatsen de gecou peerde handeling, dc symbolische, of de symbolisch op elkaar volgende scènes. De organische opbouw, de natuurlijke, vloeiende en zekere doorvoering van de stijl, het consequent volgehouden beeld- rhythmc, bevestigen het vermoeden, dat hier geen sprake is van een gril of zelfs van een concessie aan den tijd of aan de productie- leiding. Immers een echte stijl is net zoo goed een geloofskwestie als een kwestie van kunnen. Hier is ook vooruitgang, ontwikkeling te bespeuren. Hier bekent zich een vorm van filmkunst, die door haar aanhangers als de cenige ware taal der film wordt beschouwd. Het is verbazingwekkend, dc sprekende film moest er eerst zijn om te bewijzen dat de filmkunst niet zoozeer de spraak van de personen, als wel het beeld, do beweging en dc handeling, de „sprekende" camera, miste. Technisch lilmnieuws. Na drie jaren van experimenteeren heeft do Paramount in haar Ilollywoodsche stu dio's thans de geluidsfilm op halve breedte als standaard-uitrusting aangenomen. Het nieuwe systeem geeft een besparing van bij na vijftig procent op de zeer hooge kosten van liet filmmateriaal, dat gebruikt wordt om het geluid op vast te leggen. De eerste film waarbij het nieuwe systeem wordt toegepast is „A Farewell to Arms", de verfilming van Ernest Hemingway's prachtige roman, die onder leiding van Frank Borzage en met medewerking van Gary Cooper en Helen I-Iayes voltooid wordt. Zooals men weet wordt bij een geluids- filmopnamc alleen het beeld direct door de camera opgenomen. Het geluid dat de mi crofoon bereikt, gaat via een systeem van ERNST LUBITSCH. telefoonlijnen naar een speciaal voor dit doel ingerichte studio, waar de machines staan die dc electrische stroomtrillingen in fotografeerbarc lichttrillingen omzetten. Vroeger gebruikte men voor het vastleggen van deze geluidsstrook negatief van de nor male breedte, en liet is wel te begrijpen, dat met dc tnllooze opnamen, die er per dag in een studio van de afmetingen als dat der Paramount gemaakt worden, een enorme hoeveelheid materiaal ongebruikt moest worden weggegooid, aangezien de smalle soundstrook slechts een zeer gering deel van het totale negatief beslaat. Bij het nieuwe systeem wordt de éénmaal belichte film teruggewonden, om aan de andere zijde opnieuw gebruikt te worden. Na het ontwikkelen wordt de geluidsfilm door een klein snij-apparaatje in dc lengterichting in tweeën gesneden, waarna het geluid te zamen met het beeldnegatief wordt afge drukt om een complete positieve film to verkrijgen. De nieuwe Chevalierfilm. Norman Taurog, dc regisseur van „Skip- py", die met deze filrn dq regicprijs voor het jaar 1931 van de Academv of Motion Picture Arts and Sciences wonis door Paramount aangewezen om de leiding op zich te nemen van dc nieuwe Maurice Che valier film „The Way to Love". Charlio Ruggles en Edward Everett Horton zijn reeds door hem geëngageerd om dc komi sche rollen in deze film te spelen, do vrou welijke hoofdrol speelt Carole Lombard. Chevalier bevindt zich momenteel te New- York, waar hij persoonlijk optreedt. Wel dra zal hij zich naar Hollywood begeven, om met dc opname aan te vangen. Mariene Dietrich in „Song of Songs". Mariene Dietrich begint dezer dagen on der leiding van Roubcn Mamoulian met de opnamen voor haar nieuwe film „The Song of Songs", gebaseerd op Hermann Suder- mann's „Das Hohe Lied". Deze rol was eerst bedoeld voor Miriam Hopkins, doch nu Marleno's nieuwe von Sternberg film, „Hurricane", van de baan is, heeft Paramount, ten einde geen noode- loozc tijd te verliezen, Mamoulian laten voortgaan met zijn voorbereiding van „The Song of Songs". „Bengal Lancer" voor de came ra's. „The Lives of a Bengal Lancer", een van dc grootst opgezette films die dit jaar m Hollywood in productie gaan, bevindt zich thans in het stadium, waarop de atelin*- opnamen kunnen beginnen. Meer dan een jaar hebben dc voorbereidingen geduurd voor deze film, die in den afgeloopen zomer door Ernest B. Schoedsack gedeeltelijk in Britsch-Indic werd opgenomen. In dc studio scènes spelen Clivo Brood, die momenteel voor Fox in de verfilming van „Cavalcade" optreedt, Cary Cooper, die juist zijn werk in „A Farewell to Arms" beëindigde, bre- dric March, wiens rol in „Het Toeken des Kruises" hem een zeer groote populariteit heeft bezorgd. Ricjiard Arlen, die werkt in de verfil ming van Well's „The Island of Lost Souls". Paramount heeft nog geen regis seur aangewezen voor de opnamen van Francis Yeats Browne's autobiografischen roman. Alice White terug in Hollywood. Alice White, dc kittige kleine blondine, die eenige jaren geleden aan liet begin van een veelbelovende loopbaan als film„flap- per" scheen te staan, doch wegens het feit dat zij niet op haar mondje gevallen was, en bij iedere gelegenheid de producers ronduit de waarheid zei, uit Hollywood werd weggewerkt, is thans in de filmstad teruggekomen, en zal opnieuw trachten zich een plaatsje aan het filmfirmament te ver overen. B. P. Schulberg heeft haar geënga geerd voor de hoofdrol in zijn verfilming van Gina Kaus' succesroman „Die Ueber- fahrt", welke onder den naam „Luxury Liner" door Paramount zal worden uitge bracht. Lothar Mendcs voert dc regie, terwijl voor verdere rollen Zita Johann, George Brent en Richard Arlen genoemd worden. Doromea Wieck naar Amenta. Dorothea Wieck, dc actrice, die zich met één film, „Meisjes in Uniform", een wereld naam verwierf, heeft een contract gesloten met Paramount, voorloopig voor één jaar. In Maart 1933 vertrekt zij naar Hollywood. Het is nog niet bekend in welke film do Amerikaansche maatschappij haar nieuwe aanwinst wil laten optreden, doch het con tract dat de actrice geteekend heeft, bevat de uitdrukkelijke bepaling dat de producer haar ten minste in. één groote film een hoofdrol moet geven. Op deze wijze wil Do rothea Wieck vermijden, dat men haar een jaar lang in Hollywood laat zitten, zonder haar iets te doen te geven, zooals reeds zoo vaak met geïmporteerde Europeesche groot heden het geval was. Voor het contract ge sloten werd, moest de Duitschc actrice een proefopname maken van twee volle acten. Zij speelde eenige scènes uit de Tallulah Bankhead film ,,My Sin", die in Amerika met groote tevredenheid werden ontvangen. In het bizonder was men zeer tevreden over haar Engelsch, dat zij vloeiend en met een nauw merkbaar accent spreekt. Scenario van Amelia Earhardt. Paramount heeft een scenario aange kocht, dat geschreven werd door de popu laire Oceaanvliegster Amelia Earhardt, en dat getiteld is „Twelve Hours to Paris". Het manuscript behandelt een toekomstige luchtverkeerdienst tusschen Europa en Amerika.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 13