'S AVONDS TUSSCHEN ZES EN ZEVEN HOMOEOPATHISCHE MIDDELEN LUNCHROOM V0HK CREME GEBAK LUNCHROOM VONK LETTERKUNDIGE KRONIEK VARIA UIT DE VOGEL WERELD DUSSELDORP EEN PARIJS IN HET KLEIN Schrijfmachines Momenteel enkele zeer voordeelige koopjes Fa. H. ELZENAAR Dr. MADAUS Co. DRUPPELS f 0.60 POEDERS 0.50 H. M. WATELER—v. DIJK Hebt U al eens kennis gemaakt met VONK'S BEROEMDE BANKETKOEKJES? Neemt U eens onze bekende In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk Concertgebouw „DE VALK" P/GROENHUIZEN \- SCHA.TORJE 4 C. DE JAGER HOEDEN DROGISTERIJ „DE GAPER" W o\V> ;V.MO°ïÜ Kort overzicht van do Neder- landsche Letterkunde door C. de Dood (N. V. Arbeiderspers, Amsterdam). Het zou gemakkelijk zijn, den heer C. de Dood op dezelfde manier te kritiseoren als hij het anderen doet. Daarvoor zou niet meer noodig wezen dan dezo literatuurge schiedenis aan een bepaald, maatschappe lijk inzicht te toetsen, en verder in een korte formule het boek af te maken. Wij willen de manier van den Heer de Dood niet volgen. Wij willen beginnen met de er kenning dat dit literair overzicht een vlot geschreven stuk proza is, en dat de schrij ver, vooral in zijne kenschetsing van som mige zeventiende-eeuwsche figuren (wij deuken aan Hooft en Huygens) dikwijls lake dingen zegt. Maar wij moeten toch, daartegenover, de vraag stellen, of de feiten dat men eenige zeggenskracht heeft, de geschiedenis der Nederlandsche litera tuur (laat ons zeggen grondig) heeft door gewerkt, en daarboven nog wel eens iets heeft gepubliceerd, voldoende rechtsgron den vormen, om als lioovaardig voorlichter der schare over een tehslotte toch zoo be langrijk cultuurverschijnsel als de litera tuur is, naar voren te treden. De lieer de Dood is de cenige niet, die zich in onze dagen aan het schrijven van literatuurgeschiedenissen pn literatuur-his torische overzichten zet. liet zit min of meer in de lucht, en de vraag zou gestold kunnen worden of die voorliefde tot de li- terair-historischo essay niet samenhangt met een armoede aan schoppend vermo gen, die nog altijd min of meer in onze letteren aanwezig is. Maar ook indien die armoede niet be stond, en het vernietigend vonnis aan den oenen, het verheerlijkend vonnis aan den anderen kant, waarmede de Heer de Dood naar eigen wensch en willekeur over le vende en doode Nederlandsche schrijvers richt, een kern van juistheid in zich bevat te, dan nog zou men moeten vaststellen, dat deze schrijver de autoriteit mist om zouder nadere toelichting zijn conclusies aan te bieden aan de goedgeloovige lezers, wien alle controle over liet oordeel van hun voor lichter wordt onthouden. Wij geven eenige voorbeelden uit bet laatste gedeelte van het boek, dat handelt over de literatuur van onzen tijd. e „Veel lioogcr zoo schrijft de Dood reikt stellig Mevrouw Ina BoudierBakker, die zich althans in „Armoede" een waardeer baar kunstenares heeft getoond. Haar an dere boeken staan veel lager, wat niet weg neemt, dat een niet volkomen geslaagd pro- dukt als „De Klop op de Deur" nog on langs een geweldig succes heeft gehad. Het is een oppervlakkig salon-realismc, waar van trouwens ook Mevrouw Jo van Ammers Küller een vertegenwoordigster is." Ander citaat: „Dicht bij dezen schrijver staat de gron- dig-werkende psycholoog Nico van Such- telen met zijn Stillen Lach en Quia Absur- dum. Noemen wij meer namen: Gerard van Hulzen, Henri Borel, Herman Robbers, Maurits Wagenvoort, Jacques van Looy, allen vertegenwoordigers van een min of meer radicaal burgerdom, allen ook salon- realisten, die geen kind aan 't schrikken zouden maken. Tot dezelfde groep behoort in wezen Alie Smeding, wier banale stoutig- heidjes zelfs een oogenblik voor ernst zijn gohouden (gelukkig is dat alweer voorbij)." De eenvoudige arbeider, voor wien dit literair overzicht blijkbaar geschreven is, zal eenige nuchtere vragen stellen: Waar om heeft Ina Boudier-Bakker zich in „Ar moede" een waardeerbaar kunstenares ge toond, en in haar latere werken niet? Waarom is dat „produkt" van den laatsten tijd, dat zooveel succes heeft gehad, niet geheel geslaagd? Waarom zijn de dames Boudier-Bakker en van Ammers-Küller ver tegenwoordigsters van het salon-realisme? Welke verwantschap vertoonen de auteurs Borel, Robbers, van Looy enAlie Sme ding, die hier voor de eerste maal in één adem worden genoemd? De schrijver blijft voortdurend het antwoord aan zijne lezers schuldig.... Hij onthoudt ons in belang rijke gevallen de motiveering van zijn voor keur (waarom verschijnen Querido, de Jong cn Pauwels ongeveer als de grootsten van de huidige schrijversgeneratie?) en daarom dwingt hij zijn lezers hem te gelooven op Wij zijn ware van dergelijke literatuurge schiedenissen, zooals er zoovelen vóór dc Dood zijn geschreven, en waaromtrent wij vreezen, dat zij met de Dood den dood niet hebben gevonden. Welke waarde hebben dergelijke autoritaire aanteekeningen voor de verheldering van het literair begrip, dat begrip moge dan burgerlijk dan wel sociaal- demokratisch georiënteerd zijn? Men behoeft liet met de raeeningen van een schrijver niet eens te zijn, om hem to kunnen waardeeren. Indien de lieer de Dood verwijst naar „inhoud" en „strekking" als kriteria bij dc beoordeeling van lite- reire schoonheid, dan kunnen wij dat an ders zien, maar zoo hij er in slaagt van zijn standpunt uit, ons de literatuurgeschie denis in een bepaald licht te doen aan schouwen, dan kunnen wij hem, bij allo verschil van opvatting, als persoonlijkheid erkennen. Het uitgangspunt van den Heer de Dood is de socialistische gedachte...- „Een groótsche literatuur groeit niet op den bodem van weelde, overvloed en daarmee samenhangende verfijning", zoo schrijft hij op blz. 141 van zijn geschrift, „zij wor telt uitsluitend in de wilskracht van een omhoog-strevende klasse-in-verzet. Daarmee behoort alle 60ciaal-demokratische litera tuur bij de bokken en alle niet-sociaal-de- mokratische literatuur bij de schapen, en een toetreding tot het partij-lidmaatschap wordt voor den literator al een belangrijke schrede in dc richting der waardcering van dezen kritiltus. Maar wij vragen alweder: Waarom? Waarom? Indien waarlijk het proletarisch klasscbewustzijn de kenbron is van literai re schoonheid, zet ons dit dan eerst eens theoretisch uiteen. Dc schrijver echter tracht op een geheel andere manier zijn ideologie zich te doen aanpassen bij de li teratuur clio hij van een zuiver kunstzin nig standpunt kan waardeeren. Wie goed of belangrijk werk geschreven heeft, wordt ocnvoudig op de een of andere manier bij dc sociaal-demokratie ingelijfd. Twee merk waardige voorbeelden daarvan geven dc verheffing van Van Meerlant tot een prae- historischen S.D.A.P.'er, en de gedeeltelijke inlijving van Albert Verwey, op grond van' een anti-oorlogsgezind gedicht. Intusschen blijkt de willekeur waarme de de schrijver te werk gaat niet alleen bij zijn geforceerde annexaties, maar spreekt hij zich uit in de algemccno manier, waar op hij experimenteert. Want wat ons sterk getroffen heeft in dit geschrift, was dat de kritikus een stuk knipt uit liet. werk van een besproken auteur, een liecl klein stuk maar, dikwijls een enkel gedicht of een kort stuk proza, om dan liet slachtof fer, dat dat gedicht of dat proza schreef, op het door den Ilcor de Dood gekozen fragment te veroordeelen of te verheerlij ken. Is dat een juiste methode van litera- tuurbeoefening? Mag men, zooals de Dood deed, in enkele bladzijden de figuren van Kloos cn van Dcysscl kenschetsen, naar aanleiding van knipsels uit hun werk? Zijn die knipsels karakteristiek? Het is aan den I-leer de Dood om dat te bewijzen, maar het bewijs blijft uit. De Ooievqarssterite aan den Kamborg in de Drakensber- gen (Z.-Afr.). In liet voorjaar van 1931 maakten de dag bladen melding van een groot onheil, den ooievaars in Zuid-Afrika overkomen, waar bij duizenden dier vogels te gronde zou den zijn gegaan. Hierover deelt nu dr. J. Wittman (Vrijheid, Natal) een cn ander in „Der Vogelzugmede. Toen dr. W. zich in Januari j.l. ter plaat se van den ramp ophield om naar ringen te zoeken, trof hij daar een zijner oud-lccr- lingen, den heer J. II. v. d. Westhuizen aan, die hem het volgende vertelde. Do boer v. d. W. bevond zich op het tijd stip van het onheil in zijn huis, ongeveer 500 schreden van de noodlottige plek ver wijderd. ILij zag hoe dé ooievaars in wilde liaast nog trachtten den hagelstorm te ont wijken. Slechts aan 172 van hen is dit niet gelukt. Van duizend-tallen omgekomen ooie vaars is dus in casu geen spréke. Enkele resultaten van het rin gen van vogels, in Engeland verkregen. lu i'JJl werden in Engeland 29554 vogels geringd. Sinds liet begin daarmede, in 1909 bedraagt het totaal 316955. De ontvangst van terug-meldingen wisselt bij verschillen de soorten sterk af. De hoogste percentages betreffen twee roofvogel-soorten: slechtvalk (23.3 pcrc.) en smclloken (21.8 perc.); terwijl van 494 geringde torenvalken er 49 tcrug- vermcld werden. Daartegenover staat dc Zwartkop-luinflul- ter met geen enkele terug-melding van de 517 geringde voorwerpen; van alle bosch- zanger-soorten en van vele vinkachtigen zijn de terug-meldingen uiterst gering. Slechts twee der 496 geringde nachtegalen en 1 der 507 geringde Noordsche zeezwa luwen werden teruggemeld. Van de 22943 geringde boerenzwaluwen werden er maar 1G3 (0.7) perc.) terug-gemeld; deze terug meldingen, lioe gering ook, wierpen een niouw licht op dc uitgestrektheid van den trek Zuidwaarts cn op den terugkeer der vogels naar hun geboorteplaats. Van de 37.225 geringde zanglijsters werden cr slechts 481 (1.4 perc.) törug-gcmeld. Een zeldzame gast heeft ons na 10 jaar weer eens be zocht In „De Levende Natuur" van 1 December j.l. wordt vermeld, dat op 14 October 1.1. tusschen Nijmegen en Grave (hij Neeras- selt) twee exemplaren van den ibis zijn ge schoten. Ook op Schouwen werd er een ge zien. „doch gelukkig niet geschoten", zoo als dr. Jac. P. Thijssc terecht tocvuegt. De naam „ibis" zul allicht bij een of meer der lezers de gedachte opwekken aan den heiligen vogel van dien naam der oude Egvptenaren of aan eenige andere exotische soort. Hier betreft bet echter voorwerpen der eenige óók in Europa levende soort (Ibisfalcinellus Temm.) der ibissen- familie. Dezo ibis is bruinrood gekleurd; rug, staart en vleugels (de schouders uit gezonderd): metaal-groen, met bronzen en purperen weerschijn. De gekromde snavel (in vorm aan dien van den wulp herin nerende) cn pootcn: donkergroen. Oogcn: bruinrood. Grootte: ongeveer van den nacht- reiger (kwak). Hij bewoont het warme wes telijke Azië, Noorcl-Afrika tot Senegambië en het Zuidoostelijke deel van Europa. De grootste kolonie, in Hongarije, telt thans circa 500 paren. In den trektijd dwaalt hij nu cn dan tot op groote afstanden van zijn „home" af. Wat ons land betreft, zag men den ibis in verschillende provinciën, in 1812, 1815, het begin der 40er jaren, 1850 (of *51;, 1873, 1893, 1900, 1901 en 1903. In Gelderland: bij Harderwijk in 1888; te Velp (Daalhui zen) in 1901; te Vaasscn in 1903. Na 1922, toen bij Kaalte (Ov.) ccn exem plaar is buitgemaakt, is deze vogel voor zooverre ik heb kunnen nagaan hier te lande nu dit jaar voor het eerst weer eens opgedoken. Het is wel to betreuren, dat nog maar Steeds vogels, nu .reeds 20 Jaar lang door art. 1 -) der Vogelwet beschermd, geschoten worden door personen, die niet in het bezit zijn der vergunning, bedoeld bij art. 16 dier wet. Men mag verwachten, dat de onlangs benoemde commissie tot herziening der Vo gelwet óók aan dit punt haar aandacht zal wijden. A. A. VAN PELT LECIINER. Arnhem. Januari 1933. Dr. W. kon geen enkelen ring meer vin den. Zijn er wèl geringde voorwerpen on der de slachtoffers geweest, dan zoo zegt hij hébben de vlak in dc nabijheid wo nende Kaffers zich stellig onmiddellijk na de ramp van die ringen meester gemaakt, wat ze natuurlijk ontkenden. Dit artikel beschermt namelijk óók alle niet als broedvogel tot onze Fauna behoo- rende, in Europa in het wild levende vogel soorten. DE CRISIS IN DE VEREENIGDE STATEN In ccn der Engelsche dagbladen konden we onlang6 het volgende bericht lezen, dat bockdeelen spreekt over don financieelcn toestand in Amerika. „In sommige groote steden van de V. S. worden 6edert cenigen tijd magazijnen ge opend volgens het model van de „oenheids- prijswinkcls", waar uitsluitendpakken aandeden van do grootste industrieclc on dernemingen des lands verkocht worden. Dc nieuwe handel is ongetwijfeld één der wonderbaarlijkste gevolgen van de kolos sale inzinking der beurskoersen der Wail Street markt. De „pakken" bestaan ieder uit 23 ver schillende shares cn hot etiket op den om slag geplakt, luidt: „Een Bundel Ameri- kaansche Toekomst". Die „bundels toe komst" gaan er in als koek en de koopers zijn allemaal ouders, die bun kinderen een toekomstkans willen geven, of wel kleine spaarders, die 50 of 60 dollar wagen, in dc hoop van een economische opleving. Bij den verkoop wordt de naam van den kooper op ieder aandeel geschreven, en het is vermakelijk om te zien hoe die be scheiden lieden stralen van voldoening bij do gedachte dat zij eigenaar worden van cenige shares, die den naam dragen van de voornaamste trusts van Amerika. Zij twij felen overigens niet, dat hun „pak", binnen afzieiibarcn tijd, honderdmaal meer waard zal zijn, dan de prijs dien zij cr voor be taalden; in afwachting ziet de Beurs van New-York met geen goed oog, dat aando len verkocht worden zooals gewone krui denierswaren. Voor het oogenblik heeft de Beurs aan iederen effectenmakelaar ver boden met do handelaars in „toekomét- bundels" zaken te doen, onverschillig, wel ke de aard der operatie ook zij. Maar deze laatsten laten zich niet intimideeren en zij hebben een klacht ingediend tegen den president der beurscommissie. Intusschen verkoopen zij druk „toekomst 'in pakken", vat wel eeus, voor de. onnoo zele koopers, „katten in zakken" zouden kunnen blijken te zijn Waarom noemen zij Dusseliorjj een „Klcin- Parije"? Onlangs heeft iemand het mooie woord gesproken: „De Dusseldorper Kö- nigsallee is de Kurfürstendamm van 't Wes ten" 's Avonds tusschen zes en zeven Men moet de wandeling natuurlijk niet op de KönigeaUeo beginnen cn aldaar eindi gen. Dit kan men, bijvoorbeeld, evengoed in de Schadowstrasse met haar talrijke, elegante zaken, warenhuizen cn koffiehui zen. Of op het Corneliusplein. Of in de oude stad. Wie gezonde liuiskost lust, zoo, bijvoorbeeld, de Dusseldorpsche specialitei ten als „Halve Halm met- Kompott", of „Iticfkooke", of „Blootwooscht met Zwicbe le" cn eigen gebrouwd licht, een weinig bitter smakend bier, wie van scheve gevels houdt en kromme straatjes, wie het roman tische zoekt die onderneme ccn wande ling door dc oude wijken van Dusseldorp! Het zal hem niet berouwen! Voor devreem delingen zij hier verraden, dat „Halve Halm met Kompott" geen goed gebraden haantje, maar een kaas uit Mainz met een glas kummel is. „Riefkooke" zijn bruingebakken aardappelkoeken en „Blootwooscht met Zwiebele" is met broodkruimels en meel bewerkte bloedworst, welke met gezellige spek-dobbelsteentjes is getooid en met drie of vier schijven ui is gegarneerd en den dorst moet prikkelen. In liet oude Dussel dorp vindt men herbergen, welke reeds drie eeuwen oud zijn. Meer in liet centrum der stad, in de na bijheid van den Corneliusplatz, liggen dc groote restaurants en hotels. De restau rants van Dusseldorp zijn bekend om huil rijke keus en hun lage prijzen. Wat doet men na de avond wandeling? Men gaat na tuurlijk naar den schouw burg! Dusseldorp bezit een bepaalde en bekende schouw burg-traditie, welke op de namen Immermaim en Louise Dumont is gegrond vest. In dc stedelijke schouw burgen worden uitstekende opera-voorstellingen gege ven. Gedurende het Richard Wagner-jaar wil men hier den „Ring", „Parsifal" mo derneopera's uit één bedrijf en verschillende nieuwe werken opvoeren. In de ope- rette-théatere worden de nieuwste werken van het seizoen opgevoerd. Op het oogenblik is „Das Lied der Liebe" liet groote succes. Voorts kan men te Dussel- p dorp 6teeds zeer verzorgde Dc Königsallee te Dusseldorp bij nacht. voorstellingen van klassieke De Königsallee een der mooiste straten van Duitschland Men schrijft ons: Dit staat vast: In geen andere West- Duitschö stad ziet men zooveel automobie len, wier nummerplaten verraden, dat zij uit andere steden en uit hetbuitenland komen, clan 's avonds tusschen zes en ze ven op de „Kö" Waarbij men weten moet., dat „Abends zwischen sechs und sie- ben" het begin is van een populair, voor Dusseldorp gecomponeerd lied en dat de „Kö" niets anders ie dan de vermaarde Königsallee te Dusseldorp, welke algemeen geldt als een der mooiste straten van Duitschland. ,,'s Avonds tusschen zes en zeven is bet Dusseldorper leven het mooist. Op do „Kö" bevinden zich de elegante winkels met alle mode-artikelen, welke u verraden wat mode is en wat morgen zal worden gedragen. Dames blijven hier o zoo gaarne staan kijken cn dit worden dan voor de hccren vaak „kostbare' ougenblikkcn. Men beweert vaak m Duitschland, dat do vrou wen en de meisjes van Dusseldorp van een bijzonder slag zijn. Dat is zeker geen on verdiend compliment. Alen wage slechts clcn Nederlanders, Belgen en Franschcn en moderne tuoneelwerken bijwonen. Een schouwburgplaats is overigens te Dussel dorp niet duurder dan een bioscoopplaats! Plet „Deutsche Theater am Rhein", de na latenschap van de onlangs overleden Louise Dumont, kondigt interessante voorstellin gen aan van „Der General unci das Gold' cn „Margrit durch drei". Ook komen hier gezelschappen van elders voorstellingen geven. Dusseldorp, de stad der Kunst! Dc ste delijke musea, dc kunstacademie van den staat, de particuliere verzamelingen met haar rijkdommen noodigen den vreemde ling uit tot een bezoek. In stille bewonde ring staat hij voor „Marias Hemelvaart' van Rubens, cle trots van de Kunstacade mie en van bet gemeentebestuur! Ook de „Malkasten" wordt door den vreemdeling- niet vergoten. Hier inden de carnavalre- douten plaats, die ook ditmaal het hoogte punt van het seizoen beloven te worden Het carnav al te Dusseldorp! Daar het dit maal iets later clan gewoonlijk'valt en de voornaamste feestdagen dus pas tegen ein de Februari moeten worden verwacht, vin den ook de „vergaderingen der carnaval- verecnigingen" voornamelijk einde Januari en in Februari plaats. De kunstenaars van het atelier-gebouw Stockum geven op i Februari één hunner traditioneele „Ar-Bi Ma-feesten". De groote redoute van den „Malkasten" wordt op Zaterdag van carna val gehouden. Talrijke andere fcestelijkhe den worden aangekondigd. Voor 11 en 12 Februari wordt een „winterkermis" voor bereid, welke in alle lokalen en zalen der stad zal worden gevierd. Vele vereenigingen kondigen voor die gelegenheid feesten aan. Ook bestaat liet plan een grooton reclame optocht te houden, waarin men allerlei Dusseldorper typen, zooals de vermaarde „Radsclilii'gcrte zien zal krijgen. Op den Hindcnburgwall zal men zelfs een wedstrijd van jonge en oude „Radschlager" kunnen bijwonen! Kernspreuk. Wat een Franscbman lot een Fransch- man stempelt, een Engelschman tot een Engelschman, wat van elke natie een eigen natie maakt, zijn niet de uiterlijkheden, maar de innerlijkheden, het is de ziel. De innigste uiting van de ziel is cle taal. Wie de taal wegneemt, neemt juist datgene weg waardóór elk is wat hij is, want élk is, wat zijn ziel is Senator Langcnhoven, Zuid-Afrika's meest populaire auteur, wiens plotseling overlijden een groot verlies voor de Unie van Z. A. is, heeft in zijn testament de be schikking gemaakt, dat zijn schedel na 30 jaar opgegraven en aan de Universiteit van SteHcnboscli gegeven moet worden. Langestraat 84 Telefoon 528 ilcschjes a 10 gr. DROGISTERIJ. Apoth. Ass. Hcndr. v. Viandenstr. 30. Tel. 1313. Telefoon 281 Groote en kleine zalon disponibel voor feesten, partijen enz. "•is' l5W5^ BANKETBAKKER EN KOKf AMERSFOORT0 Kalfsvleeschcroquetten Voor het ijsfeest, gevulde koeken Zwolsche koeken enz. Zondags geopend van 113 uur LANGESTRAAT 19 ONTVANGEN DE NIEUWE COLLECTIE DAMESKAPSALON Tel. 435 Utrechtscheweg 77 Vakkundige en aangename bediening JULIANAPLEIN 4. TELEFOON 635 NAAST APOTHEEK HAAN In voorraat!: Deveo-Occulta Spatader- en Stonn- kousen zonder gummi en Lasticflor elastieken kousen met gummi. Pracht kousen, welke aan alle verwachtingen voldoen per paar 18.75. TELEFOON 910 LANGESTRAAT 56

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14