Bij Springende Handen PUROL. Doos 30 ct. DE WITTE AMERSFOGRTSCH DAGBLAD DE BLOEDIGE BOTSING TE DRESDEN Hij Griep Zaterdag 28 Januari 1933 31e Jaargang No. 181 DERDE BLAD FORDFABRIEKEN GESLOTEN DE SUCCESSEN VAN DE VALERA VORST EN SNEEUWVAL DUREN VOORT DE GROOTE HOTELBRAND TE DETMOLD WORDT DE RIJKSDAG ONTBONDEN? SLUITING VAN SCHOLEN WEGENS GRIEP FRANSCHE REGEERING IN DE MEERDERHEID HOE HET INCIDENT ZICH TOEDROEG Saksische landdag behandelt het ernstige treffen Omdat bankiers controle op het concern trachten te krijgen Niet werken is nog geen staken New-York, 27 Jan. (H. N.) Uit Detroit wordt gemeld, dat do Fordfabrieken, waar 100.000 man werkzaam zijn, voor onbepaal den tijd gesloten zijn. Henry Ford over de stilleg ging van zijn bedrijven. Londen, 27 Januari. (V.D.) In een tele fonisch onderhoud met „Evening Standard" heeft Henry Ford verklaard, dat de sluiting van zijn bedrijven te Detroit verband houdt mot do machinaties van zekere bankiers, die trachten do controle te krijgen op het Ford concern. Zekere concurrenten zouden dopr deze bankiers gesteund tegen hem manoeuvreeren, ten einde te verhinderen, dat ook nog slechts een wagen zijn fabriek zal verlaten. Ford weet dat en hij weet ook wat hem te doen staat. Hun suc ces zal slechts enkele uren duren. Ford zal zijn vijanden bestrijden en bewijzen, dat de fabricatie van Ford-wagens niet kan wor den stopgezet. Dit zal veel geld kosten, doch FORD. daaraan zal niets te veranderen zijn. Voorts verklaarde Ford, dat het de grootste ver rassing van zijn leven is geweest, toen hij Donderdag hoorde, dat G000 werklieden der Briggs-Cy, welko de koetswerken voor de Fordfabrieken vervaardigt, de werkplaatsen hadden verlaten zonder daarvoor een bizon deren reden op te geven. Ford laakt deze werklieden niet, want zij hebben willen werken. Hij gelooft ook niet dat getracht zal worden hem te dwingen zijn carrosse- I rieèn bij andere firma's te lateti maken. Wat zijn eigen arbeiders betreft, onder hen be vindt zich geen enkele die wil staken. Het feit, dat zij op het oogenblik nipt kunnen werken, beteekent niet dat zij staken. De toestanden bij de Fordbedrijven zijn op het oogenblik ten volle bevredigend. Berichten dat de fabrieken door de politie worden bewaakt, zijn geheel onjuist. Ford grijpt in- Loons verlaging ingetrokken. New-York, 27 Jan. (V.D.) De leiding 'der Briggs Manufacturing Cy in Detroit maakt bekend, dat zij de loonsverlagingen, die tot de staking hebben geleid, weer heeft opgeheven en de stakende arbeiders weer in dienst heeft genomen, teneinde aan de staking een einde te maken. Deze maat regelen zijn genomen na persoonlijke stap pen van Henry Ford bij de directie der Briggs fabrieken. KINDERZIEKTE NA INENTING. Een der kinderen overleden. Parijs, 26 Jan. (H.N.). Te Bourbon—Lan- cy bij Charolles zijn sedert 20 December 172 kinderen, die tegen diphterilis inge end waren, ernstig ziek geworden. Een kind is twee dagen na de inenting nvencden, terwijl zeven anderen in zargwckke-iden toestand verkeeren. TOT MATIGHEID AANGESPOORD. G e n v e, 26 Jan. (II.N.). De raad van Jen Volkenbond heeft vanmiddag over het con flict tusschen Columbia en Peru beraad slaagd en beide landen telegrafisch tot ge matigdheid aangespoord. TWEE MIJNWERKERS BEDOLVEN. Rij ss el, 26 Jan. (H.N.). In de mijn Aiain ïs op een diepte van 200 Meter de grond plotseling ingestort. Twee mijnwerkers wcr den in de diepte meegesleurd, terwijl drie anderen nog net bijtijds gered konden wor den. ADVOCAAT IN DE RECHTSZAAL GEARRESTEERD. Berlijn, 26 Jan. (V. D.) De Berlijnschu advocaat Georg Meyer, wiens naam eenige malen is genoemd in verband met de grooto autodiefstal- en -helingsaffaire- Erban, trad heden op als verdediger in een proces wegens diefstal en heling van schil derijen voor de vierde kamer van het Landsgerecht, toen plotseling twee recher cheurs de rechtszaal binnentraden en zich even met den president onderhielden. De president onderbrak de zitting en do beide ambtenaren traden op den in de advocaten- bank zittende» verdediger toe om hem te arresteeren. Do advocaat werd naar het politiepre6idium overgebracht, waar hij aan een verhoor in verband met do zaak-Erban werd onderworpen. Hedenmiddag verricht te de politie een huiszoeking in zijn wo ning. B er 1 ij n, 26 Jan. (V. D.) De Donderdag ochtend aangehouden advocaat Gcorg Meyer is gearresteerd onder verdenking, dat hij behulpzaam is geweest bij het ontvluch ten van gevangenen te Moabit en Ploetzen- see. Meyer ontkent. Engeland maakt zich ongerust Londen, 26 Jan. (V.D) De reeds bekend geworden uitslagen van de verkiezingen in Ierland wekken hier groote ongerustheid, aangezien men algemeen rekende op een overwinning van Cosgravc en het er allen schijn van heeft, naar men thans hier ook inziet, dat het resultaat der verkiezingen een succes zal bcteekerien voor Do Valera. Met groote ongerustheid wacht men dan ook het definitieve resultaat af. Reeds hoopt men niet meer op een neder'aag van de Fianna Fail, maar spreekt nog slechts den wensch uit, dat dc Valera niet een onaf hankelijke meerderheid zal bereiken, welke hem een al te groote vrijheid van handelen zou geven Absolute meerderheid van De Valera? Dublin. 27 Jan. (V D.) De stand van de Iersche verkiezingen, voor zoover die he denmorgen bekend was. toonde nog steeds een stemmenwinst voor De Valera, die tot nog toe 5 zetels wint, terwijl dc partij van Cosgravc 6 zetels heeft verloren en de ar beiderspartij 1. De uitslag luidt* De Valera Arbciderspafttf" Cosgrave Onafhankelijken Middenpartij 53 zetels 0 ïetets "3* Zetete 8 zetels 7 zetels Onafhankelijke Arbeiderspartij 1 zetel De republikeinsclie Fianna Fail van dc Valera heeft groote kans de absolute meer derheid in den nieuwen Dail te krijgen. Hiermede heeft het Iersche kiezerscorps zich uitgesproken voor de scherpe politiek, die de Valera den laatsten tijd heeft gevoerd voor de absolute onafhankelijkheid van het Iersche rijk. Indien de Valera zijn voor sprong handhaaft, heeft hij waarschijnlijk den steun van de arbeiderspartij, dien hij tot nog toe gehad heeft, niet meer noodig, waardoor zijn positie aanzienlijk wordt ver sterkt. Boekarest, 26 Jan (V.D) Tengevolge van den hevigen sneeuwval stuit de voor ziening van Boekarest met broodgraan op groote moeilijkheden, daar alle spoorwegen naar de Moldau, vanwaar de stad haar graan betrekt, ingesneeuwd zijn. Reeds drie dagen is geen zending graan meer gearri veerd. Londen, 26 Jan (V.D.) Evenals in het grootste deel van 't Europeesche vasteland, blijft in Engeland een strenge vorst aan houden en alles wijst er op, dat dc koude nog zal voortduren. Tokio, 26 Jan. (V.D.) Een hevige sneeuwstorm heeft gewoed bov^n Japan met het gevolg, dat het treinverkeer ernstig is gestagneerd en dat eenige treinen in de sneeuw vastzitten. Het tclegraafverkeer ondervindt zoo goed als geen vertraging. Duisburg, 26 Jan. (H.N.) Tengevolge van den zwaren ijsgang is het scheepvaart verkeer op den Benedcn-Hijn gestaakt. Stettin, 26 Febr. (V.D.) Het stoomschip Sintel, dat gisteravond naar Kopenhagen was vertrokken, keerde vanmorgen in de haven van Swinemunde terug met. de me- dedeeüng, dat de Oostzee over een afstand van vier mijl ten Oosten van Colberg be dekt was door één vaste ijslaag, die drie a vier duim dik was. Het Finse he stoom schip Visturs, dat op weg was naar Memel, is reeds in het ijs blijven steken. In de om geving van Stettin zijn alle ijsbrekers aan het werk gezet. De ij6brckcr PPrcussen zal zoo spoedig mogelijk naar zee vertrekken. Op de Oost- en West-Oder is het ijs 20 A 25 cM. dik, zoodat de scheepvaart geheel gestremd is Sneeuw en politiek. Boekarest, 26 Jan. (H.N.). De nieuwe zitting van het parlement, die vandaag ge opend zou worden, is tot D nsdag verdaagd aangezièn wegens de tre'nvertragingen, door de sneeuw veroorzaakt, vele afgevaar digden niet aanwezig waren. Omtrent den hotelbrand te Detmold wordt nader gemeld, dat de in 't hotel aan wezige vijftien personen, die voor een deel in diepen slaap waren, zich ternauwernood op het dak konden redden en vandaar op de lager gelegen daken der belendende per- ceelcn sprongen. Eenige cabaret-artisten, die in het hotel logeerden, konden zich echter niet tijdig meer in veiligheid bren gen. Vrijdagochtend tegen acht uur had men twee dooden en tien gewonden ge borgen. Het gebouw is geheel uitgebrand. De brandweer had tengevolge van de hevige koude een zeer moeilijke taak, doordat de slangen steeds weer bevroren en de uni formen der mannen met een dikke ijslaag waren bedekt. Detmold, 27 Jan. (V.D.) Ven de beide slachtoffers van den brand in hotel „Zur Traube" kon tot nog toe slechts één geiden tificeerd worden. Het is het 19-jarige dan seresje Gertrud Skiniki. liet tweede slacht offer is een m^n, die een trouwring droeg, doch wiens identiteit nog niet vaststaat. Inmiddels wordt nog een vrouw, die in het hotel heeft gelogeerd, vermist, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de vlammen nog een derde slachtoffer heb ben gemaakt. Seniorenconvent wil bijeens roeping op 31 Januari Berlijn, 27 Jan. (V.D.) Het Senioren convent van den rijksdag heeft vanmiddag zijn besluit van verleden week bevestigd om den rijksdag op Dinsdag 31 Jan. a.s. bijeen te roepen Op de agenda slaan de regeeringsverklaring en de behandeling van eenige sociaal-politieke voorstellen voor zoover dat zonder discussie mogelijk is. Von Schleicher bij von Hindenburg. Rijkskanselier von Schleicher zal Zater dag om 12 uur 15:cToor dctTrflkspresidcht in audiëntie worden ontvangen. Bij deze ge legenheid zal Schleicher volmacht vragen den rijksdag te ontbinden De ontbinding zou, naar verluidt, gemotiveerd worden met het feit, dat in den rijksdag een motie van wantrouwen in het kabinet zal wor den aangenomen. In politieke kringen neemt men aan, dat de rtjkspresident reeds Zaterdag zijn beslissing zal nemen. Frankfort a. d. Main, 26 Jan. (H. N.) Ten gevolge van het groote aantal i;nepgevallen zullen alle scholen, ook de kunstnijverheidschool te Frankfort a. d. Main, van 27 Januari tot 4 Februari ge sloten worden. Boedapest, 26 Jan. (H.N.) Wegens het heerschen van de griep zijn te Boedapest alle middelbare scholen voorloopig tot 4 Februari gesloten. De griepepidemie in Engeland. Londen, 26 Jan. (V.D.) In do afgcloo- pen week hoeft de griep in dc voornaam ste steden van Engeland en Wales in to taal 15S9 dooden geeischt, hetgeen 518 meer is dan in de voorafgaande week. In Londen en voorsteden alleen zijn in die week 570 nersoncn tengevolge van griep overleden. Londen, 27 Jan. (V.D.) De griepepide mie in Engeland breidt zich steeds verder uil. In dc afgeloopen drie weken bedroeg het aantal gevallen met doodelijken afloop alleen in de grootste steden van Engeland 2n Wales 3311 P a r ij s, 27 Januari. (V.D.) De regeering zag zicli vanavond genoodzaakt tegenover he voorstel van een linksrepublikeinschen afgevaardigde te eischen, dat eerst beraad slaagd zou worden over de verlaging der uitgaven De regeering heeft daarbij de vertrouwenskwestie gesteld, waarbij zij met 348 tegen 243 stemmen in de meerderheid bleef. Na een korte onderbreking werd met 530 tegen 51 stemmen besloten om half tien in nachtzitting te gaan, welke waarschijnlijk tot Zaterdagochtend vroeg zal duren. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent. Doos 45 ct, Verkrijgbaar bij Usv Drogist^ Is er van de gaanderijen geschoten? Dresden, 26 Jan. (V.D.) Omtrent de bloodige onlusten te Dresden en de botsin gen tusschen politic en communisten wordt nog nader medegedeeld, dat reeds gister middag in de straten der stad een groote activiteit der communisten viel waar te ne men. Van verschillende verzamelpunten in verschillende deelcn der stad trokken geor dende troepen naar den in de Johannstadt gelegen Boenischplatz, waar een anti-fas cistische bctooging werd gehouden, waar toe het orgaan der communisten te Dres den. de Arbeiterstimme, in de laatste dagen had opgeroepen. Terwijl do opmarsch en de demonstratie zelf zonder ernstige incidenten verliepen, ontstonden direct daarna botsingen met de politie. Een groot aantal communisten wil de in gesloten formatie naar het Kegelhuis om aan de daar gehouden vergadering deel te nemen. Aangezien de communisten in spreekkoor verboden leuzen riepen en ver boden liederen zongen, meende de begelei dende politie te moeten ingrijpen en werd de stoet ontbonden. Aangezien de commu nisten echter steeds weer opnieuw een stoet vormden, maakte de politie tenslotte van den gummistok gebruik. Van de zijde der politic wordt medego decld, dat de directe aanleiding tot de on lusten in het Kegelhuis een uitdrukking van den spreker Fraedrich was, die sprak van den strijd „tegen de nationaal-socialis- tische moordbenden". De communisten ont kennen, dat van de galerij door hen op de politie is geschoten. Dc polïfie deelt mode, dat zich onder de dooden en zwaar gewonden geen politiebe ambten bevinden. Het Drpsdener dagblad der nationaal-so- cialistcn Freiheitskampf schrijft, dat thans duidelijk gebleken is, dat de regccringcn van rijk en landen werkeloos de actie der communisten aanzien, terwijl het in den wind slaan der nationaal-socialistische waarschuwingen zich thans wreekt. Er is slechts een middel om de communisten haas te worden: onmiddellijk verbod van alle communistische vergaderingen en on middellijke ontbinding van allo communis tische organisaties Dresden, 26 Jan. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat op grond van artikel 123 alinea 2 van de rijksgrondwet met ingang van heden tot nader aankondiging alle openlucht-vergaderingen en betoogingen in Dresden zijn verboden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de regee ring ernstig overweegt, gezien de politieke onlusten van de laatste dagen, tot buiten gewone maatregelen over te gaan. Dresden, 26 Januari (V.D.) De bloedi ge gebeurtenissen in het Keglerheim te Dresden zijn Donderdag in den Saksischen landdag behandeld. De minister van bin- ncnlandschc zaken. Richter, zette het stand punt der rgeering uiteen. De regecring kan geen onderzoek eischcn door het O.M en dc rechtbank Voor zoover zij op de hoogte is gesteld, moest de vergadering worden ont bonden, omdat de spreker, Fraedrich, heeft aangezet tot daden van geweld. Bij het op treden der beambten is van de gaanderijen geschoten. Bij deze wxiorden van den minister ont stond een groot tumult onder de communis ten, die protesteerden tegen de woorden van den minister. De minister verklaarde nog maals nadrukkelijk, dat de politiebeamb ten zonder uitzondering hebben verklaard, dat van de gaanderijen is geschoten. Politie beambten hebben zien schieten. Ook zijn pa troonhulzen gevonden op de plaatsen, waar de schutters hebben gestaan. De communisten en sociaal-democraten hebben in den landdag voorstellen inge diend. Het communistische voorstel luidt: Een overijverige politiebeambte heeft een schot gelost, waarna de politie nog tal 80 tot IQO schoten heeft afgevuurd. Van de gaan derijen af is niet geschoten. Geeischt wordt, dat alle politiebeambten uit hun functies zullen worden ontslagen Het sociaal-democratische voorstel heeft ongeveer denzelfden inhoud. Van nationaal-socialistische zijde wordt verklaard, dat het voorval een goed voorbe reide overval op de politie is geweest. Incident op de perstribune. Op de perstribune is het tijdens de zitting tot een incident gekomen tusschen een na- tionaal-socialistisch journalist en eenige communisten. De zitting moest worden ge schorst Uit hot politie-onderzoek is gebleken, dat de politiechef, die in de zaal aanwezig was, de vergadering heeft ontbonden, toen de spreker, Fraedrich, den bekenden anti-fas- cistischen strijdkreet citeerde: „Wanneer je geslagen wordt, sla dan terug; wordt je ge stoken, steek dan terug, wordt op je gescho ten, schiet dan terug." Hot verluidt, dat do politiebeambten in het geheel 36 schoten hebben gelost Van do dooden zijn twee nog niet geïdentificeerd. Een hunner had dc papieren op zich van zekeren Paul Birke, doch hot is gebleken, dat dit slachtoffer warschijnlijk Koerncr heet Fraedrich was vroeger officier bij dc rijksweer; wegens verduistering van gelden is hij uit den dienst ontslagen. Als muzi kant heeft hij gelden, welke hij ophaalde voor het strijkje van een bioscoop, voor ccn gedeelte verduisterd. Na een kortstondig lid maatschap van dc N.S.D.A.P. is Fraedrich weer uitgetreden. Hij heeft toen opnieuw gelden verduisterd, vvarrna hij lid werd van dc communistische partij. Donderdagmiddag was het weer rustig in cie stad. Dc communisten hebben met pam fletten en kranten gecolporteerd. Des middags is het in dc zitting van den landdag opnieuw tot een incident gekomen. Eenige bezoekers van de tribune hebben een dreigende houding aangenomcu tegen den nationaal-socialist dr. Bennccke, die be trokken is bij de affaire-Hentsch, toen Bcn- necke in de wandelgangen bevond. De com munisten wilden hem uit het raam werpen. Bodes hebben de orde hersteld. De zitting van den Saksischen landdag nogmaals onderbro ken. Dresden, 27 Jan. (V.D.) Do debatten in den Saksischen landdag moesten heden voor de tweede maal worden onderbroken. Na een lange zitting van den raad van oudsten stelde do voorzitter, dr. Echardt, vast, dat degene, die zich aan do interrup tie had schuldig gemaakt, niet bekend ge worden was. Het is niet bewezen, dat een journalist schuldig is. Het is een grove overtreding, wanneer afgevaardigden de perstribune bestormen en den journalist, dien zij van een interruptie verdenken, willen verwijderen. Toen do president hier op de uitsluiting van de beide communis tische afgevaardigden Sindcrmann en Her mann bekend maakte, kwam het wederom tot opgewonden tooneclen. De bcido afge vaardigden weigerden de zaal to verlaten. Hierop sell o I's to de voorzitter nogmaals do zitting. Dresden, 26 Jan. (V.D.) In het verdere verloop van de zitting van heden van den Saksischen landdag deelde de president mede, dat twaalf getuigen zich hadden aangemeld, die mededeelden do interrup ties te hebben gehoord van den beschul digden nat.-soc. journalist. De landdagpre sident heeft op grond van deze verklarin gen den journalist zijn perskaart moeten ontnemen. Bij de verdere debatten werd allereerst den soc.-dera. spreker het woord ontnomen. Vervolgens richtte de communist Kenner, fello aanvallen op de perstribune. Toen hierop de soc.-dem. Müller voor de tweede maal tot do orde geroepen werd en bij do derde herhaling werd uitgesloten, kwam het links tot groot tumult. Hierop verdaag de de president de zitting. Een sympathiestaking? Dresden, 26 Jan. (V.D.) Naar verluidt hebben heden alle arbeiders in het Sach- senwerk, Licht-und Kraftwcrke A.G. to Nieder-Scdlitz, het werk neergelegd. Men neemt aan. dat deze staking in verband staat met dc bloedige gebeurtenissen, die in den afgeloopen nacht in Dresden hebben plaats gehad. De directie is van meening, dat de staking morgen reeds zal zijn ge ëindigd. Bij het conflict zijn 680 tot 700 arbeiders betrokken. DE ONDERGANG VAN DE GEORGES PHILIPPAR. Parijs, 27 Jan. (V.D) De Paris Midi pu bliceert den tekst van het rapport van de commissie, «die een onderzoek heeft inge steld naar do oorzaken van den brand aan boord van het Fransche s.s. Georges Phi- lippar in de Golf van Aden. Dit rapport komt tot de conclusie, dat volgens men- schelijke berekening als oorzaak van den brand slechjs grove fouten i.i de electri- sche installatie aan boord van de Georges Philippar kunnen worden beschouwd. Daarbij komt een onverantwoordelijke nalatigheid, die de snelle uitbreiding van den brand heeft begunstigd en den omvang van de ramp heeft vergroot. De grootsto schuld hebben diegenen, die wisten dat er brand aan boord was ontdekt en daarna op onverantwoordelijke wijze pas 20 minuten later te bevoegder plaatse mededeeling de den. AFDEELING WIJNHANDEL TELEFOON 22 Constantino Port f 1.85 Vlno Seco Sherry f 1.85 KWALITEIT ONGEËVENAARD.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9